Deltadienst zoekt naar nieuwe wapens voor de Deltawerken de nieuwe vimbus roestkringen PIASTIC DEKSEL PLASTIC BODEM VIM IS ^A^ZELF! Eric de Noorman - De eerloze krif BEURSOVERZICHT Pagina 3 yi&ilËiMildst site; mm PROEVEN MET NIEUW ONTWIKKELDE STORTMATERIALEN Model- en praktijkproeven Eerst Brouwershavense Gat Zet de nieuwe Vimbus gerust op het netste aan* recht. U krijgt géén roestkringen. Want moderne Vim Is modern verpakt: deksel en bodem van helder wit plastic. Dat Is fris en hygiënisch! m geschenk? iets vaar de fietsS DE VRIJE ZEEUW SHICHI-GO-SAN KINDERFESTIVAL IN JAPAN In Japan is weer het traditio nele Shichi-Go-San kinderfesti- val gehouden. De jongens van vijf jaar, de meisjes van drie en zeven jaar, krijgen mooie kleren aanwaarna eer wordt betuigd voor het altaar in de tempel. De ouders bidden, dat hun kinderen opgroeien in gezondheid en dat het goede burgers worden. Op de foto gaan Amerikaanse meisjes en Japanse jongens hand in hand na een bezoek aan de Meiji tempel in Tokio. Ir. J. Volkers, hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, tevens hoofd van de Deltadienst heeft op een woensdagmorgen in Utrecht gehouden bijeenkomst van de Bond van Materialenken- nis medegedeeld, dat door de Deltadienst in samenwerking met de Nederlandse industrie gezocht wordt naar nieuwe materialen en vAlrkmethoden voor een gedeel telijke vervanging van het zo genaamde stortsteen. Met deze stortsteen wordt momenteel het sluitgat van de dam in de Grevelingen gesloten. Voor de geleidelijke sluiting van de Grevelingen wordt gebruik gemaakt van een kabelbaan, bij de bouw waarvan, zoals bekend tegenslag is ondervonden, waar door vertraging is ontstaan. Niet temin hoopt men het volgend jaar het laatste sluitgat van de dam te sluiten. Ir. Volkers zei, dat stortsteen in stukken van tien tot driehon derd kilo vooral voor Neder landse omstandigheden, een ma teriaal is met een aantal niet te onderschatten bezwaren. Deze stortsteen moet uit het buiten land worden aangevoerd, het geen door de lange aanvoer- wegen hoge transportkosten be tekent. Aangezien het onmoge lijk is deze aanvoer op de wis selende behoefte zo af te stem men, dat de steen direkt in het werk wordt gebracht, zijn grote buffervoorraden nodig, waardoor renteverlies optreedt en extra overslagkosten moeten worden gemaakt. De Deltadienst heeft thans in samenwerking met de Neder landse industrie aan de hand van model- en praktijkproeven en kele nieuwe stortmaterialen ont wikkeld die bij de afsluiting van de Grevelingen zullen worden beproefd. Met behulp van zand, dat ter plaatse aanwezig is, wil men pakketten maken die als stroombestendig materiaal kun nen dienen. De eenheden bijeengehouden zand zullen 2,5 ton wegen, dat is het grootste gewicht dat in één keer vanaf de kabelbaan kan worden gestort. Zo wil men zakken van ge weven doek, gevuld met nat zand gebruiken, waarbij weefsels van natuurvezels en kunststofvezels zullen worden getest. Een andere mogelijkheid die men gaat be proeven is het vullen van zak ken met zand dat gestabliseerd is met 2 a 3 procent bitumen. Hieraan is het voordeel verbon den dat bij beschadiging van zak de inhoud niet uitstroomt. Ook kan men zandkluiten storten tot een gewicht van 2,5 ton met een hoger asfaltpereentage, namelijk 4 a 6 procent, die ook zonder verpakking in tact blijven. Een vierde materiaal dat wordt ontwikkeld betreft luchtdichte zandzakken van P.V.C.-folfe waarin de luchtdruk is verlaagd, zodat door de overdruk die de buitenlucht via de folie op de zandkorrels uitoefent het geheel èen grote vastheid krijgt en zich gedraagt als een blok. Wanneer bij de sluiting van de jflyqvejipgen een.- ofmeet van deze nieuwe dambouwmaterialen inderdaad zullen blijken te vol doen, dan zou, volgens ir. Vol kers, het ideaal van een indus- trële dambouw een heel eind dichter bij zijn gekomen. De bouw van een dam zou dan on getwijfeld goedkoper en waar schijnlijk ook sneller kunnen ge schieden. Ook bij de keuze die te zijner tijd voor een aantal sluitingen zal moeten worden gedaan tus sen de caisson-methode en de geleidelijke sluiting zal de mate van het succes, die het gebruik van deze nieuwe materialen zal hebben, mede van invloed zijn. Met de sluiting van het Veerse Gat op 27 april 1961, werd door het neerlaten van de laatste schuiven van de doorlaatcaissons een groot gecompliceerd en moeilijk werk volgens plan tot een glorieus einde gebracht. Het zou, volgens ir Volkers, echter van weinig werkelijkheidszin ge tuigen indien dit succes ertoe zou verleiden te menen, dat nu ook reeds de sleutel voor de af sluiting van de andere zeegaten aanwezig was en dat de operatie Veerse Gat slechts op enigszins andere schaal herhaald zal be hoeven te worden. Het gemiddeld volume dat over de vloed (dus in ongeveer 6 uur) het Veerse Gat binnentrok of over de eb (dus eveneens in 6 uur) weer naar buiten trok, be droeg 70 miljoen kubieke meter. Voor het Brouwershavense Gat bedraagt dit 325 miljoen kubieke meter en voor de Oosterschelde maar liefst 1100 miljoen kubieke meter. Daarom acht men het van groot belang eerst 't Brouwers havense Gat af te sluiten, hoewel de daarmee te behalen voordelen voor het geheel van de Delta niet zo groot zijn. Pas daarna vat men het werk in de Oosterschel de aan, aldus werkend in het systeem van klein naar groot. Dit systeem heeft een belangrijke in vloed op het tijdsprogramma voor het geheel van de Delta werken omdat, voleens ir. Vol kers, eerst de volledige ervaring van het kleinere werk beschik baar moet zijn voor de plannen voor het grotere werk definitief kunnen worden vastgesteld. De afsluitingen van Grevelin gen en Volkerak, hoewel op zichzelf grote werken, overtref fen de orde van grootte van de afsluiting van het Veerse Gat niet en zij kunnen, de Delta dienst in relatie tot de afsluitin gen van het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde in we zen niet veel helpen. De afslui tingen het Haringvliet heeft een van de andere afsluitingen ge heel afwijkend karakter, in ver band met de aanwezigheid van de in aanbouw zijnde grote spui- sluis, die bij de sluiting van de wederzijdse aansluitende dijk vakken geheel open zal staan zo dat het verval beperkt blijft en zich hier dan ook niet een echt sluitingsprobleem zal voordoen. DE PRESIDENT VOLGT POLARISRAKET Met behulp van een verrekijker volgt president Kennedy van een waarnemingseiland een A-2 po- larisraket, welke door een onder zeeboot onder de waterspiegel is gelanceerd. i'11"!- ■■HH r 113. Met (stijgende onrust slaan de Noren de grote rookwolken gade. „Een bosbrand misschien," bromt Svein, maar het klinkt ver van overtuigd. „Wat het is is het," zegt Eric, „maar Erwin is daar in de buurt en ik denk dat bet wel iets met elkaar te maken heeft." Ze stijgen snel op en de gemeng de ruiterschare van Noren en Britten stormt de bergen in in de richting van de angstaanjagende donkerejcook. Als ze in de loop van de volgen de dag de uitlopers van de bergen bereikt hebben, bemerken Eric's scherpe ogen, een aantal stippen verweg op de helling en dichterbij komende zien ze, dat het paardjes zijnKleine Pieten paardjes. De dieren zijn gezoomd en ge zadeld, maar hun ruiters ontbre ken. Ze nemen de moeite niet om te onderzoeken waar deze gebleven zijn, maar stormen voort. Eric, Svein en Axs met Artor ypojcep, vervuld van onrust. De scherpe prikkelende geur van brandend hout hangt als een sluier over de omgeving en naar mate ze hoger komen wordt de rook ook dichter. Dan houdt Eric opeens met een ruk de teugel in. Een tweetal krij gers springt voor hen van tussen het geboomte vandaan „Zjjn jullie daar," schreeuwt één van hen„beter laat dan nooitwij HÜ staart als ziet hij een geest naar de Noorman en deinst teruit „Vrees niet man," zegt Eric, „ja, ik ben het, in levende lijve... Snel zeg ons waar is Erwin, mijn zoon „De Prins isafgedaald in de kloof Heer," antwoordt de krijger. „Wij wilden hem nog tegenhouden maar hij gingen hij is niet teruggekomen (Adv.) WEDEROM FLAUW Aan de forse koersdaling voor de Hoogovenwaarden gedurende de voorgaande beursdagen is nog steeds geen einde gekomen. Ook woensdag lagen deze stukken flauw in de markt op 523, tegen dinsdag als slotkoers 534%. Hier door daalde de koers in drie ach tereenvolgende beursdagen in to taal 31 punten. De stemming voor de overige internationale waar den was voor Kon. Olie en AKU prijshoudend, voor Unilever en Philips lager. In de oliehoek werd gedurende de gehele beursduur regelmatig gehandeld. Begin- beurs was de handel in deze hoek zelfs zeer ruim, toen posten van tien olies in andere handen over gingen. Het buitenlands aanbod werd in Amsterdam grif opgeno men. De prijs van 163,10 was de slotprijs van dinsdag. Bonusge ruchten blijven in de oliehoek aanhouden. Volgens de beurs houdt de Kon. Shell-groep heden commissarisvergadering. Men acht het niet uitgesloten dat er dan iets gunstigs voor aandeelhouders uit de bus zal komen. Belangrijk voor Kon. Olie was woensdag, dat de aandelen van de Amerikaanse oliemaat schappijen dinsdag in Wall Street een krachtig herstel te zien heb ben gegeven op de flauwe stem ming van de vorige dagén. Phi lips was een halve gulden lager op 148,40. Unilever een paar dubbeltjes lager op 139,00. AKU praktisch onveranderd op 498. In al deze hoeken was de handel stil. Aanhoudend gunstig bedrijfs nieuws had dinsdag in Wall Street een flinke koersstijging tot ge volg. Tegen het slot ging hier van, als gevolg van winstnemin gen, echter weer een groot deel verloren. De overige buitenlandse beurzen gaven woensdag geen veranderingen van enige beteke nis te zien. Aandelen Aniem, waarin dins dag voor nominaal 160.000 werd omgezet, werden woensdag we derom in een ruime open hoek verhandeld op ca. 83. Dit was de slotprijs van dinsdag. Certificaten Deli moesten een veer laten. Dit fonds daalde ca. twee gulden tot 140. Amsterdam Rubbers en H.V.A.'s praktisch onveranderd op resp. 117% en 159%. In de scheepvaarthoek ging niet veel <om. De stemming was er nauwelijks prijshoudend. Ook in de Staatsfondsenhoek ging wei nig om. De prijzen gaven prak tisch geen verandering te zien ten opzichte van die van de voor. gaande dag. In de lokale afdelingen werden certificaten Banque de Paris, elk groot 100 Franse francs, die dins dag in ruime mate voor het eerst werden verhandeld op ƒ282,50, onveranderd geadviseerd. Billiton lag iets hoger in dë markt op het produceren van aluinaarde voor de Amerikaanse maatschappij Phelps-Dodge. Op de incourante markt kreeg Landré en Glinder- man een hogere advieskoers op het oprichten van een nieuwe verkoopgroep van aardgasmoto ren. Beursindices 18/11 19/11 20/11 Intern, conc. 531.2 527.8 524.7 Industrie 343.7 342.6 341.5 Scheepvaart 157.0 157.0 156.2 Banken 237.2 237.1 236.6 Handel enz. 162.0 162.0 162.0 Algemeen 384.7 382.9 381.1 Nabeurskoeraaa AKU: 495 (496%) Hoogovens: 525 (523) Kon. Olie: 162.50—164:00 gl (163.10) Philips: 147.00—148.20 (148.10) Unilever: (138.90)) Stemming: Vriendelijk. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse pond 10.0310.13 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.30%—3.35% Franse frank (100) 73.25—73.75 Belgische frank (100) 7.157.20 Duitse mark (100) 90.3090.80 Zweedse kroon (100) 68.7069.70 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Zwitserse frank (100) 83.1583.65 Italiaanse lire (10.000) 56.7558.'i» Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Port. escudo (100) 12.42%12.57% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92%.—6.07%

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3