H.M. de Koningin herdacht 150-jarig bestaan Nederlandse staat SJOELBAKKEN «EIGEN HAARD* De opvolging van De Gaulle Vliegtuigramp in Canada Herdenking 1813-1963 Glas in Canadese graanschepen Indonesië nationaliseert Maleisische ondernemingen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZCN- en r. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 2 DECEMBER 1963 20e Jaargang No. 6091 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F Y van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. H. M. de Koningin heeft zater dag ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de Nederland se Staat tijdens het nationaal programma van radio en televi sie een herdenkingsrede uitge sproken „Waarom gedenken we? Waarom overzien we gezamen lijk de afgelopen 150 jaar? Deze keer luidt het antwoord heel eenvoudig: omdat bezinning al tijd goed is; omdat we .boven dien grote opgaven hebben. Nu, en in de toekomst: taken die we meer of minder duidelijk op ons af zien komen. Natuurlijk kan de jeugd van 1813 ternauwernood de omvang en de zwaarte van de taak be seft hebben, die voor hen zou blijken te liggen. Er begonnen zich problemen af te tekenen, en andere verschenen pas vaag aan de horizon. Tenslotte is het ge lukt veel er van op te lossen niet snel en, zoals steeds, met vallen en opstaan. Er is nooit in 150 jaren zoveel veranderd als in deze. Nederland had in 1813 ruim 2 miljoen in woners in 1863 bijna 3% mil joen; in 1913 ruim 6 miljoen en nu in 1963 12 miljoen. In 1813 duurde gemiddeld een mensenleven 35 jaar en nu in 1963 73. Ongeveer 10 procent van ons volk is boven de 65 jaar. Ontwikkeling en kundigheid, door de fenomenale groei van wetenschap en techniek, zijn, vergeleken met toen, tot duize lingwekkende hoogten gestegen en in veel wijdere kringen door gedrongen. Men leeft, in tegen stelling met toen, in een systeem van sociale zekerheid, en men is een comfort gewoon, waar toen- dertijd niemand aan kon tippen. De Nederlander van nu kan ruim twee en een half maai (Adv.) VOOR ST. NICOLAAS in verschillende prijzen SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN meer kopen dan die van een eeuw geleden. Men heeft de vrouw ontdekt als gelijkwaardig mens. Men heeft het kind evenzeer ontdekt in zijn eigen waarde. De 19e eeuwse arbeidersklas se, in armoede opgekomen, heeft door de arbeidersbeweging een ontwikkeling mogelijk ge maakt, die gelukkig heeft geleid tot volledige erkenning van hun staatsrechtelijke en maatschap pelijke volwaardigheid. Ons driedelig koninkrijk voormalige koloniale mogend heid heeft een andere visie ook naar buiten gekregen, en wel een innerlijk gevoel van ge lijkheid met alle andere naties. Het vroeger neutrale Nederland is bewust lid van de Europese- en de Atlantische Gemeenschap geworden. In ons land is in deze periode een werkelijke gelijkheid voor alle gezindten ontstaan, in een steeds toenemende verdraag zaamheid en onderling; begrip. Gelijkheid voor allen blijkt uit het algemeen kiesrecht. Aan vaarding van aller volwaardig heid is daarop ontstaan en nog steeds groeiende. Ik denk verder aan de. in dit tijdperk begonnen, industriële revolutie, die zoveel van deze enorme veranderingen heeft te weeg gebracht. Ze was mogelijk door de reuzenschreden, die we tenschap en techniek maakten bij hun in de wereldgeschiedenis ongehoorde voortgang. Ze heeft ook in deze eeuw, twee wereldoorlogen mogelijk gemaakt ontstellende ingre pen in de wereldontwikkeling. De laatste werd beëindigd door het begin van het atoom-tijd perk. De wereld heeft zichzelf ont dekt, tot in al haar uithoeken, en wordt zich daardoor steeds meer van haar samenhang be wust. Door de moderne verbin dingen, dringt ze dagelijks door tot in onze huiskamers deze ene wereld, met haar schrijnen de politieke tegenstellingen en haar reusachtige verschillen in welstand en welzijn. Ja, de mens van 1963 is wel heel anders dan die van 1813. Toch kunnen twee mensenlevens die 2 X 75 jaar omspannen. Mijn grootvader en mijn moeder haal den het bijna: mijn grootvader werd géboren in 1817 en mijn moeder leefde tot 1962. Van twee mensen die beiden ouder dan 75 worden, kan de oudste dus zijn jeugdherinneringen, als in een estafette, aan de jongste door geven. (Adv.) Zuidoostelijke wind Boven West-Europa bevindt zich een hogedrukgebied dat zich over Scandinavië en de Noordzee uitbreidt. Tegelijker tijd ontwikkelt zich vóór de kust van Portugal een depressie, die zich langzaam naar het noorden beweegt. Als gevolg hiervan neemt bij ons de wind langzaam in kracht toe uit richtingen tus sen zuidoost en oost. Hiermee wordt betrekkelijk droge lucht aangevoerd waarin opklaringen voorkomen, zodat door nachtelij ke uitstraling de temperaturen geleidelijk op een lager niveau komen te liggen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Droog weer met opklaringen maar ook af en toe wolkenvel den. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen zuidoost en oost. Iets lagere temperatu ren dan zondag. MAANDAG 2 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.12 2.35 Terneuzen 2.47 3.10 Hansweert 3.27 3.50 Walsoorden 3.37 4.00 DINSDAG 3 DECEMBER v.m. n.m. Onze 12 miljoenste kan nog mensen ontmoeten, die in 2113 zullen leven. Het beeld van 1963 is een momentopname en geen duide lijk nieuw begin, zoals 1813 en ook 1945, maar het is het heden en daarom voor ons, nu, het be langrijkste moment. Onze hele opgaaf ligt in het goede gebruik van dit ogenblik. Maar heden en verleden samen geven een blik in de toekomst, en, hoe onmogelijk het ook is, met zekerheid iets te voorspel len, toch tekenen zich in ons ge zichtsveld ontwikkelingen af, die zich door willen zetten. Er wor den eisen aan ons, in 1963, ge steld, waaraan wij moeten vol doen. In nationaal verband, maar naast goed Nederlander is het ook steeds in groeiende mate no dig. tevens goed Europeaan en goed wereldburger te zijn. Dit laatste vooral met het oog op de grote welvaartsverschillen, die ik al genoemd heb. Wij kunnen niet voor onszelf naar overvloed streven, terwijl anderen gebrek lijden of dat nu in ons land is of daar buiten. We mogen ons van harte ver heugen in grotere en groeiende welvaart, maar we zullen ons tevens terdege bewust moeten zijn van de grotere en groeiende verantwoordelijkheid die dit voor ons meebrengt. Beide zijn een voorrecht. Dit betekent dat men voor iedere vorm van weelde een sterkere geestelijke kracht moet hebben om die te kunnen dragen. 't Is een verheugend verschijn sel, dat er zoveel geld met zorg wordt overgelegd, of wordt be steed aan de vorming van het jongere geslacht. Voorts is er de uitdaging, de ellende van de woningnood zo spoedig mogelijk op te lossen. Bij dit alles gaat het er om, volledig mens onder mensen te zijn, wat tenslotte onze opdracht is. Wij kunnen niet meer leven ln onze uiterst ingewikkelde maat schappij dan met behulp van deskundigen op allerlei ge bied. Dit zal 't geval zijn in steeds toenemende mate. Nu is er het gevaar, dat deskundigen over dingen spreken en dat nog wel in vaktaal die geen ander meer begrijpt. Ook niet de deskundigen van andere gebie den, met andere vaktalen. Dit kan alleen verholpen worden, als deskundigen ook algemene vor ming hebben en bovendien waar lijk mens zijn, Een groot mens, met tevens een uitgesproken talent, zal men membre „comité national arnsti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing ten bieden, tot ontplooiing te ko men juist ten dienste van de maatschappij. Democratie bete kent o.a.: gelijke kansen voor ieder. Maar niet; een groot iemand neerhalen tot het peil van de middelmaat, want dat is voor al'en alleen maar schade lijk. Wél zal hij anderen moeten begrijpen en met hen willen sa menwerken.' Maar als hij waar lijk groot is, zal hij dat ook kun nen. In samenwerking ligt, geloof ik, de sleutel voor onze toe komst. Wisselwerking, pittig en soepel, in openheid voor elkaar, leidt tot begrip voor elkaar. En in het groepsverband van leven de mensen, die een doel in het oog houden, zie ik de redding voor het onderhng begrip en dus voor de samenhorigheid of ze nu deskundigen' zijn, van elke pluimage, of alleen maar leken. Samenwerking moet echter niet ontaarden in een welige, woeke rende groei van organisatievor men. Daar moet men bovenuit kunnen blijven kijken, wil men er niet in verstrikt raken, en zijn doel uit het oog verliezen. Een goede samenwerking brengt tevens uitkomst uit de grauwe vereenzaming, die de mens in de massa van deze tijd zo makkelijk moet ondergaan en doet ondergaan. Laten we streven naar een de- mocratischp gemeenschap waarin ieder, gelijk, zijn eigen volle kans krijgt, en waarin men open oog hlijft houden voor de medemens. Zulk eeii gemeenschap kan een goede toekomst betekenen, nationaal, Europees en in wereld- verband. Het is het grote, eenvoudige begrip „Hfebt elkander lief", wat de enige grondslag Is, waarop men de toekomst bouwen kan. Het is de haat, die hem kan ver storen zoals wij dezer dagen weer met zo'n schok hebben moeten ervaren. In de hoop en het vertrouwen, dat een steeds dieper inzicht Q^rin zich baan moge breken, Gaston Deferre, de rechts-so- liaiistiscne burgemeester van Marseille, wordt in de Franse pers steeds vaker genoemd als de man die in 1965 door de ge zamenlijke oppositiepartijen kan didaat zal worden gesteld voor het presidentschap van Frank rijk. De 53-jarige politicus heeft er onlangs zelf van gezegd: „Ik ben begonnen erover te denken". In tegenstelling tot de recht zinnige leider van de socialis tische partij, Guy Mollet, is De ferre voorstander van de tegen woordige grondwet. Wel heeft hij bezwaren tegen de wijze waarop De Gaulle haar hanteert. Deferre mag rekenen op de sym pathie van de jongere generatie, die zich tot de huidige bewinds- vorm sterk voelt aangetrokken. De bekende socialistische poli dat de onmacht van de parle mentaire oppositie niet het ge volg is van een ondemocratisch stelsel, maar van haar eigen ge brek aan verbeeldings- en wils kracht. Wie de oppositie kandi daat stelt is volgens hem minder belangrijk dan de wijze waarop hij wordt gekozen. Als hij als grootste gemene deler van een coalitie van partijen naar voren wordt geschoven zal hij het eti ket van middelmatigheid dragen, aldus Philip. Hij moet in zijn verkiezings campagne volledig worden vrij gelaten. Met de opstelling van zijn program moet geen partij zich bemoeien. Als hij niet tot president wordt gekozen, zal hij de werkelijke leider van de op positie worden en de figuur om wie een nieuwe linkse partij zich zal vormen. Als deze kijk op de politieke toekomst juist blijkt, zal er in Frankrijk een stelsel van twee ticus André Philip is van mening partijen ontstaan, een doel dat De ergste vliegramp in de Ca nadese geschiedenis heeft zich vrijdagavond voorgedaan toen een DC-8 straalvliegtuig van de „Trans-Canada Airlines" ten noorden van Montreal neerstort te en in brand vloog, met een n verlies van 118 mensen levens. Het vliegtuig, dat met 111 pas sagiers en zeven bemanningsle den van Montreal naar Toronto op weg was, kwam terecht in een veld nabij Sainte Thérèse de Blainville in de provincie Que bec, ongeveer vijf minuten na dat het in een stromende regen van het internationale vliegveld ii - beëindig ik deze blik in verleden, ten alle tijde volledig kans moe- heden en toekomst". Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.56 3.31 4.11 4.21 3.24 3.59 4.39 4.49 ZON MAAN op onder op onder Nov. 30 8.23 16.34 16.37 7.13 Pec. 3 4 5 8.27 8.28 8.30 16.32 16.31 16.31 19.08 20.19 21.34 11.07 12.00 12.40 Een sobere plechtigheid op het Haagse Plein 1813 was zaterdag ochtend de eerste van een reeks van gebeurtenissen die allen we zen naar het 150-jarig bestaan van ons koninkrijk. Koningin en Prins legden in het kader van de Nationale Her denking 18131963 bij het stand beeld van Koning Willem I een krans en onze oudste Prinses hield een korte toespraak, waar van „Bezin u op het heden en zie naar de toekomst" de kern uitmaakte. Koorzang van „Die Haghe, Sangers", muziek van de Koninklijke Militaire Kapel en het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus" omlijstten de plechtigheid. Terwjjl Koningin en Prins met hun oudste dochter arriveer den speelde de K. M. K., die on der leiding stond van luitenant kolonel R. van Yperen „De Jonge Prins van Friesland". Vele voor namen waren op het Plein ter begroeting van de drie leden van de Koninklijke familie aanwe zig. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, was er, de minister-president van Suriname de heer J. A. Pengel, 's-Graven- hagens burgemeester, mr. H. A. M. Th. Kolfschoten, de Commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz terwijl evenmin ontbraken de vice-voor- zitter van het Comité Nationale Herdenking 18131963 en de voorzitter van het werkcomité, de heren dr. L. J. M. Beel en porf. dr. P. J. Bouman. Nadat Koningin, Prins en Prinses hun plaatsen hadden ingenomen opende de K.M.K. de plechtig heidmet een intrada, waarna de putaties van scholen, sport- en jeugdorganisaties met onder steuning van „Die Haghe San gers" het lied „Helden uit het verleden" zongen Toen volgde het leggen van de krans. Terwijl Koningin en Prins deze een plaats gaven voor het standbeeld van Koning Willem I, weerklonk „Gelukkig is het de K.M.K. Onder leiding van Jos Francken brachten „Die Ha ghe Sangers" daarna het „Domi- ne Salvim Fac Reginam Nos- tram" ten gehore. Daarna was de beurt aan Prin ses Beatrix. Ze hield een korte toespraak waarin ze er op wees dat waar mensen in de woelige duistere tijd van 1813 de moed hadden de grondslag voor ons Koninkrijk te leggen, het de plicht is van ons gehele volk zich te bezinnen op het heden. „Meer dan ooit", zo zei de Prinses, „dringt men naar verstandhou ding der volken, naar samenwer king en begrip voor de mede mens. De onderlinge afhankelijk heid eist van ons volk zowel als van ons persoonlijk, dat wij niet meer zelfzuchtig ons eigen be lang nastreven". De Prinses ver volgde met te zeggen dat „mede dank zij hetgeen in de voorbije 150 jaar binnen ons nationale be stel tot stand kon worden ge bracht, Nederland nu in staat is zijn aandeel in de vruchtbare opbouw van Europa te leveren en zich tevens op vrede en wel vaart in het algemeen te rich ten. In de komende 150 jaar zal het Nederlandse volk daarin op nieuw zijn bestaansrecht kunnen rechtvaardigen, dat het bereid is met zijn beste eigenschappen Europa en de wereld te dienen. Moge dit ideaal ons in de toe komst leiden". De plechtigheid werd besloten met het door alle aanwezigen zingen van het eer ste en zesde couplet van ons volkslied. Na afloop van de plechtigheid op Plein 1813 ging het Konink lijk gezelschap, begeleid door dr. Beel, naar het kabinet van de minister-president waar koffie werd gedronken. Daar waren ook aanwezig de secretaris-gene raal van het ministerie van Al gemene Zaken, jhr. mr. A. J. M. van Nispen tot Pannerden en de heren jhr. prof. mr. H. F. van Panhuys en P. A. Wackie Eys- ten, die later tijdens een bijeen komst in het Vredespalies het woord voerden. Na de koffie be gaven de Koningin en de Kroon prinses zich te voet naar de Zee straat waar de auto's gereed stonden om hen naar het Vredes- land", dat gespeeld werd door paleis te brengen. Zij liepen daarbij tussen jeugddeputaties met vlaggendragers door die de route omzoomden. Johnson en de Amerikaanse negers President Lyndon Johnson ge niet het „respect" en het volste vertrouwen van de zwarte ge meenschap van de Verenigde Sta ten, zo heeft de woordvoerder van de nationale vereniging voor de vooruitgang van kleurlingen, (N.A.A.C.P.) Roy Wilkens, na 'n onderhoud van 45 minuten met de president verklaard. Hij, zei dat de president tijdens het on derhoud tegenover hem had ver klaard, dat hij de Wet op de Burgerrechten, door president Kennedy voorgesteld, in het Con gres met kracht wil steunen De verkiezingen in Nieuw-Zeeland Bij de in Nieuw-Zeeland ge houden algemene verkiezingen heeft de Nationale Partij 44 en de Sociaal-Democratische Partij 35 zetels verworven. De Sociale Kredietpartij kreeg 1 zeteL Er hebben tachtig volksvertegen woordigers in het Huis van Af gevaardigden zitting. Bijna 47 procent der Nieuw- Zeelandse kiezers stemde op de Nationale Partij en 43,8 procent op de Socialisten. 8,06 procent schonk zijn vertrouwen aan de partij van het maatschappelijke krediet. Een reoordaantal van de 1,201.477 kiezers heeft aan de verkiezingen deelgenomen. Ver moedelijk zal blijken dat 97,7 procent zijn stem heeft uitge bracht. Britse premier en Westduitse bondskanselier naar Washington De Britse premier, sir Alec Douglas Home, zal op 12 en 13 december in Washington bespre kingen voeren met president Johnson, zo is zondag in Londen bekend gemaakt. Ook de Westduitse bondskan selier, dr. Ludwig Erhard, heeft een uitnodiging van president Johnson aanvaard hem op 27 en 28 december in zijn woning in Texas te bezoeken. van Montreal was opgestegen. Ooggetuigen hebben verklaard dat zij een ontploffing hadden gehoord, vermoedelijk op het ogenblik dat het toestel te plet ter sloeg. De Trans-Canada Airlines deel de mee dat er geen sprake is van sabotage en dat niets duidt op een ontploffing vóór dat het toe stel de grond raakte. De lichamen van de inzittenden zijn deerlijk verminkt. Het toe stel is zó zwaar beschadigd dat men het aanvankelijk niet kon identificeren. De stukken liggen in een wijde omtrek verspreid. De politie heeft van de vuur wapens gebruik moeten maken om plunderaars weg te houden van het wrak van het vliegtuig. Dit is meegedeeld door één van de twee Canadese politiemannen die een tijd lang de enigen wa ren die zich met de bewaking van het wrak konden belasten. Hij heeft gezien dat iemand een portefeuille opraapte en in zijn De Gaule voor ogen stond toen hij zijn nieuwe grondwet vorm gaf. Deferre zit niet vast aan ver ouderde ideologische dogma's. Hij denkt onafhankelijk, waar bij zijn financiële onafhankelijk heid hem een handje helpt. Met De Gaulle deelt hij niet alleen een sobere levenswijze en een goede gezondheid, maar ook veel stelregels, waaronder die dat Frankrijk een eigen atoomverde diging nodig heeft. Deferre is intelligent en een goed spreker, die een hekel heeft aan overbo dige woorden. Gezien zijn leeftijd kan hij zijn toekomst bouwen op de veron derstelling dat hij, zo hij in 1965 niet gekozen wordt omdat De Gaulle de andere kandidaat is, zeven jaar later een uitstekende kans gemaakt. (Adv.) Zelfmoord van meisje in Saigon Een 18-j'arig. meisje heeft zich zondag in Saigon in brand ge stoken en wel op dezelfde manier als enkele Boeddhistische monni ken tijdens de religieuze crisis in Zuid-Vietnam. Het meisje, Tran Thi Ngay genaamd, liet een brief na, waarin zij zegt dat zij, toen de regering van Ngo Dinh Diem nog aan het bewind was, de ge lofte had gedaan om zich op te zak stak. De dief kon in de bos- I offeren als de beproeving van de sen ontkomen. Boeddhisten voorbij was. De „Montreal Star" heeft vrij dag bericht, dat in de ruimen van minstens zeven vrachtschepen die gebruikt zijn voor het vervoer van Canadees graan naar de Sow- jet Unie glasscherven zijn gevon den. De verschepingen zijn ge vonden. De verschepingen zijn geschied in het kader van de overeenkomst krachtens welke Canada voor in totaal 500 mil joen dollar graan aan de Sowjet- Unie zal leveren. Het Canadese persbureau „Canadian Press" meldde, dat het door de zeven schepen aangevoerde graan onge schikt voor consumptie is ver klaard. Het persbureau meldde voorts: „Volgens de „Star" heeft Frank Hamilton uit Winnipeg, de voor naamste gevolmachtigde van de Canadese raad van graancommis- sionairs, in een telefonisch inter view bevestigd, dat Russische inspecteurs scherven van bier- en limonadeflesjes hebben gevonden, toen de schepen hun bestemming in de Sowjet-Unie hadden be- reikt. Hamilton deelde voorts mee, dat momenteel in Ottawa besprekingen gaande zijn tussen functionarissen van de Russische ambassade en ambtenaren van 't Canadese ministerie van Land bouw. Bovendien wordt een rap port verwacht van James Co- nacher, chef bij de graaninspectie, die juist is teruggekeerd van een speciale reis naar de Sowjet- Unie in verband met deze en an dere kwesties die samenhangen met de reusachtige graantrans- actie". President Soekarno heeft, blij kens een vrijdag in Djakarta ge publiceerd besluit, zijn regering opdracht gegeven Maleisische on dernemingen in Indonesië te „bevriezen" en daarna de leiding ervan over te nemen. Het betreft hier bedrijven die geheel of gedeeltelijk aan Malei sische burgers toebehoren of aan Indonesiërs die op Maleisisch grondgebied woonachtig zijn. Volgens het besluit is deze maatregel nodig omdat „het land bezig is een nationale economie op te bouwen en een politiek van economische confrontatie tegen de nieuwe federatie ontketent". President Soekarno gaf op 6 nov. opdracht tot de nationalise ring van Maleisische rubberfa brieken in Oost-Sumatra. Het officiële Indonesische pers bureau „Antara" meldt dat in de grensgebieden tussen Indonesië en het onder Maleisische bestuur staande Noord-Borneo „voorlich tingscursussen" worden georga niseerd. Het doel hiervan is „een antwoord te geven op de valse propaganda, dat Indonesië zwak is." De cursussn omvatten het vertonen van films over de kracht van de Indonesische strijdkrachten en het houden van lezingen over de „revolutionaire koers" van de Indonesische staat en het politieke manifest, dat de beginselen vermeldt, waarop het Indonesische staatsbestuur is ge grondvest. Tweehonderd Indonesische stu denten hebben vóór het gebouw van het Amerikaanse consulaat te Soerabaja, in Oost-Java, be toogd. Zij wilden protesteren tegen h.i. beledigende op merkingen die Amerikaanse se natoren over president Soekarno hebben gemaakt, aldus meldt het officiële Indonesische persbu reau „Antara". Deze senatoren hebben, bij een bespreking in de senaat van de Amerikaanse hulpverlening aan Indonesië, president Soekarno 'n „bandiet" en „de meest omkoop bare staatsman ter wereld" ge noemd. De studenten willen dat de Amerikaanse regering maat regelen tegen de betrokken se natoren neemt en dat zij veront schuldigingen aan president Soe karno aanbiedt. Er waren sterke wachtposten buiten het Amerikaanse consu laatsgebouw en het kanoor van de gouverneur van Oost-Java geplaatst. Er hebben zich dan ook geen incidenten voorgedaan. De politie in Medan heeft 30 studenten die in het geheim de twist dansten, betrapt, zo meldt het persbureau „Antara". Geluk kig voor hen, kwamen zij er van af met slechts een terechtwijzing van het hoofd der politie in Me dan. Op de ouders werd een be roep gedaan betere controle uit te oefenen op de activiteit van Churchill werd 89 jaar Sir Winston Churchill vierde zaterdag in alle rust zijn 89ste verjaardag in zijn woning in het Londense Hydepark. De oude staatsman heeft zoveel post ont vangen uit alle delen van de we reld, dat hij een speciale bood schap van dank heeft doen uit gaan voor degenen die hem heb ben gelukgewenst. Voorts ontving hij de traditione le verjaardagstaart, met 89 kaar zen en de inscriptie: Nooit is de wereld zoveel verschuldigd ge weest aan één enkele man." Deze woorden had wijlen president Kennedy geschreven in het do cument dat sir Winston werd uitgereikt toen hem begin 1963 het Amerikaanse staatsburger schap werd verleend. CAPE CANAVERAL OFFICIEEL KAAP KENNEDY President Jofmson van de Ver enigde Staten heeft officieel ge last dat de basis Cape Canaveral voor het lanceren van ruimte raketten naar zijn voorganger, de vorige week vermoorde president Kennedy, wordt genoemd. hun kinderen teneinde herhaling van ongepast gedrag te voorko men. President Soekarno had de twist verboden nadat de minister van Onderwijs deze dans had veroordeeld van als „een verdor ven voorbeeld van Westerse cul tuur."

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1