Provinciaal nieuws stop 3ii tij KOLONEL HYDE lekker en gezond Financiële medewerking voor aanleg weg De Schelde" kreeg buitenlandse scheepsopdrachten Parium met een luchtje £SSOJ BENT U BETER UIT! RAADSVERGADERING IE HOOFDPLAAI Marktberichten BIERVLIET HULST Als U zekerheid wilt hebben dat U ideale benzine krijgt...tank dan Esso Extra] Om Uw auto het hele jaar door actiever en zuiniger te laten rijden. "Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 17 december 1963 In het kader van de ontslui ting van de gemeente Hoofd plaat heeft de provincie een plan ontworpen voor een nieuwe weg vanaf de provinciale weg te Biervliet (Weststraat) lopende over de Kleine- en Grote Zoute- polderdijk naar de Nieuwlandse Molen. Inclusief de grondaan kopen is het nieuwe wegvak ge raamd op ƒ330.000. Als gevolg van diverse be sprekingen, welke G. S. met de belanghebbenden bij deze weg hebben gevoerd is een kosten verdeling tot stand gekomen, die uiteraard de goedkeuring van Provinciale Staten, de raden van Biervliet en Hoofdplaat dient te verkrijgen. Hoofdplaat zou 35.000 bijdragen, Biervliet een bedrag van ƒ45.000 en de pro vincie Zeeland liet resterende deel of ƒ250.000. Hoewel deze uitgaaf zwaar zal komen te drukken op het gemeentelijk budget van Hoofdplaat besloot de raad, omdat uitstel zeker af stel zal betekenen in deze tijd met doorlopend stijgende lonen en prijzen, 't van haar gevraag de aandeel te betalen, temeer, waar de gemeente Biervliet het beheer en onderhoud van dit weggedeelte op zich zou nemen. Van het waterschap „Het Vrije van Sluis", die met een gedeelte van 750 meter aarden weg in 't plan is betrokken wordt geen bijdrage verwacht in de aanleg- kosten, maar wel een afkoopbe drag voor liet onderhoud van genoemd gedeelte. De heer P. Dekker vond het niet juist ter raadsvergadering met een dergelijk belangrijke zaak te worden geconfronteerd waarbij zo'n grote uitgaaf voor de gemeente is betrokken. Hij had liever gezien, dat het voor stel aan de raad door B. en W. bij voorbeeld een week voor de vergadering zou zijn toege stuurd, in welk geval de raads leden dan in de gelegenheid zou den zijn geweest deze uitermate belangrijke kwestie te bestude ren. De Voorzitter zette uiteen, dat de door de heer Dekker gewen ste gedragslijn, welke de voor zitter gaf 't volmondig toe on der normale omstandigheden wel de meest wenselijke geweest zou zijn, thans niet gevolgd kon worden omdat men het eerst de dag te voren in Midde'burg tij dens een vergadering eens is kunnen worden over de kosten verdeling. Vo'gende week woensdag vergadert Provinciale Staten en ook de raad van Bier vliet. Ter voorkoming van nog meer vertraging moest deze kwestie nu aan de orde worden gesteld, aldus voorzitter Tem merman. Naar aanleiding van de desbe treffende aanvrage werd ten be hoeve van de R. K. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid van het Zeeuwse Wit,-Gele Kruis voor elke Katholieke inwoner van Hoofdplaat 5 cent en voor elke niet-Katholieke inwoner aan de Stichting Dienst voor Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland eveneens 5 cent toegekend. Be.rioten werd aan de ge meente-ambtenaren de in 1963 ontstane achterstand a 0,2 op hun salarissen, vergeleken bij de loonontwikkeling in het vrije bedrijf, uit te keren. Ten behoeve van het uitbrei dingsplan ,,Slijkplaat" werd de uitgifteprijs voor bouw. en tuin grond herzien. Voor bouwgrond tot een perceelsdiepte van 30 meter zal ƒ2,70 worden bere kend en voor tuingrond, achter de bouwgrond gelegen ƒ0,50 per m" Aan de gemeente Philippine werd twee maal 50 subsidie toegekend ten behoeve van twee uit Hoofdplaat afkomstige leer lingen. die de fruitteeltvakschool te Phi'ippine volgen. Besloten werd de rekening courant-overeenkomst lopende bij de Bank voor Ned. Gemeen ten voor 1964 te -vernieuwen met een maximaal krediet van 50.000, Tijdens de rondvraag komt de heer E. A. Steijaert (Kath. Arb.) te spreken over de bouwgrond in het uitbreidingsplan „Slijk- plaat". Hij zou het wenselijk vin den, dat de raad haar bevoegd- (Adv.) Universitair examen Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi- artsexamen de heer C. Kostense, alhier. Dodelijk verkeersongeluk Gisteravond te kwart voor zes had ter hoogte van een rijwiel- oversteekplaats op de rijksweg HulstPerkpolder even vóór de kom der gemeente Hulst een ernstige aanrijding plaats, waar bij de 55-jarige timmerman P. J. de W. uit St Jansteen, zó ernstig werd gewond, dat hem ter plaat se het H. Oliesel werd toegediend en stervende per ambulance auto naar 't ziekenhuis te Hulst werd vervoerd. Vermoedelijk heeft het slacht offers op zijn bromfiets bij de oversteekplaats naar het voor hem rechts gelegen rijwielpad willen rijden, zonder op het snel verkeer op de rijweg te Ietten. Hij werd «daarbij gegrepen door een uit de richting Terhole ko mende auto, die de ongelukkige naar het linkergedeelte van de ■weg wierp. Dit gebeurae juist op 't ogen blik dat een auto uit de richting Hulst naderde. De bestuurder van deze auto kon de op de weg liggende gewonde niet meer ont wijken, met het gevolg dat De W. werd overreden en ongeveer 30 meter werd meegesleurd. Zwaar gewond werd het slacht offer van onder de opgevijzelde auto gehaald en nadat hem POEITIE OP HET SPOOR VAN FRAUDE VAN 300.000 De recherche van het bureau Oostervantstraat in Rotterdam is op het spoor gekomen van een omvangrijke serie frauduleuse handeuingen die de afgelopen vijf jaar zonden zijn gepleegd door de 77-jarige ex-deurwaar der H. F. uit de Maasstad. Een onderzoek in de boekhouding van F., die een incassobureau drijft, confronteerde de politie met een volledio- gedesorganiseerde admi nistratie. Er zijn tot op heden enige duizenden dossiers in be slag genomen. De schade, die door de maWersaties aan hon derden particulieren in de loop der jaren ïs aangericht, zou nu al 300.000 belopen. De politie verwacht, dat het bedrag, naar mate het onderzoek vordert, nog belangrijk zal stijgen. geestelijke bijstand was verleend naar het St Liduina ziekenhuis vervoerd, alwaar De 'W. kort daarop aan de bekomen verwon dingen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd, doch had geen kinderen. V. N. neemt resolutie aan waarin Engeland wordt verzocht maatregelen te treffen voor toestand in Aden De algemene vergadering heeft maandag, met 53 tegen 23 stemmen en 31 onthoudingen, een resolutie aangenomen waar in Engeland wordt verzocht ten spoedigste maatregelen te tref fen voor de onmiddellijke invrij heidstelling van gevangen ge houden nationalistische leiders en vakbondsleiders in Aden en een einde te maken aan de de portaties uit Aden. Vóór de stemming nam de al gemene vergadering nota van een telegram van een vakbonds leider uit Aden, waarin werd medegedeeld dat de arrestaties voortduren, ondanks de bewe ringen van de Britse vertegen woordiger in de Verenigde Na ties. De secretaris-generaal werd verzocht deze resolutie ter ken nis van de Britse regering te brengen, opdat deze de nodige maatregelen kan treffen voor de uitvoering ervan. MASSALE AMNESTIE IN ZUID-KOREA De Zuidkoreaanse militaire re geringsraad is maandag begon nen met. de vrijlating van onge veer 20.000 gevangenen op grond van een algemene amnestie ter gelegenheid van de installatie op heden van generaal TsjoengHee Park als president. Tot degenen die vrijgelaten worden behoort Hoei Soek Han, leider van de liberale partij van oud-president Syngman Rhee, en Tsjin Ki Hong, minister van Binnenlandse Zaken onder het bewind van Rhee. Ook gevangenen die veroor deeld zijn op beschuldiging van moord en andere ernstige mis drijven worden vrijgelaten. Uit gesloten van de amnestie zijn echter veroordeelden krachtens de wet op de nationale veilig heid en tegen het communisme. heden ten aanzien van de toewij zing van bouwgronden delegeer de aan B. en W„ omdat dikwijls veel tijd verloren gaat door te wachten op de eerstvolgende raadsvergadering na het indie nen van een aanvrage. De raad bleek de suggestie van de lieer Steijaert gunstig te ontvangen en er werd hierop be sloten dat de raad gedurende 1 jaar afstand doet van haar be voegdheden en deze delegeert aan B. en W. MILITAIRE COMMUNICATIE PER SATELLIET Het. Amerikaanse ministerie van Defensie heeft besloten een voor militaire doeleinden be stemd verbindingsnet op te bou wen dat gevormd wordt door kunstmanen. Dit meldde maan dag de New York Times. Het ministerie zou van oordeel zijn dat het systeem tamelijk veilig is. Men wil er vijfentwintig a dertig kunstmanen voor in een baan om de aarde brengen Het net moet volgens de New York Times omstreeks 1966 gerefcd zijn. Belangrijke order kwam net op tijd Op een der hellingen van de scheepswerf der Koninklijke Mij ,,De Schelde" te Vlissingen zal binnenkort de kiel worden gelegd voor het 19de schip in de serie standaardsehepen. Met de op dracht tot de bouw van dit schip is in de scheepsbouwwereld een record gebroken. Nog nooit heeft in vredestijd een werf een zó grote serie standaardschepen af geleverd. Deze buitenlandse be stelling moet voor „De Schelde" zeer belangrijk worden geacht. Wanneer deze order niet was binnengekomen, zóu waarschijn lijk straks een der hellingen leeg zijn gebleven. „De situatie kan momenteel, wat het aantal orders betreft, bevredigend worden ge noemd". Aldus heeft de directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hup- kes, maandag meegedeeld. In het afgelopen jaar werden opdrach ten verstrekt en door „De Schol- de" aanvaard voor twee marine fregatten. Daarnaast werden be stellingen aanvaard voor Vier grote geautomatiseerde viskol- schepen, bestemd voor Rusland. Door het vrij geringe aantal or ders tot nieuwbouw van schepen heeft „De Schelde" de afgelopen tijd ook veel reparatiewerkzaam- heden uitgevoerd. Wat betreft de per 1 januari 1964 ingaande loonsverhoging is de heer Hupkes minder enthou siast. Deze loonsverhoging zal „De Schelde" volgend jaar ruim 3 miljoen gaan kosten, terwijl een verhoging van de prijzen is Uitgesloten, gezien de enorme concurrentie die thans in de scheepsbouwwereld heerst. De heer Hupkes is van mening dat de steun aan de landbouw in het kader van de landbouwsane- ring verminderd zou kunnen worden. „Door de ontdekking van liet aardgas in Groningen is iedere Nederlander plotseling 4600 gulden rijker geworden, wanneer we een gasprijs van vijf cent per kubieke meter aanhou den. Hierdoor zal de industriali satie van Nederland ongetwijfeld versneld worden, al is nog niet te overzien in hoeverre „De Schelde" hierbij betrokken zal worden", aldus de heer Hupkes. Dc centrale recherche van de Amsterdamse poiitie heeft gis terochtend de 38-jarige timmer man P. M. en de 30-jarige ver tegenwoordiger K. de W. uit Amsterdam-Oost aangehouden, die ervan worden verdacht ver valste Franse parfums (Van Carven) in de handel te hebben gebracht. Bewust of onbewust medeplichtig daaraan zijn de 30- jarige chemisch fabrikant D. D. F. uit Biithoven, die een chemi sche fabriek in de Biesbosch heeft, en de 32-jarige koopman W. L. M. uit Haarlemmermeer. De fabrikant maakte de parfums en de koopman verspreidde ze in Nederland. Duitsland en mo gelijk ook andere landen. Zij zijn na verhoor weer vrijgelaten. Bij de fabrikant in de Bies bosch werden in beslag genomen vervalste verpakkingsmaterialen, drie half met parfums gevulde jerrycans, essence, alcohol en tientallen met flesjes parfum ge vulde doosjes. Dc verpakkingen bevatten drie flesjes met (Car ven) parfums met de geuren „Ma Griffe", „Robe d'un Soir" en „Vert et Blanc." De echte parfums worden al leen in enkele zaken verkocht via de in Haarlem gevestigde alleen vertegenwoordiger. De Parijse parfumfirma kreeg de lucht van deze falsificatie na dat een Amerikaanse cliënt de Amerikaanse vertegenwoordiger attent had gemaakt op een voor delige aanbieding uit Haarlem mermeer. Een Parijse opsporingsambte naar kwam naar Nederland, die samen met een rijksrechercheur een onderzoek begon, dat latei- door de centrale recherche in Amsterdam werd overgenomen. Via de koopman in Haerlemmer- meer, die zei de parfums buiten de groothandel om voor een voordelig prijsje te hebben ge kocht, kwam men terecht bij de fabriek in de Biesbosch. De di recteur van dit bedrijf verklaar de enige tijd geleden in contact te zijn gekomen met beide Am sterdammers die hem vroegen of hij bereid was de parfums (van Carven) in licentie te gaan ver vaardigen. Beide Amsterdam mers maakten een betrouwbare indruk. De fabrikant voelde wel voor de licentie en merkte, naar zijn zeggen, aanvankelijk niets van het bedrog. Hij zou pas lont hebben geroken nadat de zake lijke relatie met de Amsterdam mer M. was verbroken en het zakelijke contact was voortgezet met de op voordeeltjes beluste koopman in Haarlemmermeer. Hij zat toen in het schip en was er maar mee door gegaan. De Parijse parfumfirma acht OMWISSELING GIROSTORTINGS- KAARTEN (Adv.) Nederlandse kustvaarder in Kielerkanaal gezonken De Nederlandse kustvaarder „Baltic" is maandag in het Kie lerkanaal na een aanvaring met het 2280 ton metende Duitse vrachtschip „Emil Berger" ge zonken. De aanvaring geschied de in dichte mist. De bemanning van de „Baltic" is gered. De 397 ton metende „Baltic" was geladen met stukgoederen. De kustvaarder is aan de grond gezet en steekt nog met het ach terschip boven water uit. In verband met de verhoging van het stortingsrecht met in gang van 1 januari 1964 van ƒ0,15 op 0,20 zal tot 1 maart 1964 gelegenheid bestaan om de bij het publiek aanwezige giro- stortingskaarten met opdruk- zegel van 15 cent tegen bijbeta ling van 5 cent bij alle postkan toren om te wisselen tegen stor- tingskaarton met opdrukzegel van 20 cent. Desgewenst kan in- levering plaatsvinden tegen te rugbetaling van 0,16. Na 1 maart 1964 kan inwisseling tot een nader aan te geven datum geschieden bij de girokantoren te Arnhem en te 's-Gravenhage. Na 1 maart 1964 zullen de stortingskaarten met opdruk 15 cent ongeldig worden verklaard. Inwisseling van de vroegere slappe driedelige stortingsfor mulieren kan nog tot uiterlijk 1 februari 1964 bij de postkanto ren plaatsvinden. Na dit tijdstip wordt niet meer tot restitutie overgegaan. Gezichtsvermogen van 17 pet van weggebruikers onvoldoende Het gezichtsvermógen van 17 procent van de weggebruikers varieert van onvoldoende tot be denkelijk. Dit is gebleken uit de door de „Stichting Oog en Bril" in november gehouden ogentest, waaraan bijna 6.000 weggebrui kers hebben deelgenomen. Het ogenonderzoek geschiedde op basis van vrijwilligheid in een aantal wegrestaurants in het hele land. Ook bij brildragers bleek het gezichtsvermogen vaak onvoldoende en bedenkelijk (20 procent). Bij de weggebruikers boven de 60 jaar bleken de ogen van 40 pet niet aan redelijke eisen te voldoen. In de leeftijd groepen tto en met 40 en van 40 tot en met 60 jaar bedroegen deze percentages 12 resp. 18. Bij het beroepsvervoer lagen de percentages iets gunstiger, hier was 14 pet onvoldoende en be denkelijk, eenzelfde percentage als onder de motor- en scooter rijders. De „Stichting Oog en Bril" meent dat de resultaten van deze cgentests duidelijk maken, dat een betere controle van het ge zichtsvermogen vóór de afgifte van een geneeskundige verkla ring ter verkrijging of verlen ging van een rijbewijs een ab solute noodzaak is. JOHN BOLAND CONTRA I SCOTLAND YARD 29. Al wist hij, dat het be lachelijk was, de gedachte aan dienstdoende pffioieren, die voor hem in de houding sprongen en zijn bevelen opvolgden, deed zijn bloed tintelen. Honderden keren had hij dit tafereeltje voor zich gezien. Hij zag zichzelf staan als generaal, de officieren in het zweet jagend. Hij twijfelde er geen ogenblik aan of hij kon iedere officier in het depot laten kruipen, want hij wist genoeg af van hun eigenlijke incompetentie om in staat te zijn een reden te vinden de officieren een collectieve-uit brander te geven, in welk depot ook. Maar hij zou die droom nu moeten laten varen, al was het dan met tegenzintenzij hij iemand zou kunnen vinden in de plaats van Lexy? Maar daar be hoefde hij niet op te hopen. Af gezette verbindingsofficieren wa ren niet zo gemakkelijk te vin den. De nacht bracht hem ook geen oplossing en pas nadat hij een schraal ontbijt had genuttigd, schoot hem iets te binnen. Hij dacht er een poosje over na en ging toen opnieuw naar Lexy, maar die was niet in z'n werkplaats; hij was op stap voor een ander karwei. Hoe meer hij er over nadacht, des te zekerder raakte hij ervan overtuigd, dat z'n laatste plan het enig juiste was. Ze moesten één regelrechte overval op het depot doen en hij moest iets uit denken, waardoor het risico tot een minimum beperkt bleef. Maar eerst moest hij Brian An thony Mycroft een bezoek bren gen. Misschien zou de ex-kwar- tiermeester uitkomst brengen? Mycroft. woonde alleen in een flat gelijkvloers in Islington. Overdag was hij voorman op een veem en 's avonds een harts tochtelijke televisiekijker. Hij had. aanleg voor corpulentie en werd van alles dik. De achter kant van z'n broek zal vol stuk ken van een andere stof. Met z'n vest was het ook zo gesteld en hij kon geen jasje, van welk pak ook, meer dichtknopen, zodat hij er maar toe was over gegaan om sweaters met rolkragen te dra gen, die z'n buik nog dikker de den uitkomen en waarbij het jasje open kon blijven. Zodra hij 's avonds van het veem thuiskwam, plofte hij in een oude, doorgezakte armstoel neer en begon naar de televisie te kijken. Hoe dichter het bij zeven uur kwam, des te vaker keek hij op z'n horloge om zich precies om zeven uur uit zijn stoel te hijsen en naar de hoek kast te gaan, waarin hij z'n drank bewaarde. Als hij er goed bijzat, had hij een fles whisky of rum in de kast en nu met die zondagse meevallertjes hield hij het daar maar bij. Met de fles in de hand ging hij dan weer in z'n stoel zitten om een lange teug zó uit de fles te nemen. Van tijd tot tijd nam hij een slok tot z'n blik langzamerhand zo vertroebeld was, dat hij voorover moest leu nen om nog te kunnen zien wat er op het scherm gebeurde. Zo was het patroon van zijn leven en toen hij dan ook Hyde aantrof bij zijn thuiskomst, bracht dit. hem in verwarring. Wanhopig keek hij naar de tele visie, alsof hij van die kant hulp zou kunnen verwachten om van z'n bezoeker af te komen. Het betekende niet, dat er een spe ciaal programma was, dat hij beslist wilde zien. Hij koos nooit zelf z'n programma's; als er maar iets op het scherm gebeur de, was hij al tevreden. „Zoudt ueh.... zoudt u wat te drinken willen hebben, mijnheer Hyde?" Hij plukte wat aan z'n snor. „Ikehik raak het spul zelf nooit aan, tenminste niet thuis". Hye sloeg het aanbod beleefd af. Al zag Mycroft er als een verdronken ruïne uit, er was toch altijd nog iets van waardig heid om hem heen en z'n stem was nog steeds beschaafd. „Nee, dank u, mijnheer My croft." Hij keek rond in de vuile, don kere kamer of er nog een plaats was om te gaan zitten, maar er stond maar één gammele arm stoel voor de televisie. De sfeer was deprimerend en er hing éen lucht van schimmel en bederf, zo erg. dat de kolonel er zo snel mogelijk weer vandaan wilde. ,,Ik heb uw hulp nodig." Hij vouwde een getijpte lijst open. „Vertelt u me hoe we aan deze dingen kunnen komen." Mycroft tuurde op de lijst; hij moest z'n ogen erg inspannen en trok met z'n mond. Tenslotte keek hij op met een verbijsterde blik in z'n met bloed doorlopen grijze ogen. „Ik.... ehik begrijp het niet. Geweren, springstoffen, rookgranaten2" „U hoeft het niet te begrij pen." De stem van de kolonel klonk bars. „Alles wat u hebt te doen is me te zeggen waar we ze kunnen krijgen." Wat er aan kleur in My croft's gezicht geweest was, verdween nu. „Daar zou ik niet aan mee kun nen doen. Ik ben niet geschikt." De kolonel slikte in een wan hopige poging zich te beheersen. „Alles wat u hebt te doen is me te zeggen waar we ze krijgen kunnen," zei hij weer op een overdreven geduldige manier. Mycroft slikte ook met het pa pier in z'n bevende handen. „Nou, ik weet het niet," zei hij tenslotte. „Voor zover ik weet is het on mogelijk dit uit één depot te ha len." „Wat?" „Ik denk van niet. Wapende pots slaan geen springstoffen op." „Vervloekt nog aan toe!" Het was nooit bij de kolonel opge komen, dat het niét mogelijk zou zijn alles tegelijk mee te krij gen. „Bent u daar zeker van?" „Tenzij het systeem veranderd is sinds ik er wasMycroft's stem was nu vaster en had zelfs iets van autoriteit, omdat hij sprak over iets, waar hij'wat van af wist. Hij keek nieuwsgierig naar het gespannen gezicht van de ander. (Wordt vervolgd.) zich door deze falsificaties ern stig benadeeld. Volgens de Am sterdamse politie valt de afzet van de nagemaakte parfums in ons land nogal mee, omdat de Nederlandse dames geen lief hebsters zijn van de met drie flesjes gevulde dopsjes. Groter was de afzet naar Duitsland. Volgens de politie werd het druk werk voor het verpakkingsma teriaal geraffineerd goed nage maakt. Daarentegen was de kwa liteit van de parfum zeer slecht. Schoenfabriek stilgelegd door brand De schoenfabriek Jagil in Gil- ze is stilgelegd door een brand, die daar zaterdag heeft gewoed en waardoor het magazijn van de fabriek geheel is vernield. De fabriek heeft zodanige wa ter- en vorstschade opgelopen, dat de 80 arbeiders die er wer ken voorlopig niet aan de slag kunnen. Behalve het magazijn is ook een aangrenzend huis, waar in twee gezinnen woonden, uit gebrand en werd een transfor matorhuisje vernield, waardoor het dorp Gilze zonder stroom is gekomen. De brand werd pas ontdekt, toen het vuur al ver om zich heen gegrepen had. De brandweren van Gilze, Tilburg en Rijen zijn uren met de blussing bezig ge weest. De schade aan de fabriek is nog niet nauwkeurig vastge steld, maar zou vorens de di rectie in dc tonnen lopen. Van de twee gezinnen die in het aan de fabriek gebouwde huis woon den gingen alle bezittingen ver loren. De oorzaak van de brand is onbekend. WERKNEMERS IN HET HOUTBEDRIJF GAAN ACHTERSTAND INHALEN De wei-kgevers- en werkne mersorganisaties in het houtbe drijf zijn het eens geworden over een nieuwe C. A. O. per 1 januari a.s., die voorziet in een loonsver hoging van 30 cent per uur, in clusief 2 cent A. O. W.-compen- satie 1963. Hiervan is 10 cent per uur bedoeld als het inhalen van de achterstand ten opzichte van andere bedrijfstakken. Is deze achterstand reeds ingehaald, dan bedraagt de loonsverhoging 20 cent per uur (incl. verwerking 2 cent A. O. W.-compensatie). Onder de nieuwe C. A. O., die ter goedkeuring aan de Stichting van de Arbeid is voorgelegd, wordt voorts de jaarlijkse vakan tie met een dag verlengdf'Behalve enige andere verbeteringen van de secundaire arbeidsvoorwaai den, legt de nieuwe C. A. O. een garantie van 10 procent presta tietoeslag vast en wordt de mo gelijkheid geopend om per onder neming, in beperkte mate, van de C. A. O. af te wijken. Het hout bedrijf heeft ongeveer 10.000 werknemers. Ook wordt de overwerktoeslag voor werk op zaterdagmorgen verhoogd van 25 tot 50 procent en wordt de arbeidsduur defini tief 9 uur per dag en 5 dagen per week (behalve voor bosarbci- ders). De vierde gemeenteklasse wordt opgeheven. AARDAPPELBEUKS ROTTERDAM Klei-aardappelen .35 mm op waarts: Eigenheimers 13—16; Bintje ƒ11ƒ12,75; Bevelander ƒ14ƒ16,50; Meerlander ƒ12— ƒ14 en IJselster ƒ8,50—ƒ10. Klei-aardappelen 38 mm op waarts; Eigenheimers 13,50 - 16,75; Bintje ƒ11,50—ƒ13; Fu rore ƒ12,50—ƒ13,25. Klei-aardappelen voor de ex port; geen handel. Zand-aardappelen 35 mm op waarts: IJsselster geen handel; Bintje 9 en Libertas geen han del. Zand-aardappelen voor de ex port; geen handel. Stemming: binnenland rustig; export geen handel. Voer-aardappelen 2,50 ƒ4,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast- gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM Tarwe, volgens monster, basis 17 procent vocht, alléén voor de beste kwaliteiten tot 35,50 leve ring deze/volgende week, fran- ko Rotterdam per schip. Zomergerst. volgens monster, 23,5026,50; Haver, volgens monster, ƒ21,50—ƒ24. Groene erwten, volgens mon ster, ƒ4050; Schokkers, vol gens monster, 40—63.50, franko Rotterdam. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt té Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2187 stuks vee, zijnde: 1625 vette koeien en 562 varkens. De notering luidde als volgt: Vette koeien ƒ2,65—ƒ3,80; Varkens ƒ2,50—ƒ2,56. Overzicht: Vette koeien: aan voer ruim, handel willig, goed prijshoudend, prima's boven no tering; Varkens: aanvoer gro ter, handel vlot, iets hoger in prijs, prima vleesvarkens boven notering, slaehtzeugen 2—2,10 per kg.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2