Kennedy's aanhang slinkt KOLONEL HYDE Vliegtuigwrakken in Nederland Binnenlands nieuws Rust keerde weer in Irak Pagin a 2 Een hert en een kalf en allebei half DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 15 novemhëï'I9S3 Het zelfvertrouwen waarmee de democratische partij in de Verenigde Staten de presidentsverkiezingen van volgend jaar tegemoet ziet, is de laatste tijd danig ge slonken. Een jaar geleden stond haast bij voorbaat vast ook bij de republikeinen dat Kennedy in 1964 on bedreigd zou winnen; de uitslagen van een aantal loka le verkiezingen vorige week zijn zeer wel geschikt om enige twijfel te zaaien of die herverkiezing wel zo auto matisch zal gaan. Het gaat er niet zozeer om dat de partij van Kennedy daarbij wat kleinere meerderheden be haalde dan gebruikelijk, bijvoor beeld in de stad Philadelphia. Men heeft bij een nadere analyse gemerkt dat de democraten juist stemmen verloren in de buurten waar blanke geschoolde arbei ders en middenstanders wonen, traditioneel de ruggegraat van de partij. Bovendien bleken de republikeinen vrij wat stemmen overgenomen te hebben onder de minderheidsgroepen als de Ame rikanen van Italiaanse en Poolse afkomst, trouwens ook in de Joodse buurten. WIE ZAE DE EAATSTE ZIJN? De verklaring is niet zo moei lijk. Het ijveren van president Kennedy voor gelijke rechten voor de negers ook al is de wetgeving op dat gebied die hij het parlement voorzet bepaald nog niet erg radicaal geeft juist deze groepen vrees. Het is in het noorden toch altijd zo wanneer er werk viel te verge ven, dat deze minderheidsgroe pen' het laatst aa« de beurt kwa men, waarbij dan de negers de rij sloten. Lukt het de negers wat meer voor in de rij te komen, zo redeneren vooral deze Ame rikanen met Italiaanse en Poolse namen, dan staan wij helemaal achteraan en zullen wij het zwaarst onder werkloosheid te lijden hebben. En wat de huis vesting betreft is de gedachte navenant. Onder de Italianen schijnt bo vendien de actie tegen de mafia, alias costa nostra, nogal wat kwaad bloed gezet te hebben. Niet omdat men voor dit misda- digerssyndicaat zoveel achting had, maar omdat iemand met een'Italiaanse naam bij het zoe ken naar een huis of een baan vaak wantrouwen ontmoet of hij misschien ook niet tot dat syndi caat zou behoren. ZUIDEN EN NOORDEN Met te ijveren voor de neger- rechten wist Kennedy dat hij er zijn aanhang in het zuiden mee zou verliezen. Dat kon hij zich Mr. Albarcla roept hoger KLM-personeel bijeen Hedenochtend zal dc president directeur der K.L.M., mr. H. Ai- barda, in de grote personeelskan- tino in de nieuwe motorwerk plaats op Schiphol een groot aan tal leden van het hogere K.L.M.- personeel toespreken. Deze ver gadering begint om half tien. Voor zover bekend, heeft mr. Albarda de ondernemingsraad uitgenodigd, alsmede de belang rijkste gezagvoerders (uitsluitend vierbanders), vele leden van het hogere grondpersoneel en ten slotte ook de besturen van de drie vakbonden waarbij het K.L.M.-personeel is aangesloten. De besturen van de categorale, niet georganiseerde, K.L.M.-ver- enigingen zijn niet uitgenodigd. Aanvankelijk iag het in de be doeling de bijeenkomst in de per soneels kantine van het hoofd kantoor in Den Haag te houden. Desbetreffende schriftelijke uit nodigingen waren reeds verzon den. Beducht voor de donderdag begonnen busstakig, die mogelijk een slechte opkomst in Den Haag tot gevolg zou kunnen hebben, werd gisteren besloten de bijeen komst op Schiphol zelf te beleg gen. Van deze wijziging werden alle betrokken personeelsleden giste ren telefonisch op de hoogte ge steld. Goede spaarmaand voor Raiffeisenbanken/ Boerenleenbanken De cijfers van stortingen en terugbetalingen bij de Raiffei senbanken en Boerenleenbanken en het hieruit in oktober resul terende spaaroverschot van ƒ64 miljoen wijzen er niet op, dat de spaarzin zou zijn verminderd. Het hoge spaaroverschot in oktober 1963 is veroorzaakt door toegenomen besparingen zowel ten plattelande als in de semi- stedelijke en stedelijke sfeer. OP- val'end is zelfs, dat ten opzichte van oktober 1962 de besparingen bij vele aangesloten banken in de semi-stedelijke en stedelijke sfeer een belangrijk hogere stij ging vertoonden dan die op het platteland. Ingelegd werd een bedrag van f 286 miljoen, hetgeen 59 mil joen meer is dan in oktober 1962 en 46 miljoen meer dan in sep tember 1963. De terugbetalingen beliepen 222 miljoen tegen 181 miljoen in september 1963. Het hieruit resulterende spaar overschot in oktober 1963 van 64 miljoen steekt gunstig af bij het spaaroverschot van 46 mil joen in oktober 1962 en van 53 miljoen in september 1963. Per 31 oktober 1963 bedroeg het spaartegoed bij 't georgani seerde landbouwkredietwezen 6 miljard permitteren, zonder dat hij dan behoefde te vrezen niet opnieuw gekozen te worden: vorige keer had hij het ook zonder de zuide lijke staten klaargespeeld. Maal ais in het noorden het stemmen verlies volgend jaar november dermate groot is als nu. dan is de kans niet gering dat hij de kiesmannen van Verscheidene noordelijke staten ook moet mis sen. En dan kan inderdaad zijn herverkiezing wel eens in ge vaar komen. Daar komt bij dat dit keer de negerstemmen in Philadelphia bijvoorbeeld wel vrijwel en bloc naar de democraten zijn gegaan, zoals gebruikelijk. Maar het is do vraag of 'dat zo blijft. Op een tweedaags congres op de neger universiteit Howard in Washing ton, waarop o.m. dominee Luther King en de schrijver James Bald win spraken, werd vrij wat kri tiek op de democratische partij geuit. Om precies te zijn was Luther King de enige die wat vriendelijks zei over de president en zijn broer de minister van Justitie, de twee figuren die het meest met de negerkwestie te maken hebben. Er waren ook rondweg verwij ten dat de wetsvoorstellen voor gelijke burgerrechten danig ver waterd waren. Deze negerleiders die weinig lust meer hebben om op de kandidaten van de demo cratische partij te stemmen, zul- len wellicht niet direct °vergaan^°JJde™]J,nend' ondiseiplmair en naai-, rlo vomihlifrmruvn maar al VAKORGANISATIES UITEN KRITIEK OP KLM-VERENIGINGEN De besturen van de Nederland se Bond van Vervoerspersoneel, de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale en de Nederlands Katho lieke Borid "van Vervoersperso neel ,,St. Raphaël", waarbij wel het grondpersoneel en het uit gezonden personeel van de K.L.M zijn aangesloten, doch met uit zondering van de 140 radiotele- gralisten geen vliegend personeel, hebben donderdagmiddag een communiqué uitgegeven, waarin zij dit vliegend personeel be schuldigen van gezagsondermij ning. De activiteiten van de niet ge organiseerde, categorale K.L.M.- verenigingen, die deze week het vertrouwen in de K.L.M.-directie hebben opgezegd en het overleg hebben opgeschort kenschetsen de drie vakbonden als „gezags ondermijnend, naar de republikeinen, maar al stimuleren ze maar het thuis blijven als er gekozen wordt, dan is dat al een strop voor Kennedy, een strop die hij zich waarschijn lijk niet kan veroorloven. (Nadruk verboden) Twee manpen die in de tweede wereldoorlog de geallieerden in de lucht hebben gediend, stonden woensdagmiddag op de kleibo- dem van de polder Oostelijk Fle voland bij restanten van geal lieerde vliegtuigen: kolonel Ja mes F. Mears en kolonel J. C. Button. Eerstgenoemde, comman dant van een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht van Italië uit opererende in de twee de wereldoorlog is thans lucht machtattaché, verbonden aan de ambassade van de Verenige Sta ten in Den Haag. Kolonel Button, jachtvlieger, is nu luchtmacht attaché, verbonden aan de am bassade van Groot-Brittannië in de hofstad. De resten van de vliegtuigen waren- een uit de klei getrokken negen-cilinder-stermotor en een driebladige propeller van, naar alle waarschijnlijkheid, een B17 ..Vliegend Fort" van de Ameri kaanse luchtmacht, alsmede delen van de vleugel van een Britse de Havilland „Mosquito". Deze resten waren, op ver van elkaar gelegen plekken in de nieuwe polder, te voorschijn ge bracht door mannen van de spe ciale bergingsdienst van de ko ninklijke luchtmacht. Deze dienst heeft, zoals men zich zal herinne ren. eerder dit jaar een in de eerste wereldoorlog in de toen malige Zuiderzee gevallen Duitse Gotha GIV-bommenwerper ge borgen en het merendeel van een Britse viermotorige „Lancaster"- bommenwerper uit de tweede wereldoorlog. Dc motor en een los daarvan gevonden propeller zijn wellicht van de B7 die al eerder delen prijs moest geven. Men heeft daarvan o.a. toen een geschuts koepel gevonden met het stoffe lijk overschot van de schutter. Men trof o.a. een vulpen aan die nog inkt bevatte en waarmee nog kon worden geschreven Het bezoek van de twee lucht- machtattaché's aan dit polderge bied zal tot gevolg hebben dat de opsporing, berging en identi ficatie niet zonder hun medewe ten zal gebeuren. Beiden waren onder de indruk van de taak die de berging en indentificatie geeft. Beiden ook achten het zeer waar devol, in liet bijzonder voor na gelaten betrekkingen van om het leven gekomen vliegtuigbeman ningen, daUdoor het bergen meer licht kan komen op het lot van velen die nu als vermist te boek staan, maar waarvan niemand iets naders weet. Van Nederlandse kant heeft kapitein A. P. de Jong van de luchtmachtvoorlichtingsdienst de mogelijkheid geopperd dat tussen INCIDENT BIT BESTANDSLIJN IN KOREA Noordkoreaanse militairen heb ben woensdag in dc gedemilitari seerde zóne een gemengde Ame- rikaans-Zuidkbreaanse patrouille aangevallen. Vermoedelijk is een Zuidkoreaanse soldaat, die men zwaar gewond heeft moeten ach terlaten om het leven gekomen. Een Amerikaanse en een Zuid koreaanse officier werden ge wond. Laatstgenoemde is waar-, schijnlijk door de Noord-Korea- nen gevangen genomen, zo heeft het V.N.-hoofdkwartier in Zuid- Korea donderdag bekend ge- nicidkti Het V.N.-hoofdkwartier heeft onverwijld om een bijeenkomst van de gemengde bestandscom missie verzocht om tegen de aan val te protesteren en de vrijla ting van de vermiste Zuidko reaanse officier te eisen. De Amerikaans-Zuidkoreaanse patrouille was niet gewapend. Zij had tot taak, de grensafbakening in het zuiden van de gedemilita riseerde zóne te controleren. Toen de patrouille, waarvan vier Ame rikanen en vijf Zuid-Koreanen deel uitmaakten, woensdagmid dag 13,30 uur pi. tijd werd be schoten zocht het merendeel van de mannen dekking in het ijs koude water van een riviel-, waar uit zij pas te voorschijn kwamen toen de nacht gevallen was. De Noordkoreaanse autoriteiten waren van tevoren op de hoogte gesteld van de voorgenomen in- _spectietoeht. de vijfhonderd en duizend vlieg tuigen in de tweede wereldoorlog in het IJsselmeer zijn terechtge komen. Met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen dat er b.v. alleen al honderddertig vlieg tuigen van „Bomber Command" van de koninklijke Britse lucht macht in het IJsselmeer zijn ge vallen. Vorige maand heeft men de ge bieden van de polder Oostelijk Flevoland die nog niet in cultuur zijn gebracht, van de lucht uit gefotografeerd om na te gaan of er vliegtuigwrakken zouden lig gen. De foto's doen vermoeden dat er drie of vier liggen. De plaatsen zullen door verkenning ter plaatse worden onderzocht als de toestand van de bodem dit mogelijk maakt. Deze vakbonden zijn in tegen stelling met het vliegend perso neel van mening, „dat het beleid van de K.L.M.-directie sedert medio 1963, toen huns inziens ter zake een triest dieptepunt was bereikt, kwalitatief gezien een langzaam stijgende tendentie ver toont". In het communiqué delen de besturen dezer vakorganisaties mede, dat zij deze week over de recente gebeurtenissen in de K.L.M. zowel met de minister van Verdeer en Waterstaat als met de voltallige K.L.M.-directie besprekingen hebben gevoerd. „Naar aanleiding daarvan be vestigen wij nog eens dat het op zetten van een bedrijfsorganisatie en de benoeming van functiona rissen in de K.L.M. in de huidige maatschappelijke structuur taken en verantwoordelijkheden zijn voor de directie en de raad van commissarissen en niet van het personeel of de vakorganisaties", aldus het communiqué. „Gelet op de personeelsbelangen, die aan het functioneren van een orga nisatie en aan de wijze van ver vulling van de verantwoorde lijke functies in het bedrijf zijn verbonden, volgt de bonafide vakbeweging een en ander aan dachtig en nauwgezet. Het zal daarbij altijd gaan om de beoor deling van het totale directiebe leid en niet om de beoordeling van personen". Bij het slachthuis in Nijmegen is deze week een kalfje aange voerd, dat bij nadere beschou wing evenveel op een hert bleek te gelijken als op een k-oe. Het beestje bleek door veehandelaar F. in den Bosch in Nijmegen te zijn gekocht op de veemarkt in Doetinchem. De vroegere eige naar, een boer in de buurt, had een roodbonte koe de moe der van het vreemde kalf die nogal eens een uitstapje in de omgeving maakte, en die nu wordt verdacht van een romance met een reebok, welke niet zon der gevolgen is gebleven. Vooral de aanzet van de horens, welke aan eeiv uitlopend gewei doet denken, de lichtere huid van het kalf en de vorm van de uit werpselen sterken deskundigen in deze overtuiging. Het diertje, dat aanvankelijk geslacht zou worden, is voor wetenschappe lijk onderzoek verkocht. STUDENT VERONGELUKT Op rijksweg 42 is gistermid dag omstreeks half twee de 28- jarige student H. Kazemir, af komstig uit Kolham, gemeente Slochteren, verongelukt. Hij kwam, toen hij met zijn motor fiets onder Kolham linksaf wil de slaan, in botsing met een vrachtauto. NA ONGEVAL OVERLEDEN Woensdagavond is de 61-jari- ge J. B. Vosselman uit Vaassen op de Stationsstraat te Barne- veld met zijn personenauto tegen een vrachtauto met aanhangwa gen gereden, waarvan de be stuurder P. H. M. B. .uit Berg- heim had gestopt om ander ver keer voorrang te geven en daar na links af te slaan. Hoewel de auto van de heer Vosselman to taal vernield was, scheen hij zelf niets te mankeren. Gisteren v::rd hij echter onwel t--n met spoed naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij bij binnenkomst van de onderzoekkamer over leed. STATIONCHEF REDT ONVOORZICHTIGE REIZIGSTER De chef van het station Barne- veld-Dorp, de heer Van Amers foort, heeft gistermorgen door snel ingrijpen voorkomen, dat een reizigster door de trein werd overreden. De mevrouw wilde naar Ede en daar ze nog al aan de late kant was, liep ze niet via fle normale weg naar het perron, maar stapte de sporen over. Omdat zij haar rug naar de trein had gekeerd, zag zij niet dat deze zich in beweging zette. De stationschef zag het gevaar wel en sprong tussen de rails. Nog net op het nippertje slaagde hij erin, de onvoorzichtige reizig ster voor de trein weg te ruk ken. BRUIDSNACHT IN DE CEL De 26-jarige kok V. heeft zijn bruidsnacht in een cel van een Haags politiebureau doorge bracht. V. had woensdagavond intensief feestgevierd ten huize van zijn schoonouders en kreeg ruzie met zijn schoonvader, die hij uitdaagde het geschil op straat uit te vechten. Zijn oudere broer slaagde er niet in hem tot rede te bren gen, waarop de politie te hulp werd geroepen. Met zeer veel moeite kon deze hem overbren gen naar het politiebureau. Nog tot in de cel ging V. als een be zetene te keer. Hij bleek een stiletto, voor een bruiloft een niet gebruikelijk artikel, op zak te hebben. AUTO RAAKTE VAN DE WEG Bestuurder omgekomen. Op de rijksweg Leeuwarden Harlingen is gisteravond een personenauto, bestuurd door de 22-jarige M. van Smeden uit Franeker, door nog onbekende oorzaak van de weg geraakt. De auto boorde zich over een af stand van 25 meter door het ge boomte langs de weg, sloeg en kele malen over de kop en kwam daarna in de Schingstervaart terecht. De bestuurder, die alleen in de auto zat, kwam om het leven. SPOORWEGARBEIDER OM HET LEVEN GEKOMEN De 21-jarige J. J. B. uit Utrecht, arbeider bij het spoor wegbouwbedrijf, is gistermiddag, tussen Geldermalsen en War denburg door de sneltrein UtrechtMaastricht aangereden en om het leven gekomen. Het slachtoffer ongehuwd ver richtte werkzaamheden aan de baan. VRACHTAUTO TEGEN TREIN GEfeOTST Omstreeks half negen gister avond is op een niet-beveiligde overweg tussen Wijchen en Nij megen een vrachtauto tegen een trein gebotst De chauffeur werd zwaar gewond en het spoor werd VOOR HET VOORJAAR IN HET NAJAAR Al regeert de natte herfstwind nog zo streng, de afdeling be plantingen van de gemeente Amsterdam is met de gedachten alweer bij het volgende voor jaar. In de plantsoenen worden overal duizenden bollen onder de aarde gewerkt. In de lente zal de hoofdstad weer een fees telijk aanzien krijgen. Op de foto een kijkje in het Frederili Hendrikplantsoen. versperd. Om tien uur gister avond kon het treinverkeer op deze lijn weer doorgang vinden. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Bij een verkeersongeval op de rijksweg van Amersfoort naar Nijkerk is gistermorgen de Amersfoortse schilder de heer Hoefsloot (55) om het leven ge komen. Het slachtoffer zat ach-! terin een personenauto die voor sorteerde om links af te slaan. Een auto met oplegger, die zich al op het linkerweggedeelte be vond, vermoedelijk om te pas seren, reed achter op de per sonenauto in. De bestuurder van de personenauto en een derde inzittende bleven ongedeerd. KLEUTER VOOR OUDERLIJKE WONING VERONGELUKT Gistermiddag is de 2-jarige Richard van der Aa voor zijn woning in de Schurinksdwars- weg te Enschedé tegen een pas serende personenauto gelopen. Het kind werd zwaar gewond naar het R.-K. ziekenhuis ge bracht, waar het kort na aan komst is overleden. De gisteren verschenen Syri sche dagbladen meldden dat de toestand in Bagdad thans weer normaal is. De eenheden van het Iraakse leger en de nationale garde, die woensdag strategische punten in Bagdad hadden be zet, bevonden zich donderdag weer in hun kazernes. Het voor Bagdad en omgeving afgekon digde uitgaansverbod is opge heven. Voorts hebben de Iraak se radio- en televisiestations hun uitzendingen hervat. De Syrische pers meldde voorts, dat praktische maatrege len zijn genomen om de een heid in de Baath-partij te her stellen, zulks met toepassing van de partijreglementen en met inachtneming van de beslui ten, die op het zesde nationale partijcongres zijn genomen. A JOHN BOLAND CONTRA SCOTLAND YARD 2) „Dat hoef ik niet te willen, dikzak. Dat is me eigen." Hij keek op. „Wat zit je dwars?" „Wie is White?" Solly grin nikte. „Dat zijn we allebei, maat." „Ik speel geen spelletje, Sol4 ly. T1' vroeg je, wie White is Ken je hem?" Solly stak een groot stuk vlees in z'n mond en kauwde er hoorbaar op. „White? Nee, de naam zegt me niets. Wie is dat?" „Dat wil ik juist weten." Race's spanning nam iets af. Sol ly was de enige geweest, die hij had kunnen bedenken en als Solly ook iets met de oud-of ficier te maken had Maar nee, de man met z'n smalle ge zicht scheen de waarheid te spreken. „Je zoekt dus een vent, die White heet. Nou, dat is dus dui delijk! Kijk je ook uit naar een klussie?" Hij wees met z'n mes in de richting van een stoel. „Pak een stoel, maat. Ik word er misselijk van zo tegen je op te moeten kijkenZo, dat is beter. Wat zou je zeggen van een glas bier?" Hij schreeuwde om bier naar de barman en wachtte tot deze het gebracht had vóór hij verder ging. „Nou?" „Och, niets. Ik dacht alleen, dat je een vent kende, die White heet". „Die zal je hier niet vinden hoor. Maar 't is goed, dat je even kwam, want ik heb iets voor je." Hij stak z'n hand in de zak van z'n jas en haalde een bundel bankpapier te voorschijn, dat door een elastiekje bij elkaar ge houden werd. „Een bonus van het laatste klussie. De jongens waren erg tevreden. Race nam de biljetten en telde ze na; het was 40 pond. „Ik ge loof, dat het een geluksdag voor me is. Iedereen geeft me geld." „Je bent een boffer". Solly begon z'n tanden schoon te maken met een lucifer. „De jongens van Brennan hebben voor de volgende maand weer een bontzaak op hun lijstje staan. Ze hebben een chauffeur nodig. Doe je mee?" „Misschien. Laat me eerst eens bekijken wat ze precies willen, dan zal ik je laten weten of ik intersse heb." „Goed". Solly knikte goedkeu rend. „Je moet altijd voorzich tig aan doen, Race; dan zal je nooit de smerissen achter je aan hebben. Kalm en gewiekst zo moeten m'n compagnons zijn kalm en gekwiekst. Geen last en geen poeha. Solly nam nooit zelf een actief aandeel ergens in, maar als het zo uitkwam, dat de een of andere troep een. chauffeur nodig had of de een of andere expert, dan kon men op Solly rekenen om voor de juiste man te zorgen, Z'n compagnons, zoals hij ze graag noemde, waren allen zeer bedreven in alle soorten crimi nele activiteiten. „Je kent dus niemand, die White heet?" Solly verwaardigde zich tot! een kort lachje. Race kon geen enkele gedachte meer opbren gen; hij kon alleen maar goed en snel denken, als hij een stuur wiel in z'n handen had. „De naam zegt me niets, Pe ter". Toen Peter halverwege z'n flat was, kwam ineens de gedachte bij hem op, dat misschien een van de kornuiten wel van plan was op eigen gelegenheid te ope reren. Het laatste jaar was hij de chauffeur geweest bij vier verschillende karweitjes. Steeds was alles volgens plan verlopen en daarom was nu misschien ie mand bezig Solly uit te range ren. Thuisgekomen ging hij het boek zitten lezen. Clean Break bleek een bijzon der goed verhaal te zijn over een Amerikaanse bende die het plan had opgevat een roofoverval te doen op het kantoor van de to- talisator van een renbaan. Het karwei was schitterend uitge voerd en. zou ongetwijfeld een volledig succes geworden zijn, als de leider van de bende niet met een vrouw te doen had ge kregen. Peter smeet het boek vol afschuw neerVrou wen! Toen hij net klaar was met eten, ging de telefoon. Het was Shanderson, die wilde weten of hij nog van plan was aan te ko men in de Garterclub. Peter dacht aan de onverwachte mee valler, die hem in de schoot was gevallen. Eigenlijk was hij van plan geweest een paar van z'n meest dringende schulden af te doen, maar een feestje stond hem toch wel meer aan. Die mensen, aan wie hij wat schuldig was, konden wachten. En bovendien was Shanderson een bijzonder bruikbare vent. „Ik kom om een uur of tien". Hij was min of meer stamgast van de Garterclub en bovendien was er misschien wel iemand, die wist wie White was. (Wordt vervolgd.) Leiders van de Syrische en de Iraakse Baath-partij die in beide landen aan het bewind is hebben woensdagavond te Bagdad vergaderd ter bespre king van maatregelen om de ge rezen geschillen op te lossen. De Syrische Baath-leiders waren voor dit overleg door hun Iraak se collega's uitgenodigd. „A.F.P." meldde te Beiroet van gezaghebbende zijde te heb ben vernomen, dat opnieuw drie vooraanstaande leden van de Iraakse Baath-partij verban nen zijn. Dit besluit werd ge nomen na de vergadering, die de Iraakse en de Syrische Baath- leiders woensdag te Bagdad hebben gehouden. Verbannen werden de minister van Buiten landse Zaken, Taleb Hoessein Tsjehib, de minister voor presi dentiële zaken, Hazem Djawa, en de voormalige Iraakse mili taire attaché te Damascus, kolo nel Ahmed Madaoei. Zij zijn gis terochtend per vliegtuig uit Bagdad vertrokken. „Reuter" meldde nader dat in totaal 7 vooraanstaande leden der Iraakse Baath-partij uit het land zijn gezet. Zij zijn donder dagochtend vroeg met een speciaal militair vliegtuig in de Libanese hoofdstad Beiroet aan gekomen. Hun eindbestemming is nog niet bekend. Amerikanen verminderen luchtstrijdkrachten in Europa De Verenigde Staten zullen het aantal squadrons van hun tactische luchttransportvloot met 40 procent verminderen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie donderdag bekendge-: maakt. Volgens de bekendmaking zullen drie squadrons met in to taal 44 toestellen gestationeerd blijven op de bases Evreux in Frankrijk en Rhein-Main in West-Duitsland. Twee squadrons zullen uit Europa verdwijnen. De maatregel is een gevolg van de groei van de luchtbrug capaciteit, die sedert 1960 is ver dubbeld, aldus het ministerie. De NAVO-autoriteiten ziin van de maatregel op de hoogte gesteld. De vijf Amerikaanse squadrons omvatten 76 sehroef- turbine-vliegtuigen van het type C-130 en 0-124 toestellen, di« propellor-aandrijving hebben.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2