Dreiging om jordaanwater Provinciaal nieuws KOLONEL HYDE De jaarmarkt te Axel De lekkerste, gezelligste zonclag-koffie is koffie met AGENDA maar Jordanië gebruikt het zelf GEEN FRANS-DUITSE Vraag morgen dat „lekkerste flesje" aan uw melkman! AUSCHWITZ-PROCES Pagma 2 - DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 13 december 196? De vergadering in Cairo van de legerleiders van elf Arabische landen waarbij wel Algerië, maar niet Tunesië en Marokko is geheim, maar de voorzitter, Egyptes stafchef Ali Amer, is zo vriendelijk geweest de buiten wacht in te lichten. Tot niemands verbazing bleek het te gaan over Israël. Hij zei clat de Israëliërs, op het punt staan nu eindelijk jordaanwater af te tappen voor de bevloeiing van woestijngrond en herinnerde eraan dat de Ara bische Liga tegenmaatregelen heeft beloofd. Die belofte moet nagekomen worden, meende hij, en dit keer moesten de Arabi sche staten zich niet, als zo vaak al gebeurd is, door verdeeldheid laten afhouden van actie. Amer heeft vermoedelijk gelijk dat het aftappen van jordaan water spoedig zal beginnen. De voorbereidingen zijn lang gele den begonnen en omdat de Ara bische landen zich nog altijd als in oorlog met do Joodse staat beschouwen is er van besprekin gen over de verdeling van het water nooit iets gekomen. Men kan moeilijk aannemen dat Tel Aviv daarop als maar blijft wachten. Aan de andere kant ziet het er niet naar uit dat de eenheid die nodig is voor het nemen van maatregelen bij de Arabieren dit keer groter is dan voorheen. Amer zelf viel de Jordaniërs al aan dat zij ook bij het meer van Tiberias voor een bevloeiings- systeem jordaanwater uit f'" rivierloop wegleiden, waardoor de zedelijke verontwaardiging over een zelfde daad van de Is raëliërs uiteraard minder over tuigend wordt, GEEN HECHTE BASIS Jordanië is niet zo'n grote vriend van Nasser en als er moet worden opgetreden tegen Israël, (Adv.) dan wenst het daarmee niet bet gevaat binnen zijn grenzen te haléri dat de troepen van do Egyptische president en passant ook even het koningshuis ver jagen. De andere grenslanden van Israël zijn Syrië en Irak, beide door de Iraakse stafchef ver tegenwoordigd volgens een mili tair akkoord. Dat akkoord werd overigens gesloten toen in beide landen de Ba'athpartij nog in -glo rie wits. en dat is in Irak aan merkelijk verminderd door de staatsgreep van Aref. De betrek kingen tussen die twee landen zijn al niet meer zo hartelijk en in ieder geval niet vrij van wan trouwen. En bovendien is dit tweetal wel overtuigd dat deze onderlinge geschillen met genoe gen worden verhevigd door Nas ser, die nu eenmaal meent dat hij alleen de weg naar een grootse Arabische toekomst kan wijzen en daarom alle anderen met af wijkende ideeën daarover met name de Syriërs en Iraki be schouwt als dwalenden. Het lijkt geen basis voor vol doende eensgezindheid om tegen Israël op te gaan treden. Omge keerd lijkt het juist voor de Is raëliërs een mooi tijdstip, nu het kwartet aan zijn grenzen zo met elkaar overhoop ligt, om einde lijk het bevloeiingssysteem met jordaanwater eens op gang te brengen zonder al te veel risico. (Nadruk verboden) i ERHARD: RUZIE OM LANDBOUWPOLITIEK Bondskanselier Erhard heeft donderdag gezegd het onjuist te vinden om te spreken over ruzie tussen Frankrij'- en West-Duits- land inzake de landbouwpolitiek in de E. E. G. De onderhandelin gen die thans in Brussel worden gevooerd zijn hard, maar er kan tussen vrienden geen sprake zijn van twist, zo zei Erhard, die een toespraak hield tot studenten van de universiteit van Heidel- berg. Volgens de bondskanselier zal West-Duitsland voortgaan zijn vriendschap met Frankrijk te verdiepen zonder ooit de „At lantische vriendschap" uit het oog te verliezen. Over de door zijn voorganger, Adenauer, fel bestreden graan- leveranties van het Westen aan de Sowjet-Unie zei Erhard, dat West-Duitsland de jaren na de oorlog zonder hulp van het Wes ten ""oit te boven zou zijn ge komen en dat hij het daarom onjuist vond een verbod op de levering van graan aan de Sow jet-Unie te eisen. Weer eeus een nieuw plan voor Kanaalverbinding Da Kanaalstudiegroep heeft in Parijs weer eens een nieuw plan voor eert vaste verbin ding tussen Frankrijk en En geland. Het plan omvat een overspanning van het Kanaal gedeeltelijk door bruggen, ge deeltelijk door een tunnel voor wegverkeer en spoor. Deze tunnel zou moeten lopen tus sen twee kunstmatige eilan den, die op vier mijl afstand van elkaar in het Kanaal moeten worden gebouwd en een ruime doorgang voor de scheepvaart moeten garan deren. De eilanden zouden dan mei bruggen resp. met Enge land en Frankrijk moeten worden verbonden. De kunst matige eilanden, waarvan de bovenste tekening er een toont (met tunnel-ingang), zouden een grote betaalde trek pleister voor toeristen kunnen worden. De onderste tekening toont wegverkeer en trein naast elkaar in de tunnel. TERNEUZEN Voorlichtingsavond afd. Tor- neuzen Ned. Ver. van Huis vrouwen. Dinsdagavond gaf de firma Heinz voor de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afd Terneuzen, een voorlichtings avond in café De Vriendschap. De opkomst der leden was groot en" de avond had een gezellig verloop. De heer Derlagen, vertegen woordiger van de firma, besprak in een kort praatje de verschil lende artikelen, die door Heinz worden geproduceerd en ook de wijze waarop ze kunnen worden gebruikt. Hierna werden do dames in de gelegenheid gesteld van een en ander te proéven, te beginnen met een kopje linzensoep (heer lijk en eindigend met een lek ker slaatje, uit diverse Heinz in grediënten samengesteld. Een ën ander viel wel zeer in de smaak en mevr. Boland, vice- presidente van de vereniging, dankte'aan hét slot dan ook na mens allen de heer Derlagen voor de genoeglijke avond en de lekkere hapjes. Hoofd van de Zelfbescher ming. Be burgemeester van Terneu zen, mr. H. Rijpstra, heeft be noemd tot hoofd, van de Zelfbe scherming der gemeente de heer P. D. Bareman,commies op de gemeentesekretarie. De benoeming van een derge lijke funktionaris was noodzake lijk geworden omdat de voor malige A-gemeente Terneuzen bij reorganisatie is opgegaan in dé A-kring, die geheel Zeeuws- Vlaanderen omvat. Medische sportkeuring. Ook Terneuzen heeft nu een Bureau voo,r Medische Sportkeu ring'. Het bestuur bestaat uit de heren P. D. Bareman (voorzit ter), H. Heuvink (sekretaris- penningmeester), J. B. Johanis- se (2e sekretaris) cn dokter H. D. J. Meijer (medisch adviseur). De keuringen zullen door de Terneuzense artsen in het ge bouw van het Groene Kruis worden vemcht. Vóórdat ver enigingen hun leden door het bureau willen laten keuren, moeten zij zich hierbij aanslui ten. Mogelijk kan in januari a.s. met de keuringen een aanvang worden gemaakt. Verkoping hofsteedje en per celen bouw- en weiland. Gistermiddag werd door nota ris mr, F. A. G. Barbé, krachtens rechtelijk bevel, voor de familie Eggermont in de bovenzaal van café „Du Commerce" in het openbaar verkocht het hofsteedje. bestaande uit woonhuis, Matthijs- straat 9 te Koewacht, met 'schuur, erf, weiland, boomgaard, tuin en bouwland, en koop II: percelen bouw- en weiland te Axel, groot 14.63.80 ha, tot september 1968 verpacht aan S. A. en A. F. Verbruggen, tezamen met koop I voor 3000 grond- en polderlasten 416,10. Koper werd de heer M. Ver- linde te Zaamslag voor f 111.000. Er bestaat zeer grote belang stelling voor het proces tegen 22 leden van de staf van het voormalige concentratiekamp Auschwitz, dat 20 december a.s. in Frankfort begint. Al leen al in Auschwitz zijn meer dan vier miljoen mensen om het leven gekomen. Op de historische foto bo ven: Vrouwelijke gevangenen strompelen naar het kaïjvp terug na een zware werkdag. Foto onder: Een gedeelte van de barakken is nog te zien op de plaats, waar het kamp was gelegen. De Nederlandse graanhandel over de aanpassing van de graanprijzen in de E.E.G. De vereniging De Nederland se Graanhandel heeft in een aan de ministers van Landbouw en Economische Zaken aangeboden nota stelling genomen tegen het voorste] van de Europese com missie tot graanprijsaanpassing. De vereniging acht het voorge stelde prijsniveau zodanig, dat dit tot produktie-uitbreiding zal leiden, die de graanimporten met ongeveer veertig procent zal doen da'en. De vereniging pleit voor een lager niveau en in werking treden van een E.E.G.-urgentieprogramma voor structuurhervormingen Verder worden in dit verband voorstellen gedaan met betrek king tot de zogenaamde Kenne- dv-ronde en de E.E.G. oriëntatie- en garantiefonds en de bestaan de E.E.G.-reglementen voor ver- delingsprodukten. Een Oostduitse marinier is donderdag in de Oostzee van een bewakingsvaartuig gevlucht. Hij voer met een bootje naar een Zweeds vrachtschip dat hem naar het eiland Fehmarn bracht. VRIJDAG 18 DECEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, S uur: „Waarvoor mannen in de rij slaan". Hotel „Rotterdam", 1.30 uur" Jaarl. Algem. Vergadering der Coöp. Aan- en Verkoopvereni ging „Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren". AXEL: Het Centrum, 7.30 uur: Vergadering van de Boeren- en Tuindersorganisaties. ZATERDAG 14 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Waarvoor mannen in dc rij staan". AXEL: Het Centrum, S uur: „The Alamo". In Vaingaindrano, een dorpje aan de oostkust van Madagascar hebben bijgelovigen twee man nen gedood die naar zij dachten een kind hadden vermoord om zich van het hart meester te ma ken. De twee „hartdieven" bleken echter respectabele ambtenaren te zijn en het kind werd onge deerd teruggevonden. Een enkele kilometers lange en 200 meter brede laag olie be dekte donderdagmorgen liet Meer van Konstanz van de Rijnmon ding tot Lindau. Woensdag was reeds olie-alarm gegeven. Hoe de olie in de Rijn terecht is ge komen is vooralsnog een raad sel. JOHN BOLAND CONTRA SCOTLAND YARD 26) Tegen het eind van de middag was hij echt tevreden. Hij had instructies gegeven voor de ver koop van z'n laatste aandelen en voor het in veiling brengen van z'n =beste meubels. Het wa ren prima spullen, al had hi.i er zelf nooit iets om gegeven. Zijn smaak was meer modern met meer kleur en wat geriefelijker. Me.t een beetje geluk zou hij wel ongeveer drieduizend pond hebben om z'n spel te spelen. Dat zou meer dan genoeg zijn, al bleek het beroven van een bank duurder te zijn dan hij ooit ge dacht had. Maar hij zou na deze investering heel wat terugkrij gen! En zo niet als er eens iets mis ging Deze gedachte schudde hij van zich af. Als hij het niet klaar speelde zou er geen enkele toe komst meer voor hem zijn. Dit was een soort gok, die hem z'n leven zou kosten als het niet luk te. Dit had hij van het begin af geweten; als het mislukte, zou het leven letterlijk niets meer te bieden hebben. Ook als hij aan gevangenisstraf ontkwam, zou hij toch geen cent meer heb ben en zelfs geen dak boven z'n hoofd. Er zou dan maar één en kele weg overblijven om het le ven te houden en dat zou zijn te werken. En dat was wel het laatste wat hij ooit overwogen had. Hij was in het leger gegaan, omdat het hem met een minimum aan ar beid een redelijk comfort bezorgd had. Toen hij eruit gegooid was, had hij toch veel geluk gehad, doordat er niet veel openbaar heid aan was gegeven. Het was vrij rustig toegegaan en de meesten van zijn kennissen wis ten er niets van. Een poosje had hij het wel kunnen rooien; hij leende nu eens vijf pond en dan weer tien pond daar, tot hij eens had aangeklopt bij iemand, die hij in jaren niet gezien had. Het was zijn plan geweest geld te lenen; Hyde's andere vrien den deden of ze van niets wis ten, toen hij het over Coliy had. Richard Colly was tijdens de oorlog officier geweest, maar had daarna z'n baan bij een bank weer opgenomen en in de hoop, dat hij zich Hyde zou herinneren ging deze eens naar hem toe. Het was erg geweest om Colly "ïèïug te zien, die het niet lang meer maken zou en er in z'n bed eigenlijk al als een dode uit zag. Maar Colly was heel blij ge weest hem terug te zien, aan doenlijk verlangend eens met iemand te praten. Er was weinig voor nodig om hem aan het pra ten te krijgen en Hyde had hem verschillende malen opgezocht. Bij een van die bezoeken was het gesprek op bankovervallen gekomen. Colly was verslaafd aan sen satieverhalen en had net Clean Break gelezen. Vanzelf waren ze hierover aan het praten geraakt, waarbij Colly veel uit de doeken deed over het ontbreken van werkelij ke veiligheidsmaatrege len bij Amerikaanse banken en dit had Hyde op een idee ge bracht. In de daarop volgende weken had Hyde heel wat geleerd om trent de veiligheidsmaatregelen, die men had genomen bij de bank, waar Colly werkte. Colly had geen goed woord over voor Amerikaanse opvattingen en hieruit kreeg Hyde een volledig beeld van de Engelse methode, die in Colly's bank werd toege past. De stervende man sprak er nog levendig over, zich er nog nog levendig over, zich er abso luut niet van bewust, dat hij uit gehoord werd en alleen maar denkend, dat zijn beweringen op gevat zouden worden als alge meenheden die voor alle banken golden. Hyde had voor een prachtige krans gezorgd voor Colly's be grafenis; op het begeleidende stond: „In dankbare herinne ring." En op zijn eigen speciale ma nier was hij dankbaar, want de overledene had hem een hobby bezorgd, die hem niet meer los liet. Het uitdenken van een perfec te overval was een obsessie voor hem geworden en hij wist wer kelijk niet meer precies wanneer het ernst geworden was. De droom was nu bezig wer kelijkheid te worden en Hyde i kon die avond de verleiding niet weerstaan nog eens naar de ge stolen verhuiswagen te gaan kij ken. Hij zette z'n auto een paar honderd meter van de doodlo pende straat en liep hier twee maal voorbij om op te letten of er politie in de buurt was, vóór hij de hekken open durfde ma ken. Het was een geruststellend ge zicht de wagen te zien staan; hij liep er verscheidene keren om heen en inspecteerde de lak. Het zag er nu nog te nieuw uit, te perfect, maar er lag al een heel dun laagje stof op en over een paar dagen zou hij er vast al be ter uitzien. Met veel zorg sloot hij de hekken en ging terug naar z'n wagen. Hij kocht een exemplaar van alle Londense avondbladen; hij keek ze zorgvuldig door, maar vond nergens de diefstal van een verhuiswagen vermeld. Na clit gedaan te hebben startte hij z'n auto om Edward Lexy eens te gaan opzoeken. (Wordt vervolgd.) De Axelse jaarmarkt was weer riruk bezocht. Het was een goede dag; niet alleen was de aanvoer zeer goed, maar, en dit is wel het voornaamste, er was een zeer levendige handel. Alvorens de jaarmarkt door de burgeméester van Axel officieel werd geopend, verwe'komde de voorzitter van de jaarmarktcom- missie, de lieer W. Koster, de aanwezige autoriteiten en verde re genodigden namens de samen werkende organisaties van land bouwers, handelaren en slagers. Een bijzonder welkomstwoord richtte hij tot de burgemeester, die bereid was gevonden deze jaarmarkt weer officieel te ope nen. en verder heette hij van harte welkom de heren wethou ders Van Bendegem en TJsebaér't en verdere aanwezige autoritei ten. Het deed hem genoegen te mo gen constateren dat er een pret tige drukte heerst en er een goede aanvoer is, zodat het mo gelijk zal zijn goede zaken ie doen. Dit lag ook zeer zeker in de verwachting, gezien het zich gunstig ontwikkelen van hot prijspeil van het vlees, zó gunstig zelfs in de laatste tijd, dat de huidige minister van Landbouw heeft gemeend weer eens extra de nadruk te moeten leggen op de voedselvoorziening van de vleesetende consument. Al kan men hiervoor begrip opbren gen, toch moet het ons van het hart, dat een ambtsvoorhanger van deze minister, toen dc vlees- prijzen ongekend laag waren ge zakt. maar heel weinig bereid bleek om ten gunste van de pro ducent daaraan iets te doen. al dus de voorzitter. Spreker dacht zó, dat, wanneer de prijzen zich naar een Euro pees peil ontwikkelen, we eigen lijk overigens ook wel op de goede weg waren. Wat daar ver der ook van moge zijn in ieder geval stemt het tot grote vol doening dat de rundveehouderij thans weer een rendabele perio de meemaakt. Graag nam de voorzitter deze gelegenheid te baat om dege nen, die op welke wijze dan ook, het mogelijk maken deze markt te organiseren daarvoor dc wel gemeende dank van de samen werkende organisaties te bren gen. Het verheugt de jaarmarkt commissie zeer, dat mede door de nooit aflatende steun en interes se deze jaarmarkt zich steeds weer kan ontplooien. Bijzondere dank ging uit naar het gemeen tebestuur voor de gevoteerde gelden en voor verzorging van liet marktterrein door de dienst gemeentewerken, benevens naar de Rijkspolitie voor handhaving van de goede orde. Bijzondere waardering wil de commissie ook uitspreken aan het adres van de dierenarts, de heer De Putter, Hierna verzocht de heer Koster de burgemeester van Axel dit festijn te openen. Burgemeester M. K. van Dijke zeide dat de charme van de jaar- marktopening als de jaarmarkt reeds aan de gang is voor hem een groot genoegen is; „de sfeer wordt reeds geproefd." Een voor de gemeente reeds zeer oude jaarmarkt, vroeger een kermis, is nu een handelsmarkt gewor den. 'Vele handelaren vinden het een pluspunt, dat deze jaarmarkt steeds op een vaste datum, de 2e donderdag in december, wordt gehouden. Graag wil het ge meentebestuur van Axel het marktterrein beschikbaar stellen voor de nu enige jaarmarkt, in Oost Zeeuws-Vlaanderen, omdat deze een schijnsel werpt op een centrumfunctie. Sommige lieden ziin bang voor de agrarische structuur. Ook in Axel is dit agrarisch element mede belang rijk. Er hoeft geen vrees te be staan voor verdringing van de agrarische belangen. Ondanks dat Axel 750 jaar stad is, voor ziet de jaarmarkt in een behoef te. Het gemeentebestuur is dank baar dat de jaarmarkt kan wor den gehouden. Spreker besloot met de hoop uit te spreken dat er goede zaken zullen worden gedaan en wenste allen veel genoegen op deze jaarmarkt. Hierna begon de jury haar werkzaamheden. De uitslagen voor de onderscheiden categoriën waren als volgt. AFDELING VELVEtf* Vette runderen (I tanden en meer): la pr. R. Blankert te Axel; lb pr. A. Plasschaert te Axel; 2a en 2b pr. E. en H. Pica- vet te Hulst; 3e pr. A. van Wijck te Sluiskil. Vette runderen met 2 tanden: la pr. P. den Hamer te Axel; 1b en 2e pr. Slagerij J. den Hamer te Zaamslag/Terneuzen. Vette runderen zonder tanden: la pr. P. den Hamer, vnd; lb pr. Slagerij J. den Hamer, vnd; lc en ld pr. A. van Wijck. vnd; le pr. Gebr. Van der Veecken te Hulst/ Terhole. Ossen met 6 tanden; la pr. Sla gerij Coene te Koewacht; lb pr. Slagerij J. den Hamer, vnd. Ossen met 4 tanden: la pr. Ia. Pica vet en Zn te Hulst; lb en 2a pr. Slagerij J. den Hamer, vnd; 2a pr. Jac. de Feijter té Zaam slag; 2a pr. L. de Bruijne te Zaamslag. Ossen zonder tanden: le pr. L. de Bruijne, vnd; 2e pr. R. Blan kert, vnd.; 3e pr. A. van Wijck, vnd. Vee geschikt voor mesterij: le en 2e pr. Gebr. Van de Bossche te Sas van Gent. Dikbillen zonder tanden: le pr, E. en H. Picavet, vnd. AFDELING FOKVEE Runderen met 2 tanden: le cn 2e pr. Gebr. Van de Bossche, vnd. 1-jarige runderenle, 2e en 3e pr. H. en E. Picavet te Westdor- pe. Grote graskalveren: le, 2e en 3e pr. H. en E. Picavet, vnd. Grote pinken: le, 2e en 3c pr. H. en E. Picavet, vnd. Kleine pinken: lc, 2e én 3e pr, H. en E. Picavet, vnd. Kleine gx-askalveren: le en 3e pr. H. en E. Picavet, vnd; 2c pr. J. W. Scheele te Axel. Schoonste groep fokvee (mins tens 4 stuks)le pr. H. en E. Pi cavet, vnd. Kalfvaarzen met 4 tanden en meer: le pr. H. en E. Picavet, vnd. Kampioen fokvee meer dan 3x gekalfd: H. en E. Picavet, vnd. Kampioen ossenH. B. Picavet te Hulst. Kampioen vaarzen: R. Blan kert, vnd. Beste slaehtzeug: R. Blankert, vnd. Geiten: le en 2e pr. M. de Regt en Zn te Axel. 9 In Kenia werd donderdag een Afrikaan gedood en vielen twee gewonden toen de politie het vuur opende op een vijftigtal leden van een stam, die. met pijl en boog op haar schoten. Er wer den drie arrestaties verricht. Het incident deed zich voor te Mas- jakos, 60 km ten zuidoosten van Naix-obi, toen de politie een on derzoek instelde naar diefstallen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2