a Perzisch vliegtuig door Russische migstraaljager neergeschoten HET WEER Kongo schorst betrekkingen met Sowjet-Unie Bezoek van Bondskanselier Erhard aan Parijs Prinses Beatrix ontving eerste herdenkingspostzegel JONGENS De toestand in Irak WEERBF,RICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN J. G. MEIJER ZONEN Frankering bQ ftbonnomant: Tterneuaon Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—ST Administratie-adres: Smldswai Telefoon 01150—3073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 22 NOVEMBER 1963 20e Jaargang No. 6083 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Officieel is in de Perzische hoofdstad bekend gemaakt, dat «en Russische Mig-straaljager woensdag een Perzisch niet-mili- tair vliegtuig hij de Perzisch- Russische grens heeft neerge schoten. Twee inzittenden van het Per. tische toestel cartografen, in lienst van een cartografisch be- AKKOORD TUSSEN VER. STATEN EN CAMBODJA De Verenigde Staten hebben aan Cambodja een officiële nota gezonden waarin akkoord ge gaan wordt met het stopzetten van alle militaire en economische Amerikaanse hulp aan dat land. De Amerikaanse ambassadeur in Pnom Penh heeft gisteren met Cambodjaanse functionarissen de uitvoering hiervan en het te rugtrekken van het Amerikaanse pe-soneel besproken. In de nota worden de beschul digingen van het Cambodjaanse staatshoofd, prins Sihanoek, dat "ëttigdé Staten de Chmer Serei, de Cambodjaanse vrij heidsbeweging, zouden steunen, van de hand gewezen. Het meer van Toplitz Duikers hebben donderdag uit het Meer van Toplitz drukgerei met graveerplaten voor Engelse bankbiljetten omhoog gehaald, aldus een woordvoerder van het Oostenrijkse ministerie van Bin nenlandse Zaken. De „operatie Meer van Top litz" is ongeveer drie weken ge leden begonnen. Het opsporings. werk zal begin december met het oog op de winter worden uitge steld tot komende lente. drijf, dat ook eigenaar is van het vliegtuig zijn omgekomen toen het vliegtuig brandend neerstortte nadat de Russische Mig liet vuur erop geopend had. De piloot van het Perzische vliegtuig is met verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. De inzittenden moesten een karteringsopdracht vervullen in Noord-Perzië in verband met het program voor landhervorming. Toen zij met hun werk bezig wa ren, werd het toestel door de Russische Migs aangevallen. Het incident heeft zich op een nogal ongelukkig tijdstip voor gedaan, want de Russische pre sident Leonid Brezjnev is op het ogenblik in Perzië met de bedoe. 'ing de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Perzië te ver beteren. President Brezjnev zou zich .zeer verbaasd" getoond hebben oen hij het nieuws vernam. Hij 'ou gezegd hebben dat hij Mos kou zou vragen de zaak grondig te onderzoeken en een bevredi gende uitleg te geven. Ruim 50 dorpelingen zouden de Mig plus nog twee Russische vliegtuigen het Perzische lucht ruim hebben zien binnendringen om het Perzische toestel te kun nen achtervolgen. De Russen hadden gevuurd, waarna het Perzische toestel in brand was gevlogen en bii de grens was neergestort. r>o mloot werd uit het brandende toestel geworpen en bewusteloos naar het zieken huis gebracht. Perzië zal „krachtig" bij de Russische regering protesteren tegen het neerschieten van het kartorin es vliegtuig, zo is van re geringszijde in Teheran verno men. President Brezjnev gelastte donderdag een onderdeel van znn bezoek a.an Tran af om een bij eenkomst met functionarissen van de Russische ambassade te kunnen bijwonen. In Iraanse kringen beschouwt men het incident als ernstig. De bestuurder van het neergescho ten vliegtuig, die licht gewond raakte, verklaarde dat hij de grens niet was gepasseerd. Hij had er wel boven gevlogen. De Iraanse regering protes teerde donderdag bij de Sowjet- ambassade en verzocht om na dere uitleg. Stuwmeer- u Luxemburg dreigt over te lopen Het bijna 20 km lange Sauer- stuwmeer bij Esch in Luxem burg, dreigt over te lopen. Woensdagavond zijn de spui- kleppen op een capaciteit van 100 m3 per seconde geopend. Desondanks blijft het peil van het meer stijgen door de enorme watermassa's uit de bergen. In een aan de voet van de stuwdam gelegen textielfabriek staat een meter water. Men vreest dat een groot aantal wo nineen in het water zal komen te staan als de kleppen nog ver der moeten worden geopend, aangezien het spuiwater niet snel genoeg kan afvloeien. Stormweer Een gecompliceerd lagedruk gebied in het zeegebied tussen IJsland en Schotland, nam in be tekenis toe en breidde zijn in vloed uit in de richting van de Noordzee. Tegelijkertijd bleef de luchtdruk hoog boven Frankrijk waardoor de zuidwestelijke wind in ons land weer snel tot storm aanwakkerde. Aan de kust be- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Stormweer Vrij veel bewolking met nu en dan een bui. Harde tot storm achtige wind tussen west en noordwest, later geleidelijk iets afnemend. Aan de kust aanvan kelijk nog storm tot zware storm. Maximumtemperaturen van omstreeks 9 graden. VRIJDAG 22 NOVEMBER in de avond terwijl boven v.m. n.m. Breskens 5.08 5.36 Terneuzen 5.43 6.11 Haansweert 6.23 6.51 Walsoorden 6.33 7.01 ZATERDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5-53 6.30 Terneuzen 6.28 7.05 Hansweert 7.08 7.45 Wataoorden 7.18 7.55 ZON MAAN op onder op onder Nov. "2 8.10 16.41 13.16 21.50 23 8.12 16.40 13.48 23.01 24 8.13 16.39 14.14 g» 8,15 16.38 14,37 0.17 reikte de storm windkracht tien, land rukwinden met snelheden van 80 tot 100 km per uur raas den. Zij voerden iets zachtere lucht aan. voorafgegaan door een regengebied. De temperaturen liepen hierbij op tot omstreeks 10 graden. De kern van de stormdepressie verplaatst zich naar zuid-Noor- wegen. De storm zal daardoor vandaag merendeels west tot noordwest zijn, terwijl randsto- ringen van de depressie tijdelijk zware of zeer zware storm op de Noordzee zullen veroorzaken, dit zware stormveld kan zich mogelijk ook tot aan onze kust uitstrekken. De aangevoerde lucht is vrij koud en onstabiel, zodat er nu en dan buien zullen vallen. Algemene vergadering veroordeelt rassenongelijkheid De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft woens dag eenstemmig een verklaring aangenomen waarin iedere vorm van rassendiscriminatie wordt veroordeeld als een schending van de rechten van de mens. In het bijzonder de apartheidspoli tiek van Zuid-Afrika wordt ver oordeeld. De aanvaardingen van de ver klaring bij acclamatie werd met een daverend applaus begroet. De Algemene Vergadering doet een beroep op de lid-staten om organisaties die rassenscheiding bevorderen of personen daartoe aanzetten, of geweld gebruiken op grond van rassendiscrimina tie, buiten de wet te stellen. In de verklaring wordt het voortzetten van de rassenonge lijkheid, zoals de apartheid, alar merend genoemd. Complot in San Domingo ontdekt De president van het presi- denteel paleis in San Domingo heeft medegedeeld, dat de poli tie op het spoor is gekomen van een complot om in de Domini caanse republiek een burgeroor log te ontketenen. Het was be raamd door uiterst linkse ele menten. De autoriteiten hebben de no dige maatregelen getroffen Om het complot te verijdelen, aldus de bëkéndmak'ing verder. SCHEEPVAART IN TWENTE-KANAAL GESTREMD Door 6e hoge waterstand is in de nacht van dinsdag op woens dag het z.g. overstort in de Schipbeek bij Markeln vlak bij de plaats waar de beek uitmondt in het Twente-kanaal, wegge spoeld. In de z.g. qrondduiker in de Schipbeek zijn grote gaten geslagen. Door een en ander is zoveel weggespoeld zand in het Twentekanaal terecht gekomen, dat het kanaal te ondiep is ge worden voor de scheepvaart. En kele tientallen schepen wachten nu op verbetering van de toe stand, waarmee wel enkele da gen gemoeid zullen zijn. Foto: Een overzicht van de situatie. Rechts de grondduïker, waardoor normaal het water van de Schipbeek onder het Twente kanaal, het voormalige Twente- Rijn-kanaal doorstroomt. Alle persneelsleden van de Sowj et-ambassade in Leopold- stad zijn tot ongewenste perso nen verklaard. De twee gearres teerde diplomaten zijn vrijgelaten en zullen uit het land worden gezet. Dit heeft premier Adoela gisteravond meegedeeld. De diplomaten Voronin en Miakotnik moeten Kongo bin nen 48 uur verlaten. Met hen is vrijgelaten de correspondent van het Sowjet-bureau „Novosti", Yoezbasjew, die veertien dagen geleden pas uit Brussel in Leo- poldstad aankwam. Hij werd gis teren in zijn hotelkamer gear resteerd. Zijn bezittingen werden President De Gaulle noemde donderdag het Frans-Duitse vriendschapsverdrag dat hij met de vorige bondskanselier Ade nauer sloot „een soort wonder van verstand en gevoel". In een toost die hij tijdens een lunch in Parijs op Adenauers opvolger, Erhard, uitbracht her innerde het Franse staatshoofd aan de „voortreffelijke rol die de grote en geliefde kanselier Adenauer in dit magistrale werk heeft gespeeld." De Gaulle noemde professor Erhard een a'gemeen geacht staatsman, die de welvaart symboliseert die zijn land onder zijn leiding heeft be- DE LONEN IN DE LANDBOUW In de sociale commissie Land- bouwambachten van het Land bouwschap is overeenstemming bereikt over een advies met be trekking tot een loonsverhoging bij de loonbedrijven per 1 jan. 1964. Aan de contractpartijen zal worden geadviseerd een verho ging van 5 o/o te realiseren door een verhoging van de basis uur lonen met 12 cent. reikt. Het is „buitengewoon nuttig" dat Duitsland en Frank rijk samen de grote vraagstuk ken bezien waar zij beide mee te maken hebben „de economi sche organisatie, vervolgens, naar wij hopen, de Europese po litiek, de veiligheid van de vrije wereld en, in het bijzonder, van zijn spits op het oude continent, de spits gevormd door Duitsland en Frankrijk". Kanselier Erhard antwoordde De Gaulle, dat onmiddellijke overeenstemming niet op alle punten mogelijk was geweest maar dat de wens naar weder zijds begrip aanwezig was. „Nu is het ogenblik gekomen om de opvatting van Europa een nieu we geestelijke, morele en poli tieke inhoud te geven," aldus Erhard. Een Westduitse woordvoerder zei donderdagmiddag tegen ver slaggevers, dat het eerste onder houd tussen De Gaulle en Er hard in een „zeer goede en vriendschappelijke sfeer" is ver lopen. Voornamelijk was gespro ken over Europese kwesties, in het bijzonder de landbouwpoli tiek. Bij hun tweede gesprek later op de middag zouden NAVO-kwesties en de betrek kingen tussen Oost en West aan de orde komen. Voordat dit tweede gesprek plaatshad sprak De directeur-generaal der P.T. T, prof. ir. G. H. Bast heeft gis termorgen in een bijeenkomst in het oude stadhuis in Den Haag, waarin hulde werd gebracht aan de nagedachtenis van Gijsbert Karei van Hogendorp, aan H. K. H. Prinses Beatrix in haar hoe danigheid van voorzitster van het Comité Nationale Herdenking 18131963 de eerste herden kingspostzegel aangeboden. In zijn toespraak zeide prof. Bast dat een postzegel een klein gebruiksvoorwerp is, dat miljoe nen Nederlanders vaak in de handen, hebben. Daarom kunnen deze herdenkingspostzegel ertoe bijdragen dat deze nationale her denking levend zal blijven. Er zijn drie herdenkingspost zegels, waarvan de verkoop gis teren begint en de geldigheid tot 31 december 1965 zal duren, uit gegeven en wel in de waarden van vier, twaalf en dertig cent. In Suriname en de Ned. Antillen worden twee herdenkingspostze gels uitgegeven. Bij de herdenking van het feit dat ons land honderd jaar onaf hankelijk was, zijn twaalf post zegels van verschillende waarden uitgegeven. De geldigheid ervan, aldus prof. Bast, duurde tot 1937. De directeur-generaal der P. T.T. bood, nadat de Prinses de zegels in ontvangst had genomen aan de burgemeester van Den Haag mr. H. A. M. T. Kolfscho ten de zegels ingelijst als herin nering aan deze dag aan. Burgemeester Kolfschoten had aan het begin van de bijeenkomst Prinses Beatrix, die vergezeld was van haar particulier secreta resse, mej. M. C. C. Wijnen, be groet. In zijn openingstoespraak herinnerde de burgemeester er aan dat de toren van het nu oude stadhuis de eerste was waarop op 17 november 1813 de Oranjevlag werd uitgestoken. Mevrouw Henriëtte de Bau- fort, douarière Laman Trip, schrijfster van het boek „Gijs bert Karei van Hogendorp, grondlegger van het koninkrijk" hield een toespraak waarin zij de figuur van Van Hogendorp be sprak. Gistermorgen zijn voorts kransen gelegd bij het graf van Gijsbert Karei van Hogendorp op de algemene begraafplaats in Den Haag door prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter van het Comité Nationale Herdenking 18131963, de burgemeester van Den Haag en de voorzitter en de secretaris van het genootschap Gijsbert Karei van Hogendorp uit Rotterdam, de heren Th. Berkvens en mr. J. M. van der Vorm. Erhard een uur lang met de Franse premier Pompidou in aanwezigheid van de twee mi nisters van Buitenlandse Zaken. In Franse kringen werden de besprekingen van donderdag morgen „verkennend" genoemd. Wat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek betreft werd in kringen van de Westduitse delegatie vernomen, dat men er zich aan beide zijden van bewust is, dat de oplossing van de hui dige vraagstukken tijd vergt. Van Duitse zijde heeft men be toogd, dat de Jwestie van de graanprijzen te zijner tijd kan worden geregeld zonder dat de gemeenschappelijke politiek die men voorstaat in gevaar wordt gebracht. Indonesisch schip flink beschadigd Het Indonesische vrachtschip „H.O.S. Tjokroaminoto", dat woensdag bijna zeventien uur op de Noorderpier bij Hoek van Holland-heeft gezeten, blijkt aan zienlijke bodemschade te hebben opgelopen. Bij de vluchtige in spectie aan de buitenkant gis termorgen, nadat het schip gis ternacht in een dok was opgeno men bleek dat van de voor steven tot middenscheeps kiel platen zijn gescheurd en klink nagels zijn gebroken. Aan bak boordzijde lopen de scheuren in de kiel tot voorbij midscheeps. De ruimen 1 en 2 vertonen lekken. Men zal echter niet in staat zijn de schade precies vast te stellen vóór het schip is ge lost. Maatregelen worden geno men om dit op korte termijn te doen. Men hoopt tegen het einde van deze week het schip leeg en schoon te hebben en aan het definitieve schaderapport te kunnen beginnen. Dan zal ook bekend moeten worden wie of tenslotte de reparaties zal uit voeren en hoe lang daarmee ge moeid zal zijn. Het schadebedrag is op het ogenblik zelfs bij be nadering niet te gissen. Nieuwe Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dr. Hilgard Muller, ambassa deur van Zuid-Afrika in Londen, zal Eric Louw opvolgen als mi nister van Buitenlandse Zaken, zo is donderdagavond in Preto ria bekendgemaakt. Zoals bekend heeft de 73-jarige Eric Louw, die negen jaar minister van Buiten landse Zaken van de republiek Zuid-Afrika is geweest, maandag bekendgemaakt dat hij zou af treden. aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Premier Adoela verklaarde op een persconferentie dat de diplo- ARRESTATIE VAN RUSSEN IN KONGO SCHANDELIJK Het Russische regeringsblad Izvestia" noemde woensdag avond de arrestatie van twee Russische diplomaten in Leo- poldstad een „schandelijke pro vocatie". De Russische ambas sade in Kongo heeft volgens het blad geprotesteerd en de vrij lating van de 'twéé mannen ge- eist. Dit optreden van de Kongo lese politie, „waarbij ongeveer dertig Amerikaanse adviseurs werken", past zonder twijfel in het kader van recente gebeurte nissen die moeten leiden tot een openlijke marionettenregering in Kongo, die handelt op bevel van Belgische, Amerikaanse en andere NAVO-kolonisatoren", al dus het blad. Volgens de „Izvestia" hadden gendarmes de twee Russische diplomaten uit hun auto getrok ken, getrapt en naar een politie bureau gebracht, vanwaar zli werden overgebracht naar een gevangenis. De „koloniale mo gendheden" en „hun agenten in Leopoldstad" proberen, zo schreef het blad, de Kongolese republiek en haar bevolking te isoleren van landen die het bes te met Kongo vóór hebben. Over radio-Moskou werd om geroepen dat de Kongolese ge heime politie op bandietachtige wijze" tegen de diplomaten was opgetreden. matieke betrekkingen met de Sowjet-Unie niet zijn verbroken en dat hij vervanging van de huidige Sowjet-ambassadeur, Memtsjina, in welwillende over weging zal nemen. Kongolese functionarissen zei den dat de betrekkingen tussen beide landen in feite zijn „opge schort". Adoela zei dat op de Sowjet- diplomaten, die dinsdag na terug keer uit Brazzaville (de hoofd stad van voormalig Frans Kon go) werden gearresteerd, docu menten waren gevonden die be wezen dat zij samenwerkten met een „nationaal bevrijdingscomi té". Dit comité was in Brazza ville opgericht door Christophe Gbenye, voormalig oppositielei der in Leopoldstad. Onder meer was een brief aan getroffen Waarin het Comité aan een lid van de Sowj et-ambassa de vroeg om een bedrag ter waarde van honderd miljoen gulden in. valse bankbiljetten, wapens, bandopname-apparaten en ander materiaal. Al deze do cumenten bewijzen onweerleg baar de samenwerking van de Sowj et-ambassade met dit comi té dat bestaat uit een handvol Kongolese agitators die zichzelf een regering in ballingschap noe men, aldus de premier. (Adv.Jj GEVRAAGD: voor magazijnwerir en om opgeleid te worden tot VERKOPER. Noordstraat 25-27 Telefoon 795. AXEL Radio-Bagdad heeft woensdag ochtend omgeroepen dat het uit gaansverbod nog steeds van kracht is. Van 9 tot 10 uur pl. tijd heeft de bevolking gelegenheid gekregen inkopen te doen en zich naar het werk te begeven. Het is nog steeds verboden in Bagdad met particuliere auto's te rijden. De enige wagens die mogen rij den zijn legerauto's en de wa gens van regering en corps di plomatique. Diplomaten moeten een identiteitskaart bij zich dra gen verstrekt door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Syrische president-géneraal Al Hafez is dinsdagavond uit Bag dad in Damascus teruggekeerd. Hij werd vergezeld door dr. Mi- chaël Aflaq, secretaris-generaal van de Baas-partij in Syrië, léger- stafchef generaal-majoor Salah Dj id, de minister voor de Syri sche nationale raad en uniezaken dr. Abdel Kalek Naksjabandi en twee Libanezen. Alle zes maken deel uit van de internationale leiding der Baas-partij. De Syrische leiders begaven zich onmiddellijk na aankomst naar het presidentiële paleis van Damascus, waar de bijeenkomst van fle nationale raad zou wor den gehouden. In Bagdad werden de winkels, waar levensmiddelen werden ver kocht, woensdag weer geopend. Er werden woensdagochtend slechts enkele schoten in Bagdad gelost. De toestand in de Iraakse hoofd stad wordt, na de staatsgreep van maandag J.I., weer normaal. De gemeentelijke openbare diensten werken weer normaal, met uit zondering van de vervoersbedrij ven. In de straten van Bagdad waren geen particuliere motorvoertui gen te zien. Wel kon men vele legervoertuigen waarnemen, In Irak is donderdag een nieuw kabinet aan het bewind gekomen. Het uitgaansverbod, dat maandag na de militaire staatsgreep was ingesteld, is gis teren opgeheven. Uit het opnemen van verschei dene leden van de socialistische Baas-partij blijkt dat de nieuwe regering niet van plan is deze partij volledig uit te sluiten, zo menen waarnemers in Beiroet. De Baas-ministers in het nieuwe kabinet behoren tot de vleugel van de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken, Taleb Hoessein Sjabib en de ex- minister van Binnenlandse Za ken, Hazem Jawad, waaruit blijkt dat de nieuwe regering vijandig staat tegenover de voor malige vice-premier Ali Saleh Saadi, leider van de vleugel die vorige week de Baas-partij in Irak in tweeën splitste. De nieuwe premier, luitenant- generaal Taher Yehia, voorheen chef van de generale staf, is een Baasis. Hij werd op 11 november bij de partijverkiezingen geko zen tot lid van de plaatselijke partijleiding, waarbij Saadi werd afgezet. Oud-premier generaal Hassan El Baker is benoemd tot vice- president,' maar het is niet be kend hoever zijn gezag in feite reikt. President Arif schijnt vast besloten te zijn dit keer zijn ge zag uit te oefenen en niet alleen maar in naam staatshoofd te wil len blijven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1