Het Schatten eiland Zeeuwse Landbouw Maatschappij wil minister niet voor de voeten lopen Franco over zijn opvolging Binnenlands nieuws Gemeente Terneuzen HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK Dinsdag 17 december 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Doodvonnis in O.-Duitsland Een Oostduitse rechtbank heeft maandag de 49-jarige Roland Puhr ter dood veroordeeld. Puhr stond terecht voor oorlogsmis daden. In de tweede wereldoor log werkte hij mee aan de uit roeiing van 2900 Russische krijgsgevangenen die in'het con centratiekamp Fachsenhausen bijeen waren gebracht. SNELLE TREIN OP EEN RAIL in het Franse La Garonne-Co- lombo heeft een Franse firma voor de pers demonstraties gege ven met een model van een op lucht en via een enkele hiidden- ratl bewegende z.g. „Aerotrain" welke een snelheid moet kunnen halen van 400 km per uur. De trein, welke wordt aangedreven door een vliegtuigmotor, kan niet ontsparen en kan via de ene rail gemakkelijk over obstakels en wegen heen worden geleid. De trein wordt gewoon afge remd door de vliegtuigmotor omgekeerd te laten werken, noodremmen geschiedt door 1 klemmen welke om de rail grijpen. In verband met geconstateer de gevallen van kinderverlam ming (poliomyelitis) op het eiland Tholen zal aan de ouders alsnog gelegenheid tot inenting worden gegeven voor die kinde ren die nog niet ingeënt zijn. Opgave kan geschieden vanaf Jicden tot en met 24 december 1963 ter gemeente-secretarie (beneden-secretarie, Markt 4) dagelijks van 8.3012 uur en van 13 tot 14 uur. Terneuzen, 16 december 1963. /(Burgemeester en wethouders van Terneuzen. H, RIJPSTRA, voorzitter. A. ,J. v. PAGEE, secr. Vanaf dinsdag 17 december a.s. zijn jaarabonnementen 1964 voor de prov. stoombootdiensten verkrijgbaar van 912 uur en van 13 tot 14 uur ter beneden- secretarie (ingang Markt). (Vrij dag 27 december 1963 gesloten.) Terneuzen, 16 december 1963. Burgemeester en wethouders van Terneuzen, H. RIJPSTRA, burgemeester. A. J. VAN PAGEE, secretaris. Ir. M. A. Geuze op de Algemene Vergadering Re voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, ir. >1. A. Geuze, vindt, dat de landbouw organisaties de minister van Landbouw de eerste maanden niet te zeer voor de voeten moe ten lopen. De heer Geuze formu leerde deze mening in de rede, waarmee hij gistermiddag in Middelburg de algemene verga dering van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij opende. Natuurlijk zou het de land bouwers gelukkig maken, zo zei ir. Geuze, als er prijzen uit de bus zouden komen zoals die dooi de Friese Maatschappij van Landbouw zijn genoemd. Maar deze verlangens hebben met de realiteit niet alles meer te ma ken. De heer Geuze vond. dat hij zijn gehoor bewust zand in de ogen zou strooien als hij ook dergelijke prijzen zou aanbevelen. Voor de knapste kop onmogelijk Hij vervolgde: „Ondanks het huidige welstandsniveau worden er door de gemeenschap tal van eisen op de rug van de regering geladen, waarvan men liefst zou willen dat ze alle tegelijkertijd werden voldaan. Dit is voor de knapste kop zelfs een onmoge lijkheid. Niemand kan dergelijke eisen tegelijk uitvoeren, terwijl men dan bovendien tegelijkertijd nog om belastingverlaging roept. Net zo goed als de regering moet roeien met de riemen die ze heeft, zullen wij wat dat betreft ook de redelijkheid moeten be trachten en van onze kant moe ten roeien met de riemen die we hebben. We hebben ik herhaal het de indruk dat we een beetje de goede kant op gaan". Minister moet kans krijgen Het leek ir. Geuze juist de nieuwe minister van Landbouw eerst de kans to geven te laten zien, wat hij kan doen. Wanneer in de loop van het volgend pro- duktiejaar zou blijken, dat er op dit gebied nog onvoldoende ge daan is, kan de landbouw probe ren om de acties voort te zetten en de medewerking daarvoor van de regering te verkrijgen „maar we moeten aan de andere kant ook zo verstandig zijn dat we de zaak niet overtrekken. Er staat nog heel wat op het lijstje: Ik denk daarbij in het bijzonder ook aan de wens tot belastingegali satie, die nog steeds in ontwerp bij de Tweede Kamer ligt, en ik denk in het bijzonder ook aan fiscale faciliteiten voor een be tere uitrusting van onze bedrijfs gebouwen. Ik denk ook aan de problemen, die de hoge grondprij zen in dit verband zijn op gaan leveren", aldus ir. Geuze in zijn openingsrede. HOGE PRIJZEN VOOR LANDBOUWGROND De secretaris van de commis sie Grondgebruik van het Land- .bouwschap, mr N. M. Zijp, ver klaarde gistermiddag op de ver gadering van de Z. L. M., dat de prijzen van landbouwgrond sinds Het loslaten van de prijsbeheer- sing per 1 januari 1963 fors zijn gestegen. Vooral in Noord- en Zuid-Hol land en in Zeeland zijn de prij zen zeer hoog geworden. Zo wordt in Noord- en Zuid-Holland voor los grasland wel 10.000 per ha betaald. Weiland dat ge schikt. is voor tuinbouw brengt 20 tot 30.000 gulden op. In Zee land worden prijzen gemaakt die de prijzen in Holland dicht be- Het Spaanse neraal Franco, staatshoofd, ge- heeft de voor standers van een Spaanse repu bliek opnieuw teleurgesteld. In een maandag in Madrid gepu bliceerd vraaggesprek met de Parijse krant „Le Figaro" ver klaarde Franco dat er geen en kele reden bestaat om met de traditionele Spaanse staatsvorm een koninkrijk te breken en een republikeins systeem te kiezen. Spanje is daardoor reeds twee maal naar de ondergang gevoerd, zei hij. „Dit betekent niet nood zakelijk dat ik door een koning moet worden opgevolgd". Vol gens hem kan gekozen worden tussen een vorst van koninklijke bloede, die gekroond wordt, en instelling van een regentschap. Politieke waarnemers hechten bijzonder veel belang aan deze verklaringen van Franco. De laatste tijd bestond de indruk dat Spanje misschien een repu- BOTERSMOKKEL BELEEFT RECORDJAAR Volgens het Belgische blad ,,De Volksgazet" is 1963 reeds een recordjaar voor dc smokkel van Nederlandse boter naar België. Tot dusverre is reeds ongeveer 200.000 kg Nederlandse boter door de Belgische douane in be slag genomen, meer dan het dub bele van 1961 en 1962. Deze hoe veelheid wordt als êen fractie beschouwd van de hoeveelheid boter, die de smokkelaars clan destien over de grens weten te brengen. Volgens het blad is overigens de animo van de botersmokke- laars de laatste weken vermin derd, omdat de winst per kilo is gedaald van 25 tot 10 frank (72 cent) Maar genomen over de eerste elf maanden van het jaar wordt geschat, dat nog nooit pa de oor log zoveel boter is gesmokkeld. Dit ondanks de maatregelen, die deze zomer in België van kracht zijn geworden om de herkomst van de boter beter te kunnen controleren bliek zou gaan worden in plaats van een koninkrijk. De falangis- tische syndicalisten wijzen een koninkrijk beslist af en willen dat Spanje een republiek wordt. Nederlandse treiler in Ierse wateren opgebracht Een korvet van de Ierse ma rine heeft de 291 ton grote trei ler „Voorloper", die Vlaardingen als thuishaven heeft, nabij Dtfn- garvan, in het graafschap Water ford, aangehouden. De treiler zou in de Ierse territoriale wa teren hebben gevist. Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds moge lijk. Togal is veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. naderen. Dc meest gangbare prijs voor een ha vrij los bouw land of weiland is hier 6 tot 8000 gulden, aldus mr Zijp. „Niemand had verwacht dat het prijsverschil tussen verpach te en pachtvrije boerenbedrijven zo weinig tot uitdrukking zou komen", aldus mr Zijp in zijn toespraak. Zeeland is een van de weinige provincies waar dit ver schil, wel bestaat. Mr Zijp besprak uitvoerig het voorkeursrecht van de pachtboer en constateerde dat ondanks de versterking van liet verlengings- recht de rechtspositie van de pachter zwakker is dan onder de vorige Pachtwet. Hij achtte het noodzakelijk dat het voorkeurs recht van de pachtboer meer in houd zou krijgen, door o.m. de verlengipgstermijn van zes jaar op negen of twaalf jaar te bren gen. ZIJN HET GEEN SCHATTEN Dit rijtje ras-poedels wordt door Phyllis Allan gepresenteerd in het kerstprogramma van het Bertram Millscircus te' Olympia, Londen, Zijn het geen schatten TWEE DUITSERS GEARRESTEERD De Rotterdamse politie heeft zaterdag twee Duitsers gearres teerd, die geprobeerd hebben zich te laten insluiten in een groot warenhuis („De Bijen korf") in de binnenstad. De man nen werden na sluitingstijd aan getroffen op de vierde étage, verscholen achter pakmateriaal. Zij waren in het bezit van een ijzerzaag, zaklantaarns e.d. Bij een huiszoeking in de tij delijke woning van de jongste in Amsterdam vond de politie goederen, die in een warenhuis in de hoofdstad zijn gestolen. De beide mannen de 21-jai'ige Jurgen Wilhelm G. uit. Wupper- tal en de 19-jarige Hans J. L. uit Leipzig zijn on transport gesteld naar Amsterdam. Bij de huiszoeking in de wo ning van de 21-jarige Amster damse kelner D. L. in de Indi sche buurt in de hoofdstad wer den goederen ter waarde van 2400 gulden aangetroffen, die circa 14 dagen geleden gestolen waren bij de zaak van Vroom en Dreesman in de Kalverstraat. In diens woning trof de politie ook de 33-jarige Duitse bouwvak arbeider G. S. uit Remscheid aan, die evenals de kelner on der verdenking van heling, werd gearresteerd. S. zat te wachten op zijn beide in Rotterdam ge arresteerd. S. zat te wachten op zijn beide in Rotterdam gear resteerde landgenoten. Verschil lende van de gestolen goederen waren inmiddels verkocht. DODELIJK ONGELUK De 32-jarige vrachtautochauf- feur M. J. W. Krousen uit Ter- winsélen bij Heeren is maandag middag op een bouwwerk in Eygelshoven door de bak van een dragline geraakt en ter plaat se overleden. Het slachtoffer Was in dienst van een aanne-. mersbedrijf dat grondwerkzaam heden uitvoert voor de bouw van de elektrische centrale te Eygelshoven. De heer Krousen was gehuwd en vader van één kind. NA ONGELUK MET BROMFIETS OVERLEDEN In de nacht van zaterdag op zondag is in het Juliana Zieken huis in Ede overleden de acht tienjarige P. Brouwer uit Ede. Zaterdagavond was hij op de Amersfoortsestraat in Barneveld met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Hij was de macht over het stuur kwijt geraakt toen zijn meisje hem tijdens het rijden een paar schaatsen wilde overhandigen. Beiden werden zwaar gewond naar genoemd ziekenhuis overgebracht. DOOR ZUURSTOFGEBREK OMGEKOMEN De 31-jarige werkster Lucia Tjong Tjhian Moi is maandag ochtend levenloos aangetroffen op haar kamer door de hoofd bewoonster van haar huis. Zij was zondagmiddag, terwijl een petroleumkachel brandde, even gaan rusten. Naar men aanneemt, is zij door gebrek aan zuurstof om het leven gekomen. BUS REED DOOR BRUGLEUNING Bij Valthermond in Drenthe is maandagmorgen een bus met ar beiders van de AKU-fabriek uit Emmen op het gladde wegdek geslipt en door de leuning van de brug over de Zujderblokken gereden. De. bus bleef halver wegen hangen en kwam slechts gedeeltelijk in het water terecht. Van de ongeveer twintig inzit tenden, allen werknemers van de AKU die uit de nachtdienst kwamen en op weg waren naar huis, werd niemand gewond. Al len konden via de achteruitgang 11. Over de verdronken mr. Arrow wordt niet meer gespro ken. Mr. Gray heeft de plaats van de stuurman ingenomen en met deze rondborstige zeeman kan Jim het uitstekend vinden. „Wanneer zullen we land zien, mr. Gray?" vraagt de jongen op zekere dag nieuwsgierig. „Zodra de appels op zijn," lacht deze. „Dan ga ik er gauw nog een paar eten," antwoordt Jim, even eens lachend. Bewaar er een voor mij," roept Gray hem achterna. Onderaan de kajuitstrap staat een groot vat. Er liggen er inder daad nog maar een paar. Jim rekt zijn lenige arm om de laatste te pakken, maar hij kan er niet bij. Wel, de oplossing is gauw gevon den; Jim laat zich genoeglijk over de rand in het vat glijden. Nog maar nauwelijks heeft hü een hap genomen, als duidelijk verstaan baar een stem tot hem doordringt. „Wanneer kunnen we onze slag slaan, John?" „Ja," valt ook een andere stem bij, „we moeten zo langzamerhand de zaak eens van kant maken." „Ik geef bevel hier. Daarop hebt gij te wachten." Jims adem stokt; het was de stem van John Silver. Ofof maakt hü maar een grapje. In el kaar gedoken luistert de jongen verder. „Als ik het aan u moest overlaten zoudt ge eens zien wat er gebeurde. Die stomme George Merry had de stuurman gewoon dood willen steken. En nu ik er voor gezorgd hebgeen haan kraait, er naar." Wat?, Jim weet zich geen raad van schrik. Dus tochJohn Silver is dus toch een boef „Ik heb hongerik ga een appel pakken," zegt Silver kort. Meteen hinkt de kok op het vat af. Jim besterft het van angst als hü het grote dolkmes vlak boven zich ziet. Hü wil gillenmaar dan klinkt ergens vandaan een luide kreet: „Land!!!" Met een ruk verdwü'nt het mes; iedereen snelt naar het dek terug. Jim springt zo vlug hü kan uit het vat en tracht zo ongemerkt mogelijk op het dek te komen. Als Silver in de gaten krijgt dat hü iets gehoord heeftHij moet proberen ongemerkt de .dokter te spreken. „Kom in de kajuit," fluistert de jongen achter zijn hand, als hij naast de dokter naar de vage plek in de verte ziet. Even later vertelt hij alles. Stom van verbazing zien de jon ker en de kapitein naar do dokter. „Het is nu van belang" zegt de kapitein, „dat we voortdurend die kerels in de gaten houden. Ga ge woon met Silver om, Jim." „Maar, maar," stottert de jon gen„Eh, dat is goed," besluit hij dan. Hü weet dat het nodig is en daarom, doet hü het ook. Toch merkt John dat er iets met de jongen mis is. „Hebt ge uw tong ingeslikt?" vraagt hij la chend. Jirn antwoordt niet. Kapitein Smollet komt naar de mannen toe. „Kent iemand van u dit eiland?" Hü wijst op de kust strook in de verte. Iedereen kijkt prompt, naar John Silver. „Ik ben er al eens ge weest," zegt deze. „Dan moet ge ons de weg wij zen," beveelt de kapitein zonder zün verbazing te laten blüken. „Zet een sloep uit, mannen." Eensklaps krijgt Jim een inge ving en ziet even vragend de dok ter aan. Het is alsof deze begrüpt. De jongen slikt, en vraagt dan zo gewoon mogelijk: „Mag ik met u mee in de sloep, John? de gevaarlijk scheefhangende bus verlaten. Het ongeval ge beurde toen het nog donker was en tijdens een dichte mist. Het verkeer over de brug is enkele uren gestremd geweest. GASVERSTIKKING De tachtigjarige mevrouw L. SoetekouwDiederik is vrijdag dood in haar bovenwoning aan de Voorheuvel in Zeist aange troffen. Ze is tengevolge van gasverstikking om het leven ge komen. Bij het aansteken van een gaskachel moet ze een ver keerd kraantje, dat niet op de kachel was aangesloten, hebben open gedraaid. ZESTIG KALVEREN IN BRANDENDE STAL OMGEKOMEN Maandagmorgen vroeg is in Westelbeers (gemeente Oost-, West- en Middelbeers) een stal uitgebrand. 60 jonge kalveren kwamen in de vlammen om. De schade beloopt ongeveer 50.000. De eigenaar had zich net enkele dagen geleden tegen brandschat de laten verzekeren. DODELIJK ONGEVAL Op de provinciale Westerweg nabij de uitvalsweg naar Broek, op Langendijk is zondagavond laat de 23-jarige heer C. J. dén B. uit Middenmeer bij een ver keersongeluk om het leven ge komen. Hij was met een kleine personenauto op weg naar zijn werk in Wormerveer. Vermoe delijk door het springen van een band is hü op het linkerwegge deelte terecht gekomen. Daar kwam hij in botsing met een busje, bestuurd door J. T. de Boer uit Hoogwoud. Een dame die bij de heer Den B. in de auto zat, werd licht gewond. TWEE KINDEREN VERDRONKEN In het Hoornsediep in Gro-' ningen zijn zondag twee meisjes verdronken. Het zün de 5-jarige E. Teunissen en de 6-jarige W. van der Molen. De kinderen zijn zondagmid dag gaan spelen op het ijs op ondergelopen land in de buurt van het Hoornsediep. Toen de kinderen niet thuis kwamen is de politie ingeschakeld, die bij het dreggen in het Hoornsediep het lichaam van het meisje Teu nissen heeft opgehaald. Het an dere meisje is nog niet gevon den. BRAND IN DORDRECHT Een felle brand heeft maan dagavond gewoed in een uit twee percelen bestaand bedrijfsge bouw aan de Voorstraat te Dor drecht, waarin een handel in technische oliën, vetten en rub ber was gevestigd. Het vuuij greep dermate snel om zich' heen, dat het gebouw geheel' verloren ging. De brandweer be-: streed de brand met veertig stralen. In de Wijnhaven, aan de achterkant van het als een reus achtige fakkel brandende pand verleende de politie met een van een waterkanon voorzien vaar tuig van liet gemeentelijk veer-, bedrijf van Dordrecht assisten tie. De brand was gevaarlijk, om dat het gebouw temidden van de oude bebouwing aan de Voor straat staat die bovendien zeer smal is. De brandweer slaagde er ech ter spoedig in het gevaar voor uitbreiding te beperken, en kon zich daarna op de blussing van de vuurzee concentreren. De be strijding van dc brand vergde echter veel tijd. doordat de in het pand opgeslagen grondstof fen het vuur schier eindeloos voedden. Na ongeveer anderhalf uur had men de brand onder de knie en kon met de nablussing wor den begonnen. De naast het ge bouw liggende huizen liepen veel waterschade op. De omvang van dc schade is nog niet hekend. Men heeft vooralsnog geen verklaring over het ontstaan van de brand. Amerikaanse militair naar Noord-Korea uitgeweken Het Amerikaanse achtste leger heeft bekendgemaakt, dat een 19-jarige Amerikaanse militair blijkbaar naar Noord-Korea is uitgeweken. De militair, Jerry Wayne Parrish, verdween 10 daggn geleden toen hü in de ge demilitariseerde zóne tussen Nóond- en Zuid-Korea patrouil leerde. Hij had zijn geweer ach tergelaten en zijn patronengor- del. Op een briefje stond: „Zeg tegen mijn moeder, dat ik van haar houd. Ik kom nog wel eens thuis. Zeg mijn vrienden „vaar wel." (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3