Verklaring van Johnson KOFFIE- en THEEKOPJES Verhoging sociale uitkeringen met 12 procent per 1 Januari HET WEER «EIGEN HAARD. Verf met voldoening HOOGWATER TON- en MAANSTANDEN Minister treft prijsmaatregelen President Kennedy werd door twee kogels getroffen (Adv.) ENORME KEUZE NOORDSTRAAT 76 TERNEUZEN Minister Veldkamp (Sociale Zeiken) heeft in een ontwerp van wet voorgesteld de uitkeringen van de A.O.W., de A.W.W., de Invaliditeitsrente en de Kinder bijslag per 1 januari met 12 pro cent te verhogen. Hiervan is tien proeent het ge volg van het in de Stichting van de Arbeid bereikte loonakkoord en twee procent van de geschat- Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft een prijsmaat regel aangekondigd voor een belangrijk artikel. De inhoud van deze maatregel zal vandaag of morgen bekend worden. Ook in de loop van de volgende week zullen enkele prijsmaatregelen worden getroffen. De minister, die dit meedeelde in de vergadering van de Eerste Kamer, heeft zich niet willen uitlaten over de aard van deze maat regelen, noch over de produkten waarop zij betrekking zullen hebben. Over de te nemen maatregel moet namelijk nog overleg worden gepleegd met de betrokken fabrikanten. DC-8 met Prinses Beatrix kon wegens mist niet landen De DC-8 van de K. L. M., waar in Prinses» Beatrix in de nacht van dinsdag op woensdag uit New York naar Nederland terugkeer de, kon woensdagochtend wegens dichte mist niet op Schiphol lan den en week uit naar Düssel- dorf. De gezagvoerder zette zijn machine daar om 7.55 veilig aan de grond. Evenals Prins Bern- hard, die dinsdag reeds met een militair toestel a.,ar ons land terugkeerde, heeft Prinses Bea trix zoals bekend in Washington de begrafenis van president Ken nedy bijgewoond. Een DC-8 lijnvliegtuig van Pan American World Airways uit New York was een zelfde lot be schoren. Dit toestel, dat woens dagmorgen kort na 8 uur op Schiphol zou aankomen, vloog regelrecht door naar zijn eind bestemming: Hamburg. Aangezien werd verwacht dat de mist op Schiphol de hele och tend zou blijven hangen, werd na overleg met het Koninklijk Huis besloten een apart vliegtuig naar Dusseldorf te sturen, teneinde de Prinses na de vermoeiende nach telijke reis in de DC-8 verder wachten te besparen en haar regelrecht terug te brengen naar Soesterberg. Het was een F 27 Fokker Friendship van de koninklijke luchtmacht, die daartoe ijlings naar Dusseldorf werd gestuurd. Anderhalf uur nadat de Prinses in de DC-8 van de K. L. M. in Dusseldorf was aangekomen, stapte zij in dit kleinere vlieg tuig, dat haar regelrecht naar het vliegveld van Soesterberg bracht. Ook hier hing vrij dichte mist. Het zicht was er tegen 11 uur slechts 400 meter. Voor de Friend- ship en zijn piloot was het ech ter voldoende om de landings baan te vinden. Kort na 11 uur was Prinses Beatrix weer thuis. BIJ HET GRAF VAN KENNEDY Duizenden Amerikanen hebben dinsdag in de gestadig neerdrui- pende regen zwijgend eerbetoon gebracht bij het graf van Ken nedy. Onder anderen waren koningin Frederika van Grieken land, de premier van Jamaica, sir Bustamente, vele ambassa deurs en diplomaten, te zien tus sen de schier oneindige stroom gewone Amerikanen. Door bijna niemand opgemerkt stond Ken nedy's schoonzuster, mevrouw Ethel Kennedy, achteraf met ge bogen hoofd de Rozenkrans te bidden. Evenals zondag was de bewa king ook nu weer niet op een dergelijke massa belangstellen den voorbereid. Het met bloemen bedekte graf wordt beschermd door een laag wit hek. Er zal een hoger hek omheen komen, met paden waarlangs de mensen or delijk om het graf heen kunnen lopen zonder het gras te vertrap pen. te loonsverhoging sedert de laatste herziening van de uitke ringsbedragen tot 1 januari. De regering acht het thans nodig de uitkeringen, die anders steeds de lonen met vertraging volgen, te verhogen vooruitlo pend op de in 1964 te verwach ten loonontwikkeling. De minister had bij de behan deling van de begroting van zijn departement in de Tweede Ka mer reeds meegedeeld, dat het de bedoeling was de welvaartsvaste sociale verzekeringsuitkeringen per 1 januari te verhogen. Voorts is in het wetsontwerp voorgesteld de premie-inkomens grens per 1 april 1964 te verho gen van 9800 tot 10.900. Over het inkomen boven deze grens is krachtens de Algemene Weduwe- en Wezenwet, de Alge mene Kinderbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden geen premie meer ver schuldigd. Met de verhoging van de uit keringen zal een bedrag gemoeid zijn van ongeveer ƒ400 miljoen per jaar. Deze kosten zullen gro tendeels kunnen worden gedekt door de verhoogde premie-in komsten als gevolg van de loon stijging en door de verhoging van de premie-inkomensgrens. Naar het zich laat aanzien zal niettemin nog enige premiever hoging nodig zijn, welke dan om administratief-technische rede nen niet eerder dan met ingang van 1 april 1964 zal kunnen wor den doorgevoerd. Een exacte op gave van deze premieverhoging is thans nog niet te geven, doch deze zal in ieder geval niet meer bedragen dan 1 procent. De mi nister spreekt over een aantal decimalen van 1 procent. Nu op de stijging van de lonen is vooruitgelopen, zal een nieu we herziening van de uitkerings bedragen na 1 januari 1964 bijzondere omstandigheden daar gelaten eerst plaatsvinden, wanneer aan de normale voor waarden voor een herziening is voldaan d.w.z. dat de lonen, na dat de 12 procent verhoging zal zijn ingelopen, gedurende zes maanden een afwijking hebben vertoond van gemiddeld 3 pro cent. aldus minister Veldkamo. Een overzicht van de uitke ringsbedragen, zoals die thans zijn en van de in het wetsont werp per 1 januari 1964 nieuw voorgestelde bedragen ('t voor gestelde nieuwe bedrag); Algemene Ouderdomswet: a. ongehuwden pensioen 157S (ƒ1770); b. gehuwden pensioen ƒ2454 (ƒ2754). Algemene Weduwen- en We zenwet: a. weduwenpensioen voor weduwen zonder kinderen en tijdelijke weduwenuitkering 1812 2034)b. weduwenpen sioen voor weduwen met kinde ren ƒ2598 (ƒ2910); c wezen pensioen voor: 1. wees tot 10 jaar ƒ570 (ƒ642); 2. wezen van 10 tot 16 jaar 858 (ƒ966); 3. studerende en invalide wezen van 16 tot 27 jaar 1X22 (ƒ1260). Interimwet Invaliditeitsrente- trekkers; interimuitkering: a. invaliditeitsklasse a. 4122 (ƒ4620); b. invaliditeitsklasse b 3348 3750)c. invaliditeits klasse c ƒ2580 (ƒ2892). Algemene Kinderbijslagwet: a. kinderbijslag per kwartaal voor een 3de kind 73,32 82,68)b. kinderbijslag per kwartaal voor een 4de en 5de kind ƒ99,84 (ƒ112,32); c. kinderbijslag per kwartaal voor een 6de en vol gend kind ƒ112,32 (ƒ126,36). Kinderbijslagwet voor loon- trekkenden en Kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen: a. kinderbijslag per kwartaal voor een eerste kind 67,86 (ƒ76,44); b. kinderbijslag per kwartaal voor een tweede kind ƒ73,32 82,68). Het ontwerp van wet dat nu bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ingediend omvat wij ziging van: De Algemene Ouderdomswet; de Algemene Weduwen- en Wezenwet; de Interimwet Invaliditeits- rentetrekkers; de Algemene Kinderbijslag wet; de Kinderbijslagwet voor loon- trekkenden; de Kinderbijslagwet voor klei ne zelfstandigen en de Wet op de Ziekenfonds verzekering voor Bejaarden. De uitkeringsbedragen van deze wetten en de inkomens grenzen voor de ziekenfondsver zekering voor bejaarden stijgen en dalen krachtens wettelijk voorschrift in het algemeen al naar gelang de lonen zijn ge stegen dan wel gedaald. Frankering du abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 11,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, DONDERDAG 28 NOVEMBER 1903 20e Jaargang No. 6088 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P J. van de Sande te Temeuzen „Deze natie zal haar verplichtingen van Zuid"Viet- nam tot West-Berlijn nakomen", aldus president Lyndon Johnson in de verklaring, die hij woensdag in een ge meenschappelijke zitting van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat heeft afgelegd. Hij vervolgde: „Het Amerikaanse volk is door een zware schok getroffen. Op dit kritieke ogenblik is het onze plicht, de uwe en de mijne, als de regering der Verenigde Staten, elke onzekerheid te laten varen. Wij moeten tonen dat wij in staat zijn tot vastberaden han delen en dat het wrede verlies van onze leider ons niet zal verzwakken, doch versterken. Wij moeten en zullen tonen dat wij kunnen en willen handelen en dat dit ook zal gebeuren", aldus president Johnson. Hij vervolgde: „Dit is het tijd stip van onze uitdaging. Wij mo gen niet aarzelen en halt hou den, wij kunnen niet omkijken en langer blijven stilstaan bij dat duivelse ogenblik. Amerika moet zijn weg vervolgen, opdat wij de taak kunnen vervullen, die het lot ons heeft opgelegd". Op binnenlands gebied ver klaarde Johnson: „Wij kunnen geen grotere eer bewijzen aan de nagedachtenis van president Kennedy dan door het zo spoe dig mogelijk goedkeuren van de wet voor de burgerrechten, waar voor hij zich zozeer heeft inge spannen". „Ik heb er in 1957 en in 1960 op aangedrongen een wet op de burgerrechten aan te nemen, op dat elk spoor van onderscheid en onderdrukking op basis van ras of kleur uit deze natie zal wor den verwijderd. Er is geen gro ter bron van kracht voor Ameri ka denkbaar, zowel op binnen lands- als op buitenlands ge bied", aldus president Johnson. Johnson riep op tot een zo spoedig mogelijk aanvaarding van een ander belangrijk wets ontwerp van de regering-Ken- nedy op binnenlands gebied, n.l. een verlaging van de inkomsten belasting met elf miljard dollar. „Wanneer deze wet zonder uitstel wordt aanvaard, betekent dat meer zekerheid voor de wer kers van nu en meer betrekkin gen voor hen, die thans zonder werk zijn. In het kort: dit is geen tijd voor uitstel, het is een tijd voor handelen". De president zegde, klaarblij kelijk indachtig aan de van con servatieve zijde gedane beroepen om de overheidsuitgaven te be perken, toe dat zijn regering „met het grootst mogelijke over leg en zuinigheid te werk zou gaan". Hij voegde hieraan toe: „Dit betekent echter niet dat de regering niet zal voorzien in be staande behoeften of haar ver plichtingen niet zal nakomen. Zij zal dit wel doen". Johnson maakte duidelijk dat de door de regering-Kennedy op binnenlands en buitenlands ge bied opgestelde programma's zullen worden uitgevoerd. Hij vervolgde: „De grootste leider van onze tijd is neergesla gen bij de meest gemene aanslag van deze tijd. Maar John Fitzgerald Kenne dy leeft voort, nu, in de onster felijke woorden en daden, die hij ons heeft nagelaten. Hij zal voortleven in de geest en de herinnering van het mensdom en hij zal levend blijven in de har ten van zijn landgenoten". Johnson voegde hieraan toe: „Nu moeten de denkbeelden en idealen, waaraan Kennedy op zo nobele wijze uiting wist te geven, in daden worden omge zet. Het Amerikaanse volk heeft, onder leiding van John Kenne dy, aangetoond dat het de moed bezit om de vrede te zoeken en de geestkracht om een oorlog niet uit de weg te gap. En dit volk zal zijn verplichtingen, van Zuid-Vietnam tot West-Berlijn, nakomen. Wij zullen onvermoeid naar vrede blijven streven en wij zul len al onze vindingrijkheid in spannen om terreinen te vinden, waarop wij, zelfs met hen, die met ons van mening verschillen, tot overeenstemming kunnen komen. En daarbij zullen wij edelmoedig en getrouw zijn tegenover hen, die schouder aan schouder met ons voor de ge meenschappelijke zaak strijden", aldus president Johnson in zijn verklaring tot het congres. Hij vervolgde: „Het volk moet erkennen dat het verplicht is zijn kracht met matiging ge paard te doen gaan. Het moet erop voorbereid zijn tezelfder tijd zich in het bezit te weten van de macht, doch de begren zing van deze macht te kennen. Wij moeten bereid zijn het na tionale belang te verdedigen, doch tevens moeten wij weten te onderhandelen over de zaken van gemeenschappelijk belang. Zij, die onze moed op de proef stellen, zullen ondervinden dat deze sterk is en degenen, die onze vriendschap zoeken, zullen ervaren dat dit een eervolle vr:-lidschap is", aldus Johnson. inj vervolgde: „In de Verenig de blaten en in andere landen zal dS-StrM-tegeg armoede en ellende, onwetendheid en ziekte worden voortgezet. De kogel van een moordenaar heeft gemaakt dat ik deze lood zware last van het president schap moet dragen. Ik sta hier nu vóór u om te zeggen, dat ik uw hulp nodig heb. Ik kan deze last niet alleen dragen. Ik heb de hulp nodig van alle Amerika nen", aldus Johnson. De president herhaalde dat zijn regering de V. N. op ondub belzinnige wijze zal steunen, dat zij de Amerikaanse verplichtin gen tegenover de bondgenoten op vastbesloten en eervolle wijze zal nakomen en dat zij ervoor zal blijven zorgen dat geen mo gendheid ter wereld militair sterker zal worden dan de V. S. Zij zal verder de buitenlandse handel uitbreiden en de kracht en de stabiliteit van de dollar verdedigen. De programma's voor de buitenlandse hulpver lening zullen in versterkte mate worden uitgevoerd. De samen werking met de daartoe geneig de landen in Azië en Afrika zal worden voortgezet en het voor Midden- en Zuid-Amerika in het leven geroepen „bondgenoot schap voor de vooruitgang" zal de onverminderde steun der Amerikaanse regering genieten. De president besloot: „Het tijdstip is aangebroken waarop OOK JOHNSON IN SCHOMMELSTOEL Evenals zijn voorganger presi dent Kennedy, maakt president Lyndon Johnson gebruik van de schommelstoel de Amerikanen van elk ras, ge loof of politieke overtuiging el kander moeten begrijpen en eer biedigen. Laat ons een einde maken aan het leren en prediken van haat, kwaad en geweld. Laat ons ons afwenden van de fanatici van uiterst links en uiterst rechts en laat ons de rug toedraaien aan de apostels van bitterheid en dweperij. Laten wij ons ook afkeren van de wetsovertreders en van hen, die venijn storten in het levens bloed van ons volk", aldus presi dent Lyndon Johnson in zijn gis teren tot de bijeenkomst van het congres gehouden toespraak. Terwijl de president zijn rede uitsprak, was mevr. Johnson met haar neger-kokkin Zephyr Wright in de presidentsloge van het con gresgebouw gezeten. De arts die president Kennedy vrijdag in het Parkland-zieken- huis in Dallas behandelde, dr. Kemp Clark, heeft verklaard dat de president door twee kogels werd getroffen, die beide de dood tot gevolg gehad kunnen hebben. „Eén kogel trof Kennedy ter hoogte van zijn dasstrop, ver dween in de borst en bleef daar steken", aldus dr. Clark. „De tweede kogel raakte de rechter zijde van het achterhoofd, een wond veroorzakend die waar schijnlijk fataal was. Maar de eerste kogel kan ook de dood Veroorzaakt hebben", zo zei hij. Aangenomen wordt dat de ko gel, die men op de draagbaar vond waarmee de president naar het ziekenhuis werd vervoerd, afkomstig was van het tweede schot. Een derde kogel werd in de presidentiële auto gevonden en men acht het waarschijnlijk dat dit de kogel is geweest die gouverneur Connally raakte. Autoriteiten in het Parkland- ziekenhuis zeiden dat op het lijk van de president geen sectie was verricht. Men wist niet of dit in het Bethesda-ziekenhuis in Washington, waarheen het stof felijk overschot werd overge bracht, was geschied. Ik_ Later, is feefcend SSWM^SP de wonden van president Ken nedy na diens dood, in het ma rinehospitaal in Bethesda, Mary land, zijn onderzocht. Daarbij kwam definitief vast te staan dat de president door twee kogels was getroffen. Ambtenaren van het bureau van de procureur-generaal in Dallas deelden mee dat ballisti sche deskundigen hebben vast gesteld dat alle drie de schoten werden gelost met het geweer, dat men in het boekenmagazijn had gevonden. Op het geweer kwamen vingerafdrukken van de moordenaar Oswald voor. Johnson prijst politieman die hem beschermde Eén van de eerste dingen, die president Johnson deed toen hij uit Dallas in Washington was teruggekeerd, was, een brief te schrijven aan het hoofd van de federale recherche waarin hij een lid van de F. B. I., Rufus W. Youngblood, aanbeveelt voor de hoogste beloning die de F. B. I. voor heldhaftig gedrag kan geven. Youngblood heeft vrijdag, toen het eerste schot bij de moord aanslag op president Kennedy afgevuurd was, zich onmiddel lijk op Johnson gestort om hem met zijn lichaam te beschermen, (Adv.) Een produkt van de Sikkens Groep LOONGRENS SOCIALE VERZEKERINGEN PER 1 JANUARI: 9700 De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft in een nota van wijzigingen de Tweede Kamer voorgestetld de loongrens voor de sociale verzekeringen per 1 januari op 9700 gulden te brengen. De minister zegt in de toelich ting, dat hij het wenselijk vindt het gezamenlijk effect van de loons- en prijsverhogingen reeds met ingang van 1 januari in het bedrag van de loongrens te ver disconteren. Voor de mensen die thans verzekerd zijn ingevolge de Ziektewet, het Ziekenfond- senbesluit en de Werkloosheids wet, maar wier loon door de per 1 januari toegestane loonsverho ging juist boven de loongrens komt te liggen, zou de loonsver hoging in plaats van een ver betering een achteruitgang van hun financiële positie kunnen meebrengen, zo zegt minister Veldkamp. PRINS BERN HARD WOONT DEMONSTRATIE GENIE BIJ IN HEDEL In zijn functie van inspecteur- generaal der koninklijke land macht heeft Prins Bernhard woensdagochtend bp de brug in Hedel een demonstratie bij gewoond met nieuwe genie- materieel. Foto: De Prins slaat activiteiten met een moderne pontonplaat- brog gade. MEVROUW KENNEDY DANKT DE PERS De woordvoerder van het WittP Huis, Pierre Salinger, heeft persoonlijke dank overge bracht van mevr. Jacqueline Kennedy aan de Amerikaanse en buitenlandse pers voor de „waardige wijze waarop ver slag is uitgebracht over de ge beurtenissen die verband hou den met de dood van presi dent Kennedy. RUSTIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevond zich gisteren dicht bij een rug van hogedruk, waardoor er plaatselijk opkla ringen waren. Alleen in het noorden van het land was er meer bewolking onder invloed van een over Duitsland naderen de zwakke storing. Ook vandaag DONDERDAG 28 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.30 Terneuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55 blijft het rustig weer. In de och tend zal plaatselijk mist voorko men. Overdag blijft het op tal van plaatsen bewolkt, maar er wordt weinig of geen regen ver wacht. In de temperaturen zal weinig verandering komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Bewolkt Aanvankelijk plaatselijk mist. Overigens bewolkt, maar weinig of geen regen. Zwakke wind en weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 29 NOVEMBER ZON MAAN v.m. n.m. op onder op onder Breskens 0.06 12.22 Nov. Terneuzen 0.41 12.57 28 8.20 16.35 15.41 4.19 Hansweert 1.21 1.37 29 8.21 16.34 16.06 5.45 Walsoorden 1.31 1.47 30 8.23 16.34 16.37 7.13 t

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1