Gemeenteraad van Terrieuzen ZATERDAG 7 DEC. 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 j. verslag van de werkzaamheden tot 1 septem ber 1963 van de Commissie Samenwerking Regio nale Organen Gasvoorziening, alsmede de tekst van een perscommuniqué terzake van het resul taat van de onderhandelingen tussen genoemde commissie en de N. V. Nederlandse Gasunie; SYRISCHE MILITAIREN GEARRESTEERD KOLONEL CHENAULT WEER IN VRIJHEID RUNDVLEES CONSUMPTIE 69 HOGER DAN IN 1952 KIES GETROKKEN MET 40-TONS HIJSKRAAN GOUVERNEUR CONNALLY VERLAAT ZIEKENHUIS MALEISIE WIJST VOORSTEL VAN SOEKARNO AF Collectieve verticale prijsbinding nu reeds buiten werking stellen Voormalig gouverneur van New York overleden BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING LANDBOUWSCHAP RICHT ZICH TOT DE TWEEDE KAMER NOTULEN van de openbare vergadering van de raad der gemeente Terneuzen, gehouden op donderdag 21 november 1963, te 19.30 ui Aanwezig: Mr. H. Rijpstra, voorzitter. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer^ Raadsleden: A. Ramondt, P. Fijn van Draat, R.j Hol, mevrouw E. Dooms—Ortelee, P. J- Huijbrecht, J. M. Hamelink, H. A. Brak man, J. C. Bleijenberg, C. J. Compiet, J. A. de Feijter, D. Waverijn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Secretaris: A. J. van Pagee. Afwezig met kennisgeving: M. van Langevelde en W. J. Weterings wegens ziekte. De Voorzitter: Mevrouw, mijne Heren, ik open de vergadering en heet U allen hartelijk welkom. Bericht van verhindering is binnengekomen van de heer Weterings, wegens een lichte ongesteld heid, terwijl de heer Van Langevelde verhinderd is, daar deze in het ziekenhuis is opgenomen, De heer Fijn van Draat: Ik heb gehoord, dat het met de heer Van Langevelde goed vooruit gaat. Het lijkt mij prettig om namens de raad en het college van burgemeester en wethouders hem iets toe te sturen, b.v. een bloemetje of iets dergelijks. De Voorzitter: Dat zullen wij graag doen. De heer Ramondt: Ik heb de heer Van Lange velde in het ziekenhuis bezocht. Hij verzocht mij aan de raad en aan het college van burgemeester en wethouders zijn groeten over te brengen. De Voorzitter: Ik dank U zeer. 1. Vaststelling van de notulen van de vergade ring van 17 oktober 1963. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming worden de notulen van de vergadering van 17 oktober 1963 vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 5 september 1963 tot aankoop van eigendommen te Sluiskil; b. idem tot aankoop van gronden oostelijke kanaaloever; c. idem van 5 september 1963 tot verkoop van percelen bouwgrond, gelegen in het uitbreidings plan „Zuid-West"; d. de door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluiten van 17 oktober 1963 tot verkoop van grond aan de oostzijde van de Stationsweg, ten oosten van de Koedijk en in het exploitatieplan „Sluiskil"; e. het door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd raadsbesluit van 17 oktober 1963 tol onderhandse aanbesteding van de bouw van een hoofdsportgebouw met tribune in het Zuidersport park. f. idem van 5 september 1963 tot wijziging van de „Destructieverordening voor de gemeente Ter- neuzen"; g. idem van 5 september 1963 tot stichting van een openbare kleuterschool; h. brief d.d. 22 oktober 1963 van de heer Ir. W. C. Dees, inhoudende de mededeling van aan neming van de benoeming tot technisch adviseur per 1 april 1964, gevolgd door de benoeming tot directeur van openbare werken per 1 april 1965; i. controle-rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver eniging van Nederlandse Gemeenten; k. ontwerp-begroting voor 1964 van de Afval waterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen; 1. verslag over het boekjaar 15 november 1961 tot en met 14 november 1962 van de Woningbouw vereniging „Werkmansbelang" alhier; m. verslag over het jaar 1962 van de R. K. Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid van het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis; n. jaarstukken 1962/1963 en begroting 1963/ 1964 van de Stichting Schooltandverzorging in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen; o. balans en verlies- en winstrekening over 1962 van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-Vlaanderen"; p. brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 18 oktober 1963 inzake aankoop van woningen c.a.; q. mededelingen van burgemeester en wethou ders inzake het onderzoek naar het optreden van scheuren in aan deze gemeente toebehorende ge bouwen etc.. De heer Ramondt: Meneer de Voorzitter, ik lees hier onder punt j van de ingekomen stukken dat ons een verslag is toegezonden van de Com missie Samenwerking Regionale Organen Gas voorziening. Ik heb in het stuk gezien, dat aan vankelijk ook Zeeland vertegenwoordigd werd bij de eerste vergadering, maar bij de oprichtings vergadering is, naar ik meen, van Zeeuwse deel name geen sprake. Ik weet dus niet hoe de verdere ontwikkeling hiervan is, maar ik acht het aardgas voor Zeeland van groot belang en het lijkt mij nuttig, dat Zeeland ook van het begin af aan hierbij betrok ken is. De heer De Vos: Ik dacht dat bekend was, dat een provinciale commissie ingesteld is waarin de gemeentebesturen, waar een gasbedrijf gevestigd is, vertegenwoordigd zijn. Deze commissie is hier in ieder geval bij betrokken. De heer Hol: Uit het bij de stukken liggende verslag blijkt, dat Zeeland toch wèl vertegen woordigd is, n.l. door de gedeputeerde Kaland. De heer Ramondt: Ik meen gelezen te hebben, dat dit bij de eerste vergadering het geval is geweest, maar bij de oprichtingsvergadering staat dat niet met name vermeld. Daar stonden wèl andere deelnemers bij vermeld. De Gemeente-secretaris: Dit zijn regionale organen, die verenigd zijn in één commissie van samenwerking en daarin hebben dus de vertegen woordigers daarvan zitting. De heer De Vos: Voor Zeeland is er een studie kommissie waarvan gedeputeerde Kaland voor zitter is. Deze kommissie is nog aan het bestu deren en onderzoeken, maar ik weet, dat Zee land, en dus ook Zeeuwsch-Vlaanderen niet zonder meer reeds bij voorbaat van deze aardgasvoorzie ning uitgesloten is. Integendeel, er wordt op ge rekend, dat het niet lang zal duren, en daarmede bedoel ik enige jaren, voordat Zeeuwsch-Vlaande ren van het aardgas zal profiteren, als er wat te profiteren valt. Dat staat voor mij persoonlijk helemaal nog niet vast, wanneer men de prijzen leest. 5. Idem inzake aankoop van eigendommen, ge legen in het uitbreidingsplan „Zuid H" en partiele wijziging zuid van het uitbreidings plan in hoofdzaak, alsmede in de Serlippens- polder, Nieuw Othenepolder en Catspolder. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Idem inzake aankoop van, eigendommen, ge legen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein oostelijke kanaaloever". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 7. Idem inzake aankoop van de woning Baan- dijk 37, gelegen in het uitbreidingsplan „Zuid-West". Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 8. Idem inzake aankoop van eigendommen ten behoeve van de aanleg van de verbindings weg Dokweg-Mr. F. J. Haarmanweg. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. 15. Idem tot voorlopige vaststelling van de wer kelijke uitgaven over 1962 ten behoeve van het openbaar kleuteronderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 16. Idem tot vaststelling van de vergoedingen over 1962 ten behoeve van het bijzonder kleuteronderwijs. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 17. Idem tot het verlenen van een vergoeding voor het vakonderwijs over 1963 aan het bestuur van de Vereniging voor Chr. onder wijs te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 18. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan: 9. Idem tot ontbinding van pachtovereenkom sten terzake van percelen grond, aangekocht ten behoeve van de aanleg van de industrie spoorlijn westelijke kanaaloever. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10. Idem tot verkoop van grond, gelegen in het uitbreidingsplan „Sluiskil" aan A. Mevr. E. v. d. Berg—Stubbé; B. Mej. J. Vanhijfte; C. Mej. R. Vanhijfte. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot het verleuen van recht van op- A. B. C. het bestuur van de R. K. Jongensschool; het bestuur van de Vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. grondslag, ten behoeve van de school aan de SchooIIaan; het bestuur van de R. K. lagere school te Sluiskil. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 19. Idem inzake het treffen van voorzieningen ten behoeve van de openbare kleuterschool. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 20. Idem inzake de bouw van een gymnastiek lokaal aan de Van Steenbergenlaan. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, ik ben erg stal aan de stichting Uitgebreid Technische ^lij. (jaj jle(, nu ein<3elijk zovèr is, want de behoefte De Voorzitter: In het landelijk overleg over de aardgasvoorziening is Zeeland, bij mijn weten, wel degelijk vertegenwoordigd. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, bij de ingekomen stukken wordt het resultaat aan de raad gemeld van het onderzoek naar het op reden van scheuren in aan deze gemenfe toe behorende gebouwen. Om te beginnen, meneer de Voorzitter, dank ik U voor het instellen van dit onderzoek. Ik hoop, dat eventuele verdere stappen niet nodig zullen zijn en dat zich geen verdere obstakels op dit gebied zullen voordoen. Het rapport is niet verontrustend. Iedereen weet nu wel, dat, wanneer er gerechtvaardigde klach ten zijn, men zich kan wenden tot de Rijks waterstaat. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform de voorstellen besloten. Voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming in tijdelijke dienst met ingang van 1 oktober 1963 tot 1 september 1964 van, een Ieraar aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum. De door het college van curatoren opge maakte aanbeveling luidt: 1. De heer E. G. VVildeboer te Bussum. De Voorzitter verzoekt de heren De Feijter en Compiet met hem het stembureau te willen vor men. Uitgebracht worden 15 stemmen, alle op de heer E. G. Wildeboer. De heer Wildeboer is benoemd. 4. Idem tot benoeming, wegens neriodieke af treding vin een lid van het college van cura toren en een lid van de comnnasie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Aftredend zijn respectievelijk de heren D. Dorrepaal (niet herkiesbaar) en A. C. S. van Breda Vriesman (herkiesbaar). De ingediende aanbevelingen luiden: 1. College van Curatoren: A. Mr. K. J. Glaser; B. Mr. H. J. Q. Tichelman. 2. Commissie van Toezicht op het M. O. A. A. C. S. van Breda Vriesman; B. J. H. Bolling. Ter voorziening in de vacature in het college van curatoren worden uitgebracht 15 stemmen, waarvan 11 op de heer Mr. K. J. Glaser en 4 op de heer Mr. H. J. Q. Tichelman. De heer Glaser is benoemd. Ter voorziening in de vacature in de commis sie van toezicht op het middelbaar onderwijs wor den uitgebracht 15 stemmen, waarvan 9 op de heer A. C. S. van Breda Vriesman en 6 op de heer J. H. Bolling. De heer Van Breda Vriesman is benoemd. School voor Zeeuwsch-Vlaanderen terzake van een perceel grond, gelegen aan de Mr. F. J. Haarmanweg. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11 A. Idem tot het verlenen van het recht van optie aan Van Leer's Vatenfabrieken N.V. te Amstelveen voor een perceel industrieterrein ten zuiden van Driewegen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 12. Idem tot het nemen van een besluit ex arti kei 38, 4e lid van de Woningwet terzake van De heren Fijn van Draat en Ramondt sluiten zich hierbij aan. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. aan gymnastieklokalen is in onze gemeente zeer groot. Ik meen dat, nu de bouw van een derge lijk lokaal gerealiseerd gaat worden, wij ons allen daarover kunnen verheugen. De Voorzitter: U weet, wij moesten wachten op de rijksgoedkeuring en deze zal ons worden toegezonden in december. Wij hopen, dat de prijs geen belemmering zal zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 21. Idem tot het verlenen van een krediet voor het maken van een hertenkamp en een volière in het Zuidersportpark alhier. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, dit voorstel gronden, gelegen in de partiele herziening heeft uiteraard onze volledige instemming. Het zuid van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, j sportpark heeft nu toch al een grote aantrekkings- Zonder bespreking en hoofdelijke stemming™* op fe bewoners vanTerneuzen en het is v,Qr-,i nton terecht, dat in de toelichting van burgemeester wordt conforn het v s - jen wethouders wordt geschreven, dat het park 13. Idem tot wijziging van de verordening op de hiermede als wandelplaats nog aantrekkelijker gemeentelijke dienst van Maatschappelijke wordt gemaakt. Gaarne wil ik dit voorstel steu- Zorg. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 14. Idem tot: A. Voorlopige vaststelling van de werkelijk uitgegeven bedragen voor het openbaar lager onderwijs over 1962 en over de vijf jaarlijkse periode 1958 t/m 1962; B. Vaststelling van de vergoedingen en van de voor vergoeding in aanmerking komen de uitgaven voor .liet hijzonder lager onder wijs over 1962; C. Vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs over 1962 ten behoeve van het bijzonder gewbon en uitgebreid lager lager onderwijs; D. Vaststelling van de vergoeding voor het vakonderwijs over 1962 ten behoeve van het bijzonder voortgezet gewoon lager onderwijs, De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, het gaat er mij in de eerste plaats niet om of de uit gaven verantwoord zijn. Ik neem aan dat dit alle maal juist is berekend, maar bij het doorlezen van de stukken is het mij opgevallen, dat het aantal leerlingen bij het gewoon openbaar lager onderwijs over de periode 1958 tot en met 1962 met ongeveer 100 is teruggelopen, terwijl de ge meente juist is uitgebreid en bij de bijzondere scholen is dikwijls juist een stijging van dit aan tal te zien. Zoudt U kunnen zeggen hoe dit komt? De Voorzitter: Dit is ons inderdaad ook niet ontgaan. Hoe dit komt kan ik U niet zeggen. Wèl dat deze zaak onze aandacht heeft, maar op de vraag waar dit op vast zit, kan ik U momen teel geen antwoord geven. Ik geloof overigens niet, dat wij dit op korte termijn zullen kunnen omdat dit een zeer gecompliceerd probleem is. Voor mij rijst alleen deze nevenvraag, namelijk of deze achteruitgang, in landelijk verband gezien, normaal is of niet. Dat weet ik niet, maar het heeft onze aandacht. 22. Idem tot vaststelling van de vergoeding voor het beschikbaar stellen van een tweetal loka len van de „Zonneschool" ten behoeve van het geven van onderwijs aan Amerikaanse kinderen. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 23. Idem tot wijziging van de Algemene Bezol digingsverordening. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 23 A. Idem tot het aangaan van een vaste geld lening van, 250.000, Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 23 B. Idem tot het aangaan van een vaste geld lening van 1.000.000,en van een kasgeld lening, groot 1.150.000, De heer Bleijenberg: Kunt U mij misschien ook iets zeggen over de gemiddelde kosten van deze lening? Zijn deze al berekend? De heer De Meijer: De 4% rente en de 2 bereidstellingsprovisie komen ongeveer uit op een rente van ruim 4%, zoals U ziet betekent deze provisie, over 30 jaar uitgesmeerd, niet zo erg veel. De heer Bleijenberg: In de toelichting wordt gesproken over vertraging van de overheidsinves teringen. Kunt U ons mededelen of ingevolge deze temporisatiemaatregel ook niet andere con sequenties voor deze gemeente te verwachten zijn? De heer De Meijer: Het zal wel enige tijd kos ten eer wij precies weten hoe verder te gaan. maar U moet rekenen op een zekere vertraging bij de uitvoering van sommige kapitaalswerken. Een belangrijk deel van onze investeringen kan worden gezien als een vóórfinanciering. De daarin vastgelegde middelen vloeien na kort tijdsverloop terug in de gemeentekas. Het zijn geen investe ringen als zodanig. Anders ligt het b.v. met de grondaankopen voor de woningbouw. De roulering van het daarin gestoken kapitaal neemt langere tijd in beslag en hiervoor is daar om vaste dekking door middel van een langlopend krediet vereist. Wij hopen dat de regering, hoe ook de temporisering zal worden geregeld, wat de woningbouw betreft een ruim standpunt zal innemen, wat ik ook wel verwacht, omdat deze maatregel juist mede ten bate van de woning bouw is getroffen. De heer Bleijenberg: De wethouder spreekt over kapitaalvoorzieningen voor diverse aankopen, maar kan de voortgang van ons infrastruktureel werk ook door die temporiserende maatregelen getroffen worden? De heer De Meijer: Dat is inderdaad mogelijk, doch niet voor de werken, die momenteel in uit voering zijn, dan wel waarvoor definitief subsidie is toegezegd. De heer Bleijenberg: Het is toch de bedoeling v»n het Rijk om dat van geval tot geval te be kijken. De heer De Meijer: Het is natuurlijk een al gemene maatregel van temporisering. We moe ten afwachten hoe de uitvoering hiervan zal zijn. De heer De Vos: Ik meen hieraan te kunnen toevoegen, dat het juist de bedoeling van deze maatregel is, dat er vertraging ontstaat. De Voorzitter: De heer De Vos onderstreept hier de bedoeling van de Rijksoverheid, n.i. dat er een zekere vertraging ontstaat. Het zal de vraag zijn in welke sektoren, dat begrijpt U wel. Met be trekking tot da woningbouw enz. kan ik iïuj nauwelijks voorstellen, dat hier vertraging zou moeten ontstaan. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, is het U bekend dat ook voor de kerngemeenten deze regeling geldt? De Voorzitter: Dit geldt voor het gehele land. Het verhoogt de moeilijkheden, die moeien over wonnen worden. De heer Ramondt: Ik kan mij niet voorstellen dat deze beperking ook de woningbouw geldt, aangezien deze in eerste instantie gericht is tegen de arbeidsoverspanning, waarvan bij grondaan koop als zodanig geen sprake is. Wij zitten daar bij nog in een voorbereidende fase. Er 'is toch op aangedrongen om met die voorbereidingen door te kunnen gaan? De heer De Vos: Er is in ieder geval toch een Ministeriële circulaire verschenen waarin wel degelijk de investeringen aan banden worden ge legd. De heer De Meijer: Dit zonder nadere details. De heer Hol: Als ik het juist zie, wordt dit toch een moeilijk probleem. Men wijst aan de éne kant bepaalde gemeenten als kern aan en een dergelijke maatregel druist daar eigenlijk toch tegen in. De Voorzitter: Wij moeten afwachten wat voor resultaten het verder zal hebben en wij kunnen alleen maar het strikt noodzakelijke doen en het is strikt noodzakelijk wat hier vanavond besloten is. Dat kan niet wachten. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 24. Idem tot wijziging van de gemeente-begroting 1963. De heer Huijbrecht: Het betreft volgnummer 748, namelijk riolering en herbestrating van de De Feijterstraat. De bewoners hebben destijds ook de raadsleden individueel per brief benaderd. Wij zijn blij, dat, nadat dit in de raadscommissie nader is besproken, U al zo spoedig met het voor stel komt voor een krediet om die straat te rioleren en te herstraten. Ik geloof, dat wij met de bewoners van die straat verheugd kunnen zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 25. Rondvraag. De heer Compiet: Gaarne wil ik het college van burgemeester en wethouders mijn dank be tuigen voor de verbetering van de straatverlich ting te Sluiskil. De heer Ramondt: Ik ben blij, dat inmiddels weer door de Kerkhoflaan kan worden gereden. In deze straat zit echter een verzakking precies in de rijrichting van het verkeer, waarvan de voet gangers op het trottoir bij slecht weer veel last ondervinden. Ik meen, dat het zaak is dit nog vóór de winter te herstellen. De heer De Vos: Deze weg moet nog één keer worden herstraat, doch U hebt gelijk, dat, nu deze straat weer voor het verkeer openstaat, er een redelijk gebruik van moet kunnen worden gemaakt. Wij zullen dit nader bekijken. De Voorzitter sluit de vergadering. Het Egyptische blad Al Ahram meldde donderdag dat in Syrië 30 militairen zijn gearresteerd, die zouden hebben getracht gene- raal-majoor El Hafez en leden van diens regerende revolutionai re raad te vermoorden. Volgens het blad heerst in Sy rië een crisis als gevolg van ern stige botsingen tussen de rege rende partijen. De gespannen sfeer is een ge volg van oppositie in het leger tegen het besluit van generaal- majoor El Hafez om „samen te werken met de oude reactionaire voorstanders van de afscheiding", aldus Al Ahram. Volgens het blad „Al Akhbar" hebben Syrische legereenheden, die langs de grens zijn gestatio neerd, besloten de regering te waarschuwen dat zij tussenbeide zullen komen als de toestand niet verandert. 'frt&e Kolonel James Chenault, plaatsvervangend hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Caracas, die acht dagen geleden door leden van het ondergrondse Venezolaanse „bevrijdingsfront" werd ontvoerd, is donderdag vrij gelaten, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De kolonel had om 05.00 uur plaatselijke tijd zijn vrijheid her kregen. Hij verkeerde „in goede gezondheid", zo zei de woord voerder van het State Depart ment. De varkensprijzen zijn de afge lopen veertien dagen met tien d vjjftien cent per kilogram ge daald. De voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, zei woensdag morgen op de openbare vergade ring van het produktschap in Utrecht, dat dit misschien te dan ken is aan een vergroting van de importmogelijkheden,. onder meer doordat de heffing op de import uit niet-E. E. G.-landen is afgeschaft. Er is de afgelopen week 1000 ton varkensvlees in gevoerd. Andere oorzaken van de prijsdaling kunnen een wat afnemende consumptie zijn en de geringere verwerkingsmogelijk heden van de fabrieken in de weken waarin de feestdagen val len. De hoge varkensprijzen hebban een verschuiving ten gunste van het rundvlees tot gevolg gehad, waardoor dit de afgelopen veer tien dagen ook aanzienlijk in prijs omhoog is gegaan. De heer De Veer deelde mee, dat de con sumptie van rundvlees is geste gen van 144.000 ton in 1952 tot 244.000 ton nu. Het is van het grootste belang dat de produktie deze ontwikke ling kan blijven volgen. In dit verband zei de heer De Veer, dat de reacties die momenteel van consumentenzijde op de hoge rundvleesprijzen komen, gevaar lijk zijn. Een uitbreiding van de veestapel wordt hierdoor niet gestimuleerd. Daar komt nog bij, Een zestigjarige Belgische elec- triciën heeft woensdag een kies laten trekken met een 40- tons hijskraan. „U mag het geloven of niet", ver telt het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws" zijn lezers, „maar het is echt gebeurd". De man was aan het werk op een scheepswerf in Gent en had een razende kiespijn. Hij bond een draad om de stekende kies, maakte die vast aan de kabel van de kraan en liet de kraan drijver ophalen. Een onderdeel van een seconde hing de kiespijnlijder in de lucht voordat hij neerplofte terwijl de Hes door de reus achtige kraan verder werd op gehesen. Volgens het blad ontstond onder de arbeiders enorme hilariteit. De bedrijfsingenieur maakte zich eerst nogal zorgen over de geestesvermogens van de man. Hij belde echter maar niet om een arts nadat hem de oor zaak van het vreemde gedrag van de kiespijnlijder was ver teld. dat ook de voederpositie geen aanleiding geeft tot een produk- tievergroting. De heer De Veer verwacht evenwel, dat de consumptie van rundvlees weer op het normale niveau zal komen als de var kensprijzen dalen. Het bestuur besloot, de over nameprijs voor baconvarkens te handhaven op 3,05 per kilo gram geslacht gewicht. Gouverneur Connally van Texas, die bij de moordaanslag op president Kennedy ernstig gewond werd, heeft donderdag het Parkland ziekenhuis verla ten. Hij begaf zich voor verder herstel naar zijn woonplaats Aus tin, de hoofdstad van Texas. De behandelende artsen ver klaarden dat Connally's long- verwonding genezen is. Zij weten achter nog niet of hij zijn pols weer zal kunnen gebruiken. Hij moet n.l. negentig dagen een gipsverband dragen en het zal wellicht een half jaar duren voordat zal blijken of hij zijn rechterhand weer volledig zal kunnen gebruiken. Vice-premier Toen Abdoel Ra- het voorstel verworpen van pre- zak van Maleisië heeft donderdag sident Soekarno om een nieuwe opiniepeiling te laten houden ir Ncord-Borneo onder toezicht van de Ver. Naties. Zoals bekend heeft Soekarno verklaard dat een nieuw opinie onderzoek nodig was voordat In donesië de Federatie-Maleisië kon erkennen. Vive-premier Toen Abdoel Razak, die een rede hield in Tajong Pahang, zei geen reden te zien waarom het voorstel van Soekarno aanvaard zou moeten worden. De bevolking van Noord. Borneo had immers al duidelijk laten blijken dat ze in Maleisia opgenomen wil worden. De staatssecretaris van Econo mische Zaken heeft per brief de kartelorganisaties, welke afspra ken kennen omtrent de verticale prijsbinding (zgn collectieve ver ticale prijsbinding) dringend ver zocht ook van hun zijde een bij drage te leveren voor het wel slagen van het loon- en prijsbe leid. Deze bijdrage zou volgens de brief van de staatssecretaris daarin gelegen moeten zijn, dat deze kartels in afwachting van het totstandkomen van de aange kondigde algemene maatregel van bestuur, inhoudende een verbod van collectieve verticale prijs binding, nu reeds de betrokken bepalingen niet zouden hanteren. Het verzoek van de staatssecre- Herbert Lehman, voormalig senator en gouverneur van New York, is donderdag op 85-jarige leeftijd in New York overleden als gevolg van een hartaanval. Tot zijn dood had hij een actief aandeel in de politiek van de de mocratische partij. Hij was vier maal gouverneur van de staat New York. Hij stamde uit een bekende bankiersfamilie. Lehman was nauw betrokken bij de activiteit van de regerin gen van Franklin Roosevelt en de regering-Kennedy. Hij genoot groot aanzien bij zijn partij genoten. taris betreft in het bijzonder de kartelbepalingen, waarbij de na leving van de prijshandhavings- voorschriften collectief wordt af gedwongen. Hij spreekt vooral zijn bezwaar uit tegen de collec tieve uitsluiting van levering, d.w.z. dat een overtreder van de prijshandhavingsvoorschriften niet alleen wordt uitgesloten van de levering van de goederen ten aanzien waarvan hij in overtre ding is, maar ook van de goede ren van de andere aan het kartel deelnemende leveranciers. In dien ondanks het dringend ver zoek van de staatssecretaris een kartel deze uitsluiting zou toe passen zal de bewindsman zich genoodzaakt zien met een schor singsmaatregel krachtens de wet economische mededinging tegen de collectieve prijshandhavings- bepalingen op te treden, zo heeft hij meegedeeld. VOGELWAARDE Gehuwd. 23 nov. Joannes F. Verdunnen, 24 j„ en Beatrix Y. H. van den Berghe, 25 j. VOGELWAARDE Vertrokken: A. M. Mei, naar St. Jansteen; G. T. Duerinck en echtg., naar St. Jansteen; J. J. Picavet en gezin, naar Terneuzen. In een telegram aan de leden van de Tweede Kamer heeft het Landbouwschap voorgesteld om te komen tot een bijzondere kre dietverlening met rente en aflos singsfaciliteiten voor de veehou derijbedrijven. Vele op de rund veehouderij aangewezen weide- bedrijven, hoofdzakelijk gelegen in de laagveengebieden verkeren in ernstige financiële moeilijk heden, aldus het Landbouwschap. Het zou mogelijk gemaakt moe- :en worden, dat deze bedrijven een bijzonder krediet kunnen op nemen onder borgstelling. Faci liteiten met betrekking tot de rentevoet zouden eventueel voor rekening van het ontwikkelings- en saneringsfonds kunnen komen, aldus het Landbouwschap. In het telegram wordt er voorts op aan gedrongen dat de doorberekening van de loonsverhoging met in gang van 1 januari 1964 in het melkprijsbeleid reeds per dezelf de datum wordt geëffectueerd en niet zoals in het voornemen ligt bij de aanvang van het nieuwe melkprijsjaar met ingang van 5 april 1964. In een bespreking van het Land bouwschap met de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, is bepleit dat de loonsverhoging in de landbouw ook met ingang van 2 januari '64 wordt doorberekend in de prijzen van de daarvoor in aanmerking komende landbouwprodukten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9