Om uw2m,! LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Uit de Provincie Afdelingsvergaderingen van de Axelse Gemeenteraad BEURSOVERZICHT KERKDIENSTEN HOOFDPIJNPOEDERS uw handen lopen nu gevaar MET ESSO BENT U BETER UIT? BILJARTEN aBschenk? ists a/aar dB fiets f Zware straffen voor Nederlandse botersmokkelaars Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 27 november '63 (Adv.) Op dinsdag 12 en donderdag 14 november kwamen respectievelijk de tweede en eerste afdeling van de raadsleden der gemeente Axel bijeen om de begroting voor het dienstjaar 1964, die in de eerstvolgende open bare vergadering zal worden behandeld, aan een eerste beschouwing te onderwerpen. Zowel in de eerste als in de tweede af deling^ berustte de lei ding bij de burgemeester. Voor de eerste afdeling was rapportrice mevr. H. Forkersma- Staal en voor de tweede afdeling was rapporteur de heer J. Vink. Op een in afd. I gestelde vraag wat B. en W. bedoelen met ra tioneler bouwen en of dit college hierbij een bepaalde methode op het oog heeft, terwijl een ander lid in dezelfde afdeling zegt niets te voelen voor de bouw van goed kope woningen, antwoorden B. en W. dat vertrouwd wordt, dat binnen enkele maanden een voor stel aan de raad zal kunnen wor den gedaan met betrekking tot het rationeler bouw-en van wo ningen. De bouw van deze goedkope woningen (max. ƒ14.0001 is slechts bedoeld voor particulie ren. Hierna kwam in behandeling het concept van de gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1964. In verband met het groot aan tal gestelde vragen bepalen wij ons tot de voornaamste hiervan, waarbij wij dan voor de overige verwijzen naar de openbare be handeling van deze begrotingen Een lid van afd. I wijst erop, dat het in de bedoeling ligt in Axel in het voorjaar van 1964 een drumband-concours te orga^ niseren. Dit lid vraagt of het mogelijk zou zijn de viering van het vierde lustrum der bevrijding samen te doen vallen met dit concours. Het college zou het toejuichen, wanneer tijdens de viering van het vierde lustrum der bevrij ding het bedoelde drumband concours ih Axel zou kunnen plaatsvinden. Het is echter on mogelijk dit lustrum in het voor jaar 1964 te vieren. Mogelijk kan de datum van het concours wor den verschoven naar het tijdstip van de lustrumviering. Een lid van afd. I vraagt of de kosten van het plaatsen van waarschuwingsborden niet ten laste van het gemeentelijk grond bedrijf moeten komen. Een an der lid van deze afdeling is van mening, dat deze opmerking juist is. Het plaatsen van waarschu wingsborden 'is een aangelegen heid van de openbare veiligheid én heeft niets te maken met grondexploitatie. Bovendien zou het grondbedrijf daardoor te zwaar worden belast; goedkeu ring daarop zal bezwaarlijk kun nen worden verkregen. Een lid van afd. I vraagt hoe veel de kosten van het opknap pen van dc Oostenrijkse woning zullen bedragen. De kosten zullen ca. ƒ8.000 a ƒ9.000 bedragen. Een lid van afd. I vraagt, waarom de verbetering van de Gentsevaartstraat niet geraamd is. Dc raming van de te verbete ren straten is geschied aan de hand van het daarvoor vastge stelde schema. Een lid van afd. I vraagt of reeds thans weer een nieuwe slijtlaag op de Graafjansdijk no dig is. Deze nieuwe slijtlaag is met het oog op het drukke verkeer noodzakelijk om kostbare repa raties aan het wegdek te voor komen. Een lid van afd. I pleit voor het recht zetten van verzakte grafstenen op de algemene be graafplaats: Hiertoe is reeds opdracht ge geven. Er wordt naar gestreefd dit wetrk voor medio volgend jaar te hebben voltooid. Een lid van afd. I vraagt of bij het bepalen van het bedrag per leerling overleg gepleegd is met het ho'ofd der school. Dit is niet gebeurd, omdat liet college zelfstandig een voorstel aan dc raad dient, te doen. Aan de hand van statistische en an dere gegevens is het college tot dit bedrag gekomen. Het ge raamde bedrag per leerling is zeker niet onredelijk te noemen. Een lid van afd. II vraagt voor welke instellingen het onder f geraamde bedrag ad 410 be stemd is. Het komt vaak voor, dat in de loop van het jaar nog subsidies worden gevraagd voor instellin gen of uitvoeringen, welke van zodanig belang voor de gemeente moeten worden geacht, dat sub sidie-verlening op haar plaats is. Voor dergelijke gevallen is dit bedrag in reserve gehouden. Een lid van afd. I vraagt waar om de kosten van de Axelse Boerenkamer niet „pro memo rie" zijn geraamd. Het door de gemeente beschikbaar gestelde gebouw is nog niet volledig ge schikt. De verwarming ontbreekt nog. Het college is van oordeel, dat de gemeente thans niet verder kan gaan. Met het bestuur van de Stichting Axelse Boerenka mer - zijn besprekingen gevoerd, waarna B. en W. een schriftelijk voorstel hebben gedaan. Daarop is tot op lieden geen antwoord ontvangen. Een lid van afd. I vraagt naar de verbetering van de Armen- dijk. De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken heeft opdracht ontvangen hiervoor een plan met begroting te ontwerpen. BEDRIJFSBEGROTINGEN Gemeenteiyk Gasbedrijf Een lid van afd. I wijst op de hoge bestuurskosten. van de Centrale Boekhouding en de aan de gemeente verschuldigde recognities. Gelet op het feit. dat meerdere gemeenten een groot gedeelte van de winsten uit de bedrijven gebruiken voor de gewone dienst der gemeentebegroting zijn de geraamde bedragen zelfs sober te noemen. Een ander lid van afd. I wijst op het geraamde gasverlies ad 7% terwijl dit het vorige jaar slechts 4 °fo bedroeg. Het hogere gasverlies is een gevolg van de slechte toestand, waarin de gashouder momenteel verkeert. Een lid van afd. II vraagt of de gemeente al iets met de Neder landse Gasunie te maken heeft. Aangezien het Staatsgasbedrijf niet meer bestaat, moet de Gas unie worden genoemd. Dit komt echter in feite op hetzelfde neer als samenwerking met het Staatsgasbedrijf. VLEESKEURINGSDIENST Een lid van afd. I heeft de in druk, dat deze dienst topzwaar is. Waarom kan zij zich niet zelf bedruipen? zó wordt gevraagd. Een vleeskeuringsdienst met één keuringsveearts en één keur meester kan bezwaarlijk top zwaar worden genoemd. Verho ging van de keurlonen is be zwaarlijk door te voeren. Titans zijn ook de lasten van de nieu we noodslachtplaats geraamd. Dit betekent een zware belasting van het budget. GEMEENTELIJK SPORTBEDRIJF Een lid van afd. I acht de kos ten van het maaien der terreinen erg hoog. Dit kan niet worden ontkend, doch de sportterreinen dienen frequent te worden gemaaid. Bo vendien betreft het grote opper vlakten. Een lid van afd. II vraagt of de bouw van tiet kleedlokaal thans definitief doorgaat. Het college hoopt, dat dit. lo kaal met eigen krachten zal kun nen worden gebouwd. Ie WIJZIGING DER GEMEENTEBEGROTING Een lid van afd. II vraagt naai de kosten van uitbreidingsplan nen; dit lid vraagt tevens of een uitbreidingsplan zal worden vastgesteld voor het terrein ten oosten van de Oudeweg. Het is niet mogelijk concreet te zeggen hoe hoog de kosten van het ontwerpen van uitbrei dingsplannen zijn. Dit is van velerlei factoren afhankelijk. In het algemeen zullen deze kosten drukken op de exploitatieplan nen. In het structuurplan is een uitbreidingsplan voorzien voor het door vrager bedoelde gebied. Opdracht tot het ontwerpen van dit plan is nog niet gegeven. Wel is een ontwerp-uitbreidingsplan in voorbereiding voor het gebied, liggende tussen de Emmastraat en de Nieuwendijk. Een lid van afd. I acht een bedrag van 25.000 voor de ver bouwing van de conciërgewoning tot kantoorruimte erg hoog. Dit lid pleit ervoor eerst een plan tot uitbreiding van het stadhuis te doen ontwerpen. Met de studie voor de uitbrei ding van het stadhuis zal waar schijnlijk ca. 2 jaar gemoeid zijn. Deze uitbreiding hangt boven dien nauw samen met andere plannen. De raming ad ƒ25.000 is zeer globaal. Getracht zal wor den beneden deze raming te blijven. Er moet echter mee wor den gerekend, dat deze verbou wing zodanig moet zijn, dat zij voor 5 a 10 jaar toereikend is. Een lid van afd. I vraagt naar de verbetering van de Hospitaal straat. Meerdere leden van de afdeling uiten bezwaren tegen de verbe tering van de Zaamslagseweg, omdat dit geen weg voor plaatse lijk, maar voor streekverkeer is. Indien de verbetering van deze weg zou worden afgevoerd, zo stelt een lid van deze afdeling, dan is het consequent ook de raming betreffende het rijwielpad af te voeren. De Hospitaalstraat wordt ver breed, omdat volgens het nieuw ste plan de aansluiting op de Buthdijk vervalt. Daartoe dient een grondkerende muur te wor den gebouwd aan de noordzijde van deze straat. De verbetering van de Zaam slagseweg annex de aanlèg van het rijwielpad zal nader worden bestudeerd. Het college adviseert de ra mingen voorlopig te handhaven, doch geen machtiging te ver lenen tot het doen van deze uit gaven, alvorens het overleg met de provincie is afgesloten. In beide afdelingen wordt de raming voor verbetering van het openluchttheater besproken. In het verleden werd hiervan zeer weinig gebruik gemaakt. Boven dien stelt een lid van de afdeling I dat, indien het openluchtthea ter na verbetering zal worden bespeeld, dit van de gemeente nog een aanmerkelijk bedrag aan garanties en/of subsidies zal vergen. Het openluchttheater verkeert thans in een desolate toestand, het is de bedoeling van het col lege in dezen een uitspraak van de raad te vragen, n.l.defini tief opknappen of definitief doen verdwijnen. Het openluchttheater kan een streekfunctie gaan vervullen, mits een en ander goed wordt opgezet. Het college acht dit theater van belang voor het woon. en leefklimaat. Ook de Axelse amateurtoneelgezelschap pen kunnen worden ingescha keld. Naar de mening van het col lege ligt hier ook een taak voor plaatselijke organisaties (V.V.V. e.d.). Tenslotte worden in beide af delingen de ingekomen verzoe ken om subsidie besproken. De toegekende subsidies zijn reeds in de primitieve begroting ver werkt. Hiertegen zijn geen be zwaren uitgebracht. Een lid van afd. II wijst er nog op, dat de muziekgezelschappen niet steeds de gevraagde mede werking verlenen. Het college betreurt eveneens, dat het voorgekomen is, dat muziekgezelschappen verstek lieten gaan. Nogmaals zal een dringend beroep op deze vereni gingen worden gedaan om waar nodig alle medewerking te ver lenen. De leden van beide afdelingen kunnen zich verenigen met de voorstellen tot afwijzing van de onderstaande verzoeken om sub sidie: Federatie van verpleeginrich tingen voor langdurige zieken; Stichting tot steun van de Pro testants-Geestelijke verzorging van het Nederlandse Leger; Stichting Katholiek Militair Vor mingscentrum; Stichting Huma nistisch Thuisfront voor de hu manistische vorming van mili tairen Protestants-Christelijke Stichting voor Maatschappelijk Werk t.b.v. doofstommen; Stich ting Algemene en Individuele blindenbelangen; Stichting Het Nederlands Astma Fonds; Chris telijke Lagere Landbouwschool 's-Heer Arendskerke; Fruitteelt vakschool te Philippine en Tuin bouwschool tc Kapelle. nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-porhpen, enz.1 Precies op maat voor de meeste speelgoed-autootjes. Slechts Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. Eh u weet het: TERNEUZEN Agenda Gemeenteraad. De agenda van de a.s. vrijdag des avonds half acht te houden openbare vergadering van de ge meenteraad bevat de volgende punten; 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. inzake de aanleg van bestratings- en rioleringswerken in het uit breidingsplan „Zuid II". 3. Idem tot wijziging van de be groting 1963 van het grondbe drijf. 4. Idem tot vaststellen van de gemeentebegroting en de be groting van de takken van dienst (t.w. het Woningbedrijf, het Grondbedrijf en de Dienst voor Maatschappelijke Zorg) voir het dienstjaar 1964. 5. Idem tot wijziging van de ge meente-begroting 1964. AXEL Lichte aanrijding. Dinsdagmorgen reed de heer F. J. L. met zijn personenauto ach teruit ,zijn garage uit aan de Nieuwediepstraat. Hij had daar bij niet opgemerkt dat een vracht auto, bestuurd door de heer J. E„ de garage naderde. Hierdoor ont stond een lichte botsing, waarbij beid'e voertuigen werden bescha digd. GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH De 89-jarige doctor Winfred Garrison hield dinsdag tijdens een kerkdienst in Houston, Texas, een rede ter gedachtenis van de vermoorde 35e president van de Verenigde Staten zoals hij dit 62 jaar geleden ook ge daan heeft voor William McKin- iey, de 25e president, die even eens onder moordenaarshand viel. McKinley werd in 1901 dood geschoten tijdens de pan-Ameri- kaanse tentoonstelling in Buffa lo door Leon Czolgosz, een anar chist die meende dat alle heer- sera vermoord behoorden te wor den. Overeenstemming over C.A.O. in de metaalindustrie De vakraad voor de metaalin dustrie heeft heden voor publi- katie vrijgegeven zijn bekend making dat de besprekingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de handarbei ders in de. metaalindustrie voor 1964 tot volledige overeenstem ming hebben geleid. De vakraad heeft de publikatie van deze overeenstemming opge houden tot heden op nadrukke lijk verzoek van de kant van de werknemers in de vakraad. De bonden van werknemers wilden gisteren eerst gelegenheid heb ben hun onderhandelaars in de vakraad te horen over verloop en inhoud der onderhandelingen en de overeenkomst goed of af te keuren. DANKDAG VOOR HET GEWAS DONDERDAG 28 NOV. 1963 NED. HERV. KERK Terneuzen: 19 uur Ds. P. A. y. d. Vlugt. Zaamsjag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht. OUD GER. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14.00 en 18.00 uur Ds. de Reuver. GEREF. GEMEENTE (Syn.) Terneuzen 10 en 15 uur Ds. G. Zijderveld, van Middelburg. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaaij, van Sche- veningen. Doden en gewonden bij treinramp in W.-Duitsland Een botsing tussen twee snel treinen bij Hannover, heeft maandagochtend zes doden en enige tientallen gewonden ge- eist. Foto: Een gewonde wordt uit één van de versplinterde wagons op een draagbaar naar buiten gebracht. WESTDUITSE REGERING HEEFT VERTROUWEN IN JOHNSON c.s. De Westduitse regering heeft volledig vertrouwen in de capa citeiten van de nieuwe Ameri kaanse president en in die van de leden van zijn regering, zo heeft de woordvoerder van de Bondsregering, Von Hase, dins dag in Bonn verklaard. De leiding van de vrije wereld, zo zei Von Hase, heeft juist ter gelegenheid van de dood van president Kennedy een overtui gend voorbeeld gegeven van haar solidariteit en eenheid. De Bondsregering zal door een actieve en doeltreffende samen werking met de Amerikaanse regering bijdragen tot de ver sterking van de verdediging van de vitale belangen van de vrije wereld, aldus de regeringswoord voerder in Bonn. Iran protesteert bij Sowjet-Unie Iran heeft, blijkens een mede deling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, bij de Sow- jet-Unie geprotesteerd tegen het neerschieten van een Iraans vliegtuig, vorige week woensdag nabij de Iraans-Russische grens. In het protest, dat aan de Sowjet-ambassade in Teheran werd gezonden, worden schade vergoedingen geëist voor het verlies van het vliegtuig, de dood van twee inzittenden en de verwondingen van een derde, terwijl erop wordt aangedrongen dat de schuldigen aan het neer schieten van het toestel worden gestraft. Het incident gebeurde tijdens het staatsbezoek aan Iran van de Sowjet-president L. Brezjnev. Slachtoffers uit mijn bij Lengede geborgen Een bergingsploeg heeft dins dag in de ijzerertsmijn „Mathil- de" bij Lengede in de Westduit- sè staat Neder-Saksen de stoffe lijke resten gevonden va ndrie van de 29 mijnwerkers die om het leven kwamen toen op 24 oktober het water uit een nabij gelegen reservoir de mijn in stroomde. De drie slachtoffers werden op 70 meter diepte aangetroffen. Men neemt aan dat de mannen daar door het water zijn verrast. (Adv.) PER ETUI VAN 6 EN 12 De biljartclub „La Porte d'Or" te XJzendijke speelde in haar clublokaal bij de heer P. Provoost legen de biljartclub P. O. P. uit Axel. Wegens het groot aantal hier aan deelnemende leden werd er in twee groepen gespeeld, op twee biljarten. De uitslag hiervan was: Groep A: „La Porte d'Or" 95.05 punten; P. O. P. 78,15_ punten. Groep B; ..La Portés3!ör",fi6U57 punten: F. O.. P. 50.35_.ffimten.. In de maand januari zalde returnwedstrijd te Axel bij de heer R. Dieleman worden gehou den. (Adv.) L(Adv.), Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de rederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f. 1,25 na elke afwas Clipp uw handen altijd fluweel-zacht Gevangenisstraffen van één tot twee jaar en een gezamen lijke boete van 27 miljoen Bel gische frank heeft de Antwerp se rechtbank maandag opgelegd aan zes Nederlanders, die te rechtstonden wegens het smok kelen van Nederlandse boter naar België. Zij werden schuldig bevonden aan het smokkelen van 64.000 kg boter, die in 16 keer over de grens werd gebracht. Hierbij werd gebruik gemaakt van een olietankwagen. De veroordeelden zijn afkom stig uit Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Oss, Oisterwjjk, IJselstein en 's-Gravenmoer, STILLE MARKT De stemming voor de interna tionale waarden is gistermiddag bij de opening prijshoudend ge- wpest. Hierbij lagen aandelen Kon. Olie tamelijk vast in de markt op 172, tegen een voor gaande slotprijs van ƒ171. Het publiek nam de stukken uit de markt, terwijl aanbod van Ame rikaanse zijde in deze hoek ach terwege bleef. Later draaide de markt waardoor het aanbod, hoofdzakelijk van de beroeps- handel, de overhand kreeg op geruchten over onenigheden in Venezuela. Hierdoor daalde de prijs van Kon. Olie tot 171. Philips verbeterde aanvankelijk Van 146,80 tot 147,20, om daarna in te zakken tot 146,70 146,40). In deze hoek toonde Zwitserland enige belangstel ling. AKU lag aanvankelijk vast in de markt op 497 (493), doch ook hier kon de behaalde koers winst niet geheel behouden blij ven. Dit fonds daalde tot 494. Hoogovens een puntje lager op 547, na 550. Unilevers openden op 137,70, 20 cent hoger. Later op de middag daalde de prijs voor de Unileverwaarden tot 137,40. Zoals viel te verwach ten was de handel in alle hoe' ken uiterst rustig. Evenals eer gisteren was er ook gisteren op het Damrak van enige nervosi teit beslist geen sprake. Men gaf er de voorkeur aan eerst de openingskoersen van Wall Street af te wachten, alvorens tot ac ties over te gaan. Het Damrak was van mening dat Wall Street gister weieens lager zou kunnen openen in verband met moge lijke gedwongen liquidaties naar aanleiding van de scherpe koers daling aldaar op vrijdag. Daarna wordt, aldus de meningen van de arbitrageanten in Amsterdam, een hogere beurs verwacht. Mede door deze genoemde on zekerheden nam men gisteren op het Damrak een afwachtende houding aan. Men is er tevens van overtuigd dat er deze beurs- week geen belangrijke koers veranderingen zullen plaatsheb ben omdat Wall Street ook don derdag, wegens Thanksgiving Day, gesloten blijft. De scheepvaartsector was lich telijk in mineur. Kon. Boot ech ter verloor ruim 3 punten. De zwakke stemming werd in ver band gebracht met de vertra ging van de tarwetransacties tussen Rusland en Amerika. Ook in deze hoek was de handel zeer kalm. De leidende cultures slo ten, na hoger te zijn geopend, nauwelijks prijshoudend. De staatsfondsenmarkt gaf geen ver anderingen van enige betekenis te zien. Ook in de lokale afdelingen waren de orders zeer dun ge zaaid. De aandelen Ver. Bouw bedrijven Bredero konden de vaste stemming van de voor gaande beursdagen handhaven. Op maandag 4 december kan a pari met claimrecht worden in geschreven op f 7,5 min 4% pro cent in aandelen concerteerbare obligaties „Amsterdamsche Bal last Maatschappij". De conver siekoers bedraagt 450 procent, de claimhandel vangt aan op donderdag 28 november. Int. cone. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen Beursindices 22/11 25/11 26/11 531.7 532.9 532.4 340.0 339.7 338.3 155.1 154.1 151.5 235.3 235.1 234.1 161.3 161.2 161.2 383.7 384.1 383.2 Nabeurskoersen A, K. U.: (493%) Hoogovens: (547 1 Kon.Olie; 171.70 gb.—173.30 (171.10) Philips; 146.00 gb.—146.90 (146.60) Unilever: 137.50 gb.—138.00 (137.10) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.02—10.12 Amerik. dollar 3.57/23.61'/= Canadese dollar 3.30—3.35 Franse frank (100) 73.20—73.70 Belgische fr. (100) 7.14/2—7.19/2 Duitse mark (100) 90.25—90.75 Zweedse kr. (100) 68.70—69.70 Deense kroon (100) 51.60—52.60 Noorse kroon (100) 49.70—50.70 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Oostenrijkse schilling (100) 13.87/2—13.97/2 Portugese escudo (100) 12.42/2—12.57/3 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92/2—6.07/3

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 4