PROVINCIAAL NIEUWS KOLONEL HYDE lekker en gezond Woningbouwplan Oost Zeeuws-Vlaanderen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 6 december 1963. TERNEUZEN AXEL GROEDE SLUISKIL ZAAMSLAG Premiekeuring van l/=-jarige hengsten en merries te Axel ARRESTATIE IN VENEZUELA BOUWTEAM ONTWERPT 960 WONINGEN IN DERTIEN GEMEENTEN RAPPORT STICPITING RATIOBOUW TE ROTTERDAM HAVENARBEIDERS IN SOUTHAMPTON IN STAKING C.R. V. „Voorwaarts". Eén dezer dagen hield de Chr. Relsvereniging „Voorwaarts" haar tweede winteravondbijeen komst van dit seizoen. Na opening door de voorzit ter, de heer J. van Duivendijk, kroeg de gast van deze avond, de heer J. C. Gordeau uit Soest- dijk, gelegenheid tot het houden van zijn causerie over: „Mijn reis door Midden-Afrika". Een onderwerp dus dat, on danks het druk beoefende toe risme van onze tijd, voor allen vreemd was en juist daardoor zo bijzonder leerzaam. Het werd een reisverhaal van bijzondere allure, geïlustreerd met talrijke, door de spreker 2elf opgenomen, kleurendia's. Wat het besprokene extra-in teressant maakte was wel dat hier door de heer Gordeau spe ciale aandacht werd geschonken aan die facetten van het leven in Afrika, welke over het alge meen in bock of geschrift niet zijn te vinden. De wijze waarop de spreker een en ander besprak was der mate boelend en indrukwekkend dat in de goed gevulde zaal de spanning welhaast voelbaar was. Aan het slot kon de voorzit ter met recht gewagen van een „top"-avond, welke door de aanwezigen niet licht zal wor den vergeten. Naast bijzondere dank aan de spreker bracht de voorzitter de erkentelijkheid van het bestuur over aan mevr. LeunisFraan je, door wier bemiddeling het mogelijk was dat de heer Gor deau als gast van de vereniging aanwezig was voor het houden van zijn zo interessante cause rie. Examen Wijkverpleegster Bij het te Utrecht gehouden examen slaagden het diploma Wijkverpleegster bij het Groette Kruis de dames C. J. J- Dees te Zaamslag en N. Meertens te Ter- neuzen. RIJKSBELASTINGDIENST Voor adjunct-commies-titu lair van 's Rijks belastingen zijn geslaagd: van de inspectie der belastin gen te Terneuzen: mej. M. E, de Blaey te Terneuzen en de heren C. Hamelink en W. F. Zegers, beiden te Axel. Van de inspectie der belastin gen te Oostburg: mej. M. Rie- mens te Zuidzande en mej. M. Vasseur te Cadzand. Van de inspectie der invoer rechten en arciin/en te Terneu zen: mej. T. Wolfert te Axel en de heer J. A. Oostdijk te Ter neuzen. Van het rijksontvangkantoor te Hulst: mej. C. A. Asjes te Graauw en de heren A. J. M. Kramers te Hulst en J. F, Thee- naart te Graauw. Van het rijksontvangkantoor te Sas van Gent: de heer M. A. J. Dieleman te Axel. Van het rijksontvangkantoor te Oostburg: mej. P. van der Weel te Oostburg en de heer Th. A. M. Milllano te Oostburg (standplaats Ecde, sUbktr. inv.). De Marijkeschool ontving een extra St. NleolaasVerrasslng. Dé Vijfde klasse van de open bare lagere school „Prinses Ma- rijkeschool" heeft wel een zeer mooie St. Nicolansverrassing ge kregen. Donderdagmorgen belde mevr. C. van Dijke—van Dijk in gezel schap van rrievr. C. van den BosseMeyérs aan de deur-van de „Prinses Marijkeschool", Toen het hoofd van de school, de heer Blok, de schooldeur Opende werd Item gevraagd of zij de vijfde klas een bezoek mochten brengen. Do heer Blok vergezelde de dames naar deze klas van de heer J. A. Tiersen die verrast was reeds in d<? morgenuren be zoek te krijgen. Mevr. Van Dijke vroeg of de stemming er al een beetje in zat op de verjaardag van de Sint, waarop door allen een volmon dig „ja"' klonk. „Nu de stem ming zo goed is" antwoordde de echtgenote van de burgemees ter, „heb ik ook nog een ver heugende mededeling voor jul lie te doen." Hierop haalde zij uit haar tas een brief te voor schijn en zeide een schrijven te hebben ontvangen dat deze klas een prijs gewonnen had in de Kinderpostzegelverkoopactie. Een geweldig hoera weer klonk. Deze vreugdeklank werd nog groter toen mevr. Van Dijk vertelde dat de prijs één dag door Nederland reizen met de Nederlandsche Spoorwegen was. Bij loting was deze klas de ge lukkige winnaar van deze dag reis geworden. Mevr. Van Dijke feliciteerde de heef Teersen en de kinderen met deze mooie reis die hen te wachten staat. Zowel de heer Blok als de heer Teersen dankten de dames voor deze wel bijzondere St. Ni- colaasverrassing, welke zij had den gebracht. Al worden deze prijzen bij loting toegekend en niet wegens het aantal verkochte zegels en kaarten, de opbrengst van de „Prinses Marijkeschool'' was toch dit jaar weer bijzónder goéd. De De zesde klas had voor v32 zegeis en kaarten ver kocht; de 5e klas had het bedrag van ƒ726 weten te behalen. Begroting vastgesteld Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond, welke on der voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars werd ge houden, werd de begroting 1964 door de raad vastgesteld. De ge wone dienst sluit met een post voor onvoorzien van ƒ3.205,15. In de toelichting stelden B. en W„ dat een zodanige post voor onvoorzien wel gering moet schijnen. Dat zou het ook zijn in de huidige tijdsomstandigheden met de op handen zijnde sala risverhogingen, ware het niet, dat B. en W. hiervoor een extra reserve van 13.000 in de begro ting hebben opgenomen. Door het doen van grote kapitaalsuit gaven gedurende de laatste ja ren; drukt er op de gemeente een schuldenlast van 462.140, wat een gering bedrag genoemd moet worden, maar voor de draagkracht van de gemeente is deze omstandigheid stellig niet verontrustend. Daartegenover staat, dat door deze uitgaven de leefbaarheid van de gemeente Groede niet onaanzienlijk verbe tert, zodat thans grote kapi taalsuitgaven achterwege kun nen blijven. Na de raad aan het vreselijke gebeuren met wijlen president Kennedy te hebben herinnerd, werd staande stilte betracht ter nagedachtenis van deze giote figuur. Wegens zijn a.s. vertrek uit de gemeente werd de heer De Sutter door B. en W. eervol ont slag verleend als adjunct-com mies ter sekretarie. In de raadsvergadering van 27 junt 1963 werd de Winkel sluitingsverordening gewijzigd vastgesteld. Thans kwam het verzoek van de Winkeliersver eniging deze verordening te wil len intrekken en de vóór die tijd bestaande verordening weer van kracht te doen zijn. hetgeen werd ingewilligd. Op liet verzoek van het Groe ne Kruis te Groede werd de subsidie aan deze instelling voor 1965 vastgesteld op maximaal 5 voor gezinnen en 3,75 voor alleenstaanden. Hierbij bepaalde de raad, dat ook het Wit-Gele Kruis na optrekking der contri butie, deze bedragen zal kunnen Worden toegekend, zo deze maxi ma door 50 r/r der contributie kunnen worden bereikt. Voor 1964 zal de bij de Bank voor Ned, Gemeenten lopende kasgeldienlncr tot een maximum van 100.000 worden verlengd. Het kóstencijfer per leerling over 1964 voor het openbaar la ger onderwijs werd ingevolge art. 55 bis der L.O.-wet vastge steld op (3,74. Het ontworpen uitbreidings plan voor de kust werd door de raad vastgesteld. Dit plan biedt plaats voor 401 zomerwoningen, een caravan- en tententerrein, verzorgingsgebouwen, 3 woon- flats van 6 woonlagen van 18 meter hoogte, bos, groenstroken enz. Het gehele plan beslaat 45 ha. Ten behoeve van de bezet ting van het uitbreidingsplan, dat wanneer deze geheel zal zijn gerealiseerd zo'n 5000 personen za] kunnen belopen, is ter bevei liging een luchtbrug geprojec teerd over de kustweg. De verordening op de heffing van leges ter sekretarie werd gewijzigd, door o.a. het intrek ken van de verordening op de heffing van rechten op de lijk koets, die inmiddels is verkocht en het invoeren van een nieuwe redactie met betrekking tot het voltrekken van huwelijken met tarieven voor bepaalde uren en dagen, waarop de huwelijken worden voltrokken. Zo lopen de tarieven sterk uiteen. Op don derdagen des morgens van 9 tot 9,30 uur en des middags van 2,30 tot 4.00 uur is het huwen koste loos. Zaterdags na 3.30 uur is het huwen een dure geschiede nis, want dan wordt 100 in re kening gebracht. Daartussen liggen verschillende andere ta rieven variërende van ƒ10 tot ƒ75. De gemeentelijke bergplaats Slijkstraat 12, welke door de ter beschikking gekomen bergruim te niet meer nodig is, werd ver kocht aan de heer Van Damme voor 500. I.C.I. koopt aandelenpakket van Nederlandse Stikstof Maatschappij. De Imperial Chemical Indus tries heeft van Evence Coppee et Cie, Brussel, het in haar bezit zijnde aandelenpakket van 25 van de Nederlandse Stikstof Maatschappij gekocht. De N. S. M. is een van de grootste Neder landse ammoniak- en kustmest- fabrikanten. I. C. I. zal in de raad van bestuur van de N. S. M. ver. tegomvoordigd zijn. Het verwerven van dit aan delenbezit door I- C. I. is tot stand gekomen na overleg en in overeenstemming met Monteca- tini, Milaan de voornaamste aan deelhouder van de N. S M. De onderhandelingen zijn gevoerd door S. G. Warburg and Co Ltd Londen, aldus deelt de I. C. I. (Holland 1 N.V. te Rotterdam mede. Aanrijding Gistervoormiddag te half 12 kwam de heer A. J. T„ wonende alhier, met zijn auto uit de rich ting Sas van Gent over de Ka- naalweg gereden. Bij het kruis punt met de Spoorstraat week hij naar links uit om de Spoor straat in te rijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een uit de richting Terneuzen aan komende auto bestuurd door de heer J. P. M. M. uit Sas van Gent, met het gevolg dat een aanrijding ontstond. De auto van de heer M. werd hierdoor aan de voorzijde vrij zwaar beschadigd, terwijl de auto van de heer T. over de ge hele rechterzijde werd ingedeukt. Persoonlijk letsel had niet plaats. Gemeentelijke badinrichting Gedurende de maand novem ber werden in de gemeentelijke badinrichting 858 baden ge nomen. Bietcnaanvoer geëindigd Gedurende de suikerbieten campagne 1963 werden op de weegbrug op de Griete gewogen voor de Eerste Nederl. Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent 1.735.460 kg en voor de suiker fabriek te Roosendaal 1.602.500 kg, in totaal 3.337.960 kg. In 1962 was dit 4.188.960 kg, een vermindering dus van 851.000 kg. A.P.P. meldt dat Juan de Dios Moncada Vidal. werd gearres teerd door agenten van de in lichtingendienst van het leger in een huis van de wijk „Las Pal- mas" in Caracas. Hij werd voor de eerste keer gearresteerd na de mislukte staatsgreep van 7 september 1958 tegen de regeringsjunta die toen onder leiding stond van vice-ad- miraal Wolfgang Larrazabal, maar luitenant-kolonel Moncada Vidal wist. toen aan de waak zaamheid van zijn bewakers te ontsnappen en vluchtte naar Cu rasao waar hij politiek asyl vroeg. Na klandestiên in Venezuela te zijn teruggekeerd, trad Moncada Vidal toe tot de „Nationale Be vrijdingsstrijdkrachten''. Zijn arrestatie donderdag brengt deze opstandige beweging een slag toe die politieke waarnemers „Onherstelbaar" noemen. Woensdag 4 december werd op het terrein van de V. V. Z. F. een premiekeuring van 1%-jarige hengsten en merries gehouden door de „Vereniging van Zeeuw se Fokkers" te Axel en „Door Eendracht Sterk" te Hulst. Al gaat in de landbouw de me chanisatie steeds verder, bij deze keuring bleek dat er nog vele landbouwers zijn die prijsstelten op een aantal stamboekpaarden. Er werden ook nog dieren ver handeld voor zeer goede prijzen. De belangstelling voor deze keuring was groot. De aanvoer van paarden was wat kwantiteit zowel als kwaliteit betreft zeer goed. Dn uitslagen waren als volgt: Merrieveulens, geboren 1963 Kleine maatle pr. Leentje van 't Hoogland, eig. A. J. B. Serra- rens te Ossenisse 2e pr. Anja v. Tonenhof, eig. A. J. B. Serrarens te Ossenis3e; 3e pr. eig. wed. J. van Hove te Koewacht; 3e pr. Dona van Nooitgedacht, eig. H. Frejjser te Zaamslag; 3e pr. eig. Al. Pieters te St. Jansteen; 3e pr. Vera van de Koestraat, eig. H. Begheijn te Koewacht; 3e pr. Esperance, eig. F. van Hoeve te Axel3e pr. Kitty van 't Hoog land, eig. A. J. B. Serrarens te Ossenisse. Grote maat: Ie pr. Erna van Plantiust. eig. P. Suij te St. Jan- steen; 2e p. Elza, eig. P. Suij te St. Jansteen.: 3e pr. Carlien, eig. Jos Dobbelaer te St, Jansteen; 3e pr. Wilma v. d. Prosper, eig. Wed. Burm—v. d. Berghe te Nieuw-Namen; 3e pr. Elza, eig. F. van de Waart te Hulst; 3e pr. eig. Th. de Keijser te Clinge. Kampioene werd Leentje van 't Hoogland. Hengstveulens, geboren 1963 Kleine maat: le pr. eig. Jos de Waal te Hulst. Grote maat: le pr. Albion van 't Hoogland, eig. A, J. B. Serra rens te Ossenisse; 2e pr. Hon- ved, eig. G. de Clercq te Zuid- De Stichting Katiobouw te Rotterdam (stichting tot rationali satie van het bouwen) heeft een uitstekend gedocumenteerd rapport met tal van duidelijke tekeningen en berekeningen samengesteld, waarin een plan is neergelegd voor de arbeidsbesparende bouw van 960 woningen in dertien Oost Zeeuwsvlaamse gemeenten. Deze gemeenten zjjn: Axel, Graauw, Hontenisse, Hoek, Hulst, Koewacht, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Vogelwaarde, Westdorpe, Zaamslag en Zulddorpe. Het is mogelijk dat er hiervan enkele afvallen. In de vrij beknopte inleiding die voor wat enkele onderdelen be treft overigens reeds door de feiten is achterhaald, wordt er te recht op gewezen, dat de toekomstige industriële expansie van Zeeuws-Vlaanderen slechts tot zijn recht zal kunnen komen, indien de huisvestingsmogelijkheden daaraan zijn aangepast. In de sterk stijgende woningbehoefte, aldus het rapport, kan worden voorzien wanneer de betrekkelijk geringe capaciteit zo efficiënt mogelijk wordt benut en de woningen worden gebouwd in grote series. HET VERGETTEN K1NT" De 29-jarige Utrechtse schilder E. is donderdag avond door de politie aan gehouden toen hij, met een collectebus gewapend, aan belde bij de bewoners van de Willem Arntzkade in Utrecht. Op de bus was een etiket geplakt met een kinderkooje erop. Daaron der stond: „Voor het ver- getten kint" Ondanks het stuntelige opschrift op de bus hadden verschillen de mensen geld geofferd, maar een van hen ver trouwde het zaakje niet en belde de politie. De man werd aangehouden en be kende, dat hij het geld „ten eigen bate" ophaalde. In de bus zat bjjna 14, dorpe; 3e pr. Solon van 't Hoog land, eig. A. J, B. Serrarens te Ossenisse. Kampioen in deze klasse werd Albion van 't Hoogland. Merries, geboren 1962. Kleine inaat: le pr. Fondina v. d. Kerkhoeve, eig. A. J. B. Serrarens te Ossenisse; 2e pr. Flora van Nooit Gedacht, eig. H. Freijsèr te Zaamslag; 2e pr. Lady. eig. H. Poppo te Koe wacht; 3e pr. Hermine, eig. Fl. de Kind tc St. Jansteen; 3e pr. Bella van Baron. eig. Wed. Ver- vaet te Westdorpe. Grote maat: lc pr. eig. Gebr. De Windt te St. Jansteen; 2e pr. Dora, eig. Jos. Dobbelaer te St. Jansteen; 3e pr. Sjoukje van Vlierhof, eig. B, Burm tc Hengst dijk; 3e pr. Irma van Tragel, eig. Fr. v. d. Waart te Hulst: 3e pr. Brigitta, eig. F. de Putter te Zaamslag. Kampioene werd Fondina van de Kerkhoeve. Hengsten, geboren 1962. Kleine maai. le pr. Gaillard v. Oudenpolder, eig. A. G. J. van Waes te Zuiddorpe; 2e pr. Sara- zani van Absdale, eig. W. de Put ter te Axel; 3c pr. Luciën van Pauwvliet. eig. A. van Hoeve Haak te Zaamslag. Grote maat; le pr. Diogène v. 't Hoogland, eig. A. J. B. Serra rens te Ossenisse; 2e pr. Elegant van de Prosper, eig. wed. Burm v. d. Berghe te Nieuw-Namen; 3e pr. Matador van 't Hoogland, eig. A. J. B. Serrarens te Osse nisse. Kampioen werd Gaillard van Oudenpolder. Merries, geboren 1961. Kleine maat: la pr. Gazelle d'Amice, eig. P. Maenhout te Clinge; lb pr. Erna, eig. Ed. Ver- poorte te Zaamslag; 2e pr. Her- sa van 't Hoogland, eig. A. J. B. Serrarens te Ossenisse; 2e pr. Jeanette, eig. F. van Hoeve te Axel; 3e pr. Marianne, eig. A. BOUWTEAM Het bouwplan dat voldoet aan de voorwaarden van arbeidsbe sparende bouw, welke de minis ter heeft gesneld voor de toe kenning van 25 procent toeslag op de woningcontingenten, is ontwikkeld door een bouwteam, waarin naast de gemeenten zit ting hebben de stedebouwkun- dige ir. W. F. Schut; de archi tecten E. F. Groosman en P. C. Bos van het architectenbureau Groosman te Rotterdam; de aannemers J. A. van der Poel, mr. M. van Ginneken en C. Hop penbrouwers namens het aan nemingsbedrijf N. V. „Vlaco" en de adviseurs A. K. Vissers en H. Verweg te Rotterdam voor de Stichting Ratiobouw. De heer C. Roelands, directeur van Bouw- cn Woningtoezicht, ver tegenwoordigt in dit bouwteam de samenwerkende gemeenten. N.V. „VLACO". De woningen zullen worden gebouwd door de in de loop van dit jaar tot stand gekomen N.V. „Vlaco" (Vlaamse Aannemers- combinatie). Deze N. V. bestaat uit een vijftal aannemersbedrijven die in Zeeuws-Vlaanderen en elders op het gebied van de woning bouw hun sporen ruimschoots verdiend hebben. de Feijter te Axel. Grote maat: le pr. Lidy van Rozenberg, eig. W. de Putter te Axel; 2e pr. Anqui van Zuid dorpe, eig. M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe; 2e pr. Weijnanda v. d. Zwaan, eig. H. M. de Regt— de Kraker te Terneuzen; 3e pr. IJza, eig. Ed. Verpoorte te Zaam slag; 3e pr. Vera, eig. H. Be gheijn te Koewacht: 3e nr. Nora van Axel. eig. A. L. Scheele te Axel; 3e pr. Bertha van Toren- berg, eig. J. de Klerk te Zaam slag; 3e pr. Dora van Anna- hoeve, eig. L. de Feijter te Axel. Kampioene Lidy van Rozen berg. Hengsten met afstammelingen. le pr. Frits van St. Leendert, eig. Jos de Waal te Hulst. Kampioen hengsten. Kampioen der hengsten werd Gaillard van Oudenpolder, eig. A. G. J. van Waes te Zulddorpe. Kampioen merries. Rozenberg, eig. W. de Putter te Axel. De samenwei'kende bedriiven zijn: N.V. Gebr. Van der Poel te Terneuzen: N.V. Gebr. Krieckaeit te Hengstdijk; N.V. Christiaansen te Oostburg; N.V. Dekkers te Roosendaal en Hop- nenbrouwers Aann. bedrijf te Bergen op Zoom. De N.V. „Vlaco" werd ge sticht om zoveel mogelijk krach ten samen te voegen; een zo sterk mogelijke financiële basis te vormen en een zo groot mo- geliik kwantum arbeidskrachten te kunnen leveren. Dit laatste was noodzakelijk om het ra tionele bouwplan in Oost Zeeuws-Vlaanderen te kunnen realiseren. Bij de aangegane samenwer king is het continu-arbeidsbe- sparend-bouwen als hoofddoel gesteld. In de door de N. V. „Vlaco" opgestelde kostencalculatie, waarin een standaardfundering voor alle bouwplaatsen is opge nomen, kwam men voorlopig op een bedrag van ƒ16.500 per woning. Omtrent de huren kon uiter aard nog niets naders worden vastgesteld, aangezien de juiste grondkosten per gemeente en de bouwprijs voor het totale plan nog niet definitief bekend zijn. De verwarde situatie in de lonen- en prijzensector zal na tuurlijk een en ander sterk be- invloeden. DE WONINGEN. Ontworpen zijn ééngezinswo ningen met drie slaapkamers en zes bedden. Het ontwerp is van een traditionele constructie en vlot houwbaar. De produktie be gint in de gemeenten waar reeds bouwrijpe grond aanwezig is. Het ontwerp is ontwikkeld dpor het Architectenbureau- Groosman, voornoemd. Aan de bij het rapport behorende teke ningen ontlenen wij de volgende gegevens: Woningoppervlakte 94 vierkante meter; woningin- houd 276 kub. meter; oppervl. woonkamer bijna 20 vierk. me ter; idem keuken 7,5 vierkante meter; slaapkamers resp. 11, 7Vs en 7,1 vierkante meter. DE UITVOERING. De plannen van de verschil lende gemeenten zijn samenge steld uit gelijke bouweenheden. Elke bouweenheid bestaat uit vier bouwblokken van resp. S, 6, 6 en 4 woningen per blok. Per gemeente zijn voorlopig vrijblijvend de navolgende aan tallen woningen geprojecteerd Axel 216; Graauw 24; Hoek 48; Hontenisse 96; Hulst 120; Koe wacht 24; Philippine 24; Sas van Gent 120; St, Jansteen 48; Vo gelwaarde 96; Westdorpe 96 en. Zaamslag 24. (Dit zijn uiteraard voorlopige cijfers, waarbij aller hande variaties en wijzigingen mogelijk blijven.) Het ligt in de bedoeling in Axel te starten als .aansluiting op reeds in uitvoering zijnde woningbouwplannen van de N.V. „Vlaco". Gestreefd wordt naar een snelle voorziening in de directe omgeving van het kanaal en naar een zo gering mogelijk aantal overstappen van bouwplaats naar bouwplaats teneinde transportkosten in man-uren en in geld te beper ken. Een nauwkeurige bereke ning heeft aangetoond dat per jaar voor het plan 70 man nodig zijn, te weten 22 timmerlui; 22 metselaars; 12 opperlieden; 2 grondwerkers; 6 betonwerkers en 6 sjouwerlui. Dit aantal is behoudens de betonwerkers ruim beschikbaar. In verband met de bij de vijf tot de N.V. „Vlaco" behorende aannemingsfirma's in uitvoering zjjnde werken streeft men naai de volgende begindata voor de onderscheiden gemeenten: Axel 1 jan. '64; St. Jansteen 1 jan. '65; Hulst 1 aug. '64; Koewacht 1 april '65; Westdorpe (kom) 1 april '65; Stroodorpe 1 jan. '66; Hoek en Graauw 1 maart '66; Philippine 1 febr. '66; Sas van Gent 1 aug. '65; Zaamslag 1 mei '66; Vogelwaarde 1 juni '66 en Hontenisse 1 okt. '66. Ook hier bij zal men goed doen enige re serve in acht te nemenAw De plaatsruimte gebood-, ons slechts „mondjesmaat" yit,het rapport te putten. Wij "hopen in tussen duidelijk te hebben aan getoond van welk een vér strek kende betekenis de bouwplan nen, indien ze tot algehele uit voering komen, voor Oostelijk Zeeuws-Vlaanderen kunnen zijn, In ons afgelegen stukje Neder land bezuiden de Westerschelde arbeidt men onverdroten voort aan een betere toekomst (Adv.) JOHN BOLAND CONTRA I SCOTLAND YARD 20) Het gerucht ging zelfs, dat Micky er zijn specialiteit van maakte de gestolen wagens weer terug te verkopen aan hun oor spronkelijke eigenaars. Men zei, dat hü een paar da gen nadat de wagen gestolen was, contact opnam met de eigenaar; zijn medeleven be tuigde en aanbood een ander te leveren, die bijna net zo was als de gepikte wagen. Maar Micky was zelf gepikt en mèt hem waren zijn kornui ten verdwenen. Hyde nam de plaats met welgevallen op. Als de hekken eenmaal gesloten wa ren was het een volkomen afge sloten eigen plek. Waar de lege vaten stonden was een grote, afgesloten en ge grendelde deur. „Wat is daar achter?" „Het kanaal. Dit was namelijk een opslagplaats voor spullen, die via het kanaal in- en uit gingen." Peter verzweeg de ma nier, waarop hij daarna gebruikt was. „Hoeveel zou je vriend moe ten hebben voor het gebruiken van deze ruimte gedurende een maand?" Peter deed of hij erover na moest denken. „Vijftig pond on- „Vijftig! Voor dit rattenhol?" „En voor het niet stellen van vragen. Dat is ook wat waard, vind je niet, Hyde?" Dit klonk aannemelijk, maar in werkelijkheid zou Micky nooit een cent van dat geld te zien krijgen, want Peter Race was niet van plan hem iets over deze transactie te vertellen. Zelfs met het vooruitzicht heel spoe dig een fortuin te kunnen ma ken, dacht hij de gelegenheid om gemakkelijk en snel een 50 pond te verdienen niet van de hand te moeten wijzen. De gedachte aan dit gemak kelijke voordeeltje gaf hem een heel prettig gevoel. „Nou, wat zeg je ervan?" „Goed dan.". „Ik zal Micky morgen even een berichtje sturen; als je dus nu betalen kunt ,Zo'n haast is er toch niet bij, wel?" „Met Micky is op een andere manier nooit iets voor elkaar te krijgen." Als hij dit niet gezegd had, zou de kolonel het uitgesteld hebben tot na de grote slag en dan zou hij de 50 pond er uitge houden hebben als onkosten en dat zou helemaal niet hetzelfde geweest zijn. Race had er plezier in de an der wat centen af te zetten; dat gaf hem beslist een gevoel van bevrediging. „Nou, wat zullen we doen, ko lonel?" Hyde glimlachte. „Nu we een basis hebben, kan je aan het werk tijgen, Peter." „Waarmee?" „We hebben transport nodig, 't Is jouw werk het te krijgen". „Hoe?" „Dat laat ik aan jou over." Ze keken elkaar vinnig aan het protest bestierf de coureur op de liopen. „Wat voor vervoer, Hyde?" Ontzet keek hij naar de getypte lijst, die de kolonel hem over handigde. „Wat! Je bent gek!" „Helemaal niet. Er is alleen een beetje samenwerking bij nodig. Ik heb een paar plaatsen aangegeven waar je precies kunt krijgen wat je nodig hebt." „Maar Hyde! Je kan geen ver huiswagen pikken! Daar kom je nooit mee uit de weg. Wagens, nou goed, maar iets van die af meting!" Het kostte een half uur over redingskracht om Race voor het plan te winnen, De verhuiswa gen was een essentieel onder deel van het hele plan; zonder dat was het risico te groot. Al leen door Race toe te zeggen dat hij zou mee gaan om de wagen te „halen" kreeg hij hem zover dat hij toegaf. Maar Race wei gerde pertinent ook maar iets te doen, tenzij hij precies op de hoogte gebracht was. „O, dat is goed." Het was dui delijk, dat Race niet van besluit zou veranderen en de kolonel kon dus niet anders dan toe geven. „Als we een inval in een wa pendepót doen, wat denk je dan dat er zal gebeuren?" Hij sprak weloverwogen en langzaam. „Binnen een paar minuten zal er zoiets als een nationaal alarm gegeven worden. De politie zal zoeken naar een militaire wagen zo een als van de militaire staf want wij zullen ervoor zorgen, dat zo'n wagen gesigna leerd wordt, terwijl we met het karwei bezig zijn. Maar we zul len niet gepikt worden, omdat op het moment dat wij uit het depót weg zijn, deze nep-wagen letterlijk van de weg af zal zijn. We zullen hem namelijk in de verhuiswagen rijden! En op die manier zullen we ieder obstakel langs de weg in het hele land kunnen passeren. Waarom zou een agent een blik over hebben voor een enorme verhuiswagen? Voor het eerst sinds hun ont moeting zag de kolonel iets spreken uit het gezicht van de ander. „Verdorie, Hyde, dat is nog eens je kop gebruiken!" Race haalde diep adem. (Wordt vervolgd.) Tweeduizend havenarbeiders in Southampton hebben donderdag morgen het werk voor 48 uur neergelegd, nadat hun vakbonden tevergeefs hadden geprobeerd ex tra betaling voor hen te verkrij gen voor de behandeling van de bagage van West-Indiërs, die in deze periode in grote groepen naar hun geboorteland terug keren. De moeilijkheden ontstonden woensdagavond bij de inscheping aan boord van 't Italiaanse lijn schip „Ascania". De elfhonderd West-Indiërs hadden niet alleen hun normale bagage bij zich, maar ook in kisten en kratten verpakte wasmachines, meubelen e.d. De havenarbeiders vonden deze goederen te zware last en stelden zich op het standpunt dat de artikelen moesten worden ver scheept als vrachtgoed, waarvoor andere tarieven gelden. Het laden en lossen van de ha- gage geschiedt nu door de be manningen. Nederlandse passagiersschepen worden niet door de actie getrof fen. Alleen de Maasdam van de Holland-Amerika Lijn, op de thuisreis naar Rotterdam, was in de nacht van woensdag op don derdag in Southampton. Het schip vertrok om haf tien met bestemming Le Havre.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2