Franse boosheid duurt voort NHM Bouwonderoemers willen meer premiewoningen en wijziging premieregeling De ontbinding van de Rhodesische Federatie Arrestaties inzake ontvoering van Sinatra jr. HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6099 Bomaanslag in Aden Geen Westberlijns Kerstbezoek aan de Oostzone PERSCONFERENTIE VAN MINISTER LUNS IN KOPENHAGEN Franhering Mi abonnement: Terneuzen DIreeteup-Hoofdredaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswa) Telefoon 01130—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Versehflnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma F j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. EEG-MINISTERRAAD: De Franse minister van Land bouw, Pisani, heeft dinsdag in de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap de waarschuwing' laten horen, dat de „E.E.G. de grootste risico's loopt", indien de ministers zich niet houden aan de datum van 31 december voor de voltooiing van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Terwijl de ontstemde minister Pisani na dit dreigement onmid dellijk naar Parijs vertrok om e-en vergadering van het Franse kabinet bij te wonen hij keert hedenmiddag naar Brussel terug bleek de indruk van zijn ver klaring nogal mee te vallen. „Naar de mening van de Neder landse delegatie zou het onver standig zijn om zich door dit soort dreigementen in een be paalde hoek te laten drukken", verklaarde de Nederlandse voor zitter van de E.E.G.-minister- raad, mr. Biesheuvel, na afloop van de vergadering. De Franse minister had er op gewezen, dat het nakomen van de datum van 31 december „een plechtige verbintenis is van zes souvereine staten". Hij doelde echter daarbij alleen op het tot standkomen van de drie nieuwe marktorganisaties voor het ge meenschappelijke landbouwbe leid: zuivel, rijst en rundvlees. Deze verbintenis is echter een onderdeel van het „actieprogram ma" van de E.E.G. van dit jaar bedoeld om uit de impasse te geraken waarin echter ook werd afgesproken, dat de „zes" een standpunt zullen bepalen vóór het einde van dit jaar voor de onderhandelingen over de in ternationale tariefverlagingen, de „Kennedy-ronde", Minister Biesheuvel was ook van mening, dat „de politieke wil om tot een oplossing te ko men niet merkbaar is". Maar hij voegde hier aan toe te begrijpen, dat er deze week geen definitie ve akkoorden worden gesloten. De ministerraad van de E.E.G. houdt zich immers deze week bezig met de drie vooral door Frankrijk verlangde nieuwe landbouwverordeningen, terwijl de volgende week kan blijken, of Frankrijk bereid is mede te wer ken aan het totstandkomen van een zodanig mandaat voor de Europese commissie om de Ken- nedy-onderhandelingen te voe ren, dat het „open karakter" van de 'gemeeschap daaruit blijkt. „De Franse delegatie begint te ontdekken, dat het de andere de legaties ernst is met dit man daat", aldus verklaarde minister Biesheuvel. De boosheid van minister Pi sani was gewekt door „de vast stelling, dat er niets gebeurt en dat alles schijnt te zijn gedaan om te voorkomen, dat er iets ge beurt", zoals hij zei. „Daarnaast heb ik vernomen, dat er delega tieleiders zijn, die buiten de con ferentiezaal verklaren, dat de datum van de 31e december een legende is. Ik verklaar hierbij plechtig, dat deze datum niets van een legende heeft en even min fantasie is." Zo eindigde ook de tweede dag van de „marathonzitting" van de E.E.G.-ministerraad zonder dat de ministers op grote resultaten konden bogen. Nadat maandag een bespreking van het zuivelreglement moest worden uitgesteld omdat de Duitse delegatie niet over een Leden van de Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) en van de plaatselijke politie heb ben maandag in een buitenhuis op 30 km afstand van de plaats waar Frank Sinatra jr zondag avond werd ontvoerd zes man nen aangehouden. Hun werd het verbergen van een door de politie gezochte ten laste gelegd. De 19-jarige Frank Sinatra jr werd zondagavond onder bedrei ging met vuurwapens door twee mannen ontvoerd uit een motel te Lake Tahoe. De musicus die zich in het ge zelschap van Sinatra jr bevond toen deze werd ontvoerd heeft in de arrestanten niet de ont voerders herkend. Volgens nadere mededelingen van de F.B.I. bevinden zich on der de zes arrestanten twee man nen die ervan worden verdacht vorige maand een bank te Sher man Oaks in Californië van 8500 dollar te hebben beroofd. De vier andere mannen worden vastge houden op beschuldiging van het verborgen houden van het van bankroof verdachte tweetal. De zes mannen werden aangehou den in een huis te Strawberry Lodge, De politie heeft een klopjacht georganiseerd ten einde de ontvoerders van Frank Sina tra jr. op te sporen. Er zijn reeds verscheidene arrestaties verricht. Foto; De sheriff van El Do rado, Ernest Carlson, geleidt de geboeide bankrover Joseph Greene, die ervan wordt ver dacht wordt in het complot te zijn betrokken. onderhandelingsvoimacht blfeek te beschikken dat wordt thans in Bonn vastgesteld en daar door ook de bespreking van de rijstverordening weinig oplever de, werden dinsdag een aantal technische punten van de markt organisatie voor rundvlees afge werkt. De ministers bleven echter ste ken bij die punten, die een poli tiek karakter hebben omdat zij betrekking hebben op de handels politiek van de gemeenschap tegenover landen buiten de ge meenschap en dus de vraag of de invoer van de betreffende produkten uit derde landen op zó'n peil kan worden gehand haafd, dat het „open karakter" van de „zes" daaruit blijkt. Minister Pisani had verder nog betoogd dat de drie nieuwe verordeningen thans al twee jaar worden besproken, en dat men er nu wel op uitgestudeerd is. De Duitse staatssecretaris van Landbouw, Hüttebrauker, merkte daarbij op, dat de Duitse delega tie al maandenlang heeft ge waarschuwd dat er een aantal Duitse voorwaarden bestaat, doch dat men geweigerd heeft daar- sover te spreken. De Duitse staatssecretaris werd recht streeks door minister Pisani aangevallen toen hij daaraan toe voegde. dat „de ministerraad zich voor een nieuwe situatie be vindt." „Wat nieuw is, is het aanvul lende voorstel van uw delegatie om een zuidelijke grens in de gemeenschap te vormen voor de rijstvoorziening", aldus Pasani. Hij doelde daarbij op een Duits amendement op de voorstellen van de Europese commissie voor de gemeenschappelüke markt in rijst, dat in feite neerkwam op een grote preferentie voor de rijstimport uit landen buiten de gemeenschap en een afbraak van de preferentie voor de rijst uit Italië de grootste rijstprodu- cent in de gemeenschap en in mindere mate uit Frankrijk. Gehoopt wordt inmiddels, dat het landbouwgesprek vandaag de derde dag van de marathon werkelijk op gang zal kunnen komen. Verwacht wordt, dat de Duitse bondsregering hedenmid dag zijn standpunt zal hebben geformuleerd om te kunnen medewerken aan het totstand komen van compromis-oplossin gen. Overigens zijn ondanks de dreigementen van minister Pisa ni de voorbereidingen al ge troffen om de debatten na 1 januari voort te zetten. Het zal echter pas 21 december, de laat ste dag van de „marathon", kun nen blijken of minister Pisani in zijn boosheid de woorden van president De Gaulle in gedach ten had, die het Franse staats hoofd enige maanden geleden uitsprak en die het einde van de E.E.G. voorspelde, indien het ge meenschappelijke landbouwbeleid niet vóór het einde van 1963 zou zijn voltooid. (Adv.) KREDIETEN PERSOONLIJKE LENINGEN 9 FINANCIERINGEN kunnen een oplossing zijn voor uw financiële proble men. Inlichtingen worden gaar ne verstrekt door de BANK Nieuwstraat 22 - Tel. 2310 Dinsdagochtend is op het vlieg veld van Aden een handgranaat geworpen temidden van een groep Arabische ministers en hoge Britse ambtenaren, waar door een Indiase vrouw gedood en 39 personen werden gewond. De aanslag werd kort vóór het vertrek van de Britse hoge com missaris van het Engelse protec toraat Aden, sir Kennedy Treves- kis, gepleegd. Treveskis bevond zich in gezelschap van de sultan van Aden, Ahmed Fadli, de mi nister van Financiën Basendwa en de minister van Staat Basha- sai. De Britse hoge commissaris werd licht aan een hand gewond. De sultan kreeg een buikwond, terwijl hij ook verwondingen aan de voeten opliep. Hem werden bloedtransfusies toegediend. Ook de minister van Buitenlandse Za ken der koningsgezinde Jemenie- ten Ahmed al Sjami en de B.C.C.- correspondent Kenneth Brazier, die met elkaar stonden te pra ten, werden gewond. Sjami kreeg een wond in een wang. Brazier liep een wond aan de rechterdij op. Hem werd in een ziekenhuis eerste hulp verleend, waarna hij dit weer kon verlaten. Het dodelijk vërwonde slacht offer is een vrouw uit India, die aan een oogwond is overleden. Zij zou met haar man en een zuigeling naar Londen reizen. Het schijnt dat de handgranaat is geworpen vanaf het balkon voor de bezoekers van het sta tionsgebouw van het vliegveld. De Britse hoge commissaris zou dinsdag uit Aden naar Lon den vertrekken, waar hij de be sprekingen zou bijwonen die de minister van Koloniën, Ducan Sandys, met ministers van Aden en de Arabische Statenbond, waarvan het protectoraat deel uitmaakt, zou voeren. De besprekingen te Londen zouden in hoofdzaak gaan over het amenderen van de grondwet van Aden, aanbevelingen voor het verlenen van stemrecht aan de inwoners van Aden en het verle nen van Britse financiële steun aan het protectoraat. Men verwachtte ook dat zou worden gesproken over het ver lenen van zelfbestuur aan Aden en de toekomstige status van de Britse militaire basis te Aden. Uitbreiding van de bouw van premiewoningen en wijziging van de premieregeling, zo moge lijk per 1 januari, wanneer ook de subsidieregeling voor de wo- ningwetbouw wordt aangepast. Dit werd gistermiddag door de voorzitter van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers, de heer D. J. Beuker, op de jaar lijkse bondsvergadering in Sche- veningen bepleit. Van de bouw van premiewo ningen zei hij, dat zij in vele gevallen goedkoper is dan de woningwelbouw. Uitbreiding van de premiewoningbouw achtte de heer Beuker noodzakelijk. De woningwetbouw dient daarbij volgens hem uiteraard te- wor den beperkt. Deze bouw behoort zich uitsluitend te richten op de woningvoorziening voor de so ciaal-zwakke gezinnen, aldus de bondsvoorzitter. De heer Beuker releveerde, dat de bond minister Bogaers de al gehele medewerking heeft toe gezegd bij de realisering van zijn plannen. Daarbij zijn de bouw ondernemers er van uitgegaan, dat in het kader van het te voe ren volkshuisvestingbeleid het volle gewicht zal worden toege- Dinsdag is het parlement van de Middenafrikaanse federatie, een voormalig protectoraat van Groot-Brittannië, ontbonden, als voorspel op het uiteenvallen van de federatie zelf in drie nieuwe staten: Nyassaland, Noord- en Zuid-Rhodesië. Dat zal op 31 december aanstaande een feit zijn. De premier van de federatie, sir Roy Welensky, is nog steeds een vurig aanhanger van de sta tus quo en heeft maandag in het parlement te Salisbury nog eens opnieuw de Engelse regering van „verraad" beschuldigd. De drie nieuwe landen, die op 31 december binnenlands zelfbe stuur zullen krijgen, zullen in niet al te verre toekomst volle dig zelfstandig worden. Voor Nyassaland nu Malawi ge heten is die datum vastgesteld op 6 juli volgend jaar. Op 31 december van dit jaar wordt Noord-Rhodesië onafhankelijk, op 21 januari zal het land zijn eerste volksvertegenwoordiging kiezen, die uit 75 leden zal be staan, 65 voor het Afrikaanse volksdeel en 10 voor de blanke minderheid. Noord-Rhodesië wordt voortaan Zambië ge noemd. Deze twee nieuwe landen heb ben nog niet met ernstige pro blemen te kampen. Zuid-Rhode sië met zijn 250.000 blanken staat er anders voor. Het land telt meer dan drie miljoen zwar te inwoners, maar de blanken hebben de economische en poli tieke macht in handen. Het Rho desische front, de rechts-extre- mistische partij van Winston Field een verbitterd aanhan ger van de blanke hegemonie kwam vorig jaar december aan de macht, waardoor de Engelse regering in een netelige situatie werd gebracht. Zij is daardoor gedwongen het verlenen van on afhankelijkheid aan Zuid-Rhode- sië te laten gepaard gaan met een grondwetsherziening. Vorige maand werd aan Groot-Brittan nië door Afrikaanse landen in de Verenigde Naties opnieuw ver zocht in Zuid-Rhodesië onder algemeen toezicht verkiezingen te houden, voorafgaande aan het verlenen van onafhankelijkheid. Daarnaast zijn er nog twee kwesties van minder belang: in Zuid-Rhodesië bevindt zich het grootste deel van het leger een bron van bezorgdheid voor Noord-Rhodesië, en tussen de twee landen rijst de vraag, bin nen welks grenzen de wereldbe roemde watervallen van de Zam bezi zal vallen en wie dus zal profiteren van de niet onbelang rijke inkomsten van het toeris- tenbezoek aan deze grensrivier. kend aan de wezenlijke functie van de bouwondernemer: hij draagt de volledige verantwoor delijkheid voor de door hem on dernomen woningbouw. De func tie van de bouwondernemer komt tot uitdrukking zowel in de sector van de huurwoning als in de sector van het. eigen wo- ningbezit, zowel in de goedkope gesubsidieerde als in de onge subsidieerde bouw, aldus de heer Beuker. De voorzitter van de bond vond hierin een bewijs, dat de bouw ondernemer voorziet in de wor ningbehoefte van de onderschei den bevolkingsgroepen, niet in het minst van de arbeiders- en middengroepen. Hij zei, dat on der de huidige omstandigheden het echter uitgesloten is, dat op basis van de premie- en bijdra- genregeling nog in voldoende mate goedkope huurwoningen in de particuliere sector kunnen worden gebouwd. Indien niet op korte termijn deze regeling wordt aangepast aan de geste gen kosten, is volgens hem het gevaar reëel, dat in de toekomst in onvoldoende mate arbeiders- en middenstandswoningen in de particuliere sector tot stand ko men. Naar aanleiding van üe nood zakelijk geachte continuïteit in en opvoering van de produktie sprak de heer Beuker van voor waarden hiertoe: o.a. volledige medewerking van provinciale directies en gemeentebesturen, en het verstrekken van rijks- goedkeuringen op basis van de aanwezige capaciteit van de on dernemer. Het verheugde de heer Beuker voorts, dat op 1 januari de besluiten van kracht worden over: richtlijnen voor de technische omschrijving van wo ningen, algemene voorwaarden voor de verkoop van woningen (garanties voor de kopers) en de instelling van een arbitragecom missie voor geschillen tussen bondsleden en kopers van door hen gebouwde woningen. Oost-Duitsland heeft voorge steld in West-Berlijn kan toren te openen voor het uit schrijven van Kerstpassen. Het voorstel is ingetrokken, nadat het Westberlijnse gemeente bestuur toestemming van de regering in Bonn vroeg. Foto: In het niemandsland bij de Brandenburgerpoort achter de muv/r heeft de gemeente West-Berlijn een De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft dinsdagochtend op een persconferentie te Kopen hagen gezegd dat het buitenge woon moeilijk zal zijn tegen het einde van dit jaar overeenstem ming te bereiken over de land bouwpolitiek van de Europese Economische Gemeenschap. „Als dat niet gebeurt, zal de Franse regering misschien nare conse quenties trekken, wat de toe komst van Europa aangaat". Mi nister Luns. die thans ook voor zitter van de ministerraad van do E.E.G. is. zei nadrukkelijk to spreken ais minister van Buiten landse Zaken. In antwoord op de vraag, of do minister enige twijfel heeft over de toekomst van de E.E.G., ant woordde hij het onwaarschijnlijk te achten dat één regering de E.E.G. schipbreuk zal laten lij den. In het begin van dit jaar, toen Frankrijk toetreding van Groot-Brittannië tot de gemeen schap verhinderde, was de E.E.G. (n een crisis gekomen en thans is het volledig vertrouwen nog niet hersteld. Minister Luns zei er zeker van te zijn dat de klok niet zal worden stilgezet. Maar misschien zal er wel meer tijd nodig zijn. Nederland hecht er vooral aan dat de handel met landen die bij de E.E.G. zijn aangesloten, voort gaat, ook wat de landbouw be treft. Hij was er echter niet zeker van hoe dit bereikt kon worden AANPASSING POSTZEGELAUTOMATEN Nog van de week begint de P.T.T. met het aanpassen van de postzegelautomaten, nu per 1 januari a.s. de posttarieven zul len zijn gewijzigd. De 1250 blau we postzegelautomaten zullen worden aangepast. Dit betekent, dat de automaten voor zegels van tien cent dan bij inworp van een dubbeltje twee postzegels van vijf cent zullen leveren. (Adv.) VEEL BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hogedruk strekte ieh dinsdag van Beieren tot ten noorden van IJsland uit. Ook in ons land bleef daarom de wind zwak. Bovendien handhaafde zich een dicht wolkendek. Over dag kwam overwegend lichte vorst vóór. In deze toestand wordt de eer ste 24 uur weinig verandering verwacht: ook vandaag dient op WOENSDAG 11 DECEMBER v.m. n.m- Breskens 10.42 11.22 Terneuzen 11.17 11.57 Hansweert 11.57 12.37 Walsoorden 0.07 12.47 DONDERDAG 12 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.35 Terneuzen 12.10 Hansweert 0.40 12.50 Walsoorden 0.50 1.00 veel bewolking met. hier endaar mist gerekend te worden. De kans op neerslag van betekenis is gering. Overdag blijft het licht vrie zen. De wind wordt later matig uit richtingen tussen zuid en oost. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Lichte vorst Veel bewolking, maar geen neer slag van betekenis. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen'zuid en oost. Lichte vorst. ZON MAAN op onder op onder Deo. 11 8.37 16.29 3.26 14.45 12 8.38 16.28 4.33 15.03 13 S.39 16.28 5.39 15.23 14 8.40 16.28 6.46 15.47 15 8.41 16.28 7.51 16.17

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1