Mislukte opstand in Irak Meningsverschillen K. L. M.-directie bijgelegd Ontploffing in Amerikaanse atoom wapenfabriek Amerikaans protest HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Donderdag 14 november 1963 19e Taargang No. 6076 OVERLEG IN BAGDAD Staking grondpersoneel Air France op Parijse vliegvelden ULBRICHT HERKOZEN Mr. GIEBEN SPRAK MET K.L.M.-TOP Verenigde Naties nemen resolutie aan tegen wapenleveranties en olie aan Zuid-Afrika Het pl an voor een kernwapen vrije zóne in Latijns-Amerika DE CHOLERA IN INDIA Terechtstellingen op Cuba AMENDEMENT- HAMSEN VERWORPEN Zal mr. Stikker aftreden als secretaris-generaal van de N. A. V. O. CONFLICT TUSSEN BELGISCHE REGERING EN ARTSEN IN KRITIEK STADIUM Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur, Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Een zuivering in het bestuur van de Baathpartij in Irak, waar toe dinsdag is besloten, heeft woensdag in Bagdad tot onlusten geleid, waarvan de omvang nog niet bekend is. Irak heeft zijn grenzen gesloten en de draad- verbindingen met het buitenland verbroken. Op de bijeenkomst van de nationale partijraad zijn dinsdag vice-premier Ali Saleh el Saadi, partijsecretaris Hamdi Abdel Magid en twee andere bestuurs leden niet herkozen. Het viertal is op een vliegtuig naar Madrid gezet zonder dat het tijd kreeg koffers te pakken. Aanhangers van de groep-El Saadi zijn woensdag in opstand gekomen. Bekend is dat één vliegtuig enkele raketten op het presidentiële paleis heeft afge vuurd. Het is niet bekend welk deel van de burgerwacht en de strijdkrachten zich achter de af gezette partijleider El Saadi heeft geschaard. De premier, generaal Ahmed Hassan al Bakr is de nieuwe leider van de Baath-partij in Irak. Koninklijke belangstelling voor de Amerikaanse voedseltentoonstelling Een beeld van het bezoekdat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard dinsdag aan de grote Amerikaanse voedselten toonstelling in het Amsterdamse RA.I.-gebouw hebben gebracht. Bij de borbecue bood een meisje in „western"-costume de hoge ■gasten een hartig hapje en een verfrissend drankje aan. Op de achtergrond Z. K. H. de Prins. Onlangs is op een congres van de Baath in Damascus (in Syrië is de Baath ook aan de macht en de twee landen werken nauw samen) het meningsverschil tus sen de oude garde en de jonge ren al aan de dag getreden. De Baath-veteraan Salah Bitar voel de zich op dat congres gedwon gen zijn aftreden als premier en minister van Buitenlandse Za ken van Syrië voor te stellen. De Iraakse partijleider El Saa di ontmoette op dit congres ook veel kritiek. In tegenstelling tot Bitar wilde hij echter van geen wijken weten. Nu is hij dan toch afgezet. Volgens de laatste berichten uit Bagdad is de regering de toe stand meester. De Iraakse Baath heeft Syrische partiigenoten uit genodigd naar Bagdad te komen om het geschil te helpen oplos sen. Radio-Bagdad hervatte woens dag vroeg in de avond zijn uit zendingen. Zij riep de emplnyé's van telefoon- en telegraafdienst, alsmede het personeel van het nationale persbureau op het werk dadelijk te hervatten Mili tairen moeten zich onverwijld bij hun onderdeel melden. De uit zonderingstoestand is opgeheven. De Syrische delegatie, die in middels in Bagdad is aangeko men, bestaat uit generaal El Hafez, voorzitter van de revolu tionaire raad en hoofd van de regering, Michel Aflak, secreta ris van de Svricehe Baath en twee andere partijleden. Premier Ol Bakr van Irak en de minister van Defensie, gene raal Ammazj, hebben besloten de nationale raad van de Baath partij bijeen te roepen. Samen met de partijdelegatie uit Syrië zal deze trachten de crisis in af- deling-Irak van de Baath op te lossen. Het grondpersoneel van de „Air France" op de Rarijse vlieg velden Orly en Le Bourget on geveer 700 man heeft van zijn vakbonden opdracht gekregen Walter Ulbricht, secretaris generaal van de communistische partij in Oost-Duitsland, is met algemene stemmen door de Volks kamer als voorzitter van de Staatsraad herkozen, een functie die hij sinds september 1960 be kleedt. Johannes Dieckmann werd, eveneens met algemene stemmen, als voorzitter van de Volkskamer herkozen. Dieckman heeft deze functie sinds 7 oktober 1949 ver- vandaag voor 27 uur het werk VUQd'k d 60_jarige Grotewohl is n!fle„'lgg„en'„"'L^° g6n I als premier herkozen. Hij is dit geweest sinds de oprichting van voorgenomen ontslagen. Men verwacht dat de meeste diensten van de „Air France" net zullen worden gevlogen. De bui tenlandse maatschappijen zullen naar alle waarschijnlijkheid niet van de staking te lijden hebben. de Oostduitse staat in 1949. Maar door ziekte is het grootste deel van zijn werkzaamheden in de afgelopen jaren overgenomen door de eerste vice-premier Stoph. In de omgeving van San An tonio heeft zich dinsdag een ge weldige ontploffing voorgedaan in een geheime Amerikaanse atoomwapenfabriek op de basis Medina. Direct na de ontpoffing werd een enorme rookzuil waargeno men en op een afstand van 16 kilometer sprongen de ruiten. Van de zijde van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie is bekendgemaakt dat in de fabriek onderdelen van kern wapens worden gemonteerd, be proefd en gerepareerd. Tot de onderdelen behoren zowel explo sieve en radio-actieve materialen als elektronische en mechanische onderdelen. Een woordvoerder van de fabriek zei dat de ontploffing in hoofdzaak was veroorzaakt door T. N. T., maar dat er ook kern- stoffen bij waren betrokken. Er bestaat echter geen gevaar voor besmetting, zo zei hij. Over de totale omvang van de schade of mogelijke, slachtoffers is nog niets bekend. Later deelde de woordvoerder mee, dat de T. N. T. ontplofte toen drie arbeiders bezig waren deze gevaarlijke stof in een speciale tank, een „iglo" te laden. De mannen zagen een lichtflits en renden weg. De tank ontplofte, maar zij werden slechts licht ge wond. Er waren verscheidene duizen den tonnen T. N. T. opgeslagen in de tank. Van de zijde van de Ameri kaanse commissie voor atoom energie is later meegedeeld dat er bij de ontploffing geen kern splitsing heeft plaats gehad. Het verrijkte uranium heeft zich waarschijnlijk als stof verspreid. Er had ook geen kernexplosie plaats. Een woordvoerder van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie heeft later gezegd dat omstreeks 13 ton explosieven zijn ontploft. Volgens mr. A. H. C. Gieben, de gedelegeerd commissaris van de K. L. M., die op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat is gaan praten met de directie van onze nationale luchtvaartmaatschappij, is er een streep gezet onder de menings verschillen tussen president directeur Albarda en directeur Larive. Mr. Gieben deelde mede, dat de minister hem vrijdag opdracht had gegeven met de K.L. M.- directie te gaan praten in een poging de geschillen bij te leg gen. „Het woord bemiddeling was voor het gesprek, dat de minis ter mij vroeg te voeren, feitelijk al een te zwaarwichtig woord. Maar het was onmogelijk het ter stond te voeren, aangezien de heer Albarda zich voor bespre-' kingen met de Swissair in Zwit serland bevond. Maandagavond kwam hij terug, juist toen zich die plotselinge ontwikkeling voordeed, waarbij het vliegend (Adv.) De oud-secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben, heeft in zijn functie van gedele geerd commissaris van de K. L. M. de standpunten van de di rectieleden van de K. L. M. na der tot elkaar gebracht. personeel het vertrouwen in de directie opzegde en het overleg opschortte. Het gevolg is geweest, dat maandagavond en dinsdag ochtend terstond allerlei bespre kingen in de boezem van de direc tie zijn gevoerd, die daarop het besluit nam: dan zetten wij onze meningsverschillen opzij, dan staan wij unaniem achter onze besluiten". Naar bekend liet de directie dit dinsdag door de K. L. M.-pers- dienst in een communiqué bekend maken. Vervolgens ontmoette de direc tie dinsdagmiddag in een bijeen komst in het hoofdkantoor een zestal commissarissen, onder wie president-commissaris Den Hol lander, de gedelegeerd commis saris mr. Gieben en de secreta ris-generaal van Verkeer en Waterstaat, mr. C. Vinkesteyn. „Op die bijeenkomst bleek mij, dat er voor mij nauwelijks een taak overbleef", aldus mr. Gie ben. „In de vergadering is ge constateerd, dat aan bemiddeling geen behoefte bestond en dat heeft mij erg verheugd. Wij moe ten thans rust hebben. Ik hoop dat onder de hele zaak een streep wordt gezet." Van zijn bevindingen heeft mr. Gieben niet persoonlijk de mi nister van Verkeer en Water staat op de hoogte gesteld. „Dat was niet nodig," zo zei hij, „want diens secretaris, mr. Vinkesteyn, was immers ter vergadering aan wezig en die brengt de minister natuurlijk volledig rapport uit." De Verenigde Staten en Neder- zou mogen worden verstoord. Bij een cholera-epidemie in Orissa en andere gebieden van Noord Oost-Indië zijn meer dan 1.200 mensen om het leven ge komen. Dit is gisteren officieel bekendgemaakt. De meeste slachtoffers zijn in de districten Cuttack en Bala- sore van Orissa gevallen. Hier zijn sinds 1 oktober 777 mensen aan cholera gestorven. In een cholera-epidemie in het noord-oosten van India en in de staat Maharasjtra, ten noorden van Bombay, zijn de afgelopen vier maanden meer dan 2500 mensen om het leven gekomen. De meeste slachtoffers zijn ge vallen in een strook van Oost- Bihar naar West-Bengalen en verder in Oost-Pakistan. Te Oris sa zijn sinds 1 oktober al 777 ménsen aan deze ziekte over leden. De epidemie neemt daar echter af. Nadat er aanvankelijk 20 mensen per dag stierven, komt nu dagelijks ongeveer tien over- lijdingsmeldingen binnen. Het uitbreken van de epidemie volgde op een periode van zware regenval. De ziekte verspreidde zich o.a. doordat men de lijken van cholerapatiënten in de rivie ren wierp in plaats van deze te verbranden. In de staat Maharasjtra zijn 1700 choleragevallen geregis treerd, waarvan 450 met dode lijke afloop. Foy Kohier, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, heeft woensdag namens zijn regering de onmiddellijke invrijheidsstel- iing geëist van professor Frede rick C. Barghoorn van de Yale Universiteit die door de Russen op beschuldiging van spionage is gearresteerd. Foy Kohier stel de deze eis toen hij woensdag middag op het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken een „krachtig protest" indiende tegen de arrestatie bij Valerian Zorin, vice-minister van Buiten landse Zaken van de Sow jet- Unie. Kohier ontkende dat prof. Barghoorn, een deskundige op Sowjetgebied een spion is. De 51-jarige Barghoorn werd zoals gemeld gearresteerd toen hij op vakantie In Rusland was. Kohier had eerst om een onderhoud met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromiko, ge vraagd. Hij kreeg echter te ho ren dat Gromiko in gesprek was met de Deense minister van Bui tenlandse Zaken, Haekkerup, die op het ogenblik in Moskou is. Walter Stoessel, de Amerikaanse gezant ln Moskou, kreeg ook nul op het rekest toen hij vroeg of hij prof. Barghoorn mocht spre ken. William Tyler, Amerikaans ondermnister van Buitenlandse Zaken, speciaal belast met de behandeling van Europese Za ken, heeft de Russische ambas sadeur in Washington, Anat' Dobrynin, op het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, zo is in Washington bekend ge maakt. Dobrynin kreeg daar te horen, dat de arrestatie van prof. Barg hoorn veel afbreuk kan doen aan de pogingen om tot betere betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten te komen. De Cubaanse autoriteiten heb ben dinsdag in een communiqué meegedeeld, dat vier mannen, die naar Cuba waren gekomen ten behoeve van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst „on dermijnende activiteit en spio nage" te bedrijven, vrijdag j.l. ter dood zijn veroordeeld en in middels zijn gefusilleerd. De vier betrokkenen waren per schip uit Florida gekomen, aldus het com muniqué. De Cubaanse regering heeft dinsdag een dienstplicht voor drie jaar afgekondigd voor alle mannen in de leeftijd van 17 tot 45 jaar. In december zal een be gin worden gemaakt met de in schrijving van dienstplichtigen. In een decreet van de Cubaanse minister van Defensie, P. Castro, dat werd omgeroepen door radio- Havanna, staat dat ook vrouwen van 17 tot 35 jaar zich moeten laten registreren, maar dat deze alleen zullen worden opgeroepen in geval van oorlog. land hebben woensdag steun toegezegd aan plannen voor in stelling van een kernwapen- vrije zóne in Latijns-Amerika. Zij deden dit bij monde van resp. Adlai Stevenson en dr. J. G. de Beus in de politieke com missie van de algemene verga dering der V. N., waar een ont- werp-resolutie van Brazilië en negen andere landen wordt be handeld waarin steun voor het denkbeeld wordt gevraagd en aangedrongen wordt op ge detailleerde bestudering van de kwestie door de betrokken lan den. Zowel Stevenson ais dr. De B.eus waarschuwden echter, dat het niet deelnemen van een land in het gebied zij doel den daarbij kennelijk op Cuba het gehele plan op losse schroeven zou kunnen zetten. Cuba heeft zich nog niet over de kwestie uitgelaten. Onlangs verklaarde een woordvoerder van dit land evenwel, dat ook de zóne van het Panamakanaal en Porto-Rico kernwapenvrij zouden moeten zijn, terwijl men in Havanna voorts zou staan op ontruiming van de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba. Sprekend voor Suriname en de Nederlandse Antillen gaf dr. De Beus als zijn mening te ken nen, dat overeenstemming tus sen alle betrokken landen een eerste vereiste was. Een tweede voorwaarde was dat het be staande machtsevenwicht niet Tenslotte zou ook een doeltref fende verificatie moeten worden gewaarborgd. Aan deze voorwaarden kon op bet ogenblik in Europa niet worden voldaan. Nederland was tegen instelling van een kern- wapenvrije zóne in Europa ge kant, „zolang dit zou moeten dienen tot bestendiging van een toestand ten aanzien van de verdeling van Duitsland en Ber lijn, die wij 'beschouwen als de voornaamste bron van gevaar voor de vrede en stabiliteit in Midden-Europa", aldus dr. De Beus. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft woens dag een resolutie aangenomen waarin er bij de leden op wordt aangedrongen de leveranties van wapens en olie aai Zuid-Afrika te staken. De resolutie werd met 84 tegen 6 stemmen bij 17 onthoudingen aangenomen. Zij is een poging om het verlenen van onafhanke lijkheid aan het Zuidafrikaanse mandaatgebied Zuidwest-Afrika te bespoedigen. Zuid-Afrika wordt in de reso lutie beschuldigd van „hardnek kige weigering om met de Ver enigde Naties samen te werken". De algemene vergadering vraagt de aandacht van de Veiligheids raad voor ,de huidge toestand in Zuidwest-Afrika, waarvan de voortzetting een bedreiging vormt voor de inernationale vrede en veiligheid." Zuidwest-Afrika is een voor malige Duitse kolonie, die door de Volkerenbond onder mandaat van Zuid-Afrika is gesteld. De Verenigde Naties hebben reeds lang vergeefs gepoogd een gerechtelijke uitspraak inzake het Zuidafrikaanse bestuur over het gebied te krijgen. De kwestie dient nu voor het internationale gerechtshof. Tegen stemden: Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Portugal, Zuid- Afrika, Spanje en de Ver. Staten. Tot de landen, die zich van stemming onthielden, behoren Nederland, België, Luxemburg, Canada en Australië. De delegaties van El Salvador, Honduras, Nicaragua en Saoedi- Arabië waren afwezig. TWEEDE KAMER Een amendement van de heer Harmsen (Boerenpartij) om van de begroting voor Sociale Zaken 49.800 ten behoeve van een tweede staatssecretaris belast met P.B.O., te schrappen werd in de Tweede Kamer met 103 tegen 8 stemmen verworpen. De motie verwiei-f alleen de stemmen van de leden der frac ties van de Boerenpartij, van de Communistische partij en van de Staatskundig Gereformeerden. Bij alle andere fracties bestón. den zowel principiële als staats rechtelijke bezwaren, ook in die van de V.V.D., waarin overigens genuanceerd over de P. B. O. wordt gedacht. BEGROTING SOCIALE ZAKEN AANVAARD De Tweede Kamer heeft de begroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid zonder hoofde lijke stemming aanvaard. Mr. D. U. Stikker heeft er woensdag op gezinspeeld, dat hij wellicht spoedig zal aftreden als secretaris-generaal van de N.A.V.O. Tot leden van een groep voor aanstaande Amerikaanse zaken lieden verklaarde hij, naar ver luidt, dat zijn gezondheid hem niet toestond voor onbepaalde tijd zijn functie te blijven uitoefe nen. Mr. Stikker, die sinds april 1961 secretaris-generaal van de N.A.V.O. is, is 65 jaar. Vorig jaar onderging hij in Washington een operatie. Als zijn eventuele opvolger wordt vaak de gewezen Noorse minister van Buitenlandse Zaken dr. Halvard Lange genoemd, OPKLARINGEN Vóór de kust van Zuid-Noor- wegen bevindt zich een depres sie die zich langzaam naar het noordoosten verplaatst. Ze ver oorzaakt hoven het noordelijk deel van de Noordzee krachtige westelijke winden waarmee on stabiele lucht wordt aangevoerd. Hierin ontwikkelen zich buien, die hier en daar vergezeld gaan van onweer. Over de Britse eilanden be weegt zich een rug van hoge luchtdruk naar het oosten. Als gevolg hiervan zullen zich op klaringen over ons land uitbrei den, terwijl de buienactiviteit af neemt. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Ten westen van Schotland be vindt zich een depressie die in de richting van Ierland koerst. Het is niet waarschijnlijk dat deze vandaag het weer bij ons reeds zal beïnvloeden. WEERSVERWACHTING KOMENDE MAAND. Het Britse ministerie van Luchtvaart zal binnenkort be ginnen met het „een maand voor uit" verstrekken van weersver wachtingen langs de Britse kust. Minister van Luchtvaart Fra- ser zei woensdag dat gedurende acht jaar proeven zijn genomen en dat men thans zó ver is, dat men het publiek deze dienst kan verlenen. De resultaten hadden tot nog toe aangetoond, dat tweederde van de voorspellingen vrijwel of tamelijk juist waren. Minder dan tien procent was geheel fout. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar later ook op klaringen. Matige wind tussen west en zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. DONDERDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.40 12.52 Terneuzen 1.15 1.27 Hansweert 1.55 2.07 Walsoorden 2.05 2.17 VRIJDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.13 1.48 2.28 2.38 1.24 1.59 2.39 2.49 ZON MAAN op onder op onder Nov. 14 7.56 16.52 5.36 16.37 15 7.58 16.50 6.43 16.56 16 8.00 16.49 7.49 17.18 17 8.02 16.48 8.55 17.44 Het conflict tussen de Belgi sche regering en de Belgische art sen over de hervorming van de verzekering tegen ziekte en in validiteit is dinsdagnacht in een critiek stadium gekomen. Nadat twaalf Belgische hoog leraren hadden getracht het vast gelopen gesprek tussen de rege ring en de geneesheren weer op gang te brengen, eindigde een nachtelijke vergadering tussen premier Lefèvre en de minister van Sociale Zaken, Leburton, en een afvaardiging van de artsen in een impasse. De geneesheren hebben woens- dagochend een communiqué uit gegeven, waarin wordt gezegd dat „een krachtproef onvermij delijk zal worden indien de voor stellen van het medisch korps niet worden aanvaard". Alleen de Unie van socialisti sche artsen en het Algemeen Ver bond van Geneesheren, die vol gens de in het „Nationaal Comité voor gemeenschappelijke actie" verenigde artsen slechts vijf pro cent van het Belgische medische korps vertegenwoordigen, zullen het gesprek met de regering voortzetten. De bezwaren van de artsen zijn vooral gericht tegen het op nemen van niet-artsen in de con trole-organen van de verzekering, de regelingen voor de honoraria de vrije artsenkeuze en andere regelingen, die volgens hen een aantasting van het beroepsgeheim inhouden. De wet op de herziening werd overigens al deze zomer door hel parlement goedgekeurd en zal op 1 januari a.s. van kracht worden, voortzeten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1