HET WEER Cambodja weigert Amerikaanse hulp Indonesisch vrachtschip na stranding op noorderpier in Hoek van Holland weer vlot Arrestatie van prof. Barghoorn een vergissing Leden van Russische ambassade gearresteerd in Leopoldstad WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bfl «boanementt Temeuzen DONDERDAG 21 NOVEMBER 1963 19e laargang No. 6082 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P j. van de Sande te Temeuzen Wil wel steun van Frankrijk op onder op onder ONFORTUINLIJKE EERSTE REIS NAAR ROTTERDAM LIEP TOCH NOG GOED AF SPANNENDE UREN VOOR BEMANNING EN BERGERS Gelukt Mislukt ZES MIJNWERKERS GEDOOD EN VEERTIEN GEWOND BIJ ONGELUK IN MITN IN Z.-AFRIKA AMERIKAANSE TROEPEN UIT ZUID-VIETNAM y Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Admlnlstratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De regering van Cambodja heeft woensdag de V. S. officieel verzocht alle millitaire, econo mische en culturele hul' aan het land stop te zetten. Het verzoek werd gedaan in een nota aan de Amerikaanse ambassadeur. Toen hij dit vernam, verklaar de de minister van Buitenlandse Zaken van Thailand, Thanat Khoman, dat prins Norodom Si- nanoek bezig was „zijn land aan :ommunistisch China te verko pen". Als de prins in deze hou ding volhardt, kan hij hetzelfde verschrikkelijke lot ondergaan als iemand in een aangrenzend land die ook een politiek voerde die indruiste tegen de wil van het volk, aldus de minister die hiermee kennelijk doelde op de moord op president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam. Vele westelijke waarnemers in Pnompenh menen dat het be sluit om een einde te maken aan de hulp van de Amerikanen in gegeven is door de vrees van prins Sihanoek, dat Washington misschien een samenzwering op touw heeft gezet om hem opzij te kunnen schuiven. De prins blijkt vooral verontrust door de berichten dat de Amerikaanse geheime dienst de hand heeft ge had in de samenzwering die leidde tot de val van het be- wind-Diem in Zuid-Vietnam. Op een bijeenkomst, die dins dag in Pnompenh werd gehou den, werd de Amerikaanse ge heime dienst ervan beschuldigd, dat zij wapens en gelden had verstrekt aan de opstandige be weging „Khmer Serai" (vrij Cambodja). In Cambodja werken rond 130 Amerikanen, die hulp verlenen bij de uitvoering van het pro gram voor economische bijstand aan het land en ongeveer 60, die zich bezig houden met de mili taire hulp. Tussen 1955 en 30 juli 1963 hebben de Amerikanen economische militaire hulp ver leend tot een bedrag van rond 1,3 miljard gulden. In de nota van Cambodja wordt gezegd, dat de Amerika nen rechtstreeks steun hebben verleend aan de beweging „Khmer Serai" en dat de Cam bodjaanse regering daarom geen hulp meer van de V. S. kan aan vaarden. De regering van Cam bodja, aldus de nota, zal echter de diplomatieke betrekkingen met de Amerikaanse regering niet verbreken, p Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft dinsdag in een vraaggesprek met een verslaggever van het Franse persbureau A.F.P. gezegd, dat „voor ons land, bevrijd van de V. S„ het uur voor Frankrijk is. „De communistische mogendhe den hebben zichzelf uitgescha keld omdat zij ons niet als bond genoot willen. Blijft over het Frankrijk van generaal De Gaul le, die door niemand zal kun nen worden beschuldigd van het voeren van een imperialistische of neo-kolonialistische politiek", aldus Sihanoek. De prins zei van Frankrijk hulp te verwachten in de vorm van leraren ter opleiding van technici en ingenieurs, alsmede legervoertuigen, zoals vrachtwa gens voor troepentransport, enige pantserauto's en dergelijke, die door het Franse leger zijn afge keurd. In een dinsdag gehouden rede zei prins Sihanoek dat Cambodja al jarenlang slachtoffer is van beschuldigingen, bedreigingen, komplotten en agressie van de „satellieten van de vrije wereld" en andere mogendheden die „ge zworen vijanden" van Cambodja waren. Volgens de prins bestaat er onweerlegbaar bewijs dat de opstandige Chmerbeweging door de regeringen van Zuid-Viet nam en de Verenigde Staten werd gesteund. ix Woensdag is het eerste gezin in Swifterband komen wonen. Swifterband is het noordelijkste dorp in oostelijk Flevoland en het derde dorp dat in die polder in gebruik wordt genomen, na Dro gebruik wordt genomen, na Dron- ten en Biddinghuizen. Het 7.332 brt. metende Indone sische vrachtschip H.O.STjok- roaminoto" op het Noorderhoofd van Hoek van Holland. Sleepboten trachten het schip in positie te houden tot hoogwater. Zonnige perioden Achter naar Finland en West- Rusland weggetrokken Oceaan depressies ontwikkelde zich een flinke rug van hoge luchtdruk, die in betekenis toenemend zich van Engeland over de Noordzee uitbreidde naar het Westeuro- pese vasteland. Aan de voorzijde van deze rug werd met krachtige tot harde noordwestelijke winden koude lucht, afkomstig uit de Pool streken, via de Noordzee en ons land verder het Europese vaste land binnengevoerd. -vlegedeeld door het K.N.M.I. geldig ven hedenochtend tot hedenavond. Toenemende zuidwestelijke wind Tijdelijk vrij zonnig, later meer bewolking, maar op de -eeste plaatsen tot de avond hoog weer. Maximumtemperaturen om- „treeks 7 graden. Matige, maar in de middag tot krachtig, aan de kust mogelijk tot 4iard tog- I Het binnendringen ervan gaf nemende zuidwestelijke wind. in Noordoost-Frankrijk en Zuid- Duitsland aanleiding tot over vloedige regenval. De neerslag in ons land was van een buiïg ka rakter. Het komende etmaal zal de buiïgheid sterk verminderen en ook de wind belangrijk ver der afnemen samenhangend met het zich verder oostwaarts ver plaatsen van eerder genoemde rug van hoge luchtdruk. Ten westen van de Britse eilan den heerst nog steeds een leven dige depressie-activiteit, die zich eveneens oostwaarts verplaatst. De invloed hiervan zal even wel niet vóór hedenavond in ons land merkbaar worden. DONDERDAG 21 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.30 4.50 Terneuzen 5.05 5.25 Hansweert 5.45 6.05 Walsoorden 5.55 6.15 VRBJDAf ,'EMBER v.m. n.m. Breskens 5.08 5.36 Terneuzen 5.43 6.11 Haansweert 6.23 6.51 Walsoorden 6.33 7.01 MAAN Nov. 21 8.08 16.42 12.39 20.44 22 8.10 16.41 13.16 21.50 23 8.12 16.40 13.48 23.01 24 8.13 16.39 14.14 25 8.15 16.38 14.37 0.17 PRINSES BEATRIX IN DEN HELDER Prinses Beatrix heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de on derdelen van de Koninklijke Ma rine in Den Helder. Tijdens de inspectie van de erewacht maakte de Prinses dankbaar gebruik van de para plu. Rond half elf gisteravond is het Indone sische vrachtschip „H. O. S. Tjokroaminoto" afgemeerd langs de afbouwkade van yerol- me's werf op Rozenburg. Later zal het het dok ingaan, waar de schade zal worden op genomen, die het schip heeft opgelopen tijdens de vele spannende uren, die verlopen zijn sinds het gistermorgen om goed half vier, op zijn eerste reis naar Rotterdam, op het Noorderhoofd bij Hoek van Holland vast liep. Op het moment, dat het 9.550 brt metende vrachtschip vastliep op de bazaltblokken op de pier, stond er een harde pal westelijke wind, met een kracht van tussen 5 en 6. Het schip had geen Nederlandse loods aan boord. terug te keren en de reuk van het succes tartten kennelijk de sleepboten, die opereerden onder leiding van de heer Meerkerk van Van der Tak's Bergingsbe drijf, die op de brug van de „H. O. S. Tjokroaminoto" was. Om kwart over acht gelukte het. Het schip raakte los en daarmee was het gebeurd. De schade bleek mee te vallen en hoewel er plannen waren ge weest het schip buitengaats te houden, kreeg kapitein Komans- kilan verlof op te stomen naar de werf van Verolme. Het schip leek onbeschadigd, toen het binnen de pieren voer en een gebaar van de kapitein onderstreepte dit: hij zond, een maal binnen de pieren, alle sleepboten weg en voer op eigen kracht naar Verolme's werf op Rozenburg. Op dit punt zijn reeds ver scheidene schepen „gesneuveld", en de eerste berichten waren dan ook bepaald niet optimistisch. In de loop van de dag groeide dit pessimisme. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst zette al het beschikbare materiaal in; des kundigen van de Rijkswaterstaat en van Van der Tak's Bergings maatschappij werden aan boord gebracht en mannen van de Ko ninklijke Zuidhollandse Maat schappij voor redding van schip, breukelingen onder leiding van schipper W, W. van Seeters trok ken er met hun gloednieuwe red dingboot „Koningin Juliana" op uit om alle gewenste assistentie +e geven. De eerste poging het schip vlot krijgen in de vroege morgen uren, toen het vloed was, onder nomen met twee sleepboten, mis lukte. Later kwam er assisten tie. Maar om negen uur gister morgen bleek, de poging mis lukt. Pas bij het volgende hoog tij aan het eind van de middag kwam het succes. Niet minder dan elf sleepboten waren toen Prof Frederick Bnrghoorn, de hoog! >ar van de universiteit van Yale die op 31 okt. in Mos kou op beschuldiging van spiona ge werd gearresteerd, doch de vorige week na felle protesten van de Verenigde Staten werd vrijgelaten, heeft dinsdag op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington verslag uitge bracht over zijn ervaringen. In een daarna gehouden pers conferentie opperde hij de mo gelijkheid, dat zijn arrestatie op een vergissing van de kant van lagere Russische ambtenaren heeft berust. De professor ver telde, dat hij op de avond van de 31e oktober toep hij zijn h.otel in Moskou wilde binnengaan, werd aangesproken door een jongeman, die hem in het Engels vroeg of hij Amerikaan was. Toen hij daarop bevestigend antwoordde, drukte de jongeman hem een pak kranten in de handen. In de me ning verkerend dat het hier om propagandamateriaal ging, had prof. Barghoorn het pak aange nomen en in zijn zak gestoken. Ogenblikkelijk daarna werd hij door een paar mannen beetge pakt en in een auto weggevoerd. De Russen beweerden later, dat de bundel militaire geheimen zou hebben bevat. Prof. Barghoorn verklaarde nogmaals nooit enigerlei opdracht tot sp.ionage in de Sowjet-Unie te hebben gehad. Hij heeft dan ook tijdens zijn verblijf in de gevan genis geen enkele bekentenis on dertekend. Zijn verhoren hadden overigens bij wijze van spreken meer weg van „op de pijnbank leggen", zo zei hij. Als wellicht mogelijke aanlei ding voor zijn arrestatie noemde prof. Barghoorn de omstandig heid, dat hij in 1951 als ambte naar van het Amerikaanse minis, terie van Buitenlandse Zaken, in Duitsland werkzaam was geweest voor het ondervragen van Russi sche vluchtelingen. Hoewel hij dit werk zelf van sociologische aard vond, droeg hij toen de titel van ambtenaar van de inlichtingen dienst. ingeschakeld. Toen het gunstige tij tegen zes uur verlopen was groeide het pessimisme opnieuw, maar opeens om bij half zeven raakte het schip los. De achter steven draaide ruim honderd graden, trossen van sleepboten braken, maar de neus bleef op de pier en gejuich, dat aanvan kelijk opsteeg, verstomde. De gebroken trossen, die vier sleepboten noopten naar de Hoek Een uitbarsting van gesteente op 1760 meter diepte in de goud mijn Western Deep Levels bij Charletonville in Zuid-Afrika heeft aan zes Afrikaanse mijn werkers het leven gekost. Veertien mijnwerkers werden licht gewond. De mijn, eigendom van een Engels-Amerikaanse maatschappij, ligt tachtig km ten westen van Johannesburg. Een uitbarsting van gesteente wordt veroorzaakt door de spanning op de wanden van mijngangen. Als de wand niet stevig genoeg is kan hij onder de druk als het ware ontploffen. Twee leden van de Russische ambassade in Leopoldstad zijn dinsdag gearresteerd en door Kongolese politiemannen gemo lesteerd toen zy uit Brazzaville terugkeerden. De betrokkenen, ambassade raad Boris Voronin en persatta ché Joeri Miakotnisch zouden hebben geweigerd hun auto en hun tassen te laten onderzoeken. In welingelichte Kongolese kringen is gezegd, dat de Russen niet hebben kunnen aantonen, dat zij een diplomatieke status hebben. Voorts zouden belang rijke documenten in hun bezit aangetroffen zijn. Deze zaak zou naar men verklaarde ernstige gevolgen hebben. Van de zijde van de Russische ambassade is meegedeeld, dat de twee diplomaten naar Brazza ville waren gegaan om medica menten te kopen die nodig wa ren voor een lid van de ambas sade die een hartaandoening heeft. In Leopoldstad hebben mili tairen de hele nacht een gebouw van acht verdiepingen bewaakt waarin zich Russische diploma ten bevinden. Het gebouw was donker doordat de elektrische stroom was afgesneden. Ook de telefonische verbinding leek te zijn verbroken. De Russische ambassade heeft nader meegedeeld, dat de twee Russen de Kongo- politie wel toegestaan had den hun auto te inspecteren maar geweigerd hebben hun tas sen te laten onderzoeken. Twee leden van de Tsjecho- Slowaakse ambassade die naar de Russische ambassade gingen werden enkele uren lang door Kongolese militairen Vastgehou den. Ook een Tsjechoslowaakse arts van de Wereldgezondheids organisatie en zijn vrouw zijn uren lang vastgehouden. Zij had den de auto van de Tsjechische diplomaten zien staan en hadden met de inzittenden gesproken. Robert McNamara, de Ameri kaanse minister van Defensie, heeft gezegd, dat over ongeveer zes weken wat Amerikaanse troepen Zuid-Vietnam zullen be ginnen te verlaten. Tegen het eind van het jaar zouden geringe aantallen troepen terug kunnen keren, aldus de Amerikaanse mi nister tegenover verslaggevers. Hij weidde verder over dit onder- wep niet uit.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1