Teleurstellend begin van E. E. G.-marathon-debat De gijzelaars in Bolivië Chroesjtsjov aan het woord Tachtig doden bij vliegtuigongeluk in de Verenigde Staten Frank Sinatra jr. ontvoerd HET WEER RECONSTRUCTIE VAN DE MOORD OP KENNEDY WBTTE KRUIS WITTE KRUIS ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratle-adres: Smldswai Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand f2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 10 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6098 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/h Firma p j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags Iff uur. De maandag in Brussel begon nen marathon-zitting van de mi nisterraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap is slecht gestart. i „Ik heb een verloren dag. Ik ben woedend", verklaarde de Franse minister van Landbouw, Pisani, maandagavond na afloop van de eerste dag. Als voorzitter van de minister raad sprak de Nederlandse voor zitter, minister Biesheuvel, er zijn „teleurstelling" over uit, dat de ministers van de „zes" bijeen waren gekomen zonder dat pr besluiten konden vallen. „Dit heelt weinig zin", voegde hij hieraan toe. De oorzaak van deze toestand: de dolpgatie van de Duitse bonds republiek was niet in staat tot enigerlei beslissing bij te dragen, omdat de regering deze week in Bonn een aantal „ingrijpende po litieke besluiten" moet nemen, zoals van Duitse zijde in de mi nisterraad werd aangekondigd. De agenda van de eerste dag van het marathon-debat, bedoeld om te trachten vóór het einde van het jaar een aantal belangrijke landbouwbesluit,en te nemen en liet standpunt te bepalen voor de onderhandelingen over de inter nationale tariefverlagingen (de Kennedy-ronde), vermeldde de nieuwe marktorganisaties voor rijst en zuivel. Deze drie foto's werden in Dal las gemaakt tijdens een recon structie van de moord op presi dent Kennedy. De opnamen zijn gemaakt met een kleinbeeld- camera, uitgerust met een richt- kijker welke gelijk was aan die op het moordwapen. Ook werd de camera tijdens de opnamen bewogen op een manier, gelijk aan de terugslag van een krach tig geweer. Met opzet is ook een tussenpoos van enkele seconden gehouden bij het maken van de verschillende opnamen. Het standpunt van de fotograaf was hetzelfde als de plaats van de moordenaar ten tijde van de aanslag; de auto welke voor de reconstructie werd gebruikt, reed met dezelfde snelheid als de presidentiële auto. Naar minister Biesheuvel mee deelde, werd wat het zuivelregle- ment betreft „geen halve stap" gevorderd. Daarom werd ook be sloten de vergadering reeds om 7 uur inplaats van om acht uur het aanvankelijke tijdschema te beëindigen, aangezien er geen enkele mogelijkheid tot een compromis aanwezig was. Een ambtelijk lid vaii de Duit se delegatie, die bij afwezigheid van een Duitse minister als woordvoerder optrad, kondigde aan, dat de bondsrepubliek ..waarschijnlijk" woensdagmid dag zou kunnen mededelen, wat de houding van zijn regering tegenover de zuivelvoorstellen zal zijn. Minister Pisani kondigde aan een nachtelijke vergadering te zullen eisen om nog diezelfde dag tot concrete besprekingen daar over te komen. Over de voorstellen voor de marktorganisatie voor rijst was het debat „iets vruchtbaarder", zoals minister Biesheuvel op merkte. Over het wezenlijke probleem echter kwamen de ministers door bet ontbreken van een Duits standpunt evenmin verder. President Johnson en de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, hebben zon dag een gesprek gehad over het vasthouden van vier Amerikanen door mijnwerkers in Bolivië. Zij worden als gijzelaars gevangen gehouden als ruilobject voor drie communistische vakbondsleiders, die vorige week door de Boli viaanse regering zijn gearres teerd. Volgens een verklaring .van het Witte Huis worden met de Ame-' rikanen ook oen Nederlandse en een Duitse ingenieur vastgehou den, alsmede leden van de direc tie van een mijn op 240 km ten zuiden van La Paz gelegen. President Johnson heeft. de Boli viaanse president, Estenssoro. „volledige steun" toegezegd ter verkrijging van de vrijlating dei- Amerikanen en de andere gevan gen genomen buitenlanders. Ook een Nederlander onder de gijzelaars. De Nederlander onder de gijze laars zou Cornells Blot of Bot heten en algemeen administra teur van de mijn in Catovi Siglo zijn. Hoewel er van het ministerie van Buitenlandse Zaken geen mededeling hierover is ontvan gen, neemt de familie van de 38- jarige mijningenieur Cornells Bloot uit Katwijk aan. dat deze de man is die volgens buiten landse persberichten door sta kende mijnwerkers in Bolivia samen met 21 andere mannen als gijzelaar wordt vastgehouden om de vrijlating te bereiken van drie communistische vakbondleiders, zo heeft een broer van de heer C. Bloot maandagmorgen mede- deeld. Deze vakbondsleiders zijn, zoals gemeld, door de Boliviaan se regering gearresteerd op be schuldiging van moord en fraude met vakbondsgelden. De andere mannen, die door'de stakers zijn gegijzeld, zijn vier Amerikaanse technische advi seurs en 16 Boliviaanse mijntech- nici. De Amerikanen bezochten als technische adviseurs de mijn, waar de heer Bloot in dienst van een Boliviaanse maatschappij de leiding heeft. De gegijzelde Boli- vianen zijn technisch personeel van de mijn en de Amerikanen waren er voor het geven van technische adviezen. De heer Bloot, die nu in het hoofdkwartier van de stakende mijnwerkers in Siglo Viente in Bolivia als gijzelaar zou worden vastgehouden, is een zoon van mevrouw de weduwe Bloot, die in Katwijk aan Zee woont. Hij is getrouwd en woont met zijn vrouw en drie kinderen in hotel Neumann in La Paz. Ir. Bloot, die reeds twee maal drie jaar in Bolivia had gewerkt als mijnin genieur, was begin 1963 opnieuw naar dit land vertrokken, ditmaal als hoofdingenieur-opzichter bij de Boliviaanse staatsmijnbouw maatschappij. Ir. Bloot is al eens eerder dooi de Boliviaanse mijnwerkers ge gijzeld geweest. Dit. gebeurde tij dens de vorige driejarige con tractperiode van de heer Bloot, hij mocht toen zijn woning niet verlaten. Het ministerie van Buitenland se Zaken had maandagmorgen nog geen bericht van de ambas sade te La Paz ontvangen over de gijzeling van een Nederlander. Gasontploffing in Diiren eist drie mensenlevens Bij een gasontploffing in de Westduitse stad Duren, in de buurt van Aken, zijn zaterdag morgen drie leden van de Bel- gische kolonie aldaar om het le ven gekomen. Het betrokken huisje barstte door het geweld van de explosie uiteen. Een kind van drie maanden en zijn groot ouders werden onder het puin bedolven. Hun stoffelijke resten konden pas na enkele uren wor den geborgen. Naburige huizen liepen ernsti ge schade op. maar daar vielen geen slachtoffers. JAPANS VRACHTSCHIP VERGAAN Het bijna 1.000 ton metende Japanse vrachtschip Kamei Maru is zondag in de Japanse Zee ver gaan. Van de twee en twintig op varenden konden er twee gered worden. DE ZIEKENFONDS PREMIE De subcommissie van de com missie sociale verzekeringen van de Sociaal-Economische Raad heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring voor 1964 vast té stellen op 5 procent. De subcommissie heeft tot deze verhoging (o,4 procent meer dan in 1963) geadviseerd, opdat de verpleegduur voor li chamelijk en geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar is verlengd, waordoor de reserve zou interen tot een niet verantwoord peil. Mede op grond van berekenin gen van de Ziekenfondsraad en rekening houdend met een ver wachte loonstijging van 10 a 12 procent becijfert de S.E.R.-com missie dat per ultimo 1984 een reserve aanwezig zou kunnen zijn van 20 miljoen gulden a 30 mil joen gulden, een orde van groot te die ligt beneden de door de S.E.R. aangegeven norm. De sub commissie acht het echter in het huidige stadium niet verantwoord tot een hoger percentage te ad viseren. Indien tot een voorziening tegen zware geneeskundige risi co's wordt besloten, zal moeten worden bezien in hoeverre het verstrekkingspakket van de ver plichte ziekenfondsverzekering hierdoor zal worden beïnvloed. Prijsindexcijfers van het levensonderhoud onveranderd Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor ge zinnen van hand- en hoofdarbei ders, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maande lijks samenstelt op basis 1959/'60 100. bedroeg per medio novem. ber 1963 evenals de vorige maand 109. Voor een groot aantal artikelen werden prijsstijgingen geregi streerd, zoals voor brood, gebak, aardappelen, vlees, vleeswaren, margarine, melk, kaas, kledingen dagbladen. De invloed van deze prijsstijgingen op het totaalindex cijfer bedroog bijna 1 punt. Daar tegenover vertoonden de index cijfers voor groenten, fruit en bloemen echter een daling, door dat de prijzen van deze artikelen in november in het algemeen meer onder het niveau van het basisjaar bleven dan in oktober het geval was. Hierdoor bleef het totaalindexcijfer ongewijzigd. Het indexcijfer inclusief sociale ver zekeringen en belastingen hand haafde zich op 107. Op een bijeenkomst van het centrale partijcomité in 't Krem lin heeft premier Chroesjtsjov maandag gesproken over de aan koop van tarwe in het buiten land. Hij maakte een vergelij king met de tijd van Stalin, toen, naar hij zei, er mensen van hon ger zijn gestorven. De arbeidsproduktiviteit, zo deelde premier Chroesjtsjov mee, is bijna verdubbeld en de bruto industriële produktie is de af gelopen tien jaar 2,7 maal zo groot geworden. Vorig jaar is er 1,8 maal zoveel graan, 2,4 maal zoveel vlees, 2,7 maal zoveel melk, 3,2 maal zoveel eieren, bijna tweemaal zoveel suikerbie ten en 12 percent meer katoen geproduceerd als in 1953. Dit jaar zat het weer tegen: een strenge winter werd gevolgd door grote droogte. Er is een ernstig tekort aan graan voor al tarwe ontstaan. De oogst was echter altijd nog groter dan tien jaar geleden. „Als wij de methode van Stalin en Molotov hadden gevolgd, was het ook nu nog wel mogelijk geweest graan te exporteren, maar dan zou de bevolking hier en daar honger hebben geleden, aldus Chroesjt sjov. De chemische industrie, zo ging de premier voort, is één van de voornaamste takken van de nationale industrie. Haar ont wikkeling is één van de belang rijkste factoren bij de vestiging van de materieel-technische ba sis van het communisme. Het is de bedoeling dat in 1970 de produktie van de chemische industrie driemaal die van 1953 is en dat de produktie van kunst mest In 1970 tussen de 70 en 80 miljoen ton bedraagt, In dezelfde periode zal ook de produktie van kunstharsartike len, chemische vezels en auto banden worden vergroot. Er moeten 200 fabrieken wor den bijgebouwd en 500 ver bouwd. Met de uitbreiding van de chemische industrie en haar dienstbaarmaking aan de land bouw is een bedrag van meer dan 42 miljard roebel gemoeid. Het is voor het eerst, aldus Chroesjtsjov, dat partij en re gering in de gelegenheid zijn grote sommen te investeren in industrieën die rechtstreeks voor de consumptie werken. Er moeten meer landbouw machines komen en meer be- strijdingsmateriaal voor onkruid en insekten. Het oogstverlies tengevolge van onkruid, insek ten en ziekten kwam in vele ge vallen op 20 procent te staan. Premier Chroesjtsjov heeft 4!/2 uur gesproken. Het centrale par tijcomité is toen uiteengegaan tot vandaag. De Sowjèt-Unie is bereid „een heel complex chemische fabrie ken" te kopen. „Maar de im perialisten moeten niet proberen politieke voorwaarden te dic teren", zo sprak Chroesjtsjov. Hij noemde het geen kunst dat de produktiviteit van de land bouw in Amerika groter is dan in de Sowj et-Unie. In Amerika was voor het halve areaal twee- maai zoveel kunstmest beschik baar. Een straal verkeersvliegtuig van de Pan American World Airways van het type Boeing- 707 is zondagavond nabij Elkton in de Amerikaanse staat Mary land door de bliksem getroffen en brandend neergestort. Het toestel had 72 passagiers en een bemanning van acht leden aan boord. Het kwam uit San Juan op Puerto Rico en zou na een tussenlanding in Baltimore da len op het vliegveld van Phila delphia, toen het door het hemel vuur werd getroffen. De machi ne stortte brandend neer en ont plofte. Er zijn geen overlevenden. In juni van het vorige jaar stortte een Boeing-707 bij het op stijgen van het Parïjse vliegveld Orly voor een vlucht naar de Ver. Staten neer, waardoor de 130 inzittenden allen h'et leven verloren. Enige mensen die zich op een rolschaatsbaan op 5 km afstand bevonden, zagen twee bliksem flitsen en daarop een geweldige lichtbol naar beneden komen. Zij hadden eerst aan een zware bom explosie gedacht, die zich her haalde toen het brandende toe stel de grond raakte. De plaats waar de wrakstukken terecht kwamen kon tengevolge van de geweldige hitte niet worden be naderd. Volgens de Pan American zijn er bij deze maatschappij geen passagiers bij ongelukken om liet leven gekomen sinds in 1958 straalvliegtuigen in dienst wer den genomen. Het verongelukte toestel was een van de vijf Boeings-707 die in dat jaar in dienst werden genomen. Volgens een vertegenwoordi ger van de Pan American-Lucht- vaartmaatschappij in Philadel phia had de gezagvoerder nog radiografisch gemeld, dat het vliegtuig brandend neerstortte. Bij de laatste tussenlanding i van het vliegtuig, in Baltimore, waren 71 passagiers uitgestapt, Op deze foto combinatie zien we twee beelden van de ramp met de Boeing 707. De kwaliteit, de uitvoering en de afwerking van verbruiksgoe- dei'en als weefsel en schoenen zullen worden verbeterd. Zij mogen niet ongunstig blijven af steken bij buitenlandse produk- ten. Het nationale inkomen is vol gens Chroesjtsjov de laatste tien jaar meer dan verdubbeld. Het inkomen van de arbeider is met 61 percent toegenomen. Door de vervaardiging van kunstleer e.d. kan de schoenpro- dukte in 1970 op 640 miljoen paar worden gebracht. Dit is 40 percent meer dan dit jaar. De laatste tien jaar zijn 108 miljoen mensen bijna de helft van de totale bevolking in een nieuw huis getrokken. De premier besloot zijn lange toespraak, die door 6.000 partij functionarissen werd aangehoord en herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, met de woor den: „Wij zijn op de goede weg, de enige veilige weg, die ons is gewezen door de grote Lenin. Voorwaarts naar nieuwe succes sen bij de opbouw van het com munisme". Naar de politie van het graaf schap El Dorado heeft medege deeld. is Frank Sinatra jr, de zoon van de bekende zanger, zondagavond uit hef Harrah's Lodge-motel, gelegen aan de grens tussen de staten Califor- nië en Nevada, ontvoerd. Bij de politie meldde zich een jongeman, een zekere John Foss, die vertelde dat zondagavond omstreeks negen uur, plaatselij ke tijd, op de deur van de motel kamer, waarin Sinatra en hij zich bevonden, door een bezoeker werd geklopt, die vooraf zei een pakje voor Sinatra te moeten af geven. Toen de deur was openge maakt, drong een met een revol ver gewapende man de kamer binnen, die Sinatra dwong met hem mee te gaan. Buiten stond nog een andere man te wachten, en even latei- reed het tweetal met Sinatra weg. De politie heelt wielsporen in de richting van de staat Ne vada ontdekt. In het betrokken gebied zijn thans de wegen afge zet. Frank Sinatra sr heeft kortge leden bekend gemaakt zijn be langen bij twee speelhuizen in Nevada te zullen afstoten, nadat hij van de autoriteiten een be risping had gekregen omdat hij in een dier speelhuizen een be kende onderwereldfiguur, Sam Giancana, zou hebben ontvangen. De nu 19-jarige Frank jr is een van de drie kinderen van Frank sr en diens eerste vrouw, Nancy Barbato. Frank jr trad donderdag voor de eerste maal op in het casino in Stateline, waar hij een enga- Amesterdam heeft 8000ste schip in de haven Zondagavond kwart over zeven is het 8000ste schip van dit jaar de Amsterdamse haven binnen gelopen. Het was het 6800 ton metende Duitse schip Weserstein van de firma Müller. Het kwam uit Noord-Amerika. De „Weser stein" heeft ligplaats gekozen in de Coenhaven. Vorig jaar kwam op 23 december de „Pericles" van de K.N.S.M. als 8000ste schip de Amsterdamse haven binnenvaren Toen was op 8 december de stand van binnengekomen schepen 7650. Dit betekent dat 1963 ten opzich te van het vorig jaar een voor sprong heeft van 350 schepen. gement voor drie weken had. Het motel van waaruit hij werd ont voerd, ligt op ongeveer vijftig meter afstand van het casino, doch tussen beide gebouwen in ligt de grenslijn van Californië en Nevada. Zijn vriend, de 24-jarige John Foss, is trompetist in het orkest, waarmede Sinatra optreedt. Foss vertelde de politie, dat de binnengedrongen ontvoerder hem en Sinatra gelastte op de grond naast het bed te gaan liggen, waarna hij hun de handen bond. Toen kwam de tweede man bin nen en vroegen zij de gevange nen waar deze hun geld bewaar den. Toen zij de op een tafel lig gende portefeuille van Fass had den ingepikt, zei een van het tweetal: „We kunnen er maar beter één meenemen", waarop zij Sinatra aanwezen. Diens handen werden hierop losgemaakt, waar na hij zich moest kleden. Foss kon zich een paar minu ten later bevrijden en de politie waarschuwen. Prinses Irene geslaagd voor rijksexamen tolk-vertaler Spaans Prinses Irene is gisterochtend aan de Universiteit van Amster dam geslaagd voor het rijks- examen tolk-vertaler Spaans. Koningin Juliana was bij de be kendmaking van de uitslag, circa kwart vóór twaalf, aanwezig. Binnenkort zal Prinses Irene als tolk-vertaler Spaans worden beëdigd. (Adv.) PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere pla gende pijnen vaagt u prernpt weg met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. Mist en vorst Een uitgestrekt hogedrukge- bied bedekt het Europese vaste land, terwijl een uitloper ervan zich boven de Britse eilanden be vindt. De luchtdruk verschillen over ons land zijn nu zó klein geworden dat de wind zo goed als geheel is weggevallen. De nachtelijke uitstraling vindt ongehinderd plaats zodat het op vele plaatsen 's nachts tot matige vorst komt. In de nacht van zondag op maandag vroor het in het zui den van het land acht graden, terwijl dezelfde temperatuur maandagavond daar reeds om 8 uur 's avonds werd bereikt. De afkoeling heeft ook een mistvorming tot gevolg, die we gens de geringe luchtverplaat sing overdag op vele plaatsen blijft hangen. De maximum tem peraturen blijven in deze mist- ZON MAAN op onder op ondei Dec. 10 8.36 16.29 2.19 14.28 11 8.37 16.29 3.26 14.45 12 8.3S 16.28 4.33 15.03 gebieden ook overdag enkele gra den beneden het vriespunt. Opklaringen zullen schaars zijn, maar ook dan zullen de maximum temperaturen nau welijks het nulpunt bereiken. medegedeeld door hot K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Mist Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts enkele schaarse opklaringen. Zwakke wind. In de ochtend op vele plaatsen matige vorst., mid den op de dag overwegend lichte vorst. DINSDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.45 10.24 Terneuzen 10,20 10.59 Hansweert 11.00 11.39 Walsoorden 11.10 11.49 WOENSDAG 11 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 10.42 11.22 Terneuzen 11.17 11.57 Hansweert 11.57 12.37 Walsoorden 0.07 12.47 l

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1