ramil'iedrukwerk Administratiekantoor LEROUX B AM A HISBENS Baarverzorpg Fa P. J. van de Sande Ik wéét wat ik rook! Gemeenteraad van Axel KAPSALON Opgave schaats-paspoorten Haarsokken V S Huishoudtrappen CASTELEUN'S AUTO-DROP Zware shag geurige Kentucky tabak! Zoveel méér aroma zoveel beter gemélangeerd. Een wereld van rookgenot kreeg met het stempel van „De Weduwe" een wereldreputatie! voor SCHOONRIJDEN, KUNSTRIJDEN en HARDRIJDEN in verband met Zeeuwse kampioenschappen op de Bos sche kreek seizoen 1963—'64. Opgave vóór 15 december telefoon 01153406 HET BESTUUR IJSCLUB ,,'t SLUISJE" TERNEUZEN Boekhouding Belastingzaken I Alle verzekeringen Kantoor: Julian*» traat 33 - Telefoon 2380 Huis Nassaustraat 9 - Telefoon 3417 Al brandt net maagzuur [nog zo fel, een RISP-tabletje blust Ihet wel. tegen vocht en koude in RUBBERLAARZEN HANDELSONDERNEMING Westkolkstraat 40a TERNEUZEN Zie onze étalage Dijkstr. 88 VOOR UW HAAR Vktocwtfkatrmat 4 N. MM. Tomeoeee Depositaire ■Unketh Arden STALEN en HOUTEN IJZERHANDEL Nieuwstraat 21, Terneuzcn. Naamkaartjes Geboortekaartjes Verlovings. en Huwelijkskaarten Rouwkaartjes Rouwcirculaires Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij NOORDSTRAAT TERNEUZEN 30e Middenstandsexamen Alg. Handelskennis Inschrijving opengesteld tlm 22 januari 1961, Inschrij vingsformulieren uitsluitend per briefkaart aan te vragen bij: Bur. Stichting Midden standsexamen. L. v. Meer- dervoort 96a, 's-Gravenhage of een der volgende Examen bureaus te 's-Gravenhage: Zeekant 33 (Scheveningen), Pompstationsweg 5A en De Hutjterstraat 7-1. BENNY GOODMAN vroeg men eens, hoe hij over Rock and Roll dacht. Goodman dacht even na en zei toen: ..Nee, ik kan me niet herinneren het ooit ge- geten te hebben". In een rol AUTO-DROP vindt U op elke tabletver pakking een interessant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rot 25 ct. van neu.es 95 et (Slot.) De Voorzitter, de sprekers be antwoordend, is het met de heer P. J. van Bendegem wel eens, dat het een moeilijke taak is, om bij wijzigingen in de regerings- politiek de mogelijkheden voor de gemeenten te benutten. Het is de Voorzitter opgeval len, dat van alle fracties te horen is geweest dat men zich, in grote lijnen, met het beleid van het college kan verenigen. Dit is in een lange tijd niet zo geweest. Wat de opmerking betreft over het openluchttheater zou spreker willen wachten om hier op in te gaan tot dit voorstel in behandeling zal komen. Tot de heer Oggel kan ik zeg gen, aldus de Voorzitter, dat het college zal voortgaan alle voor uitstrevende aktiviteiten van alle groepen der bevolking te steunen. Wat de kindervermakelijkhe den tijdens de Pinksterdagen be treft kan ik zeggen dat wij ons zullen houden aan de aangeno men besluiten. Over de woningbouw te Spui, die door de heer Oggel weer wordt aangesneden, zou ik willen zeggen dat het bij het college zeker ernst is met het uitbrei dingsplan en dat met spoed hier aan wordt gewerkt daar er nog wel mogelijkheden zijn om daar te bouwen. Het ligt niet in de bedoeling van het college parti culiere aktiviteiten over te ne men, doch door het scheppen van ontplooiingsmogelijkheden deze juist trachten te stimule ren. De weg van AxelTerneuzen heeft de volle aandacht van B. en W. en, waar zulks maar mo gelijk is, blijven wij aandringen op reconstructie van de Nieu- wendijk. Over de weg AxelKijkuit is met de Rijkswaterstaat meer dere malen gesproken, maar Rijkswaterstaat blijft steeds een afwijzend standpunt innemen. Zonder dat hier een fietspad langs de weg is aangelegd kun nen wij geen verantwoording voor de veiligheid blijven nemen. Gaarne had ik dat hierover een uitspraak kwam van de raad. Wat de belastingen aangaat 2ijn wij er van overtuigd dat iedere nieuwe belasting zal drukken en we zijn dan ook geenszins mede ingenomen dit te moeten doen, maar de midde len moeten er nu eenmaal ko men. De bouw van het bejaarden pension stemt mij niet geheel gerust, maar B. en W. zullen trachten dit veilig te stellen daar het college er van over tuigd is, dat dit van het groot ste belang is. Het werk dat gedaan is om het Kanaalschap te stichten, hetwelk door Ged. Staten is af gekeurd, is toch niet, zoals de heer Van Luijk heeft gezegd, vergeefs geweest. Er is goede hoop dat bij nader overleg onze gemeente in het havenschap zal worden betrokken. Er zal straks wel een voorstel van de minis ter moeten komen en pas ais wij weten wat dat zal inhouden zullen wij een definitief stand punt fcuaneiLinnemen. Wij hebben er naar gestreefd het verzorgingspeil in onze ge meente zo goed mogelijk te doen zijn en daarom moeten wij wel gebruik maken van onze al gemene reserves. Wij willen geen stap terug maar vooruit. De woningnood is hai'd toege nomen, wij hebben thans tussen de 350 en 400 woningzoekenden. In het voorgaande jaar was dit 200. Maar dit probleem is er niet alleen in Axel, ook de an- dere gemeenten hebben met het zelfde probleem te kampen. De regeringspolitiek stimuleert de industrie, maar geeft niet vol doende bouwvolume om voor woningbouw gelijke tred te hou den. Het rationeler bouwen be tekent niet dat de volume klei ner zou worden of dat de kwali teit van de bouw minder zal zijn, maar dat door goed doordacht en sneller bouwen meer wonin gen kunnen worden gebouwd. Evenals de heer Van Luijk, spijt het ook mij dat met het bouwen van een nieuwe lagere technische school nog niet kan worden begonnen en ook dat de plannen tot het vestigen van een Chr. H. B. S. in onze gemeente door de minister zijn afgewezen. De heer Maas heeft er op ge wezen, dat wij alles moeten doen om de woningwetwoningen zo goed mogelijk bewoonbaar te houden. Ik kan hem zeggen dat wij, hetgeen mogelijk is, zullen doen, m,aar het is niet mogelijk veel te doen met de ons hiervoor ten dienste staande geldmidde len. Het is zeker ook zo, dat, zoals de heer Maas zegt, er in de wo ningwetwoningen meerdere zijn gehuisvest die boven de grens van hun inkomen een huis be wonen, maar wij hebben voor hen geen woningen beschik baar, die meer aantrekkelijker voor hen zouden zijn. Het is volkomen juist dat zij andere woningen zouden moeten betrekken maar wij krijgen geen bouwvergunningen voor deze bouw. Voor ons zijn alle klassen van de bevolking even dierbaar. De heer Van der Lee heeft ge- zegt dat Axel zijn 750 jaar stad heeft gevierd maar dat het geen oude man is geworden, doch een springlevende gemeente- is. Dit ben ik volkomen met hem eens. Met de sanering van de Oude- wijk zullen wij zo snel mogelijk door gaan en de oude krotten slopen zo vlug als deze opge ruimd kunnen worden. De reconstructie van de Zuid singel is voor ons een zware fi nanciële opgave, maar het zal in een grote behoefte voorzien. Wij zullen onze aandacht op het par keerprobleem richten om ook dit probleem tot een oplossing te brengen. Tot de heer Hamelink zou ik willen zeggen: U heeft in uw vraag over de benoemingen zelf reeds het antwoord gegeven Wanneer bij een vacature de beste kandidaat er één van de Partij van de Arbeid is, zal deze zeker worden benoemd. Wij kie zen bij de sollicitanten steeds de gene, met de beste papieren voor de vacature- Het derde terrein voor de voet balvereniging „Axel" is nu zover dat binnen afzienbare tijd hier over een voorstel in de raad zal worden gedaan. Helaas kan niet altijd alles even snel gaan als wij wensen. De re constructie van de Prins Hen drikstraat en de Singelweg zal geschieden in dit begrotingsjaar. Hiermee wil ik het in eerste in stantie laten. Wethouder IJsebaert zegt aan deze uitvoerige beantwoording van de algemene beschouwingen niets aan toe te voegen. Wethouder Van Bendegeni wen ste over enkele punten, genoemd in de algemene beschouwingen, nog iets te zeggen. De heer Van Luijk heeft gezegd dat de mees te voorstellen zonder hoofdelijke stemmingen worden aangeno men en dat het er soms de schijn van heeft alsof de leden van de raad maar „ja-knikkers" zijn. Dit is geenszins het geval. Dit bereikte resultaat vindt zijn oor zaak in het feit dat de voorstel len in de commissies grondig zijn voorbereid en breedvoerig zijn toegelicht. Ook de heer Maas wil ik nog even beantwoorden. Deze zegt dat er aan de woningen niets wordt gedaan. In samenwerking met de bewoners is er in ver schillende gevallen al heel wat opgeknapt. De heer Hamelink wil ik er op wijzen dat de brandgangen in plan-Oost niet goed waren om dat, toen hier werd gebouwd, er geen goed exploitatieplan was. Persoonlijk vond ik het fout, maar het was nu eenmaal zo. Nu wij wèl met een goed ex ploitatieplan werken, zal dat niet meer voorkomen. Snel verharden van deze brandgangen was niet mogelijk, omdat dit moest gebeu ren met vrijkorpend materiaal. Dit is nu gelukkig opgelost. We hopen in 1964 ook weer op de steun van u allen te kunnen re kenen. Tweede instantie der bespre kingen. De heer Hamelink. Ik weet dat wethouder Van Bendegem geen schuld heeft aan de slechte toe stand van de brandgangen. Wèl erg is het dat hierover eerst zo veel moest worden gesproken. De heer P. J. van Bendegem zegt bang te zijn voor rationali sering in de bouw, daar dit bouw werk misschien de krotten van de toekomst zullen worden. De prijs van de centrale ver warming in de flatwoningen om drie kamers verwarmd te krij gen vindt hij zeer voordelig. Wij dienen deze wijze van verwar ming te prefereren. De verbetering van de weg AxelKijkuit dient te worden voortgezet teneinde de veiligheid van het verkeer te verhogen. De heer Oggel zegt nooit een vergaderinf meegemaakt te heb ben waar de leden van de raad zo achter het college staan. Toch wenste hij op enkele punten na der in te gaan. Hij zou gaarne vernemen of kan worden nage gaan hoeveel gezinnen er ziin die een woning op het Spui willen betrekken. Gebleken is„ dat jon ge sezinnen naar elders gingen omdat er op 't Spui geen wonin gen beschikbaar waren, Over de weg AxelTerneuzen werd door het Provinciaal be stuur al eens het jaar 1962 ge noemd, dat deze drukke ver keersweg in orde zou zijn. Kan nog een overleg hierover plaats vinden? Over de weg naar Kijkuit zou spreker de volgende motie willen indienen: ,.De raad van de gemeente Axel, gezien de gevaren die ver bonden zijn aan de slechte toe stand van de weg AxelKijkuit, waarbij nog komt dat deze druk- ke verkeersweg niet voorzien is van een rijwielpad, dringt er bij de Rijkswaterstaat ernstig op aan deze weg te verbeteren en van een rijwielpad te voorzien." Afgezien van de plannen tot verbetering van de weg Hulst Drieschouwen, staat het vast, dat eerstgenoemde weg een cen trische funktie zal blijven ver vullen voor het verkeer België Kanaalzone. De motie wordt met algemene stemmen aangenomen. De heer Oggel wijst er verder op, dat hij er vóór is om meer te mechaniseren en de machines een kortere afschrijvingstermijn te geven. De heer Maas is erkentelijk voor de toegezegde aandacht en dat het niet gaat om het exte rieur, maar om het interieur. Hij heeft niet gezegd dat zij, die vóór de centrale verwarming in de flats stemden, fout waren. Wèl had hij gezegd dat arbeiders met lage inkomens geen behoefte hebben aan drie verwarmde ka mers. De huurphijs wordt hier door voor hen te hoog. De Voorzitter wijst er op, dat de heer Hamelink de opmerking heeft gemaakt dat 't college voor zulk een klein object zoveel stof doet opwaaien. Dit is niet ver oorzaakt door het college, maar de heer Hamelink zelf heeft er een stofwolk van gemaakt. Maar laat ons er verder maar niet meer over spreken. Wat het realiseren van het bejaardenpension betreft geeft spreker de verzekering dat B. en W. alles zullen doen wat mogelijk is om dit te verwezenlijken. De rationalisering in de bouw hoeft niet tot de krotten van de toekomst te leiden. Ook deze bouwwijze kan tot de beste ge rekend worden. De prijs voor de verwarming van drie kamers was geraamd op ƒ3,75. Bij nader overleg is ech ter gebleken dat nu het gehele huis kan worden verwarmd voor ongeveer 3,35 Ook de stookkos ten zullen lager zijn dan er oor spronkelijk voor werd geraamd. De bouw van woningen op het Spui zijn wij geenszins van plan deze niet uit te voeren, maar we moeten hierbij wel voorzich tig zijn. Het is gebleken dat jon ge gezinnen als zij de keus krij gen om te wonen te Axel of te Spui. zij aan het wonen in de kom der gemeente, waar ook de winkels zijn gevestigd, prefere ren. Het college zal doorgaan met bet steunen van particuliere ini tiatieven waarneer deze er zijn. A.Z.V.V. zal met eigen krach ten op de sportvelden kleedgele genheden houwen. 'Het is de voorzitter niet be kend dat er al eens een toeze^- orïno- is gedaan dat de weg Axel Terneuzen in -1962 zou zijn ver beterd. De wens die de heer Maas nog maals naar voren heeft gebracht, is het college bekend en als er zich een mogelijkheid voordoet, zal deze door het college worden benut. Het afschrijven van de machi nes is aan bepaalde voorschrif ten gebonden, maar er zal naar worden gestreefd om deze af schrijving zo vlug mogelijk te doen plaats vinden. Wethouder IJsebaert merkt op, dat de afschrijvingspolitiek is gebaseerd op de levensduur van de machnes. Hierna komt het bespreken en vaststellen van de begroting van 1964 aan de orde. 1. a.) De primitieve begroting voor het dienstjaar 1964, alsmede de le wijziging daarop. De heer v. d. Lee zegt dat hij de bedragen voor de verbetering van de Zaamslagseweg en het rij wielpad niet zo nodig vindt daar deze weg eigenlijk een Provincia le weg moet zijn omdat deze weg geheel buiten de bebouwde kom ligt en voor een bedrag van 69.000 is deze weg niet afdoen de goed te maken De ƒ40.000 die men aan het. openluchttheater wil besteden kan men veel beter gebruiken voor het bejaardenpension. De heer Oggel zegt zich bij de zienswijze van de heer Van der Lee te kunnen aansluiten. Het 'is hem nog niet gebleken dat er voor het openluchttheater be langstelling is. Wellicht kan dit met minder geld wat worden opgeknapt. Wat betreft de Zaamslagseweg zegt spreker dat als Ged. Staten het nodig vinden dat deze weg goed moet zijn, dan moeten zij daar maar ook voor zorgen! De heer f. J. van Bendegem geeft in overweging het open luchttheater maar provisorisch bij te houden. Indien er behoef te aan blijkt te bestaan, kan er altijd nog wat aan worden ge daan. Wèl is al gebleken dat er behoefte is aan een goede ijsbaan. Laat de raad inplaats van aan het openluchttheater geld aan het inrichten van een ijsbaan be. steden. De heer Hamelink vindt even eens een bedrag van 40.000 voor het opknappen van het openluchttheater te veel. De heer Vink zegt zich met de gedachtengang van de heer Van der Lee, betreffende het open luchttheater, te kunnen vereni gen, alleen zou hij het vrijkomen de geld willen besteden aan de verbetering van het kampeerter rein. De heer De Waard spreekt zich eveneens uit tegen de kosten voor het verbeteren van het open luchttheater. De Voorzitter bemerkt dat de grote meerderheid het beschik baar stellen van 40.000 voor het openluchttheater te veel vindt. Haar standpunt is duidelijk naar voren gebracht. Er blijkt echter wel uit dat niet velen vinden dat het moet verdwijnen. Men wenst het wel in stand te houden, maar er niet zó'n groot bedrag voor uit te trekken. B. en' W. hebben met 1 "n voorstel bereikt, dat het standpunt van de raad tot uiting is gekomen. Toch stelt de voor zitter voor het openluchttheater met beide handen vast te hou den want het past in het recrea tiegebied. Er wordt wel gezegd, dat het niet bespeeld zal worden, maar mogelijk is er een amateur gezelschap in Axel dat hiervoor belangstelling heeft. Ook in Hulst is een zeer goed gezelschap. Wij zijn van mening dat Het geens zins vaststaat dat het niet be speeld zal worden. Om drie redenen willen wij dit bedrag voor het openluchttheater op de begroting uittrekken, a.) uitspraak; b.) steun voor het aanvragen van subsidies; c.) of het kan worden bespeeld. Als de raad zich niet er mede kan verenigen, dan kan ook geen subsidie worden aangevraagd. Wij willen dit geld niet gebrui ken om er nu reeds iets mee te doen, maar om een ruggesteun te hebben bij het maken van plan nen. Als wij het niet doen zou dit onze neus voorbij kunnen gaan. Vooroleer wij tot verbetering zul len overgaan en geld er aan be steden, zuilen B. en W. eerst met een allround-plan bij de raad ko men. Wij hebben dit bedrag thans alleen nodig om te kunnen on derhandelen. WethouderVan Bendegem zegt het niet eens te kunnen zijn met de heer Van der Lee wat betreft de verbetering van de Zaamslag seweg. Het standpunt van het college is, dat het een primaire taak is de weg zo goed mogelijk te maken. Het onderhoud van deze weg is nog steeds bij onze gemeente. Wanneer deze weg in een goede staat is, zal dit het overdragen er van vergemakke lijken en zal dit ook in de koop som tot uitdrukking komen. De verantwoordelijkheid ligt nog bij de gemeente. De Voorzitter bevestigt zulks. Als er zich tengevolge van de slechte toestand van de weg on gevallen zouden voordoen, kan de gemeente er voor aansprakelijk worden gesteld. Het niet aanwe zig zijn van een rijwielpad bete kent grotere verantwoordelijk heid. De heer Van dei- Lee merkt op geenszins tegen het aanleggen van een rijwielpad langs deze weg te zijn, maar zou allereerst een officiële uitspraak wensen over de vraag, welke instantie voor 't onderhoud van de Zaam slagseweg aansprakelijk is. In dien deze weg voor het huidige en toekomstige verkeer in orde moet worden gemaakt, zal hier voor een veel groter bedrag moe ten worden uitgetrokken. Het bedrag van ƒ40.000 voor het openluchttheater vindt spre ker zonde van het geld. Voor een goede exploitatie zal er te weinig bezoek zijn. De heer P. J. van Bendegein is wat betreft het verbeteven van de Zaamslagseweg na het betoog van wethouder Van Bendegem van mening veranderd. De ver betering lijkt ook hem een goede basis voor het onderhandelen. De heer Oggel is van oordeel, dat het betoog van wethouder Van Bendegem over het open luchttheater wel overtuigings kracht heeft, maar dat hij toch eerst zal moeten weten of er be zetting en bezoek voor zal zijn. Dit zal spreker meer overtuigen of er al of niet geld voor beschik baar moet worden gesteld. Verder ziet de heer Oggel niet in hoe langs de Zaamslagseweg een rijwielpad kan worden ge legd en besluit met „geef deze weg maar aan de Provincie". De Voorzitter antwoordt dat het niet alleen in een drukke toe- ristenstreek mogelijk is een openluchttheater vol publiek te krijgen en wijst daarbij op een voorbeeld in de provincie Dren the. Als wij willen onderzoeken of er een mogelijkheid is moeten wij iets achter de hand hebben. Dit is een unieke kans, die ge tracht moet worden te verwezen lijken. Wethouder Van Bendegem zegt dat het hem niet bekend is, of alle bochten uit de Zaamslagse weg zullen kunnen verdwijnen, daar deze dijk wellicht ook in de waterkering nog een rol speelt. Maar wij willen bij de onderhan delingen met het provinciaal be stuur zo sterk mogelijk staan en praten over een goede weg en niet over de meest slechte in on ze gemeente. De heer Van der Lee zegt na deze woorden van de heer Van Bendegem voor verbetering van deze weg te zijn, maar eerst na de toezegging van het college dat deze weg inderdaad zal worden overgenomen. Wethouder Van Bendegem wijst er op, dat de gemeente deze ver betering van de weg nodig heeft Voor het onderhandelen over de overname. Als men niet tot over eenstemming zal kunnen komen, moet er voor de veiligheid toch iets aan gedaan worden. Hierna worden de beide voor stellen in stemming gebracht. Het voorstel van het open luchttheater wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de heren Van der Lee, Den Doelder, Oggel, Vink, Van Luijk en De Waard. Het voorstel van de verbete ring van de Zaamslagseweg wordt aangenomen met 12 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Oggel. Daarna werden ongewijzigd vastgesteld de begrotingen van de gemeentebedrijven voor het dienstjaar 1964, te weten: 1. de centrale boekhouding voor de ge- meetebedrijven; 2. het gemeente lijk gasbedrijf; 3. het gemeente lijk woningbedrijf; 4. de vlees keuringsdienst, centrum Axel; 5. het sportbedrijf; 6. het grondbe drijf; de begroting van de Sport stichting Axel voor het dienst jaar 1964. Vervolgens wordt goedgekeurd de begroting van do Gemeente lijke Instelling vor Sociale Zaken voor het dienstjaar 1964, en be slist over de aanvragen om sub sidie conform de in de gemeen tebegroting geraamde bedragen. RONDVRAAG De heer Hamelink zegt, dat er een overeenkomst is met de Z.V.T.M. over het wachtlokaal op het Szycflowskiplein. Nu zijn er klachten 'van reizigers dat dit wachtlokaal niet steeds geopend is. Gaarne zou spreker zien dat hierover eens 'n bespreking met de Z.V.T.M. plaats had. De heer Vink vraagt, nu de molen te Spui is opgeknapt, of er aan de berg waarop de molen staat ook nog iets wordt gedaan deze ligt er niet zo fraai bij. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met het uitspreken van het dankgebed. 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4