Geen overeenstemming bij overleg over salaris overheidspersoneel Nader beraad in Stichting over overwerk, vakantietoeslag en winstdeling Venezolaans vliegtuig overmeesterd De prijzen wmmicm Commentaar op rede van' president Johnson HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN FranSertng Wj abonnement: Terneuzen Dlreeteur-Heofdredaeteur L wan 8e Sande Redaeöe-adres: Noordstraat 5557 Administratle-adres: Smidswai Telefoon 01150—3073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1963 20e Jaargang No. 6089 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; m advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén advertenties)5 regels 1,10. Iedere re 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbe Vermelding: Brieven onder nummer, of: Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur De gisteren gehouden, afslui tende besprekingen in de centra. Ie commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de salarismaatregelen ten behoeve van het overheidsperso neel in 1964, hebben niet tot overeenstemming geleid. Dit heeft de minister van Binnen landse Zaken mr. E. H. Toxo- peus op een gisteravond in het gebouw van zijn departement gehouden persconferentie mede gedeeld. Gisteren is gebleken dat de afwijzing van de uitkering ineens door de Centrales ernstig werd betreurd. Eveneens waren de Centrales teleurgesteld over de afwijzing door de regering van hun voorstel voor het lagere en middelbare personeel op maand salaris en met name omdat naar de opvatting van de regering elke verbetering voor deze groe pering „uit de trend" zou moeten worden bekostigd. De Centrales bleken bereid uit eindelijk materieel het voorstel van de regering te aanvaarden, indien deze maatregel extra zou worden gefinancieerd. Tenslotte bleken de R.K.-Cen- trale en de Prot. Chr. Centrale bereid, nadat op enkele secun daire punten nog een kleine toe zegging door de minister was gedaan, de voorstellen der rege ring tè aanvaarden, zij het dat zij zwaarwegende bezwaren ble ven koesteren tegen de opvattin gen van de regering ten aanzien van de uitkerings-ineens en de financiering van de overwogen verbetering van de positie van evengenoemde ambtenaren. Deze bezwaren wogen de an dere drie Centrales dusdanig zwaar, dat zij meenden niet ak koord te kunnen gaan met net totaal der voorstellen. Het overleg is een goed oven leg geweest, aldus de minister. Ook van de kant van de Cen trales is daarvan in de vergade ring van gisteren van getuigd. Nu geen overeenstemming is bereikt zal de minister zelfstan dig maatregelen nemen. Hij zal dié maatregelen nemen die hij redelijk, billijk en rechtvaardig vindt in de huidige situatie. De door 6e minister in het pakket van het begin aan aange boden tien procent salarisverho ging was en is z.i. een royale be nadering. De minister handhaaft dit standpunt onverkort. Bij een schets van de onder handelingen, van de wensen, voorstellen, amendementen e.d. verklaarde de minister dat hij er ook zelf behoefte aan had tot overeenstemming te komen in iet overleg. De onderhandelingen zijn ge voerd onder de schaduw, of, zo men wil, onder het licht van het akkoord in de Stichting van de Arbeid, van het bijna-akkoord omdat men er nog niet helemaal uit is. In dat akkoord wordt een for se loonstijging voor 1964 ge- PRINS BERNHARD BELEDIGD De krijgsraad te Arnhem heeft donderdag de 22-jarige soldaat H. K., gelegerd in Wezep, een maand voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar en 75,boete opge legd wegens belediging van Prins Bernhard. De auditeur-militair had een zelfde gevangenisstraf en 50 boete geëist. Op maandag 13 mei zou de sol daat 's morgens in de trein van Alkmaar naar Zaandam beledi gende woorden hebben geuit naar aanleiding van een buitenlandse reis van Prins Bernhard. Andere passagiers namen er aanstoot aan. De soldaat werd gearresteerd. De auditeur-militair kwalifi ceerde het gedrag van de sol daat, die onder de invloed van sterke drank verkeerde, als mis selijk. Hij staat in zijn legerplaats bekend als iemand, die er een gewoonte van maakt vuile taal te bezigen. Ook de raadsman, mr. H. G. Brinkert, vond het een nare zaak Pleiter voerde ter verdediging van de soldaat aan, dat deze die maandag een zwaar nachtelijk feest achter de rug had en na enkele uren slaap doorgegaan was met drinken. De soldaat had 10 flesjes bier tot zich genomen. Hij wist niet meer wat hij zei. Hij sloeg wartaal uit, onzin. Op zet tot belediging van een lid van het Koninklijk Huis, hij heeft er geen hekel aan naar de sol daat zei moet volgens pleiter wordea betwijfeld. noemd. Naar het oordeel van het kabinet betekent dat, aldus mi nister Toxopeus, dat er buiten die tien procent niet veel meer gebeuren kan. Die tien procent is een dergelijke hap dat we moe ten kijken of de economie dat kan verdragen. Wat de aangeboden tien pro cent betreft, meent de minister dat dit verantwoord was onder de huidige omstandigheden. Het kabinet heeft uitgesprokenhet kan tien lijden voor het bedrijfs leven en dan moet de minister van Binnenlandse Zaken dat ook voor het overheidspersoneel kun nen doen. Speciaal met het oog op de wensen die zijn ter tafel gelegd voor ambtenaren op weeksalaris, had de minister aanvankelijk voorgesteld de vèrdienstebelo- ning voor deze ambtenaren af te schaffen, door het gemiddelde daarvan (ad acht procent) op te nemen in de salarissen. Daar mee zou'dan een structuurwijzi ging van deze salarissen gepaard moeten gaan. Het gaat hier om de werkliedengroep. De minister heeft bij zijn voorstel op dit punt rekening willen houden met het feit dat veel mensen ongelukkig zijn met de „merit-rating". Hij geloofde wel te mogen zeggen dat de Centrales dit punt erg gewaardeerd hebben. Zij kwamen met een tegenvoorstel dat h.i. nog beter aan het doel beantwoord de, hetgeen de minister er toe bracht het eerste voorstel te amenderen omdat hem dit be ter toescheen. Nu de overeenstemming ont breekt, staat het de minister vrij een keuze te doen uit deze voor stellen over de- afschaffing van de verdienstebeloning, met mo gelijk een voorkeur voor zijn oorspronkelijke voorstel. Voor de door de minister aan geboden opening der mogelijk heid tot een verruimde toepas sing van art. 18 van het bezol digingsbesluit rijksambtenaren, strekkende tot extra-honorering van zef" verdienstelijke ambte naren, hadden de Centrales geen goed woord over, aldus de mi nister. Hij kon dit standpunt van hun positie uit gezien, wel begrijpen. De Centrales wilden dit punt niet verder in het pakket zien en de minister heeft het daarom teruggenomen. Dit is een zaak van eigen beleid van de overheid. In het overleg heeft de minis ter zijn voorstel om de mogelijk heid van bevordering uit te brei den van de rang van schrijver-A naar beneden, zo gewijzigd dat iemand die vijftien jaar in rijks dienst is en zes jaar het maxi mum in zijn rang te verdienen salaris heeft genoten, bevorderd kan worden. Tot dusverre was zulk een bevordering alleen mo gelijk voor iemand met de rang van schrijver-A. De minister heeft dit voorstel gedaan om het uitzichtloze en deprimerende voor iemand die zijn werk goed doet, maar niet voor promotie in aanmerking kan komen, te niet te doen. MINISTER DE JONG VERRUIMT VRIJSTELLINGS REGELING MILITAIRE^ DIENST De minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft een verruiming aangebracht in de regeling die, dienstplichtigen vrij Het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat gis- stelt van de dienstplicht wegens r-, tt i i kostwinnerschap, Met name zul- termiddag m Den Haag bijeen was gekomen om een len voortaan ook gehuwden die enig of hoofdkostwinner zijn en die géén kinderen hebben, in aanmerking kunnen komen voor vrijstelling. Tot nu toe was het hebben van kinderen wél een voorwaarde voor het verkrijgen van die vrijstelling. Hoofdkost winner is volgens de daarvoor vastgestelde bepalingen, iemand die van het werkelijk inkomen tenminste twee derde gedeelte bijdraagt. De Amerikaanse „New York Times" en „New York Herald Tribune" waren in hun commentaren op de rede van president Johnson tot het congres vooral ingenomen met diens uitlatingen over de bur gerlijke rechten. Hij geeft hier aan zelfs nog meer voorrang dan zijn voorganger, aldus de „New York Times". De „Herald Tribune" schreef: „Zijn sterke nadruk op de burgerlijke rech ten werd waarschijnlijk niet al leen ingegeven door de nood zaak tot handelen doch eveneens door de twijfel van zovelen of hij, afkomstig uit het zuiden, er wel kracht achter zou zetten". Het Sowjetrussische dagblad „Prawda" publiceerde donder dag Johnsons rede op zijn voor pagina zonder er commentaar op te leveren. Het blad ging echter voort met suggesties dat rechtse kringen achter de moord op Kennedy zouden staan. De „New York Daily News" was van mening, dat als de moordenaar van Kennedy een negerhater was geweest, degenen die thans zeggen dat wij de haatgevoelens moeten laten rus ten, een heksenjacht in elke staat van de Verenigde Staten zouden hebben ontketend. dagbladen van linksen die bitter teleurge steld zijn dat Oswald een Cas- tro-volgeling was. Itoden haten niet-roden en anti'-roden. Haat is de grondslag vait hun ideolo gie. We geloven dat de meeste Amerikanen er goed aan doen de roden te haten, aldus de „New York Daily News". formulering te vinden voor het begrip „minimum-inko men" uit het mammoetakkoord van de stichting, zal op 5 december nogmaals over deze zaak vergaderen. Men is het gistermiddag nog niet eens gewórden. Knelpunten hierbij zijn: overwerk, vakantietoeslag en winstdeling. Er is deze middag vrijwel uit sluitend gepraat over deze drie punten en over een formulering die, met instemming van alle partijen, toepasbaar zou zijn op alle bedrijfstakken. Men is er nog niet in geslaagd. Ir. J. Bosma, vice-voorzitter van het Centraal Sociaal Werk gevers-verbond, merkte na af loop van de bijeenkomst van gis termiddag tegenover journalis ten op dat men, voordat men in het bestuur van de stichting iets afspreekt op dit stuk toch wel zeker moet weten dat men het met elkaar eens is. Zover is het nu nog niet, maar de heer Bos ma was geenszins pessimistisch. „Wat is hierbij spel en wat is werkelijkheid?" zo zeide hij. De moeilijkheid is, zo ver- li klaarde hij nader, dat de be- VerT lïlfit VGiO08RSHCS Srfjfstakken zo heterogeen zijn. Een formulering die voor een aantal bedrijfstakken zonder enig bezwaar zou kunnen gelden, is voor andere bedrijfstakken niet toe te passen. De omstan digheden verschillen. De heer Bosma noemde het uitermate lastig om in een cen traal overleg als dat in het be stuur van de Stichting van de Een produkt van de Sikkens Groep Arbeid alles onder een noemer te vatten. „Dat is eigenlijk de kern", zo voegde hij er aan toe. Ir. Bosma verklaarde verder dat de standpunten over de zaak van het minimum-inkomen dui delijker zijn geworden. Werkgevers zullen zich nu be raden over het standpunt van de werknemers. De werknemers staan er op dat overwerk, vakan tietoeslag en winstdeling niet tot het minimuminkomen moeten worden gerekend. Bovendien, zo menen zij, zou het mammoet-akkoord zijn waarde verliezen wanneer onder minimuminkomen mede moeten worden verstaan bestanddelen die met het inkomen niets te maken hebben. Er werd deze middag na af loop der vergadering, in tegen stelling tot vorige keren, geen persconferentie gehouden. Medegedeeld werd o.m. dat het gesprek van gistermiddag in goede sfeer i3 verlopen. Het be raad werd van beide kanten nut tig geacht. De werknemers blijven bij hun eisen van een minimum loon van, zoals de heer Roemers het uitdrukte, tien tientjes. De werkgevers wensen dat de kwes tie per bedrijfstak geregeld Betogers in Mi «hington Groepen demonstranten, van wie enkele banden met een ha kenkruis om de arm droegen, hebben dinsdag voor het Witte Huis heen en weer gelopen met borden waarop stond: „Val nu Cuba binnen" en „Ruim de rode Dit gepraat komt voornamelijk Cubaanse ratten op". KONINGIN WOONT HERDENKINGSDIENST KENNEDY IN DEN HAAG BIJ In de Sint Jacobuskerk in de Parkstraat in Den Haagheejt H. M. Koningin Juliana woens dagochtend een herdenkings dienst bijgewoond voor de ver moorde Amerikaanse president John F, Kennedy Foto: Tijdens de dienst (v.l.n. r.) mevrouw Rice, echtgenote van de Amerikaanse ambassa deur, de ambassadeur, John S. Rice, en H.M. de Koningin. CHOLERA In de eerste tien maanden van dit jaar zijn in de Oostindische staat Orissa ongeveer tweedui zend mensen aan cholera en pokken gestorven. Volgens de Indiase minister van Gezondheid zijn tot dusver in Orissa 900 009 personen ingeënt tegen cholera en 5Va miljoen tegen pokken. Leden van het Venezolaanse „nationale bevrijdingsleger", een uiterst-linkse organisatie, heb ben zich donderdag met geweld meester gemaakt van een vlieg tuig van de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij „Avensa". Zij dwongen de bestuurder, onder bedreiging met revolvers, zijn koers te wijzigen en het toestel op de luchthaven Piarco, op het eiland Trinidad, neer te zetten. Het vliegtuig, een „Comber", was uit Ciudad Bolivar naar Ca racas vertrokken. Het had don derdagochtend op het nabij Ca racas gelegen vliegveld van Maiquetia moeten landen. Er waren 14 passagiers aan boord. Vijf mannen en een vrouw, al len met revolvers bewapend hebben zich van het vliegtuig meester gemaakt dat, naar na der wordt gemeld, op het vlieg veld van de hoofdstad van Tri nidad, Port of Spain, is geland. Douanebeambten en leden van de veiligheidspolitie onderzoeken thans het incident. Trinidad is een Britse kroonkolonie, die deel uitmaakt van de West-Indische federatie. De overvallers, allen studen ten, maakten zich van het vlieg tuig naar wordt gemeld een „Convair" meester, toen dit het vliegveld van Ciudad Boli var, in noord-oost-Venezuela, vijf minuten tevoren had verla ten. Een passagier, de Amerikaanse zakenman Richards, deelde de veiligheidspolitie te Port of Spain mede dat de overvallers hun burgerkleren uit- en uni formen van het bevrijdingsleger aan trokken, alvorens hun revol vers te trekken. Zij gelastten de bestuurder daarop terug te vliegen naar Ciudad Bolivar, waarboven hij rondjes moest vliegen. Hiervan maakten de overvallers gebruik om duizend pamfletten via de nooduitgang van het vliegtuig uit te werpen, waarin een be roep op de Venezolanen werd gedaan niet deel te nemen aan de zondag a.s. te houden presi dentiële verkiezingen. In één van deze pamfletten wordt gezegd: „De verkiezingen dienen slechts om te verhullen, dat de regering ons wil blijven onderdrukken. Stemt voor nie mand. Laat het land vrij zijn of sterft voor Venezuela. Alle passagiers verkeren in goede welstand. De overvallers zjjn te Port of Spain onder streng politie-toezicht geplaatst. Het Venezolaanse .„Nationale Bevrijdingsfront" is een Castro- gezinde organisatie, wier leden herhaaldelijk gewapende aansla gen plegen, met het doel het de gematigde regering onder presi dent Betancourt zo moeilijk mo gelijk te maken. wordt, omdat er zoveel verschil len bestaan per bedrijfstak; de werknemers zien liever de mees te punten centraal geregeld. De zaak van de prijsverhogin gen is niet aan de orde geweest. De heer Roemers heeft nog medegedeeld, dat als de zaak zonder richtlijnen op centraal niveau aan het overleg per be drijfstak zou moeten worden overgelaten de kans groot is dat er in bedrijfstakken, waarin de omstandigheden minder gunstig zijn dan in andere, niets komt. Van andere kant is nog gesteld dat men het op centraal niveau wel ééns moet zijn over deze kwestie wanneer dit centraal niveau later de collectieve ar beidsovereenkomsten der be drijfstakken ter goedkeuring krijgt voorgelegd. Ontbreekt die overeenstemming vooraf, dan wordt dat goedkeuringsbeleid ook al moeilijk. Op donderdag 5 december, des middags om twaalf uur, komt het bestuur van de stichting weer bij elkaar. De heren hebben het voornemen het die middag niet later te maken dan een uur of vijf om des avonds in huise lijke kring de verjaardag van Sint Nicolaas te vieren. Dan zal werkelijk blijken wie de koek krijgt en wie de gard. Zijn de leveranciers van bak stenen en dakpannen en van enige andere bouwmaterialen met de prijsverhogingen waartoe zij onlangs zijn overgegaan, vooruitgelopen op de loonsver hogingen van 1 januari a.s.? Dit is een van de kwesties, die op het ogenblik worden uitge zocht door de economische con- tróledienst. Inmiddels heeft de minister van Economische Zaken succes behaald met zijn verzet tegen de z.i. te hoge prijzen van koffie melk. Nadat minister Andriessen had gedreigd een prfjsstop af te kondigen, hebben de fabrikanten van koffiemelk besloten hun prijzen met ingang van maandag a.s. weer te verlagen. Zoals bekend, had het minis terie van Economische Zaken een onderzoek ingesteld naar de prijzen van koffiemelk. Dit on derzoek bracht aan het licht, dat de prijzen een tot vijf cent boven het geoorloofde peil liggen. Van maandag a.s. af zullen de prij- mers wordt nog onderhandeld. TWEE KEER VIJF PROCENT VOOR DE BAKKER De bezwaren van de Stichting van de Arbeid, om voor het bak kersbedrijf een loonsverhoging van negen procent met ingang van 1 november goed te keuren, schtjnen in het georganiseerd overleg bakkersbedrijf te worden ondervangen. Er wordt thans gewerkt aan een oplossing van de problemen, door twee keer vijf procent loons. verhoging te berekenen, de eer ste met terugwerkende kracht tot 1 november, de tweede met ingang van 1 januari 1964. De C.A.O. voor het bakkersbe drijf is 1 november afgelopen. Het ontwerp voor een nieuwe C.A.O. voor het bakkersbedrijf ontmoette bezwaren. Deze golden de datum vart ingang van de ver hoging van negen procent. Splitsing en herziening van het totale percentage leidden tot een C.A.O., waarin twee keer vijf procent voorkomt. Dit concept wordt nader uitgewerkt om aan de Stichting van de Arbeid ter goedkeuring te worden voorge legd. De 1 procent A.O.W.-com- pensatie wordt eveneens in de nieuwe lonen opgenomen. De nieuwe C.A.O. voor het bakkersbedrijf houdt, naast de verhoging van lonen en toesla gen, in, dat de vakantie wordt uitgebreid tot drie weken, dat de vijfde gemeenteklasse wordt af geschaft, en dat de lonen voor vrouwelijke (winkel) personeel belangrijk worden opgetrokken. Over een gegarandeerd mini muminkomen van 100 per week voor volwassen werkne- zen het niveau van 2 november j.l. met niet meer dan 7 cent per liter te boven gaan. De oude, door 't ministerie bestreden prijs verhoging bedraagt 8 tot 12 cent per liter. Per halve liter wordt de prijsverhoging 4 cent (thans 5 cent), per 0,4 liter 3 cent (nu I tot cent), per driekwart'.liter 5 cent (nu 6 cent) en per 0,2 en 0,25 liter 2 cent (nu 3 cent). Zaterdag vlaggen de overheidsgebouwen In verband met de officiële herdenking van het 150-jarig bestaan van de Nederlandse staat op zaterdag 30 november 1963 heeft de regering besloten, dat op deze dag van de rijksgebou wen de Nederlandse vlag met oranjewimpel wordt uitgestoken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft Gedeputeerde Sta ten van de provincies en de ge meentebesturen uitgenodigd het zelfde te doen. ZWAAR BEWOLKT Donderdag passeerde een rug van hogedruk ons land. In de avond nam de mist opnieuw toe. Over Engeland naderde intussen in langzaam tempo een storing, die daar regen bracht. Deze sto ring zal vrijdag in de tweede helft van de dag het Westen van ons land bereiken, zodat daar dan de kans op regen toeneemt. In. het grootste deel van ons land blijft de wind zwak tot matig uit het zuiden waaien. De middag- temperaturen zullen over het al gemeen dezelfde waarden berei ken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Zwaar bewolkt met op enkels plaatsen mist en in het westêr van het land in de loop van de dag toenemende kans op enige regen. Meestentijds zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Over het algemeen de zelfde temperaturen. VRIJDAG 29 NOVEMBER v.m. n.m. 0.06 12.22 0.41 12.57 1.21 1.37 1.31 1.47 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.07 1.07 Terneuzen 1.42 1.42 Hansweert 2.22 2.22 Walsoorden 2.32 2.32 ZON MAAN op onder op onder Nov. 29 8.21 16.34 16.06 5.45 30 8.23 16.34 16.37 7.13 Dec. 1 8.24 16.33 17,16 &04

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1