de NAVO-conferentie te Parijs begonnen SSS £&J£FSi Prijsstijgingen komen nog Vakbeweging zal niet meer in taal van gisteren spreken Geen ontmoeting Johnson-Chroesjtsjov in verschiet Betere bestrijding van pijn en griep! DINSDAG 17 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6104 HET WEER KRACHTIGE AARDSCHOKKEN IN DJAKARTA 17 doden en 24 gewonden bij aanslag op bus in Colombia HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Geweldige ontploffing in dynamietopslagplaats CONNALLY UIT HET ZIEKENHUIS WITTE KRUIS WITTE KRUIS Uitgebroken koeien verhinderen K. L. M.- vliegtuig te landen STERKE STIJGING VAN DE PRIJZEN KAN LOONAKICOORD IN GEVAAR BRENGEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma F J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft maandagochtend op de openings vergadering van de NAVO-con ferentie te Parijs een boodschap van president Johnson voorge lezen waarin wordt gezegd, dat de Verenigde Staten een strijd macht in Europa zullen hand haven die gelijk is aan de zes Amerikaanse divisies daar, zo lang hun aanwezigheid vereist is. En in de huidige omstandig heden is het duidelijk, dat deze strijdkrachten nog steeds nodig zullen zijn. Johnson zegt in deze boodschap ervan overtuigd te zijn, dat bondgenoten van de Verenigde Staten eveneens hun volle medewerking zullen geven aan de verdedigingsinspanning van de NAVO. De eerste van de gemeenschap- Pe.vier ™dde,'n verfeni2d CheT pelijke taken van de NAVO-Ian- ferine >»4 ieder afzonderlijk al den js, het bondgenootschap te beroemd, werken te zamen nog voorzien van een evenwichtige beter en helpen ook vaak dan wan- verdediging. Deze dient te steu- neer andere middelen falen. Ook 1len oP zowel krachtige kern- een gevoelige maag hebben, een eventuele aanval zullen af- want een bestanddeel dient om de schrikken en de NAVO in staat, maag te beschermen, zullen stellen op een aanval te jfYI f* Mk reageren met de middelen die in fl n jEbWill®! WS Zfi. overeenstemming zijn met het gevaar. Johnson herinnert er aan, dat zijn voorganger, president Ken nedy, een maand nadat deze als president in functie was getre den, de Atlantische Raad een boodschap heeft gezonden waar in hij toezegde trouw te zullen blijven aan de doelen en pro gramma's van de NAVO. Presi dent Johnson wil op zijn beurt hetzelfde doen, aldus de door minister Rusk voorgelezen bood schap. De discussies van gisteren wa ren geheel gewijd aan politieke onderwerpen. Vrijwel alle delegatieleiders hebben op de eerste dag gespro ken. Hierbij is gebleken dat de Britse minister van Buitenlandse (Adv.) Vier middelen in één iablef doen wonderen zonder de maag van sireek ie maken! OPKLARINGEN Het frontensysteem van een depressie boven Noordwest-Rus land is over Scandinavië en de Noordzee naar het zuiden ge trokken en lag maandagavond bij de Waddenkust. Het zal ver der naar het zuiden trekken en verwacht kan worden, dat het in de komende 24 uur ons land zal passeren. Plaatselijk veroorzaakt het enige regen, ijzel of sneeuw, maar achter het front komen weer opklaringen voor. Met een wind uit noordelijke richtingen zullen bij zonnige perioden de temperaturen bijna overal tot enkele graden boven het vries punt oplopen. Aangezien over Scandinavië weer koudere lucht naar het zui den stroomt, zal de dooi niet van veel betekenis zijn. EUROPA IN IJZIGE GREEP VAN KONING WINTER Koning Winter heeft Europa tijdens het afgelopen weekeinde in een iizige greep gehouden. In Frankrijk had dit 39 doden ten gevolge, voornamelijk door ver keersongelukken op gladde we gen- In Noord-Italië, met inbegrip van Milaan, Venetië, Triest on Genua T Slavis keer nagenoeg verlamde. In Aix- en-Provence, Frankrijk, kreeg men een nog grotere portie sneeuw. De Corsicanen werden vergast op ijzige sneeuwstormen. Het koudst was het maandag, wat West-Europa betreft, in La Brevine in de Zwitserse Jura, waar de thermometer 20 gra den aanwees. De plaats staat be kend als het Zwitserse Siberië, omdat het er vaak kouder is dan hoog in de omringende bergen. Nederland lag de afgelopen da gen als een oase van gematigde temperaturen temidden van de koudegolven die Europa over stroomden. De temperatuur steeg er tot vier graden onder nul, nadat het de afgelopen da gen aanzienlijk kouder was ge weest. In Londen hing weer de traditionele mist. Scandinavië was beter af met temperaturen die voor deze tijd van de winter mild mogen he ten. In Stockholm kon men zich ouw. In het Zuid- maandagmiddag in Nice wanen, i b lag 'n sneeuw- - Beide steden noteerden dezelfde laag van 30 cm, die het wegver- temperatuur, plus twee graden. TSJOE EN LAI IN CAIRO De premier van communistisch- China Tsjoe En Lai is zaterdag ochtend in Cairo aangekomen voor een bezoek van een week aan de Verenigde Arabische Re publiek. Foto: Tsjoe En Lai lacht harte lijk tijdens deze ontvangst, ter wijl president Nasser' toekijkt. Zaken, Butler, wat optimisti scher over contacten met de Rus sen is dan vele anderen, bijvoor beeld Couve de Murville, zijn Franse ambtgenoot Het Duitse probleem is een van de onderwerpen van de ver klaring van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr Luns, geweest. Hij kwam op voor het recht van vrijheid van de Oostduitse bevolking en voor de vrijheid van Berlijn. Nederland denkt dat verdere contacten met de Sowjet-Unie nuttig zijn. Minister Luns heeft voorts op de conferentie meegedeeld er be grip voor te hebben, dat in ur gente kwesties als die van Cuba, wordt ingegrepen zonder dat er tevoren diepgaand in de NAVO over is gesproken. Vele ministers brachten de kwestie van de kredieten aan de Sowjet-Unie ter sprake. Mr Luns zei hierover, dat men moest ver mijden dat kredietverlening over gaat in hulpverlening. Duizenden zijn maandagmor gen in de Indonesische hoofd stad de straat opgevlucht toen een reeks krachtige aardschok ken de gebouwen deden schud den. Een schok duurde zelfs tien seconden. Ook het grote hotel Indonesia, dat speciaal met het oog op aardbevingen is ver sterkt, schudde op zijn funda menten en ruiten op de veer tiende verdieping sprongen. Over slachtoffers of grote schade is nog niets gemeld. 150 km ten zuidwesten van Bogota in Colombia is zondag een aanslag gepleegd op een autobus, die door militairen werd beschermd. Er vielen 17 doden en 24 gewonden. Men had een helse machine midden op de weg geplaatst. Toen de bus er boven was, liet men haar van een af stand ontploffen. De plegers van de aanslag zijn ontkomen. De heer H. J. de Koster, voor zitter van 't Verbond van Neder landse Werkgevers, heeft op een maandagmiddag in Den Haag gehouden informele bespreking met persvertegenwoordigers, sprekende over de economische situatie in eigen land en de ge volgen van 't Mammoet-akkoord in het bestuur van de* Stichting van de Arbeid belichtende, op gemerkt dat hij als werkgever geen spijt heeft dat dit akkoord tot stand is gekomen. Iedere be slissing is een keuze, dat was ook hier het geval. Denkende aan de overspannen arbeids markt zijn de spelregels, althans voorlopig, gered. De heer De Koster zeide voorts dat hij thans enige nervositeit heeft bemerkt aan de prijzen- kant. Hij acht die wel verklaar baar, maar hij vindt haar niet terecht. De prijsverhogingen van nu zijn het gevolg van misoog sten van suiker, koffie en tarwe en van verhoging van de vracht prijzen bij het vervoer over zee. Deze factoren werken natuurlijk door, zo zeide hij, het zijn ex terne factoren. Het prijzenvlak is altijd in beweging en het is hem niet duidelijk waarom iede re prijsverhoging thans van de daken wordt geschreeuwd. Die prijsverhogingen kwamen ook al eerder voor. Er is nu een psy chose ontstaan die hij in hoge mate betreurt. De eigenlijke prijsverhogingen, nl. de industriële, gebaseerd op de gevolgen van het mammoet akkoord zullen nog moeten ko men, zo voegde hij daaraan toe. De heer De Koster merkte op dat de industrie niet per dag verkoopt; zij is gebonden aan contracten van langere duur. De grootste hoeveelheid prijsaanpas singen zal wel in de eerste maan- medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lichte dooi. Plaatselijk mist of laaghangen de bewolking, maar ook van het noorden uit opklaringen. In het binnenland weinig wind; in de kustprovincies zwakke tot mati ge wind uit noordelijke richtin gen. Lichte dooi. DINSDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.23 2.42 Terneuzen 2.58 3.17 Hansweert 3.3S 3.57 Walsoorden 3.48 4.07 WOENSDAG 18 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 20 8.45 16.30 21 8.46 16.30 v.m. 3.00 3.35 4.15 4.25 11.52 12.19 n.m. 3.18 3.53 4.33 4.43 20.51 22.04 ZON MAAN op onder op onder Dec. 17 8.43 16.29 9.50 17.41 18 8.44 16.29 10.39 18.37 19 8.44 16.29 11.19 19.41 den van 1964 vallen, aanpassin gen als uitvloeisel van het mam moet-akkoord. Maar in de loop van dat jaar zullen op verschei dene tijdstippen langlopende contracten aflopen, zodat prijs verhogingen het gehele jaar mo gelijk zullen zijn. De industrie zal, om haar con currentiepositie te kunnen hand haven moeten streven naar een fikse verhoging van de produk- tiviteit. De heer De Koster zeide ver der dat de benadering door mi nister Andriessen van 't vraag stuk van de prijzen tot 1 januari rust, met 1 januari aanpassing en na 1 januari weer rust, wel wat te theorisiiseh is geweest. Inmiddels hebben besprekingen met de minister over deze zaak plaats gevonden om hem ervan te overtuigen dat het allemaal minder theoretisch is. Het was en blijft zo dat alle extra kosten mogen worden doorberekend. Degenen die hun prijzen in de loop van 1964 willen verhogen op grond van het overeengekomene in het mammoet-akkoord moe ten in januari hun claim indie nen. De psychologische moeilijkhe den, aldus de heer De Koster, komen voor ons allemaal. Hij herinnerde er aan dat het centraal planbureau voor 1964 een loonkostenstijging van vier procent verantwoord heeft ge acht. Alles wat daar bovenuit gaat en we zijn er boven betekent inflatie. De concurren tiepositie van Nederland wordt aangetast. Het is alleen de vraag hoe de situatie op het ge bied van de loonkosten zich zal ontwikkelen in de landen waar mee wij moeten concurreren. Met grote zorg heeft de heer De Koster kennis genomen van de plannen om in 1964 de aan leg van het buizennet voor het programma uit te voeren. Daar mee zal een belangrijk beroep worden gedaan op de arbeids markt die er niet is. Het gevolg van de versnelde uitvoering van dit programma kan alleen maar betekenen dat de versoepeling van de arbeidsmarkt niet door gaat met alle gevolgen daaraan verbonden. DE HUREN VOOR 1964 Het is een misverstand te me nen dat de werkgevers bij de onderhandelingen over de lonen voor 1964 de huurverhoging heb ben geïntroduceerd. De toenma lige regering heeft, op basis van het advies van de S.E.R. over de huren, besloten dat er om het jaar een huurverhoging zou zijn totdat het nodig geachte percen tage van 30 tot veertig procent zou zijn bereikt. In 1963 is niets aan de huren gebeurd, het was daarom voor de hand liggend dat er voor 1964 wel weer over werd gesproken, formele bespreking met persver- De werkgevers hebben zich in ZES DODEN BIJ DOORBREKEN STUWDAM BIJ LOS ANGELES Zes mensen zijn om het leven gekomen en zeer grote schade is aangericht, doordat zaterdag middag in de Baldwinheuvels bij Los Angeles een stuwdam is doorgebroken. Foto: Twee mannen redden een vrouw uit liet water dat zich via een ravijn over een luxueuze woonwijk uitstortte. Een opslagplaats van de Her- oules-Powder Company te Ken- vil in New Jersey is zondag door een geweldige ontploffing geheel vernield. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorge daan. De maatschappij maakt dyna miet en rookioos kruit voor commercieel gebruik en vaste raketbrandstof voor de Ameri kaanse regering. Gouverneur John Connally van Texas, die vorige maand bij de aanslag op president Kennedy in Dallas ernstig werd gewond, is zondag uit het ziekenhuis ont slagen. Hij zal thuis nog enige tijd rust moeten houden. het mammoetakkoord verbonden één procent compensatie te ge ven. Dat ene procent komt on geveer overeen met een huur verhoging van zeven procent, het resterende gedeelte, als bijv. zou worden besloten door de rege ring tot een huurverhoging van tien procent, zal op andere wijze gecompenseerd moeten worden. In dit opzicht is de minister van Financiën geadviseerd een op lossing te zoeken bijv. op het ter rein van de inkomstenbelasting. Een der overwegingen van werkgeverskant om de huren weer ter sprake te brengen was dat, hoewel een huurverhoging een groot kwaad is voor de con currentiepositie, het beter was er nu over te praten dan op een moment dat het helemaal niet meer kon. Daar kwam nog de overweging bij dat men de prijs van een schaars goed niet moet vrijlaten. De heer De Koster herhaalde dat het bedrijfsleven gekant blijft tegen de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid uitgesproken voornemens de lonen in het bouwvak meer te verhogen dan in de rest van de bedrijfstakken. De sociale onrust moet niet worden vergroot. (Adv.) DE 4Chte PIJNSTILLER Reumatische nijnsnstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. Een Viscount van de K. L. M. heeft zondag meer dan een kwartier boven het vliegveld van Manchester moeten cirkelen voordat hij kon landen. De rol- baan moest namelijk eerst ont daan worden van een aantal koeien dat uit een naburig wei land was gebroken. Op verzoek van het overleg orgaan heeft een onderhoud plaatsgevonden van de ministers van Landbouw en Visserij, van Sociale Zaken en van Economi sche Zaken met vertegenwoor digers van het overiea van N.V.V., K.A.B. en C.N. V. De drie vakcentrales hebben daarbij hun bezorgdheid ken baar gemaakt over de mogelijke gevolgen voor de consumenten prijzen van de regelingen, die in het. kader van de gemeenschap pelijke landbouwpolitiek van de E. G. in bespreking zijn. Zij hebben er bij de regering op aangedrongen een plotseling sterke stijging van de kosten van het levensmiddelenpakket te voorkomen, zo nodig door over eenkomstig de voorgestelde producentensubsidios consumen tensubsidies te geven. Een ster ke stijging van de kosten van levensonderhoud o.a. door de voorgestelde regelingen zou im mers de resultaten van het re cente loonakkoord in gevaar brengen. De voorzitter van de Katho lieke arbeidersbeweging, de heer J. A. Middelhuis, heeft op de maandagmorgen in Utrecht ge houden verbondsraadsvergade- ring van de K. A. B. als zijn me ning te kennen gegeven, dat er niet alleen voor de vakbonden ieder op het eigen gebied, maar niet minder voor de vakbonden gezamenlijk in de vakcentrales een uitgebreid werkterrein ligt, dat in de komende jaren alle aandacht en activiteit zal eisen. De heer Middelhuis ging in op de kritiek van hen die menen, dat er voor de vakbonden en de vakcentrales in de huidige maat schappij geen taak meer zou zijn. De heer Middelhuis zei wel de gelijk te geloven aan de taak en roeping "van de vakbeweging ondanks de grotere moeilijkheid om het streven en de idealen van de beweging voor do huidi ge generaties „aansprekend" te maken. Deze generaties zijn opge groeid tussen andere feitelijkhe den, in een andere economische maatschappelijk verhoudingen. Deze feitelijkheden, situaties en verhoudingen, zo zei de heer Middelhuis, worden tegenwoor dig meestal gekoppeld aan het begrip van de welvaartstaat. Zij brengen mentaal en psycholo gisch belangrijke verschuivingen met zich mee, die stoelen op een veranderende sociale realiteit. Niettemin blijft de vakbeweging overtuigd van haar onmisbaar heid ook in deze nieuwe reali teit. Wat de vakbeweging ech ter te doen staat, aldus de lieer Middelhuis, is niet te spreken in de taal van gisteren. De vakbe weging kan zich niet, zoals Do- mela Nieuwenhuis, de mantel omhangen van de profeet, die 'n volk in knechtschap wijst op de komende bevrijding. Zü kan niet in een situatie van stijgende welvaart, volledige werkgelegen heid en een sociale zekerheid die nog slechts op afronding wacht, een gevoelsmatig appèl doen op acute nood, bestaansonzekerheid en onverzorgdheid bij calamitei ten. De verwijzing naar wat in het verleden is gebeurd en heel situatie en in zich wijzigende reëel nog steeds kan gebeuren Er bestaan geen plannen voor een ontmoeting tussen de presi dent van de Ver. Staten, John son, en premier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie, zo heeft de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Ball, zon dag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd. President Johnson huldigt het zelfde principe als wijlen presi dent Kennedy, dat een gesprek met Chroesjtsjov slechts dan in aanmerking komt wanneer men er daadwerkelijke resultaten van mag verwachten. De onder-mi nister liet de vraag, of Johnson niet, zoals zijn voorganger deed, een ontmoeting ter kenismaking met de Russische regeringsleider wenste, onbeantwoord. Sprekende over berichten dat Frankrijk van plan zou zijn com- munistisch-China diplomatiek te erkennen, zei Ball dat hem daar van niets bekend was. Hij was ervan overtuigd dat Frankrijk, dat nog steeds nationalistisch- China erkent, een dergelijke stap niet zou nemen zonder over leg met zijn bondgenoten te ple gen. maakt weinig indruk op hen diR de hardheid van dat verleden niet hebben ervaren en de moge lijkheid van een herhaling daar van eenvoudig uit'hun bewust zijnsveld uitsluiten. Wij kunnen moeilijk rekenen, aldus de lieer Middelhuis, 'Op een. ressentiment vervulde strijdbaarheid van men sen die als een schaars en kost baar goed worden ontzien en met omzichtigheid worden be handeld. De K. A. B. zal echter zeer nuchter en rationeel aantonen hoezeer al deze verworvenheden in hun ontstaan en voortbestaan mede afhankelijk zijn van een sterke en parate vakbeweging en hoe deze nog in vele alsnog bestaande noden op ander ge bied kan voorzien. Een arbei dersbeweging blijft nodig, om zoals steeds in het verleden stem te geven aan deze deels mani feste, deels nog latente verlan gens en om de veelal vaag om lijnde aspiraties om te smeden tot. concrete doelstellingen. PREMIE VERPLICHTE ZIEKENFONDS VERZEKERING VIJF PROCENT De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels heeft de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor 1964 vastge steld op 5 procent. Bij het bepa len van de hoogte van deze pre mie is rekening gehouden met de 1 januari a.s. ingaande ver lenging van de verpieegduur in het kader van de wettelijke zie kenfondsverzekering voor licha melijk en geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar. Kortgeleden adviseerde de So ciaal Economische Raad over deze prijsverhoging.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1