HET WEER cv Onderhandelen met een hand aan het zwaard De polio-explosie op Tholen .EIGEN HAARD' Koningin en Kroonprinses bij nationale herdenking in Amsterdam De Gaulle niet naar Washington Krachtige aardschokken deed Wenen op grondvesten trillen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en M» ,HST*NDW DINSDAG 3 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6092 LORD HOME BRITSE EERSTE- MINISTER OVER BETREKKINGEN MET DE SOWJET-UNIE China beschikt over vrij korte tijd over eigen kernwapens TURKSE REGERING DIENT ONTSLAG IN KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR OECUMENISCHE HERDENKINGSDIENST geschenk? iets fiets! HELANCA TRICOT-NYLON Telegram van vierentwintig vooraanstaande Nederlanders: DOODSTRAF VOOR PRESTON COBB ONTOELAATBAAR OPENING HERDENKINGSTENTOONSTELLING IN RIJKSMUSEUM WITTE KRUIS WITTE KRUIS Toezegging aan Kennedy geldt niet voor Johnson.... JOHNSON MOET MAAR NAAR PARIJS KOMEN Wijziging van Amerikaanse politiek noodzakelijk PRINSES MARGARET VERWACHT HAAR TWEEDE KIND Nederlandse militair in Duitsland verongelukt Franlcering bij abonnement: Terne uzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. 3. van de Sande te Temeuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties)': 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Britse eerste-minister, Lord Home, heeft op een lunch met de parlementaire pers in Londen gezegd dat hij ervan overtuigd is dat Groot-Brittannië een pe riode van „meer opbouwende be trekkingen" met de Sowjet-Unie tegemoet gaat. Hij zei verder te verwachten dat China over vrij korte tijd over eigen kernwapens zal beschikken. Lord Home zei dat er welis waar met één hand aan het zwaard moet worden onderhan deld, maar dat 't mogelijk moet zijn punten van overeenstem ming met de Sowjet-Unie te vin den. Hij noemde in dit verband in het bijzonder het voorkomen van Ismet Inönu, de 80-jarige pre mier van Turkije heeft maan dag bij president Cemal Gusrel het ontslag van zijn regering in gediend. Hij was hiertoe genood zaakt doordat vorige week twee partijen nïeuw-Turkije en de nationale boerenpartij zich uit de regeringscoalitie van drie te rugtrokken. Imönu's partij is de republikeinse volkspartij. De twee partners verklaarden zich terug te trekken wegens de grote winst die een oppositiepar tij „de rechtspartij" op 17 nov. bij gemeenteraadsverkiezingen in het gehele land behaalde. De coalitie is 17 maanden aan het bewind geweest. President Gursel heeft Inönu verzocht met zijn kabinet aan te blijven tot er een nieuwe regering is gevormd. een verrassingsaanval en een eerste fase van feitelijke ontwa pening, met inbegrip van som mige kernwapens. De Britse premier zei zijn voor spelling over meer opbouwende betrekkingen met de Sowjet- Unie niet te baseren op de econo mische moeilijkheden en de be hoeften van dat land, maar veel eer op het feit dat de Sowjet- leiders zich van de verwoesten de kracht van de kernbom be wust zijn, evenals van de invloed van China aan de Russische grens. Een ideologische oorlog op twee fronten is al erg, maar het vooruitzicht van een mate riële confrontatie op twee fron ten is bijna ondenkbaar, aldus lord Home. „Wij moeten trachten punten van overeenstemming met de Sowjet-Unie te vinden in plaats van te trachten ons defensiestel sel of het machtsevenwicht bin nen het bondgenootschap te ver anderen", aldus de Britse pre mier, die besloot met de mede deling dat hij op 21 januari bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève pogingen in het werk zal stellen een basis van overeen stemming te vinden om de feite lijke ontwapening te doen be ginnen. De hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, de heer H. 3. Dijk huis, en de waarnemend inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland, de heer S. Lelie, zullen heden in Tholen een bespreking hebben met alle artsen op het eiland om een overzicht te krijgen van de situatie en overleg te plegen over de te nemen maatregelen in verband met depolio-explosie op dit eiland. Er zijn thans zes a zeven gevallen van polio geconstateerd. Voorts zijn er tientallen verdachte gevallen. Onder de bevolking heerst grote ongerustheid. Bij de bespreking zal, naar het zich laat aanzien, ook ter sprake komen waarom de vaccinatie pas op 21 november is begonnen, ter wijl het eerste geval van polio al op 14 oktober werd ontdekt, zoals dokter Looijsen, een van de artsen in het stadje Tholen, gisteren meedeelde. H. M. de Koningin en H.K.H. H. H. de Prinsessen Beatrix en Margriet hebben in de Domkerk in Utrecht een oecumenische kerkdienst bijgewoond, die werd gehouden in het kader van de herdenking van 150 jaar onaf- hankelijkheid. (Adv.) Zoals bekend, onthouden de ouders hun kinderen de vaccina tie op grond van hun geloofs overtuiging. Zij verwijzen hier bij naar Zondag 10 van de Hei- delbergse catechismus, waarin staat dat „Hij (God) alzo regeert dat alle dingen het geval, maar door Zijn Vaderlijke Hand ons toekomen.'" In Tholen is een gezin, waar van twee kinderen in ernstige mate polio hebben. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. De vader, die vaart, maar gisteren is te ruggekeerd, nadat hij via de radio van de ziekte van zijn kin deren, op de hoogte was gesteld, deelde mee, dat de vier overige kinderen niet zullen worden ingeënt. De moeder wees huilend op de reeds genoemde Zondag 10 (Adv.) OOSTELIJKE WIND Het K. N. M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling boven Europa en het oostelijke deel van de Oceaan wordt enerzijds be paald door een gordel van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van Rusland via Scandinavië naar IJsland en anderzijds door een medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk mist, maar ovejrigens droog weer. Matige af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Iets kouder. DINSDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.56 3.24 Temeuzen 3.31 3.59 Hansweert 4.11 4.39 Walsoorden 4.21 4.49 WOENSDAG 4 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.44 4.14 Terneuzen 4.19 4.49 Hansweert 4.59 5.29 Walsoorden 5.09 5.39 ZON MAAN op onder op onder Dec. 3 8.27 16.32 19.08 11.07 4 8.28 16.31 20.19 12.00 5 8.30 16.31 21.34 12.40 6 8.31 16.30 22.48 13.10 7 8.32 16.30 13.34 8 f|34 16.29 0.01 13.53 9 8.35 16.29 1.11 14.11 10 8.36 16.29 2.19 14.28 r i depressie ten westen van Portu gal. Randstoringen van deze de pressie trekken over Spanje naar de Golf van Biskaje en veroor zaken regen in West Frankrijk. Wolkenvelden van deze storingen dringen in de hogere niveaus ook tot ons land door maar regen wordt niet verwacht. De wind kan af en toe tot vrij krachtig toenemen uit oostelijke richtin gen. In de middagtemperaturen komt weinig veranderin. van de Heidelbergse catechismus, volgens welke het naar het in zicht van de ouders verboden zou zijn preventieve maatregelen te nemen. De verschillende gemeente secretarissen op het eiland heb ben een overzicht verstrekt van het aantal kinderen, dat nog in geënt zou moeten worden. In St. Maartensdijk zijn 400 kin deren vóór de polio-explosie in geënt en vorige week na een her haalde oproep nog 88. De ouders van 120 kinderen hebben deze nog niet laten in enten. In Poortvliet (300 kinderen) hebben de ouders van 162 jon gens en meisjes deze nog niet laten vaccineren. In St. Annaland, waar voordien nog vrijwel geen kind was inge ënt, is na de oproep van vorige week omstreeks 50 procent van de kinderen gevaccineerd. Nog 175 kinderen zijn door de ouders van de vaccinatie afgehouden. Het gaat hier om kinderen van vier maanden tot 12 jaar. In Stavenisse hebben één en waarschijnlijk zelfs twee kinde ren polio. Toch zijn er na de op roep van vorige week slechts 40 kinderen met hun ouders bij de dokter verschenen. Twee hon derd kinderen worden door hun ouders nog niet bij de dokter ge bracht om te worden ingeënt. Oud-Vossemeer is een uitzon dering. Hier ligt het percentage gevaccineerde kinderen boven het landelijk gemiddelde. In Tholen waren van de 815 kinderen, die er wonen, 418 vóór de explosie ingeënt. In de laat ste dagen zijn, onder de druk der gebeurtenissen, nog 229 kinderen gevaccineerd. Hier zijn 168 kin deren nog niet ingeënt. Er rijn nog geen sterfgevallen. DAMESPANTALONS Alle kleuren. OVERHEMDBLOUSES in wit, groen, rood, blauw. NOORDSTRAAT 76 Mej. dr. M. A. M. Klompé, oud minister van Maatschappelijk Werk, dr. A. M. de Waal, oud- staatssecretaris van O., K. en W. en dr. J. C. H. H. de Vink, lid van de Tweede Kamer, zijn mede-ondertekenaars van een telegrafisch verzoek, dat maan dag aan de heer Franc Scar lett, federal district Judge te Augusta, Georgia, is verzonden om aan Preston Cobb niet de doodstraf te laten voltrekken. De ondertekenaars, 24 in to taal, waarbij 19 hoogleraren, zeggen in hun telegram het volgende: „Wanneer Preston Cobb schuldig verklaard moet worden, dan verzoeken wij een straf op te leggen, waarbij rekening wordt gehouden met het feit, dat hij 15 jaar oud was tijdens het plegen van het delict, hetgeen impliceert, mede onder verwij zing naar de verklaring van de rechten van het kind, aange nomen door de Verenigde Na ties in 1959, dat dan de dood straf ontoelaatbaar zou zijn". In het Concertgebouw te Amsterdam is gisterochtend in aan wezigheid van de Koningin en Prinses Beatrix op plechtige wijze met de Ver. Staten, opbouw van de minder-ontwikkelde gebieden. Nederland is voor die taak be rekend. omdat het altijd een uit wisselingscentrum van bescha vingen is geweest. Wanneer wij, aldus spreker, ons hoeden voor gemakzucht en arbeidsschuwheid, herdacht, dat 150 jaar geleden Willem Frederik Prins van Oranje kunnen wij in het komende tijds- Nassau op 2 december 1813 in de stad Amsterdam de souvereiniteit Sewricht een bescheiden, doch j waardevolle bijdrage leveren tot over de Nederlanden aanvaardde. De herdenkingsbijeenkomst werd bijgewoond door circa duizend genodigden. Tevens werd in deze bijeenkomst door prof. P. J. Bouman, voor zitter van het algemeen werkcomité Nationale Herdenking, de in het Rijksmuseum ingerichte nationale herdenkingstentoonstelling „Leven en werken in Nederland 18131963" geopend. (Ruimte-ge brek maakte dit in het museum onmogelijk). Voorts werd in het prentenkabinet van het museum opengesteld de expositie „Kunste naars in hun ontboezemingen, drie perioden uit 150 jaar (1813 18881963)", die een beeld wil geven van de Nederlandse teken kunst omstreeks het begin, midden en einde van deze periode. (Adv.) DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. De „New York Times" wees maandag naar aanleiding van de bekendmaking van het Witte Huis over de komende bezoeken aan Washington van Segni, sir Alexander Douglas-Home en Ludwig Erhard op het ontbre ken van de naam van de Franse president. Het blad merkt in dit verband op, dat president Lyndon John son bij zijn onderhoud met het Franse staatshoofd, vlak na de begrafenis van president Ken nedy, de indruk had gekregen dat De Gaulle bij zijn voornemen bleef om begin volgend jaar een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen. President Johnson had het nodig gevonden, dit later in het openbaar te vertellen. Binnen 48 uur had generaal De Gaulle daarop echter officieel laten weten, dat zijn aanvaarding van de uitnodiging gericht was geweest aan president Ken nedy en niet aan diens opvol ger en dat president Johnson naar Parijs zou moeten komen, wilde hij besprekingen voeren met het Franse staatshoofd, al dus het blad. President Johnson zou er goed aan doen, het incident gemoede lijk op te nemen en naar Parijs te gaan. Voor de leider van het machtigste land ter wereld kan het totaal geen vernedering zijn om te buigen voor een protocol laire kwestie ten aanzien van een zwakkere bondgenoot die bekend staat om zijn gevoeligheid. Bovendien gaat het om heel wat meer dan alleen maar een protocollaire of prestige kwestie. De Franse president had al met tegenzin ingestemd met een be zoek aan president Kennedy. Hij achtte een wijziging van de Ame rikaanse politiek noodzakelijk al vorens de meningsverschillen tussen beide landen door bespre kingen op het hoogste niveau uit de weg zouden kunnen wor den geruimd. Daar is dan nu nog het gevoel bijgekomen, dat de Verenigde Staten tot de presi dentsverkiezingen van het vol gend jaar een periode van tus senbestuur zullen doormaken. Dit zou de opvatting van presi dent De Gaulle, volgens welke Europa ten opzichte van de Ver enigde Staten politiek veel on afhankelijker zou moeten wor den, duidelijk versterken", aldus de „New York Times". Het blad acht het daarom van essentieel belang, dat een tussenbestuur in deze vorm zoveel mogelijk ver meden wordt en dat het komen de jaar een nauw contact zal worden onderhouden met de Westeuropese leiders. Een be zoek van president Lyndon John son aan Europa in het komend voorjaar dient derhalve in over weging te worden genomen, zo schrijft het blad. Na 'n welkomstwoord van bur gemeester mr. G. van Hall hield prof. dr. I. J. Brugmans een her denkingsrede, waarin hij zei, dat 1813 niet een begin is geweest, maar het einde der revolutionaire periode 17951813. In die tijd zijn de fundamenten gelegd, waar- I op onze samenleving nog altijd rust: vervanging van de geweste lijke souvereiniteit door de na tionale, invoering van verkiezin gen, gelijke rechten voor alle godsdiensten, nationale regeling voor onderwijs en belastingen, nationale wetboeken, beheer der Overzeese Gebieden door de staat, en vrijheid van bedrijfsuit oefening. Het jaar 1813 is de con solidatie, aldus spreker, de natio nalisering van de voorafgaande revolutiejaren geweest. Men doet dan ook verkeerd 1813 en 1945 op één lijn te stellen. Terwijl de Duitsers niets dan rampspoed en vernietiging achterlieten, is de Franse tijd in menig opzicht ze genrijk geweest. Er was tijdens de inlijving bij Frankrijk dan ook geen verzet, geen sabotage; ook geen collaboratie, want ieder bleef op zijn post, zo zei prof. Brugmans. Een winstpunt noem de hij voorts dat de oranjevlag, in de 18e eeuw een partij vlag, sedert 1813 een nationale vlag is geworden. In de eerste helft der 19e eeuw is Nederland op zijn lauweren blijven rusten, zo vervolgde spre ker. Slechts enkelen tot hen behoorde Koning Willem I vertoonden daadkracht, energie en ondernemingslust. Herleving is pas in en na 1848 (de grond wet) gekomen. Naast staatkundi ge veranderingen kwamen er in de tweede helft der 19e eeuw eco. nomische en ook sociale omwen telingen de emancipatie der vrouw en de arbeidende klasse. Bovendien vertoonde zich ver nieuwing op het gebied van de kunst (de „Beweging van Tach tig", de Haagse school in de schil derkunst) en van de wetenschap (de wet op het hoger onderwijs van 1876) zo voegde prof. Brug mans er aan toe. Voorts prikkel de de snelle groei der bevolking tot ondernemingslust. Met recht, aldus spreker, kan men de perio de 18501914 Nederlands tweede gouden eeuw noemen. De hoop, dat na de eerste wereldoorlog de oude tijden zouden terugkeren, zo vervolgde prof. Brugmans, is niet verwezenlijkt. De in 1929 begon' nen wereldcrisis heeft alle ver houdingen omgebogen en vooral schade toegebracht aan Neder land, dat zo zeer afhankelijk is van de internationale handel. Na de tweede wereldoorlog maakte, vooral dank zij de Marshallhupl, de diepe neergang spoedig plaats voor economische groei, aldus spreker. De stijgende welvaart mag ons echter de ogen niet doen sluiten voor de minder gunstige aspecten in onze samenleving, zo vervolg de prof. Brugmans. Hij wees op de sluipende inflatie, de geestelij ke nood van de ontwortelde mas sa, en het verlies van normbesef. Voorts is Nederland door het vei - lies van zijn gebiedsdelen in Zuid-Oost-Azië een kleine mo gendheid geworden, die interna tionaal minder meetelt dan vroe ger. Aan het slot van zijn rede omschreef prof. Brugmans Ne derlands taak voor de toekomst aldus: Medewerking aan de Euro pese integratie, samenwerking de vooruitgang van de mensheid. Hierna volgde een voordracht van gedeelten uit een aantal pro clamaties, redevoeringen, feestge- dichten en bekendmakingen, be trekking hebbende op historische hoogtepunten uit de jaren lb-3— 1963. Prinses Margaret, zuster van Koningin Elizabeth, verwacht eind april haar tweede kind. Een woordvoerder van het hof, die dit bekend maakte, zei dat de baby waarschijnlijk in het paleis van Kensington, de Londense residentie van Prinses Margaret en Lord Snowdon, het levens licht zal aanschouwen. Het eerste kind, lord Kinley, werd op 3 november 1961 in Cla rence House, de residentie van de Koningin-moeder, geboren. Zoals bekend verwachten drie andere leden van de koninklijke familie een baby: Koningin Eli- zabeth, de hertogin van Kent en prinses Alexandra. Betrekkelijk krachtige aard schokken hebben maandagmor gen vroeg gebouwen in het cen trum van Wenen op hun grond vesten doen trillen. De schokken waren van de kracht van vijf graden op de 12-gradenschaal en Zondagavond omstreeks acht uur is de 20-jarige ongehuwde dienstplichtig korporaal G. C. Peeters uit Zwanenburg (ge meente Haarlemmermeer) bij een auto-ongeluk in Duitsland om het leven gekomen. Korporaal Peeters is met een drietonner op de weg tussen Hes- terberg en Detlienhausen in een bocht geslipt, tegen een boom gereden en in de berm terecht gekomen, waar de wagen om sloeg. Korporaal Peeters was in gedeeld bij de 50e lichte trans port compagnie in kamp Seeclorf. De verongelukte militair G. C. Peeters uit Zwanenburg (ge meente Haarlemmermeer) zat met nog drie Nederlandse mili tairen in de auto, die veronge lukte. Korporaal Peeters zat naast de bestuurder. De chauf feur en de overige twee inzitten den liepen geen letsel op. hun centrum lag waarschijnlijk ongeveer 24 km ten zuidwesten van de Oostenrijkse hoofdstad. Over schade is tot dusver niets gemeld. c De beving van gistermorgen was de krachtigste sinds 35 jaar in het gebied van Wenen. Tot veertig kilometer in de omtrek ontstonden er scheuren in de muren. Van verscheidene gebou wen, kwamen er lampen van de plafonds naar beneden en werd andere lichte schade aangericht. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. Het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka meldde, dat gis termorgen ook in Bratislava een aardschok is gevoeld. De beving, die drie seconden duurde, veroor zaakte lichte schade aan gebou wen. Grant Stockdale, voormalig Amerikaanse ambassadeur in Ierland en vriend vn wijlen pre sident Kennedy, is maandag in Miami uit een raam op de 13e verdieping van een gebouw, waar hij zijn kantoren had, gevallen. Zijn lichaam viel te pletter op een uitstekende rand op de vijf de verdieping. De politie neemt aan dat Stockdale zelfmoord heeft gepleegd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1