Herlevende W.E.U. nog een teer plantje l'ffliti RR nvj-Jz Moedig PSV greep overwinning Sportnieuws ÏDonderdag 14 november 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Minister Luns heeft woensdag in Den Haag verklaard, dat de herlevende West-Europese Unie als orgaan voor samenwer king tussen Engeland en de zes landen der Europese gemeen schap nog een teer plantje is dat men niet al te veel mag be zwaren met wensen. De minister verklaarde dit op een persconferentie in Den Haag, na de besprekingen die de per manente W.E.U.-raad dinsdag en woensdag heeft gevoerd met twee commissies van het parle ment der W.E.U. Minister Luns, die deze verga dering heeft voorgezeten, zei dat men zeer vruchtbare discussies had gehad. Doch hij kon geen nadere mededelingen over de be sprekingen doen, gezien het Zeer vertrouwelijke karakter van de over het algemeen militaire onderwerpen. Hij kon alleen zeg gen dat vrijwel alle leden van de parlementaire commissies der W.E.U. (de commissie voor de fensie en bewapening en de com. missie van algemene d.w.z. politieke zaken) zeer positief hebben aangedrongen op de her leving der Europese samenwer king en op een zo sterk mogelij ke rol van de W.E.U., zolang er geen andere organen zijn voor de samenwerking tussen de Europese gemeenschap en Enge land. Minister Luns wees met na druk op het grote belang van de ontwikkeling van de E.E.G. in de komende maanden. Een positieve ontwikkeling is niet alleen van betekenis voor de E.ElG. zelf, doch ook voor de herlevende W.E.U., voor de samenwerking ïn de N.A.V.O., de komende ta riefonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Europese gemeenschap en de GATT-con- ferentie over de wereldhandel. Als de zaken de komende weken in Brussel zouden mislopen, zou er werkelijk een afschuwelijke situatie ontstaan, aldus, die bij de EEG-onderhandelingen zelf een rol van betekenis zal moeten spelen aangezien hij voorzitter van de EEG-ministerraad is. Hij kon overigens geen voorspellin gen doen. Op een vraag of het mogelijk Zou zijn de W.E.U. uit te breiden met landen die het lidmaatschap kan de E.E.G. hadden aange vraagd, anjtwoordde de minister, dat aansluiting bij de W.E.U. even modilijk is ais bij andera organisaties. Er bestaat echter een mogelijkheid dat niet-leden waarnemers zenden als bepaalde kwesties in de W.E.U. worden behandeld, zo voegde hij hieraan too, doch er waren geen verzoe ken hiertoe van huiten ontvan gen en geen vari de WEU-lan- den heeft tot op heden voorstel len gedaan. Minister Luns kon, gezien het vertrouwelijke karakter van de besprekingen, niet meedelen of is gesproken over de kwestie van de Franse kernwapens. Het WEU-parlement heeft in juni de WEU-ministers gelaakt, die vol gens het verdrag de omvang van bewapening en strijdkrachten van de lidstaten op het Europese vasteland moeten vaststellen. Bij de discussies in het parlement is daarbij verklaard, dat Frankrijk het verdrag schond door niet zijn produktie van kernwapens aan te melden. In conferentiekringen verluidt, dat deze parlementaire uitspraak bij de discussies in Den Haag aan de orde is gesteld. Minister Luns zou namens de minister raad te verstaan hebben gegeven dat men er weinig aan kan doen. Als men een herleving van de W.E.U. wenst .met het oog op de betrekkingen van de E.E.G. met Engeland, schiet men er weinig mee op als men de Fransen voor het hoofd stoot, zo zou hij heb ben gezegd. Minister Luns heeft het deze dagen overigens niet gemakke lijk gehad. Vooral bij controver siële kwesties zoals de kernbe wapening moest hij antwoorden namens zeven regeringen die het onderling niet eens zijn. De besprekingen van gisteren en dinsdag vormden de voorbe reiding van de plenaire vergade ring van het WEU-parlement in de eerste week van december in Parijs. Op het programma van die zitting staat een instemmen de uitspraak over de multilate rale NAVO-kernmacht, een kwestie waarover de parlemen taire NAVO-conferentie vorige week geen akkoord kon of wilde bereiken. Een ontwerp-resolutfe, opge steld door de Nederlandse afge vaardigde Duynstee, verklaart' Voorzitter W.E.U.- parlement in Den Haag In Den Haag wordt onder lei ding van minister Luns een ge meenschappelijke vergadering gehouden van de permanente W. E. U.-raad met de politie!ce- en defensiecommissie van het W. E. U.-parlement. Foto boven: De voorzitter van het W. E. U -parlement, de Duit ser Carlo Schmid (links), hl ge sprek met mr. J. M. A. H. Luns. dat zo'n kernmacht in staat moet zijn militaire doelen te treffen die van bijzonder belang zijn voor het Europese NAVO-gebied, er zou een NAVO-executieve voor het gebruik van de kern wapens moeten komen, die snel beslissingen moeten kunnen ne men en daar-bij niet door een vetorecht van een der deelne mers belemmerd mogen worden. Politieke controle is volgens deze resolutie vereist om te ver zekeren, dat kernwapens niet ge bruikt worden tegen een aanval met conventionele strijdkrachten die ook met conventionele mid delen kan worden afgeslagen. In een andere resolutie die in december aan de orde komt, be pleit een zodanige versterking van de bewapening in de cen- traal-Europese sector, dat de verhouding tussen kernwapens en conventionele identiek is voor alle eenheden die vergelijkbare opdrachten zullen moeten uit voeren. De politieke en de defensie commissie van het WEU-parle ment hebben op hun bijeenkom sten van dinsdag en woensdag in Den Haag resoluties over de ge volgen van het Moskouse kern- stopverdrag en de herleving van de W.E.U. goedgekeurd, die op de decemberzitting van het par lement aan de orde zullen wor den gesteld. De resoluties spreken de hoop uit dat het Moskouse verdrag het begin zal zijn van ontspan ning tussen Oost en West en dat Frankrijk spoedig zal kunnen besluiten het verdrag te onder tekenen. Zij spreken echter ook bezorgdheid uit over de recente incidenten op de toegangswegen tot West-Berlijn en herhalen vroegere eisen inzake handha ving en versterking van de vrije verbindingen tussen West-Ber lijn en het Westen. Voorts be pleiten zij het nastreven van een vredesverdrag met een Duits land. dat op basis van het zelf beschikkingsrecht is verenigd een vredesverdrag dat zowel nauwe vreedzame samenwerking van het nieuwe Duitsland met zijn buurlanden, als integratie in een verenigd Europa mogelijk maakt. De resoluties bepleiten ook harmonisatie van de standpun ten van de E.E.G. en Engeland met het oog op de grote tarief- conferenties van volgend jaar in Genève, een voortdurend- toe zicht op de ontwikkeling in de economische politiek met een streven naar vermindering van verschillen, en politiek overleg over de betrekkingen tussen Oost en West. (Adv.) Rillerig? Onprettig? vu Vlug: v m BHHBMHHi^^H m DE SPORTTOTO Drie deelnemers aan de Sport- toto van de afgelopen week delen de eerste prijs van 150.295. Zij ontvangen dus allen het maxi mumbedrag van ƒ50.000. Van de 688.928 deelnemers vulden er 141 een kolom met 12 juiste uitsla gen in. Zij ontvangen netto 582. De 68 spelers, die vijf gelijke spelen juist voorspelden krijgen ƒ602. Britse journalisten kozen sportman en sportvrouw van het jaar Coureur Jim Clark en atlete Dorothy Hyman zijn bij stem ming door de Britse journalisten aangewezen als de sportman en sportvrouw van het jaar in Groot-Brittannië. Sprintster Dorothy Hyman leed dit jaar in internationale wedstrijden geen enkele neder laag en Jim Clark won zes races in de competitie om de wereld titel. OM DE EUROPESE BEKER VOOR LANDSKAMPIOENEN Spariak (Plovdiv)PSV 01. PSV heeft de eerste wedstrijd tegen Spartak (Plovdiv), welke in Bulgarije is gespeeld, gewon nen met 10 door 'n doelpunt van midvoor Kerkhoffs. De rust stand was 00. Het was de eer ste ontmoeting tussen beide ploe gen in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor landenkampioenen. Het wonder is eindelijk ge beurd. Voor het eerst in de roemruchte achtjarige geschiede nis van de Europese beker heeft een Bulgaarse ploeg op eigen terrein een nederlaag geleden. Het dappere, onversaagde PSV zorgde, dank zij een voortreffe lijk moreel, voor die Europese voetbalprimeur. Geen schoonheidsprijs voor de ploeg uit Eindhoven, daarvoor had de ontmoeting met Spartak te weinig allure, wèl een ereprijs voor het team van PSV. De om standigheid, dat het elftal een paar uur vóór de wedstrijd de bijna onvervangbare Fons van Wissen kwijtraakte, omdat een darmstoornis hem uitschakelde, heeft dat prachtige moreel van de landskampioenen niet kunnen aantasten. Zelfs de blessure die Roel Wiersma na een half uur opliep en die voor een minder harde speler stellig ,de gang naar de kleedkamer had betekend, deed de ploeg uit Eindhoven het geloof in zichzelf niet verliezen. PSV ging door, zonder ook maar te denken aan een nederlaag. Peter Kemper, een paar jaar ge leden nog steunpilaar van de Snel", groeide tot een ongeken de hoogte. „Veteraan" Toon Brusselers, opvolger van Wier sma als stopper, toonde een be heersing en een spelinzicht als nooit tevoren. Gert Bals ransel de bal na ba] uit zijn doel weg. Juist op het moment, waarop Nederland alleen nog maar hoop te op een doelpuntloos gelijkspel, gebeurde het. Vijf en dertig minu ten was de tweede helft oud. Met een van pijn vertrokken gezicht kopte Roel Wiersma de bal na 'n afgeslagen aanval naar Geurt Kerkhoffs. De donkere Eindho- venaar sprintte naar voren, om speelde linksback Momine met een beheerste schijnbeweging, en gaf doelman Stankcv geen schijn van kans (01). Tien moeilijke minuten restten de duidelijk door zenuwen aan getaste supporters, in het kleine, ouderwetse stadion, nog. Zij kon den gerust zijn, geen moment versaagden de favorieten. Nau welijks had scheidsrechter Josef Stoll het eindsignaal gegeven, of als een lawine stortten de Eindhovenaren zich op hun Iers. Voorop, met zeker een tien tal meters voorsprong, liep de hofmeester van het Belgische chartervliegtuig, met een rood witte spandoek als gold het 'n Anderlecht-prestatie met de woorden: „Vooruit nu Roodwit- ten; Vooruit PSV" stevig in bei de handen Misschien was de overwinning niet helemaal verdiend. Maar wie lette daarop. Zelfs de inwo ners van het Bulgaarse industrie stadje deden dat niet, want na- Haagse vierde klasser „Lenig en dat eindelijk iedere Nederlander elke andere Nederlander op het middenveld had gelukgewenst, klonk, lang nadat Spartak al zijn weg naar de kleedkamer gevon den had een hartelijk en langdu rig applaus. Zelfs die kleine donkere agent, die later het ver keer regelde, dacht er niet aan. Want toen de bus met zingende Nederlanders langs trok klapte en zwaaide hij, zijn militaire uiterlijk ten spijt. Dynamo (Boekarest)Real Madrid 13. De Spaanse kampioensclub Real Madrid heeft de eerste wedstrijd tegen Dynamo (Boekarest), wel ke woensdagmiddag in Roemenië is gespeeld, voor de achtste fina les van het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioe nen gewonnen met 31. Bij de rust leidde Real Madrid al met 20. De Spaanse doelpunten werden gescoord door Ruiz, Di Stefano en Gento. Vijf minuten vóór het einde verkleinde Tir- covnicu de achterstand tot 13. GornikDukla Praag 2—0 De Poolse voetbalkampioen Gornik (Zabreze) zegevierde gisteravond voor 80.000 toe schouwers in de tweede ronde van het toernooi om de Europa cup met 20 (10) over Dukla Praag. Reeds in de vijfde minuut van de wedstrijd scoorde Gornik door Musialek het eerste doel punt. Vier minuten na het be gin van de tweede helft ver hoogde Lubanski de stand op 2—0. De tweede wedstrijd tussen beide ploegen wordt op 20 no vember a.s. in Praag gespeeld. In het Zuidpoolgebied werken oost en west broederlijk samen Van onze verslaggever) New-York (P P) - Momenteel wordt er hard gewerkt om de nieuwe expeditionaire macht van de Verenigde Staten in gereedheid te brengen, die, nu op het zuidelijk halfrond de zomer aanbreekt, naar het zesde werelddeel „Antarctis" of wel het Zuidpoolgebied zal vertrekken, om daar op uitgebreide schaal de werkzaamheden voort te zetten, die men in ons voorjaar door het intreden van de poolwinter aldaar heeft onderbroken. Slechts eer» kleine staf van enkele honderden mannen bleef op de verschillende bases achter, om ook tijdens de winter (onze zomer) de werkzaamheden zoveel mogelijk te continueren. Deze nieuwe groep vertrekt ter aflossing en versterking naar de vier grote bases die de Amerikanen aan de Zuidpool hebben, te weten McMurdo station, Byrd station, Arnund- sen-Scott South Pole station en Hallet station. De laatste basis delen de Amerikanen met de Nieuwzeelanders. Men heeft ook voor dit seizoen weer grote plannen en naast een groot aantal medewerkers gaat ook een uitgebreide en kostbare collectie materiaal en apparatuur mee. De voorbereidingen vergen veel tijd en aan alles moet worden gedacht, want wanneer de expeditie eenmaal ter plaatse is gearriveerd, dan kunnen vergis singen in de voorbereiding niet zo eenvoudig worden hersteld. Vrouwelijke president op Cuba Volgens een bericht in het blad „The News" uit Mexico City zou mej. Celia Sanchez (foto), secretaris-aeneraal van het Cu baanse presidium, Osvaldo Dor- ticos, opvolgen, als president van Cuba. Ook Russen Niet alleen in de Verenigde Sta ten is men druk bezig met de uitrusting van een nieu pool expeditie, ook in de sowjet-unie treft men maatregelen voor de 9de Antarctische expeditie, die op haar beurt de sowjet-bases gaat bevolken. Het zelfde de an dere landen die in 1959 in Was hington besloten tot samenwer king op het gebied van het on derzoek van d^ Zuidpool. De voornaamste punten van dit verdrag betreffen het uitsluiten 5 voor vreedzame doeleinden ge bruiken van dit ijzige wereld deel en het ontwikkelen van de internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied Hier in de koude kent men geen koude oorlog. Er bestaat tussen alle expedities een vast weten schappelijk en zakelijk contact en er heeft jaarlijks een uit wisseling plaats van specialisten tussen de Russische en Ameri kaanse expedities, terwijl daarin ook de andere betrokken worden. Buiten dat komt men indien mo gelijk zo nu en dan bij elka: - op bezoek. Men bezichtigt eikaars installaties, wissel': ervaringen uit, bespreekt problemen, verdeelt taken, maakt plannen, kortom er is de best mogelijke samenwer king en vriendschap in deze kou de wereld. Uiteraard staat men elk: ar in noodsituaties ook dadelijk hij. Toen een Belgisch vliegtuig met geleerden in nood verkeerde, schoot onmiddelijk 'n sowjet Li-2 te hulp. Omgekeerd helpen Bel gen, Amerikanen, Japanners, Nieuw-zeelanders, Australiërs, enzovoort ook de Russen. Een dergelijke samenwerking is ook wel nodig, want in deze barre ijswoestenij is een ieder die in nood verkeert .herroepelijk ver loren, wanneer er niet snel hulp komt opdagen En die hulp. kan- slechts komen van het dichtstbij zijnde station, ongeacht van wel ke nationaliteit dat is. Dat be grijpt iedereen daar. Bovendien is de wetenschappelijke samenwer king en uitwisseling ran gegevens zodanig, dat men volkomen be seft, dan men moet samenwer ken, om. vechtend tegen de ele menten succes te behalen. Waar gaat het om Wat zeoken zij toch in deze barre wereld daar ver weg in het pool gebied zal menigeen zich hier bij do warme haard afvragen en waarom zijn die geleerden zo gek om daar maanden in ellendige kou te gaan leven, verstoken van elk comfort Toch is dat. wel begrijpelijk, want het zuidpoolgebied herbergt vele geheimen, typische natuurver schijnselen, allerlei dingen die geleerden fascineren, problemen die zij koste wat het kost willen ontraadselen en waarvan bepaal de facetten zeker van groot be lang zijn voor de gehel- mensheid. Wij behoeven hierbij alleen maar te denken aan de vraag wordt het warmer aan de zuidpool Smelt dit enorme continent lang zaam af Vragen die van levens belang kunnen zijn. Want wan neer deze geweldige ijsmassa's aan de zuidpool langzaam maar zeker smelten, zal dit over de ge hele wereld een niet onaanzien lijke verhoging van het zeeniveau betekenen, met alle konsekwen- ties van dien voor die iar.den die aan de zee grenzen. Dit is maar één voorbeeld. Sedert de ontdekking van het met ijs bedekte werelddeel is het door tientallen expedities uit verschil lende landen bezocht. Hier heeft zich de grote tragedie van Scott afgespeeld. Actie diepvries De bestudering op grote schaal is echter pas begonnen met het internationaal Geofysisch jaar (1957-1958). In die korte periode is men heel wat te weten geko men over 't Zuidpoolgebied, zeker wel zoveel als in de daaraan voorafgaande anderhalve eeuw. Dit succes werd bereikt dank zij de actieve internationale samen werking tussen de geleerden van verschillende landen De Amerikanen noemen hun ac tie „Deep Freese" (diepvries). Deze beoogt de bestudering van het zuidpoolcontinent geologisch Dikwijls worden metingen verricht midden in het kale ijzige gebied bij temperaturen die ook in de poolz">mer nog ver beneden nul liggen. Mensen en materiaal worden aangevoerd door middel van enorme vliegtuigen zoals hier de Hercules C130 voorzien van ski's om op sneeuw en ijs te kunnen landen en op stijgen. en fysisch. De geleerden worden geassisteerd door niet minder dan omstreeks 4000 officieren en man schappen van de Amerikaanse vloot. Er worden lange tochten uitgevoerd over het gebied, speci alisten onderzoeken de bodem, bestuderen de magnetische pool, observeren de typische natuur verschijnselen, verrichten me tingen en wat al niet meer en dit vrijwel steeds onder de meest barre omstandigheden van koude en sneeuw. Uiteraard probeert, men het leven nog zo draaglijk mogelijk te maken, zijn de man nen speciaal gekleed, terwijl hun onderkomens diep onder de sneeuw liggen. De aanvoer ge schiedt met schepen en grote transportvliegtuigen van het type Hercules C130, die uitgerust zijn met ski's. Over die bases moet men niet zo siimpel denken, want onder de grond bevinden zich laboratoria, ruimten met elektronische appa ratuur en controlekamers. Er zijn complete raketinstallaties, die echter slechts vredesdoeleinden dienen, zoals het lanceren van ra ketten voor onderzoek van de bovenste luchtlagen en dergelijke. Men heeft uitgebreide radiosta tions, hoge zendmasten en onder gronds enorme ruimten waar voorraden worden opgeslagen en waar de mannen verblijven. Men vindt er slaapgelegenheden in de vorm van geprefabriceerde hut ten zonder ramen, voorts moder ne keukens, eetgelegc-.heden en recreatieruimten. werkruimten, complete laboratoria, garages voor reparaties aan de voertuigen op rubsbanden, een postkantoor, een elektrische centrale en zoals op de grootste Amerikaanse basis McMurdo wordt zelfs elektrici teit en warmte opgewekt door een atoomreactor. De reactor zelf staat boven op een rots en heeft een vermogen van 1500 ki lowatt. Het komende seizoen gaat men een installatie bouwen om drinkwater te destilleren uit zee water. Zo woidt het stezcV beter mogelijk in de barre ijswoestijn te leven. Binnenkort zullen vele duizen den mannen van verschillende na tionaliteiten zich weer voor een maandenlang verblijf in het zuid poolgebied vestigen en gaan sa menwerken in verband met dr onderzoekingen die nu verrichi zullen worden in het jaar van „de rustige zon", the Internatio nal Quiet Sun Year. (Nadruk verbodenè

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5