Persconferentie van Kennedy Russische delegatie in New-York aangekomen Boeren vragen redelijk inkomen voor 7-daagse werkweek Mening vakbonden over staking chauffeurs Sp ortnieuws Vrijdag 15 november 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 MEVROUW NHU BIJ HAAR KINDEREN De moeilijkheden in het woonwagenkamp te Breda NIEUW BRITS VOORSTEL INZAKE BERLIJN? E.V.O.-protest: tegen beperking no-claimkorting Vuurgevecht aan de grens tussen Serawak en Indonesië Minister Bogaers activeert verletbestrijding inde woningbouw STEINBECK PROTESTEERT TEGEN ARRESTATIE VAN BARGHOORN Frankrijk verhoogt bankdisconto VOETBAL Sporting Lissabon— Apoël Cyprus 16—1 WIELRENNEN President Kennedy heeft don derdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat de arrestatie in Rusland van de Amerikaanse professor Barg- hoorn niet gerechtvaardigd is. Diens vrijlating op korte termijn was noodzakelijk voor de verde re uitvoering van het program voor culturele uitwisseling tus sen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten. De Amerikaanse regering maakte zich grote zorgen over deze arrestatie. Professor Barg- hoorn, aldus Kennedy, is een Ruslandkenner van naam die zich bezig had gehouden met deze uitwisseling op cultureel en wetenschappelijk gebied. Het State Department en de Ameri kaanse ambassade in Moskou zouden al het mogelijke doen om de vrijlating van Barghoorn te bewerkstelligen. Als liet optreden van de Rus sen gebaseerd was op de veron derstelling dat Barghoorn mis schien zou kunnen worden uit gewisseld tegen Russische agen. ten die in de Verenigde Staten Pijn aangehouden of dat zij met Barghoorn ais inzet de Ver. Sta ten concessies zouden kunnen afdwingen, dan hadden zij het mis. Kennedy zag niets in een pro gram voor culturele uitwisseling als een man, die absoluut on schuldig was aan spionage, zon der middelen ter verdediging werd gearresteerd en vastgehou den. Kennedy zei, dat de verkoop van Amerikaanse tarwe aan de Sowjet-Unie zowel voor dit land als de Ver. Staten wenselijk is. Maar een dergelijke transactie hing af van een ..sfeer van rede lijkheid" die beide landen met betrekking tot elkaar hadden ge schapen deze sfeer was echter verstoord door de arrestatie van professor Barghoorn. Over .het contract voor de le vering van tarwe aan de Sowjet- Unie wordt nog onderhandeld, zo zei Kennedy, die echter niet ver. der op deze kwestie inging. Volgens waarnemers heeft Kennedy willen zeggen dat er op dit punt moeilijkheden zijn die nog niet zijn opgelost' en dat de transactie misschien niet zai ®orgaan. Wat de verhouding tot com munistisch China betreft, ver klaarde de Amerikaanse presi dent dat zijn regering niet van plan is om met dit land commer ciële betrek-kingen aan te knopen gezien de politiek die het voert. De Verenigde Staten zouden echter hun politiek op dit punt opnieuw onder de loup nemen als Peking er blijk van gaf dat het met de Ver. Staten en andere landen in vrede wil leven Kennedy zei dat op de 'bijeen komst van Amerikaanse top functionarissen, die binnenkort in Honoloeloe gehouden zal wor den, de nieuwe situatie in Zuid- Vietnam en de Amerikaanse po litiek tegenover dit land nader bestudeerd zullen worden met het oog op intensivering van de strijd tegen de communisten. De president liet voorts weten, dat honderden Amerikaanse militai ren in Zuid-Vietnam vóór het einde van het jaar naar huis zullen terugkeren. De Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam, aldus de presi dent, is erop gericht het Ameri kaanse militaire personeel aldaar naar huis terug te halen en een toestand te creëren die de Viet- namezen in staat stelt zich als een vrij en onafhankelijk volk te handhaven. In antwoord op een vraag zei Kennedy, dat mevrouw Nhoe, de weduwe van de vermoorde No.go Dinh Nhoe, Zuid-Vietnams „ster ke man", naar de Ver. Staten mag terugkeren als zij in Rome is geweest om zich bij haar kin deren te voegen. President Kennedy deed op zijn persconferentie oen krachtig beroep op het congres om niet te besnoeien op de gelden, uitge trokken voor de uitvoering van het program voor hulp aan het buitenland. De voorgestelde be snoeiingen moesten ongedaan worden gemaakt omdat het con gres anders de bevoegdheid van de president beperkte om de buitenlandse politiek uit te voe ren. De verantwoordelijkheid voor de buitenlandse politiek be rustte bij de president. Hij wees er in dit verband op dat de strijd tegen het communisme deze eeuw nog niet zou eindigen. Met betrekking tot de hulp aan het buitenland haalde Ken nedy het voorbeeld van Indone sië aan. Hij achtte het niet ver standig om dit land alle steun te onthouden wége'ns het verzet van president Soekarno tegen de nieuwe staat Maleisië en wel om dat men niet wist hoe sterk dit verzet over drie maanden zou zijn. De Amerikaanse president was ongerust over de toekomst van de Amerikaanse oliemaatschap pijen in Argentinië en Peru. Hij hoopte dat er billijke schadever goedingen gegeven zullen worden zo de Argentijnse regering tot inbeslagneming van eigendom men van deze maatschappijen mocht overgaan. Woensdagavond, enkele uren nadat, de Verenigde Staten bij de Sowjet-Unie hadden gepro testeerd tegen de arrestatie van prof. Barghoorn van de Yale- universiteit en besloten hadden tot schorsing van de onderhan delingen over een nieuw Ameri kaans-Russisch cultureel ak koord, kwam een delegatie van 16 vooraanstaande Russen, be staande uit schrijvers, dichters en hoofdredacteuren, uit Mos kou in New York aan. Prof. Ni- koli Blochine, voorzitter van het Russische genootschap voor de culturele betrekkingen met Ame rika, die aan het hoofd staat van de delegatie, wilde bij de aan komst op Idlewild geen com mentaar geven op de arrestatie van de Amerikaanse professor in de Sowjet-Unie. Wij hebben het nieuws uit, de pers verno men, zo zei hij. „Meer weten wij opk niet". Het bezoek van de Russische delegatie heeft tot doel, zo vervolgde Blochine, het bevorderen van goede culturele betrekkingen tussen onze beide landen. „De Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen vórmen nu het belangrijkste vraagstuk en het lot van de wereld hangt er vanaf." De hoofdredacteur van het Russische tijdschrift „Joodse grond", Aron Vergelis, zei in antwoord op vragen over de omstandigheden waarin de Jo den in de Sowjet-Unie leven, dat de campagne inzake het be weerde Joodse vraagstuk in de Sowjet-Unie door reactionairen en anti-Russische Joden in de Verenigde Staten is ontketend. Eén van de oogmerken van ons bezoek is overigens te zien hoe hier de Joden leven en er onze lezers bij onze terugkeer over in te lichten, zo zei hij. De Rus sische Joden worden volgens hem op dezelfde wijze behan deld als alle andere Russen. De hoofdredacteur van het tijd schrift „Joemos", Boris Polevoi, zei dat de Russische Joden al leen via de Amerikaanse pers over discriminatie tegen hen hebben gehoord. De Russische delegatie blijft drie weken in de Verenigde Staten. Dc boeren vragen geen hoog loon of 8-urige werkdag, geen vakantie of vakantietoeslag, geen wachtgeld of pensioen, maar een redelijk inkomen voor hun 7- daagse werkweek, aldus de voor zitter van de Katholieke Land en Tuinbouwbonden de heer M. P van de Weijden in een be schouwing over lonen en prijzen in de donderdagmorgen te Haar lem gehouden jaarvergadering van de vakgroep veehouders van de bond. Indien de boeren hun rechten om onnaspeurlijke redenen wor den onthouden, moet men zich niet verwonderen over de gevol gen: bedenkelijke verschuivin gen in de geestesgesteldheid van de boeren. Dc stemmen op de heer Koekoek zijn hiervan al een duidelijk waarneembaar gevolg, aldus de heer Van der Weijden. De voorzitter behandelde al lerlei problemen in de veehou derij en de daardoor ontstane moeilijkheden. Hjj noemde de bouw van flatgebouwen om koeien in te stallen „kolderplan nen" en de te lage melkprijzen van de laatste jaren oorzaak van de ernstige moeilijkheden op de grote meerderheid van de bedrij ven. Tenslotte sprak de heer Van der Weijden de wens uit, dat het de minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel zal mogen gelukken een zodanig beleid te voeren, dat de boeren recht wordt gedaan en dat de grote financiële moeilijkheden uit de weg kunnen worden ge ruimd Fietsen per bus door tunnel onder Theems A.s. maandag zal tussen Dart ford in het Engelse graafschap Kent en Thurrock in Essex een nieuwe tunnel onder de Theems worden geopend, waarin wiel rijders gebruikt moeten maken van een speciale bus. Deze bus neemt in de onderste verdieping dc. fietsen mee, als in een mo biele stalling, terwijl de berij ders een plaatsje in de bovenste afdeling kunnen vinden. Foto: De bus stopt aan een speciaal perron om het inrijden van de fietsen gemakkelijk te maken. Mevrouw Ngo Dinh Nhu is donderdag in gezelschap van haar oudste dochter uit de Ver enigde Staten in Rome aange komen, waar zij met haar drie jongste kinderen is herenigd. De hereniging had plaats in een kinderbewaarplaats en rust huis die door nonnen wordt be heerd en buiten Rome ligt. De Rooms-Katholieke aarts bisschop van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Tliuc, kwam naar het in stituut om mevrouw Nhu te be groeten. AANVARING Bij de ingang van het kanaai van Kaap Cod is gisteren de Amerikaanse tankboot van 10.000 ton Dynafuel in brand geraakt en aan de grond gelopen na een aanvaring met het Noorse vrachtschip Fernview van 6732 ton. Een brand aan boord van de Noor heeft men snel kunnen blussen. De bemanning van de tanker is op de Noor overgestapt. De tankboot voer in ballast. Kotters van de Amerikaanse kustwacht hebben de bemanning van de beide schepen, die zich in elkaar vast hebben geboord, naar de wal gebracht op vijf gewon den na, die met een hefsehroef- vliegtuig zijn vervoerd. Drie uur na de aanvaring was men er nog niet in geslaagd de brand in de machinekamer van de tankboot te blussen. De twee schepen zitten zó vast in elkaar dat besloten is ze sa men naar een haven in de na bijheid, New Bedford, te slepen. De brand aan boord van de Dy nafuel is grotendeels bedwongen. Aan boord van de Fernyiew wa ren veertig bemanningsleden. Ten tijde van de aanvaring hing er een dichte mist. De „Daily Express" meldde donderdag dat de Britse rege ring nieuwe voorstellen aan het Kremlin heeft gedaan betreffen de een internationalisatie van Berlijn en de weg en luchtverbin- dingen met deze stad. Volgens dit blad heeft sir Alex Douglas Home deze voor stellen aan de minister van Buitenlandse Zaken Gromiko ge daan, toen hij. zelf nog minister vap Buitenlandse Zaken zijnd, te New York bijeenkomsten van de algemene vergadering der Ver enigde Naties bijwoonde. De voorstellen van sir Alex zouden ook voorzien in een „aan wezigheid" der Ver. Naties te Berlijn, zulks ter waarborging van de vrijheid der Westberlij- ners. Een internationale com missie zou bet toezicht moeten krijgen op de lucht- en auto wegen naar Berlijn. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft later het be richt in de „Daily Express" tegengesproken. Hij zei dat het geheel een produkt was van de fantasie van een journalist. Met burgemeester dr. R. Geul- jans van Breda, de commissaris van politie H. Pijls en het dage lijks bestuur van de Stichting Regionaal Woonwagencentrum „Driekoningenoord" heeft de voorzitter van „Driekoningen oord", de wthouder van So'-uV Zaken W. van Boxtel, gisteren besproken, wat er in het kamp dient te gebeuren om het teveel aan wagens, enkele tientallen, weg te krijgen. De wethouder wenste de be raamde maatregelen niet be kend te maken om. zoals hij zei, discussies in de pers te voorko men. Hij deelde na afloop slechts mee, dat een aantal maatregelen wordt voorbereid, „die bij elkaar opgeteld en verspreid over de tijd een geruisloze oplossing van het probleem zullen betekenen." Geen van de overige bij de be spreking aanwezigen wenste concrete mededelingen over het besprokene te doen. De besturen van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St Ra phael", de Prot.-Chr. Bond van Vervoerspersoneel en de Katho lieke Bond van Werknemers in hét Transportbedrijf „St Bonifa- cius", zijn gistermorgen naar aanleiding van dc staking van de buschauffeurs in een spoed vergadering bijeengeweest. In een gezamenlijke verklaring zeggen zij, dat de vakbonden van vervoerspersoneel bet bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid over de vernieuwing van de C.A.O. per 1 april a.s. aan vaarden. Daarbij willen zij aan dacht besteden aan het verschl dat er bestaat in de beloning van chauffeurs bij gemeentelijke ver voersbedrijven en hun collega's bij de streekondernemingen. Het actiecomité van de staken de buschauffeurs Wil dat de vak organisaties als uitgangspunt kiezen het volledig inhalen van het verschil plus komplete rea lisering van het stichtingsak koord. Dit uitgangspunt is naai de mening van de vakbonden van vervoerspersoneel in strijd met het loonakkoord, zoals dit dooi de drie vakcentrales werd aan vaard. Het comité verlangt voorts van de bonden in het wegver voer, dat nu reeds de actie voor hun eisen in alle scherpte wordt ingezet, tot een staking toe, hoe wel de huidige C.A.O. pas op 1 april 1964 afloopt. De bonden in het wegvervoer hebben de over tuiging dat ondanks de staking, die gisternacht is uitgeroepen, het overgrote deel van hun leden begrip zal hebben voor hun standpunt. Mede daarom ver wachten zij dat hun leden spoe dig het verkeerde en gevaarlijke optreden van het actiecomité zul len onderkennen. De bonden hebben hun leden schriftelijk aangeraden ten spoe digste hun werk te hervatten en de parolen van hun besturen te volgen. In de verklaring wordt verder gesteld, dat reeds van de bevrij ding af de loonontwikkeling in de gemeentelijke vervoersbedrij ven zich langs andere wegen heeft voltrokken dan die in het streekvervoer. Het streekver voer wend steeds geconfronteerd met de ontwikkeling van het loonniveau zoals die door de re gering werd vastgesteld en door het college van Rijksbemidde laars werd getoetst. De gemeentelijke vervoersbe drijven vallen niet onder de toetsingsprocedure van de stich ting van de Arbeid en het college van Rijksbemiddelaars. Daar door konden de gemeentelijke bedrijven hun loonbeleid steeds sterker afstemmen op de schaar ste op de arbeidsmarkt. Door de aard van de werkomstandigheden in de grotere gemeenten bleek bovendien het aantrekken van voldoende personeel bijzondere moeilijkheden op te leveren. Als gevolg van dit alles is het loon niveau in de gemeentelijke ver voersbedrijven dat altijd al hoger lag dan dat in het streek vervoer verder van het streek vervoer verwijderd, waardoor, zo zeggen de vakbonden, inderdaad verschillen van betekenis zijn ontstaan. Dit ondanks het feit, dat. in het streekvervoer alle loonmaatregelen die sedert de bevrijding werden getroffen, vol ledig zijn gerealiseerd. Tijdens de onderhandelingen tussen de centrale werkgevers organisaties en de drie vakcen trales in de Stichting van den Arbeid, is onder enige chauf feurs van de Westlandse Stoom tramweg Mij een actie onderno men die als uitgangspunt had: de gelijkstelling van de loon- en arbeidsvoorwaarden van het streekvervoer met die van de vervoerbedrijven in de grote ste den, waarbij speciaal Den Haag en Amsterdam werden genoemd. Tijdens de jaarvergadering van de E. V. O. in Utrecht is krachtig tegen beperking van de korting voor schadevrij rijden door automobielverzekeraars ge protesteerd. Daardoor is een sterke stimulans om alles te doen om schade te voorkomen, weggenomen. Door beperking van de no-claimkorting wordt geen dienst aan de verkeersvei ligheid bewezen, terwijl boven dien de man die nimmer schade veroorzaakt een hogere premie gaat betalen ten behoeve van hen die veel schade maakt. Niet alleen personenautobezitters, maar ook bedrijfsautogebruikers worden hier de dupe van, zo menen de leden van de E. V. O. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat bij een vuur gevecht aan de grens tussen In donesisch Borneo en Serawak 2 Britse militairen gesneuveld en 3 gurka's ernstig gewond zijn. Het vuurgevecht werd gele verd tussen Britse veiligheids troepen en Borneose „vrijheids strijders" bij het dorp Simpang Tiga. Volgens Antara werd slechts één „vrijheidsstrijder" gewond. In de jongste gemeenteraads vergadering heeft de VVD-frac- tie geprobeerd vragen over de moeilijkheden in het Bredase woonwagenkamp te 'stellen. Hét' college van burgemeester ?n wet houders weigerde die vragen toe te staan omdat raadsleden, naar de mening van dit college, niet' competent zijn deze te stellen. Als argument daarvoor Werd aangevoerd, dat het kamp door intergemeentelijke samenwer king is tot stand gekomen en dat de raad alleen bewilligd heeft in een krediet in het kader van die samenwerking, maar geen con trole op de gang van zaken kan uitoefenen. Enkele dagen geleden was er sprake van dat met behulp van de politie het teveel aan wagens zou worden verwijderd, maar door het verzet van de woon wagenbewoners ging dit niet door. (Zie bovenstaande foto.) De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, drs. Bogaers, heeft de gemeentebestu ren verzocht eraan mede te wer ken dat de verletbestrijdings- regeling 1963 zoveel mogelijk wordt toegepast. Deze regeling gaat ervan uit, dat de opdrachtgever de bijdrage verhoogt, die de Stichting Ver letbestrijding Bouwnijverheid aan de aannemer toekent. Daarom is de minister voor woningwetwo ningen bereid bij het vaststellen van de definitieve stichtingskos- ten en het afsluiten van de rijks voorschotten een bedrag ter grootte van 15 pet. van bedoelde bijdrage in aanmerking te nemen. In het algemeen zal dit geen gevolgen voor de uiteindelijke stichtingskosten en huurprijzen behoeven te hebben. Enkele kos tenfactoren, zoals renteverlies en toezicht, zullen als gevolg van het doorwerken bij minder gun stig weer een lager eindbedrag te zien geven. Niet alleen voor woningwetwo ningen, maar ook voor premie woningen zowel huur- als eigen woningen is een effec tieve verletbestrijding van be lang. Voor deze woningen geldt eveneens, dat in het algemeen de lagere kosten van renteverlies en van toezicht zullen opwegen tegen de bijdrage van de op drachtgevers in de kosten van de verletbestrijding. De minister wil niettemin voorkomen, dat de geldende huur- en stichtingskos- tengrenzen voor premiewoningen een belemmering voor opdracht gevers zullen vormen om aan de verletbestrijdingsregeling 1963 mee te werken. Wanneer dan ook kan worden aangetoond dat die grenzen als gevolg van de dooi de opdrachtgever aan de aanne mer uit te keren vergoeding wor den overschreden, zal dit worden aanvaard. John Steinbeck, de Ameri kaanse schrijver die vorig j aai de Nobelprijs voor letterkunde kreeg, heeft donderdag in Mos kou de arrestatie van prof. Fre derick Barghoorn door de Rus sen veroordeeld. Zoals gemeld, wordt de hoogleraar van de Yale-Universiteit van spionage beschuldigd. Steinbeck die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, zei dat men hem had moeten arresteren. „Ik moet veel schuldiger zijn dan hij. Ik ben er zeker van dat ik meer vragen heb gesteld en meer plaatsen heb bezocht". De schrijver hoopt dat de aanhou ding van prof. Barghoorn op een misverstand zal blijken te berus ten. „Ik hoop dat dit niet de ge wone houding is die de Sowjet- regering tegenover Amerikaanse toeristen en wetenschapsbeoefe naars aanneemt", aldus Stein beck. Frankrijk heeft het bankdis conto gisteren van 3Va tot 4 pro cent verhoogd. Deze stap van de Franse regering maakt deel uit van haar anti-inflatieprogram ma ter stabilisering van de eco nomie. Verder heeft minister Bogaers de gemeentebesturen gevraagd ertoe mede te werken, dat be paalde onderhoudswerken en kleine verbouwingen naar het winterseizoen worden verscho ven. Hierdoor kan namelijk wor den bereikt, dat buiten het win terseizoen een deel van de bouw capaciteit voor nieuwbouw be schikbaar komt. Daartegenover kan in de wintermaanden capa citeit, die in de nieuwbouw door verlet verloren dreigt te gaan, voor onderhoudswerk worden be nut. De minister wijst er in dit verband op, dat hij aan de rijks gebouwendienst reeds opdracht heeft gegeven zoveel mogelijk in deze geest te handelen. (Adv.) Om de Europese beker voor bekerwinnaars Sporting Lissabon heeft woens dagavond in Lissabon in een wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars met 161 gewonnen van Apoël Cy prus. Bij de rust was de stand al 61 voor de Portugezen. FC ZURICH WON VAN GALAT ASARAY In een wedstrijd voor de acht ste finales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen heeft FC Zürich woensdagavond op eigen terrein met 20 gewonnen van de T;u-k- se club Galatasaray. Bij de rust leidden de Helveten met 1 Het was de eerste ontmoeting tussen beide ploegen. DE TOUR DE FRANCE 1964 De organisatoren van de Tour de France zijn van plan de laat ste etappe van de Tour 1964 als een individuele tijdrit te laten rijden. Dit is kennelijk één van de verrassingen waarover enkele weken geleden, toen de eerste berichten over de Tour van het volgend jaar werden gepubli ceerd, al is gesproken. De orga nisatoren wilden met deze „ver rassingen" de belangstelling voor de ronde tot het laatst levendig houden. De bedoeling is dat de laatste etappe gesplitst wordt in twee delen waarvan het laatste ge deelte dan een tijdrit over 25 km van Versailles naar Parijs zou zijn. Dit is echter nog niet defi nitief omdat er nog overleg moei worden gepleegd met diverse in stanties.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7