Net Schatten- eiland Om de gijzelaars der Boliviaanse mijnwerkers De wapenleveringen aan Indonesië Binnenlands nieuws BIJZONDERE POEDELPRIJS F 50.000,- 22 EN 26 DECEMBER EEN KOLOM ALLES FOUT Nederland gaat deelnemen aan besprekingen over multilaterale atoommacht GALVAO TERUG NAAR BRAZILIë ZIE STROOIBILJETTEN VOETBAL BRIDGE Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 13 december 1963 TWEE0È" kamer Over de multilaterale atoom- macht verklaarde minister Luns thans, dat de regering het be sluit heeft genomen om te gaan deelnemen aan de besprekingen, onder beding, dat geen enkele prejudice kan worden gecon strueerd uit deze deelneming. Dit heeft mr. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, gistermid dag in de Tweede Kamer mee gedeeld. Beweegredenen hiertoe zijn, dat de grondslag van deze be spreking veranderd is, aangezien elk land vrij blijft. Voorts, dat iedere andere mogelijkheid wordt onderzocht en tenslotte omdat (hans ook Beigië en liet Ver. Koninkrijk deelnemen. De regering vindt deze kern macht nog steeds militair niet nodig, maar heeft begrip voor argumentatie als verdere binding, van de Ver. Staten aan Euro pa. en het wellicht ontzien van Duitse gevoeligheden. Dat in technologisch en in dustrieel opzicht Europa hier door wellicht beter in de pas met de Verenigde Staten komt. spreekt de regering aan. De re gering bindt zich echter niet aan financiële deelname. In zijn antwoordrede zei minis ter Luns voorts o.m. dat z.i. een mogelijkheid van het mislukken van een (hervat) overleg over do Europese politieke unie niet is uitgesloten. Een eventueel uit stellen van het overleg leek hem verkieslijker boven het riskeren van nieuwe mislukkingen. Spre kende over het Benelux-overleg merkte minister Luns op dat er z.i. ter zake in de naaste toe komst geen initiatieven te ver wachten zijn. Na de replieken deelde minis ter Luns nog mee, dat hij niet bij voorbaat ,.neen'' zal zeggen tegen het verzoek om het parle ment te laten beslissen over het eventueel ...deelnemen aan de multilaterale kernvloot. Het ver zoek tot toetreding tot het ver- drag inzake de erkenning van de reelaten van de vrouw, zal hij nader bekijken. Iedereen weet, dat ik voor de rechten van de vrouw en voor de vrouw zelt grote belangstelling heb", aldus minister Luns, over wiens op merking grote hilariteit ont stond. De begroting' 1964 van het ministerie van Buitenlandse Za ken werd daarna zonder hoofde lijke stemming door de Tweede Kamer aanvaard. De fracties van de P.S.P. en van de C.P.N. en de lieer Franssen (P.v.d.A.l werden geacht of tegen de gehele begro ting of tegen een onderdeel daar van (het uittrekken van gelden voor dé NAVO) te hebben ge stemd. Ook de motie van orde van de begrotingscommissie voor Buitenlandse Zaken betreffende de tot stand koming van het Europese Oriëntatie- en Garan tiefonds voor de landbouw werd z.h.s. aanvaard. DE VER. NATIES EN DE KWESTIE-KOREA De politieke commissie van de algemene vergadering van de V. N. heeft woensdag haar werk in deze zitting besloten met de aanvaarding van een resolutie, waarin wordt gezegd dat de V. N. streven naar de totstand koming met vreedzame midde len van een verenigd, onafhan kelijk cn democratisch Korea. Deze tekst die elk jaar sinds het einde van de Koreaanse oorlog aan de V. N. wordt voorgelegd, werd ditmaal aanvaard met 64 tegen 11 stemmen (het Sowjet- blok en Cuba), bij 22 onthoudin gen (Afrikaanse en Aziatische landen plus Zuid-Slavië). Dit jaar was het debat bijzon der kort, nadat een Russisch voorstel om No'ord-Korea aan de besprekingen te laten deel nemen, evenals vorige jaren was verworpen. Van de zijde van het Sowjetblok werd het debat een overblijfsel uit de tijd van de koude oorlog genoemd. DE P. T7T. MET KERSTMIS EN NIEUW JAAR Op beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zal de P.T.T. geen bestellingen uitvoeren. De tele graafkantoren zullen beperkt ge opend zijn (zondagdienst). De bestellingen van vrijdag 27 december en woensdag 2 januari zullen in de grootste steden wat later vallen dan normaal. Op za terdag 28 dec. zullen de nog niet bestelde pakjes, aangete kende stukken en paketten, die vóór of op 24 december ter post zjjn gebracht, worden afgele verd. Tussen 24 december en 4 janu ari zullen, indien nodig, extra buslichtingen worden uitgevoerd. Er rijden geen posttreinen in de nachten van 24 op 25, 25 op 26', 26 op 27 december, 31 decem ber op 1 januari en 1 op 2 janu ari. In de vroege ochtend van 27 december en 2 januari zal de P. T.T. maatregelen voor extra ver voer treffen. Vragen in de Tweede Kamer over kinderverlam ming op Tholen De Geneeskundige Inspectie van de volksgezondheid stelt een onderzoek in naar de datum, waarop het eerste geval van kin derverlamming op Tholen werd vastgesteld, en de datum van aangifte, aldus de heer Bartels, staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, De staatssecretaris zei dit in ant woord op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid, de heer Lamberts (P. v. d. A.), die onder meer had gevraagd of dit eerste geval niet te laat werd aangegeven, waardoor ook de noodzakelijke inentingscampagne te laat werd ingezet. Het beloop van de epidemie wordt door alle betrokken in stanties van de volksgezondheid nauwlettend geyolgd, aldus de bewindsman. Tijdens het bezoek, dat de geneeskundige hoofdin specteur van dé volksgezondheid, H. J. Dijkhuis, en prof. dr. J. D. Verlinde op 3 december aan (Rio len brachten bleek een groeien de belangstelling en medewer king bij de bevolking voor de Salk-vaccinatie. Op verzoek van de plaatselijke artsen is op 4 december bet sa- bin-vaccin, dat in voorraad is bij het rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven naar Tholen verzonden. Dit vaccin kan aan kinderen van drie maanden tot en met 12 jaar oraal worden toegediend. Het gaat hier om ongeveer 3000 kinderen. Dit vaccin zal ook beschikbaar wor den gesteld aan hen, van wie kan worden verondersteld, dat zij aan een verhoogde -kans op besmet ting blootstaan. De Boliviaanse president Paz Estensoro heeft donderdag een aanbod van studenten van de universiteit te La Paz afgesla gen om. door bemiddeling, de vrijlating te verkrijgen van een 20-tai gijzelaars, die door sta kende arbeiders van de tinmij nen te Catavi worden vastge houden. De mijnwerkers willen deze gijzelaars, onder wie zich vier leden van het personeel der Amerikaanse ambassade te La Paz en de Nederlandse ingenieur Kapitein Henrique Galvao, de in ballingschap levende tegenstan der van het bewind van premier Salazar van Portugal, is dinsdag avond per vliegtuig uit New York naar Brazilië vertrokken. Hij was maandag naar de Ver. Staten gekomen voor het afleg gen van een verklaring' voor de beheersschapscommissie van de Ver. Naties. Met name sprak de 68-,jarige voormalige koloniale bestuurder daar over de Portu gese bezittingen in Afrika. Hij wekte de ergernis van enige Afrikaanse afgevaardigden door te verklaren dat Angola en Mo zambique zijns inziens nog niet rijp zijn voor onafhankelijkheid. Portugal had de uitlevering van Galyano gevraagd in ver band met. zijn aandeel in het kapen van het Portugese passa giersschip /.Saiita Maria" in 1961. Het verzoek was echter nog in behandeling in Washington, toen Galvao de Ver. Staten al weel- verliet. Hij zei dat zijn bezoek aan de Ver. Naties ..uitstekende resultaten" had opgeleverd. Vol gens hem zal het bewind van Salazar in het eerste halfjaar van 1964 ten val komen. C. Bloot bevinden, inwisselen tegen twee uiterst-linkse vak bondsleiders, die vorige week vrijdag zijn gearresteerd op be schuldiging van het opzettelijk in gevaar brengen van de Boli viaanse economie. De president heeft het bemid delingsaanbod der studenten af geslagen, omdat dit was geba seerd op deze eis der stakende mijnwerkers. Vijf regimenten van het Boli viaanse leger hebben nu op om zichtige wijze het mijngebied van Catavi omsingeld. De mili tairen zijn echter uit vrees de levens der gijzelaars in gevaar te brengen, nog niet tot actie overgegaan. De ongeveer tienduizend, min of meer wettig in militiegroepen georganiseerde mijnwerkers, zijn niet slecht, bewapend. Zij be schikken behalve over geweren, ook over lichte en zware ma chinegeweren. Door hun beroep hebben zij voorts de beschikking over grote hoeveelheden spring stoffen. Met behulp hiervan heb ben zij de naar de tinmijnen lel dende wegen ondermijnd. ROTTERDAMS 25.000ste SCHIP Feestelijk gepavoiseerd lag de Noorse vrachtvaarder „Tarifa" Rotterdams 25.000ste in 1963 donderdagmorgen in de Maashaven, toen gistermorgen het bestuur van de stichting „Havenbelangen", enkele haven autoriteiten en vertegenwoordi gers van het Rotterdamse be drijfsleven aan boord kwamen om gezagvoerder Th. Hammer te feliciteren ter gelegenheid van de aankomst van zijn schip. De voorzitter van de stichting „Havenbelangen", mr. A. Blussé van Oud-Alblas, had ais traditio nele herinnering een zilveren schild voor het schip en een sigarettenkoker voor de kapitein bij zich. „Wij zijn er gelukkig mee dat een Noors schip de 25.000 volmaakte", zei hij, „want Noorwegen heeft altijd de tradi tie gehad van goede schepen en goecle zeelieden". Voor de Noorse consul-gene raai in de Maasstad, de lieer K. Orre, was het minder een toeval dat juist een Noors schip no 25.000 werd. „Jaar'ijks komen er 2500 Noorse schepen naar Rot terdam". verklaarde hij trots, „voor Noorwegen is Rotterdam de belangrijkste haven ter we reld." Kapitein Hammer, die al 35 jaar de wereldzeeën bevaart, was uiteraard heel gelukkig met de gesehenkenstroom voor hem en ziin bemanning. „Een lot uit de loterij", ze; hij lachend. Rotter dam heeft voor hem weinig ge heimen, want het was dit jaar al de vierde keer dat hij de Maas stad aanliep. De „Tarifa" vertrekt heden middag met een lading stukgoe deren naar het Verre Oosten. g§ Sill Door Indonesië opgebrachte Maleisische schepen In een donderdag te Djakarta gepubliceerd officieel rapport wordt medegedeeld dat Indonesi sche marinevaartuigen in de af gelopen maanden vier Maleisi sche motorvaartuigen, met in totaal 47 opvarenden, hebben op gebracht wegens beweerde schending van Indonesische ter ritoriale wateren. Volgens „Antara". dat dit meldt, „blijven schepen van de vijandelijke vloot nabij de grens der Indonesische territoriale wa teren varen". Telexogrammen ook naar België Met, ingang van 1 januari neemt de P.T.T. telexogrammen aan voor België. De mogeliik- heid tot het verzenden van tele xogrammen naar West-Duits- land, West-Berlijn en Zwitser land, die sedert 1 oktober '62 bij wijze van proef bestaat, zal voor lopig voor onbepaalde tijd wor den gehandhaafd, zo heeft de P. T. T. meegedeeld. Met ingang van 1 januari a.s. zal bovendien het verkeer met België in deze proef worden betrokken. Het toe te passen tarief voor dit verkeer is, evenals dat in de relaties met West-Duitsland en Zwitserland, bepaald op de helft van dat voor brieftelegrammen. Deze dienst maakt het mogelijk voor telexaangeslotenen be stemde telegrammen aan te bie den, welke door de kantoren van aanneming- rechtstreeks naar de te'ex van de geadresseerde wor den overgebracht,, hetgeen afge zien van een kostenbesparing, een aanmerkelijke versnelling in de aflevering betekent. De Indonesische minister voor de Nationale Veiligheid en staf chef van het leger, generaal Nasoetion, heeft donderdag op een persconferentie te Parijs verklaard dat de Sowjet-Unie Indonesië van wapens zal voor zien, indien het Westen dit niet meer wil doen. „Ik heb kortgeleden te Mos kou een overeenkomst voor de levering van Russische wapens gesloten. Een permanente Indo nesische vertegenwoordiging werkt aldaar aan een program ma voor de wapenleveringen. Ik keer naar Indonesië terug met het gevoel, dat ik de veiligheid van mijn land heb verzekerd", aldus generaal Nasoetion. Nasoetion heeft een bezoek van vier dagen aan Parijs ge bracht, waar hij besprekingen heeft gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Couve de Murville, en de minister voor de Strijdkrachten Messmer. ZUID-KOREA In Zuid-Korea is een nieuwe regering gevormd waarin de voorzitter van het plaatselijke Rode Kruis, Tsjoi doo Soen, mi nister-president, en Kim Joe Taik, voormalig ambassadeur in Tokio, vice-premier zijn. Minis ter van Buitenlandse Zaken werd de voormalige ambassa deur van Zuid-Korea in Parijs en Washington, Tsjoeng II Kwon, minister van Justitie Min Bok Ki en minister van Defensie Kim Soeng Oen. Volgens Nasoetion heeft Groot- Brittannië verdere uitvoer van wapens naar Indonesië verbo den. Het zou er voorts bij an dere Westerse landen op aan dringen om dit ook te doen. „Doch tot dusverre worden alle overeenkomsten voor de leve ring van wapens, die wij met Westerse landen hebben geslo ten. uitgevoerd", aldus minister Nasoetion LANDBOUW'SCHUUB IN NOORDOOSTPOLDER AFGEBRAND Gisternacht is in Nagele in de Noordoostpolder de landbouw- schuur van het bedrijf van de heer P. Polderman door brand verwoest. Een grote partij aard appelen, stro, landbouwmachi nes en een personenauto gingen verloren. Het woonhuis van de familie Polderman, dat vrij staat van de boerderij, liep door een gunstige windrichting geen gevaar. De oorzaak van de brand is tot dusver niet bekend. 2000 KUIKENS VERBRAND Oververhitting van een kunst moeder was waarschijnlijk de oorzaak van een brand die don derdagmiddag uitbrak in een kippenloods van do heer J. Pater aan de Valtherweg te Exloo. Door een snel optreden van de Exloër brandweer kon de loods welis waar worden behouden, doch een 2000-tal tweedaagse mest- kuikens werd een prooi der vlammen. DIEVEN NAMEN WAARDELOOS GELD MEE Bij een inbraak in het gebouw van het Gem. Energie Bedrijf, aan de Rochussenstraat in Rot terdam, is een pakje Duitse bank biljetten van 100 miljoen Duitse marken gestolen. De daders worden er echter geen cent beter van. omdat de bankbiljetten on geldig zijn. Het geld dateert uit de Duitse inflatieperiode, de tijd van de astronomische getallen op postzegels en bankbiljetten. De waardeloze marken maakten deel uit van een bankbiljetten- collectie van één der personeels leden bij het G. E. B. De speurtocht door het G.E.B.- gebouw. waarbij alle dertien étages grondig werden door zocht, leverde de daders nog een bedrag van 350 gulden op uit een geldkistje en verder enige eigen dommen van employe's, waar onder een gouden dameshorloge en een stalen schakelband. Van de dader(s) ontbreekt tot op heden elk spoor. V. N.-commissie aanvaardt Nederlands voorstel De juridische commissie van de algemene vergadering van de Ver. Naties heeft woensdag een dooi- Nederland ingediende ont- werp-resolutie aanvaard, waar in wordt voorgesteld dé moge lijkheid te bestuderen van de oprichting van een onpartijdig onderzoek-orgaan ter regeling van internationale geschillen. Het voorstel dat mede-onder schreven was' door Zweden en drie andere landen, werd goed gekeurd met 45 legen 14 stem men, bij 21 onthoudingen. Het grootste verzet kwam van de zijde van de Sow.iet-Unie, waar van de afgevaardigde had be toogd dat oprichting van het voorgestelde orgaan strijdig zou zijn met: lmt handvest van de Ver. Naties. Ook zou het orgaan in conflict, komen met de Veilig heidsraad die eenzelfde taak heeft, aldus de Russische opvat ting. In de resolutie worden lid staten uitgenodigd hun mening over het plan ter kennis van de secretaris-generaal te brengen. Schietpartijen aan Indiseh-Pakistaanse grens In de afgelopen dagen hebben zich aan de grens tussen India en Pakistan schietpartijen voor gedaan. Minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Paksjmi Meonon, die dit in het Indiase Lagerhuis meedeelde, zei dat Pakistaanse militairen in ver scheidene grensincidenten het vuur openden waarbij een Indi sche politieman werd gewond. Inda hoeft inmiddels bij de Pa kistaanse regering een klacht in gediend. Op een verzoek van de stafchef van het Indiase leger om een bespreking met zijn Pa kistaanse collega teneinde de spanning te verminderen, was geen antwoord ontvangen, zo verklaarde mevr. Meonon. KENIA Kenia zal een politiek van hon derd procent neutraliteit voeren. De premier van Kenia. Jomo Kenvatta, zei dit donderdag ter gelegenheid van de officiële uit roeping van de onafhankelijkheid van de Afrikaanse staat. De plechtigheid vond plaats in aan wezigheid van de hertog van Edinburgh, die do Britse konin gin vertegenwoordigde. Hij bood minister-president Kenyatta een boodschap van de vorstin aan waarin zij een groet aan de vroe gere Britse kolonie bracht en de nieuwe staat verwelkomde in het Britse gemenebest. In zijn toespraak zei Kenyatta dat Kennia vriendschap en ar beid in zijn vaandel zal schrijven. Er zal geen wanorde zijn want wij beschikken over onze politie, onze wetten te negeren zullen onze vastbeslotenheid bemerken, aldus dc premier. (Adv.) T#T 0 I 8. „Wat bedoelt U?" De jonker is voor het eerst zijn zelfinge nomenheid kwijt. „Ik bedoelzegt de kapi tein langzaam, „dat op de eer ste plaats de bemanning me niet aanstaat. Ik kies mijn mannen het liefst zelf." „John Silver heeft zich anders uitstekend van zijn taak ge kweten", valt de jonker geër gerd in. „Verder mag ik die Silver niet, evenmin als mijn officier Mr. Arrow. Nee, wacht U even... ik zal U één ding zeggen. Indien U me vrijheid van handelen FRANK SINATRA JR. VRIJGELATEN Na drie dagen is Frank Sina tra jr. door zijn ontvoerders vrijgelaten, nadat zijn vader een losprijs van 240.000 dollar had betaald. Ongedeerd is ju nior in de woning van zijn moeder Nancy aangekomen. Op de foto een gelukkige Nancy met haar zoon. CHUBBY CHECKER EN RINA LODDERS VERLOOFD De Amerikaanse twistkóning Chubby Checker heeft zich don derdag verloofd met de Neder landse schoonheidskoningin en Miss World 1962, Rina Lodders. Checker, die eigenlijk Emest: Evans heet, vertelde dat Rina en hij van plan zijn in het voorjaar in het huwelijk tetreden. De da tum staat echter nog niet vast. De 22-jarige zanger en danser, die over de hele wereld een twist- rage heeft ontketend, ontmoette Rina voor het eerst dit jaar in Manilla, waar zij in dezelfde show optraden. De ouders van Rina cn haar 17-jarige broer zullen 23 decern-» ber naar Philadelphia komen. geeft, wil ik de leiding op mij nemenen andersanders vertrek ik." De jonker kijkt de kapitein aan, als was deze zijn doods vijand, maar het enige dat hij kan doen is de kapitein de vrije hand te laten. Om te beginnen laat de kapi tein wapens en kruit uit het voorschip halen en weg sluiten in de kapiteinskajuit. Het staat de bemanning niet erg aan, maar ze kunnen er niets tegen doen. Jim blijft de man ook maar lie ver uit de voeten en sluit zich maar bij John Silver aan. Deze is zó vriendelijk tegen de jon gen, dat diens wantrouwen da nig slinkt. Na hard werken is alles eindelijk klaar voor ver trek. „Ahoy, ahoy", galmen zware mannenstemmen over het water. „U zijt nu toch zeker wel te vreden?", vraagt de jonker op zekere dag de kapitein. De eerste dagen zijn erg rus tig verlopen en de jonker vindt het klaarblijkelijk nódig dit duidelijk onder aandacht van de kapitein te brengen. Maar op een middag wordt iedereen op geschrikt door een hevige ruzie. De stuurman Arrow schreeuwt tegen George Merry: „Wat doet ge met dat pistool? Vooruit, geef op." Ook de kapitein hoort de ru zie: „Wat is hier aan de hand?" „Merry draagt een pistool bij zich. kapitein." „Als ge nog eens op wanorde lijkheden betrapt wordt, krijgt ge twaalf zweepslagen, denk daar om." Jim Haykins duikt ongemerkt achter John Silver en voelt zich verre van prettig. Als vanzelf gaat zijn hand naar de plek waar hij zijn pistool verborgen houdt, „Kom mee naar de kombuis, we gaan koffie zetten", zegt Sil ver, terwijl hij grinnikend naai de blozende jongen kijkt. „Luister eens, John", vraagt Jim bedeesd, „als ge hier geen wapen moogt hebbenwaar om hebt ge mij er dan een ge geven. Ik moet mijn pistool nu toch ook aan de kapitein geven?" Jim kijkt in de groen gele ogen van de ander. „Dat zult ge niet, want dan verraadt ge mij", zegt John Sil ver kort en dan vriendelijker: „Ennemij verraden wilt ge toch niet?" Japan en de Sowjet-Unie Japan zal weigeren een vredes verdrag met de Sowjet-Unie te tekenen zolang Moskou de noor delijke eilanden Etorofoe en Koenasjiri niet wil teruggeven. Dit. heelt de Japanse prenfifer Ikeda gisteren in het parlement gezegd. Hij voegde eraan toe, dat de Russische eerste vice-premier Mikojan hem verleden maand in Washington opnieuw had mee gedeeld, dat Rusland de door Ja pan opgeëiste eilanden niet wil afstaan. FEMENOORD WEERSTOND RUSSISCHE SELECTIE Feijenoord heeft donderdag, avond in Rotterdam een gelijk spel (2—2) bevochten tegen de Russische seleetieploeg, die mo menteel een trip door W .-Europa maakt. Bij de rust hadden de Russen met 2—1 de leiding. ROOMER LEIDT DENEMARKEN—LUXEMBURG De Rotterdamse scheidsrechter P. P. Roomer zal de derde wed strijd tussen Denemarken en Luxemburg voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor nationale ploegen, welke wedstrijd woensdag IS december in het Olympisch Sta- dion te Amsterdam wordt ge speeld, leiden. De heer Roomer zal worden geassisteerd door da grensrechters L. van Ravens en H. v. d. Veer. HAMBURGER S.V.— F.C. BARCELONA IN LAUSANNE Het bestuur van de U.E.F.A, heeft donderdag besloten dat da beslissingswedstrijd Hamburger S. V.Barcelona woensdag 18 december in Lausanne wordt gespeeld. De winnaar van deze ontmoeting gaat. over naar de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Aanvankelijk was het de be doeling dat de wedstrijd in het Olympisch Stadion van Amster dam zou worden gehouden. Dit bleek echter niet mogelijk omdat voor de 18e reeds de ontmoeting Luxemburg—Denemarken was vastgesteld. VIERTALLENCOMPETITIE distrikt Zeeland afdeling Zeeuws. Vlaanderen van de Nederlandse Bridge Bond Wedstrijden neuzen. gespeeld te Tern HOOFDKLASSE: Sas 1—Luctor 3 70—50 (6—0)5 Luctor 2Terneuzen 1 64—52 (5—l)j EERSTE KLASSE Sas 2Oostburg niet gespeeld Luctor 5—Terneuzen 2 83—46 (6—01

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4