PROVINCIAAL NIEUWS KOLONEL HYDE Hoog water op de Maas BOUCLÉ- KARPETTEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 22 november 1963 TERNEUZEN BIERVLIET NIEUWVLIET SAS VAN GENT STOPPELDIJK VOGELWAARDE GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN Vlotte afwerking van een lijvige Raadsagenda KERKNIEUWS WESTDORPE Plan van dr. Mansholt voor prijzen van landbouwprodukten Belgische automobilist gestraft voor tragisch ongeval AGENDA MAAS BUITEN DE OEVERS GETREDEN Vergadering afd. Terneuzen— Driewegen N.C.V.B. De afdeling TerneuzenDrie wegen der Nederlandse Christ. Vrouwenbond hield dinsdagavond haar maandelijkse bijeenkomst in ..De Schakel". De presidente, mevr. Buijze v. d. Beukei, verzocht, als ope ningslied te zingen het eerste vers van Ps. 138, waarna zij voor ging in gebed. De Schriftlezing uit Spreuken werd gevolgd door de meditatie: „Dé huisvrouw vroeger en nu". De notulen van de laatst ge houden vergadering werden on der dankbetuiging aan de secre taresse ongewijzigd vastgesteld, waafóp volgde voorlezing van de ontvangen mededelingen. Tijdens de pauze werd de aan wezigen een kopje thee aangebo den, na afloop van de pauze werd dóór de presidente het woord ge geven aan mevr. E. v. d. Berg Lindeboom uit Rotterdam voor een causerie over het onderwerp „Adoptie". In haar rede liet de spreekster duidelijk uitkomen welk een ver antwoordelijk besluit de pleeg ouders nemen bij adoptie van een kind en welke moeilijkheden daaruit kunnen voortvloeien. Maar wellicht is voor haar of voor hen, die hetzij vrijwillig het zij door dwang afstand doen of rhoeten doen van een kind, het afstaan van een kind nog veel en vèël moeilijker. Geen wonder dat dit zo uiterst teer onderwerp met alle aan dacht werd gevolgd en na beëin diging aanleiding gaf tot een na bespreking. De presidente betuigde mevr. Van den Berg namens bestuur en aanwezige leden hartelijk dank voor deze zeer interessante cau serie. Nadat als slotzang was gezon gen van Gezang 229 de verzen 1, 2 en 4, sprak mevr. Van den Berg het dankgebed uit. Geslaagd. Bij het te Den Haag gehouden examen slaagde voor het diplo ma A scheepswerktuigkundige onze stadgenoot de heer W. J. Leenhouts. Interessante tentoonstelling van „De Vogelvrienden" Toen gisteravond om 7 uur de heer W. Camphens, de voorzit ter van de Terneuzense .'.Vogel vrienden", de driedaagse ten toonstelling in de bovenzaal van hotel „Centraal" opende, was er nog niet veel belangstelling, het geen wellicht aan het zeer slech te weer moet worden toegeschre ven. Degenen, die vogelliefhebber zijn. kunnen er evenwel hun hart ophalen en zullen een bezoek, waartoe zij tot zaterdag a.s. ge legenheid hebben, zeker niet be treuren. Er is een grote verschei denheid en ieder zal kunnen con stateren. dat een echte liefheb ber zijn vogels genoeg bewe. gingsvrijheid en een zeer goede verzorging geeft. De keuring voor deze zevende achtereenvolgende tentoonstel ling heeft inmiddels plaats ge had en had tot uitslag: K. J. de Nooyer, kampioen open klasse pigment kanaries en kampioen eigen kweek pigment kanaries; L. A. Moerman, kam pioen open klasse vetkleur kana ries en kampioen eigen kweek vetkleur kanaries. Algemeen kampioen werd de heer M, de Mul met een rijst- vogel. Verkeersongeval Woensdagavond omstreeks half tien reed de heer A. J. D., wonende te Opheusden (gemeen te Kesteren), met zijn Volkswa gen op de westelijke kanaalweg van Sluiskil in de richting Ter neuzen. Bij de voor hem eerste bocht van de wegomlegging naai de nieuw aangelegde brede ver keersweg gekomen, reed hij in plaats van links de bocht te ne men, recht door, waardoor de ter plaatse staande omheining, een lichtbak en een bord met rich tingspijl werd weggeslingerd en de Volkswagen aan de voorzijde zeer zwaar Werd beschadigd. De héér D„ die in de mening verkeerde, dat de wegomlegging begon ter hoogte van de scheeps werf, had de aangebrachte waar schuwingen voor het verkeer te laat opgemerkt. Hij had schaafwonden aan het hoofd en pijnlijke ribben, terwijl de mede-inzittende heer W. A. G. van H.. wonende te Voorburg, verschillende schaafwonden èn een hersenschudding had opge lopen. Een juist passerende bus van de Cito-garage uit Axel heeft beide gewonden naar het Julia- na-ziekenhuis vervoerd. Na eerste hulp-verlening, werd de heer Van H. ter verdere be handeling in het ziekenhuis op genomen. Een takelwagen van de garage Visser heeft later de auto naai de garage gesleept. Ra adsvergadering De raad kwam woensdagavond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. P. Kostense. De raadsbesluiten tot aankoop van een aantal krotwoningen, verkoop woningwetwoningen aan de heer L. A. Nijssen en de heer A. C. de Krijger, wijziging des tructieverordening en de overna me van de aansluitende wegen op de Provinciale weg nabij de Gentse- en Westraat werden door G. S. goedgekeurd. Van de zijde van het Verifica tiebureau van de Vereniging van Ned. Gemeenten was bericht, in- gOkorften betreffende de kasopna me en de controle der boeken van de gemeente-ontvanger in het vierde kwartaal. Uit het rapport bleek, dat alles in orde was be vonden. Door het Ministerie v.in Bou w nijverheid en Volkshuisvesting werd blijkens een desbetreffend schrijven ten behoeve van de ver betering van de woning Bur gemeester Maarleveldstraat 9 een premie toegekend ten bedrage van ƒ888,89 op voorwaarde, dat de gemeente eveneens een sub sidie verstrekt gelijk aan de helft van de door het Rijk toegekende bedrag. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Sinds jaren heeft men in Biet' vliet een totaal verouderde ver ordening op de heffing en invcr dering van begraafrechten ge hanteerd. Nu de ui'breiding van de begraafplaats gereed gekomen is, is de noodzaak ontstaan de verordening aan te passen aan de huidige omstandigheden. Een ge heel nieuwe verordening werd vastgesteld waarbij het begraaf- recht voor personen boven 11 jaar op 50 werd bepaald (het oude bedrag was 10). Voor jongere personen geldt een afwijkend ta rief. Een koopgraf zal nu 100 kosten, een huurgraf 50, terwijl voor het onderhoud der graven diverse tarieven werden vastge steld. Voor onderhoud van een koopgraf met gedenkteken is 100 verschuldigd, koopgraf zon der gedenkteken 60. Voor on derhoud van een huurgraf met gedenkteken ƒ60 en voor een huurgraf of kosteloos graf ƒ40. Over het voorstel werd lang durig van gedachten gewisseld. De Voorzitter noemde het een fikse sprong, maar daar valt nu eenmaal niet aan te ontkomen, immers wat is nu eigenlijk 10 voor net oude tarief begraafrecht In deze tijd met zijn doorlopende stijging van lonen en prijzen zijn de nieuwe tarieven zeker verant woord. Zonder hoofdelijke stemming stelde de raad de verordening op de heffing en invordering van de begraafrechten vast. terwijl te vens een verordening op het ge bruik. en beheer van de Algemene Begraafplaats werd vastgesteld- De gemeentelijke dienst opha len van het huisvuil heeft al ja ren met een tekort te kampen, doordat de lasten groter zijn dan de ingekomen reinigingsrechten. Nu de ophaaldienst over wat beter materiaal beschikt en een gemeenschappelijke regeling in zake het ophalen van het huis- vuil op een moderne meer hy giënische wijze dan tot dusverre in voorbereiding is stelden B. en W. voor ingaande 1 januari 1964 het tarief van 5 voor de eerste emmer te brengen op 10, ver meerderd met 2,50 voor de tweede en elke volgende emmer (oud tarief 1). De raad verleen de hieraan zijn goedkeuring. Van de zijde v&n de Ontwikke- lings Commissie West Zeeuws- Vlaanderen was met betrekking tot de door haar ontworpen ge meenschappelijke regeling opr haaldienst huisvuil een schrijven ingekomen, waarin de raad wordt verzocht om een principiële uit spraak tot deelneming zo deze re geling tot stand mocht komen. Er is reeds met een particulier on dernemer tot voorlopige overeen stemming gekomen. De Commis sie oordeelt het ophalen van het huisvuil 2 maal per week urgent. De door de deelnemende gemeen ten te betalen bedragen, namelijk 15 voor de eerste en 10 voor de volgende emmers is landelijk gezien zeer acceptabel. Zonder hoofdelijke stemming verklaarde de raad zich met deelname aan de gemeenschappelijke huisvuil ophaaldienst akkoord. Besloten werd met de Bank voor Nederlandse Gemeenten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan voor 1964 met een maximaal krediet van ƒ70.000. Na een zeer uitvoerige diskus- sie werd het verzoek van de Ter neuzense Muziekschool om een gemeentelijke subsidie aan deze instelling met 4 stemmen afge wezen. Het college van B. en W. had in meerderheid hiertoe ge adviseerd. De Voorzitter voelde wel voor toekenning van de gevraagde subsidie, omdat, het naar zijn oor deel een eis van de tijd is de no dige aandacht, ook aan het mu- ziekonderricht te schenken. Bij afwijzing zou Biervliet een zeke re uitzonderingspositie gaan in nemen. doordat' de omliggende gemeenten hetzij de Terneuzense hetzij de Zeeuwse Muziekschool subsidiëren. Bij monde van wet houder Dijk zette de meerderheid van B. en W. haar'standpunt uit een. Het muziekonderricht werd niet als een noodzaak gezien maar meer als een zekere luxe aangevoeld. Er gaan 6 leerlingen uit Biervliet op de Muziekschool te Terneuzen. De wethouder stel de ouders der leerlingen volledig in staat de lesgelden voor het ge vólgde muziekonderricht van hun kinderen te betalen. Een andere zaak zouden de wet houders het vinden het muziek onderricht te subsidiëren voor kinderen wier ouders dit onder richt niet kunnen bekostigen. De mogelijkheid tot dit alter natief heeft de muziekschool niet opengelaten, zodat de wethouders hun afwijzend standpunt niet konden verlaten. Bij stemming bleken de heren J. v. d. Velde en J. Dekker de zelfde mening te zijn toegedaan. De door dc muziekschool gevraag, de subsidie ad 645 werd derhal ve niet verleend. Op het desbetreffende verzoek van" de gemeente Philippine werd z.h.s. ten behoeve van een leer ling uit Biervliet die de Fruit- teeltvakschool te Philippine be zoekt, een subsidie van 50 toe gekend. Besloten werd de woningwet woning Singel nr. 49 aan de heer B. v. d. Haegen te verkopen tegen de door het Ministerie van Vólks huisvesting en Bouwnijverheid vastgestelde prijs van 9007. Op verzoek van de heer H. Meert werd een gedeelte erf pachtgrond van 200 m-, gelegen onder zijn pand Gentsestraat 28 verkocht voor 250. De begroting 1964 werd aan de raad aangeboden. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uit gaven met een bedrag van 768.257,36. De post voor onvoor zien is groot ƒ6948,86. De kapi- taaldienst sluit met een geraamd nadelig slot van ƒ314.956,95. Raadsvergadering De raad kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. Van G. S. was bericht binnen gekomen dat de gemeentereke ning door het college was goed gekeurd, met het verzoek hierin enkele wijzigingen aan te bren gen, waaraan de raad voldeed. Van de Schoolartsendienst Z. Vlaanderen is een rapport inge komen met betrekking tot het door de schoolarts verrichte on derzoek. Hieruit blijkt, dat bij 24 van de 28 leerlingen op de o.l. school een goede lichamelijke toestand was geconstateerd. Bij de overige 4 was de lichamelijke toe stand matig. De verstandelijke aanleg was goed. 1 kind had een slechte houding. De P.Z.E.M. heeft bij het op stellen van het 100 °/o electrifica- tie-plan twee percelen, namelijk Kapelweg 1 en 3, niet hierin be trokken. Thans schrijft de P. Z. E. M. dat ook deze percelen aan het électriciteitsnét aangesloten zullen worden indien de eige naars akkoord zullen gaan met de aansluitingsvóoi'waarden. De raad van Niêuwvliet sprak zich er in principe voor uit bij totstandkoming van de gemeen schappelijke regeling voor het ophalen van het huisvuil ook mee te doen. Omdat de kosten aan deze gemeenschappelijke rege ling psr vuilnisemmer zal wor den vastgesteld, werd besloten het uiterst lage tarief zodanig te wijzigen, dat voor de eerste emmer 15 en voor de tweede emmer 10 zal worden berekend. Voor het jaar 1964 verkreeg het Koningin Wilhelminafonds een subsidie van 2 cent per inwoner, in plaats van de gebruikelijke cent. Ook het Ned- Astma-Fonds kreeg 2 cent subsidie per inwo ner voor 1964. Voor de leerling aan de Fruit teeltvakschool te Philippine, ko mende uit de gemeente Nieuw- vliet, werd ƒ50 subsidie toege kend. Het verzoek van de gemeente Purmerend om adhesie te betui gen aan het bekende adres werd afgewezen. Op verzoek van G. S. besloot de raad over te gaan tot de in voering van een werkclassifica- tie en een prestatie-beloning, om dat dit de enige kans is de ge meentewerkman een iets betere beloning te geven. Z.h.s. besloot de raad toe te treden tot het Bouwfonds van Ned. Gemeenten door het nemen van 1 aandeel ad. 250 nominaal en 1 B-aancjeel van hetzelfde be drag. Door deze toetreding kun nen ingezetenen thans gebruik maken van de financieringsfaci liteiten van het Bouwfonds door jiet verkrijgen van 90 0 'o hypothe ken tegen eep niet te hoge rente. Besloten werd 0°k voor het; winterseizoen 19631964 ten be hoeve van ouden van dagen en on- of minvermogenden een ko- lenbijslagregeling in het lev?n te roepen, aangepast aan de than$ geldende verhoogde kosten van het levensonderhoud. Gedurende 24 weken zal een toeslag van 5 worden toegekend, indien het in komen van het gezin bestaande uit 1 persoon niet hoger is <jan 2250; van 2 personen niet hoger dan 3225van drie personen niet hoger dan ƒ3285: van vier personen niet hoger dan 3545, terwijl voor meerdere personen dan vier in het gezin bet nornv bedrag met ƒ260 is te verhogen- De gemeentebegroting 1964 werd aan de raad aangeboden, terwijl aan de raadsleden werd toege zegd dat, iqdien daar prijs op wordt gesteld, ter bespreking van een en ander een informatieve bijeenkomst zal worden gehou den. Onderwijstentoonstelling Dooj- de Stichting Onderwijs tentoonstelling te 's-Graven- hage, wordt ih Sas van Gent een tentoonstelling georganiseerd, met als onderwerp „Suiker". Daar suiker een onderwerp is in de gemeente Sas van Gent, zonder welke men niet aan Sa® van Gent kan denken, wordt hiervoor een ruime belangstel ling verwacht. De tentoonstelling zal plaats vinden in een lokaal van de voormalige lagere school in de Wilhelminalaan. Er zullen zes tafels te zien zijn die het produkt suiker met al wat daarbij komt in al haar facetten zullen laten zien. Heden zal de openstelling plaats vinden. Tot en met 5 dèc. blijft deze tentoonstelling opge steld, zodat er ruimschoots ge legenheid zal zijn om deze ten toonstelling een bezoek te bren gen. Bejaardenbond opgericht. Tijdens een bijeenkomst in het verenigingsgebouw van bejaar den uit onze parochie is besloten tot oprichting van een plaatse lijke afdeling van de Katholieke Zond van Bejaarden en Gepen sioneerden. De districtsleider van de bond, de heer E. de Waal uit Clinge, wees in zijn inleiding op het doel en het nut van de organisatie voor de bejaarden Staande de vergadering meldden zich 55 bejaarden als lid aan. Via een propaganda-actie zal ge tracht worden dit ledental te vergroten. Als bestuursleden werden aan gewezen de heer F. Lambert, voorzitter; de heer A. Herman, secretaris; de heer F. Eeman, penningmeester: mevr. P. War rens—de Ruijter, mevr. A. Schu ren—1Thuij en de heren P. Schu ren en A. de Maat. Afscheid bij de brandweer. Tijdens een bijeenkomst van de plaatselijke vrijwillige brand weer heeft het korps afscheid genomen van drie van zijn leden. Commandant A. Jonkheijm gaf in zijn afscheidswoord een in druk van liet véle werk, hetwelk de scheidenden tijdens hun Gisteravond heeft de gemeen teraad onder Voorzitterschap van mr. H- Rijpstra een raadsagenda van om en nabij de 30 punten in een vlot tempo afgewerkt. Vóór de vergadering deed de voorzit ter mededeling van de afwezig heid (met kennisgeving) van de heren W. Weterings en M. van Langevelde, beiden wegens ziek te. (De heer Van Langevelde is in het .Tuliana-ziekènhuis opgeno men en er werd hem een spoedig en algeheel herstel toegewenst.) Met algemene stemmen werd de heer E. G. Wildeboer te Bus- sum benoemd in tijdelijke dienst tot leraar aan de gymnasiale af deling van het Petrus Hondius- lyeeum. Tot lid van het college van cu ratoren werd benoemd de heer mr. K. J. Glaser en tot lid van de commissie van toezicht op het m.o. werd herbenoemd de heer A. C. S. van Breda Vriesman. Vier voorstellen tot aankoop van eigendommen werden goed gekeurd evenals het voorstel tot ontbinding van pachtovereen komsten terzake van pércelen grond, aangekocht ten behoeve van de aanleg van de industrie- spoorlijn westelijke kanaaloever. Ook de voorstellen tot verkoop van percelen grond in het uit breidingsplan Sluiskil werden goedgekeurd. Het voorstel van 3. en W. tot voorlopige vaststelling van de werkelijk uitgegeven bedragen voor het openbaar lager onder wijs, het bijzonder lager onder wijs, het vakonderwijs en het NED. HERV. KERK Ds. C. Balk. Ned. Hervormd predikant te Sluis, heeft bedankt voor de tweede predikantsplaats toezegging naar Hengelo (Gld.). (Adv.) speciale aanbieding 180 x 140 230 x 170 280 x 200 46.75 69.75 79.50 Zulke mooie op het ogenblik nergens goedkoper dan bij Jurry Terneuzen voor een huis meteen glimlach Noordstr. Sö-6th rel. 2091 (01150) dienstperiode als brandweerman in het belang van de gemeen schap hebben verricht. Het was vanzelfsprekend, dat het werk van de heer A. van Overmeeren daarbij speciaal belicht wérd. Sinds 1 augustus 1931 is dc heer Van Overmeeren lid geweest van de vrijwillige brandweer, eerst in de gemeente Stoppel dijk, later in de gemeente Vogel waarde. Van het begin af was hij als monteur belast met het on derhoud van de brandspuit en wekelijks nam Guust dan ook „zijn" spuit onder de loupe. De heer Van Overmeeren legde ach tereenvolgens met goed gevolg de examens af voor brandwacht 2e klasse en pompbediener. Op 1 augustus 1956 werd hem eén hem oorkonde met zilveren kruis uit gereikt wegens 25 jaar brand weerdienst. De hêer Van Overmeeren is steeds een brandweerman in hart en nieren geweest en in zijn 32-jarige dienstperiode heeft hij nooit een brand gemist. Op medisch advies was hij thans ge dwongen ontslag te vragen. De scheidende heer A. Strobbe gaf toen jaar als brandwacht zijn beste krachten aan de brand weer. De heer P. van Damme tenslotte was nog slechts drie jaar lid van het korps, maar in verband met zijn vertrek naar de Flevopolder zag ook hij zich ge noodzaakt ontslag te vragen. De commandant dankte de scheidende leden voor de bewe zen diensten en de prettige sa menwerking. Als blijvend aan denken bood hij hun een oorkon de aan. Op deze geanimeerde bijeen komst werd ook nog het woord gevoerd door burgemeester Molthoff en door de heer De Roos, adj. inspecteur van het braiidweerwezen. De heer De Roos benadrukte vooral het belang van een goede opleiding. Universitair examen Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen slaagde voor het doc toraal examen le gedeelte ge neeskunde de heer B. F. "m. Fluym, alhier. openbaar kleuteronderwijs werd goedgekeurd, maar ontlokte de heer De Feijter de vraag of B. en W. een verklaring kunnen geven voor het feit dat in de pe riode 1958 1.962 het aantal leer lingen bij het gewoon openbaar lager onderwijs met ongeveer 100 is teruggelopen, terwijl bij het bijzonder onderwijs van een toe name kan worden gesproken. De Voorzitter zei hierop voor alsnog het antwoord te moeten schuldig blijven. Ook B. en W. was zulks opgevallen, aldus mr. Rijpstra', die zich daarbij afvroeg of dit in landelijk verband als gewoon of als ongewoon moet ge zien worden. De Voorzitter zegde toe dat B. en W. dit scherp in het oog zul len houden. Voor de aankoop van leermid delen enz. voor diverse scholen werd toestemming gegeven. De gehele raad, en met name de heer Hol, getuigde van grote instemming met de voorstellen tot de bouw van een gymnastiek lokaal voor het ULO-onderwijs en tot het laten maken van een volière en een hertenkamp nabij het Zuidersportpark. Ook het voorstel tot het ver lenen van het recht van optie aan N.V. Van Leer's Vatenfabriek te Amstelveen voor een per ceel industrieterrein ter grootte van ongeveer 10.000 m2 ten zui den van Driewegen kreeg de goedkeuring van de raad. Dit bedrijf zal worden opge richt ten behoeve van Dow Che mical Internationaal N. V. Het is zeer arbeidsintensief en er zullen ongeveer 50 mensen te werk gesteld worden. Toen de raadsvergadering een aanvang nam was er nog een voorstel tot het afsluiten van een eerste geldlening van één mil joen gulden en een kasgeldlening van 1.500.000,—. De opmerking, welke in de uit eenzetting werd gegeven, dat het korte krediet niet kan worden gebaseerd op het raadsbesluit van oktober 1.1., waarbij B. W. voor 1964 machtiging werd gegeven tot het aangaan van vlottende schuld tot ten hoogste een bedrag van 6.830.000, om dat G. S. bezwaar hebben hieraan hun goedkeuring te verlenen naar aanleiding van de op 1 no vember j.l. in werking getreden wet kapitaal uitgaven publiek rechtelijke lichamen en van de inmiddels door de regering ge troffen maatregelen tot vertra ging van de overheidsinveste ringen, was voor de heer Bleijen- berg aanleiding te vragen of hieraan nog andere konsekwen- ties zijn verbonden, vooral met het oog op de infrastructuurwer ken. B. en W. verwachten dit zeker, aldus werd geantwoord, of schoon de voorzitter nieti de overtuiging had dat dit van in vloed zou zijn op de woning bouw. De gang van zaken zal door het gemeentebestuur in het oog worden gehouden en de heer Bleijenberg kreeg de verzekering dat van gemeentewege alles.zal worden gedaan om eventueel op onthoud zo kort mogelijk te doen zijn. Bij de rondvraag dankte de heer Compiet, namens de bevol king van Sluiskil, de voorzitter voor de snelle wijze waarop de verlichting in de nieuwe wijk te Sluiskil tot stand is gekomen. Dr. S. Manshott, ondervoorzit ter van de Europese commissie, heeft in de bijeenkomst vah de Voedsel- en Landbouworganisa tie (F.A.O.) der Verenigde Na ties yoor de gehele wereld gel dende prijsovereenkomsten voor bepaalde landbouwprodukten voorgesteld. Hij stelde tevens voor, dat internationale organen zouden zorgen voor aan- en ver koop van deze produkten en voorraden moeten aanhouden, waarbij in de behoeften van lan den, die niet over de middelen voor aankoop beschikken, voor zien zou moeten worden. Dr. Mansholt deelde mede, dat de marktcommissie de gedachte van dergelijke organen had goed gekeurd en dat de F.A.O. een be langrijke rol zou kunnen spelen bij de inwerkingtreding ervan. Hij zei, dat enkele bepalingen van het handvest van de alge mene overeenkomst voor tarie ven en handel (G.A.T.T.) dat al enkele jaren geleden werd opge steld herzien zouden moeten worden, in het bijzonder die, welke betrekking hebben op de behandeling van meest begun-1 stigde natie voor exportlanden, Dr. Mansholt sprak de hoop uit, dat de komende G.A.T.T.-bespre- kingen tot dit resultaat zouden lieden en zei: „Slechts dan kun nen wij wereldvraagstuk num mer een, de verhouding tussen de rijke en de armere landen, aanpakken." Een Belgische automobilist is woensdag veroordeeld tot het be talen van een schadevergoeding aan de ouders van een driejarig kind, dat vier jaar geleden bij een tragisch ongeval om het le ven kwam. Het slachtoffertje was met zijn enkele jaren oudére broertje aan het spelen met een grote karton nen doos. Zij kropen erin en rol den van de ene kant van de straat naar de andere. Bij het naderen van een auto kroop de 7-jarige Jacques Landrgin uit dc doos, maar zijn jongere broer wilde niet met het spelletje op houden. De chauffeur van de auto, A. Crespin uit Jupille, reed over de doos heen. De driejarige Mare was op slag doodf De ouders dienden een aan klacht in tegen Crespin, doch de rechter in Hoei sprak hem vrij. Woensdag werd de zaak behan deld door het hof van beroep in Luik, die de chauffeur gedeelte lijk verantwoordelijk verklaarde voor het ongeluk en hem ver oordeelde tot het betalen van een schadevergoeding van 36.000 Belgische frank aan de ouders. '""i VRIJDAG 22 NOVEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De burcht der ver doemden". Jeugdgebouw „De Schakel". 8 uur: Cabaretavond. Hotel Centraal, 2—10 uur: Vogelshow. ZATERDAG 23 NOVEMBER TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De burcht der ver doemden". Hotel Centraal, de .gehele dag: Vogelshow. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De wraak der Apachen". Het water van de Maas in Limburg is door de vele regen val in Farnkrijk en België de laatste dagen zo sterk gestegen, dat de stuwen op de Maas moes ten worden gestreken. Woens dag werden de stuwen uitgeno men te Sambeek, Belfeld, Roer- JOHN BOLAND CONTRA i SCOTLAND YARD 8) Maar het interesseerde hem eigenlijk helemaal niet, want hij dook direct weer in z'n boeken. Edward zou juist het kantoor tje uitgaan, toen iemand hem van de voorkant af aanriep: „Edward, sUmmèrdje; jij pre cies type bent 'ik naar uitzie." Het 'was een kleine, gezette, Italiaans uitziende man, die sprak. Hij was kaal, maar had een dikke zwarte snor. Hoewel het een koele dag was, liep hij te zweten. „Eddy, ik over zaken spreek met jou." „Best. kom mee naar m'n werkplaats." Er was een groot, contrast tusT sen de beide mannen, want Ed ward was blond en had een kuif van krullend haar. waarvan één lok over z'n voorhoofd viel. Ze waren alleen even groot en de vreemdeling, die „linke" Teague genoemd werd, sloeg kameraaolr schappelijk een arm om Ed ward's schouders. Hij werd dc „linke" genoemd, omdat hij het beheer had over een groot aan tal gok-automatèn in het dis trict. Edward stond voor de ge sloten deqr van z'n schuur, schraapte z'n keel en zei: „Se sam, open U", en de deur schoof open. Teague leek stomverbaasd. „Koppie, koppie jij hebtNieuw trucje, iedere keer weer." Hij keek rond in de schuur naar al die onderdelen. „Ik jou iets zeggen, Edward; verkoop dat oud roest, jij schat rijk worden kan." „Dit zijn allemaal heel goeie spullen, Teague. Er is geen stuk je oud roest bij. Je weet toch wel, dat ik geen rommel heb „Natuurlijk, Edward. Je mag me toch, hè Ik bedoel het „O.K." Teague haalde een gouden si garettenkoker te voorschijn. Hier heb je twee sigaretten, Edward." Hij stak er Edward één in dc mond en cén achter „Jij het rA'hteroor. „Houd die voor een andere keer. hè Wel Edward, ik niet omheen draai. Je kent me. Recht door zee geen gedraai Ik graag wil, jij voor mij iets op knapt, Edward." Edward zuchtte. „Nee, niet nóg eens, linke. Dat zou niet goed gaan." De dikke Italiaan lachte. „Laat die zorgen maar aan mij over, hè De uilskuikens, dié komen spelen, zullen evengoed blijven komen, al ?et je die dingen zo, dat ze nooit winnen." „Daar ben ik niet zo zeker van." Hij trok aan z'n sigaret. „Ik zou je erjn kunnen laten lopen met een boel narigheid, linke." De uitdrukking in de bruine ogen van z'n bezoeker versom berde even. „Ik geen moeilijk heden krijg, Edward. Ik jongens heb, die in dat opzicht voor me zórgen." „Nou goed; je moet het zelf maar. weten. Wat wil je „Wat kan je doen „Alles wat je Vraagt." „Natuurlijk kan je dat. Stom van me dat nog te vragen." Teague deed of hij nog aan het overwegen was. „Nou, wat stel jij voor?" Edward fronste z'n wenkbrau wen. „De laatste keer heb ik de kans gesteld op 76 tegen 1 en de pot verlaagd tót 15 „Wat zou je vinden van 88 tegen 1 „Niet genoeg." Teague lachte, misschien niet geloven, maar net genoeg zijn voor kos ten om te leven Wat ik in hoofd heb is 110 tegen 1 met een 12 pot." Hij knikte. „Zo, ik win op twee manieren." „Dat zal nooit gaan, man „Och kom, jij geen idee hebt hoe stom sufferds zijn. Zij alles nemen zullen. Zij denken inzet verhoogd is. Heus, zij dankbaar zijn zullen." „Je bent aardig, linke, maar zorg, dat je' niet al te aardig wordt," „Jij bedoelt mijn nek eraan gaat „Nee, ik bedoel alleen maar, dat ik niet graag zou zien, dat je geen zaken meer kon doen, want ik houd er niet van klan ten te verliezen". Teague schudde van het lachen; z'n buik ging op en neer, terwijl hij met een fel gekleur de zakdoek z'n gezicht afveegde „Dan wij allebei erg aardig zijn, hè?" Al gniffelend en schuddend nam hij een pak bankbiljetten uit z'n portefeuille en gooide dat op de werkbank. „Is dat genoeg?" „Dat zal je nog wel horen, maar het zal geen goedkoop werkje zijn". „Goed zo. Begin zondagmiddag maar". Toen hij weer alleen was, telde Edward het geld, dat de linke had achtergelaten en vroeg zich af hoeveel hij nog meer uit Teague zou kunnen persen. (Wordt vervolgd.) mond en Borgharen. Donderdag morgen ging de stuw er uit in Linne en donderdagmiddag wer den de stuwen ook gestreken te Lith en te Grave. Het water is van woensdagmorgen 08.00 uur tot donderdagmorgen 08.00 uur beneden de stuw te Borgharen gestegen van peil 42,50 tot peil 44,49 boven A.P. Donderdagmid dag om 13.00 uur was de stand aldaar 44,55 boven A.P. Een stij ging derhalve van ruim 2 meter binnen 30 uur tijds. Ook diverse veerponten op de Maas zijn uit de vaart genomen. Woensdag avond werd het grote dag én nacht pontveer tussen Wessem en Maastricht uitgenomen. Öok het pontveer van Berg aan de Maas in Limburg naar het Bel gische Stockum vaart sinds woensdagavond niet meer. ter wijl in de loop van donderdag nog meer veerponten vanwege het hoge water hun diensten moesten staken. Nadat de waterstand van de Maas in Zuid-Limburg de laatste dagen zeer sterk was gestegen, is deze rivier donderdag bij Maas tricht vrij plotseling buiten haar oevers getreden. De autoriteiten en de bevolking in de Maasdor pen hadden deze overstroming niet verwacht. In Boffhar&ri stonden de buitenstraten donder dagmiddag blank en ta Itteren dagmiddag blank en te littèren werd het dorp door de kolkende watermassa in tweeën gesneden. Voor de helft van de schooljeugd betekende dat een vrije d9g- Men verwacht dat de waterstand dé komende dagen nog zal stijgen. Overigens komt het haast ieder jaar wel eens voor, dat de Maas in deze beide dorpen buiten de oevers treedt. Het is dit jaar ech ter vroeger dan gewoonlijk ge beurd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2