I Veiligheidsraad roept op tot niet-levering van wapens aan Zuid-Afrika Europese verklaring van Duitse minister van Buitenlandse Zaken Acht polio-gevallen in kleuterschool op Tholen Paus Paulus stelt raad van bisschoppen in Lonen en tarieven in het wegvervoer gaan omhoog HET WEER DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6094 WEERBERICHT Fft0£W*T!?" ZON- en MAANSTaniwm Frankering bij abonnement: rerneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. tf/b Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 et; mtn'mum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties <gëén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Veiligheidsraad heeft gis teren met algemene stemmen een door Noorwegen ingediende resolutie aanvaard, waarin op alle landen ter wereld een be roep wordt gedaan geen militai re uitrusting aan de Zuidafri- kaanse Unie te leveren; dit met het oog op de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassen- ontwikkeling. De raad heeft voorts, even eens eenstemmig, secretaris-ge neraal Oe Thant verzocht een groep van erkende deskundi gen'' samen te stellen, die de toestand in Zuid-Afrika moet be studeren en aanbevelingen moet doen, welker uitvoering zou kunnen leiden tot de totstandko ming van een Zuidafrikaanse maatschappij, waarin leden van alle rassen dezelfde rechten zou den hebben. In de resolutie wordt ook een beroep op Zuid-Afrika gedaan om „allen, die gevangen zijn ge zet of in een kamp geplaatst we gens hun verzet tegen de poli tiek van gescheiden rassenont- wikkeling" vrij te laten. Aan de Zuidafrikaanse rege ring wordt verzocht „onmiddel lijk op te houden, met het nemen van nadelig onderscheid maken de en onderdrukkende maatre gelen". Voorts wordt in de reso lutie afkeuring uitgesproken over het feit, dat de Zuidafri kaanse Unie vorige beroepen van de Ver. Naties naast zich neer heeft gelegd. In de resolutie wordt secreta ris-generaal Oe Thant verzocht de Veiligheidsraad in te lichten over „elke nieuwe ontwikke ling". De raad verwacht, niet later dan 1 juni 1964, een rapport van hem over de toestand in Zuid- Afrika. Groot-Brittannië en de Sow- jet-Unie hadden verzocht be paalde delen van de resolutie af zonderlijk in stemming te bren gen. Deze verzoeken werden in getrokken, nadat Ghana en Noorwegen hierom hadden ver zocht. De Britse vertegenwoordiger sir Patrick Dean verklaarde echter dat zijn land zijn voorbe houd met betrekking tot de thans in stemming gebrachte re solutie moest handhaven. Hij wees erop dat Engeland zich slechts heeft verplicht geen wa pens en ammunitie aan Zuid- Afrika te verkopen, die kunnen worden gebruikt ter bestendi ging van de politiek van ge scheiden rassen-ontwikkeling. In de resolutie wordt ver zocht geen uitrusting en mate riaal aan Zuid-Afrika te leve- medegedeeld door het K. N. M. .1, geldig tot hedenavond. Droog weer. Droog weer met weinig bewol king, maar in het noorden van het land binnendrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige wind tussen oost en noordoost. Middagtemperaturen oplopend tot enkele graden boven liet vriespunt. DONDERDAG 5 DFJ" v.m. Breskens Terneuzen HanSweert W«lsoorden VRIJDAG BER n.m. 5.03 5.38 6.18 6.28 Breskens Terneuzen Hansweeit Walsoorden 4.31 5.06 5.46 5.56 6 DECEMBER v.m. n.m. 5.22 5.57 6.37 6.47 5.55 6 30 7.10 7.20 ZON MAAN op onder op onder Dec. 5 8.30 16.31 21.34 12.40 6 8.31 16.30 22.48 13.10 7 8.32 16.30 13:34 8 a 34 16.29 0.01 13.53 9 8.35 16.29 1.11 14.11 10 8.36 16.29 2.19 14.28 ZE ZIJN ER WEER Hoe dicht de Kerstman de goede kindervriend Sint Nicolaas op d hielen zit, kan men merken bij een wandeling over de bekende bloemenmarkt aan de Singel in Amsterdam, waar dè eerste kerstbomen deze week al zijn aangevoerd. De foto toont han delaren in dit romantische arti kelaan de voet van de Munt toren aan het werk. ren, dat kan worden gebruikt voor het vervaardigen of het on derhouden van wapens en am munitie in Zuid-Afrika. De Sowjetrussische afgevaar digde dr Nikolai Fedorenko herhaalde het voorbehoud dat zijn regering met betrekking tot het voorstel tot het vormen van een groep van deskundigen, die de toestand in Zuid-Afrika moet bestuderen. Hij verklaarde dit slechts als tijdsverspilling te be schouwen. De Veiligheidsraad heeft met zijn besluit van gisteren gestalte gegeven aan een eerder in de algemene vergadering door de Deense minister van Buiten landse Zaken Haekkerup geno men initiatief, dat thans door de Noorse delegatieleider Nielsen in een enigszins gewijzigde vorm voor de Veiligheidsraad is gebracht. Vertegenwoordigers van Azia tische en Afrikaanse landen hebben de Scandinavische landen hulde betuigd voor hun stelling- name tegen de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassen- ontwikkeling. MEVROUW KENNEDY VERLAAT WITTE HUIS Mevr. Jacqueline Kennedy zal vrijdag a.s. het Witte Huis ver laten, aldus heeft de woordvoer der van het Witte Huis mede gedeeld. Zij zal met haar beide kinderen haar intrek nemen in de woning in Washington van Averell Harriman, de onder minister van Buitenlandse Za ken voor politieke zaken. MINISTER ANDREESSEN TEGEN VERHOGING VAN DE MARGARINEPRIJS De Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. An- driessen, heeft dinsdagavond in de ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap vier argumenten aangevoerd tegen de door de Europese commissie voorge stelde verhoging van de mar- garineprijs. Deze verhoging zou hét gevolg zijn van een omslag op oliën en vetten van ongeveer 13 cent per kilo, die zou worden aan gewend voor steun aan de olijfolie-industrie in Italië, een produktietoeslag voor kool- en raapzaad en de stabilisatie voor de prijzen van oliehoudende zaden uit de met de E. E. G. geassocieerde Afrikaanse ge bieden. Minister Andriessen voerde aan, dat een dergelijke omslag in de eerste plaats principieel on juist is. Er zit namelijk het be ginsel in besloten van steun ten koste van een produkt in dit geval boter voor een ander produkt. Dit zou gevaar van een precedent inhouden en waarom zou morgen bijvoor beeld de olie niet worden be last voor kolen, aldus vroeg hij zich af. 35.000 doden in liet verkeer in tien maanden in de v. S. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Staten in het geheel meer dan 35.000 doden in het verkeer ge vallen. Dit is door de Nationale Raad voor de Verkeersveiligheid bekend gemaakt. Het oktober- totaal van 4000 was een maand- record. KONING HOESSEIN IN INDIA Koning Hoessein van Jordanië brengt op het ogenblik een staatsiebezoek van twaalf dagen aan India. Foto: De koning, die de uni form draagt van veldmaarschalk met Arabische hoofdtooi, werd op het vliegveld van New Delhi verwelkomd door premier Neh- roe (links) ook de president van India, Radjakbisjnan, was ter begroeting aanwezig. Hij gaf hierdoor blijk van zijn dank aan Jordanië, dat een van de eerste landen was, dat zich in het con flict ChinaIndia, achter India stelde. ZIEKTE HEEFT GEEN LEVENBEDREIGEND KARAKTER Naar de poliogevallen die zich hebben voorgedaan op het eiland Tholen, is dinsdag ter plaatse 'n onderzoek ingesteld door de ge neeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, de arts H. J. Dijkhuis, de arts H. Bijkerk van de afdeling epidemiologie van de geneeskundige hoofdinspectie, prof. dr. J. D. Verlinde, hoog leraar in de medische microbio logie van de Rijksuniversiteit in Leiden, en de waarnemend in specteur van de volksgezondheid in Zeeland, de arts S. Lelie. Er zijn momenteel acht van deze ziektegevallen aangegeven, die zich alle hebben voorgedaan bij jonge kinderen in de kleuter- schoolleeftijd, die niet of zeer on voldoende gevaccineerd waren. In enkele gevallen van recente datum is het laboratoriumonder zoek nog niet afgesloten. Vijf van de acht patiënten zijn in een ziekenhuis opgenomen. Bij geen van hen heeft de ziekte een levenbedreigend karakter. Salkvaccin Sabin-methode Tijdens de bespreking van dinsdag met de plaatselijke art sen en de districtsartsen voor de kinderhygiëne is onder meer ge bleken dat de in november be gonnen vaccinatiecampagne met Salkvaccin in toenemende mate bij de bevolking succes heeft op geleverd. Gezien de recente ont wikkeling zal mede om verdere uitbreiding te voorkomen, tevens de mogelijkheid worden geopend om van de immunisatiemethode van Sabin gebruik te maken. Hierbij wordt de entstof niet door middel van een inspuiting toegediend, maar door de mond ingenomen. Met de aflevering van deze entstof, die in Neder land in voorraad is bij het Rijks instituut voor de volksgezond heid in Bilthoven, is gisteren een begin gemaakt, zo deelt het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten zuiden van Ierland die gedurende enkele da gen krachtige oostelijke winden boven de Britse eilanden veroor zaakte, verwijdert zich langzaam van het continent, waardoor ook bij ons de wind is afgenomen. Tussen IJsland en Noorwegen handhaaft zich een hogedrukge- bied. Langs de oostflank hiervan trekt een frontale storing naar Rusland, terwijl hiermee lucht drukdalingen in Scandinavië ge paard gaan. Dit heeft tengevolge dat hier de wind wat meer noord oostelijk wordt zodat wolkenvel den, die zich boven de Oostzee bevinden het noorden van het land kunnen binnendrijven. Elders zal het vrij zonnig zijn met temperaturen die in de mid dag tot enkele graden boven het vriespunt komen. Tweede concilie-zitting gesloten Arts heeft succes In verband met de polio-explo sie op Tholen meldt dr. R. C. Renes, de plaatselijke arts van Oud-Vossemeer, een succesje. Al dagen is dr. Renes op pad om bij de ouders die gewetensbezwaren hebben tegen het inenten van hun kinderen, huisbezoeken af te leggen. Woensdag heeft dr. Renes tien kinderen in kunnen enten van ouders die tot op heden gewe tensbezwaren hadden. Volledig heidshalve zij nog vermeld dat de mensen met gewetensbezwa ren lid zijn van de Christelijke Gereformeerde Kerk, van de secte die in Tholen wordt ge noemd de kerk van Aernoutse. Commissaris der Koningin naar Tholen Hedenmiddag zal de Commis saris der Koningin van Zeeland een bijeenkomst hebben met de plaatselijke artsen van Tholen en de inspecteur van "de volksge zondheid van Zeeland, ter be spreking van de plannen die wor den gekoesterd om de mensen ertoe te bewegen hun kinderen te laten enten. Paus Paulus VI heeft woensdag bij de sluiting van de tweede zit tingsperiode van het Vaticaanse concilie, in de Sint-Pietersbasi liek de instelling aangekondigd van een raad van bisschoppen die de Paus moet adviseren en hem moet helpen de besluiten van het concilie in praktijk te brengen. Tot leden van deze raad wil Paus Paulus bisschoppen uit de gehele wereld, leden van kloosterorden en daartoe geschikte leden van het college van kardinalen benoe men. Met een openbare vergadering in de Sint-Pietersbasiliek onder leiding van Paus Paulus VI zelf, is woensdag de tweede zittings periode in september j.l. aan gevangen van het huidige Va ticaanse concilie besloten. De vol gende zittingsperiode zal zoals bekend in september volgend jaar beginnen. Op de openbare vergadering van woensdag heeft de Paus, zo als aangekondigd, de eerste twee gereed gekomen „constituties" over vernieuwingenin de liturgie van de R.K.-kerk en over de mo derne communicatiemiddelen of ficieel afgekondigd. De Paus zei in zijn toespraak tot de 2300 concilievaders dat het concilie hard gewerkt heeft en enkele gedeelten van zijn enorme taak heeft voltooid maar dat er nog veel te doen overbleef. Nederlands echtpaar bij auto-ongeluk in Duitsland omgekomen Garagehouder P. J. Brus uit het Limburgse Baexem en zijn echtgenote mevr. Brus—van Gassel zijn dinsdagavond bij een auto-ongeluk in Wald Niel (Did.) omgekomen. Zij waren met de hotelhouder Haanen, eveneens uit Baexem, en diens vrouw, op weg naar huis. Mevr. Haanenvan Goor werd bij het ongeval levensgevaarlijk ge wond. Haar man liep lichte ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde dins dagavond om half tien. Door nog niet opgehelderde oorzaak kwam de auto, waarin de beide echtparen zaten, tegen een boom. De heer en mevr. Brus van Gassel laten twee kinderen achter. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder, heeft woensdag te Pa rijs verklaard, dat na de regeling van de landbouwpolitiek in de E.E.G. en het welslagen van de Kennedy-ronde (de tariefonder handelingen van volgend jaar in Genève) een nieuwe gezonde ba sis zal zijn ontstaan voor hervat ting van de onderhandelingen over een Europese politieke Unie. De Duitse minister, die sprak in het parlement der West-Euro- pese Unie, verklaarde voorts, dat de kwestie van de uitbreiding der E.E.G. weliswaar nog niet op nieuw ter discussie is gesteld, doch dat het streven onveran derd gericht blijft op een ver enigd Europa met Groot-Brittan- nië als volledig lid. Voor het ogen blik zal het kontakt in de W.E.U. moeten worden benut om het ont staan van nieuwe moeilijkheden te voorkomen. Minister Schroder betoogde, dat Duitsland met de andere E.E.G.- landen van mening is, dat de sa menwerking op economisch en sociaal gebied in de Europese ge meenschap geen doel is op zich zelf doch een stap in de richting van een politieke unie. De Duitse regering betreurde, dat er nog geen beslissingen op dit punt ge nomen konden worden, doch zij zal dit politieke doel blijven na streven, ook binnen het Frans- Duitse verdrag, dat de vereni- TWEEDE KAMERLID STELT VRAGEN OVER POLIO-EXPLOSIE Het Tweede Kamerlid de heer Lamberts (P. v. d. A.) heeft de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, schriftelijke vra- welke zal hij nog doen nemen? gen gesteld over de polio-explo sie op Tholen. De vragen luiden: Is het de staatssecretaris be kend, dat op het eiland Tholen een epidemie van poliomyelitis heerst? Is het juist, dat reeds geruime tijd geleden het eerste geval van poliomyelitis werd onderkend en dat dit geval niet werd aange geven, met als direct gevolg dat de noodzakelijke poliovaccinatie- campagne te laat werd ingezet? Meent de staatssecretaris dat hier een strafbare nalatigheid heeft plaatsgevonden? Welke maatregelen heeft de staatssecretaris doen nemen en ging van Europa als uiteindeljjk doel stelt. Het deelgenootschap tussen Europa en de Verenigde Staten moet, volgens de Duitse regering allereerst op economische gebied tot stand worden gebracht, omdat de Europese integratie daar het verst gevorderd is. De tarief onderhandelingen van het vol gend jaar in het G.A.T.T. waren het middel hiertoe en het zou een „vrijwel onherstelbare ramp" zijn als die conferentie mislukte, al dus de Duitse minister, LEONI WORDT VENEZUELA'S NIEUWE PRESIDENT De 58-jarige jurist dr. Raul Leo- ni wordt de nieuwe president van Venezuela. Dit stond woensdag morgen, nadat 90 procent dei- stemmen was geteld, reeds vast. Leoni, die toen 31,8 procent van de stemmen had, is lid van de regeringspartij ..Democratische Actie" van Romulo Betancourt. Hij zal pas op 5 m^art van het volgend jaar in functie treden. Tot dan blijft Betancourt presi dent. Deze was volgens de Vene zolaanse grondwet niet herkies baar. Leoni behoort tot de oude gar de van de groep vooruitstrevende politici waarvan Betancourt tot dusver als leider werd be schouwd. Zijn eerste verklaringen, die betrekking hadden op de nood zaak van „een nieuwe structure ring en oriëntering" van het Ve nezolaanse oliebeleid, waren zeer voorzichtig geformuleerd. Zij ga ven echter aanleiding tot het ver moeden, dat Leoni jegens de Ver. Staten een enigszins onafhanke lijker politiek wil gaan voeren dan Betancourt. Volgens politieke waarnemers wil hij trachten, de binnenlandse spanningen in Ve nezuela op deze wijze wat te ver minderen. Leoni, die voor alle partijen, uitgezonderd de uiterst-linkse, aanvaardbaar wordt geacht, staat bekend als een overtuigend anti communist en voorstander van hechte vriendschap met de Ver enigde Staten. Als hij maatrege len in de olie-industrie op het oog heeft zal daar toch eerst met de V. S. over worden beraad slaagd, zo zeggen deskundigen. Per 1 januari a.s. Vertegenwoordigers van werk gevers- en werknemersorganisa ties in het beroepsgoederenver- voer over de weg hebben in prin cipe oveeenstemming bereikt over een eerste aanpassing van de lonen per 1 januari a.s. Wan neer ook de Stichting van de Ar beid zich daarmee akkoord ver klaart, zal aan alle werknemers van 23 jaar en ouder, vallende onder de c.a.o. voor het beroeps- goederenvervoer over de weg, gedurende de periode van 1 janu ari tot 1 april 1964 wekelijks een uniforme uitkering worden ver strekt van 7,bruto. Voor het jongere personeel zal de uitke ring een bepaald percentage van 7,bedragen: eenzelfde per centage als de jeugdlonen voor de verschillende leeftijdsgroepen belopen ten opzichte van de func tieionen voor werknemers van 23 jaar en ouder. Aan het administratievev per soneel zal een uitkering per maand worden verstrekt op de zelfde basis als voor het perso neel met weekloon. Voor het overige blijft de c.a. o. voor het beroepsgoederenver- voer over de weg na 1 januari 1964 onaangetast van kracht. Werkgevers en werknemers moe ten nog overleg plegen over de tweede aanpassing van de lo nen tegen 1 april en ook over de algehele herziening van de huidige c.a.o. De werknemers organisaties in het beroepsgoe- derenvervoer over de weg den ken binnenkort concrete voor stellen te doen voor de nieuwe c.a.o. Met het oog op de komende loonsverhogingen en overige kostenstijgingen hebben de werk geversorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer over de weg, samenwerkende in de com missie van overleg voor het goe derenvervoer (C. O. G.), bij de minister van Verkeer en Water staat een verzoek ingediend tot verhoging van de tarieven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1