Provinciaal nieuws KOLONEL HYDE Natuurreservaat De Beer sluit op 1 januari 1964 voorgoed Polio-explosie op Tholen wordt op grote schaal aangepakt Politie van Dallas wist dat Oswald zou worden vermoord Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 4 december 196S TERNEUZEN SLUISKIL VOGELWAARDE ARTSEN BIJEEN OM ACTIE-PROGRAMMA TE BESPREKEN Bestrijding wordt flink aangepakt Glasscherven kwamen in graan nadat het in de scheepsruimen was gestort DE LANGZAAM-AAN- ACTIE BIJ VAN GEND EN LOOS Samenstelling Kamers van Koophandel en Fabrieken GEVAL VAN POLIO IN ENSCHEDE ALGEMENE VERGUNNING TOT LOONSVERHOGING VAN MAXIMAAL VIJF PROCENT WEST-EUROPA'S BEROEMDSTE VOGELRESER1 VAAT VALT TEN OFFOR AAN ROTTERDAMSE HAVEN- EN INDUSTRIEGEBIED. Rapport van onderzoek naar moorden deze week nog bij Johnson Lijm kunststofpiaat, Uitrapas, Formica etc. SNELFIX VASTE DATA VOOR PASEN EN PINKSTEREN Negatief spaarverschil bij de R. P. S. ALG. VERGADERING AANVAARDT RESOLUTIE INZAKE PORTUGESE KOLONIëN DE BERGING VAN DE LADING VAN DE „MARTIN BAKKE" IN NAUW VAN BATH De berging van de lading van bet. Noorse motorschip „Martin Bakke" dat zaterdagmorgen in de vroege ochtenduren op de Ballastplaat in het Nauw van Bath in tweeën is gebroken, vor dert gestadig. Er wordt op alle vijf de luiken in de tussendek ken gewerkt. Om het verder scheuren van het schip tegen te gaan worden sleepboten gebruikt om het achterschip bij de getij denbeweging op zijn plaats te houden. Ook wordt hiertoe bij het uitlossen van de lading bal- lastwater in de dieptanks toege laten om het schip zo onbeweeg lijk mogelijk In zijn positie te laten rusten. De bergers verwachten een dezer dagen bij het tussenschot van luik 2 en 3 zover met de lossing van de aldaar aanwezige lading te vorderen, dat door in spectie de omvang van de scheu ren in de bodem van het schip kan worden vastgesteld. Ontspaan in gsdag Gemeente en Rijkspolitie Georganiseerd door de Poiitie- sportvereniging alhier werd j.l. maandag de halfjaarlijkse sport en ontspanningsdag gehouden, welke een sportief en zeer span nend verloop had. Des middags werd op de boven- sportzaal van de Zuidlandschool een volleybalwedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door teams van de rijkspolitie, de rijkspolitie te water en de ge meentepolitie te Terneuzen. De uitslag hiervan was: le pr. team gemeentepolitie, 2e pr. team rijkspolitie. Des midags werd op de boven zaal van café „Du Commerce'' een kaartwedstrijd gehouden, waarvoor 21 prijzen beschikbaar waren voor de 39 deelnemers. Voor de eerste drie prijzen was de uitslag: le pr. M. de Vos, gemeentepolitie; 2e pr. J. C. de Groot, rijkspolitie en 3e pr. E. Russen, gemeentepolitie. Na afloop werden door de korpschef van de gemeentepolitie de prijzen uitgereikt. Het was voor alle aanwezigen een zeer genoeglijke sportdag. Vier zilveren jubilarissen bjj de N. S. M. gehuldigd. In een feestelijke bijeenkomst in het groot casino van de Ne derlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil heeft de algemeen direkteur, ir. J. P. M. van Waes, vier zilveren jubilarissen, de heren D. de Blok, L. E. J. van Dorst en A. van Meursi allen uit Axel, en J. van Meenen uit .Sluiskil, op feestelijke wijze ge huldigd. Bij deze plechtigheid, die een traditie op de Nederlandse Stik stof Maatschappij is geworden, waren ook aanwezig de hoofd- direktie uit Brussel, de voltalli ge direktie van het bedrijf te Sluiskil, de hoofden der techni sche en administratieve dien sten, leden van de onderne mingsraad en het bestuur van de Vereniging van Jubilarissen. In zijn .huldigingstoespraak bracht ir. Van Waes niet alleen zijn diepgemeende dank aan de jubilarissen die gedurende een kwart eeuw het bedrijf trouw en met bekwaamheid hebben ge diend, maar ook hun op deze. bijeenkomst aanwezige echtge noten die ir. Van Waes een zeer waardevolle steun voor hun man zijn. Van deze gelegenheid maakte de algemeen direkteur gebruik om in grote lijnen de verdere ontwikkeling van het Sluiskilse bedrijf te schetsen, waarbij hij nadrukkelijk verklaarde dat niet alleen aan het technische ge deelte aandacht wordt geschon ken maar dat het zeer duidelijk de bedoeling is, dat de sociale ontwikkeling daarmee gelijke tred te doen houden. Gelukwensen en woorden van waardering mochten de jubila rissen ook ontvangen van de di rekteur, ir. V. Gena, die sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van de Vereniging van Jubila rissen. en van de voorzitter van de ondernemingsraad de heer M, Hemelsoet. Tenslotte ontvingen de jubila rissen uit de handen van de al gemeen direkteur het gebruike lijke insigne, het diploma van het zilveren jubileum en de en veloppe met inhoud. Na dit officiële gedeelte ble ven jubilarissen en gasten nog enkele uren gezellig bijeen. Intocht St. Nicolaas. Het traditionele bezoek van Sinterklaas aan de parochies Boschkapelle en Stoppeldijk trok dit jaar bijzonder veel belang stelling. Het organiserend co mité had enkele nieuwe pijlen op de boog, waarvan speciaal de ontvangst ten gemeentehuize en de medewerking van de beken de harmonie van Zaamslag het goed deden. Ook het bezoek aan de kleuter school te Boschkapelle, waar de kleintjes een leuk programma afwerkten, viel zeer in de smaak. St. Nicolaas bracht verder een bezoek aan het parochiehuis te Boschkapelle en het verenigings gebouw te Stoppeldijk en op al deze plaatsen werden de kinde ren gul getracteerd. „De vrolijke klanken" zorgden daarbij voor de juiste sfeer. Burgemeester Molthoff sprak de Sint toe vanaf het balcon van het gemeentehuis en Sinterklaas beloofde al zijn invloed te zullen aanwenden om de vele wensen van het gemeentebestuur in ver vulling te doen gaan. Op hel eiland Tholen hebben dinsdagmiddag de geneeskundig hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, dokter H. I. Dijkhuis, en de wnd. inspecteur voor de provincie Zeeland dr. Lely, met alle artsen van het eiland Tho len een bijeenkomst gehad waar op zij de stand van zaken in ver band met de polio-explosie heb ben besproken en waarbij zij te vens een progiamnia van actie voor de bestrijding van dc polio hebben opgesteld. Op deze vergadering was ook aanwezig de polio-specialist prof. dr. J. D. Verlinde, hoogleraar in de microbiologie aan de univer siteit te Leiden om adviezen te geven. Er werden uitsluitend medi sche vragen behandeld, niet be sproken werd hoe het mogelijk was dat deze ziekte, die op 14 oktober al is uitgebroken, niet eerder is aangepakt. Men besloot de bestrijding van de ziekte op grote schaal te gaan organiseren. Op de eerste plaats zal men doorgaan met het inen ten. Om dit mogelijk te maken zal huisbezoek gedaan worden bij de ouders die hun kinderen niet wensen in te laten enten. Verder zullen ook de schoolhoof den worden bezocht en waar no dig de kerkelijke autoriteiten ter plaatse. De Canadese minister van Vervoer heeft maandag in het parlement meegedeeld dat het door glasscherven voor con sumptie ongeschikt geworden graan voor de Sowjet-Unie slechts een klein gedeelte van de totale levering uitmaakt, doch dat niettemin een onder zoek wordt ingesteld. Gebleken was dat de glasscherven in het graan waren gekomen nadat net m de scheepsruimen was gestort. Inmiddels is een verbod uitgevaardigd om zich met fles sen m de buurt van de ruimen te bevinden. Volgens de minis ter waren vorig jaar al scher ven gevonden in kleine partijen graan die voor niet-communisti- sche landen bestemd waren. Op een toen met de bonden van havenarbeiders belegde verga dering was aangedrongen op maatregelen die herhaling zou den voorkomen. In verband met de „langzaam- aan-actie" van een deel van het bestellerspersoneel van -Van Gend en Loos in Amsterdam heeft de directie van de Neder landse Spoorwegen besloten om vandaag, 4 december, op de ver- trekstations geen vrachtstuk- goed aan te nemen met bestem ming Amsterdam. De afvoer van Amsterdam zal zoveel mogelijk normaal blijven geschieden. In de Nederlandse Staatscou rant van gisteren is een beschik king van de staatssecretaris van Economische Zaken gepubliceerd waarin voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken naast het totale aantal leden wordt be paald de vérdeling over de ver schillende takken van nijverheid en handel, de verdeling tussen midden- en kleinbedrijf en de verhouding tussen ondernemers en werknemers. De voornaamste wijziging die deze beschikking inhoudt t.o.v. de huidige samen stelling is de uitbreiding van het aantal zetels van de groep van werknemers, waartoe de nieuwe wet op de Kamers van Koophan del en Fabrieken 1963 de moge lijkheid heeft geopend. Op de tweede plaat sj Daar de polio een ziekte is die nauw ver band houdt met de hygiëne zal in georganiseerd verband voor lichting worden gegeven aan de bevolking van het eiland Tholen over de lichaamshygiëne. Tevens wordt overwogen de bewoners van Tholen medica menten ter beschikking te stel len; bij gebruik waarvan zij weliswaar niet immuun worden, maar wel besmet zijn, de polio niet meer kunnen overbrengen op anderen, wanneer zij zelf be smet zijn. Dinsdag zijn twintig Thoolse leerlingen van de Rijks HBS in Bergen op Zoom door de direc teur naar huis gestuurd. Na overleg met de inspecteur van de volksgezondheid is besloten de kinderen vandaag weer op school toe te laten. In Enschedé is bij een meisje van zeven jaar kinderverlam ming geconstateerd. Er zijn ver lammingen opgetreden. Het meis je was niet tegen polio ingeënt. Op last van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheids dienst is zij in een barak van zie kenzorg opgenomen. In verband met dit geval gaat de gemeente lijke geneeskundige- en gezond heidsdienst binnenkort de gele genheid -openstellen tot inenting tegen polio. Dit geldt dan alleen voor die jongens en meisjes die tot de reeds ingeënte jaargangen behoren en nog geen prik heb ben gehad. Van de Enschedése jeugd, die tot de hierboven ge noemde jaargang behoort, is tus sen -de 70 en 80 procent ingeënt. ENGELSE HOF WACHTEN VIER BLIJDE GEBEURTENISSEN Nu is bekend geworden, dat de Engelse prinses Margaret in ver wachting is, is het aantal te ver wachten blijde gebeurtenissen in de Engelse koninklijke familie gestegen tot vier. Prinses Alexandra van Kent, ge trouwd met Angus Ogilvy (links boven) verwacht begin volgend jaar'haar eerste kindje; koningin Elizabeth (rechtsboven) verwacht dan haar vierde, de hertogin van Kent (linksonder) hoopt begin volgend jaar het leven te schen ken aan haar tweede kind en prinses Margaret (rechtsonder) zal eind april van het volgend jaar het leven schenken aan haar tweede. Het college van Rijksbemidde laars heeft bij beschikking van 29 november, welke is opgeno men in de Staatscourant van gis teren, bepaald dat het met in gang van 1 januari aanstaande zonder voorafgaande toestem ming van de Stichting van de Arbeid geoorloofd is het rechtens geldende in geld genoten loon te verhogen met maximaal 5%. Onder het in geld genoten loon wordt verstaan vast'tijdloon, ga rantieloon, tariefverdienste, pro- duktiepremies en andere met de arbeid of met dn.prestat.ie of pro- duktie rechtstreeks verband hou dende loonbestanddelen (met uitzondering van de verhoging ingevolge deze vergunning) doch niet de compensatiebijslagen huurverhoging 1960 en '62, ex tra uitkeringen, vakantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. De werkzaamheden op De Beer in het kader van de zeewaartse uitbreiding van Europoort zijn thans zo ver gevorderd, dat de stichting Natuurmonument De Beer zich ziet genoodzaakt het na tuurreservaat op 1 januari 1964 voorgoed te sluiten. Daarmee zal een van West-Europa's beroemdste vogelreservaten ten offer val len aan de expansie van het Rotterdamse haven- en industriege bied,, aldus een mededeling van deze stichting. De stichting, die een aantal staatsdomeingronden beheert, is van mening dat op korte termijn in het Deltagebied natuurreservaten ter compensatie van het verlies van De Beer moeten worden aangewezen. Zij heeft er bij de betrokken overheidsinstanties op gewezen dat hier inter nationale belangen in het geding zijn, maar naar haar mening heeft zij bij bepaalde diensten tot nu toe onvoldoende medewerking on dervonden. Op De Beer bevindt zich, zoals bekend, een belangrijke vogel broedplaats. In haar mededeling memoreert de stichting, dat in 1959 ca. 175 ha van het mooiste deel van het natuurreservaat werd opgespo ten ten behoeve van het hoog oventerrein. De stichting noemt het een bittere ervaring voor de natuurbescherming, dat deze grond, waarvoor o.a. Het Breed en De Klutenplas werden opge offerd, nog steeds ongebruikt ligt. In het afgelopen voorjaar werd het definitieve einde van De Beer ingeluid. De bunkercom plexen worden ontgraven en ge sloopt, de thans volop met oran je bessen getooide duindoorn- struwelen worden door draglines verwijderd en in brand gestoken. Op de plaats waar dit voorjaar nog bijna 2000 paren grote sterns nestelden grommen nu de bull dozers en vreten twee cutterzui gers zich langzaam maar onver biddelijk door het terrein. Jaarlijks bezochten rond 50.000 natuurliefhebbers De Beer, waarvan enkele duizenden onder geleide van opzichter W. Korf- maker met de gevarieerde plan tengroei kennis maakten en een bezoek brachten aan de vogelko lonies, waar duizenden grote sterns en kokmeeuwen en voorts honderden visdieven, bergeen den, kluten en weidevogels broedden. De stichting Natuurmonument De Beer, die een naamswijziging overweegt, is van mening dat el ders in het Deltagebied maat regelen moeten worden getroffen om het verlies van De Beer eni germate te compenseren. Daar toe kan niet worden gewacht op de mogelijkheden die over enige decennia wellicht aan de zeezij de van de grote afsluitdammen zullen ontstaan. Een dergelijk vacuum zou onverantwoord zijn met het oog op de internationale verantwoordelijkheid die de na tuurbescherming in Nederalnd hegft. Het gaat hier b.v. om de o.a. van De Beer verdreven grote sterns, waarvan meer dan drie kwart juist in ons land broedt. En om de honderdduizenden een den en steltlopers uit noordelijke landen, die tijdens de trektijden en in de winter op de voedsel rijke slikken en zandplaten pleis teren. Doordat elders in noordwest- Europa ontginning en ontwate ring drassige graslanden als ganzenpleisterplaatsen onbruik baar hebben gemaakt, is er geen land in Europa waar in de win termaanden zo grote aantallen ganzen hun toevlucht zoeken als bij ons. Maar ook in Nederland zijn deze terreinen,, zoals de Poel ten zuiden van Goes en de Put ting in oostelijk Zeeuws-Vlaan- deren, niet veilig voor cultuur technische ingrepen. Compensatie voor deze en an dere verliezen kan worden tot stand gebracht op een aantal bui tendijkse gronden in het Delta gebied, die als toevluchtsoorden voor de elders verdreven planten en dieren kunnen dienen. Op ge- isoleerde platen zouden gras vlakten moeten worden ingezaaid waar de zeer schuwe ganzen vei lig hun voedsel kunnen zoeken. Op de middelplaten in het Veer- se meer, die de dienst der do meinen de stichting onlangs in beheer gaf, zal in 1964 een proêf met de aanleg van een ganzen- reservaat worden genomen. Voorts stelt de stichting alles in het werk nog drie buitendijkse natuurterreinen in beheer te krijgen, te weten de slikken in het Brielse gat, de Ventjagers plaat bij Ooltgensplaat en de slikken van de Heene. Helaas ondervindt zij, ondanks de mede werking van domeinen, bij be paalde overheidsinstanties hier voor nog onvoldoende medewer king, zo deelt de stichting Na tuurmonument De Beer mede. Een agent van de federale re cherche in Dallas is zondag 24 november om twee uur pl. tyd door iemand die zijn naam niet wilde noemen telefonisch ge waarschuwd dat Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, op zijn beurt zou worden vermoord. Volgens het ministerie van Jus titie, dat deze mededeling deed, belde de agent, Shanklin, on middellijk het hoofdkwartier van de federale recherche in Wash ington en vervolgens de politie in Dallas, die de verzekering gaf dat alle voorzorgsmaatregelen zouden worden genomen. Shanklin waarschuwde om 3.15 uur pl. tyd bovendien het hoofd (Adv.) JOHN BOLAND CONTRA I SCOTLAND YARD 18) „Zonder risico wordt in dit le ven verdiend". Deze woorden werden krachtig, op bijna ruwe toon gesproken. Hyde voelde al z'n zelfvertrouwen terugkomen. Alles zou precies uitkomen, zo als hij het voorzien had. Als er b. v. maar één man was wegge bleven op deze samenkomst In zijn verbeelding was het nu al een militaire operatie en hij ging dan ook döor, alsof hij een lezing hield voor een groep officieren. „Als het leger een bepaald doel Voor ogen heeft is het aller eerst belangrijk de juiste man schappen te werven. Dan moeten ze worden uitgerust en vervol gens getraind. En pas wanneer zij volledig getraind zijn kunnen ze uitgestuurd worden voor een bepaalde operatie. Iedere afwijkende handelwijze houdt risico in. Onvoorbereide troepen raken bij een gevecht in paniek, en bij het gevecht, waar voor wij nu gaan trainen, kan een spoortje paniek bij een van ons al mislukking betekenen". Hij voelde zich triomfantelijk Hij had ze allen in zijn ban; ze leunden voorover en luisteren naar hem, alsof hij een profeet was, die redding kwam brengen aan verloren zielen. „Mijne heren, voor zover het mijn privélegertje betreft ben ik klaar met aanmonsteren. Wij zijn sterk genoeg zo en ik voorzie geen deserties". „Hyde's ongeregelde troepen", mompelde iemand. De kolonel glimlachte. „Jam mer, dat we geen reclame kun nen maken en in het openbaar optreden. Het zou een prachtige titel voor het regiment zijn". Hij kort zich dit grapje wel ver oorloven, maar hij was niet van plan zo door te gaan; hij zou an ders z'n greep op de mannen misschien verliezen. „Ongelukkigerwijs", ging hij met barse stem door, „bestaat er voor privé-legertjes 'n moeilijk heid en wel, dat de Staat ze niet van wapens voorziet in vre destijd tenminste niet". „Dus?" werd ergens gefluis terd. „Dus moeten we ze zelf aan schaffen." Mycroft keek met z'n bloed doorlopen ogen de kolonel strak aan. „Ik begrijp niet waar dit allemaal over gaat! Wapens..? Helemaal verbijsterd keek hij om zich heen. „Ik zal het u uitleggen, mijn heer Mycroft. U was toch kwar tiermeester niet? Ik zou zo ge dacht hebben, dat u dan wel de eerste zou zijn om te begrijpen, dat een volledige uitrusting nood zakelijk isHet is inderdaad mijn plan u de taak te geven erop toe te zien, dat we de be schikking hebben over de nodi ge goederen." Er was geen sar casme meer in z'n stem te be speuren, toen hij zich tot de an deren richtte. „Mijn plan kan alleen maar voor 100% succes hebben, als we van al het nodige voorzien zijn. We zullen veel nodig hebben en het zal onze eerste vuurproef zijn deze dingen te bemachtigen", „Hoe denkt u eraan te ko men?" „Dat is een uitstekende vraag, mijnheer Porthill. We zullen ze uit een legeropslagplaats moeten halen." Een paar van de mannen ke ken schichtig om, als om te zien of niemand ze bespiedde. De kal me wijze, waarop de kolonel dit feit constateerde, drukte ze dui delijker dan al zijn vorige woor den op de werkelijkheid dat het n.l. geen spelletje meer was. Hyde was zich er terdege van bewust, dat dit eerste deel van het hele plan misschien wel het moeilijkste was. Als hij ze door deze eerste grote moeilijkheid heen had, hoefde hij er zeker niet meer aan te twijfelen, of hij ze ook nog verder krijgen kon. Maar nu was het het mo ment, waarop ze, uit angst voor van de politie van Dallas, Jesse Curry, zelf. Deze herhaalde de verzekering dat men op zijn hoe de zou zijn. Om 11.24 uur werd Oswald op het hoofdbureau van politie doodgeschoten, op het ogenblik dat hij naar de district-gevange nis zou worden overgebracht. De leden van de federale re cherche die belast zijn met het onderzoek naar de moord op pre sident Kennedy en die op Os wald, zfjn bijna klaar met hun onderzoekingen en verwacht wordt dat hun rapport eind deze week aan president Johnson zal worden aangeboden. In Fort Worth verklaarde een politieman die het graf van Os wald bewaakt, dat tot dusver ongeveer 10.000 mensen een be zoek aan de laatste rustplaats van de vermoedelijke moorde naar van Kennedy hebben ge bracht. Voor de weduwe en kinderen van de politieman Tippitt, die door Oswald zou zijn neerge schoten, zijn meer dan 100.000 dollar bijeen gebracht. De toestand van gouverneur John Connally van Texas, die tij dens de aanslag op Kennedy werd gewond, blijft vooruitgaan. Hij zal naar verwachting nog een week in het ziekenhuis moeten doorbrengen. wat wellicht zou kunnen gebeu ren, nog konden terug schrik ken. In dat geval zou de hele boel in duigen liggen, want hij zou ze niet kunnen vertrouwen ze zouden hun mond niet hou den en als hij anderen zou moeten trachten te vinden, dan zouden de lafaards hem een los prijs kunnen vragen. Over zijn volgende woorden had hij meer nagedacht dan over iets anders. Met een fijn lachje zei hij: „Ik denk, dat het leger ons allen iets schuldig is, hè? Het is dus alleen maar rechtvaardig, dat we er iets van terug krijgen." Race barstte in lachen uit, on- derdehand de hele kring rondkij kend. „Dat is een verduiveld goed idee, kolonel!" Eén van de mannen begon ook te lachen, waarna het ook op de anderen oversloeg en Hyde zich eindelijk ontspannen kon Hij en de coureur hadden dit kleine tafereeltje wel twaalf keer gerepeteerd en nu bleek die moeite niet voor niets te zijn ge weest. Lexy scheen het een pracht idee te vinden. „Maar kan je het 'm lappen?" De kolonel wachtte tot er een andere psalm boven werd inge zet vóór hij antwoorde. „Na tuurlijk. Wat denk je, dat er zal gebeuren wanneer enige inspec teurs van de kazerne voorrijden om het arsenaal te bekijken? Ze zullen ieder een stukje waar we langs komen witten, zelfs de ko len potloden en de troepen klaar hébben staan voor het geval we ook deze willen inspecteren". (Wordt vervolgd.) De minister van Buitenlandse Zaken is bereid, in overleg met de betrokken ambtgenoten, na te gaan of een Nederlands ini tiatief tot het heropenen van het overleg over de vaststelling van een vaste datum voor Pasen en Pinksteren in het licht van de ontwikkelingen, die sedert 1956 hebben plaats gevonden, opportuun is. Dit deelt de mi nister-president en minister van Algemene Zaken, mr V. G. M. Marijnen, mede in antwoord op schriftelijke vragen terzake van het Eerste-Kamerlid de heer Van den Bergh (V.V.D.b De bewindsman herinnert er aan, dat in 1956 toen dit vraag stuk voor het laatst in de econo mische en sociale raad van de Ver. Naties aan de orde is ge weest, de Nederlandse 'Vertegen woordiger nog eensnheeftwbe- toogd, dat naar Nederlands in zicht de tijd voor een kalender hervorming nog niet rijp was, omdat verscheidene regeringen zich bij herhaling tegen zo'ij her vorming hadden uitgesproken op grond van ongewenste conse quenties in het godsdienstige vlak en omdat in Nederland geen bezwaren van enig belang aanwezig waren tegen de Gre goriaanse tijdrekening. Zonder nader onderzoek, aldus mr Ma rijnen, kan de regering moeilijk de vraag beantwoorden of een vaste datum voor Pasen en Pinksteren grote voordelen zou hebben voor het onderwijs, het toerisme en bet bedrijfsleven. Bij de Rijkspostspaarbank werd in november 1963 ingelegd 81,2 miljoen gulden en terugbe taald 82,4 miljoen gulden, het geen een negatief spaarverschil opleverde van 1,2 miljoen gul den (vorige maand -f 4,3 mil joen en in november vorig jaar -f- 10,9 miljoen). Het inleggers tegoed ultimo november bedroeg 3457,5 miljoen gulden (ultimo november vorig jaar 3117,2 mil joen), De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft dinsdag met 91 tegen 2 stemmen, hij elf onthoudingen, een door de beheerschapsraad aan haar voor gelegde resolutie aanvaard, waar in de Veiligheidsraad wordt ver zocht „onverwijld stappen te nemen, opdat zijn besluiten ten aanzien van de Portugese gebie den in Afrika worden uitge voerd", In deze besluiten heeft de raad aangedrongen op het Verlenen van het recht tot zelfbeschikking aan de bewoners der betrokken gebieden, „opdat deze onafhaiir keliik kunnen worden". Men verwacht in V. N.-krin gen dat de Veiligheidsraad liet. vraagstuk der Portugese Afrir kaanse bezittingen in behande ling zal nemen, zodra hij gereed- is met de bespreking van het probleem der Zuid-Afrikaansë politiek van gescheiden rassen- ontwikkeling. Vermoedelijk zal dit donderdag of vrijdag a.s. het geval zijn. Spanje en Portugal stemden tegen de resolutie, terwijl Neder land, België, Brazilië, Canada', Frankrijk Griekenland, Italië; Luxemburg, Turkije, Groot-Brit-, tannië en de Verènlndë Statoh.' ziek van stemming on(hi°M<»n.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2