Gemeenteraad van Terneuzen Pagina 3 Agenda vergadering gemeenteraad van Axei ^Zaïërïag 30 november 1063 DE VRIJE ZEEUW De agenda van de dinsdag 3 december 1963, des n.m. om 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de vol gende pnnten: 5. 10. 11. 12. 13. Opening. Notulen. Ingekomen stukken en me dedelingen. Voorstel tot het benoemen van twee bestuursleden van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken. Voorstel tot oninvorderbaar verklaring van posten, be horende bij de gemeente rekening over het dienstjaar 1962. Voorstel tot intrekking van de verordening ex. artikel 26 Vleeskeuringswet. Aansluiting van een onren dabel perceel op het elec- trisch net. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de van Gistelelaan aan de fa. F. J. Steel en Zn te Axel. Voorstel tot aankoop van het pand Buitenweg 90 te Axel van D. Faas en c.s., wonende aldaar. Voorstel tot het aankopen van magazijnen c.a. van de heer A. de Visser en van de heer M. Mieras. Voorstel tot aankoop van enkele percelen gelegen aan de Gentsevaartstraat van de firma D. J. Oggel te Axel. Voorstel tot vaststelling van de 8e wijziging der gemeen tebegroting voor het dienst jaar 1963. Voorstel tot vaststelling van de 3e wijziging van de be groting van het Gemeente lijk Gasbedrijf voor 1963. 14. Voorstel tot overname in eigendom, beheer en onder houd van een gedeelte van de polder Beoosten- en Be- westenblij. 15. Voorstel tot toekenning van diverse pachtersvergoedin gen en aankoop van een warenhuis in verband met verwerving van grond aan de Buthdijk. 16. Voorstel tot wijziging van de Gemeenschappelijke Rege ling inzake het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en de Dienst Gemeentewerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen. 17. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond ge legen aan de van Gistelle- laan, aan de heer J. B. van de Berghe te Koewacht. 18. Voorstel tot verkoop van een gedeelte van het industrie terrein Noord II aan de fir ma D. J. Oggel te Axel. 19. Voorstel tot het verlengen van de rekening-courant overeenkomst met de Coö peratieve Boerenleenbank, gevestigd te Terneuzen. 20. Voorstel tot het verlengen van de rekening-courant overeenkomst met de Boe renleenbank „Axel", geves tigd te Axel. 21. Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 50 der Kleuter onderwijswet aan het be stuur van de R. K. Kleuter school. 22. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op de heffing van Precariorechten in de gemeente Axel. 23. Voorstel tot het vaststellen van de gemeentebegroting met de le wijziging, de be- drijfsbegrotingen en de be groting van de Sportstichting Axel, alle betreffende het dienstjaar 1964, goedkeuring van de begroting van de Gemeentelijke Instelling voor Sociale Zaken voor het dienstjaar 1964 en beslissing op de ingekomen verzoeken om subsidie. 24. Rondvraag. 25. Sluiting. Mededelingen van B. en W. op gestelde vragen. B. en W. deïen, in antwoord op de in de raadsvergaderingen van 29 oktober en 14 november 1963 gestelde vragen, mede: a. Vraag van de heer Van der Lee inzake de verkeerssitua tie op de Markt: Bij de laatste verkeersomleg- gingen is gebleken, dat de hoeken op de Markt inderdaad te nauw zijn. Wij hebben daarom beslo ten deze hoeken iets ruimer te maken. Indien het weer zulks toelaat, zal een en ander mogelijk nog dit jaar gerealiseerd kunnen worden. b. Vraag van de heer Hamelink inzake de belemmering van de lichtinval in de woningen door hoog opgroeiende bomen in verscheidene straten: De bomen in de Joost de Moor straat, de Bankertstraat en de Bylocquestraat zijn zó groot ge worden, dat de belemmering van de lichtinval, welke zij veroorza ken, niet meer door snoeien is te ondervangen. B. en W. hebben besloten deze bomen te vervangen door een minder bezwaar opleverende be planting. c. Vraag van de heer Oggel in zake de vaststelling van een rooilijn in de Kerkdreef, ten einde in de toekomst te kun nen komen tot een bredere straat: Een rooilijn voor de Kerkdreef is nog niet vastgesteld. De vroe ger vastgestelde rooilijn voor de oostzijde van deze straat, tussen de Weststraat en de Kerkstraat, is inmiddels gerealiseerd. Het eventueel vaststellen van een rooilijn voor het overige gedeelte van de Kerkdreef zal bij het in studie zijnde komplan onder ogen worden gezien. d. Vraag van de heer Oggel in zake het parkeren in de Kerk dreef (eventueel parkeerver bod aan één zijde van de straat) Het is niet de bedoeling in de Kerkdreef een volledig waeht- verbod vast te stellen. Het be staande wachtverbod, vastgesteld 22 december 1959, voor de gehele straat op zaterdag van 12—18 uur is gehandhaafd bij be sluit van 8 november 1963. Ook het bij besluit van 16 ok tober 1962 vastgestelde wacht, verbod voor de westzijde van de Kerkdreef op alle dagen, behal ve op zaterdag van 1218 uur, gedurende welke tijd een wacht verbod voor de gehele straat geldt, is onveranderd gehand haafd met het oog op trouw, en kerkdiensten. e. Vraag van de heer Oggel om de bewoners van de Nieuwen- diik-oostzijde in de gelegen heid te stellen de strook grond achter hun woningen te ko pen: Bij het uitbreidingsplan-Noord is de rooilijn aan de oostzijde van de Nieuwendijk ongeveer 10 me ter terug gelegd. Het verkopen van de bedoelde grond kan later moeilijkheden opleveren bij het realiseren van de daar ontworpen bebouwing. Het lijkt ons dan ook in dit stadium niet raadzaam de strook grond uit hand-en te geven. f. Vraag van de heer Vink om maatregelen in verband met het verrijzen van een bouw sel van losse stenen c.a. op het terrein achter de Nieu wendijk Inderdaad is hier door het op stapelen van losse stenen met afdekking een soort bergplaats gemaakt. Uiteraard heeft ons college hiertoe geen vergunning verleend. Wij hebben de verdere bouw doen stopzetten en de eigenaar aangeschreven het bouwsel te slopen. g. Vraag van de heer Maas om te bevorderen dat het wegdek van dè Buthdijk tot aan de duiker wordt verbeterd, aan gezien dit gedeelte per rijwiel bijna niet te berijden is: Inderdaad verkeert het nog te vernieuwen gedeelte van de Buthdijk in een vooral met rijwielen en bromfietsen slecht berijdbare toestand. Een provisorische verbetering kan echter met het oog op de voortgang van het werk be zwaarlijk verlangd worden. Wij hebben aan Rijkswater staat verzocht te willen bevor deren dat aan de aanleg en open stelling van het rijiwielpad zoveel doenlijk voorrang wordt ver leend. h. Vraag van de heer Maas in raad d.d. 29 oktober 1963 in zake taak van de Woonruim- tecommissie: Het is ons bekend dat de Woonruimtecommissie haar taak opknappen. Wij zullen niet nai-f laten hierop de aandacht te ves tigen, indien dit nodig mocht blijken te zijn. niet als louter formeel en regis tratief opvat. Indien de gegevens, welke bij de administratie berusten, haar niet voldoende inzicht verschaf fen en tevens wanneer belang hebbenden dit verzoeken, wordt door de leden der commissie ter plaatse een onderzoek ingesteld. Wij zijn er van overtuigd dat bij de verdeling der beschikbare woonruimte zoveel mogelijk alle factoren in rekening worden ge bracht. i. Vraag van mevr. Folkersma- Staal in de vergadering van 14 november 1963, om de put ten in het wegdek van de Kanaalkade te lichten: Met de aannemer van de in valsweg is overeengekomen dat hij na het gereedkomen van de traverse zal beginnen met de herbestrating van de invalsweg. Naar het zich laat aanzien zal dit over ca. twee weken het ge val zijn, zodat het geconstateerde euvel spoedig zal worden ver beterd. j. Vraag van de heer De Feijter om bij de onderhoudsplichtige aan te dringen op verbetering van de toestand van de oude weg naar Axelse Sassing: Aangezien over dit wegge deelte het verkeer in de richting Sluiskil wordt geleid in verband met de vernieuwing van de Rijks weg Axelse SassingAxel, is verbetering er van thans niet wel mogelijk. Inderdaad heeft dit 'oude weg gedeelte zeer veel te lijden van het intensieve verkeer, waarop het niet berekend is. Wij vertrouwen dat Rijkswa terstaat deze weg na het gereed komen van de nieuwe weg zal a. b. Overige mededelingen bij ons besluit van 22 oktober 1963 is H. de Groot benoemd tot monteur-bankwerker met ingang van een nader te be palen datum; bij ons besluit van 25 oktober 1963 is met ingang van 6 de cember 1963 in vaste dienst benoemd P. G. Eckhardt als onderhouds-vakman bij ons besluit van 1 januari i964 zijn benoemd: J. de Pooter te Axel tot adjunctcommies bij de Cen trale Boekhouding en G. H, Gerdes te Ter Apel tot ad junct-commies bij de afdeling Financiën; bij ons besluit van 15 novem ber 1963 is C. Schieman te Axel met ingang van 1 janua ri 1964 benoemd tot incas seerder bij het Woningbedrijf; bij ons besluit van 19 novem ber 1963 is als lid van de Bioscoopcommissie herbe noemd de heer P. J. van Ben- degem, terwijl als lid is be noemd de heer A. van Aren- thals; aan mevr. Beeldens—Heijns- dijk is met ingang van 1 ja nuari 1964 eervol onslag ver leend als bode-incasseerster bij het Gemeentelijk Woning-, bedrijf; door het dagelijks bestuur van het Centraal Bouw- en Woningtoezicht en de dienst van Gemeentewerken is met ingang van 1 februari 1964 benoemd tot technisch hoofd ambtenaar le klasse, met standplaats Axel, de heer F, J. Verduijn te Oostburg. Vóór de aanvang van de openbare raadsver gadering die gisteravond werd gehouden, waar in de gemeentebegroting en de begroting van de takken van dienst t.w. het Woningbedrijf, het Grondbedrijf.en de Dienst voor Maatschap pelijke Zorg werden behandeld en goedgekeurd, heeft de voorzitter, burgemeester mr H. Rijp stra de tragische dood van de president der Verenigde Staten, John F. Kennedy, met enke le toepasselijke woorden herdacht mede in ver band met het feit dat Terneuzen sedert enige tijd heeft kennis gemaakt met een aantal ver tegenwoordigers van zijn volk. Er werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De volgende agendapunten werden goedge keurd 1. Ingekomen stukken; 2. het voorstel van B. en W. inzake de aan leg van bestratings- en rioleringswerken in het uitbreidingplan „Zuid II"; 3. het voorstel tot wijziging van de begroting 1963 van het grondbedrijf; 4. het voorstel tot wijziging van de gemeente begroting 1964. Daarna gaf de Voorzittr gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen over de gemeentebegroting 1964. De heer Hol, die het woord voerde voor de Partij v. d. Arbeid, drukt er zijn tevredenheid over uit dat de behandeling van deze begroting dit jaar een maand vroeger kon plaats vinden. financiën. Na de eerste wijziging bedraagt het geraamde tekort over 1964, ƒ132.512 ajdus de heer Hol die dit niet verwonderlijk vond in een zo snel groei ende gemeente als Terneuzen. Hij zei dat zijn fraktie het gematigd optimisme van B. en W. deelt, maar dat hij zich wel zorgen maakt als, te beginnen in het jaar 1966, op de garantie-uitke ringen zal worden gekort. Een kortin'g, die begint met 20 elk jaar met eenzelfde percentage op- ^bben voor de wqze waarop de burgemeester „a-L-v 4.:.Tjzz Mr. H. Rnostra zich bovenal een bewindsman Sas van Gent in dit beleid zal aanvaardbaar zijn, terwijl daarnaast deelname van rijk en provincie nodig is. Dat daarvoor de gemeenteraad bevoegd heden zal moeten overdragen, zal bij de fraktie van de P.v.d. A. geen bezwaren ondervinden Omstreeks 1970, zo zei de heer Hol in verband met de vaste oeververbinding, zal deze bij een investering van 350 miljoen gulden rendabel zijn. Deskundigen hebben dit, onafhankelijk van elkaar vastgesteld. Hij vroeg voor deze kwestie de voort durende aandacht van B. en W. De woordvoerder van de P. v. d. A. sprak ver volgens over de Public Relations, waarbij hij aan drong op bepaalde voorzieningen. Wat de voor lichting zelf betreft, hierbij worden veelal infor maties gegeven op provinciaal niveau. De bron is dan over het algemeen het E. T. I. Zeeland. Het is daarbij meermalen opgevallen dat van deze zijde in Zeeuws verband gezien, in hoge mate prioriteit wordt gegeven aan het Sloeplan en de brug over de Oosterscheide. Zonder te kort te doen aan deze werken, menen wij toch, aldus spreker, in alle bescheidenheid te moeten opmer ken, dat het kanaalzönegebied van ministers even groot, zo niet belangrijker is. Hij ging verder: „Herhaaldelijk kunnen wij in de pers lezen, dat de burgemeester van Hulst opmerkt dat tegen het advies van het E. T. I. en het provinciaal bestuur in, de Philipsvestiging in Terneuzen is gekomen. Is dit het college van B. en W. bekend of dit zo is? Dit zijn nog maar enkele voorbeelden, die men evenwel op allerlei gebied kan ontmoeten. Wij vragen ons af of het e, t. i. alleen voor Walche ren dienst doet. gemeentegebouwen. De huisvesting van de gemeentediensten is over het algemeen minder goed, zo merkte de heer Hol verder op. Na nog enige aandacht te hebben geschonken aan onderwijs en Maatschappelijke Zorg, kwam de heer Hol tot het besluit dat alle gemeentelijke instanties bijzondere lof verdienen voor hetgeen er in 1963 werd gepresteerd. Hij memoreerde in verband hiermee het gereedkomen van het Scheldebad, daarnaast de aanvang van de bouw van het hoofdsportgebouw met tribune. Hjj noemde nog enkele wensen als een sport hal met instruktiebad, lyceum, openbare leeszaal met bibliotheek, nieuw stadhuis en politiebureau Voorts zei de heer Hol zeer veel bewondering te loopt- tot in 1970 de garantie vervalt. Hij zei van/™''. H. Rijpstra zich bovenal een bewindsman mening te zijn dat niets onbeproefd mag vorder A °°nt, ™*ar daarbo ook een manager is. gelaten om te trachten de donkere wolk aan de 1 financiële hemel te verdrijven. Nu de administra tieve procedure voor de vaststelling van de on derscheidene bedragen, sinds 1960 gebaseerd op de regeling van financiële verhouding tussen rijk en gemeente, nog steeds niet is afgesloten zei de heer Hol te hopen dat tijdig voor dit probleem van de garantie-uitkeringen een oplossing kan worden gevonden en wel zodanig dat deze t.z.t. niet behoeven te worden gekort. Zou hiervoor niet tijdig een oplossing kunnen gevonden worden dan lijkt het ons, zo meende hij, niet onwaar schijnlijk dat het verzorgingspeil lelijk in de knel komt. woningbouw. Spreker was van mening dat de woningbouw uitgebreide aandacht vraagt. Dit probleem speelt vooral in gemeenten die een snelle opgang maken, een grote rol. Met de strenge contigen- teringen en een zo geringe toewijzing aan de provincie Zeeland is dit probleem voor Terneuzen onoplosbaar. Daarom zij een pleidooi gehouden voor een contigentering waardoor de voortgang van de woningbouw in Terneuzen niet belemmerd zal worden. Hij memoreerde dat de gemeenten zich zullen moeten gaan toeleggen op arbeidsbesparende bouw. Er zal bouwcapaciteit moeten zijn, goed gekeurde uitbreidingsplannen en niet te verge ten bouwrijpe grond. Het is dus vereist, aldus de heer Hol, dat, zoals reeds vaker door zijn fraktie werd gesteld, op korte termijn grote complexen zullen moeten aangekocht worden. Hij noemde de aankoop van ruim 47 ha in het plan „Zuid II' een stap in de goede richting. Ten aanzien van de woningbouw stelde de heer Ho], dat de woningwetbouw van groot belang is voor de arbeidsvoorziening. Hij meende dat het van belang zal zijn dat bij het opstellen van bouwplannen en het indelen van uitbreidings plannen rekening te houden met een differen tiatie van huurwoningtypen, bij de bouw waar van wellicht ook financieringsmaatschappijen in geschakeld zouden kunnen worden. In dat geval zou meer rekening kunnen worden gehouden met de behoefte en de financiële draagkracht der toekomstige bewoners. industrie en haven. Over de voortgang van de industrialisatie toonde de heer Hol zich zeer tevreden. Voor het komende jaar zal de industriële ontwikkeling vooral moeten gericht zijn op de verdere uitbouw van het haven- en industrieplan. Hij zei, dat het hem verheugde dat de gronden, benodigd voor dit. plan. voor het. merendeel zijn aangekocht. Hij achtte samenwerking in breder verband absoluut noodzakelijk. Het deelnemen van de gemeente De woordvoerder van de K. V. P., de heer J. Bleijenberg, had eveneens een zeer lange be schouwing vooral voor wat de toekomst van Ter neuzen betreft. „Van een Terneuzenaar wordt wel eens gezegd dat hij weinig denkt over het verleden, maar meer zijn blik op de toekomst richt," zo merkte spreker op. Ook hij wilde zich hieraan houden en zich dan bepalen tot hetgeen in het naaste verschiet ligt. hulde. Alvorens hierop verder in te gaan, sprak hij zéér waarderende woorden aan het adres van de voorzitter, burgemeester Mr. Rijpstra, die on langs naast gemeentebestuurder ook manager werd genoemd. Daarnaast had de K. V. P.-woord- voerder zeer veel waardering voor het vele werk dat door de wethouders, de secretaris en alle andere gemeentelijke instanties in de loop van 1963 werd verzet. Bijzonder tevreden toonde hij zich ook over de verhouding tot en de samen werking met de collega-raadsleden en over het vooruitstrevende beleid van de inspekteur-korps- chef van de gemeentepolitie, de heer D. van Ooijen. De K. V. P.-woordvoerder noemde het voor Terneuzen een grote eer dat onlangs een oud- Terneuzenaar geroepen werd tot het ambt van staatssecretaris. woningbouw. De heer Bleyenberg zei in zijn beschouwing de woningsituatie in de gemeente wel als de belang rijkste te beschouwen die aandacht behoeft. Nieuwe, van fantasie en durf getuigende plan nen mogen niet zonder meer opzij worden gezet, ook al lijken zij op het eerste gezicht wat revo lutionair. Spreker zei, dat het voor ieder wel vaststaat, dat, willen wij uit de woningnood komen, er niet alleen nieuwe bouwmethoden moeten ontwikkeld worden, maar de overheid ook medewerking en stimulansen zullen moeten geven aan de zelf werkzaamheid op dat gebied, zoals dit bij onze Oosterburen en elders ook al met goede re sultaten geschiedt. Hij sprak de hoop uit, dat onze gemeente niet de nare gevolgen zal onder vinden van de karige toewijzing, die de provincie Zeeland voor 1964 heeft ontvangen. „Het in voor bereiding zijnde „Pronto-project kan een grote wending ten goede brengen en naar aanleiding daarvan dringen wij er op aan om zodra dit ,plan 600" van start is gegaan, meteen te begin nen met het prepareren van het volgende grote plan, teneinde niet achter de feiten te blijven aanlopen," aldus de K. V. P.-woordvoerder. Hij pleitte verder voor betere woningen, omdat naar zijn mening de woonkwaliteit van onze wo ningbouw verder omhoog moet gebracht H{j achtte het eveneens noodzakelijk betere woningen te bouwen omdat ook in Terneuzen de bereidheid zich begint af te tekenen hogere huren voor betere woningen te betalen. Dat het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ook in Terneuzen voornemens is aktiviteiten te gaan ontplooien, noemde spreker een verheugend teken. Op andere plaatsen zijn met dit bouwfonds uitstekende resultaten bereikt. industrialisatie. Ook de in gang zijnde industrialisatie kreeg ruime aandacht van de woordvoerder van de K. V. P. Hij wees op de grote belangrijkheid van deze economische ontwikkeling. Voorwaarden zijn geschapen om onze streek een voorname plaats te doen innemen op de Euromarkt. Neder land heeft met onze streek een sterke troef in handen in het spel der E. E. G. en wij kunnen derhalve gevoegelijk aannemen dat het poten tieel nog meer belovende gebied van en rondom Terneuzen in de toekomst de nodige steun en aandacht zal blijven krijgen. Nu uit een vorige week in de Staatscourant vanwege het minis terie van Economische Zaken gepubliceerde be schikking blijkt, dat het beleid van de kern gemeenten zal worden voortgezet, verwachten wij dat met de noodzakelijke hulp van hogerhand op de weg naar de optimale economische ontwik keling zal kunnen worden voortgegaan. De vestiging van Dow Chemical International N.V. te Terneuzen achtte spreker van zeer groot belang, waardoor Terneuzen heeft bewezen dat het alle fabrikanten van massaprodukten onder dak kan verschaffen. Deze vestiging wordt op ho ger Nederlands niveau als dè vestiging van het jaar beschouwt, aldus de heer Bleijenberg. In dit verband achtte hij het op zijn plaats hul de te brengen aan de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaanderen" die kans heeft gezien de miljoenen kubieke meters water jaarlijks te le veren. Daaruit moge de waarde van de openbare nutsbedrijven in het algemeen blijken, aldus spre ker. infrastructuur en havens. In zijn toekomstverwachtingen betrok de heer Bleijenberg vanzelfsprekend de kwestie van de havens en de infrastructuur. Voor wat het be heer der havens betreft, hoopte hij dat er ge streefd zal worden naar een zo goed mogelijke samenwerking tussen gemeente, provincie en Rijk. Hij somde alles op wat onder de infrastructuur moet worden verstaan en voor wat de planologie betreft, ook de gemeentelijke herindeling. Op ge meentelijk niveau zijn thans ook grote werken in voorbereiding, zoals het gemeentehuis en het po litiebureau. Voor wat het onderwijs betreft, sprak hij de hoop uit dat de nieuwe hoofd-ambtenaar, de heer Heijkoop, zich spoedig in de Terneuzense onder wijswereld zal thuis voelen. Over het steeds intenser en gecompliceerder wordend plaatselijke verkeer, merkte de heer Bleijenberg op, dat de Stichting van de Verkeers- tuin wel in de richting van een aangepaste ver- keersopvoeding wijst maar hij vroeg daarbij toch of ook hier de uiterste aandacht aan zal worden besteed. Daarop doorgaand memoreerde hij de harde noodzaak van een vaste oeververbinding over de Westerschelde, recreatie en sport. Een steeds groeiend bevolkingsaantal vraagt van ons allen het besef dat o.a. de lokale recreatie een andere inslag gaat krijgen en dat recreatie- vormen, die wij hier tot nu toe nauwelijks kenden, ingang gaan vinden. Nu er een overdekte tribune op het hoofdveld van de sportterreinen gaat ko men, meente de K.V.P.-fractie, in 1964 naast ver dere stappen op de weg naar een sporthal, ook de eerste stappen dienen te worden gezet om te zij ner tijd te komen tot een overdekt instruktiebad. Daarnaast zijn wij van mening dat de aanleg van sportvelden te Sluiskil op het programma dienen te staan. Na nog enige aandacht te hebben besteed aan de bezetting van het sekretarie-personeel, besloot de K.V.P.-woordvoerder met het college enkele konkrete vragen te stellen speciaal in verband met de toename van het inwonertal van Terneu zen en de woningbouw, daarbij de hoop uitspre kend dat het college voor het komende jaar onder Gods zegen moge werken. De heer D. M. Ollebek, die dit jaar de woord voerder van de C.H.U. was, noemde het tekort yan ruim 120.000 dat na de eerste wijziging tot ruim 130.000 is gestegen, niet verontrus tend. Bepaald optimistisch kon de heer Ollebek echter ook niet zijn. Evenals beide vorige spre kers besteedde de woordvoerder van de C.H.U.- fraktie de nodige aandacht aan het woningpro bleem. Hij zei verheugd te zijn, dat het beleid van B. en W. centraal is gericht op de woning bouw. Hij was verder van mening dat de bouw van grotere woningen nu ook een behoefte in Terneuzen gaat worden, in verband met de ves tiging van nieuwe indhstrieën. Met klem vroeg hij te bevorderen dusdanige woningen te bouwen, dat ook de minder kapi taalkrachtigen de huren zullen kunnen blijven betalen. Met de heer Bleijenberg was hij ver heugd over het feit dat ook het Bouwfonds van worden. Nederlandse Gemeenten aandacht voor Terneu zen heeft gekregen. De industrialisatie vraagt veel beleid, zo merkte spreker verder op. Van de grote voor zieningen noemde hij de aanleg van de nieuwe havens als een der belangrijkste. Ook voor wat betreft het onderwijs, de sport accomodatie en vele andere onderwerpen vroeg de heer Ollebek de blijvende aandacht, van het gemeentebestuur. Tenslotte wees ook de heer Ollebek op de noodzaak van een vaste oever verbinding. Doordat de heer Van Langevelde door ziekte verhinderd was deze vergadering bij te wonen, werd de algemene beschouwing van de A.R.- G. P. V. gehouden door de heer Ramondt. Over de financiën zei deze woordvoerder o.a. „In hoeverre de wet kapitaaluitgaven publiek rechtelijke lichamen en het afremmen van de bestedingen in verband met de overspannen arbeidsmarkt van invloed zullen zijn op het komende jaar, is wellicht nog moeilijk te over zien. Wij zouden het funest achten dat met name de woningbouw en de voorbereidende werkzaamheden zoals grondaankoop meerdere belemmeringen zouden ondervinden. Ook de heer Ramondt sprak zijn bijzondere waardering uit over het werk van het college van B. en W. en van de gemeentelijke diensten. Aangaande het onderwijs merkte hij op, dat de urgentie van o.a. het tot stand komen van een H.T.S. nog niets aan belangrijkheid heeft ngeboet. Hij verzocht hieromtrent om nadere inlichtingen. De gemeentelijke bijdrage in de verhouding tot de hulp geboden door de overige gemeenten aan de Protestants Christelijke Stichting van MaatschaDpelijk Werk en Gezinszorg, is vol gens de heer Ramondt voor verbetering vat baar. Over de gang van zaken van het Grondbedrijf waarbij over het algemeen wel medewerking werd ondervonden van de grondeigenaars en door hem ter sprake gebracht, evenals de -gebruikers, toonde de heer Ramondt zich tevreden. Ook de industriële, ontwikkeling en daarbij de uitbreiding van de havens werden door hem ter sprake gebracht, evenals de si tuatie van de woningbouw. Tot slot van de algemene beschouwingen werd het woord gevoerd door het V.V.D.-raads lid, de heer Fiin van Draaf. Deze spreker be treurde het dat zo weinig mensen gebruik ma ken van de mogeliikheid tof het bijwonen van de onenbare raadsvergaderingen. Ook spreker vestigde de aandacht op de wo ningnood waarbij hij stelde dat voor gemeenten als Terneuzen, door de minister van Economi sche Zaken als kerngemeenten aangewezen, dit nog veel zwaarder weegt. Hij was er stellig van overtuigd dat 1350 woningen als toewijzing" voor 1964 voor de gehele provincie veel te weinig is en vroeg zich af of de toewijzing van woningen aan aangewezen kerngemeenten niet beter in handen zou zijn van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid in overleg met zijn ambtgenoot van Economische Zaken. Vervolgens ricbttp de heer Fijn van Draat zijn aandacht op de leefbaarheid in de gemeen te Terneuzen. Hi; zeide veel bewondering te hebben voor de wijze waarop het college van B. en W. Terneuzen met zijn sportparken enz. steeds aantrekkelijker maakt. Hij toonde zich bovendien een voorstander van het af en toe tentoonstellen van werken van tegenwoordige plastische kunstenaars. Daar de heer Fijn van Draat zich een warme voorstander toonde van de Speeltuinvereniging die wil gaan uitbreiden, vroeg hij aandacht voor ruimte in de nieuwe wijken. Ook voor wat de sportbeoefening betreft toonde spreker zijn be langstelling voor een sporthal enz. Hij was verder van mening dat bij het Waterleidingbe drijf voortdurend moet worden aangedrongen op de fluoridering van het drinkwater teneinde tandbederf zoveel mogelijk tegen te gaan. Tenslotte vroeg de heer Fijn van Draat zich af of het ogenblik nog niet is gekomen om aan een verbrandingsinstallatie voor huisvuil te gaan denken, desnoods in samenwerking met andere gemeenten. Hij drong verder ook aan op het onderzoeken van de mogelijkheid tot auto matisering van het telefoonverkeer met België. Het college van B. en W. heeft zeer uitvoerig geantwoord op de vele vragen die in de loop van de beschouwingen naar voren kwamen. In de eerste plaats was het de voorzitter mr. H. Rijpstra, die in het algemeen de antwoorden gaf, waarna de beide wethouders meer in détails de verschillende problemen beantwoordden. Mr. Rijpstra zei zeer gevoelig te zijn voor de vele blijken van waardering voor het werk van het college en van alle gemeentediensten. Hij moest toegeven dat het voorbije jaar een bijzon ier zwaar jaar is geweest. Uit alle betogen is gebleken, aldus mr. Rijp stra dat twee punten, n.l. de woningbouw en de industrialisatie centraal zijn gesteld. Voor, de volkshuisvesting is een aanpak als nooit, tevoren nodig, merkte de voorzitter .verder op. Ondanks alle optimistische berichten zette hij toch nog 'n groot vraagteken. Voor wat de wo- ningtowijzing voor 't volgende jaar voor Terneu zen betreft, sprak de voorzitter als zijn vaste overtuiging uit, dat men in Zeeland niet statis tisch te werk moet gaan, maar dat er zeker afzonderlijke contingenteringen zullen beschik baar gesteld moeten worden. De industriële ontwikkeling zal zich in het komende jaar rond de havenplannen afspelen. Een bekend aannemer heeft opdracht gekregen plannen besteksklaar te maken. Er zijn even wel enige technische moeilijkheden te overwin nen. De problematiek van onze havens gaat ver uit boven die van de gemeente, aldus de voor zitter. Een Havenschap voor de kanaalstreek met participatie van de noordelijke en zuidelijke gemeenten achtte hij noodzakelijk. Het samen brengen van de instanties zal voor de econo mische betekenis van het gebied van onschat bare waarde blijken te zijn. Dit hangt echter weer allemaal samen met de gemeentelijke her indeling van onze streek. De kwestie van de vaste oeververbinding blijft ons fascineren, zo ging de voorzitter ver der, maar omtrent de plannen voor de bouw van een nieuw postkantoor was hem, naar hij mededeelde, nog niets bekend. Voor wat betreft de bouw van nieuwe bijzondere uloscholen, was mr. Rijpstra minder optimistisch gestemd. Hij was van mening dat dit nog mïnsirèns vijf, jaren zal duren. Ook de kwestie van een op te richten H.T.S. is een zaak van lange duur, hoewel de voor bereidende maatregelen reeds getroffen werden. Naar aanleiding van een vraag, die de heer Fijn van Draat had gesteld omtrent een in te voeren koopavond, antwoordde de voorzitter dat een aanvrage hierom, nog maar zeer onlangs binnen gekomen, bij het college in behandeling is. Ook de wethouder van Openbare Werken, de heer De Vos, heeft een groot aantal vragen beantwoord. Een suggestie van de heer Bleijenberg om mensen die dit zouden willen in de gelegenheid te stellen in eigen vrije tijd zelf een woning te bouwen, kon niet de volledige instemming van hem wegdragen. Hij achtte er nogal wat be zwaren aan verbonden. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Hol, die had gezegd dat hét college van B. en W. hopelijk diligent zal zijn voor wat de grondaankopen betreft, voor de woningbouw, verwees de beer De Vos naar het besluit, dien aangaande genomen in de vorige openbare raadsvergadering. Ook spreker was van mening dat in de toekomst wel zal moeten gedacht wor den aan een vuilverbrandingsinstallatie. Voor lopig zijn wij daaraan nog niet toe, aldus de wethouder. Men moet er inderdaad rekening mee houden dat dit een kostbare geschiedenis is. Met betrekking tot de vraag van de heer Fijn van Draat over de mogelijkheden tot het stich ten van speeltuinen, merkte de heer De Vos op, dat er méér terrein voor beschikbaar is dan particulier initiatief. Hij had goede hoop voor een overdekt in struktiebad, ofschoon dit wel enige tijd zal du ren. Maar hopelijk geen 17 jaar, zoals het Scheldebad, aldus de wethouder, die financiële medewerking van de bedrijven wel noodzakelijk achtte. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Bleijenberg over de mededelingen van de burgemeester van Hulst, betreffende de Phi- liusvestiging in Terneuzen, waarop mr. Rijp stra reeds een antwoord had gegeven, waaruit bleek dat het gemeentebestuur van Terneuzen maar liefst zijn eigen kansen benutte, voegde de heer De Vos hieraan nog toe, dat het naar zijn mening moeilijk is na te gaan of de eerste burger van Hulst wel juist is ingelicht. Hij voelde daaaraan ook niet zoveel behoefte. Het kwam hem echter wèl zeer Ioigsch voor, dat een bedrijf als Philips het beter oordeelt een nieu we vestiging in het centrum te plaatsen dan in een hoek van het gewest. Tenslotte was het de beurt aan de wethouder van Financiën, de heer De Meijer, om nog en- vragen te beantwoorden. Hij was de raad bij zonder erkentelijk voor het in het college ge stelde vertrouwen en zeide een grote mate van éénvormigheid in het denken van de raad te moeten constateren. De vraag van de heer Hol hoe de situatie is met de korting op onze garantie, zei de heer De Meijer dat Terneuzen zich in gezelschap van 40 der Nederlandse gemeenten bevindt en dat een streng doorvoeren van deze maatregel eenvoudig niet mogelijk is. Wij zijn in feite degenen, die de groeiperiode van de gemeente Terneuzen moeten begeleiden, aldus de wet houder, die besloot met te zeggen dat wij de overtuiging moeten hebben dat de regering ons daarbij niet in de steek zal laten en dat wij er zelf hard voor zullen moeten werken. Daarna had de behandeling van de gemeente begroting plaats die na enkele op- en aanmer kingen werd goedgekeurd. 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3