1 T O HET WEER De toestand in Irak 'N VAST PUNT ELKE WEEK MEEDOEN JONGENS Aardgas tot het jaar 2000 De lonen van de buschauffeurs Belgische kritiek op Dr. Mansholt HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Cambodiaanse parlement eist onmiddellijke stopzetting Amerikaanse htilo WOENSDAG 20 NOVEMBER 1963 19e laargang No. 6081 Radio üe Koek KOMPLOT TEGEN PRESIDENT SOEKARNO ONTDEKT Vijfhonderd personen gearresteerd in Birma VEEL SLACHTOFFERS BIJ OVERSTROMINGEN OP HAITI Drie doden; acht gewonden bij ontploffing in een Zweeds dok Nationaal programma 150 jaar Koninkrijk J. G. MEIJER ZONEN MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN VAN KAMERLEDEN Oranjes over Oranjes Frankering bjj abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Terneuzt.. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 üur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Irak, waar president Abdoel Aref maandag een einde maakte aan de macht van de socialisti sche Baas-partij, was de toestand dinsdagochtend rustig. De mili taire gouverneur van Bagdad, generaal Rasjid Mosleh, liet via de radio bekend maken dat de stedelingen overdag weer op straat mogen. Het gebruik van motorvoertuigen blijft echter ver boden. De generaal gelastte op nieuw de nationale garde, die aan de kant van de afgezette partij staat, wapens en uniformen in te leveren. Het schijnt wel zeker dat pre sident Amin El Hafez van Syrië en de secretaris-generaal van de Syrische Baas-partij, Aflaq, in Bagdad tussen wal en schip zijn geraakt. De opstand brak uit op het moment dat zij hun Iraakse geestvermanten een bezoek brach ten. Volgens een Egyptisch blad worden zij vastgehouden als gij zelaars. Uit Damascus werd gemeld dat zij zich in Bagdad in goede wel stand bevinden. De Syrische re gering keurde maandag de machtsovername van Aref af en beloofde het Iraakse volk te steunen. Syrische troepen zouden in staat van alarm zijn gebracht. De draad-verbindingen met Bag dad waren dinsdag nog verbro ken. De radio ontkende dat er straatgevechten zouden, hebben plaatsgevonden tussen het leger en de door de Baas-partij ge schapen nationale garde. De voorzitter van de uitvoe rende raad van de Verenigde Arabische Republiek, Ali Sabri, verklaarde tegenover verslag gevers in Caïro dat het Iraakse volk zijn lot in eigen handen heeft genomen en dat het leger de wil van het volk ten uitvoer heeft gelegd. De nieuwe Iraakse president staat bekend als een aanhanger van Nasser. De Egyp tische pers voorspelde dinsdag dat ook in Syrië de Baas-partij ten val zal worden gebracht. De vroegere Iraakse premier, Ali Saadi, die vorige week na een ruzie in de leiding van de Baas-partij naar Madrid moest uitwijken verklaarde maandag dat het nieuwe bewind het niet lang zal maken omdat het de steun van het volk mist. El Saadi, die inmiddels in Athene is aange komen, verklaarde aldaar dat hij naar de Syrische hoofdstad ver trekt om ruggespraak met zijn partijgenoten te houden. Volgens officiële kringen in Damascus keren president Hafez en partijleider Aflaq in de loop van de dag naar de Syrische hoofdstad terug. Onbevestigde berichten meld den dat president Aref met zijn Syrische ambtgenoot besprekin gen voert. Deze laatste zou zijn minister hebben opgedragen ge durende de tijd dat hij in Bagdad doende is een verzoening met het nieuwe bewind te bewerkstelli gen de aanvallen op Irak stop te zetten. Het was waarnemers op gevallen dat radio-Damascus dinsdag zijn aanvallen op Arif onderbrak. De draadverbindingen tussen Damascus en Bagdad wer den in de loop van de dag her steld. Het Libanese blad El Kifah, dat als spreekbuis van de Libanese Baas-partij wordt beschouwd, be schuldigde dinsdag de stoottroe- (Adv.) pen van haar Iraakse zusterpar tij, de nationale garde, ervan door ontaktisch optreden het leger tegen zich in het harnas te heb ben gejaagd. Volgens het blad stond het leger herhaaldelijk bloot aan provocerende daden van de zijde van de nationale garde en had gardistenaanvoer der luitenant-kolonel Mounzer Wandawi eigenhandig het vuur op het presidentiële paleis en het ministerie van Defensie geopend. Volgens het blad gaf dit bij de Iraakse officieren de doorslag om zich, wel of geen aanhangers van de Baas-partij, te verzetten. Een groep Iraakse politici, on der wie de ministers van Buiten landse Zaken en van Binnen landse Zaken onder 't vorige be wind, Talib Hoessein Sjabib en Hassem Dsjawad, hebben Bagdad laten weten dat zij zich niet tegen de regering-Aref verzetten. De ministers waren na de breuk van vorige week in de Baas-partij als gevolg waarvan vice-premier El Saadi naar Madrid uitweek, naar Damascus gegaan om overleg te plegen met de internationale raad van de Baas-socialisten. Een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat men uit Bagdad vernomen had dat daar dinsdagmorgen 08.00 uur plaatselijke tijd hevig geschoten werd. Twee uur later was de rust weergekeerd. Het Perzische blad „Etelaat" meldde dinsdagavond in een be richt uit Bagdad, dat maandag bij straatgevechten tussen leden van de nationale garde en troepen van president Aref veel doden zijn gevallen. Ooggetuigen had den verteld, dat op één punt in de stad 95 man waren gesneu veld. Volgens „Etelaat" duren de gevechten in de smalle straatjes van het zuidelijk gedeelte van Bagdad voort. KONINGIN ONTVANGT JONGEREN VRIJWILLIGERS Maandagmiddag heeft Koningin Juliana in het paleis Soestdijk zestig jongeren vrijwilligers ont vangen, die deel uitmaken van twee groepen. De ene groep zal naar Brazilië vertrekken, de an dere naar de jonge Zuid-Afri kaanse staat Mameroen. FotoDe Koningin met de Kameroenploeg. (Adv.) Foto: De voormalige sterke man van Irak, Ali Saleh El Saa di, die na de staatsgreep van 13 november het land verliet en naar Spanje reisde, luistert hier in zijn hotel in Madrid naar het nieuws over de opstand via een transistor-radio. i Voorrtstraat 102 Telefoon 8120 Tarneuzen In diplomatieke kringen in Hongkong is dinsdag gezegd, dat de Indonesische autoriteiten de dag voor de uitroeping van de staat Maleisië, op 16 september, president Soekarno te vermoor- een komplot hebben ontdekt om den en een staatsgreep te ple gen. De meeste samenzweerders werden „aaan de vooravond van hun offensief" gearresteerd. Volgens betrouwbare kringen zijn de laatste dagen in Birma meer dan 500 p<=r;orien in pre ventieve hechtenis genomen, on der verdenking van communis tische activiteit. De arrestaties zouden verband houden met het afbreken, de vo rige week, van de besprekingen tussen de regering en de commu nistische elementen, die het oer- woudgebied in Centraal-Birma bezet houden. ONBESTENDIG Boven de Noordzee is een nieuwe depressie aangekomen, waarvan een actieve randstoring dinsdag ten noorden van ons land trok. Aan de kust wakker de hierbij de wind in de loop van de dag opnieuw tot stormachtig aan uit zuidwestelijke richting. Hiermee werd zachte lucht aan gevoerd, die zeer vochtig was en waaruit bij tijden regen viel. De temperaturen waren ongeveer 6 WOENSDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.55 4.11 Terneuzen 4.30 4.46 Hansweert 5.10 5.26 Walsoorden 5.20 5.36 DONDERDAG 21 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.30 4.50 Terneuzen 5.05 5.25 Hansweert Walsoorden 5.45 5.55 6.05 6.15 graden hoger dan de gemiddelde waarde in deze tijd van het jaar. In de komende 24 uur gaat de wind ruimen naar westelijke richting en neemt daarbij tot krachtig of matig en langs de kust tot hard of krachtig af. In het algemeen zal er veel bewol king zijn met af en toe regen, maar ook zullen enkele versprei de opklaringen voorkomen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Vrij veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Krachtige tot ma tige en langs de kust harde tot krachtige westelijke wind. ZON MAAN op onder op onder Nov. 19.46 20 8.07 16.44 11.53 21 8.08 16.42 12.39 20.44 22 8.10 16.41 13.16 21.50 23 8.12 16.40 13.48 23.01 24 8.13 16.39 14.14 25 8.15 16.38 14.37 0.17 Bü overstromingen als gevolg van zware regenval zouden in noord-Haïti 200 personen om het leven zijn gekomen. In verscheidene steden werd aanzienlijke schade aangericht. Door een ontploffing in een droogdok in Gothenburg zijn drie mensen om het leven ge komen en acht ernstig gewond. Een schip vatte na de explosie vlam en enkele mensen aan boord zouden opgesloten zitten. Het droogdok is van de scheeps bouwmaatschappij Lindholmen. Zaterdag 30 november zendt de N.T.S. een nationaal pro gramma uit, dat geheel in het teken van 150 jaar koninkrijk staat. Het begint om 09.45 uur met een tot 10.15 durende repor tage van de kranslegging door H. M. de Koningin bij het mo nument 1813 te Den Haag. Deze plechtigheid staat onder auspi ciën van het Comité Nationale Herdenking 18131963. Mede werking wordt verleend door het Algemeen Haags Comité, de Haagse jeugdactie en het Kon. mannenkoor Die Haghe Sang- hers. Verslaggever: Jan de Vis ser. (Adv.) GEVRAAGD: voor magazijnwerk en om opgeleid te worden tot VERKOPER. Noordstraat 25-27 - AXEL Telefoon 795. Op grond van globale ramin gen meent de minister van Eco nomische Zaken te mogen ver wachten, dat het aandeel van het aardgas in het nationale energie, verbruik op den duur zal kunnen stijgen tot ongeveer 30% van het totale verbruik. Uitgaande van het huidige jaarlijkse energieverbruik en van een voortzetting van het ac cres dat de laatste jaren valt te constateren, zou in 1975 moe ten worden gerekend met een energieverbruik van ruim 50 mil. joen ton standaardsteenkool. Op basis van de in de aardgasnota 1962 ontwikkelde afzetplannei) zullen de aardgasleveringen tot het jaar 2000 kunnen worden voortgezet. De minister deelt dit alles mee (n zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamer leden Maenen en Westerdorp (K.V.P.). die hadden geïnfor meerd wat de consequenties zijn In een dinsdagmiddag gehou den vergadering in Utrecht van de vakafdeling personenvervoer van de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel is een resolutie aangenomen waarin de vakafdeling zich volledig dis- tancieert van de acties der ge zamenlijke commissies van bus- personeel. In de resolutie wordt geconsta teerd, dat in de loop van de laat ste twee jaar een ongemotiveerd grote achterstand is ontstaan tussen de beloning van de werk nemers in de streekvervoers- bedrijven en in die van de ge meentelijke vervoersbedrijven. Deze volgens de resolutie schrij nend grote loonsverschillen wor den veroorzaakt door de sterk uiteenlopende mogelijkheden in het loonbeleid van de gemeente lijke en particuliere bedrijven. In feite is het door de gemeentelijke vervoersbedrijven gevolgde loon- „Oranjes over Oranjes" is de titel van een programma dat van 21.50 tot 22.15 uur wordt uitge zonden en waarin het Koninklijk gezin in het paleis Soestdijk ver- haalt over het Huis van Oranje sinds 1813. Prins Bernhard zal het programma van een alge mene inleiding voorzien. Alle Prinsessen vertellen daarna iets over hun voorouders, waarna H. M. de Koningin het program ma met een toespraak besluit. Het programma zal ook via de radio in het nationale pro gramma van Hilversum I en II worden uitgezonden. beleid de oorzaak van de thans voor de streekvervoersbedrijven ontstane achterstand, die niet wordt gerechtvaardigd door werkomstandigheden. In de resolutie wordt van de regering, de Stichting van de Ar beid en de werkgevers vo'ledig begrip gevraagd voor de hier door ontstane uiterst moeilijke situatie, In de resolutie wordt er met de grootste klem op aange drongen, dat de regering, de Stichting van de Arbeid en de werkgevers aan de bonafide vak bonden van werknemers voldoen de ruimte zullen laten om bij de contractwijziging op 1 april 1964 deze toonverschillen zoveel mogelijk ongedaan te maken. van de recente mededeling, dat er in Groningen niet minstens 500 miljard; maar 1100 miljard kubieke meter aardgas zijn aan getoond. Werd aanvankelijk gerekend met een uitputting van de be kende voorraad in 20 tot 25 jaar op grond van de thans bekende hoeveelheid mag ervan worden uitgegaan, dat op basis van de in de aardgasnota 1962 ontwik kelde afzetplannen de leverin gen tot ongeveer het jaar 2000 zullen kunnen worden voortgezet. Overigens merkt de minister op, dat de planning van de aardgasafzet niet een zaak is, die primair door hem wordt be paald, maar door de N.V. Neder, landse Gasunie en dat hem slechts het recht van goedkeu ring van de door deze instantie aan hem voorgelegde afzetplan nen toekomt. Uitgaande van het huidige jaarlijkse energieverbruik, uit gedrukt in steenkooleenheden, en van een voortzetting van het ac cres, dat de laatste jaren valt te consateren, zou in 1975 moeten worden gerekend met een ener gieverbruik van ruim 50 miljoen ton standaardsteenkool. De er varing heeft echter geleerd, dat het uiterst moeilijk is een be trouwbare prognose te geven van de ontwikkeling van het energieverbruik op langere ter mijn. Het hiervoor genoemde cijfer moet daarom met het no dige voorbehoud worden ge geven. Op grond van uiteraard glo bale ramingen, meent de onder getekende te mogen verwachten, dat het aandeel van het aardgas in het nationale energieverbruik op de duur zal kunnen stijgen tot ongeveer 30 procent van het totale verbruik. Dit percentage stemt ongeveer overeen met dat in landen, waar het aardgas reeds gedurende .lange jaren een betekenende rol speelt in de energievoorziening. Op een gisteren door het Cam bodjaanse staatshoofd prins No rodom Sihanoek bijeengeroepen vergadering van het parlement hebben de afgevaardigden zich uitgesproken voor beëindiging van de Amerikaanse hulp aan Cambodja. Op verzoek van het Cambod jaanse staatshoofd heeft het par lement de regering gemachtigd, onmiddellijke stopzetting van al le Amerikaanse hulp en het ver trek van de Amerikaanse advi seurs te eisen. De regering van Cambodja heeft bekend gemaakt, daat de „vrije wereld1'", Zuid-Vietnam en Thailand verantwoordelijk zullen worden gesteld voor een even tuele actie tegen het bestaande stelsel in Cambodja of zijn staatshoofd, prins Sihanoek. De ze bekendmaking werd uitgege ven naar aanleiding van berich ten van enkele Westelijke pers bureaus uit Saigon, dat in Cam bodja een samenzwering zou worden voorbereid. Prins Sihanoek liet in het par lement duidelijk uitkomen, dat de diplomatieke betrekkingen tussen Cambodja en de Verenig de Staten gehandhaafd moeten worden om het Amerikaanse volk te onderscheiden van de Amerikaanse regering niet voor het hoofd te stoten. Het Cambodjaanse staatshoofd zei, over bewijzen te beschikken dat de Ver. Staten de Chmer Se- rei-beweging, die tegen zijn be wind is, steunen. Hij liet een man naar voren komen die een agent van deze beweging werd genoemd en die bevestigde, dat deze groepering onder leiding staat van Zuidvietnamese en Amerikaanse ambtenaren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard dat de Ver enigde Staten hun programma van hulpverlening aan Cambod ja zullen blijven uitvoeren zolang het Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanoek niet officieel te kennen heeft gegeven dat hij het beëindigd wil zien. Het ministerie wees de be schuldiging, dat de Ver. Staten de beweging „Vrij Cambodja" zouden hebben gesteund, van de hand. Het Brusselse blad „La Libre Belgiqué" heeft dinsdag een felle aanval gedaan op de Nederland se vice-voorzitter van de Euro pese Commissie van de E. E. G., dr. S. L. Mansholt, naar aanlei ding van diens verklaringen over de prijspolitiek voor gra nen in de Europese Economische Gemeenschap. „Spoedig zullen alleen de eenvoudigen van geest de klaagzangen van Dr. Mans holt nog ernstig nemen", aldus het blad. In een gesprek met het Duitse weekblad „Der Spiegel" heeft dr. Mansholt de vorige week ver klaard, dat het bestaan van de Europese Gemeenschap zou wor den bedreigd indien zijn voor stellen voor een gemeenschappe lijk basis-richtprijs voor granen in de E. E. G. niet worden aan vaard. Indien de Duitse bonds republiek zich tegen een con structieve landbouwpolitiek ver zet, zal de E. E. G. in een impasse belanden, „niet alleen wat de verdere ontwikkeling van de gemeenschap betreft, maar ook in de betrekkingen met derde landen", voegde hij hier aan toe. „La Libre Belgique" merkt hierbij op, dat waarschijnlijk „deze wijze van chantage, waar aan dr. Mansholt zich overgeeft de Duitse boerenleiders niet on der de druk zal brengen", her innerend aan de vorige week in Straatsburg afgelegde verklarin gen, waarin van Duitse agra rische zijde de voorstellen als onaanvaardbaar werden ver klaard. „Dr. Mansholt wil étappes overslaan en vlugger gaan dan het verdrag van Rome voor schrijft, waarin een overgangs periode wordt voorgeschreven voor het bereiken van een ge meenschappelijke landbouwpoli tiek. Toen generaal De Gaulle zijn veto uitsprak over de voort zetting van het overleg over het Britse lidmaatschap van de Europese gemeenschappen, heeft dr. Mansholt reeds het einde van de E. E. G. doen vrezen. Nu be gint hij opnieuw met zijn klaag liederen, omdat zijn graanvoor- stellen een zekere tegenkanting ontmoeten. Spoedig zullen alleen de eenvoudigen van geest de klaagzangen van dr. Mansholt nog ernstig nemen".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1