GEEN CRISIS IN E. E. G. Dr. Theodor Heuss overleden lekker en gezond Het nieuwe Italiaanse kabinet HET WEER Het polsingsgesprek Butler-Gromyko Brits vliegtuig neergeschoten HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN n!> Flonkering bij ébmtrnmtd'. Wmtmma Oweetear-HoeMredaetew L van 8e §an<fe Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Adminïstraüe-sdret: Smidswai Telefoon 011S0—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 et. Losse nrs 8 'ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG IS DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6101 Versehffnt dageMfffs Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande té Terneuaen AdverfiewHéPrtjs pep ram 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; KJeine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bïl vooruitbetaling. Vermelding; Bileven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MINISTER BIESHEUVEL: De Nederlandse minister van Landbouw, mr. Bies heuvel, heeft donderdagavond als voorzitter van de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap verklaard, dat niet van een crisis in de E.E.G. kan worden gesproken. Op een persconferentie in Brussel aan het einde van het eerste deel van de „marathonzitting" over de land bouwvraagstukken in de gemeenschap zei hij, dat veel aandacht is besteed aan de verklaringen van de Franse minister van Landbouw, Pisani, die de „ernstigste ge volgen" voorspelde indien de „zes" niet vóór het einde' van dit jaar tot beslissingen zouden komen over de vol tooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. „Dit is aanleiding geweest om ie spreken over een crisis-sfeer. Maar bi; sommigen is daarbij sprake van wishful thinking. Wat de EEG-ministerraad thans bespreekt, het gemeenschappelijk landbouwbeleid, is geen geringe zaak. Er zijn enorme financiële e.n economische consequenties aan verbonden. Miljoen boeren en nog meer consumenten zijn er bij betrokken, alsmede de han delspolitieke banden met de lan den buiten de gemeenschap. Er bestaan tegenstellingen omdat er tegengestelde belangen zijn. Er zijn er die menen, dat er een crisis is indien er scherpe woor den vallen. Dat behoeft niet het geval te zijn. Ook politici zijn mensen, bij wie emoties een rol spelen". Minister Biesheuvel verklaar de, dat de ministerraad de afge lopen vier dagen wel vooruit gang heeft geboekt, doch dat deze geringer is dan noodzake lijk bij het naderen van de eind datum. Op zijn persconferentie ver klaarde hij in antwoord op een vraag, dat' hij liet bereiken van oplossingen „niet uitgesloten wilde achten". Eerder op de dag bad hij echter als zijn persoon lijke mening gezegd, dat „er een wonder zou moeten gebeuren", wil men inderdaad vóór het ein de van het jaar de „marathon" met succes bekronen. Hij gaf voorts het volgende overzicht van de stand van zaken 1) De marktorganisatie voor rijst. Alle technische punten zijn tot een oplossing ge bracht. Het prijzenmechanis- me, dat bepalend zal zijn voor de handelspolitiek tus sen de „zes" onderling en de invoer van rijst uit landen buiten de Gemeenschap, is niet beslist. 2) De marktorganisatie voor rundvlees. Op technische punten is belangrijke voor uitgang geboekt. Over het handelspolitieke beleid is evenmin een beslissing ge vallen. Evenals bij rijst zal de beslissing eerst vallen in dien een overzicht bestaat van de gehele problematiek, m.a.w. hoe het standpunt van de E. E. G. zal zijn t.a.v. de onderhandelingen over de tariefverlagingen in de „Kennedy-ronde". 31 De marktorganisatie voor zuivel. Op dit punt zijn de ministers het minst gevor derd. De Europese commis sie deed beiangrijke nieuwe voorstellen, waarover de meningen van de ministers „genuanceerd" waren en nogal wat vraagtekens wer den geplaatst. 4) Over het Europees oriënta tie- en garantiefonds voor de landbouw de voorwaar den voor bijstand en finan cieel reglement voor liet ge meenschappelijke landbouw beleid moeten nog be langrijke beslissingen wor den genomen. De nieuwe voorstellen voor het zuivelbeleid dat minister Bies heuvel vergeleek, wat de belang rijkheid betreft, met de gehele Gemeenschap voor Kolen en Staal - handelt over de subsi dies aan de melkproduktie in de Gemeenschap. De Europese commissie doet daarin een methode aan de h'and om in de eindfase van bet E. E. G.-verdrag, in 1970, te ko men tot een gemeenschappelijke richtprijs voor melk en toenade ring van de marktprijzen. De voorstellen worden gezien als een concessie aan de Duitse bondsrepubliek, omdat ook na de overgangsperibde de moge lijkheid van subsidies aan de melkproducenten in de E. E. G.- landen. waar de huidige richt prijs zal moeten dalen, wordt ge handhaafd De Iiuidige subsidies aan de Duitse melkproducenten wordt geraamd op meer dan een miljard mark per jaar. Bij het voorgestelde toenade ringssysteem wordt de laagste marktprijs voor melk in de E. E. G. automatisch in zes jaar met zes gelijke verhogingen op het niveau van de laagste richtprijs gebracht. De toenadering naar de gemeenschappelijke richtprijs voor melk geschiedt in jaarlijks door de ministerraad vast te stellen gedeelten. Het land. waar de richtprijs moet dalen, mag dit tot 1970 voor de producenten compenseren met directe produ centensubsidies per 1 geprodu ceerde hoeveelheid melk. Na de overgangsperiode zou deze sub sidie niet meer afhankelijk mo gen zijn van cle melkproduktie. bijvoorbeeld door sociale uitke ringen aan de melkproducenten. Dit alles zou uit de nationale schatkisten en niet gemeen schappelijk moeten worden ge financierd. ,De Duitse bondsrepubliek en Luxemburg, de twee E. E. G.- landen met de hoogste richtprij zen voor melk, noemden de voor stellen van de Europese commis sie „een heel goede basis voor discussie" Frankrijk, Italië. België en Nederland voerden echter nogal wat bedenkingen aan. Zo wierp minister Biesheuvel de vraag op. waarom wèl wordt voorzien in producentensubsidies om lagere inkomens van de boeren te com penseren en niet in consumen- tensubsidies om de hogere prij zen voor de consumenten op te vangen. Ook achtte hij moeilijk met elkaar te verenigen het stre ven naar een vrije markt in zui- velprodukten in 1970 met het in standhouden van subsidies op nationaal gebied. Het vervangen van de directe subsidies door bij voorbeeld sociale voorzieningen achtte hij verder een belomme ring voor het bereiken van een an.der doel van het E. E. G.-ver- drag: de harmonisatie van de sociale voorzieningen. Het Nederlandse kabinet zal vrijdag trouwens deze kwestie bespreken, vóórdat de volgende week het E. E. G.-gesprek wordt voortgezet. De Franse minister van Land bouw. Pisani. was evenmin erg enthousiast. Hij zag in de voor stellen een belangrijke afwij king" van de erkenning, dat sub sidies dienen te worden afge schaft. De ministers van Landbouw van de E. E. G. zijn donderdag avond naar hun hoofdsteden teruggekeerd om maandag weer in Brussel aan te treden. Woens dag begint dan het tweede en laatste deel van de „marathon", waaraan ook ministers van Bui tenlandse Zaken. Economische Zaken en Financiën zullen deel nemen. KONTNKRÏJKSDAG MET VLAG EN WIMPEL De viering van de Koninkrijks- dag zal dit jaar niet op de eigen lijke datum, zondag 15 december plaats vinden maar op maandag 16 december. Van alle rijksge bouwen zal maandag de Neder landse vlag met oranje wimpel worden uitgestoken. KONINLIJK GEZIN NAAR OLYMPISCHE WINTERSPELEN Koningin Juliana en Prins Bernhard, benevens de Prinses sen Beatrix. Irene en Margriet, zullen van 30 januari tot 8 febru ari de Olympische winterspelen in Innsbrück bijwonen. Blijkens een informatie van Reuter heeft het koninklijk gezin voor deze periode apartementen laten reserveren in het Europa-hotel in Innsbrück. Daarop aanslui tend zal 't koninklijk gezin gaan skiën in Lech am Arlberg, zo wordt van Oostenrijkse zijde nog nader bericht. JOHNSON GAAT BEZUINIGEN President Johnson 'heeft de Amerikaanse regeringsinstanties donderdag meegedeeld, dat er een periode van grote bezuini ging op komst is. Een door de president ge machtigd begrotingsbureau heeft, alle departementen en federale bureaus opdracht gegeven te on derzoeken welke bestedingen en programma's kunnen worden uitgesteld of besnoeid. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de president niet wilde „beknibbelen", maar dat hij had besloten de begro ting voor het op 1 juli begin nende fiscale jaar te besnoeien tot het absolute minimum, dat. verenigbaar is met de nationale veiligheid en de behoeften van het Amerikaanse volk. De voormalige president van West-Duitsland Theodor Heuss is donderdagavond overleden. De eerste president van de Duitse bondsrepubliek overleed in zijn woning te Stuttgart als gevolg van stoornissen in de bloedsomloop. Hij is 79 jaar ge worden. Drie en een halve maand na een zware operatie was de gezondheidstoestand van Heuss woensdag plotseling zorgwek kend geworden. Op 27 augustus (Adv.) was hem zijn linkerbeen afge zet wegens ouderdomsgangreen. Geruime tijd later, 5 oktober, werd hij uit liet ziekenhuis ont slagen. De liberale politicus heeft, van 1949 tot 1959 West- Duitsland geleid en woonde sindsdien als schrijver in Stutt gart. Aan het, sterfbed bevond zich de enige zoon van de voormalige bondpresident, dr. Ernst Ludwig Heuss. Al in de nacht van woens dag op donderdag had Heuss het bewustzijn verloren. Donderdag avond 22 uur overleed hij. Dr. Theodor Heuss, de eerste president van de Duits.e bonds republiek, was een wetenschap- pelijk gevormd man, doortrokken van de liberale traditie van na 1848. Hij kwam pas aa.n het ein de van de tweede wereldoorlog in het Duitse politieke leven op de voorgrond. Hij 'was een van de eersten die met een politiek program voor Duitsland op de proppen kwamen en stelde daar bij dat niets de Duitsers kon red den dan het nastreven van de idealen van autonomie, ver draagzaamheid en humanisme. Hij speelde een leidende rol bij het heroprichten van een libera le partij en later bij het ontwer pen van de grondwet voor het nieuwe Duitsland, dat hij in 1949 ging vertegenwoordigen. Ofschoon hij in zijn presidents functie niet. zoveel zeggenschap had werd op hem toch dikwijls een beroep gedaan om een mati gende Invloed achter de scher men te oefenen en in partijge schillen te bemiddelen. Heuss was sedert 1952 weduw naar. In 1908 was hij getrouwd met Elly Knapp, dochter van een bekende econoom uit Straatsburg, Georg Frledrich Knapp. Het huwelijk werd door dr. Albert Schweitzer, de zende ling-arts van Lambarene, inge zegend. Ui 1910 werd het echt paar een zoon, Ernst Ludwig, geboren. Heuss werd op 31 januari 18S4 te Brackenheim in WBrttemberg géborén. Zijn vader was gemeen te-architect te Heiibronn, zijn grootvader kapitein bij de bin nenvaart. Theodor studeerde aan de universiteiten van Müncben en Berlijn politieke economie en kunstgeschiedenis. Hij kwam on der de invloed van de Duitse liberale Friedrich Naumann. Na het behalen van zijn titel te München in 1905 ging hij in de journalistiek. Na de eerste wereldoorlog tijdens welke hijde militaire dienst na het oplopen van een schouderwond moest verlaten nam zijn belangstelling in de po litiek toe. Zijn politieke loopbaan begon in 1928, toen hij in de Rijksdag werd gekozen. In het zelfde jaar werd hij ook lid van het parlement van de stad Ber lijn. Bij het aan de macht komen van Hitler in 1933 verloor hij zijn politieke en academische functies en exemplaren van twee van zijn hand verschenen boeken werden in het openbaar ver brand. In 1943 trok hij zich in een voorstad van Heidelberg terug, waar zijn vrouw met werk voor 6en reclamebureau de kost verdiende. Toen het komplot tegen Hit- Ier in 1944 was mislukt kwam. het leven van Heuss in gevaar doordat hij met enkele van de samenzweerders in contact was geweest en zijn zoon Ludwig actief aan het verzet deelnam- Maar de gegevens die de Gestapo over hem had verzameld waren bij een luchtaanval teloorgegaan. Na de overgave van Duitsland richtte Heuss met enkele ande ren in Württemberg de demo cratische volkspartij op, die later opging in de vrije democratische partij, waarvan Heuss voorzitter voor West-Duitsland werd. In september 1949 koos de federale conventie, samengesteld uit 402 leden van de Bondsdag en een gelijk aantal leden van de landsparlementen, Heuss tot president. Hij kreeg bij de twee de ronde 412 stemmen tegen 312 voor zijn voornaamste tegen stander, dr. Schumacher, de kan didaat van de sociaal-democraten. Bij zijn herverkiezing voor vijf jaar in juli 1954 kreeg Heuss de stem van 871 der 987 aanwezige afgevaardigden. (Aflv I-tet persbureau Antara heeft donderdag gemeld, dat Indone sisch luchtafweergeschut een Brits vliegtuig omlaag heeft ge haald, dat. het Indonesische lucht ruim boven Noord-Borneo had geschonden. Een woordvoerder van hst Britse commando voor het Verre Oosten, in Singapore, verklaarde donderdag evenwel, dat boven Indonesische Borneo geen vlieg tuig verloren is gegaan en dat ook geen enkel vliegtuig als ver mist is opgegeven. Naar Antara verder meldde, zou het vliegtuig zijn neerge schoten dicht bij het regentsohap Sambas, in bet grensgebied met West-Borneo. Het persbureau voegde er nog aan toe, dat dit het tweede vliegtuig is, dat bin nen een tijdsverloop van veertien dagen na schending van het luchtruim omlaag werd gehaaid. Naar radio Djakarta meldde, werden bij het jongste incident twee leden der bemanning van het Blitse vliegtuig gedood en een gewond. OOSTENWIND Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Midden-Scandinavië is de luchtdruk hoog geworden, terwijl de luchtdruk boven Italic verder gedaald is. Tussen beide druksystemen in voeren krach tige tot stormachtige winden koude lucht uit Rusland aan. Deze lucht wordt op zijn tocht over de Oostzee wel wat ver warmd, maar vandaag zal in ons land toch overwegend lichte VRIJDAG 13 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.06 12.17 Terneuzen 0.41 12.52 Hansweert 1.21 1.32 Walsoorden 1.31 1.42 ZATERDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.44 0.54 Terneuzen 1.19 1.29 Hansweert 1-59 2.09 Walsoorden 2.09 2.19 vorst voorkomen bij een krach tige wind tussen noordoost en oost. Plaatselijk zullen enige sneeuwbuien vallen, maar ook zullen er verspreide opklaringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lichte vorst Aanvankelijk enkele opklarin gen, maar plaatselijk ook enige sneeuw. Krachtige, langs de kust tijdelijk harde of stormachtige noordoostelijke wind. Op de meeste plaatsen lichte vorst. ZON MAAN op onder op onder Dec. 13 8.39 16.28 5.39 15.23 14 8.40 16.28 6.46 15.47 15 8.41 16.28 7.51 16.17 16 8.42 16.29 8.53 16.55 17 S.43 16.29 9.50 17.41 18 8.44 16.29 10.39 18.37 19 8.44 16.29 11.19 19.41 KENYA ONAFHANKELIJK Kenya is onafhankelijk ge- toorden. De overdracht werd bijgewoond door prins Philip van Engeland. Op de foto wordt de mi nister van Buitenlandse Za ken van Kenya, Joseph Moe- roembi, door premier Jomo Kenyatta (midden) voorge steld aan prins Philip. Rechts de scheidende Engelse gou verneur Malcolm .MacDonald. Premier Aldo Mora, de 47= jarige leider van de Italiaanse christendemocratische partij, heeft donderdag zijn nieuwe ka binet aan het parlement voorge steld en het vertrouwen ge vraagd. Moro zei dat zijn regering aan de NAVO trouw za! blijven en aan alle daaruit voortvloeiende verplichtingen zal blijven vol doen. Italië wil meewerken aan het verwijderen van de belemme ringen op de weg naar een ver enigd Europa, zei hij. Hij pleitte voor het streven naar het vor men van een Europees parlement door algemene verkiezingen. Italië neemt deel aan de bespre kingen over een multilaterale NAVO-kernmacht, zei hij. Premier Moro achtte op dit ogenblik een „klimaat van sober heid" noodzakelijk. Hij kondigde herziening van de belastinghef fing aan, verbetering van het onderwijs, ontwikkeling van de landbouw en goedkope woning- houw. Bovendien zal hij een. sta tuut over het recht van de arbei ders vaststellen, provincies en gemeenten grotere bevoegdheden geven en over het gehele land gebieden instellen die een zekere mate van plaatselijk zelfbestuur krijgen. Moro wil onmiddellijk maatregelen nemen om inflatie tegen te gaan. Zijn regering is niet van plan na de elektriciteits maatschappijen nog meer indus trieën te nationaliseren. Ge streefd zal worden naar vreed zaam samenleven tussen de Duits sprekende en Italiaans sprekende bevolkingsgroepen in Alto Adige (Zuid-Tirol). Verwacht wordt dat volgende week zal gestemd worden over een motie van vertrouwen. De vier regeringspartijen bezetten 385 zetels van de 630 in de Kamer van Afgevaardigden. Hun meer derheid kan met ongeveer 30 stemmen verminderd worden wanneer de linkervleugel van de socialisten tegen stemt of zich van stemming onthoudt. Naar aanleiding van berichten betreffende een uitnodiging van de Britse minister van Buiten landse Zaken, Butler, aan zijn Russische collega, Gromyko, om binnenkort een bespreking te houden en daarvoor het tijdstip te nemen wanneer beiden in Ge- nève zijn voor de ontwapenings conferentie, werd donderdag in gezaghebbende Londense krin gen gezegd dat minister Butler reeds lang plannen voor een der gelijke ontmoeting koesterde en dat de V. S. ervan op de hoogte waren. Enkele Britse dagbladen wisten te melden dat Butlers plannen in de V. S. boze reacties hebben uitgelokt en dat het State Department ertegen is. Premier Douglas-Home ver klaarde donderdagmiddag in het Lagerhuis dat de Sowjet-Unie wederom zal worden uitgeno digd deel te nemen aan weten schappelijke besprekingen met de V. S. en Engeland over de waarnemingsmogelijkheden van ondergrondse kernproeven. Hij zal het voorstel op de ontwape ningsconferentie doen die in januari volgend jaar wordt her vat. Desbetreffende Westerse voorstellen hebben tot nog toe geen reacties van Russische zijde opgeleverd, zo zei de eerste-mi- nister. Op een vraag van een afgevaardigde zei hij, dat op de voorgestelde conferentie even tueel ook andere vraagstukken aan de orde zouden kunnen worden gesteld doch dat het vin den van een opsporingsmethode voor onderrgondse kernexplosies het voornaamste punt van be spreking zou uitmaken, omdat bij een gunstig resultaat de tot standkoming van een onbeperkt kernstopakkoord mogelijk wordt. BUTLER NAAR PARIJS De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Butler, die vandaag naar Parijs vertrekt vóór de ministersconferentie van de Raad van Europa, zal morgen een bespreking hebben met zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1