NHM RADIO DE KOCK VAN 0VERBEEKE Regering wil raad van comissarissen K.L.M. wijzigen NIET DRAMATISEREN Monsterproces tegen Auschwitzbewakers ZATERDAG 14 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6102 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER TEGEN INVOERING KOSTWINNERSBIJSLAG De redding van Lengede Herdenkingspostzegel 500 jaar Staten-Generaal ZON- en MAANSTANDEN W IJ N en GEDISTILLEERD Slijterij SNEEUW IN EUROPA Maleisië vraagt Nieuw-Zeeland om hulp bij versterking weermacht Franlwrtnff 'bfi abennemsnt: TarneoEsa Directeur-Hoofdredacteur L van <Je Sande Redacöe-adres: Noordstraat 55—81 AdmlnlstratSe-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt tfegelJJEs Uitgeefster N. V. v/ft Firma F. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm ld ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bil vooruitnetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De regering stelt zich voor in het college van commissarissen van de K.L.M. wijzigingen aan te brengen. De directie van de K.L.M. streeft er naar haar col lege uit te breiden met een vier de directeur, die in het bijzonder zijn aandacht zal schenken aan sociale aangelegenheden. Deze mededelingen doet de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Van Aartsen, in een nota aan de Tweede Kamer. De bewindsman maakt ook duidelijk dat de K.L.M.-directie, waarbinnen grote onenigheid heerste, zelf twee oplossingen heeft voorgesteld. De ene luidde dat de directie zou worden voort gezet door drie directeuren, na melijk de heren Albarda, Van de Wal en Besancon, waarbij de heer Larive zijn ontslag zou aan bieden, de andere oplossing stel de een voortzetting der directie door de heer Larive voor. In dat geval zouden de drie andere directeuren vertrekken. Letterlijk zegt de bewindsman dat hij nadat een bij hem heersende ongerustheid over tegensellingen in de directie der KL.M. niet was weggenomen „op 21 november de voltallige directie voor een onderhoud ten departemente uitnodigde; bij dit onderhoud was op zijn verzoek ook de president-commissaris (Adv.) 9 KREDIETEN PERSOONLIJKE LENINGEN FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de BANK Nicuwstraal 22.- Tel.» 2310 OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Bij Schotland bevond zich vrijdagavond het centrum van een krachtig en uitgestrekt hoge- drukgebied. Er omheen stroomt met zwakke tot matige noord oostelijke winden uit Scandina vië afkomstige lucht naar ons land. De aangevoerde lucht is vrij droog. Er zullen daarom vandaag in ons land opklaringen voorkomen en weinig of geen sneeuwbuitjes meer. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordoosten wind Opklaringen, afgewisseld door wolkenvelden, en slechts weinig sneeuwbuitjes. Zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. Mid- dagtemperaturen om of even onder het vriespunt. ZATERDAG 14 DECEMBER van de K.L.M. aanwezig. Bij die gelegenheid liet hij de directie duidelijk blijken van zijn be- zorgheid omtrent de onenigheid, die hij in de directie meende te hebben geconstateerd. Zijnerzijds werd aangedrongen op een her stel van de eensgezindheid in de kring van de directie en voor het geval zulks niet mogelijk zou zijn, werd door hem de weg ge wezen, die alsdan zou moeten worden gevolgd; de directie zou zich in dat geval dienen te wen den tot het college van (gedele geerde) commissarissen en voor het geval dat college in die om standigheden daaraan behoefte zou gevoelen, zou dit zich op zijn beurt kunnen wenden tot de regering. Na de hierboven genoemde vergadering bleek reeds spoedig, dat een herstel van de eenstem migheid in de directie niet kon worden verwacht. In een schrij ven, ondertekend door de vier directeuren, werd zulks beves tigd; in die brief werden twee op lossingen voorgesteldhetzij voortzetting der directie door drie directeuren i.e. de heren Albarda, Van de Wal en Besan con, in welk geval de heer Lari ve zijn ontslag zou aanbieden, hetzij voortzetting der directie door de heer Larive, in welk ge val de drie zo juist genoemde directeuren voornemens waren hun ontslag aan te bieden. Nadat hierover in de vergade ring der commissarissen overleg was gepleegd, heeft de raad van commissarissen deze aangelegen heid aan de regering voorgelegd. De minister van Financiën en de ondergetekende hebben ver volgens ieder der directeuren af zonderlijk gehoord, overleg ge pleegd met hun vertegenwoordi gers in -het college van commis sarissen, alsook een bespreking gevoerd met de president-com missaris. „Ccheel in overeenstemming tussen regering en de 'raad van commissarissen is daarna beslo ten in het ontslag van de heer Larive te berusten. De regering betreurt déze ontwikkeling in hoge mate, doch zij zag zich ge plaatst voor het feit, dat de directie zelf geen mogelijkheid aanwezigheid achtte, dat de be staande directie in eensgezind heid haar taak zou vervullen en dat hetzij één der directeuren hetzij drie directeuren hun ont slag zouden aanbieden. Het be hoeft ternauwernood betoog, dat eensgezindheid in de directie een eerste voorwaarde is om de nodi ge leiding in het bedrijf van de K.L.M. te geven. De regering is ervan over- uigd, dat de huidige directie alles in het werk zal stellen haar moeilijke taak op de best moge lijke wijze te verrichten. De mi nister heeft tegenover de direc tie nogmaals duidelijk gesteld, dat. de regering uiterlijk aan het einde van het eerste kwartaal 1964 een rapport der directie wenst te ontvangen, waarin zij de nodige voorstellen en een ge detailleerd plan met betrekking tot de ontwikkeling van de K.L.M. in de naaste toekomst aan de regering voorlegt. De bewindsman kan voorts mededelen, dat liet hem bekend is, dat de directie er naar streeft zo mogelijk op korte termijn de directie te doen aanvullen met een vierde directeur, die in het bijzonder zijn aandacht zal schenken aan sociale aangele genheden, een streven, waarmee de minister geheel instemt. Bo vendien stelt de regering zich voor zoals reeds eerder te kennen werd gegeven in het college van commissarissen wij zigingen aan te brengen. De minister zegt verder graag bereid te zijn de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer zo die dat wenst mondeling meer uit voerige inlichtingen te geven. De nota van de minister aan de Tweede Kamer, waarin hij bovengenoemde mededelingen doet, werd gegeven naar aanlei ding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs, in welk verslag teleurstelling werd uitgesproken over het feit dat de bewindsman in zijn memorie van antwoord vrijwel geen mede delingen deed over de jongste ontwikkelingen van de K.L.M. SER In een advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksge. zondheid heeft de Sociaal-Econo mische Raad de invoering van een kostwinnersbijslag (een bij slag ter grootte van de samen gestelde huurbijslagen van 1960 en 1962) afgewezen, omdat deze zi. zou neerkomen op het be stendigen van de verschillen in beloning tussen mannen en vrouwen. Dat zou indruisen tegen de verplichtingen op grond van de E. E. G. en tegen de op vattingen van rechtvaardigheid die aan het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrou wen ten grondslag liggen. Het advies van de S. E. R. vloeide voort uit de aanvraag van 21 december 1961 van do toenmalige staatssecretaris, na dat in een advies van de Stich ting van de Arbeid over de ge lijke beloning van mannen en vrouwen verschillend over het vraagstuk van een kostwinners bijslag was gedacht. De elf mijnwerkers die on langs na de mijnramp van Len gede twee weken onder de grond opgesloten hebben gezeten, kre gen tengevolge van uitputting, dorst en de duisternis last van hallucinaties, aldus een thans gepubliceerd medisch rapport over dit geval, waarin het feit dat deze elf onder de gegeven omstandigheden er het leven hebben afgebracht als uniek in de medische geschiedenis wordt bestempeld. Onder de invloed van halluci naties wilde b.v. één der mannen door het gesteente heen een pad naar zijn huis graven, een ander probeerde zo door de wand heen te lopen en eer, derde waande zichzelf op een veld vol bloemen waar hij kersen plukte en met zijn vrouw praatte. Registratie voor militaire dienst in Maleisië Na het verbreken van de di plomatieke betrekkingen tus sen Indonesië en Maleisië is de verstandhouding tussen beide staten er niet beter op geworden. Beducht voor acties van Indo nesische zijde heeft Maleisië maatregelen genomen om de mankracht van het leger te verhogen. Alle mannen tussen 21 en 28 jaar worden nu voor militaire dienst geregistreerd. Op de foto: Een kijkje bij een bureau voor inschrijving in Koeala. hoempoer. MANSHOLT: Het zal voor de E.E.G.-mi nisters uiterst moeilijk zijn om in het resterende deel van december nog alle besluiten te nemen die zij zich voorgenomen hebben, doch men dient de zaak niet te dramatiseren, zo heeft dr. S. L. Mansholt vrijdag in Den Haag verklaard. Dr. Mansholt, die sprak op een persconferentie, meende dat de ministers hun marathon waar schijnlijk rondom de Kerstdagen zouden moeten voortzetten en dat zij zich bewust moeten zijn van de ernst der reacties als de besluiten uitblijven. Hij geloof de echter niet in de dreigemen ten van generaal De Gaulle en wilde zich er ook niet in vér- diepen. Hij merkte overigens op, dat de fatale datum van 31 decem ber niet door de E. E. G.-com missie was uitgevonden. De mi nisterraad heeft zich deze strop zelf om de hals gelegd toen hij in mei besloot om vóór het einde van het jaar de resterende delen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid te regelen, gelijk met het rpandaat van de E. E. G.- commissie voor de onderhande lingen van volgend jaar in Genève. Dr. Mansholt verklaarde, dat er geen aanleiding was om de consumenten in Nederland, Bel gië en Frankrijk uit de gemeen- schapskas schadeloos te. stellen voor prijsstijgingen als gevolg van de invoering van een Euro- v.m. n.m. Breskens 0.44 0.54 Temeuzen 1.19 1.29 Hansweert 1.59 2.09 Walsoorden 2.09 2.19 ZONDAG 15 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.16 1.29 Terneuzen 1.51 2.04 Hansweert 2.31 2.44 Walsoorden 2.41 2.54 MAANDAG 16 DECEMBER v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 1.50 2.04 Terneuzen 2.25 2.39 Hansweert 3.05 3.19 Walsoorden 3.15 3.29 Ter gelegenheid van de her denking „Vijfhonderd jaar Sta ten-Generaal", waarbij wondt uitgegaan van de eerste bijeen komst der Algemene Staten op 9 januari 1464, zal op 9 januari 1964 een herdenkingspostzegel zonder toeslag worden uitgege ven in de waarde van 12 cent. De zegel, waarvan de kleur (Adv.) ZON MAAN op onder op onder Dec. 15.47 14 8.40 16.28 6.46 15 8.41 16.28 7.51 16.17 16 8.42 16.29 8.53 16.55 17 8.43 16.29 9.50 17.41 18 8.44 16.29 10.39 18.37 19 8.44 16.29 11.19 19.41 Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 2381 geelgroen is. werd ontworpen door de heer Th. Kurpershoek te Amsterdam en draagt als voor stelling een afbeelding van de Ridderzaal in Den Haag. Behal ve de aanduiding „Nederland" en het waardecijfer is voorts de tekst „Vijfhonderd jaar Staten» Generaal 9 januari 1964" op de zegel vermeld. De overige gegevens zijn; Beeldgrootte: 22 x 33 mm. Zegelgrootte: 25 x 36 mm Tanding: 15 12%. Vellen van: 10 x 10 100 zegels. Papier: zonder watermerk. Gomming: normaal. Druktechniek: rasterdiepdruk. Ddrukkerij; N.V. Joh. Ensche de en Zn. Grafische Inrichting te Haarlem. De zegel is verkrijgbaar van 9 januari 1964 tot en met 8 februari 1964 en blijft voor fran kering geldig tot en met 31 december 1965. pese graanprijs. Vóór de bóeren in Duitsland, Italië en Luxem burg moeten voorzieningen wor den getroffen, omdat zij anders een 700 miljoen gulden per jaar aan inkomsten zouden derven. De prijsstijging voor produkten ais brood, varkensvlees, eieren en gevogelte in de andere landen zullen echter relatief niet hoog zijn. In totaal kan er een 0,4 pro cent van het huishoudgeld van een normaal Nederlands gezin mee gemoeid zijn. Dat is altijd nog aanzienlijk minder dan de gevolgen van normale jaarlijkse prijsfluctuaties van b.v. varkens vlees, aldus dr. Mansholt. Hij deelde voorts mee, dat de E. E. G.-commissie nieuwe zui- velvoorstellen aan de Europese ministerraad heeft gezonden. Volgens deze verordeningen zul len alle subsidies op zuivelpro- dukten, die liggen beneden de laagste richtprijs in de gemeen schap (dat is de Franse) elk jaar met een zesde van het oor spronkelijke bedrag moeten wor den verminderd. Verder zullen de richtprijzen (die nu variëren van 32 tot 38 pfennig) in 1970 geiijk moeten zijn. De nationale regeringen zullen tot 1970 de inkomsten van de boeren op het peil kunnen hou den door een deel der subsidies voort te zetten in de vorm van sociale hulp, structuurverbete ring e.d. Maar in 1970 zal geen enkele nationale subsidie meer op de melk mogen worden ge geven. Over de komende onderhan lingen in Genève (Kennedy- ronde en G.A.T.T.) verklaarde dr. Mansholt, dat de E. E. G.- commissie daar met de landbouw een nieuwe weg in wil slaan. Zij acht een internationale code van goed gedrag op het gebied van de landbouw nodig. Het totaal van de bescherming die natio naal aan de boeren wordt ge boden, dient vatbaar te worden voor onderhandelingen. Wordt die bescherming, in welke vorm ook, verhoogd, dan zal men zijn handelspartners in de G.A.T.T. hiervoor moeten „betalen", zo als ook bij verhoging van de ta rieven op industrieprodukten ge beurt. Als men deze nieuwe weg in slaat, aldus dr. Mansholt, zal de E. E. G. in Genève niet alleen in het defensief zijn, doch zullen allen in deze positie verkeren. De E. E. G.-commissie meent, dat landen, die landbouwprodukten met exportsubsidies uitvoeren, hun boeren evenzeer beschermen als invoerlanden de hunne door middel van invoerrechten. De komende conferenties met de Verenigde Staten en in het G.A.T.T. dwingen de E. E. G. haar externe relaties te regelen en zich ook intern te versterken, aldus dr. Mansholt, doch ook zonder het Amerikaanse initia tief zouden de zes niet ongestraft verder hebben kunnen gaan met de opbouw van hun gemeen schap zonder hun realties met de buitenwereld te regelen. Twintig jaar na het doven van de vuren in de crematoria in het concentratiekamp Auschwitz, vaar meer dan vier miljoen mensen het slachtoffer zijn ge worden van de naziterreur, be gint in Frankfurt een proces in verband met dit gruwelijkste hoofdstuk van de wereldgeschie denis. Vijf dagen vóór Kerstmis, op 20 december, moeten 22 voor malige kampbewakers voor de rechter verschijnen. Het is het grootste proces inzake moord op Joden, dat ooit in West-Duits- land is gehouden. Ongeveer 250 getuigen uit vele landen, onder wie verscheidene overlevenden uit Auschwitz, zul len de gruwelen van de vernie tigingsmachine van de Gestapo en S.S. opnieuw in herinnering brengen. Meer dan honderd journalisten uit de gehele wereld hebben zich al aangemeld om het proces bij te wonen. Het verhoor van de beklaag den zal volgens de rechtbank minstens drie maanden duren. Het vooronderzoek heeft vier jaar geduurd. De Westduitse centrale voor opsporing van nazi-misdaden, in Ludwigsburg bij Stuttgart, heeft de justitie te Frankfurt gehol pen bij het opsporen van onder gedoken kampbewakers. Tot nu toe zijn 1300 personen verhoord. Naar mededeling van de recht bank in Frankfurt is het bewa kingspersoneel van het concen tratiekamp Auschwitz een dui zend man sterk geweest. Na 1945 rijn daarvan 48 leden ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Sommige voormalige bewakers wonen vermoedelijk nog onder een valse naam in het buiten land. Elf beklaagden worden be schuldigd van moord, de ande ren wordt medeplichtigheid aan moord ten laste gelegd. De cen trale figuur in het proces is de voormalige ,SS-Oberscharführer' Wilhelm Boger, nu 56 jaar, uit vinder van de „Boger-schom- mel", een martelwerktuig waar aan gevangenen geboeid werden opgehangen om hen onder ver schrikkelijke pijnen te verhoren. De voornaamste beklaagde, de voormalige commandant van het kamp Richard Bar, is in juni van dit jaar in de gevangenis in Frankfurt overleden. Bar was de laatste commandant van het kamp, van mei 1944 tot de op heffing in januari 1945. Hij werd in december 1960 in de bossen bij Hamburg gearresteerd, waar hij 15 jaar onder valse naam als houtvester op het landgoed van prins Otto von Bismarck had ge woond. Voor zijn arrestatie was 10.000 mark uitgeloofd. Bar zei na zijn arrestatie zich onschuldig te achten omdat hij „nooit iemand had gemarteld of ge dood". Met Boger staan nu terecht de 48-jarige ex-„S.S.-Hauptschar- führer" Rob. Mulka, „S.S.-Ober- sturmführer" Karl Hoeker (51) en „S.S.-Oberscharfuhrer" Hans Stark (42). Een beruchte beul, de 58-jarige Hans Nierzwick, zal niet terecht staan. Hij lijdt aan open tuberculose. Nierzwick, verpleger in Auschwitz, werd door de nazi's als „phenolspuit- jeswonder" op handen gedragen. Bij tijden gaf hij tot 40 gevan genen per dag een dodelijke in spuiting. Vier dokters en apothekers van Auschwitz, Willi Frank (60), Franz Lucas (52), Willi Schatz (58) en Viktor Capesius (56) zullen eveneens verantwoording van hun daden moeten afleggen. Hun voormalige collega Josef Mengele heeft zich aan zijn be rechting onttrokken door naar het buitenland te vluchten. Hij is nu vermoedelijk in Zuid- Amerika. Mengele heeft in Auschwitz velen door phenol-injecties om het leven gebracht, en geholpen bij het uitzoeken van de Joden die vergast zouden worden. Verder staan nog terecht de 57-jarige Franz Hofmann, de 59- jarige Josef Klehr destijds hoofd van het vergassingscom- mando en Oswald Kaduk. Nog andere processen Enige weken na het begin van het monsterproces zal in Frank furt een tweede proces begin nen, dat. de deportatie en moord op 400.000 Hongaarse Joden zal behandelen. Daarbij zullen elf beklaagden, onder wie twee voormalige medewerkers van de in Israël terechtgestelde Adolf Eichmann, terechtstaan. Een andere nazi-dokter, Wer ner Heyde, zal binnenkort in een plaats niet ver van Frankfurt terechtstaan wegens moord op meer dan 100.000 geestelijk ge stoorden en andere gevangenen onderdeel van Hitiers „eutha- nasie"-programma. Heyde gaf zich in november 1959 aan, na dat hij twaalf jaar in Flensburg bij de Deense grens onder valse naam als psychiater had ge werkt. (Adv.) Westkolkstr., Tel. '2251 Op vele plaatsen in Europa is vrijdag sneeuw gevallen. In Zuidslavië werd het luchtverkeer tengevolge van sneeuw verlamd en ondervond het wegverkeer stagnatie. In het grootste gedeel te van West-Duitsland viel vrij dag de eerste sneeuw. In Italië heerst een koudegolf. Milaan kreeg de eerste sneeuwbui van deze winter. Ook in verscheidene streken van Engeland, onder meer in Londen, sneeuwde het. In Wenen sneeuwde het. vrij dag de gehele dag. Uit vele win tersportplaatsen komen berichten over goede omstandigheden voor de skisport. De Maleisische vice-premier en minister van Landsverdedi ging Abdoel Razak heeft vrijdag te Koeala Loempoer verklaard dat Maleisië Nieuw-Zeeland om hulp heef gevraagd bij de voor genomen uitbreiding van zijn strijdkrachten. Nieuw-Zeeland heeft in Malei sië een bataljon infanterie en ge- vechts- en vervoersvliegtuigen. Bovendien zijn Nieuwzeelandse oorlogsschepen aan de Britse vloot in het Verre Oosten toege voegd. 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1