ij? K?^Dampo ONS PLUUTIE PoÜió op Tholen VOOR VROUW GEZEïï|Diafl*an Wat mankeert er aan WINTERS GROENTEPALET FRITUREN jj V OM DE DUIZEND WEKEN HET MEISJE MET DE VELE DOMME FOUTEN Ik ken een meisje, dat ronduit een schoonheid genoemd kan worden. Ze ziet er uit om te stelen, weet zich met smaak en heel apart te kleden en heeft uitgesproken sex-appeal. Alle mannen en jongens, die zij ontmoet, zijn op het eerste gezicht wèg van haar. Ze kan zoveel uitnodigingen krijgen als ze wil en is bijna geen avond thuis. Fm tóchis dit meisje deze week 26 jaar geworden zonder dat zij ooit een serieus huwelijksaanzoek heeft gehad. Opstandig heeft zij mij de vraag gesteld: „Wat mankeert er aan mij, dat ik mannen wèl het hoofd op hol kan brengen, zonder er zelfs moeite voor te doen, maar hen niet vast kan houden? Hóe komt het, dat ze me graag mee uit nemen, maar hun enthousiasme na 2, 3 uit gangetjes zodanig bekoeld is, dat ze me laten schieten en een volgende keer een ander meisje vragen, dat er niet half zo leuk uitziet als ik?" Ik wist de verklaring niet meteen, want aan haar uiterlijk kon het niet liggen. Iedere man moest er trots op zijn, met haar ge zien te worden. Dus heb ik tijdens haar verjaardagspartijtje haar gedrag bestudeerd en kwam daardoor al spoedig tot een con clusie. VOOR OP DE SCOOTER Een aardige nouveauté voor motor- en scooterberijdende da mes is dit hoofddoekje met op de achterzijde een gezicht. Het is misschien verstandig het doekje niet tijdens het afleggen van het rijexamen te dragen! Het nieuw tje is afkomstig uitWenen. Dit meisje is zelf zo doordrongen van haar onweerstaanbaarheid en de aantrekkingskracht, die ze op man nen heeft, dat ze meent zich hierdoor dingen te kunnen veroorloven, die de mannen met wie ze omgaat, wel een koude douche moeten geven. Ik wist al dat ze er een gewoonte van maakt, om altijd te laat te ko men voor een afspraak, „Laat ze maar wachten, dat prikkelt hen. En ze mochten anders eens denken, dat ik er zo happig op ben, met hen uit te gaan", is haar devies. Maar het enige, wat ze hiermee bereikt,, is dat ze ter wille van haar eigen ij delheid zijn zelfrespect een knauw geeft. Soms houdt ze zich niet helemaal aan een afspraak, omdat er zich in tussen een gegadigde voorgedaan heeft, die beter naar haar smaak is. Het komt niet in haar op, dat een meisje een man zo iets maar één maal hoeft te leveren, om voor goed zijn vertrouwen kwijt te zijn. Zelfs de uitverkorene voor wie ze de ander heeft laten schieten, zal haar twijfel achtig gaan bekijken. Verder houdt ze meestal een slag om de arm, wanneer een man haar uitnodigt. Ze zal nooit dadelijk „ja" of „nee" zeggen, maar belooft alleen „Ik zal nog wel eens zien", of „als ik kan dan kom ik". Vermoedelijk denkt ze, dat hiermee haar waarde ver hoogd wordt. In werkelijkheid is het niets anders dan een aan-het-lijntje- houderij, om altijd iemand achter de hand te hebben, als degene op wie ze hoopt, zich niet aanmeldt. Maar zó dom zijn de mannen niet,, of ze krijgen dit de een of andere dag wel dóór en dan is het uit met hun lank moedigheid. Ze denken eenvoudig „Graag of niet". Als dit meisje in gezelschap van jonge mannen is, wil ze hen niet al leen als hoffelijke aanbidders, maar als slaven zien. Ze moeten letterlijk elke wens van haar gezicht lezen en voor haar vliegen. Hun aandacht mag geen ogenblik verslappen en ze voelt zich alleen gelukkig, als er constant attenties aan haar besteed worden. Zij wordt er niet moe van zich te laten bedienen. Maar voor die man nen in kwestie moet het op de duur ongelooflijk vermoeiend, ja uitput tend zijn. Dat ze overigens die attenties als vanzelfsprekend beschouwt en aan neemt, behoeft niemand te verwonde- (Adv.) ren. En al zijn er van die kleine ge woonte-hoffelijkheden, die inderdaad vanzelfsprekend zijn, toch mag een man daarvoor wel een vriendelijk „dank je wel" of een hartelijk glim lachje verwachten. En als dit uitblijf zal het hem onwillekeurig verkillen. Be grootste fout, die het bewuste meisje maakt, is m.i. deze: als ze met een man uit is, schept ze doorlopend op over haar andere veroveringen. Ze vertelt, hoe aardig die andere man nen zijn en hoe gezellig ze met hen uit geweest is Hoe onweerstaanbaar mooi en aantrekkelijk deze schoonheid ook is, zij verspeelde alle kansen. Op deze laatste verjaardag verscheen er van alle uitgenodigde jongemannen niet één meer NORA VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) „Zwaar bewolkt, met kans op regen", of „Aanvankelijk ■zonnige perioden, maar later op de dag hier en daar een bui Met zulke weerberichten aan het begin van de dag, kunt u niet zonder paraplu de deur uit gaan. Een beetje vervelend? Och, dat meent u niet, vooral niet als u oog hebt voor al die beeldige, elegante parapluutjes, die we tegen woordig maar voor het kiezen hebben. Pastelkleurige, f el-rode, vaag gedessineerde, donkergroene of gebloemde pluutjes. Met snoezige knoppen in leer, echt ivoor, hard plastic in felle kleuren, bamboe, metaal of door- .chtig plastic. Soms zijn de stokken van plastic, soms van hout of wel met leer bekleed. Het éne heeft aan het handvat een draagkoord zitten, het andere is juist weer voorzien van een riempje, dat gemakkelijk aan de pols geschoven kan worden. De meest voorkomende stof voor de bekleding is m/lon, taft nylon. Dit is geen wonder, want het heeft wel veel voor delen. Denkt u alleen al eens aan het zeer snelle drogen. o HOE MAKEN WE EEN KEUS En nu moeten we 'een keuze maken. Maar wat zoudt u kiezen uit zo'n veelheid schoons! De éne is nog aantrekke lijker dan de andere. Misschien begint u met het kiezen van een kleur. Dan is het verstandig even onder het opgezette regenschermpje te gaan staan en te zien hoe het effect van het doorschijnen op de huidskleur van uw gezicht is. Ook een paraplu moet u namelijk „staan". MEDISCH CONSULT SALK-VACCIN GEEFT GEEN BLIJVENDE ONVATBAARHEID Onverwachts is in een school op het eiland Tholen polio myelitis geconstateerd. Het is meer voorgekomen, dat plotse ling polio werd ontdekt, o.a. in juli 1962 in een kindertehuis te Amsterdam waar eerst een dode moest vallen. Tot grote schrik van vele ouders bleek toen dat de Amsterdamse kinderen wel degelijk waren ingeënt, zodat door velen werd getwijfeld aan de waarde van het gebezigde vaccin. Wil dit zeggen, dat de inenting tegen kinderverlamming nutteloos is geweest? Beslist niet. Het is echter wel waar dat het vaccin geen blijvende on vatbaarheid geeft. Herhaling van de vaccinatie zal telkenmale noodzakelijk zijn. HOOGSTE TIJD VOOR (HERNIEUWDE) BEHANDELING Nog in 1957 is entstof beschik baar gekomen voor 220.000 kleu ters en toen zijn voornamelijk de twee tot vijfjarigen behandeld, om dat zij immers het meest bloot staan aan het krijgen van kinder verlamming. Men heeft er 6 a 7 jaren terug naar gestreefd dat de vertegenwoordigers van genoem de leeftijdsgroep onvatbaarheid verwierven tegen de poliomyeli tis. In 1958 zijn toen ook zoveel mogelijk andere kinderen gevac cineerd. Als entstof is gebruikt het zo genaamde Salkvaccin. Met dit vac cin werd in de Verenigde Staten reeds veel ervaring opgedaan en de resultaten waren betrekkelijk i Menige huisvrouw zal met enige droefenis afscheid hebben genomen van de zomergroenten. Maar is er eigenlijk wel een reden om te treuren. Ook de wintergroenten, zelfs de allergoedkoopste kunnen zó op tafel gebracht worden, dat iedereen er van smult. Denkt u eens aan de prachtige rode kool. Natuurlijk moet u haar niet laten koken tot ze zwart ziet. Dan de mooie groene preien, die heus niet alleen in de soep verrukkelijk zijn. En wie houdt er niet van zuurkool? Altijd „stamppot zuurkool" is niet nodig: er zijn vele variaties met deze groente mogelijk. Waagt u zich b.v. eens aan het vol gende gerecht. Veel moed is er overigens niet voor nodig. maken, in ringen snijden en in de boter of margarine zachtjes lichtgeel bakken. De kool (afgieten en) op smaak afmaken met azijn en suiker. De uien vlak voor het opdienen los jes door de kool mengen zodat de uien licht van kleur blijven. Deze kool is zeer smakelijk bij runderlap pen, rolpens, gebakken bloedworst of gebakken panharing. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Zuurkoolschotel 600 a 750 g zuurkool, 400 g mooi poelet zout, peper, 4 afgestre ken theelepels paprikapoeder, 2 eet lepels (1 klein blikje) tomatenpuree, 50 g boter of margarine, 2l/s dl water; puree van 1 a IV2 kg aardap pelen. Het poelet inwrijven met peper en zout en in de boter of margarine lichtbruin bakken. De tomatenpuree, het paprikapoeder en het water toe voegen en de massa stoven tot het vlees bijna gaar is. Rundvlees 1 uur, varkensvlees V2 uur. De zuur kool toevoegen en het geheel nog 15 minuten verhitten tot de zuurkool gaar is. De zuurkool apart opdienen met een luchtige, vooral niet te stijve puree. Of de zuurkool laag om laag met de puree in een vuurvaste scho tel overdoen. Als laatste laag puree nemen. Desgewenst de puree met een dun laagje paneermeel bedekken en enkele klontjes boter of margarine erop leggen. Het gerecht in de oven een bruin korstje geven. Rode kool met gebakken uien 500 g rode kool, 500 g uien, zout, peper of piment, laurierblad (1 a 2 kruidnagelen), suiker, azijn, 25 g (2 eetlepels) boter of margarine. De kool schoonmaken en snippe ren. De kool opzetten met weinig wa ter, zout en kruiden en in 25 a 30 minuten gaarkoken. De uien schoon- Prei met hamsaus 2 kg prei, zout, peper, bijna 2 eetlepels bloem, azijn of citroensap, 100 g ham (boter of margarine). De prei schoonmaken, in de lengte doorsnijden, schoonspoelen en in stukken snijden. Indien nodig de stuk ken nogmaals wassen. De groente opzetten met weinig water en zout en vlug gaarkoken. Kooktijd 10 a 15 minuten. De prei op een vergiet la ten uitlekken en afgieten. Het vocht binden met een papje van bloem en water. De saus mag vrij dun zijn. De ham in kleine stuk jes of smalle reepjes snijden en door de saus roeren. De saus op smaak afmaken met zout, peper of citroen sap en desgewenst een klontje boter of margarine. De prei door de saus roeren en even mee verwarmen. Maakt u ook van wintergroente eens een rauwkostsla. Die kan er toe bijdragen dat uw maaltijden gevari eerd blijven. Inplaats van vers vlees kan hier voor een rest vlees gebruikt wor den. gunstig; bij de geïmmuniseerde kinderen traden ruim 60 procent minder gevallen van de ziekte op dan zich vermoedelijk zouden heb ben voorgedaan wanneer zij niet waren ingeënt. Het toe te passen vaccin moest toen nog uit de Verenigde Staten komen. Washington wenste im mers alleen dan te exporteren als het vaststond, dat hier te lande een nationale organisatie kon zorgen voor een rechtvaardige distributie en tevens voor een nauwgezette registrering van de inentingen en de resultaten. EEN NEDERLANDS PRODUKT Omstreeks 1960 kon men ge bruik gaan maken van een vaccin, dat door het nieuwe laboratorium van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is vervaardigd volgens dezelfde beginselen als de naar dr. Salk genoemde entstof. Overigens is dit nog niet het laatste woord over de bestrijding van poliomyelitis! Omdat 't Salk vaccin jammer genoeg geen zeker heid bood, dat het ingeente kind blijvend onvatbaar is en herhaling van de vaccinatie over één of meer jaren nodig maakte, wordt in aller lei delen van de wereld gewerkt aan het samenstellen van een vac cin, waarvan blijvende immuniteit kan worden verwacht. In verband daarmee wordt wel duidelijk van hoe groot belang een nauwkeurige administratie bij de massale inenting is. De autoritei ten hebben reeds met spanning ge wacht op de resultaten van de vaccinatie van 19571958. De ont dekking te Amsterdam in 1962 wees er op. dat het inderdaad de hoogste tijd' was voor hernieuwde behandeling en dat de periode tus sen twee injecties niet te lang mag worden. De uitbarsting te Tholen kan worden toegeschreven aan het feit dat de ouders van de kinderen uit geloofsovertuiging bezwaren had den tegen inenting. dr. H. G. van der Klaauw. (Nadruk verboden.) En heeft u de schattige „dubbele" exemplaren al gezien? Wat denkt u van een elfen donkerblauwe met een „voering" van rode tule oi nylon? Uf een effen lichtbruin gevalletje dat aan de binnenkant een groene, nylon kanten bekleding heeft? Wat mij, ook bijzonder aantrenkeiijk lijkt, is zwart van buiten en een vrolijk bloempa- troontje van binnen. Of donkergroen in comoinatie met gebloemde nylon in warme herfsttinten. Twee gueu ge combineerde elfen kleuren doen net ook buitengewoon aardig. HOE WERKT DAT En hoe zo'n dubbel gestoffeerde paraplu dan wel in elkaar zit? De buitenste laag zit precies vast als de bekleding van een enkel parapluutje. De binnenste tweede laag is in het midden bevestigd aan de rozet, die met het open en dicht doen van de paraplu, langs de stok schuift en waaraan ook de korte baleinen zijn vastgemaakt. Verder is de tweede be kleding gehecht aan de schamiertjes, waarmee de korte en lange baleinen met elkaar verbonden zijn, en aan de knopjes aan de uiteinden der lange baleinen. De twee lagen nylon blij ven dus, behalve de aanhechtpunten, geheel los van elkaar. Wordt de pa raplu dichtgevouwen, dan gaat de binnenste laag nylon dus met het rozetje, dat langs de stok glijdt, om hoog. Deze dubbele parapluutjes heb ben geen foudraal. Een sierlijke me talen ring schuift u er, van de punt af, zo hoog mogelijk omheen. Zeer koket. STEEDS EEN BIJPASSENDE KLEUR De enkele regenschermpjes hebben meestal wèl een foudraal. Een aardig idee is, om één of meer extra exem plaren hiervan aan te schaffen in verschillende kleuren, passend bij uw kleding. In opgevouwen toestand, met de bijpassende hoes, harmonieert de paranlu dan zeker 'met uw jas of mantelpak. Als het regent? Och, dan bent u blij, dat u goed beschermd bent en hindert het u niet zo erg, dat de kleurcombinatie soms iets beter had kunnen zijn. Doordat nylon zo snel droogt, is het wel zaak er op te letten, dat de metalen baleinen ook goed droog zijn voordat u het parapluutje dicht vouwt,, anders zouden ze gemakkelijk kunnen gaan roesten. Van sommige naaldparaplu's kan de lange stok gedeeltelijk afga- schroef worden. Toch moet u dan nog wel een koffer bij uw bagage hebben om hem op te kunnen ber gen. Heel handig zijn zeker de opvouw bare paraplu's. Ook deze zijn er in de meest aantrekkelijke kleuren, tot gebloemd toe. Als u een beetje grote handtas heeft, passen ze er zeker in. BETTY TEELING. (Nadruk verboden). TIPS u KUNT NIET ALLES WETEN Citroensap is zeer goed. voor het verwijderen van bruine vingertoppen door het roken. Eiwit dat niet stijf wil worden, wordt gemengd met een beetje zout of citroensap en dan gaat het wel. Rood geworden huid van uw handen wordt weer blank als u de huid des avonds bet met wat melk. Wanneer u een cake maakt, maak dan een holte in het midden van het deeg. Zodra de cake klaar is, zal het middengedeelte .gelijk gekomen zijn met de randen. (Adv.) ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM Wilt u uw bloemen in de vazen langer goed houden, doe dan een paar druppels kamferspiritus in het water. Zeemleren handschoenen moeten vettig blijven, voeg daarom aan het waswater een paar druppels slaolie of glycerine toe. Miccaruitjes kunnen schoon ge maakt worden met azijn, maar dan moeten deze ruitjes nog warm zijn, opdat verdamping -der azijn mogelijk is. Niet nawassen. De aanslag op zilveren lepels en vorken zal spoedig verdwijnen, wanneer men dit eetgerei in het water legt, waarin eieren zijn ge kookt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 10