De busstakingen duurden Vrijdag onverminderd voort President-directeur K.L.M. sprak personeel toe Verdeelsleutel woningbouw-programma ZATERDAG 16 NOVEMBER 1963 19e Taargang No. 6078 EXTRA DRUKTE OP HET C. S. Twee Belgische bankdirecteuren gearresteerd in miljoenenzwendel Verhoging van de koffieprijs In Goes namen directie-leden van de A. M. Z. letterlijk het stuur in handen Radio De Koek Belgische arts tot gevangenisstraf veroordeeld HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredaeteur I. van de Sarde Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. lasser in tweede wespennest 0 HET lijkt er veel op dat president Nasser van Egypte 0 9 slechts plezier in het leven kan scheppen als hij zich 0 0 met explosieve situaties kan bemoeien. Hoe is nog niet 0 0 precies duidelijk, maar ook het grensgeschil tussen Al- 0 0 gerië en Marokko heeft nu zijn signatuur gekregen. 0 0 Het schijnt dat hij vooral op aandringen of uitnodiging 0 van Ben Bella's minister van defensie, generaal Bou- 0 0 medienne, diens armee voorziet van auto's, tanks, vlieg- 0 0 tuigen, kanonnen en vooral van instructeurs. Dat zijn 0 0 zaken waaraan het Algerijnse leger behoefte heeft, 0 0 want deze strijdmacht heeft weliswaar een grote tra- 0 0 ditie in de guerilla, maar ervaring in het reguliere 0 0 militaire handwerk heeft ze niet. En dat is bij de 0 0 botsing op het door Fransen en Amerikanen getrainde 0 0 Marokkaanse leger op pijnlijke wijze gebleken, al was 0 0 het alleen maar door de transportproblemen die slechts 0 door het vorderen van particuliere vliegtuigen en 0 taxi's enigermate konden worden opgelost. 0 Wie ook Nasser heeft ge vraagd, heeft dat vast geen twee keer hoeven doen. De president zet met vreugde de Marokkaan se koning een hak, omdat die steeds geweigerd heeft in de Egyptenaren de grote leider van de Arabische wereld te zien. Bovendien heeft hij nu een goede kans zich een basis voor gezag te verwerven in de Maghreb, de westelijke punt van de Arabisch sprekende gemeenschap. De Tu nesiër Bourguida heeft er steeds voor bedankt zijn onafhankelijk heid te laten bespreken door een soort vazal van Caïro te worden en ook Ben Bella streef- STAATSSECRETARIS Dr. T. F. G. M. DE MEIJER BEËDIGD H. M. de Koningin heeft vrij dagmorgen op paleis ,,Huis ten Bosch" de Staatssecretris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, beëdigd. de er meer naar zichzelf glorie te verwerven op eigen kracht dan om een tweede viool te spe len in een loflied op Nasser. Door een en ander heeft het er nu meer de schijn van dat het bestand tussen Marokko en Al- gerië slechts een adempauze is voor Boumediennes (en Nasser) legioenen om zich wat te ver sterken voor een komende fel lere strijd dan een inleiding op een duurzame vrede nadat door overleg de geschillen uit de weg zijn geruimd. Nasser schijnt zich hier spon taan en welbewust in een twee de voor hem kostbaar wespennest te steken, terwijl hij nog altijd moet bloeden voor het eerste, Jemen, waar de strijd maar rustig blijft doorsudderen. EEN PRESTIGEKWESTIE OE Thant heeft klaargespeeld dat in Jemen voor gezamen lijke rekening van Caïro en Rhyad een V. N.-missie blijft rondkijken, die overigens weinig meer kan doen dan rapporteren dat van weerskanten wreedhe den worden begaan en dat de bevolking heftig lijdt onder de zich voortslepende strijd tussen Aanhangers van Imam Badr en van president Sallal. In principe hebben zowel Nasser als Saoed beloofd hun steun aan de vech tenden te staken, maar het is wel zeker dat de republiek slechts op de been blijft door de Egyptische strijdmacht en om gekeerd gelooft niemand dat Imam Badr nog veel schietende aanhang zou hebben als hij die niet met Theresiadaalders uit Saoedi-Arabië kon betalen. Beide landen kunnen uit prestige overwegingen niet toelaten dat een der nu vechtende partijen wint. En een uitweg schijnt er niet. Tenzij de Jemenieten het erover eens kunnen worden dal ernstige zieke Sallal die in Caïro wordt verpleegd na hart aanvallen aftreedt en in zijn plaats een bewind komt dat wel iswaar van republikeinse huize is maar dat Saoed toch met fat soen kan erkennen. Voor Nas ser zit daar echter het risico in dat de Nasseristisehe republiek Jemen wordt opgevolgd door een met een Baathinslag, min of meer a la Nassers doodsvijand Irak, een land tussen haakjes waar door de jongste mislukte staatsgreep een nieuwe spanning openbaar werd waarmee Nasser zich zonder tegenzin zal willen inlaten. SOEDAN EN SOMALIë DE Egyptische president zal ook niet zonder belangstelling kijken naar zijn zuiderbuur Soe dan, een staat die naar zijn me ning toch al deel had moeten uitmaken van groot-Egypte. Daar is al een hele tijd een ver kapte burgeroorlog aan de gang zo om en nabij de Ethiopische grens tussen negers, waaronder /rij wat Koptische christenen, en de Arabische importbevolking lie de toplaag vormt. Somalië tenslotte rondt de reeks af van allerlei spanningen die een stuk Afrika en aangren zend Azië tot een gebied met een reputatie als vroeger de Bal kan had. Dit land dat allerlei territoriale geschillen heeft met het spoedig onafhankelijke Kenya en met Ethiopië, koopt wapens bij de vleet in Moskou. Op zichzelf niet zo ernstig, maar met de Sowjet-wapens komt gewoonlijk ook een reeks in structeurs mee, die ook voor een potig advies de hand niet om draaien. Moskou koopt zich doorgaans met de wapens ook een stuk invloed en dat is des te belangrijker in dit geval omdat Somalië zo keurig een vlieg- ètappe verder ligt dan Jemen, waar de Russen wellicht door Nassers toedoen, hij heeft het in elk geval niet verhoed lan dingsrechten hebben en vandaar is de Russische grens niet zo moeilijk te bevliegen. (Nadruk verboden.) Tengevolge van de busstaking was de drukte op het Amster damse Centraal Station op het spitsuur donderdagmiddag extra groot. Bij de verschillende ingangen stonden ge-uniformeerde leden van de spoorwegpolitie om, in dien nodig, regelend op te kun nen treden. Dat Ottn Sterman op het plaatje voorkomt, was een meevallertje voor de fotograaf. In een grote personeelskantine op Schiphol heeft de president directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda, vrijdagochtend in aan wezigheid van de voltallige direc tie circa 120 man van zijn lei dinggevend personeel toegespro ken. Onder hen bevonden zich ook een aantal gezagvoerders, die op intercontinentale routen vlie gen. „Het is normaal en gezond dat er in een meerhoofdige leiding van een onderneming verschillen van inzicht kunnen ontstaan", al dus mr. Albarda. „Ja, zelfs is het onvermijdelijk dat er bij de be handeling van de vele en begrij pelijkerwijs vaak moeilijke on derwerpen, waarover een meer hoofdige directie te oordelen heeft, meningsverschillen aan de dag treden." Met nadruk voegde hij daar aan toe, dat die meningsverschil len binnen de muren van de directiekamer behoorden te blij ven. „Dit is niets nieuws en komt in elke directie en in elk bestuur van welke organisatie ook voor. Even logisch is het dat er bij mogelijke verschillen van mening toch besluiten worden genomen, omdat anders een bedrijf niet kan draaien. Dit betekent dus, dat een meerhoofdige directie toch met een standpunt naar buiten treedt en dat dit standpunt voor het gehele bedrijf als richtlijn geldt." Dat geldt ook voor de K.L.M. „Ook wij vieren zijn het bepaald niet altijd in alle opzichten met elkaar eens," zo vervolgde de heer Albarda, „maar ook bij ons geldt, dat een genomen beslis sing zich niet meer kan lenen voor verdere discussie door die genen, die voor de besluitvorming geen verantwoordelijkheid dra gen." Blijkens verdere uitlatingen is mr. Albarda niet van plan toe te staan, dat personeelsorganisaties zich met zijn beleid bemoeien. Hij deelde voorts mede, dat „er voor de directie geen aanleiding bestaat wijzigingen aan te bren gen in de genomen besluiten" en daarbij doelde hij. naar hij uit eenzette, op de besluiten die op 1 november bekend zijn gemaakt en die mede aanleiding zijn ge worden tot de acties van het vliegend personeel. (De belang rijkste besluiten waren de benoe ming van ir. J. Luymes tot nieu we algemeen bedrijfsdirecteur in de plaats van de heer Larive, die zich gaat beperken tot de functie van directeur en de benoeming van de heer P. A. H. Schlinge- mann tot hoofd personeelszaken.) Mr. Albarda verheelde niet dat de huidige toestand als uiterst nadelig voor het bedrijf moet worden gezien. Hij betreurde dit des te meer omdat er in het lopende jaar zoveel goed werk tot verbetering van de onderne ming was verricht. Aan de hand van het kwar taalverslag gaf de heer Albarda een uitvoerig overzicht der finan- ciële resultaten. Hij besloot zijn toespraak aldus: „In dit jaar is weer eens be wezen op velerlei gebied welk een goede zaak de K.L.M. kan zijn, al weet ik wel dat men de dag niet moet prijzen voor het avond is, het is toch verheugend, dat de cijfers van de afgelopen drie maanden het bewijs leveren dat de K.L.M. wel degelijk een bedrijf met toekomst kan zijn, met bestaanszekerheid voor zeer velen. Maar dan en ik wil hier bepaald geen oratorisch vuurwerk afsteken, maar slechts een feit vaststellen is het een onvoor waardelijke eis dat we allen het ons opgedragen werk naar beste vermogen verrichten aan de hand van de richtlijnen, die u door deze directie worden «egeven." Twee Belgische bankdirecteu ren zijn donderdag geboeid voor de rechter in Kortrijk geleid in het ophefmakende proces tegen de Belgische texielhandelaar M. Pauwels, bij wiens faillissement een tekort is vastgesteld van on geveer 400 miljoen Belgische frank, ongeveer 30 miljoen gul den. Pauwels, die enkele maanden geleden naar Frankrijk was ge vlucht, maar door de Franse politie werd gearresteerd en aan de Belgiche justitie werd uitge leverd, heeft verklaard zelf het slachtoffer te zijn in de grootste miljoenenzwendel, die ooit in België aan het licht is gekomen. De twee bankdirecteuren, die naar aanleiding van zijn verkla ringen zijn aangehouden, zouden hem hebben gedwongen credie- ten op te nemen bij de „Bank van Brussel", waarvoor hij sedert 1961 per maand 70.000 gulden in terest moest betalen. Bovendien zou hij hen drie miljoen Belgi sche frank aan steekpenningen hebben betaald. Ook zou Pauwels gedwongen zijn geweest voor .miljoenen frank aan levensverzekeringen af te sluiten bij door een van de nieu we beklaagden, M. Meert, aange wezen makelaars. Het onderzoek in deze zaak heeft zich inmiddels uitgestrekt tot financiële kringen in geheel België. Een aantal buitenlandse ondernemingen, die het slacht offer zijn geworden van deze krach, heeft een consortium ge vormd om de „Bank van Brus sel" aan te spreken voor een be drag van 60 miljoen Belgische frank. De tweede nieuwe hoofdbe- klaagde in dit proces, de bank directeur R. Botquin, is ander half jaar geleden met pensioen gegaan. Naar A.N.P. uit vakkringen verneemt zal wegens de reeds enige maanden sterk gestegen prijzen voor ruwe koffie de prijs van gebrande koffie moeten wor den verhoogd Met ingang van maandag 18 november a.s. wordt voor het pu bliek in het algemeen de prijs van de soort in de meest gangbare prijsklasse 8 cent per pakje van 250 gram hoger. De voorgenomen verhoging is vrijdag op het ministerie gemeld. (Adv.) ffooriMrwt 102 - Telefoon 810* Temeuzen Het gist onder de stakende buschauffers in ons land. Er is een feroep die fanatiek wil door staken, wanneer aan hun eisen in het komende weekeinde geen gevolg wordt gegeven, een andere groep wil het voorlopig laten bij het demonstratieve protest, waarvan donderdag ruim een kwart miljoen reizigers de dupe zijn geworden. Deze gisting kon men donder dagnacht op verschillende verga deringen die de chauffeurs in het land hebben gehouden constate ren. Zo heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een groep chauffeurs van de N.B.M. uit Zeist de wacht gehouden voor de garages, omdat een aantal van hun collega's enkele bussen naar Utrecht wilde rijden om de dienst vrijdagochtend onder politiebe waking te hervatten. Dit voornemen heeft men niet ten uitvoer kunnen brengen. De garagedeuren van het hoofd- depöt van de N.B.M., waar een tachtig bussen staan, bleven dicht. Vier man bezetten vrijdag nacht de post van deze maat schappij in Utrecht om te voor komen dat men met ander mate rieel zou voorrijden om de eer ste reizigers vrijdagochtend op te pikken. Die reizigers waren er overi gens wel. Maar de bussen die om tien minuten over half vijf uit Utrecht moesten vertrekken lie ten verstek gaan en de passa giers waren aangewezen op een taxi. Eén van hen bleef hopen en ging in de wachtkamer op een bank liggen, wachtend op de eerstkomende bus. Die zal er echter niet eerder zijn dan heden ochtend, wanneer overal in het land het werk weer wordt hervat. Maar vóórdat het zover is, wil len de stakende chauffeurs de actie eerst volledig nationaal ma ken. Reeds vroeg togen gisteren chauffeurs van de N.B.M. uit Rhenen naar depóts van de Gel derse Tramweg Mij om ook daar de zaak plat te leggen. Anderen deden dat in Aalsmeer om de chauffeurs van Maarse en Kroon te bewegen het werk neer te leg gen. Van de 90.000 woningen die volgens het bouwprogramma 1964 in uitvoering kunnen wor den genomen, heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid er thans 78.500 over de provincies verdeeld. Van de in reserve gehouden 11.500 woningen zijn er onder meer 5.000 bestemd voor het be vorderen van arbeidsbesparende bouwmethoden en de voortgang van bepaalde produktiestromen. De commissie is voor de verde ling van de volgende factoren uitgegaanonbevredigde woning, behoefte, bevolkingsgroei, econo mische groei en de behoefte aan vervanging van oude woningen. Zij heeft evenwel gemeend met het oog op de continuïteit en de planning in de bouw correcties te moeten -aanbrengen ten gunste van die provincies voor welke de zuiver cijfermatige benadering een sterke achteruitgang ten ge volge zou hebben. De provincie Zeeland krijgt to taal 1350 woningen, waarvan 750 woningwetwoningen, 410 premie woningen en 190 ongesubsidieer de woningen. De huidige verdelingsmethode welke afwijkt van het tot dusver gevolgde systeem is omschreven in de nota betreffende pluriform en expansie bouwbeleid die de minister in oktober aan de Twee de Kamer heeft aangeboden. Die methode heeft onder meer ten doel de woningproduktie te ver groten en de thans nog bestaan de overspanning van de bouw markt weg te nemen. De minister zal binnenkort aan de gemeentebesturen nadere richtlijnen geven over de bevor dering van arbeidsbesparende methoden in de woningbouw, door middel van toeslagen en extra contingenten. In 1964 zuTen ongeveer 8500 woningen volgens industriële bouwmethoden moeten worden gerealiseerd als met de betrok ken ondernemingen een bevre digende regeling over prijs en kwaliteitsvoorwaarden is verkre gen. Vrijdag hebben aanzienlijk meer busondernemingen de diensten gestaakt dan donderdag. Dit was niet altijd het gevolg van onwil bij de chauffeurs. Vaak ook von den de directies bet in verband met dreigementen van chauf feurs uit bedrijven waar wèl ge staakt werd raadzamer, hun bus sen maar in de garages te laten staan. Zo heeft o.a. gisterochtend om enkele minuten yóór zes een groep van ongeveer 20 stakende N.B.M.-chauffeurs geprobeerd het uitrijden van bussen van de N.V. W. C. Tensen uit Soest te beletten. Er werd aanvankelijk geen geweld gebruikt. Men pro beerde de chauffeurs van het Soester bedrijf, dat donderdag normaal kon functioneren, te be- wegen het werk neer te leggen. Desondanks reden de Tensen- bussen, die op lijnen in de pro vincie Utrecht en het Gooi rij den, de garage uit. Om ongeveer half zeven werd het optreden van de stakende N.B.M.-chauf feurs wat krachtiger. Een Ten- sen-bus die leeg van Soest op weg was naar Amersfoort om daar mensen op te halen, die in de Amsterdamse haven werken, werd „gesneden" door een perso nenauto, waarin N.B.M.-ers za ten. De bus werd tot stoppen ge dwongen, zes man stormden de bus binnen en dreigden de be stuurder. Zij lieten hem de keus: óf terug te keren naar de ga rage, óf het ziekenhuis Vrijdagmorgen vroeg zijn ook de chauffeurs van de automaat- schappij „Zeeland" (A.M.Z.) in staking gegaan. De A.M.Z. on derhoudt verreweg de meeste autobusdiensten Op Noord, en Zuid-Beveland. Ze vervoert ook grote groepen arbeiders naar en van de Kon. Mij „De Schelde". De diensten van de A.M.Z. wer den echter niet geheel gestaakt, omdat de leden van de directie en enkele familieleden nog enige belangrijke lijnen konden onder houden. Wèl moest gistermorgen de gemeente-politie van Goes ei- even aan te pas komen, toen de heren met enkele bussen de ga rage wilden verlaten. Het perso neel van „De Schelde" kon naar het werk worden gebracht en kon ook weer 's-avonds worden opgehaald. De heer D. Keijzer uit Loos duinen, lid van de commissie Westlandse Stoomtram Mij (de ze commissie is initiatiefneem ster tot de staking), deelde het A.N.P. mee, acties van stakende chauffeurs waarbij met geweld wordt gedreigd, ten strengste af te keuren. Hij doelde hierbij op gebeurtenissen in Friesland en Soest, waar stakende chauffeurs werkwillige collega's lastigvielen en met geweld bedreigden. De heer Keijzer stelde met na druk dat tijdens de nachtelijke vergadering in Utrecht, waar het stakingsparool werd gegeven, is bepaald dat men zich van elke gewelddadige actie zou onthou den. Naar zijn oordeel staakten er vrijdag rond 7 a 8000 buschauf feurs van de (nog steeds naar zijn schattingen) circa 11.000 chauffeurs bij streekvervoers on dernemingen. Hij geloofde, dat vrijdag een uitbreiding van de staking was geconstateerd. In Groningen, Drente en Zeeland hebben de chauffeurs die donder dag nog reden, vrijdag het werk gestaakt. De heer Keijzer deelde voorts mee, dat in de loop van de vol gend week tussen de commissie W.S.M. en de al geruime tijd be staande commissies van de grote ondernemingen die zijn gevormd door leden van de erkende vak organisaties, een bespreking zal worden gehouden. De rechtbank in Brussel heeft vrijdag de 49-jarige Belgische arts A. Deloz veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en een geldboete. Hij had aan zijn patiënten, die wilden vermageren, een middel voorgeschreven op basis van Di- nitrofenol. Een tiental patiënten had als gevolg daarvan het ge zichtsvermogen gedeeltelijk ver loren. De rechter was van mening, dat de arts een ernstige fout heeft begaan door het voor schrijven van een gevaarlijk middel voor een ziekte, die met onschuldiger middelen had kun nen worden behandeld. Nu de arts is veroordeeld zal de door de patiënten geëiste schadevergoeding aan de orde komen. Het zijn allen vrouwen, die elk een miljoen Belgische frank eisen. OPKLARINGEN De depressie die op veel plaat sen 10 mm of meer regen bracht, trekt weg naar Noord-Duitsland. Achter de depressie stroomt met westelijke tot noordwestelijke winden onstabiele lucht, waarin buien voorkomen, ons land bin nen. Het weer komt daarna on der invloed van een rug van hoge luchtdruk die uit het wes ten nadert. Deze gaat gepaard met opklaringen. Dit luchtdruk systeem wordt gevolgd door een depressie die boven Ierland ligt en zich langzaam naar het oos ten beweegt. Als gevolg hiervan draait de wind later naar het zuidwesten en voert wat zach tere lucht aan. ZATERDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.42 1.55 Terneuzen 2.17 2.30 Hansweert 2.57 3.10 Walsoorden 3.07 3.20 ZONDAG 17 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.13 2.26 Terneuzen 2.48 3.01 Hansweert 3.28 3.41 Walsoorden 3.38 3.51 MAANDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.46 3.21 4.01 4.11 n.m. 3.01 3.36 4.16 4.26 ZON MAAN op onder op onder Nov. 16 8.00 16.49 7.49 17.18 17 8.02 16.48 8.55 17.44 18 8.03 16.46 9.59 18.16 19 8.05 16.45 10.59 18.57 20 8.07 16.44 11.53 19.46

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1