Jack Ruby in staat van beschuldiging Johnson ontvangt staatsleiders De Gaulle vertrokken t Werd ook aanslag beraamd op minister Robert Kennedy? Mevrouw Kennedy HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KENNEDY'S GELIEFDE BIJBELTEKSTEN Voedselrantsoenering in Syrië In Syrië is rantsoenering van de voornaamste voedingsmidde len ingevoerd. Ook buitenlan ders en buitenlandse diplomaten in Syrië zullen onder de distribu tiebepalingen vallen. De maat regel werd genomen om het hamsteren te beletten. Voortzetting politiek van samenwerking in de ruimte GERUCHTEN IN MOSKOU PRINS BERNHARD TERUG PRINSESSEN BIJ OECUMENISCHE DIENST Middernachtelijk bezoek aan het graf Radio De Koek HET POLITIE ONDERZOEK IN DALLAS BUITENLANDSE GASTEN BIJ MEVROUW KENNEDY DE GAULLE BEGIN VOLGEND JAAR NAAR AMERIKA DE ONTVANGST NA DE UITVAART IN WASHINGTON Oostduitse vakbondsleiders in Dusseldorf gearresteerd Grote branden in Venezuela SINTERKLAAS DOE MEE! ZET UW SCHOEN BIJ DE SP0RT-T0T0 WOENSDAG 27 NOVEMBER 1963 20e Jaargang No. 6087 Jack Ruby, de man die zondag de van moord op'president Ken nedy verdachte tee Harvey Os wald heeft doodgeschoten, is dinsdag officieel in staat van be schuldiging gesteld. De jury heeft hem moord met voorbedachte rade ten laste ge legd, waarop de doodstraf kan volgen. Het proces zal op 9 december beginnen. De openbare aanklager, Henry Wade, heeft reeds aangekondigd de doodstraf te zullen eisen te gen Ruby, wiens ware naam Leon Rubinstein is. Ruby's verdediger, Tom Ho ward, voerde aan dat zijn cliënt bij het plegen van zijn daad „niet bij zijn verstand" was. Hij zal zich beroepen op tijdelijke ontoe rekenbaarheid. Ruby's verdediger had tijdens de korte zitting betoogd, dat zijn cliënt voor zijn daad de ere- medalje van het Congres had verdiend. De zitting werd met gesloten deuren gehouden en duurde slechts een half uur. Zij had plaats in een kamer van de districtsgevangenis, waar Ruby in een zwaar bewaakte cel zit opgesloten. De jury had slechts enkele mi nuten voor haar beslissing nodig. Het is waarschijnlijk dat het proces naar een latere datum dan 9 december zal worden ver schoven. De moordenaar van Oswald, Jack Ruby, wiens ware naam Leon Rubinstein is, is 52 jaar. In 1948 verliet hij zijn geboortestad Chicago om zijn fortuin in Texas te zoeken. In de Joodse wijk van Chicago werd hij geboren als zoon van een uit Polen geëmigreerde fa milie. Bij zijn vertrek uit de stad liet hij een reputatie achter als klaploper, gokker en twistzoeker. Hij had de bijnaam „Sparky" (de vonk). Volgens zijn vroegere vrienden Op het dak van een gebouw, vanwaar men de ingang van het Amerikaanse ministerie van Jus titie kan zien, die meestal door minister Robert Kennedy wordt gebruikt, is dinsdag een man met een geweer gezien. De gealar meerde politie ging met de groot ste spoed op onderzoek uit, maar trof niemand op het dak aan. De betrokken man werd ge zien door een bewaker van een regeringsgebouw, David Randall, die onmiddellijk de politie waar schuwde toen hij zag dat de man iets wat op een geweer leek bij zich had. De man werd gezien op het dak van het zeven verdiepin gen tellende belastingkantoor in Washington, vanwaar men een goed uitzicht heeft op het kruis punt van Constitution Avenue en 10th Street. Robert Kennedy, een broer van de vermoorde president, maakt gewoonlijk van de ingang in 10th Street gebruik, wanneer hij zijn departementsgebouw binnengaat. De minister van Justitie was nog niet op kantoor, toen de man met het geweer werd gezien. Randall keek op het dak vanuit een toren van een naburig ge bouw, een voormalig postkantoor. Even eerder was ook de telefoon centrale van het belastingkantoor opgebeld met de mededeling, dat er iemand op het dak was gezien. De politie zou van plan zijn, het gebouw van boven tot onder te doorzoeken en het dak de gehele dag te laten bewaken. De hulpbisschop van Washing ton, mgr Philip Hannah, heeft tijdens de begrafenis de teksten opgelezen die volgens hem pre sident Kennedy het dierbaarst waren, onder andere: Joël 2 28 En daarna zal het geschieden, dat Ik Mijnen geest zal uitgieten over alle vleesch, en uwe zonen en uwe dochters zul len profeteeren; uwe ouden zul len droomen droomen, uwe jon gelingen zullen gezichten zien. Spreuken 29 18 Als er geen profetie is, wordt het volk ontbloot. Psalm 127 Zoo de Heere het huis niet bouwt, te vergeefs ar beiden deszelfs bouwlieden daar aan; zoo de Heere de stad niet bewaart, te vergeefs waakt de wachter. Jesajah 40 31 Maar die den Heere verwachten, zullen de kracht vernieuwen, zij zullen op varen met vleugelen gelijk de arenden, zij zullen lopen en niet moede worden, zij zullen wande len en niet mat worden. Lucas 9 62 En Jezus zei- de tot hem: Niemand, die zijne hand aan de ploeg slaat en ziet naar hetgeen achter is, is be kwaam tot het Koninkrijks Gods. Een ambtenaar van het belas tingkantoor zei later, dat de poli tie had vastgesteld dat de man op het dak maar een arbeider was. Niettemin werden toch alle mogelijke voorzorgen genomen. o President Johnson heeft beslo ten, dat de Verenigde' üi.aten hun politiek om te streven naar „sa menwerking in de ruimte" zullen voortzetten, aldus een bekendma king van het Witte Huis. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn reeds overeengekomen, geen kernwapens in de ruimte te brengen. Zij hebben ook overeen stemming bereikt over juridische beginselen voor het gebruik van de ruimte. had Ruby nooit intieme vrienden gehad, maar interesseerde hij zich slechts voor vrouwen. Hij is nooit- getrouwd geweest. Een broer van Ruby, Herman Rubinstein, verklaarde met be trekking tot de moord op Oswald dat zijn broer een goed vaderlan der is. Terwijl enkele van zijn vroe gere vrienden een schitterende loopbaan opbouwden bij film en theater, zoals Avron Goldbogen. die als Mike Todd bekend werd, verliet Ruby Chicago om zich bij zijn zuster Eva Grant te voegen, de eigenaresse van een bar. Hij deed van alles om aan de kost te komen. Zo verkocht hij poetsdoeken en toebehoren voor auto's. Maar ook kocht hij toe gangskaarten van voetbal op om ze op de zwarte markt te verko pen. Via nog enkele andere beroe pen werd Ruby tenslotte eige naar van twee nachtclubs, die zijn gespecialiseerd in striptease. In Moskou deden dinsdagmid dag geruchten de ronde, als zou Jack Ruby, de moordenaar van Lee Harvey Oswald, zelfmoord hebben gepleegd door het In nemen van een capsule met ver gif, die hij voor zijn bewakers had weten te verbergen. De Wes telijke persbureaus in de Russi sche hoofdstad werden voortdu rend opgebeld door mensen, die kwamen informeren of de ge ruchten konden worden beves tigd. Het feit dat deze geruchten, ondanks eerdere tegenspraken, de ronde blijven doen, wordt door waarnemers tekenend geacht voor de sfeer, waarin de publie ke opinie in de Sowjet-Unie door de moord op president Kennedy is geraakt. Terwijl mevrouw Jacqueline Kennedy zich voorbereidt op haar vertrek uit het Witte Huis, prijzen de Amerikaanse kranten haar moedige en waardige hou ding tijdens de plechtigheden van maandag. In een hoofdartikel schreef één van de grote bladen dat het con gres „de hoogste onderscheiding" zou moeten verlenen aan „deze jonge vrouw die een voorbeeld van verbazingwekkende moed tijdens de aanslag en beheerste dapperheid in haar verdriet gaf". In een advertentie in een New- yorks dagblad wordt mevrouw Kennedy geprezen om haar „on gelooflijke gevoel voor deco rum". Volgens de Amerikaanse kran ten wist mevr. Kennedy haar ge voelens drie dagen lang onder bijna onvoorstelbare controle te houden. Slechts tweemaal had men haar in tranen gezien, even in de St. Mattheus-kathedraal en bij het verlaten van de Arling- ton-begraafplaats, toen de uit vaartplechtigheid ten einde was. Op een bericht uit Lima, vol- Z. K. H. de Prins der Neder landen is gisteren uit de Verenig de Staten van Noord-Amerika teruggekeerd, waar hij de begra fenis van wijlen president John F. Kennedy heeft bijgewoond. De Prinsessen Beatrix en Mar griet hebben het voornemen zon. dagavond 1 december de oecu menische kerkdienst in de Dom kerk te Utrecht bij te wonen, die in het kader van de herdenking van 150 jaar onafhankelijkheid wordt gehouden. De dienst, die van 19 tot 20 uur duurt, zal door de NTS worden uitgezonden. (Adv.) gens hetwelk de Peruviaanse Kamer van Afgevaardigden één stemmig wijlen president Ken nedy heeft voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, zei de directeur van het Nobel-instituut, August Schou, dat het in dit geval „niet goed mogelijk" is de Nobelprijs voor de vrede postuum toe te kennen. Dit zou wel gekund heb ben indien Kennedy kandidaat was gesteld terwijl hij nog in leven was, zoals in het geval van Dag Hammarskjoeld, de omge komen Secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Mevrouw Kennedy heeft maan dag te middernacht nog een be zoek gebracht aan het graf van haar echtgenoot, waar zij bloe men neerlegde. Zij was in gezel schap van minister van Justitie Robert Kennedy en twee leden van de geheime politie. Men ver bleef een kwartier bij het graf. NoorMraat 103 - Telefoon lUft Kwnemen Een correspondent van het Franse persbureau A.F.P. twij felt er aan, of de politie in Dallas wel voldoende ijver heeft betoond bij het onderzoek van de twee moorden. Veel mensen, winke liers waar Oswald vlakbij woon de, en anderen die hem goed ken den, zijn door de politie in het geheel niet verhoord. Naar de ware persoonlijkheid van Oswald en de redenen waarom hij de president wilde doden, is ln het geheel niet gevraagd. Volgens de correspondent kwam de politie te gauw tot de gevolgtrekking dat hij alleen zo had gehandeld „om dat hij een communist was". Zij heeft nooit naar medeplichtigen gezocht. Pas nadat hij door Ruby was vermoord begon men zich af te vragen, of hij misschien door een politieke groepering, waar voor hij had gewerkt, was uitge schakeld. Na de begrafenis van president Kennedy heeft de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, Lvndon Johnson, maandag op het State Department leiders en ho ge functionarissen van 60 landen ontvangen. De eerste gast, die bij het State Department arri veerde, was prins George van Denemarken. Dinsdag heeft president John son een bespreking gehad met kanselier Erhard van West- Duitsland. De perschef van het Witte huis, Salinger, zei tevens dat de president aan 60 staatshoofden boodschappen heeft gezonden, o.m. aan premier Chroesjtsjov, en anderen die niet bij de be grafenis aanwezig waren en condoleanceboodschappen hadden gestuurd. De Sowjetrussische eerste vice-premier Anastas Mikojan arriveerde ongeveer een kwar tier na het begin van de recep tie met de Sowjet-ambassadeur A. Dobrynin. Zij hadden een ge- Diverse hoge buitenlandse gas ten die president Kennedy maan dag jn Washington de laatste eer hebben bewezen, hebben na de begrafenis hun condoleances aangeboden aan mevrouw Jac queline Kennedy. Dit gebeurde op het Witte Huis. Onder de gas ten bevonden zich Prins Bern- hard, president De Gaulle, ko ning Boudewijn, president Lübke en bondskanselier Erhard van West-Duitsland en keizer Haile Selassie van Ethiopië. President De Gaulle vroeg in het nieuwe jaar naar Amerika voor een bespreking met president Johnson, zo is in Washington meegedeeld. Er wer den trouwens vóór de moord op Kennedy al regelingen getroffen voor een bezoek van het Franse staatshoofd. De uitvaart in Washington Op de foto wordt de kist (links nog juist te zien) uit de St. Mattheuskathedraal gedragen. Rechts (v.l.n.r.) Edward Ken nedy, Caroline, mevr. Jacque line Kennedy, Robert Kennedy en de kleine John, die de ere- groet brengt. sprek met president Johnson door middel van een tolk. Mevr. Johnson, de echtgenote van de president der Verenigde Staten, was op een gegeven ogenblik in gesprek met konin gin Fredeiïka van Griekenland en Prinses Beatrix. Mikojan is langer dan ander half uur op de receptie van Johnson in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken geweest. President Lyndon Johnson en Prinses Beatrix tijdens de ont vangst op het ministerie van Buitenlandse Zaken na de uit vaart van president Kennedy. Naar van de zijde der Justitie in Düsseldorf is meegedeeld, zijn op 21 november twee Oostduitse vakbondsleiders, Frak Moritz en Horst Benz, die naar Düsseldorf .waren gekomen ter bijwoning van het aldaar gehouden congres van de Westduitse vakvereni gingsfederatie, in hechtenis geno men wegens het verspreiden van communistische propaganda. 25 km van de stad Barcelona, in het oosten van Venezuela, zijn een gas- en zes olieleidingen in brand gestoken door leden van de extremistische „nationale be- vrijdingsstrijdkrachten". De in brand gestoken leidingen zijn eigendom van Amerikaanse on dernemingen. Een vertegenwoordiger van een dezer maatschappijen heeft gezegd, dat deze sabotage nage noeg de gehele produktie in het oosten van Venezuela heeft ver lamd. Alle brandweerploegen ln het gebied pogen de reusachtige brand te blussen. President De Gaulle is om half drie gisternacht (Ned. tijd) uit Washington naar Parijs vertrok ken. President Johnson heeft maan dagavond tijdens de receptie in het ministerie van Buitenlandse Zaken een gesprek van meer dan een kwartier met het Franse staatshoofd gehad. Het onder houd had plaats in het werk vertrek van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Over de inhoud van het besprokene is niets bekend. Wel is gehoord, dat president De Gaulle via een tolk tot presi dent Johnson, die hem naar de lift begeleidde, zei, dat zij via de gebruikelijke kanalen uitvoerige regelingen zouden treffen. John son had geantwoord: „Wij zullen contact onderhouden". Bij de lift aangekomen zei Johnson tegen de tolk: „Moge God hem zege nen en behoeden". Bij het verlaten van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken kreeg de Franse president een ovatie van een 200 mensen die voor de hoofdingang stonden. Zij riepen: „Vive De Gaulle". In Franse kringen is gezegd, dat generaal De Gaulle in zijn gesprek met Johnson de geldig heid van het Atlantische bond genootschap heeft bevestigd. De twee staatshoofden hadden toe gegeven, dat de verschillen tus sen hun beide landen vaak zeer overdreven zijn en dat de twee eeuwen oude vriendschap tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten even krachtig is als altijd. Van ambtelijke Amerikaanse zijde is gezegd, dat stilzwijgend zou zijn overeengekomen, in het voorjaar van 1964 een Frans- Amerikaanse topconferentie te houden. Ook de hertog van Edinburgh heeft maandagavond de terug reis aanvaard. Tijdens de receptie in het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken stonden op een gegeven ogenblik generaal De Gaulle en de even lange voor malige Amerikaanse ambassa deur in Indië, Galbraith, samen in de buurt van de Russische eerste-vice-premier Mikojan, die klein van stuk is. Men hoorde De Gaulle schertsend tot Gail- braith zeggen: „Wij moeten meedogenloos zijn voor de klei ne man". De Franse president onder hield zich vrjj lang met Mikojan en velen schaarden zich rond de twee, die met behulp van een Amerikaanse tolk met elkaar converseerden. Mikojan zei o.a., kennelijk met betrekking tot het kweken van een eigen kern macht door Frankrijk, dat de weg van het geweld niet gevolgd diende te worden. Hierop heeft de Franse president geantwoord, dat wat goed was voor Frank rijk nog niet slecht voor de Sow jet-Unie behoefde te zijn. Kort daarop zei generaal De Gaulle, dat dit niet de gelegenheid was om over politieke vraagstukken te praten en terwijl de conver satie met een warme handdruk werd beëindigd, vroeg De Gaulle Mikojan zijn beste wensen aan premier Chroesjtsjov te willen overbrengen. (Adv.) OPKLARINGEN Een depressie die dinsdag bo ven de Noordzee aanwezig was, nam tegen de avond snel in bete nis af. Over de Britse eilanden nadert een krachtige rug van hoge druk, die vandaag ook in ons land opklaringen en droog weer zal brengen. De wind, die aanvankelijk veranderlijk wordt zal later zwak tot matig uit wes telijke richtingen waaien. medegedeeld door het K.NM.I., geldig tot hedenavond. Rustig weer Opk'aringen en droog weer. Aanvankelijk zwakke wind, later zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in middagtempera- turen. WOENSDAG 27 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 10.27 11.06 Terneuzen 11.02 11.41 Hansweert 11.42 12.21 Walsoorden 11.52 12.31 DONDERDAG 28 NOVEMBER v.m. n.m. 11.25 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.40 0.50 11.30 12.05 12.45 12.55 ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.18 16.36 15.18 2.55 28 8.20 16.35 15.41 4.19 29 8.21 16.34 16.06 5.45 30 8.23 16.34 16.37 7.13 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 et. BE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1