Provinciaal nieuws Vonnis tegen Westduits onderofficier Vliegtuigongeluk op Curasao 25.000ste schip in de Rotterdamse haven Slotuitkering melkprijsjaar 1962-1963 "Pagina 2 DE VBIJE ZEEUW Belgische chirurg, die verkeerde patiënte opereerde, vrijgesproken Rijdt veilig met fldk KAMERLID LOKTE PROCES-VERBAAL UIT HOVERCRAFT STUK NAAR HUIS Ruwe handen Schrale huid De Westduitse oorlogsslachtoffers en oud-strijders ÏNDONESIë EN MALEISIë NIEUW RUSSISCH VOORSTEL KENIA ONAFHANKELIJK IN ADEN NOODTOESTAND AFGEKONDIGD Aan de hand van een veiligheidsagent Nederlandse tanker ramt Duitse kustvaarder Donderdag 12 december '62 (Adv.-, De 22-jarige Westduitse voor malige onderofficier Hans Die ter Raub, die in Calw terecht staat wegens mishandeling van recruten, is woensdag veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden en betaling van de proceskosten. Raub is onderofficier geweest in de in middels ontbonden opleidings compagnie voor parachutisten in Nagold. Aan Raub was opzettelijk mis handeling en onmenswaardige behandeling van rekruten en misbruik van gezag ten gelaste gelegd. Dinsdag was tegen hem een jaar gevangenisstraf geëist. Raub werd aangeklaagd nadat deze zomer een rekruut, Gerd Trimborn, na een uitputtende nachtmars was overleden. Raub is de eerste van acht instructeurs van het voormalige bataljon, die voor soortgelijke gebeurtenissen terecht moeten staan. De president van de rechtbank ging diep in op de behandeling van de rekruut Volker Weide- mann door Raub. Raub meende dat Weidemann een „liederlijke opvatting" had van de dienst en negatief ingesteld was, en wilde dit met alle middelen verande ren. Zo liet hij Weidemann, die volslagen onmuzikaal is, eens zingen ten overstaan van alle manschappen, om hem belache lijk te maken. Een andere keer beval hij hem een „ogen-disci pline" toe te passen, waartoe Weidemann op een stoel staand onafgebroken naar een bepaald punt moest blijven staren. „Om het bloed naar zijn hoofd te la ten stromen" en hem daardoor beter te laten denken liet Raub Weidemann handstanden maken. Daartussendoor moest Weide mann „bijzondere opdrachten" uitvoeren, zoals wisselsprongen, „eendengang", „haasje over" en dergelijke. De rechter zei na drukkelijk dat Raub niet be voegd was dergelijke opdrachten te geven. De Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, zei woens- De Brusselse rechtbank heeft woensdag de Belgische chirurg, die een verkeerde patiënte ope reerde, vrijgesproken. De arts, die de patiënte onder narcose had gebracht, werd een boete opge legd van 4.000 Belgische frank (300 gulden). In een Brussels ziekenhuis werd in maart van dit jaar een vrouw opgenomen, die onder nar cose twaalf tanden en kiezen zou laten trekken. Door. de verwisse ling met een andere patiënte on derging zij echter een buikopera tie. De rechter sprak de chirurg vrij. omdat hij eerst in de ope ratiezaal kwam toen de vrouw ai onder narcose was gebracht en alle voorbereidingen waren ge troffen, zodat hij haar niet kon herkennen. De narcositeur werd echter schuldig bevonden omdat hij had verzuimd de patiënte een dag vóór de operatie te bezoeken, waardoor hij de verwisseling had kunnen ontdekken. De ten onrechte geopereerde patiënte heeft van de ingreep geen nadelige gevolgen onder vonden. Het ziekenhuis had haar een schadevergoeding uitgekeerd en een vakantieverblijf aan zee voor volledig herstel aangeboden. JEUGDBENDE OPGEROLD IN HENGELO. De politie van Hengelo (O.) heeft een jeugdbende opgerold, die het afgelopen jaar de stad onveilig heeft gemaakt. Ongeveer twintig knapen, tussen 16 en 19 jaar, hebben bekend zich schul dig te hebben gemaakt aan vele inbraken en diefstallen, het weg nemen van auto's en brommers, joyriding, vernielingen en vele tientallen kruimeldiefstallen. Verwacht wordt, dat de politie als het onderzoek verder gevor derd is, nog een twaalftal knapen zal aanhouden. Het gaat hier om de grootste jeugdbende, die ooit in Hengelo heeft geopereerd. Verzamelplaats was een automatiek in de bin nenstad. Doordat een der knapen in de fabriek, waar hij werkte, sigaren voor de halve prijs aan de man trachtte te brengen, kwam de politie op het spoor van een paar jongens, die in een ge heelonthouderskoffiehuis hadden ingebroken. Ze hadden daar een paar honderd gulden, rokerij en snoepgoed weggenomen. Tijdens de verhoren kwamen nog veel meer zaken aan het licht. De een verklikte de ander, tot dat het in het politiebureau een komen en gaan van jongelui was. Velen vielen al vrij snel door de mand. Het bleek dat. de meeste jongeren waren begonnen met joy-riding met bromfietsen. Daar na begonnen ze bepaalde onder delen van de gestolen bromfiet sen te slopen en te verkopen. Vaak met behulp van vaders, die geen benul hadden van wat ze eigenlijk deden, werden gestolen bromfietsen opgeknapt en ver anderd. Daarna begonnen de jon gens, die geen hechte organisatie vormden, met het plegen van kleine winkel- en marktdiefstal- len, gevolgd door vele inbraak- ies. Zo werden de „karweien" al lengs groter. Dc verdachten heb ben tot dusver 25 inbraken, twin tig gevallen van joy-riding, vijf tien eenvoudige diefstallen en acht gevallen van heling bekend. Het onderzoek duurt voort. dag in het parlement naar aan leiding van het proces, dat hij maatregelen zal nemen ter voorr komng van herhaling van der gelijke misstanden. Een harde soldatenopleiding achtte hij wel noodzakelijk, maar deze moet niet ontaarden in geestloos dril len, gepaard aan chicanes, aldus minister Von Hassel. In Neumünster werd woens dag een luitenant, Klaus Kiihl, veroordeeld tot 300 mark boete omdat hij een „atoom"-alarm- oefening had gehouden, waarbij rook- en traangasbommen in de kazernegebouwen werden ge bruikt. Verscheidene soldaten hadden hierbij door de rook en het gas lichte vergiftiging opge lopen. Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter t stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en De Tweede-Kamerleden ir. H. Vredeling (P. v. d. A.) en W. P. G. Assmann (K.V.P.) hebben gis teravond met opzet plaats geno men in een coupé, die in de Beneluxtreinen van Rotterdam naar België is gereserveerd voor douaniers. Er zijn in het recente verleden al meer moeilijkheden ontstaan naar aanleiding van deze eerste klasse coupé, die aan zes man plaats biedt. Reizigers ergerden zich eraan, dat deze coupé vaak slechts door twee personen wordt bezet, terwijl vele reizigers met een staanplaats genoegen moeten nemen. Ook gisteravond was deze trein weer tjokvol. De Kamerleden besloten plaats te nemen in de voor de douane ge reserveerde coupé, waarbij ir. Vredeling deze, ondanks herhaal de aansporingen, weigerde te ver oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas TatëiTHij*'stond er'zelfsTop, 'dat De rechter stelde vast dat de extra, thuis of onderweg. Dat is de conducteur proces-verbaal op- 'DrtvoHmrtori xion TJnuK v, 1 ^,4 -r verstandig, veilig en nog lekker ook. maakte. overtredingen van Raub niet zo ernstig waren als aanvankelijk was medegedeeld. De verdediger van Raub zal waarschijnlijk hoger beroep aan tekenen. Gistermiddag is een vaartuig van liet type Hovercraft, dat zou worden ingeschakeld bij de ex- ploratiewerkzaamheden van de British Petroleum Company op het eiland Schiermonnikoog, zo danig beschadigd, dat het moet worden teruggezonden naar de fabriek in Engeland, om daar te worden gerepareerd. De Hovercraft is een voertuig dat zich als het ware op een kus sen van lucht over het water voortbeweegt. Het kan daarbij een topsnelheid yan ongeveer 80 kilometer bereiken. Tot nu toe zijn er drie Hovercrafts gebouwd. De B. P. wiide het vaartuig vol gende week maandag in dienst stellen om het te gebruiken voor het vervoer van personeel en materiaal over de Waddenzee. Vorige week is het vaartuig in ons land aangekomen. Gister middag tijdens een van de eerste proeven, die er in de buurt van Schiermonnikoog mee werden genomen, viel een motor uit. De Hovercraft raakte onbestuur baar en tolde hulpeloos in de golven rond totdat hef tegen de wal werd gesmakt. Het vaartuig werd daarbij aan een kant zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. (Adv.) Luitenant-generaal Van der Veen wordt chef generale staf De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft gis teren in de Tweede Kamer mede gedeeld, dat de huidige comman dant van het eerste legerkorps, luitenant-generaal F. van der Veen, binnenkort benoemd zal worden tot chef van de generale staf. Luitenant-generaal Van dei- Veen zal dan in die functie luite nant-generaal A. V. van den Wall Bake opvolgen die zoals be kend vorige week ontheffing van zijn functie vroeg omdat er tus sen hem en de minister verschil van mening bestond over de reorganisatie van het ministerie. Nederlandse schepen betrokken bij aanvaringen op Elbe Het bijna 6800 ton metende Nederlandse motorschip „Lop- persum" is woensdagmiddag in de monding van de Elbe ter hoogte van Brunsbüttel in aan varing gekomen niet achtereen volgens het Finse schip „Angus" van ruim 1900 ton en liet 500 ton metende Hamburgse schip Kathe Jonas". De „Loppersum" liep lichte schade op en ging bij Brunsbüttel voor anker. Kort daarop ramde niet ver van Brunsbüttel het Nederlandse m.s. ..Anglokust" van 3350 ton de „Gaasterland", eveneens uit .Nederland, van 4400 ton. Beide schepen kregen lichte schade aan de romp. Dinsdagmiddag vier uur plaat selijke'tijd is een onbekend vlieg tuig in de onmiddellijke nabij heid van de Christoffelberg op Curacao neergestort. Het toestel ligt op zeer moeilijk begaanbaar terrein. Het is dusdanig bescha digd dat men het van de lucht uit niet kan identificeren. Ook is het moeilijk vast te stellen of er overlevenden zijn. De red dingswerkzaamheden moesten tijdelijk worden gestaakt, daar hevig brandende wrakstukken het omliggende bos ook in een vuurzee hebben veranderd. Tot nu toe kan niet worden gezegd of het een passagiers- of Amerikaans experim enteel vliegtuig verongelukt Kolonel Charles Yeager, de commandant van de opleidings school voor ruimtevaarders op de Californische luchtbasis* Ed wards, heeft dinsdag zijn experi mentele vliegtuig van het type NF-104 moeten verlaten. Het toestel sloeg te pletter, terwijl de kolonel bij zijn landing per pa rachute lichte verwondingen op liep. De kolonel had getracht het hoogterecord te verbeteren, toen de NF-104 na een hoogte van 30.480 meter te hebben bereikt, bij de terugkeer in de atmosfeer onbestuurbaar werd. Kolonel Yeager was de eerste man die sneller vloog dan het geluid. De Westduitse Bondsdag heeft woensdag een door de sociaal democratische oppositie inge diende resolutie verworpen, waarin het voorstel werd gedaan het wetsontwerp over de pen sioenen van oudstrijders en oor logsslachtoffers nog in de lopen de parlementaire periode te be handelen. Het debat over deze kwestie zal nu pas volgend jaar gehouden kunnen worden. De parlementaire meerderheid christen-democraten en liberaT len heeft hiermee te kennen gegeven niet te willen zwichten voor de „druk" die de betrokken oudstrijders zondag en dinsdag door hun protestmarsen hebben willen uitoefenen. een vrachtvliegtuig is. Wel staat vast dat liet geen toestel van de K. L. M. is en ook is het geen toestel dat Curacao had moeten aandoen of van Curacao is ver trokken, aldus betrouwbare krin gen in Willemstad. De autoriteiten op Curacao achten het steeds onwaarschijn lijker. dat de brand, die dinsdag middag en -avond op de Christof felberg heeft gewoed, veroor zaakt zou zijn door een neerge stort vliegtuig. Een sportvliegtuig van de Aeroclub heeft woensdagmorgen rond de berg gecirkeld en niets gezien wat op wrakstukken leek. De politie neemt evenwel het zekere voor het onzekere en blijft onvermoeid zoeken, het geen in de Curacaose warmte echt niet meevalt. De algemene luchtverkeersbe veiliging deelde mee dat er in een dal van genoemde berg een brand is gesignaleerd, maar dat tot dusverre nog geen enkel be richt is binnengekomen over een vliegtuig, dat vermist wordt. In dien er van een vliegtuig sprake zou zijn dan moet het een toestel zijn dat zich aan geen enkele verkeerstoren heeft gemeld en dat zonder vliegplan in de lucht was. Ir. Vredeling was op weg naar Parfis. Hij is lid van het Euro pese Parlement. De heer Assmann, die in Roo sendaal woont, heeft de coupé verlaten toen hij daartoe werd gesommeerd. Zoals bekend heeft de heer H. Nederhorst (P. v. d. A.) onlangs in de Tweede Kamer vragen ge steld over de bewuste douane coupé. De staatssecretarissen van Verkeer en Waterstaat en van Financiën antwoordden hierop in het begin van deze maand. Zü deelden toen mee, dat, nadat overeenstemming zou zijn bereikt met de Belgische autoriteiten een nieuwe ruimte zal worden geschapen voor de douaniers. De staatssecretarissen zeiden in hun antwoord er begrip voor te hebben, dat de (lege) douane- coupé de wrevel opwekt. In het proces-verbaal tegen de heer Vredeling, is een verklaring ais getuige opgenomen van de heer Assmann. Premier Abdoel Rachman van Maleisië heeft woensdag in het parlement gezegd dat sinds 12 april in Borneo 66 guerrillastrij ders zijn gedood en 31 zijn ge vangen genomen. Uit identiteits kaarten, wapens, kleding en uit rusting bleek dat dit militairen waren van de Indonesische land macht. zei hij. De premier vroeg zich af waar om Indonesië bezwaar maakt tegen Britse basis op het grond gebied van Maleisië, terwijl dat land stilzwijgend voorbijgaat aan de aanwezigheid van grote Ame rikaanse bases op de Philippijnen. Premier Rachman zei dat met Indonesië en de Philippijnen geen verzoening mogelijk is. In donesië handhaaft zijn vijandige houding tegen Maleisië. Wat de Philippijnen betreft, hun rege ring „heeft geen enkel recht op geen enkel deel van Noord-Bor- neo". Deze eis „is onredelijk en liet. is onvruchtbaar en nutteloos normalisatie van de betrekkingen met de Philippijnen in de nabije toekomst te verwachten", aldus, premier Rachman. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gro- myko, zou bij zijn overleg te New York met zijn Amerikaanse collega Dean Rusk een nieuw voorstel hebben gedaan voor een niet-aanvaJsverdrag tussen Oost en West, dat zich ook zou moeten uitstrekken tot West-Berlijn. Van Amerikaanse zijde in Washington is woensdag meege deeld, dat een dergelijk voorstel even onaantrekkelijk is als het oude Rusische voorstel voor een riet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van de verdragsorganisatie van War schau, omdat de Russen altijd maatregelen kunnen nemen ter ondermijning van de positie van het Westen in Berlijn zonder direct hun toevlucht tot militaire agressie te hoeven nemen. Men heeft in Washington laten weten dat men geen formele voorstel van de Russen heeft ontvangen. Het voorstel, door Gromyko in oktober en novem ber gedaan, zou een informeel karakter hebben gehad. Kort voor middernacht woens dagavond is de vijftien jaar oude Noorse vrachtvaarder „Ttarifa" (6500 b.r.t) van de Rederij Wil- helnisen in Oslo als 25,000ste schip van dit jaar de Nieuwe Waterweg opgevaren niet be stemming Rotterdam. De „Tarifa", geladen met stuk goederen. kwam uit Antwerpen. Rotterdam is er begrijpelijk erg trots op dat het ronde getal van 25.000 ditmaa] bijna een week eerder werd bereikt dan in het recordjaar 1962. Toen n.l. arri veerde nr 25.000, de Zweedse ertstanker „Tostero". in de avonduren van IS december. Het staat vast dat de Maasstad dit jaar voor het eerst ook de 26.000 passeert. Dat kan rond de Kerstdagen gebeuren. De grote vraag, die de haven deskundigen nu nog bezig houdt, is of Rotterdam dit jaar nog een ander recordcijfer kan vastleg gen, n.l. een totaai aan verwerk te goederen van 100 miljoen ton, een getal, waarop men eigenlijk nog trotser zou zijn. In het begin van het jaar leken de kansen daarop niet erg groot, omdat de abnormale lange en strenge win ter een vrij aanzienlijke achter stand bracht in het totaal van het internationaal vervoer. De achterstand werd echter in de zomermaanden weggewerkt en eind september was er zelfs al een winst van vijf procent. De verwachting is dan ook dat het totale internationale goede renverkeer via Rotterdam dit jaar de 101 miljoen ton zal bena deren, waarvan 53,2 miljoen ton aan invoer; 17,6 miljoen ton aan uitvoer en 30 miljoen ton aan overslag. Deze cijfers een grote toe name van de invoer en slechts een geringe vermeerdering van de uitvoer zouden dan een duidelijke weerspiegeling zijn van de economische toestand in ons land. Kenia is donderdag 1 minuut na middernacht (22.01 uur Ned. tijd -woensdagavond) onafhanke lijk geworden na 68 jaar Brits bestuur. Als hoogtepunt van de feeste lijkheden in het stadion van de hoofdstad, Nairobi, werd toen on der oorverdovend gejuich de „Union Jack" gestreken en kwam daarvoor in de plaats de nieuwe zwart-groen-rood-witte vlag van Kenia in top. Kenia wordt later op de dag formeel Afrika's 34ste onafhan kelijke staat als de hertog van Edinburgh premier Jomo Kenjat- ta de constitutionele onafhanke lijkheidsoorkonden overhandigt. Over het afgelopen melkprijs jaar. november 1962/november 1963, kunnen de veehouders een slotuitkering tegemoet zien van 63 cent per 100 kg melk plus 19 cent per procent vet per 100 kg melk. Van de 63 cent voor de melk komt 46 cent uit het Land bouw Egalisatie Fonds en 17 cent uit het Zuivelfonds. Van de 19 cent voor het vet komt 14 cent uit het Landbouw-Egalisatie- ionds en 5 cent uit het Zuivel fonds. Het gemiddelde vetge halte heeft over genoemd jaar 3,832 procent bedragen. Het Produktschap voor Zuivel, dat de berekening opgesteld heeft, streeft ernaar de uit kering uit het door het Produkt schap beheerde Zuivelfonds en de uitkering uit het Landbouw Egalisatie Fonds van de 'over heid gelijktijdig te geschieden. Er is in het afgelopen melk prijsjaar in totaal 6.391.834.436 kilogram melk aan fabrieken af geleverd of tot boerenkaas ver werkt. Van die totale hoeveel heid kwam 1.903.235.864 kg aan de markt in de vorm van con- sumptiemelk of consumptie- meikprodukten. De rest, 4.488.598.572 kg, werd verwerkt tot „industrieproduk- ten" (inclusief boerenkaas), die in aanmerking kwamen voor de industriemelktoeslag van 7 per 100 kg uit het Landbouw Ega lisatie Fonds. De toeslag die, zoals bekend, door een verhoging achteraf het genoemde peil van 7 bereikte, gaat. het Fonds dus 314.202.000 kosten. Omgeslagen over alle geleverde melk komt dat neer op ƒ2,46 per 100 kg melk plus 64 cent per procent vet per 100 kg melk. Als voor schot is al uitbetaald 2 over de melk en 50 cent over het vet, zodat als slotuitkering uit. het L. E. F. nog rest de genoemde 46 cent voor de melk en 14 cent per procent vet. Het Zuivelfonds voor 1962/ 1963- sluit met een saldo van 179.339.000. Omgeslagen over alle melk maakt dit een uit kering mogelijk van ƒ1,42 per 100 kg melk plus 36 cent per procent vet per 100 kg melk. Als voorschot is al gegeven 1,25 voor de melk en 31 cent over het vet, zodat voor de slotuit kering uit het Zuivelfonds nog resten de genoemde 17 cent voor de melk en 5 cent per procent vet. Bij elkaar opgeteld komen de slotuitkeringen over melk en vet uit beide fondsen neer op onge veer 1,35 per 100 kg in het melkprijsjaar 1962/1963 afge leverde melk: één gulden uit het L. E. F. en 35 cent uit het Zui velfonds. Dit blijkt uit een mededeling van het ministerie van Landbouw. De beide slotuitkeringen zul len gelijktijdig worden gedaan en de veehouders zullen ze bin nen een maand kunnen tege moet zien. Het nieuwe richtprijs stelsel maakt een aanzienlijk vroegere uitbetaling mogelijk dan bij het oude garantiesysteem het geval was. Volgens de laatste bekende ge gevens hebben van de andere Noordzeehavens Antwerpen, Bre men en Hamburg ongeveer de zelfde vooruitgang gehad als Rot terdam. Amsterdam toonde een relatief gotere groei als gevolg van de toegenomen doorvoer van ertsen en de eveneens sterk ge stegen invoer van overzeese kolen in de eerste acht maanden. In de Zuidarabische Federatie is dinsdagavond de noodtoestand afgekondigd. De grens met Jemen is gesloten en Jemenitische vlieg tuigen mogen niet op het vlieg veld van Aden en andere lucht havens landen. De maatregelen zijn een gevolg van een bomaanslag, die dinsdag ochtend op het vliegveld van Aden werd gepleegd en waarbij een vrouw omkwam en 39 men sen werden gewond. De bom werd tussen een aan tal autoriteiten uit Aden en Britse autoriteiten geworpen toen deze in het vliegtuig naar Lon-; den wilden stappen, waar zij be langrijke besprekingen zouden voeren. De Britse hoge commissaris in Aden, sir Kennedy Traviskis, be hoort tot de gewonden. Aden is voor Groot-Brittannië van belang als bunkerhaven op weg naar het Oosten en als mili taire basis. Een belangrijke factor in de huidige onstabiele politieke toe stand is de gemengdheid van de bevolking. Hiervan maken name lijk onder meer Arabieren, In diërs, Europeanen en Somaliërs deel uit. Een groot deel van de bevolking wil onafhankelijkheid voor Aden en hoopt dat deze on afhankelijkheid een eerste stap zal zijn naar samensmelting met de republiek Jemen. Papa is er niet meer. Aan de hand van een agent van de veiligheidsdienst zien we Ca roline en John Kennedy op de roltrap van de luchthaven Dulles hij Washington. De twee kinderen namen op het vliegveld afscheid van een tante, mevr Peter Lawford en haar dochter. Op het AmsterdamRijnkanaal bij de Zeeburgersluis heeft zich dinsdagavond een hevige aanva ring voorgedaan: de Nederlandse tanker „Padusia" ramde met zijn voorsteven het middenschip van de Duitse kustvaarder „Reint" uit Hamburg op zodanige wijze, dat het Duitse schip water maakte en zonk. Persoonlijke ongelukken hebben zich hierbij niet voorge daan. Korte tijd na de aanvaring be vond het gehele middenschip zich onder water; alleen de stuurhut in het achterschip en een stukje van de voorsteven staken nog boven water uit. De Duitse kustvaarder, die met een lading potaarde naar de Am sterdamse haven voeru [Ontmoette de „Padusia" om half zeven, toen dit schip met een lading benzol de haven juist had verlaten. Volgens de kapitein van dc „Padusia", de heer J. E. Aeter, was de aanvaring te wijten aan een verkeerde stuurmanoeuvre van het Duitse schip, dat daar door „uit zijn roer liep en dwars op het water kwam te liggen". Boten van Rijkswaterstaat en de Rijkspolitie te water waren gauw ter plaatse. Later op de avond kwam het bergingsvaar- tuig „Hulp in nood" van de rederij Gebroeders Goedkoop langszij en werd de machineka mer van het gezonken schip leeg gepompt. De bergingsploeg heeft de ge hele nacht aan het werk moeten blijven om opnieuw vollopen van de machinekamer te voorkomen. HOEK Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt donderdag 19 december 1963 des namiddags zeven uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: 1. Opening; 2. Vaststellen notulen vergade ring d.d. 29 november 1963; 3. Ingekomen stukken; 4. Voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement; 5. Idem van B. en W. tot aan passing van de salarissen aan de ontvangen circulaire van de minister van Binnen landse Zaken; 6. Verzoek van het bestuur der Bijzondere neutrale Fröbel school om ingevolge het be paalde bij artikel 50 der Kleuteronderwijswet gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van school- meubilair en ontwikkelings materiaal; DODE EN GEWONDE BIJ BEDRIJFSONGEVAL In een ziekenhuis in Delft is in de nacht van dinsdag op woensdag overleden de 23-jarige heer G. H. B. Kortebaas uit 's-Gravenzande, die dinsdagmid dag bij een bedrijfsongeval zwaar gewond raakte. Op het tuindersbedrijf van de heer J. Kortekaas aan de De Jonghlaan in 's-Gravenzande zouden twee leden van het per soneel een nieuwe tank aanslui ten aan de leidingen. Omdat zich in de tank ijs bevond, stookten ze er een vuurtje onder. Vermoedelijk door gasontwik- keling explodeerde de tank en werden de heer G. H. B. Korte kaas en de 21-jarige knecht P. van der Lely weggeslingerd. Ook de knecht werd zwaar gewond. 7. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 25 jan. 1963 tot herziening van het uitbreidingsplan in hoofd zaak; S. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling tot centralisatie van het bouw en woningtoezicht en van dc dienst van gemeentewerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen. 9. a) Vaststellen begroting Voor de dienst 1964; b) Idem van de gemeentelijke instelling voor Maatschappelijke Zorg; 10. Vaststellen kostende prijs per leerling voor 1964; 11. Rondvraag; 12. Reclame belastingen; 13. Sluiting. VLISSINGEN Nieuwe fabriek voor „De Schelde". Op het terrein van de Konink lijke Maatschappij „De Schelde" op „het eiland" te Vlissingen is een nieuwe fabriek gebouwd voor de fabricage van pijpslangen en pijpsecties van waterpijpketels voor thermische elektrische cen trales. Deze fabriek is gisteren officieel in gebruik genomen. De fabriekshal is 130 meter lang en 34 meter breed en heeft een in tweeën gedeelde overspanning van resp. 18,5 en 15,5 meter breed. Er zijn vier bovenloop kranen van elk vijf ton draag vermogen voor het transport. De fabriek beschikt o.a. over een inductieve stuiklasmachine waar-op de verbindingslassen van de pijpen worden gemaakt, die volgens haar zeggen, enig is in Europa. De Iascycius verloopt op deze machine geheel automatisch volgens een van te voren inge steld programma. De nieuwe fa briek krijgt een personeelsbezet ting van ca. 70 mensen en werkt geheel in twee-ploegendienst. t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2