Opnieuw staatsgreep Irak in De krachtsverhoudingen tussen Oost en West Zuidwester storm over Nederland Hotelbrand in Atlantic-City Sir Alec over coëxistentie Ckefarine 4' TL De reis van Erhard naar Parijs Nieuwe Chinese aanval op de Sowjet-Unie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN geschenk? iets i/aar de fists! „Confrontatiepolitiek" tegen Maleisië gaat door WITTE KRUIS WITTE KRUIS Vele schepen op drift in Rotterdamse haven Besisijdiiig van pijn belangrijk verbeterd! SYRIë TEGEN ARIF MOBILISATIE IN MALEISIë DE RAMP VAN LENGEDE Frankering bi] abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 0H50—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 19 NOVEMBER 1963 19e Jaargang No 6080 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Maandagochtend heeft presi dent Arif van Irak namens het leger de macht in handen geno men en een revolutionaire raad ingesteld, waarvan de leden allen militairen zijn. De nieuwe raad heeft Arif voor de tijd van een jaar buiten gewone bevoegdheden toege kend, die daarna kunnen worden verlengd. De nationale garde werd ont bonden en de leden daarvan moe ten onmiddellijk hun wapens in leveren. Aan de bevolking is verzocht bekend te maken waar zich eenheden van de nationale garde ophouden, opdat deze kun nen worden ontwapend en gear resteerd. Tegen degenen die betrokken waren bij de staatsgreep van 13 november zal een vervolging worden ingesteld, zo is bekend gemaakt. Voor het gehele land is een uitgaansverbod van kracht en militairen hebben daarop ieder verzet neer te slaan. De vliegvelden zijn gesloten en aan alle dagbladen is een verschij ningsverbod opgelegd. President Arif zei in een ver klaring, dat Irak zijn broeder lijke verplichtingen met betrek king tot de andere Arabische landen, in het bijzonder ten op zichte van Syrië en de Verenig de Arabische republiek zal na komen. Arif zei, dat „inbreuken op de vrijheid en overtredingen van de wetten door ongure elementen en moordenaars van de nationale garde onverdraaglijk geworden waren en dat de toestand vol ge vaar voor de toekomst van het Iraakse volk'* is. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de Verenigde Arabische Re publiek zich tegen buitenlandse inmenging in de Iraakse binen- landse aangelegenheden zal ver zetten. In Syrië is het leger in staat van paraatheid gebracht en is de nationale raad in spoedzitting bijeengekomen. Omtrent de Syrische president en de secretaris van de Syrische Baathpartij, die zich in verband met de geschillen in de Iraakse Baathpartij in Bagdad bevinden, is niets bekend. De ministers die aan het hoofd stonden van twee met elkaar van mening verschillende groepen in de Iraakse Baathpartij maakten reeds sedert zondag geen deel van de regering meer uit. Hun portefeuilles waren aan andere ministers toevertrouwd. Kolonel Hardan Abdel Ghaf- far is benoemd tot commandant van de Iraakse luchtmacht als opvolger van generaal Takriti van wie sedert de staatsgreep op 13 november niets is vernomen. De chefstaf van het leger heeft het Iraakse persbureau meegedeeld, dat de actie van het leger gericht is tegen de natio nale garde en niet tegen 'n spe ciale groep of partij. (Adv.) In Cairo waarschuwde de Egyptische minister van Cultuur en Voorlichting tegen buitenland se inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Irak. Egypte zou ingeval van een der gelijke inmenging niet lijdelijk toezien. President Arif heeft geluks telegrammen ontvangen van Je men en de Nasser-gezinde „Ara bische nationalistische beweging" in Beiroet. De Iraakse radio zond Egyptische nationale liederen uit, waarin Nasser wordt geprezen. Vice-premier van Irak heeft onderdak in Spanje De voormalige vice-premier van Irak, AU Saleh El Saadi, die is verbannen uit zijn land, wan delt hier door Madrid met an dere functionarissen uit Irak, die eveneens het land moesten ver laten. Saadi arriveerde dinsdag in het geheim in Spanje, nadat h:i was afgezet aan de voor avond van de woensdag mis lukte staatsgreep. De minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Soeban- drio, heeft maandag verklaard dat de Indonesische politiek van „confrontatie" tegen de federatie Maleisië zal worden voortgezet. Bij zijn terugkeer in Djakarta van besprekingen in Bangkok met de ministers van Buiten landse Zaken van Thailand en de Philippijnen zei Soebandrio inzake Maleisië niets was be reikt. Volgens hem was de bijeen komst gehouden om de basis te leggen voor beter begrip tussen de drie landen. Omdat over de kwestie-Maleisië geen overeen stemming was bereikt gaat Indo nesië door met zijn confrontatie politiek zei de Indonesische mi nister. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, heeft in een toespraak voor de Econo mische club in New York afge rekend met de „absurditeit" van het uit 1949 daterende beeld van een „communistische Goliath op het gebied van conventionele wapens, staande tegenover een westelijke David, vrijwel ont bloot van conventionele wapens doch alleen uitgerust met een nucleai-e slinger". MINDER WIND De depressie, die maandag tij delijk aan de kust een zware zuidwester storm veroorzaakte, is over de Noordzee naar zuid- Noorwegen getrokken en daarbij in diepte afgenomen. Mede als gevolg van een kleine storing bo ven de Golf van Biscaje nam de wind in de loop van de avond en nacht af. Met de zuidwestelijke wind, die af en toe aan de kust nog hard kan zijn. wordt tamelijk onstabiele lucht aangevoerd, waarin de temperaturen onge veer dezelfde zul'en zijn als maandag of iets lager. Randsto- ringen van de depressie zullen nu en dan nog buien veroorza ken, maar deze worden afgewis seld door enkele opklaringen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Nu en dan buien en enkele op klaringen. Krachtige tot matige, langs de kust af en toe nog har de zuidwestelijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets lager. DINSDAG 19 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden WOENSDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. 3.20 3.35 3.55 4.10 4.35 4.50 4.45 5.00 Minister McNamara noemde de opvattingen over de „veron derstelde massale" communis tische grondstrijdkrachten „mis leidend of verouderd". De actieve IT.A.V.O.-strijdkrachten omvat ten thans meer dan vijf miljoen man, aldus de minister, tegen over „slechts ongeveer 4.500.000 man" bij de organisatie van het Pact van Warschau, met inbegrip van de Sowjet-Unie. Op het gebied van effectieve kracht behoeft het westen niet langer onder een minderwaar digheidsgevoel gebukt te gaan, zo betoogde de minister verder. De Verenigde Staten beschik- k--i momenteel over meer dan 500 operationele lange-afstands- raketten, een aantal dat tegen 1966 tot meer dan 1.700 zal zijn toegenomen. De Sowjet-Unie be schikt naar schatting over slechts een fractie daarvan, en Russische plannenmakers zullen moeten rekening houden met de zeker heid, dat zelfs de meest doeltref fende verrassingsaanval die zij zouden kunnen ondernemen, de Verenigde Staten de mogelijk heid overlaat hun land te ver nietigen. Minister McNamara verklaar de dat volgens de algemeen over heersende opvatting de Verenig de Staten thans in hoge mate superieur ziin op het gebied van verscheidenheid en aantallen tactische kernwapens. Na verder te hebben toege licht dat de huidige situatie „moeilijk te vereenzelvigen is met het bekende beeld van het onvergelijkliik massieve Rus- r' he leger", verklaarde minis ter McNamara verder, dat dit niet wil zeggen, dat de N.A.V.O.- sterkte op de grond in Europa voldoende is om een massale niet-nucleaire verrassingsaanval zonder kernwapens af te slaan. „De Russen weten, dat zelfs niet- nucleaire agressie onze meest vitale belangen dermate zou be dreigen, dat wij en onze bond genoten bereid zijn deze af te slaan op elke wijze die nodig mocht zijn, hoe vreselijk de ge volgen daarvan voor onze eigen gemeenschap ook zouden mogen zijn", zo zei minister McNamara, daaraan toevoegend dat hem de kans dat de Russische leiders dit gevaar zouden durven lopen, ge ring lijkt. De minister kondigde nog aan, dat de Verenigde Staten zullen bliiven doorgaan met het ver minderen van de druk op de be talingsbalans door de defensie uitgaven, zonder inkrimpen van de in Europa gestationeerde grondstrijdkrachten, doch met versterking van de Amerikaanse gevechtskracht over de gehele linie. (Adv.) Koningin ontving jonge vrijwilligers Maandagmiddag om vier uur heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk zestig jongeren van het Jongeren Vrijwilligersprogramma ontvangen, die deel uitmaken van twee groepen. De ene groep ver trekt naar Brazilië, de andere ggroep naar de jonge Zuid-Afri kaanse staat Kameroen. (Adv.) i DE €C/ite PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. De storm by vlagen wind kracht 10 heeft maandag veel extra werk gebracht in de Rot terdamse haven. Van verschil lende zeeschepen knapten de trossen; een enkel schip waaide los van de wal. De havensieep- dienst moest dan ook voortdu rend assisteren om ongelukken te voorkomen. Een speelbal vooral was de 5120 brt. metende Spaanse vrachtvaarder „Pedro de Alvara- do", eigendom van de rederij Empresa Nacional Elcano de la Marina Mercante in Madrid, die binnen twintig uur tijds twee keer van haar trossen sloeg. Dat gebeurde in de Waalhaven. Zon dagavond al moesten er vier sleepboten aan te pas komen om de Spanjaard in bedwang te houden; men is daar de halve nacht mee bezig geweest. Gister middag braken de trossen „klosjes garen", volgens een des- In Atlantic City, in de Ameri kaanse staat New Yersey, heeft maandag een zware brand ge woed in enige hotels en een pen sion aan de boulevard. Volgens de politie zouden 26 mensen worden vermist. De brand ontstond in het oude houten hotel „Surfside". De vlammen sloegen spoedig over naar drie aangrenzende oude ge bouwen, die eveneens van hout zijn opgetrokken en ongeveer zes verdiepingen tellen. Eén van deze gebouwen was ook een hotel en een ander een pension, dat geheel werd verwoest. Tien mensen moesten naar een ziekenhuis worden gebracht. Het merendeel van de vermis ten woonde in het „Surfside"- hotel. Later sloeg de brand over naar een vijfde houten gebouw. Ook werd een stenen flatgebouw bedreigd. In totaal werden vier hotels en een pension verwoest. De brand woedde toen nog in twee andere gebouwen. Volgens de politie kan het nog wel enige tijd duren voordat men kan gaan zoeken naar vermisten. Men heeft drie doden geborgen en 20 mensen worden nog ver mist. In slechts één van de hotels bevonden zich gasten, 30 in ge tal. Daar is ook de brand begon nen. Onder de vermisten zijn veel Joodse bejaarden. Kustvaarder „Kilo" weer vlot De voormalige Nederlandse kustvaarder „Kilo" die zondag met het oog op een brand in de lading vaten met natrium in de Baai van Swansea aan de grond was gezet, is gisterochtend bij hoog water vlot gekomen. De bemanning die het schip had ver laten, is weer aan boord gegaan om het vaartuig de haven van Swansea binnen te brengen. De 488 ton metende „Kilo" is nu eigendom van de „Metric Li nes" in Liverpool. De kustvaarder waarvan de be manning uit kapitein Hoogeveen en vijf andere Nederlanders en vier Spanjaarden bestaat, was met een lading katoen, gascilin ders, machine-onderdelen, vaten vet en tachtig ton Schotse whis key op weg naar Rotterdam. De vaten met natrium stonden op het dek. Het vuur bleef tot de deklading beperkt. kundige opnieuw en weer zijn vier havenslepers naar de Waal haven gegaan. In de Europoort kreeg de storm vat op de 31.000 brt. Brit se tanker „Naess Endeavour", eigendom van de Sovereign Ship ping Co op Bermuda. De sleep boten „Steenbank" en „Schou- wenbank" assisteerden. In de stad veroorzaakte de storm de gebruikelijke schade: tv-masten en ruiten werden ver nield, stukjes dakgoot kwamen naar beneden. Een elfjarig meis je geraakte gewond door vallend glas; twee mannen waaiden van hun fiets. Zij werden naar zie kenhuizen gebracht. Rond drie uur geraakte in de Waalhaven ook de 11.651 brt. metende Amerikaanse ertstanker „Montauk" op drift. Het schip eigendom van de American Bulk Carriers in New York botste tegen de Zweedse vrachtvaarder I. W. Winck (2552 brt.) van de rederij Helge W. Winck in Hel- singborg. De Zweedse vrachtvaarder I. W. Winck heeft flinke schade opgelopen. Een onderzoek naar de omvang wordt ingesteld. De „Montauk" is terecht gekomen in de trossen van een Turks schip. Sleepboten waren er tegen kwart voor vijf gistermiddag in geslaagd de „Montauk" onder controle te krijgen, zodat het op drift geraakte schip geen ver dere schade kon veroorzaken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de „blikschade" is intussen niet onaanzienlijk. Het spoorwegverkeer heeft maandag enige hinder van de storm ondervonden. Ten zuiden van het station Rotterdam dreig den televisie-antennemasten op de elekrische bovenleiding te val len. De politie wist de obstakels te verwijderen. De Hembrug over het Noord zeekanaal kon niet worden ge sloten. Door de storm kon een grendel niet dicht worden ge maakt. In de Witte de Withstraat in Rotterdam is rond vier uur een boom omgewaaid, waardoor een student is getroffen. De jonge man moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Gistermiddag tussen vier en vijf uur is het houten noodge bouw van de R. K. kleuterschool aan de Sportparkweg in Noot dorp geheel weggeblazen door de storm. Even na vieren, nog niet zo lang nadat de kleuters en het personeel het gebouw hadden Premier sir Alec Douglas-Home, heeft in een toespraak die hij in juli j.l. tijdens een zomercursus van de conservatieve partij aan de universiteit van Oxford hield en welke maandag is gepubli ceerd, een verhandeling gehou den over de aspecten van de vreedzame samenleving der sta ten. De voormalige lord Home Vier middelen in één tablet werken krachtiger was toen nog minister Van Bui- zonder de maag van streek te maken I tenlandse Zaken. Tegen pijn en griep wordt meer en Hij verklaarde o.m. dat het meer een combinatie gebruikt van Westen voor een vreedzaam naast geneesmiddelen die eikaars werking elkaar bestaan van staten is in ondersteunen. De combinatie van de wa,re *:n letterlijke betekenis en met volgens een verdraaide of Cnefarine „4 werkt niet alleen Leninistische opvatting. Volgens krachtig maar ook veilig, want één het Westen moet er een vrije der bestanddelen zorgt dat de maag wedijver zijn binnen-de interna- niet van streek raakt. tionale rechtsregels en het hand vest der V. N. Voor de communist is er geen sprake van echte wed ijver tussen de twee sociale stel sels maar slechts van de moge lijkheid van de communisten om met de kapitalistische wereld te BEkOEMDE GENÉESMÏbfflÈLEN IN ÉÉN TABLETi Het Franse blad „Figaro" heeft met het oog op het aanstaande bezoek van dr. Erhard aan Frank rijk een vraaggesprek met de Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.55 4.30 5.10 5.20 n.m. 4.11 4.46 5.26 5.36 ZON op onder Nov. 19 8.05 16.45 20 8.07 16.44 MAAN op onder 10.59 11.53 18.57 19.46 De Syrische revolutionaire raad heeft gisteren de machts overname van president Arif openlijk veroordeeld, aldus in Beiroet ontvangen berichten. De raad belooft volledige steun aan de internationale leiding van de Baashpartij ter verdediging van de februari-revolutie waar door het bewind van premier Kassem omver werd geworpen. Een verklaring van de Syrische revolutionaire raad, die maan dag via radio-Damascus werd verspreid, noemde de houding van Arif in strijd met de volks wil. De raad vond het niet vreemd dat hij gesteund wordt door oliemonopolies, imperia lisme, autocratie en Israël. nieuwe Westduitse Bondskanse lier gepubliceerd. Daarin noemde dr. Erhard het niet toevallig dat zijn eerste bezoek Frankrijk gold. Hij wilde daarmee duidelijk on derstrepen welke grote waarde hij hechtte aan de vriendschap en de samenwerking met dit land. Dn Erhard verklaarde de banden van wederzijds vertrouwen die intussen zijn gegroeid te willen voortzetten. Hij was echter niet van plan om gedurende zijn be zoek aan Parijs besluiten te ne men of akkoorden te sluiten. Sprekende over de Europese politieke unie zei de Bondskanse lier: „Ik geloof dat onze kracht inspanningen in de geest van de economische integratie dienen te worden voortgezet, waarbij men moet voortgaan aan een admini stratief lichaam als de gemeen schappelijke markt nationale rechten te delegeren". In een ander vraaggesprek zei de Bondskanselier dat hij van ziin ontmoeting met de Franse president een nieuwe impuls voor de eenheid van Europa verwacht alsmede overeenstemming over de belangrijke rol die de harmonisa tie van de agrarische politiek in de gemeenschappelijke markt ver vult. De Bondskanselier, die na zijn bezoek aan Parijs naar Washing ton gaat, zei van zijn besprekin gen met Kennedy te verwachten dat zij zullen leiden tot algehele overeenstemming over de ge meenschappelijke defensie-inspan ningen en tot versteviging van de Amerikaanse houding met be trekking tot Berlijn en Duits land. ZWARE AARDBEVING Een observatorium in Moskou heeft zondagochtend een zware aardbeving geregistreerd waar van de haard ligt tussen Brazilië en West-Afrika. wedijveren en niet andersom. Voor de Sowjets is de theorie van vreedzame coëxistentie een mas ker om de afwezigheid van prin cipiële concessies te verhullen en een middel om de uiteindelijke overwinning op de kapitalisten te behalen. De koning van Maleisië heeft gisteren een proclamatie gete kend waarbij in Malakka man nen tussen 21 en 28 jaar voor militaire dienst worden opgeroe pen wegens de gespannen ver houding met Indonesië. Het be treft ongeveer 600.000 personen. Voor de andere deelstaten Singapore, Sewarak en Sabah geldt de oproep niet. De hoge autoriteit van de E. G. K. S. heeft, na bestudering van een verslag van haar veilig heidsdeskundigen die het red dingswerk in de ijzermijn van Lengede hebben gevolgd, beslo ten de bevoegdheid van het per manente orgaan voor de veilig heid in steenkolenmijnen uit te breiden tot de ondergrondse ijzermijnen. Zij zal voorstellen hiertoe aan de E. G. K. S.-ministerraad doen, De hoge autoriteit zal dit ge meenschapsorgaan en de be voegd-commissie van het Euro pese parlement het verslag over de oorzaken van de ramp van Lengede en het reddingswerk toezenden. De hoge autoriteit heeft in een toelichting op deze besluiten verklaard, dat zjj niets zal na laten om te bereiken dat in het gehele E. G. K. S.-gebied de no dige lering wordt getrokken uit de ervaringen bij deze ramp en de reddingsactie. Voor de communisten, zo ver volgde de bewindsman, is de vreedzame coëxistentie een strijd tussen de twee ideologieën die met alle middelen, met uitzonde ring van een kernoorlog, wordt gevoerd. De communistische op vatting heeft geen permanent karakter, maar is slechts zolang van kracht als nodig wordt ge oordeeld. Indien het machtseven wicht in hun voordeel wordt ver broken of indien een voldoende aantal landen overstag gaat of geneutraliseerd wordt, kan elk ogenblik een einde komen aan de vreedzame coëxistentie en kan de politiek van kracht, die thans naar de achtergrond is verscho ven, weer worden opgevat. Zo lang het communisme ons wil be graven moeten wij onze bondge nootschappen intact en onze defensiekracht sterk houden, al dus sir Alec die evenwel de mo gelijkheid zag dat een werkelijke coëxistentie een feit wordt door de druk der omstandigheden en het feit dat „in elk geval in Rus land het revolutionaire élan ver mindert". verlaten, bezweek de voorgevel onder de woedende windvlagen. Waarna al spoedig het gehele ge bouw, dat drie klassen omvatte, verdween. Nadat eerst de veerboot van het veer ZijpeAnna Jacobapol- der van de R. T. M. om twee uur gistermiddag de dienst wegens de harde storm had gestaakt en ook het voetveer van de Gebr. Maas niet meer kon uitvaren, heeft om drie uur ook de Pro vinciale Stoombootdienst van het veer ZierikzeeKats de dienst stilgelegd. Het eiland Schouwen-Duive- land werd daardoor geïsoleerd. Een windhoos heeft op Texel een woonhuis, een schaapskooi en een bloembollenloods zwaar beschadigd. De veerdienst 't HorntjeDen Helder moest worden gestaakt, waarna een kleiner schip de oude route op Oude Schild koos, zodat het eiland niet geïsoleerd werd van het vaste land. Ook militairen van het amfi- bies-oefenkamp Texel maakten van deze boot gebruik daar het niet verantwoord was met het kleine bootje, dat de dienst tus sen het kamp en het vaste land onderhoudt, het Marsdiep over te steken in dit ruwe weer. De storm met windkracht 8 9 heeft gistermiddag op het plat form van Schiphol een ongewone botsing veroorzaakt: tussen een busje en een vliegtuig. Het gevolg was een schade, die heel wat meer zal kosten dan die van een botsing tussen twee auto's, want het vlieguig, de Electra van de K. L. M. PH-lle „Mars", die juist naar Kopen hagen zou vertrekken, werd flink beschadigd. Het busje, dat door zijn chauf feur even was verlaten, stond onbemand schuin voor het vlieg tuig, toen een hevige rukwind het door zijn handrem joeg. Het gevolg was, dat het wagentje tegen het vliegtuig botste en wel precies in de draaiende pro peller van de rechterbinnen- motor. Twee bladen van'de pro peller werden verbogen en daar na liep het busje klem tussen romp en vleugel. De romp bleek verschillende gaten te hebben opgelopen. Ook de cabine van de auto werd vernield. De passagiers moesten uitstap pen en ondervonden uren vertra ging voor zij met een ander toe stel naar Kopenhagen konden vertrekken. Elders op het vliegveld werd een geparkeerde personenauto beschadigd door stenen, die van het dak van een hangar woeien. Volgens de meteorologische dienst op Schiphol werden er gis termiddag rukwinden op het vliegveld gemeten die een snel heid hadden van 120 km per uur. De veerdienst ZijpeAnna Ja- cobapolder is gisteravond om 18.45 uur hervat. Het voetveer van de Gebr. Maas was om 16.30 uur weer in de vaart gekomen. STORM EIST SLACHTOFFERS De zware storm heeft gister morgen in Veenendaal een slachtoffer geëist. Het was de 51- jarige J. de Haan, die toen hij op zijn bromfiets op weg was naar zijn werk in Kamp Overberg, ge troffen werd door een afgerukte tak. Met o.m. een schedelbasis- fractuur werd hij naar het Ju- lianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht, waar hij in de loop van de dag is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en had zeven kinderen. VERKEERSONGEVAL DOOR STORM Op de brug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht is gistermiddaag de 23-jarige lerares van een huishoudschool, mej. J. D. uit Dordrecht door een hevige stormstoot met haar fiets van het rijwielpad op de rijbaan geslingerd, waar zij door een auto werd gegrepen. Zij is ern stig gewond in een van de Dord- se ziekenhuizen opgenomen. China heeft maandag een nieu we ideologische aanval op de Sowjet-Unie gedaan. In een ge zamenlijk artikel van het Volks dagblad en het theorethische tijd- schrift Rode vlag, dat heden zal worden gepubliceerd en dat het vijfde is in een reeks die de open brief van de Russische communis tische partij op 14 juni behandelt, waarschuwen de schrijvers dat de „Amerikaanse imperialisten de ergste militairisten van de mo derne tijd" zijn. Zij zijn geen en gelen geworden, ondanks de bij bellezingen en gezangen van Chroesjtsjov. Zij gaan voort Chroesjtsjov in 't gezicht te slaan en de wankelheid yan zijn ridi cule theorieën te onthullen, aldus het artikel, dat voortging met de opmerking dat de vrede slechts doeltreffend verzekerd kan wor den door te bouwen op de kracht van de volksmassa en een „leer om leer" strijd te voeren tegen de imperialistische politiek van agressie en oorlog. Dit betekent echter niet de absolute verwer ping van onderhandelingen. Wij ping van onderhandelingen. Wij zijn voor onderhandelingen met imperialistische landen, doch het is absoluut ontoelaatbaar om de hoop voor wereldvrede alleen op onderhandelingen te vestigen, zo- als Chroesjtsjov heeft gedaan, zo wordt in het Chinese artikel ver klaard.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1