I de huzaren van boreel 1 Landbouwschap wil 95-5 25 november a.s. jubileren Fraude bij K.L.M.- busbedrijf RADIO EN TELEVISIE Vrijdag 22 november 1963 Pagina 9 ft On. oudste regiment verrichtte grote daden: ZWARTE BEERTJES Boekhandel VAN DE SANDE Wposla DE VRIJE ZEEUW i SS :SS' SS' SS' Amersfoort (P P) - 25 november a.s, staat Amersfoort in het teken feit. Het regiment zorgt voor een aaiitrekkeiijk feestprogramma, dat Quatre Bras, Waterloo, Tiendaagse Veldtocht, Grebbeberg en Indië zich over niet minder dan vier dagen uitstrekt en waarin zijn opge nomen een taptoe, historische optochten, een reünie, ontvangsten, een boeiende expositie over de cavalerie in het algemeen en voorts enige ontspanningsavonden, waarlijk een feest een garnizoensplaats waardig. EEN PRACHTIGE STAAT VAN DIENST lil Het honderdvijftigjarige regiment kan terugzien op een prachtige staat van dienst. Het werd op 25 november 1813 in opdracht van Koning Willem I opgericht door jonkheer Willem Frangois Boreel, de toen achtendertigjarige telg uit een oud beroemd Zeeuws ge slacht. Deze jonkheer Boreel voel de zich reeds jong tot het militair ambacht aangetrokken. In 1787 trad hij als twaalfjarige jongeman als cadet in dienst bij de Gardes te Voet Nauwelijks vijftien jaar oud werd hij luitenant bij de Gardes Dragonders en hiermede begon zijn liefde voor de cavalerie. Toen in 1795 de Franse revolutie zich ook in ons land deed gevoe len en stadhouder Willem V naar Engeland moest vluchten, nam jhr. Boreel ontslag uit de Staatse dienst. Pas in 1813, toen Neder land vrij werd en Napoleon op Elba gevangen zat na zijn misluk te tocht naar Rusland, trad de jonge militair weer in dienst Van Oranje. Als ervaren cavale rist kreeg hij van de koning de op dracht een regiment huzaren op te richten, iets dat hij met grote liefde deed. Als luitenant-kolonel en comman dant van zijn nieuwe regiment presenteerde hij dit op 25 novem ber 1813 aan de koning. Het was voor een belangrijk deel samen gesteld uit ervaren cavaleristen. Mannen die nog in staatse dienst gediend hadden en ook ervaren ruiters van Nederlandse nationa liteit die gedwongen in Franse dienst waren geweest. Van bet begin af aan viel dit regiment „Lichte Blaauwe Hussaren van Boreel" zoals het toen heette, een belangrijke taak toe in de nog zo jonge Koninklijke Landmacht van die dagen. Waar komt de huzaar vandaan Onder huzaren verstaat men mili tair gezien een bepaald soort rui terij of cavalerie. Ze worden ook wel lichte cavalerie genoemd en zijn van Hongaarse oorsprong. De herkomst van het woord hu zaar is echter onzeker. Veelal leidt men het woord af van Husz, dat in de Slavische taal twintig betekent. En dat is goed verklaar baar, want ten tijde van de Hon gaarse koning Mattaias Corvinus moest elk twintigtal boerderijen in zijn land zorgen voor een rui ter in dienst van de koning. Deze mannen samengevoegd tot een heden waren dus allen „twinti gers", afgevaardigden van steeds twintig boerderijen. Vandaar de naam Huszaren. Aanvankelijk kwamen zij voorna melijk in Hongaarse en Oosten rijkse dienst voor, doch sedert 1700 vinden we ze ook bij andere landen, en wel als ongeregelde lichte ruiterij, die bij voorkeur werd gebruikt voor strooptochten en dergelijke. In Pruisen nam Frederik Willem I de eerste huzaren in dienst. Frederik de Grote vermeerderde dit soort ruitereenheden tot 80 esquadrons om een tegenwicht te scheppen tegen de talrijke lichte ruiterij der Oostenrijkers en Hongaren. In Frankrijk treffen we de eerste huzaren aan in 1702 en in Neder land in 1786. Men moet de lichte ruiterij in de vorm van huzaren zien als de bereden pendant van de zware cavalerie ofwel dragon ders. De huzaren hadden militair gezien lichte taken als verken ning en pacificatiediensten, ter wijl de dragonders echt een slag wapen vormden, dal chargeerde met de sabel in een geregelde slag. De eerste wapenfeiten De Nederlandse huzaren kwamen het eerst in actie tijdens het be leg van Bergen op Zoom, maar er stond nog belangrijker werk te wachten, want er dreigden grote gevaren voor de jonge staat. In maart 1815 was Napoleon van Elba ontvlucht en landde hij op de Franse zuidkust, alwaar de hem toegemoet gezonden troepen dadelijk naar de ex-keizer over liepen. In minder dan geen tijd bleek Napoleon weer oppermach tig in zijn land en dit betekende een groot gevaar voor de omlig gende landen, die dan ook ter stond de wapens opvatten om de veroveraar neer te slaan. Ook ons jonge koninkrijk voegde zich hierbij en zo werden de hu zaren van Boreel als onderdeel van de brigade lichte cavalerie onder opperbevel van generaal- majoor Van Merlen naar de Fran se grenzen gestuurd. De 16de juni kreeg het regiment opdracht op te marcheren naar Quatre-Bras. Toen het daar ver scheen hadden onze troepen reeds gevoelige verliezen geleden, zo wel door geweervuur als door de Een Blauwe Huzaar van 1940 herhaalde charges van de Franse ruiterij. De Nederlandse huzaren werden ingezet om onze infante rie te ontlasten en daarbij kwa men zij enkele malen in volle botsing met de beroemde Franse kurassiers, waadoor de onze zwa re verliezen leden. Toch hielden ze tot het uiterste stand en mede daardoor gelukte het maarschalk Ney niet om door te breken en zijn keizer te hulp te komen. En naar Waterloo Op 17 juni werd de reeds zo ge havende eenheid Huzaren van Boreel overgeplaatst naar het gro te slagveld van Waterloo. Na alle inspanningen, slecht weer en honger, stonden ze de volgende dag klaar voor de grote slag. On der aanvoering van de Prins van Oranje, onze latere koning Wil lem II, en de Engelse bevelhebber Wellington weerstonden zij de Fransen totdat tenslotte, toen de nood het hoogst was, de Pruisen onder hun maarschalk Bliicher op het slagveld aankwamen en de slag beslisten. Napoleon was voor goed verslagen en werd nu naar St. Helena verbannen. Maar hiermede was het werk nog niet beëindigd. Onze huzaren ble ven in Frankrijk om daar mede te helpen bij het nemen van ver sterkte steden die nog in handen van troepen van Napoleon waren. Uiteraard kwamen er uit Neder land aanvullingen om de verlie zen te compenseren. Op 27 de cember 1815 keerden de huzaren in Haarlem terug. De tiendaagse veldtocht In augustus 1830 lagen de huza ren van Boreel in Doornik in gar nizoen. Men bemerkte al spoedig dat ook daar de geest van verzet en afscheiding vaardig werd over het volk. Daarom trok men op 's konings last naar Brussel. De toestand werd steeds moeilijker en op 26 oktober verzamelde het regiment op de heide tussen Loenhout en Brasschaat, alwaar de Zuidnederlanders die zulks verlangden, ontslag uit de dienst werd verleend. Zij hadden tot het laatst toe trouw aan eed en plicht in de gelederen gediend. Het re giment werd daarop teruggetrok ken op Breda. Nadat aanvullingen waren gearriveerd deed het regi ment mee aan de daarop volgen de tiendaagse veldtocht. Vooral bij Kent werd fel gevochten. De 8ste augustus waren de Bel gen in volle aftocht en deed het regiment mee aan de achtervol ging. Door interventie van Frankrijk en Engeland ten gunste van de Belgen moesten wij een overeen komst sluiten waarbij de strijd werd beëindigd en de Nederlan ders terugkeerden naar Noord- Brabant De meidagen van 1940 Na 1918 brak weer een tijd van rust aan, doch bij de Duitse inval in ons land, lag het opgesteld ten oosten van Arnhem, waar het zo veel mogelijk de Duitse opmars vertraagde. Een dag later werd het regiment teruggenomen op de Grebbeberg, alwaar een groot deel ingezet werd voor het op sporen en opruimen van parachu tisten. Tenslotte kreeg het regi ment de eervolle opdracht de af tocht van het Nederlands leger te dekken. Daarbij zag het kans de opmars van Duitse pantsereenhe den bij Amerongen tot staan te brengen. Bij de capitulatie moesten ook de Huzaren van Boreel de wapenen strekken, maar de roemruchte standaard van het regiment werd gedurende de gehele bezetting verborgen gehouden door de laat ste regimentscommandant jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swin- deren. Na 1945 werd de reeds voor de oorlog ingezette mechanisering en motorisering van het regiment voortgezet. De paarden verdwe nen en de mannen doen hun overigens gelijk gebleven militai- De huzaren van nu. Geen paarden, maar tanks en gepantserde verkenningswapens re taak nu in tanks en gepantser de verkenningswagens. Zij blij ven lichte cavalerie, bestemd voor verkenning, snel en bewegelijk. In deze moderne vorm werd een deel van deze huzaren in het voormalig Nederlands-Indië inge zet, alwaar zij indachtig de tradi tie van het regiment hun taak voortreffelijk en stipt volbrach ten. Inmiddels leeft het regiment mo menteel weer in een periode van rust, maar dat houdt beslist niet in, dat men stilzit. Er wordt ijve rig geoefend, opdat het regiment paraat is. Natuurlijk hopen ook deze huzaren, dat de vrede be stendig mag zijn, maar mocht ooit gevaar dreigen, dan zal het gehele regiment zijn plicht doen in de geest van Quatre-Bras en Water loo, van tiendaagse veldtocht en Indië. Wij hopen alleen dat dit nooit nodig zal zijn. Een Blaauwe Husaar van 1814 (Nadruk verboden) SS Vijfennegentig tegen vijf is een aanvaardbare verhouding bij de verdeling van de kosten der Del tawerken tussen resp. Rijk en streek. Dat vindt het Landbouw schap en dat zal het schrijven aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, die binnenkort zal moeten oordelen over het ont werp bijdragenwet Deltawerken, waarin wordt uitgegaan van een verhouding 7525. Het nationale belang bij een goede zeekering, zo stelt het Landbouwschap, neemt hoe lan ger hoe meer toe: het lot van ieder deel van het land hangt ten nauwste samen met dat van ieder ander deel en van het ge heel. In een land dat als poort van Europa zijn uitgelezen lig ging in een Deltagebied wil be nutten is het duidelijk hoe groot het nationale belang is van een zeekering, die dat zo kwetsbare Deltagebied afdoende kan be schermen. Nog veel groter zal dat nationale belang zijn ten tijde dat de helft van de periode welke de Deltadijken geacht worden „mee te kunnen" verstreken is. Dat moment, vindt het Land bouwschap, moest eigenlijk be slissend zijn ten aanzien van de verhouding tussen nationaal en streekbelang; een verhouding die ten behoeve der kostenverde ling reeds nu, dus wel zeer voor tijdig, wordt vastgelegd. Kenmerkend voor de grootte van het nationale belang vindt het Landbouwschap het ook, dat de Deltawet de beherende wa terschappen de plicht oplegt, de zeekeringen op Deltapeil te brengen en wel volgens de door de minister vastgelegde plannen. Met de redenering van hen, die als consequentie hiervan de kos ten ten volle door het Rijk willen laten dragen, kan het Landbouw schap zeer ver meevoelen. Toch meent het dat „de streek" waarmee het bedoelt het gebied dat door een goede zeekering te gen overstroming gevrijwaard wordt bij een afdoende bevei liging een bijzonder, zij het in vergelijking met het nationale belang gering te noemen belang heeft. Het Landbouwschap, van mening dat men niet dient uit te gaan van de vraag hoeveel de streek kan dragen maar naar de vraag hoeveel de streek dient te dragen, komt dan tot de verhou ding 95 5. Aan de in het ont werp Bijdragenwet Deltawerken genoemde verdeling 75 25 ligt z.i. een principieel foute benade ringswijze ten grondslag. Met de „ingebouwde garantie regeling" in het ontwerp Bijdra genwet is het Landbouwschap niet erg ingenomen. Het aanvan kelijke voornemen was, krach tens de Bijdragenwet een bepaa'd percentage van de kosten der Deltawerken, zowel aanleg als onderhoud, ten laste van de be herende waterschappen te bren gen en een algemene bijdragen wet als „tweede kering" te laten optreden: zouden de krachtens de Bijdragenwet berekende las ten voor een waterschap te hoog worden, dan zou dit waterschap krachtens de algemene bijdra genwet jaarlijks een rijksbijdra ge ontvangen. Deze gedachte werd verlaten; de „ingebouwde garantierege ling", waarbij de kosten van uit voering en van onderhoud niet meer over één kam worden ge schoren, kwam ervoor in de plaats. Deze regeling houdt in dat het belanghebbend gebied waarvan het beherend water schap slechts een gedeelte is bijdraagt in de kosten van uit voering der Deltawerken, voor zover die niet ten laste van het Rijk komen. Zouden de lasten voor het belanghebbend gebied op deze wijze te hoog worden, dan kan de rijksbijdrage hoger worden gesteld. De kosten van onderhoud der Deltawerken ech ter blijven voor rekening van het beherende waterschapdaar in draagt het belanghebben de gebied niet bij. Het Land bouwschap ziet nu het ge vaar dat deze onderhoudskosten in de toekomst het beherende waterschap (een deel van het belanghebbende gebied) zullen belasten tot boven het peil, dat voor het gehele belanghebbende gebied als maximumgrens voor de droogkraeht geldt. Bij het systeem van de algemene bijdra genwet was dit niet mogelijk. Het Landbouwschap ziet nu het ge vaar van deze onderhoudskosten in de toekomst het beherende waterschap (een deel van het be langhebbende gebied) zullen be lasten tot boven het peil, dat voor het gehele belanghebbende gebied als maximumgrens voor de draagkracht geldt. Bij het systeem van de algemene bij dragenwet was dit niet mogelijk. Het Landbouwschap pleit er daarom voor, niet alleen de kos ten van uitvoering der werken voor subsidiëring in aanmerking te doen komen, maar ook de ge kapitaliseerde geschatte toekom stige onderhoudskosten. Ook zal moeten worden bepaald dat het belanghebbende gebied in deze kosten van het beherende water schap bijdraagt. Ook voor het gedeelte van het belanghebbende gebied dat niet tot het beherende waterschap be hoort, roept het systeem van het wetsontwerp bedenkingen op, zo meent het Landbouwschap, al vindt het de gedachte, dat niet alleen de uiterste kuststrook maar een groter gebied de lasten van „de streek" draagt, op zich zelf aantrekkelijk. (Adv.) Een controleur van het K.L.M. busbedrijf, een gezamenlijke on derneming van de Nederlandse spoorwegen en de K.L.M., heeft zondag j.l. bij controle op het traject SchipholAmsterdam on regelmatigheden met vervoers bewijzen geconstateerd. De be trokken chauffeur bleek door gebruik van verkeerde biljetten de K.L.M. te benadelen. Transito-passagiers ontvangen op Schiphol resp. Museumplein een witte coupon, die bij inleve ring bij de chauffeur recht geeft op een roze contra-bewijs voor gratis vervoer. ll|[|lllllllil!l[|||[|[!lllllllllll!lllil!l!lllllll!lll!lllltIllHIII]llilll1llll!lll!ll|[lillllil!lll!l!lll' 'lii;il!l!!!!!l!l![ll<!!ll!l[ll!!!!lllll!l!!!ll!lll!!llll!IHII1lil!!l!!ii;illlil!l<!]!l!li!ll!!lll!ll!l!!!l!l!l!l!!' Bezwaar heeft het Landbouw schap ertegen dat in het ontwerp Bijdragenwet Deltawerken een artikel voorkomt, dat slaat op de financiële regeling voor een niet- Deltawerk: de Lauwerszeedijk. Bij de verantwoording dient de chauffeur even zoveel witte coupons in te leveren als hij roze contra-bewijzen heeft afgege ven. In dit geval heeft de chauffeur, in samenwerking met een balie employé op 't Museumplein,, op onregelmatige wijze de beschik king gekregen over witte cou pons. Hierdoor kon hij roze con tra-bewijzen tegen betaling af geven, waar een groen plaatsbe wijs was vereist. Het is moeilijk na te gaan in welke mate te goeder trouw of met malafide bedoelingen witte coupons zijn afgegeven, maar het staat vast, dat het verstrekken van deze witte coupons is ge schied met onvoldoende begrip voor het feit, dat het waardepa pieren betreft. In het allerergste geval zou er sprake kunnen zijn van een fraude, gepleegd in de loop der jaren, van enige duizen den guldens, zo heeft de K.L. M. gistermorgen meegedeeld. Hangende het onderzoek waar bij de politie zal worden inge schakeld en dat met kracht wordt voortgezet, zijn de betrok ken chauffeurs en de balie-em ployé met wie hij samenwerkte onmiddellijk geschorst Behoud van Uw tanden Zaterdag 23 november 1963 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Socialistisch strijdlied; 7,23 Lich te grammofoonmuziek; (7.30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied; 8.18 Lichte grammofoonmuziek; 9.00 Loon naar werken, praatje; 9.10 Klassieke grammofoonmu ziek stereofonische uitzending) 9.35 Waterstanden; 9.40 Kiezen en gekozen worden, lezing; 9.55 Boekbespreking; 10.00 Buiten lands weekoverzicht; 10.15 Ge knipt voor herhaling: gevarieerd programma; 11.30 Techniek en leven: discussie gewijd aan de gezondheidsvraagstukken, die de techniek oproept (1); 12.00 Musette-orkest; 12.30 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Tussen start en finish: sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.15 VARA-Varia; 13.20 Tijd voor teenagers; 14.10 Uitlaat: pro gramma voor de twintigers; 14.45 Artistieke staalkaart: 15.15 Ra dio Jazzclub; 15.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoor- ding; 16.00 De Metropolitan 19001925: operafragmenten; 17.10 Boekbespreking; 17.30 Sa lonorkest en zangsolist; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Pianospel (gr.); 18.30 Weerklank: muziekrevue; 19.00 Paulus de boskabouter; 19.10 Operette-se lecties (opn.); 20.00 Nieuws; 20.05 En nuMaastricht: amusementsprogramma; 21.00 Socialistisch commentaar; 21.15 Metrope-orkest; 22.00 Langs vergeten wegen, klankbeeld; 22.30 Nieuws; 22.40 Lichte gram mofoonmuziek; 23.5524.00 Nieuw" HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Klassieke kamermuziek; (7.307.35 Voor de jeugd); 7.45 Geestelijke lie deren; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Djinn, gevarieerd program ma; 10.45 Klassieke orkestwer ken (gr.); 11.00 Plechtige Re quiem-Mis voor de Gevallenen; 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Licht instru mentaal kwartet en zangsoliste; 12.50 Regeringsuitzending: Ge ven en nemen. Tips voor en van weggebruikers; 13.00 Nieuws; 13.15 Musicerende dilettanten; 13.40 Franse les; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Verbonden in één koers, gespr.; 15.15 Pianorecital; klassieke en moderne muziek; 15.45 Franse chansons; 16.00 Grensland, uitzending voor jonge mensen; 16.15 Jazzmuziek met commentaar; 16.40 De Spring plank; 17.00 Leiding geven, le zing (8); 17.10 Muziek periodiek; 17.30 Boekbespreking; 17.40 In strumentaal Octet; 18.00 Kunst kroniek; 18.30 Lichte orkestmu ziek; 18.50 Voor de kleuters; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten; 19.30 Radiokamerorkest en zang soliste: populaire klassieke wer ken; 20.30 Rieleksen: amuse mentsprogramma; 21.30 Buur- mans krant: berichten van bui tenlandse correspondenten; 21.50 Bric a Brac, cabaret; 22.20 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Kruispunt, discus sie over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag; 23.10 Promenade-or kest en solist; 23.5524.00 Nuws. BRUSSEL VI.: 12.00 Nieuws 12.03 Lichte orkestmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Amusements programma; 12.55 Programma overzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Klankbeeld; 14.00 Nieuws; 14.03 Filmmuziek; 14.45 Casinoconsert; 16.00 Nieuws; 16.03 Amusements muziek; 16.40 Voor de jeugd; 17.00 Nieuws; 17.15 Liturgische zangen; 17.25 Koorzang; 17.45 Engelse les; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paarde- sportberichten; 18.30 Kerkorgel recital; 19.00 Nieuws; 19.40 Lich te muziek; 20.00 Cabaret-pro gramma; 21.00 Lichte muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Lichte mu ziek; 23.30 Liedjes; 23.55—24.00 Nieuws. T elevisieprogr amma's. NED.: 15.00 Jazz Scene U.S.A.; 15.30 Uit de voeten. TV-film; 16.30 In het TV-lab, documen tair programma; 17.0017.45 Voor de kinderen; 19.30 Lui paard op schoot, TV-film; 19.58 't Manneke; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Pinky en Perky; 20.35 Dick van Dyke Show (dl. 4); 21.00 AVRO's quiz-uur; 22.00 Kijk die Rjjk, amusementsprogramma; 22.50 In AVRO's Televizier; 23.1023.15 Journaal. BELG. VI.: 10.00—11.15 Volks universiteit; 17.00 Voor de jeugd; 17.4518.20 Schooltelevisie; 19.00 Brand in het oerwoud, filmreportage; 19.15 Maat voor maat, poppenfilm; 19.25 Dwaal tocht door het dierenrijk: Bij de reptielen en de honden; 19.55 Sport; 20.00 Nieuws; 20.20 Er kan er altijd eentje bij, TV- feuilleton; 20.45 Pro en contra; amusementsprogramma; 21.35 Echo; 22.05 Dick Powell: Morgen wordt ge een man. TV-feuille- ton; 22.55 Nieuws; 23.0524.00 Wielrennen, reportage van de zesdaagse van Brussel.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9