h Minister Andriessen neemt prij smaatr egelen De Amerikaanse presidents verkiezingen in 1964 farbovit Radiotoespraak van president Johnson HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Prysonderzoek wordt met kracht voortgezet Radio De Koek Het Nationaal Radioprogramma voor vandaag 30 november Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 55—57 Adminlstratle-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG SO NOVEMBER 1963 20e Jaargang No. 6090 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De minister van Economische Zaken heeft een prijs- beschikking afgekondigd voor huisbrandkolen. Er wordt maandag een prijsbeschikking afgekondigd voor houten meubelen. Behalve de prijzen van koffiemelk zullen de prijzen van taptemelk maandag a.s. worden verlaagd. Vele prijsstijgingen van de laatste tijd, die in de levens middelensector zijn opgetreden, vinden hun oorzaak in gestegen prijzen van agrarische produkten; als regel zijn de prijzen niet meer verhoogd dan in overeenstemming was met de gestegen inkoopprijzen. Van een aantal prijs verhogingen voor andere produkten is na onderzoek ge bleken, dat deze niet in strijd zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Enige prijsverhogingen, die het ministe rie van Economische Zaken waren gemeld, bleken niet te hebben plaats gevonden. Verder zijn er de laatste tijd ook een aantal prijsverlagingen tot stand gekomen. Dit is de korte inhoud van een gisteren door het ministerie van Economische Zaken uitgegeven communiqué over de prijsmaat regelen, dat eindigt met de me dedeling, dat het prijsonderzoek over de gehele linie met kracht wordt voortgezet. Het ministerie deelt het vol gende mede: „De mnister van Economische Zaken heeft zich blijkens een publikatie in de Staatscourant van vrijdag 29 november 1963 genoodzaakt gezien een prijsbe schikking af te kondigen voor huisbrandkolen. Hij heeft deze beslissing genomen omdat in verscheidene plaatsen door de detailhandel voor deze brand stoffen hogere prijzen in reke ning worden gebracht, dan die, welke in het overleg van het ministerie met het bestuur van de federatie voor de Nederlandse brandstoffenhandel waren afge sproken. De bij de federatie aangeslo ten organisaties hebben een dringend beroep gedaan op hun leden om zich aan de overeen gekomen prijzen te houden. On derzoekingen van de economi sche controledienst hebben ech ter aangetoond, dat ondanks al deze inspanningen verscheidene detailhandelaren te hoge prijzen blijven berekenen. Een prijsmaat regel kon daarom niet achter wege blijven. De beschikking schrijft o.m. voor, dat de handelsmarge van de detailhandel niet mag uitgaan boven het peil, zoals dat tussen het ministerie en de federatie voor de Nederlandse brandstof fenhandel was overeengekomen. Tevens zijn de detailhandelaren in vaste brandstoffen krachtens de bescnikking verplicht in hun administratie te doen blijken van de invloed van menging en bre king op de prijsvorming en aan tekening te houden van elke af geleverde hoeveelheid, gespeci ficeerd naar soort en afmeting, de prijs en de afleveringsdatum". Voorts is de minister uit een onderzoek gebleken, dat de laat ste tijd voor in Nederland ver vaardigde houten meubelen prijsverhogingen hebben plaats gevonden, die in strijd zijn met de regels van het prijsbeleid. Het overleg dat is gevoerd met de centrale bond van meu belfabrikanten heeft er niet toe kunnen leiden, dat voldoende waarborgen konden worden ver kregen, dat deze ongerechtvaar digde prijsverhogingen op korte termijn ongedaan zouden worden gemaakt. In verband hiermede zal de minister van Economische Zaken in de Staatscourant van a.s. maandag 2 december 1963 een prijzenbeschikking afkondigen voor houten meubelen. Deze be schikking zal voorschrijven, dat voor in Nederland vervaardigde houten meubelen, al of niet ge stoffeerd, geen hogere prijzen in rekening mogen worden gebracht dan die, welke golden op 1 ok tober 1963. Dezer dagen is op het ministe rie van Economische Zaken een bespreking gehouden met de fabrikanten van koffiemelk, naar aanleiding van de recente prijs verhogingen voor dit artikel. Hierbij is aan hen meegedeeld, dat vooral de prijsverhogingen, die voor de koffiemelk in kleine re verpakkingen zijn doorge voerd, naar het oordeel van de minister uitgaan boven het peil, dat op grond van de per 3 no vember J.l. gestegen verreken- prijs voor melk gerechtvaardigd is. Als deze teveel verhoogde prijzen niet omlaag zouden wor den gebracht, zou de minister genoodzaakt zijn een prijsmaat regel af te kondigen. De fabrikanten hebben, als resultaat van deze bespreking, toegezegd de prijzen van koffie melk m.i.v. a.s. maandag 2 de cember 1963 terug te brengen tot het door de minister gewen ste peil. Bovendien heeft het overleg met de betrokken organisaties van het bedrijfsleven ertoe ge leid, dat de prijs van taptemelk, die eveneens teveel was ver hoogd, zal worden verlaagd tot het peil van 31 oktober j.l., ver meerderd met 2 cent per liter. Naar aanleiding van de regel matig door de economische con troledienst verrichte prijscontro les, waarbij tevens werden be trokken de door het Consumen ten Contact Orgaan en in de pers genoemde prijsverhogingen, deelt het ministerie van Economische Zaken op grond van onderzoe kingen verder het volgende mede. Geconstateerd is, dat de mees te van de genoemde prijsverho gingen in de levensmiddelen sector hun oorzaak vinden in ge stegen prijzen van agrarische produkten, al dan niet als gevolg van regelingen in E. E.G.-ver- band of in prijsstijgingen van grondstoffen op de wereldmarkt. Zo heeft de verhoging van de verrekenprijs voor melk doorgewerkt in de prijzen van melk en melkprodukten, zoals yoghurt, pap, vla e.d. Voorts kwamen in het kader van het landbouwvalorisatiebeleid hogere prijzen tot stand voor boter en kaas. 31 De vleesprijzen zijn gestegen als gevolg van de algemene schaarste aan vlees in West- Europa. Deze prijsstijgingen wer ken door in de prijzen van vlees- produkten en vleeswaren. 31 De gestegen meelprijzen hebben gevolgen voor een reeks van artikelen, waarin meel is verwerkt, zoals b.v. brood, be schuit, koek, macaroni, vermi celli, spaghetti, mie, paneermeel, cakemeel e.d. g De prijsverhogingen in het verleden van bepaalde vruch tensoorten. alsmede de zeer ster ke stijging van de suikerprijs op de wereldmarkt, hebben gevol gen gehad voor de prijzen van bepaalde conserven, jams, vruch tenlimonades, alsmede van stroop e.d. Prijsverhogingen van grond stoffen hebben voorts hun invloed gehad op de prijzen van oliën en vetten (margarine); cacao (bepaalde chocolade-arti kelen) rijst en koffie.' De door het ministerie tot nu toe geconstateerde stijgingen voor deze artikelen zijn onder zocht, waarbij is geconstateerd, dat als regel de betrokken fabri kanten en handelaren hun prij zen niet meer hebben verhoogd dan in overeenstemming is met de voor hen gestegen inkoopprij zen. Zelfs is in verschillende ge vallen gebleken, dat deze externe kostenstijgingen slechts ten dele in de prijzen zijn doorberekend. Van een aantal prijsverhogin gen voor andere produkten is na onderzoek gebleken, dat deze niet in strijd zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Als voorbeeld kunnen worden genoemd smeer olie, lucifers, enkele soorten pocketboeken, couranten, brand spiritus, bepaalde soorten lakens en zakdoeken, eau de cologne, bepaalde soorten scheercrême en schoencrême, bepaalde merken stijfsel en schuurmiddelen, als mede ziekenhuistarieven en ta rieven voor particuliere ziekte kostenverzekering. Verschillende van de hier opgesomde prijsver hogingen werden reeds langere tijd geleden akkoord bevonden. Daarnaast is uit het onderzoek gebleken, dat enige mededelin gen omtrent prijsverhogingen niet in overeenstemming waren met de feiten. Voor de navolgen de artikelen werden geen prijs verhogingen doorgevoerd: norit, rolfilms, bepaalde merken tand pasta, een bepaald merk olie kachel en een merk oliehaard. Voorts kan er op worden ge wezen, dat zich recentelijk een aantal prijsverlagingen heeft vol trokken. Hierbij kunnen o.m. worden genoemd: Een aantal groentenconserven (zoals doperwten, sperciebonen, wortelen, appelmoes) een merk cacao bepaalde rijwiel banden bepaalde tricotages uit synthetische garens een aantal vruchtensappen en wijnen een bepaald merk scheermesjes soorten plaatijzer superben- zine (62 van de benzinemarkt) enkele geneesmiddelen en kele ijzergarens een wasmiddel eieren bepaalde dameskou sen een haarwasmiddel braadkuikens. Het prijsonderzoek, zo besluit het communiqué, wordt over de gehele linie met kracht voortge zet. Zoals de minister van Eco nomische Zaken reeds bij de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer der Staten- Generaal tot uitdrukking bracht, zal hij niet aarzelen tot het ne men van prijsmaatregelen, indien uit het onderzoek mocht blijken, dat ongerechtvaardigde prijsver hogingen zijn doorgevoerd. In politieke kringen in de Ver. Staten twijfelt men er niet aan dat president Johnson door de democratische partijconventie, die in augustus in Atlantic City zal worden gehouden, tot kan didaat voor de presidentsverkie zingen van november 1964 zal worden gekozen. Deze overtuiging is gebaseerd op de persoonlijkheid van de nieuwe president, op de onmis kenbare invloed die hij in zijn partij heeft en op het feit dat de partijconventie reeds eerder een vice-president, die onder dezelf de omstandigheden als Johnson president was geworden, tot kan didaat uitriep. Men acht het waarschijnlijk dat ook anderen hun kandida tuur zullen stellen maar John sons positie lijkt nu reeds erg sterk. Het grote vraagstuk zal, aldus genoemde kringen, de kandidaatstelling voor het vice- presidentschap zijn. Men noemt nu reeds twee namen: Sargent Shriver, directeur van het vrij willigerscorps voor de vrede en Edmund Brown, de gouverneur van Californië. Shriver is een uitstekend or ganisator. Hij bewees dit bij de oprichting van het vredescorps en bij de organisatie van de be grafenis van wijlen president Kennedy, die in recordtijd moest geschieden. Men beschouwt he echter als een aandeel dat hij een zwager van president Kennedy is omdat de partijconventie het niet wenseliik zou kunnen ach ten de indruk te wekken dat zij een familiedynastie wil vormen, en zeker niet in 1964. Brown is altijd een warm voorstander van Kennedy's politiek van „nieuwe grenzen" geweest en hij versloeg Richard Nixon bij de laatste ver kiezingen voor het gouverneur schap van Californië. Indien Nixon opnieuw tot re publikeinse kandidaat zou wor den gekozen zal deze overwin ning, zo neemt men in genoem de politieke kringen aan, zeker een belangrijk argument vor men. Mexico wijst Cubaans protest af Mexico wijst een Cubaanse nota van woensdag van de hand, waarin geprotesteerd wordt te gen mishandeling van een vrou welijke employé van het Cu baanse consulaat in Mexico door de Mexicaanse politie. Dit heeft de Mexicaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Manël Tello, meegedeeld. Volgens de Mexicaanse minis ter is de betrokkene, Silvia Du- ran, een Mexicaanse, die aan de Mexicaanse jurisdistie is onder worpen. Silvia Duran werd zaterdag door de politie verhoord over po gingen, die Lee Oswald enkele maanden bij het Cubaanse con sulaat heeft gedaan om een vi sum voor Havanna te krijgen. (Oswald wordt ervan verdacht de moord op president Kenne dy gepleegd te hebben.) (Adv.) inqewan (actieve ItooMragees) bij maag-en inqewandsklachten.fi.25 REYDON EN DE JAGER SPOEDIG OP VRIJE VOETEN Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft meegedeeld dat de ambassadeur van de Sow- jet-Unie in Nederland, de heer I. I. Toegarinov, vrijdagmiddag de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft be zocht am mee te delen dat de twee Nederlanders E. B. Keydon en L. de Jager, die sinds augus tus 1961 gevangen worden ge houden, spoedig zullen worden vrijgelaten. Zoals bekend is van Neder landse zijde herhaaldelijk, laat stelijk nog in een gesprek in september te New York tussen minister Luns en zijn Sowjet- ambtgenoot, de heer A. Gromy- ko, op vrijlating aangedrongen, aldus de woordvoerder. In Haagse kringen zei men dat deze maatregel wordt gezien als een gebaar van goodwill van de Sowjet-Unie die hoopt dat de vrijlating zal bijdragen tot een gunstige beïnvloeding van de betrekkingen tussen de twee landen. (Adv.) Kooréatmat 102 Telefoon 8120 (Hernemen HET VERKEER IN DE TOEKOMST Deze foto laat zien hoe volgens de plannenmakers in de toe komst het verkeer in de beroem de Londense Oxfordstreet zich, in drie lagen, zou kunnen bewe gen. De voetgangers maken daarbij gebruik van rollende trottoirs, z.g. „travolators". Het model, gemaakt voor het pro gramma „World in action" van Granada-Ttelevisie, is gemaakt aan de hand van tekeningen van prof. Colin D. Buchanan, architekt, ingenieur en „stads plannee", wiens rapport „Tra- fic in towns" woensdag is uitge komen. De middelste verkeers- iaag geeft voetgangers toegang tot de aanliggende winkels. Op de onderste laag komen in het gehee] geen voetgangers. Ter gelegenheid van Thanks giving Day heeft president John son van de Ver. Staten donder dag in een toespraak voor radio en televisie gezegd dat de Ame rikanen zich „van deze midder nacht van tragedie" zullen ver heffen tot „nieuwe grootheid". Na de moord op president Ken nedy heeft het Amerikaanse volk en ook het Amerikaanse systeem een vuurproef door staan. President Johnson zei zich tot de natie" te wenden „om uw hulp te vragen, uw kracht en uw gebed, opdat God deze republiek moge behoeden en al mijn wer ken leiden". De Amerikaanse president maakte bekend dat de grote ra ketlanceerbasis op Cape Canave ral voortaan Cape Kennedy zal worden genoemd. „Onze blik is naar buiten ge richt, ons streven is voorwaarts" zei de president. „Een grote lei der is dood, een grote natie moet haar weg vervolgen. Meer dan welke vorige generatie ook heb ben wij reden tot dankbaarheid op deze Thanksgiving Day", aldus de president, waarna hij opsom de wat bereikt werd en de zege ningen die zijn ontvangen, zoals het feit „dat wij in vrede leven". „Een daad die bedoeld was om ons uiteen te scheuren heeft ons bijeengebracht". HOOFDREFERENDARIS BONDSKANSELARIJ VERDACHT VAN LANDVERRAAD Een hoge functionaris van de bondskanselarij in Bonn is, naar eerst thans bekend wordt, twee maanden geleden op verdenking van landverraad gearresteerd. De arrestatie werd vrijdagavond door de federale procureur-gene- aal in Karlsruhe bevestigd. De betrokken ambtenaar is de hoofdreferendaris Erich Helbig. Van officiële zijde in Bonn wil de men vrijdagavond geen commentaar geven. Helbig was werkzaam op de afdeling Verkeer, P.T.T. en We tenschappelijk onderzoek. Zijn speciaal werkterrein lag in aan gelegenheden betreffende de Spoorwegen en de Posterijen, Naar verluidt wisten Helbigs collega's sinds diens arrestatie niet beter, dan dat hij ziek was. Berichten, als zou bij een huis zoeking in zijn woning belas tend materiaal zijn gevonden, zijn tot dusver niet officieel be vestigd. Bondskanselier Erhard is bij zijn ambtsaanvaarding als rege ringsleider van de arrestatie op de hoogte gesteld. Ook de gron den waarop Helbig was gearres teerd zijn hem ter kennis ge bracht. Zaterdag, toen „deze grote last pas enkele uren op mijn schou ders rustte" waren de twee eer sten die hem hulp aanboden de oud-president Eisenhower en Truman. De grootste last die een president heeft te dragen is de haat en verdeeldheid onder zijn eigen landslieden, aldus John son. Hij vroeg daarom alle haat, on verdraagzaamheid en dweep zucht te laten varen. (Adv.) POTTER Sggggjjgl MEtVrftOLPELtETS Tejien hoesrien Keelpijn Uitwerking frappan^^^/j DE NATIONALE HERDENKING EN DE NED. HERV. KERK Het moderamen van de Gene rale Synode der Nederl. Hervorm de Kerk heeft aan de kerkeraden en predikanten gevraagd ter ge legenheid van de nationale her denking 18131963 in de kerk diensten van 1 december aan dacht aan de herdenking te ge ven. Het moderamen heeft daar bij de volgende boodschap uit gezonden. „De christelijke gemeente mag God danken voor de vrijheid die ons volk in zijn geschiedenis een en andermaal, na tijden van zwa re druk onder vreemde over heersing, heeft ontvangen. De kerk van Christus mag ook in deze weldaden een gave van Gods genade zien op de dag waarop zij zich gaat voorberei den op de viering van het feest van Christus" komt en tegen woordigheid in onze wereld. In het licht van de gave, die Christus zelf is, verschijnt al het goede dat ons is gelaten of her geven in ons leven in de konink rijken van deze wereld als teken van Gods gunst en van zijn ge duld. Maar ook zal de christelij ke gemeente juist in deze dagen haar dankbaarheid voor deze gaven mogen tonen in haar be reidheid haar deel van de ver- antwoordeijkheid te dragen voor de heerschappij van gerechtig heid en vrede in ons volk en in de volkerenwereld. Moge dan zo de kerk, die in opdracht van haar Heer dienend staat temidden van ons volk, ge tuigen van het heil dat Jezus Christus in de wereld heeft ge bracht. Zijn geest leide ons volk en de volkerenwereld op de weg naar waarachtige vernieu wing". In verband met de gewijzigde begintijden van het radio- en televisieprogramma uit paleis Soestdijk „Oranjes over Oranjes" is er een geheel nieuwe opzet gemaakt van het Nationaal Radio programma van vandaag zaterdag 30 november. Teneinde een volledig en juist beeld te geven van het geheel laten wij een volledig overzicht van het avondprogramma volgen: Het programma Hilversum I: 19.4020.00 Aktualiteiten en kommentaren uit binnen- en buiten land. Nieuwsberichten. Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Leo Driehuys met medewerking van Herman Krebbers, viool. Oranjes over Oranjes. Op paleis Soestdijk haalt het koninklijk gezin her inneringen op aan vroegere generaties Oranje. Van muziek en Oranje. Een verzameling fanfares, marsen, muziek voor hu welijk en verjaardagen, gezongen en gespeeld op hobo, fagot, blokfluit, trompet, clavecimbel en ham- merklavier. Muziek voor fluiten. N ieuwsberichten. Sportberichten. Minuutklank 1813. Woorden en muziek van toen. Radio Kamerorkest onder leiding van Maurits van den Berg. Toespraak door professor dr. P. J. Bouman, voorzit ter van het algemeen werkcomité Nationale Herden king 1813—1963. Nieuwsberichten. Klok, sluiting en Wilhelmus. Het programma Hilversum II: 19.4521.00 „De vlag is zwaar". Klankbeeld naar het leven van Gijsbert Karei van Hggendorp bij de 150e verjaardag van ons koninkrijk. Oranjes over Oranjes. Op paleis Soestdijk haalt het koninklijk gezin herin neringen op aan vroegere generaties Oranje. Sterren disco parade uit de twintiger jaren, verzameld en gepresenteerd door Alex de Haas. Voordracht door Jules Royaards, Nieuwsberichten. Radio Swingharmonisch Orkest onder leiding van Pi Scheffer. 23.0523.20 Vandaag de dag. Aktualiteiten en kommentaren uit binnen- en buiten land. Amerikaanse volksliedjes. Toespraak door professor dr. P. J. Bouman, voorzit ter van het algemeen werkcomité Nationale Herden king 1813—1963. Nieuwsberichten. Klok, sluiting en Wilhelmus. 20.00—20.05 20.05—21.00 21.00—21.50 21.50—22.05 22.05—22.30 22.30—22.40 22.40—22.45 22.45—23.15 23.15—23.45 23.45—23.55 23.55—24.00 24.00 21.00—21.50 21.50—22.20 22.20—22.30 22.30—22.40 22.40—23.05 23.20—23.45 23.45—23.55 23.55—24.00 24.00 Bedankbriefjes van de schoolkinderen Dousadj „Daar mijn vader niet schrij ven kan wil ik de mensen in Holland bedanken die meegehol pen hebben geld in te zamelen voor mijn huis en stal". Zo be ginnen de briefjes in Perzische lettertekens, die de 30 school kinderen uit het herbouwde Dousadj onder leiding van hun onderwijzer op bloknoot-blaad- jes hebben geschreven. Alle 550 jeugdcomité's in ons land die meegeholpen hebben aan de ac tie van de Europese werkgroep voor de herbouw van dit in 1962 bij een aarbeving verwoeste Perzische dorpje krijgen zo'n briefje met een Nederlandse ver taling. De leider van de nu afgesloten actie, Pie Kersten, heeft nu aan de comité's de suggestie gedaan om aan al hun medewerkers te vragen een ansichtkaart met een foto of tekening van hun woon plaats te sturen aan de dorpsbe woners uit Dousadj. Een groot hogedrukgebied waarvan het centrum boven W.- Rusland is gelegen, heeft een uitloper naar Scandinavië, die nog in betekenis toeneemt. In verband hiermee is het ko mende etmaal iets meer wind uit oostelijke richtingen te verwach ten. De kans op mist wordt daar door vandaag wat kleiner. De temperaturen zullen onge veer op hetzelfde niveau blijven. Ook voor vandaag wordt geen neerslag van betekenis verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog Overwegend droog en zwaar bewolkt weer met hier en daar ook nog mit. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.07 1.07 Terneuzen 1.42 1.42 Hansweert 2.22 2.22 Walsoorden 2.32 2.32 ZONDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.32 1.49 Terneuzen 2.07 2.24 Hansweert 2.47 3.04 Walsoorden 2.57 3.14 MAANDAG 2 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.12 2.35 Terneuzen 2.47 3.10 Hansweert 3.27 3.50 Walsoorden 3.37 4.00 ZON MAAN op onder op onder Nov. 30 8.23 16.34 16.37 7.13 Dec. 1 8.24 16.33 17.16 8.04 2 8.26 16.32 18.66 9.59 3 8.27 16.32 19.08 11.07

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1