President Kennedy vermoord De hele wereld geschokt door laaghartige moord Levensloop van Kenuedy Johnson legt de eed af Moord enaar(s) nog niet gegrepen Radio De Hoek Frankering bi] abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van Se Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 23 NOVEMBER 1963 20e Jaargang No. 6084 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma p j. Van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of- Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Om 19-25 uur (Ned. tijd) werd president Kennedy door een geweerkogel getroffen toen hij per open auto van het vliegveld van Dallas naar een gebouw in deze stad reed waar hij een toespraak zou houden. Om 19.30 uur kreeg hij in het Parkland Ziekenhuis te Dallas bloed transfusies. Om 20 uur stierf hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Bob Jackson, fotograaf van het blad „Dallas Times Herald", vertelt het zo: „Wij zaten met zijn vijven in een auto, die in de stoet meereed. Ik meen drie schoten te hebben gehoord. Zij kwamen uit een gebouwd, ik zag twee negers uit een raam hangen- het hoofd gekeerd naar de vensters van een hogere verdieping. Ik keek ook in die richting en zag juist dat er een geweer naar bin nen werd getrokken. Het heeft waarschijnlijk op het kozijn gerust. Mensen heb ik achter dat raam niet ge zien. Het was op een na de bovenste étage. De auto met president Kennedy en zijn vrouw, en ook de auto met vice-president Johnson, zetten vaart. Zij verdwenen uit het gezicht. Op een grasveld zag ik een negerfamilie over een jongetje, dat mogelijk dood of gewond was. Iemand nam het kind in de armen en rende ermee weg. Tot zover het relaas van de fotograaf. De president is voorover in zijn auto gevallen. Zijn hevig ontstelde vrouw boog zich over hem heen. roe pende „Neen, dat niet". Een uur na het intreden van de dood is het stoffelijk overschot per ambulance uit het ziekenhuis vertrokken. Mevrouw Kennedy reed mee. Zij leek in een toestand van verdoving te verkeren. Het stoffelijk overschot wordt naar Washington gebracht, waar het vandaag opgebaard zal liggen. Gouverneur John Connally van Texas, die bij de presi dent in de auto zat- werd ernstig gewond. Hij is getrof fen in een arm, een been en in de rug. De politie heeft bij het raam van het gebouw van waaruit is geschoten, een geweer gevonden. Het is voor zien van een televizier. De politie vermoedt dat de scho ten gelost zijn door een blanke man van omstreeks dertig jaar. Later is in Dallas een politieman vermoord. In ver band hiermee is een 24-jarige man, Lee Oswald, aange houden. Onderzocht wordt of deze moord in verband staat met de moord op de president. De in Dallas aangehouden 24-jarige Lee Harvey Oswald is twee uur lang verhoord. Hij ontkent iets te maken te hebben met de moord op president Kennedy. Ook van de moord op de politie-agent in Dallas zegt hij niets te weten. Oswald is in 1959 rfSar de Sowjet-Unie uitgeweken. In 1962 keer de hij naar Amerika terug. Hij is met een Russische vrouw ge trouwd. Volgens de politie werkt Oswald in het gebouw van waar uit op president Kennedy is geschoten. Hij zou leider zijn van het Fair play for Cuba Committee dat president Castro van Cuba wel gezind is. Oswald is later weer vrijgelaten. Kennedy werd op 8 november 1960 tot president der V. S. geko zen. Zijn republikeinse tegenstan der was Richard Nixon. In zijn inaugurele rede in jan. 1961 deed de nieuwe president een beroep op zijn landgenoten en de mensen in de gehele wereld gezamenlijk te strijden tegen „de gemeenschappelijke vijanden van de mens tirannie, armoede, ziekte en oorlog". Tijdens zijn presidentschap streefde hij naar belastingsver laging hulp aan gebieden, die door industriële veranderingen economisch in moeilijkheden wa ren gekomen, een uitgebreid wo- ningbouwprogram en medische zorg voor de bejaarden. De president ijverde voor de burgerlijke rechten van de neger minderheid. In zijn buitenlandse politiek stuurde hij zijn land door een der stuurde hij zijn land door een DIRECTE REPORTAGE UIT VER. STATEN o De N.T.S. zal hedenochtend van 8.45 tot 9.30 uur via de satelliet Telstar een directe uitzending vanuit de Verenigde Staten ver zorgen over het overlijden van president Kennedy. 'van het vorig jaar met grote be slistheid optrad tegen de instal latie van Russische raketten op Cuba. De wereld bevond zich korte tijd aan de rand van een oorlog, maar de Russen stemden er, na een persoonlijke uitwisse ling van boodschappen tussen Kennedy en premier Chroesjtov, in toe de raketten uit Cuba terug te trekken. Kennedy, die één der jongste presidenten der V. S. was, zette de Amerikaanse pogingen om de spanning in Berlijn te verminde ren voort, streefde naar een neu traal en onafhankelijk Laos en riep herhaaldelijk op tot een doel treffend verdrag waarbij kern proeven zouden worden verboden. Tijdens zijn bewind kwam het beperkte kernstopverdrag tot stand dat deze zomer in Moskou werd getekend en waarbij alle kernproeven behalve de onder grondse werden verboden. Hij zag dit als onderdeel van een alge meen ontwapeningsverdrag, dat hij als het voornaamste doel be schouwde. Eén van zijn eerste daden als president was zijn overleg met Chroesjtsjov in Wenen, dat deel uitmaakte van zijn streven om de spanning in de wereld te ver minderen. Kennedy trad in 1953 in het hu welijk met Jacqueline Bouvier. In 1957 werd Caroline geboren en in 1960 hun zoon John. Een derde kind stierf kort nadat het in aug. van dit jaar voortijdig was gebo- John Fitzgerald Kennedy, de 46-jarige president met het jon gensachtige uiterlijk, was de eer ste Rooms-Katholiek die sedert 1928 toen gouverneur Al Smith uit New York, ook een demo craat, door Herbert Hoover ver slagen werd naar het presi dentschap dong. Hij werd 29 mei 1917 in Brook- line, Massachusetts, geboren als tweede zoon van Joseph Kenne dy, Amerikaans ambassadeur in Engeland van 1937 tot 1940, die als financier een groot fortuin vergaarde en reeds bij zijn leven op elk van zijn negen kinderen een miljoen dollar vastzette. Hij genoot zijn opleiding aan de Har vard Universiteit en de economi sche school van Londen. In de tweede wereldoorlog diende hij als luitenant bij de marine. Nadat bij een actie bij de Salomons eilanden zijn motor-torpedoboot door 'n Japanse torpedobootjager in tweeën was gevaren, werd hij als vermist opgegeven. Achteraf bleek dat hij een grote rol had gespeeld bij het redden van de bemanning van zijn boot. Hij had een zwaar gewonde over een af stand van drie mijl met zijn tan den meegesleept naar een eiland. Zelf liep hij bij deze gelegen heid een rugkwetsuur op, die hem, tezamen met de gevolgen van een hem destijds bij het voet ballen overkomen ongeluk, bijna een politieke carrière onmogelijk had gemaakt. De operatie liet een wonde achter die niet wilde helen en toen hem bleek dat hij met krukken zou moeten blijven lopen verkoos hij een tweede operatie (Adv.) Hoordutraat 102 - Telefoon 8126 Ttrneuzen ren. 'De familie Kennedy is af komstig uit Ierland. Kardinaal Spellman uit New York verklaarde vrijdagavond in Rome dat hij geschokt en diep bedroefd was over Kennedy's overlijden. De kardinaal, die het concilie in Rome bijwoont, zei dat hij de Rozenkrans voor de president bad. Hij noemde het overlijden van de president een groot ver lies voor Amerika en de gehele wereld. Generaal De Gaulle verklaar de na het nieuws over het ver scheiden van Kennedy te hebben ./ernomen: „President Kennedy stierf als soldaat, in het vuur, voor zijn plicht en in dienst van zijn land." „Uit naam van het Franse volk dat altijd bevriend is geweest met het Amerikaanse, breng ik een eresaluut aan dit grote voor beeld en aan deze grootse her innering". In Washington heerste, na het bekend worden van de moord aanslag op de president, grote verwarring. Groepjes mensen, die zich bij de ingangen van grote waren huizen hadden verzameld, ver vielen tot diep stilzwijgen. Een gekleurde taxichauffeur. Sir Winston Churchill vrijdagavond over het overlijden van Kennedy de volgende ver klaring uit: „Deze monsterach tige daad heeft een groot staats man en een wijze en moedige man van ons weggenomen. Het verlies voor de Verenigde Sta ten en voor de wereld is niet te beschrijven. Zij die na Kennedy komen moeten er des te meer naar streven de idealen van we reldvrede en menselijk geluk en waardigheid, waaraan zijn pre sidentschap was gewijd, te ver wezenlijken", aldus sir Winston Churchill. STOFFELIJK OVERSCHOT'VAN KENNEDY NAAR WASHINGTON Met het zelfde vliegtuig, waar mede de nieuwe president John son vrijdagavond op de lucht machtbasis Andrews arriveerde, is ook het stoffelijk overschot van zijn kort tevoren vermoorde voorganger naar de Amerikaanse hoofdstad overgebracht. Lyndon Johnson heeft vrij dagavond in Dallas de eed als president van de Verenigde Sta ten afgelegd. Hij legde de eed af aan boord van het presidentele vliegtuig op het vliegveld van Dallas. Hij is daarna naar Washington ver trokken. De tekst van de eed luidt: „Ik zweer plechtig mijn taak als president van de Verenigde Staten eerlijk te zullen vervul len en ik zal alles doen wat in mtjn macht is om de grondwet te die zo overstuur was dat hij niet verdedigen", meer in staat was zijn wagen te besturen, zei snikkend: „Dit is het smerigste dat ik ooit heb meegemaakt... en God weet dat ik in mijn leven heel wat smeri ge dingen heb gezien". Van het Witte Huis waait de Amerikaanse vlag halfstok. Radio-Moskou en de Russische televisie hebben vrijdagavond hun uitzendingen onderbroken om het nieuws van de moord aanslag op president Kennedy te brengen. De aanslag werd toege- scheven aan „rechtse elementen". Radio-Moskou zond aansluitend op het nieuws stemmige muziek uit. De Pravda maakte bekend dat het nieuws in de editie van za terdagochtend zal worden gepu bliceerd. Russen die reeds op de hoog te waren van het nieuws zeiden onmiddellijk dat deze aanslag op binnen- en buitenlands gebied zeer belangrijke gevolgen zou kunnen hebben. Waarnemers achten ..ct niet uitgesloten dat deze gebeurtenis de huidige, door premier Chroes jtsjov gevolgde, politiek ten aanzien van het Westen op losse schroeven zet. Lyndon Johnson is op 27 aug. 1908 in Texas de staat waar degene, in wiens functie hij nu treedt, zo gruwelijk is vermoord in de buurt van Johnson City, een stad die door zijn grootvader werd gesticht. Toen Lyndon Johnson op de lagere school was werkte hij in zijn vrije tijd op een boerderij. Om een deel van zijn studie aan de kweekschool van Zuidwest- Texas te bekostigen, verrichtte hij 's avonds onderhoudswerk. In 1930 deed hij met goed gevolg eindexamen. Daarna was hij twee jaar onderwijzer aan een school in Houston, Texas, maar gedreven door zijn grote belang stelling voor de politiek, aan vaardde hij de benoeming tot se cretaris van het lid van het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den Richard M. Kleberg. Hij be kleedde deze functie drie jaar en studeerde ondertussen aan de juridische faculteit van de Geor getown Universiteit in Washing ton. In 1937 stelde Johnson zich kan didaat voor de verkiezingen van het Amerikaanse Huis van Arge- vaardigden en hij versloeg de negen andere kandidaten uit zijn district. Vier jaar later dong hij bij tussentijdse verkiezingen naar een vakante zetel in de Senaat. Hij verloor met slechts 1311 stem. men en dit is zijn enige politieke nederlaag gebleven. In 1948 nam hij revanche en won met grote meerderheid een zetel in de Se naat. Johnson staat bekend als een man met een vooruitziende blik. Aap het begin van het ruimte vaarttijdperk in 1957 stelde hij een onderzoek in naar de ontwik keling van satellieten en inter continentale ballistische projec tielen. Dit onderzoek gaf de stoot tot het huidige nationale pro gramma voor ruimte-onderzoek en ruimtevaart. Het congres heeft naar aanlei ding van een voorstel van hem een motie aangenomen waarmee de Verenigde Staten zich op het standpunt stellen voor een vreed zame exploratie van de ruimte, het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden moeten ver- bieden en de uitbreiding van 's mensen kennis van de ruimte dienen na te streven ter bevorde ring van het weizijn van de mens heid en niet ten bate van één na tie of groep van naties. Vice-president Johnson heeft steeds militaire programma's ter bestrijding van communistische agressie zijn volle steun gegeven en alle internationale overeen komsten en bondgenootschappen, die dit als voornaamste doel heb ben, krachtig gesteund. Wijlen president Kennedy heeft dankbaar gebruik gemaakt van de juridische ervaring van zijn vice-president Johnson om goe de contacten tussen de regering en het congres te onderhouden. Naar gelang de situatie dit ver eiste verzocht hij Johnson ook te fungeren als zijn diplomatieke of persoonlijke vertegenwoordi ger. Zijn eerste buitenlandse reis als zodanig maakte hij in april 1961 naar Europa en Afrika. Johnson is lid van de „Chris tian Church", een protestants ge nootschap. Mevrouw Lyndon B. Jonhson is vijftig jaar geleden geboren in Oost-Texas, waar haar vader Thomas Jefferson Taylor koop man en landeigenaar was. Zij werd in het doopregister inge schreven met de namen Claudia Alta Taylor en toen zij twee maanden oud was gaf de kokkin haar de bijnaam „Lady Bird". Toen zij dertien jaar oud was deed zij een vastberaden poging zich bij haar ware naam te laten, noemen, maar zij bleef voor ieder een „Lady Bird". Na haar middelbare opleiding studeerde zij aan de univesiteit van Texas vrije kunsten en jour nalistiek. Enkele maanden na be ëindiging van haar studie, in 1934, leerde zij Lyndon Baines Johnson kennen, die toen 26 jaar oud was. Uit het huwelijk zijn twee doch ters geboren Lynda Bird in 1944 en Lucy Baines in 1947. Op merkelijk is dat alle gezinsleden de initialen hebben: LBJ. ondanks het grote risico voor zijn leven. Wekenlang was hij zwaar ziek, maar later kon hij weer als vanouds aan sport doen en ber gen werk verzetten. Hij kwam in 1946 in de politiek door zijn verkiezing als afge vaardigde van een district in Bos ton. Hij werd tweemaal herkozen en werd in 1952 senator voor Massachusetts. Ondanks zijn nederlaag op de conventie in 1956 werd hij toen reeds als toekomstig kandidaat voor het presidentschap aange merkt. Als senator heeft Kennedy be grip voor moeilijke kwesties, gezond verstand en evenwichtig heid getoond. Zijn collega Geor ge Smathers van Florida zei van hem dat zijn grootste politieke troef was dat de mensen hem mochten en hem wilden helpen. In de verkiezingscampagne toon de hij grote gevatheid. Hij ver sierde zijn redevoeringen met aanhalingen uit de klassieken en wist interrupties handig te pareren. Kennedy was een belezen man. Na de oorlog was hij een tijdje journalist. Hij schreef drie boeken: „Why England slept" (1940), over het gebrek aan voorbereiding van Engeland op de laatste wereldoorlog, „Pro files in courage" (1956), een serie biografische essays waar voor hij de Pulitzer-prijs kreeg, en „The strategy of peace" ('60), een bundel redevoeringen. KONINKLIJK HUIS BETUIGT DEELNEMING H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gister avond een telegram van deelrie- ming met het overlijden van pre sident Kennedy gezonden aan de huidige president van de Ver enigde Staten, Lyndon B. John son. i Tevens hebben H. M. de Ko ning, Z. K. H. Prins Bernhard en Prinses Beatrix een telegram aan mevrouw Kennedy, de we duwe van de overleden president gezonden. Een erewacht droeg de bron zen lijkkist van het vliegtuig naar een gereedstaande ambu lance-auto van de marine, waar in later ook mevrouw Kennedy en Robert Kennedy plaats na men. De ambulance-auto reed vervolgens naar het marine-zie kenhuis in het nabijgelegen Be- thesda, waar het stoffelijk over schot tot heden zal blijven. Van achter het kordon solda ten en leden van de luchtmacht, die het terrein hadden afgezet, sloegen duizenden mensen zwij gend dit droeve toneel gade. President Johnson en zijn vrouw verlieten het vliegtuig het eerst, nadat de lijkkist er uit was gedragen. De nieuwe president hield met een verbeten gelaat een korte toespraak tot het Amerikaanse volk, waarin hij gewaagde van het onvoorstelba re grote verlies, dat allen heeft getroffen. „Voor mij is dit een diepe, persoon1ijke tragedie. Ik weet, dat geheel de wereld de droefenis, die mevrouw Kennedy en haar gezin ondergaan, delen", aldus Johnson verder. „Ik zal mijn best doen. Dat is alles wat ik kan doen. Ik vraag om Bods en uw hulp", zo besloot hij. Bij aankomst op de luchtmacht basis Andrews werd president Johnson opgewacht door de mi nister van Defensie, George Ball, een delegatie van het Congres, en de chef-staf van het leger, generaal Maxwell Ttaylor. Nadat de lijkkist met het stof felijk overschot van de vermoor de president naar het ziekenhuis In Bethesda was overgebracht, reisde Johnson per hefsehroef- vhegtuig door naar het Witte Huis. (Adv.) Fabrieken Zevenbergen

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1