Cl DE VERMETELE DOKTER Voorzitter C. S. W. V. over loononderhandelingen Binnenlands nieuws RADIO EN TELEVISIE OMEGA Een Omega precisiehorloge een fraai geschenk Pagina 5 Woensdag 13 november '63 DE VRIJE ZEEUW BEDRIJFSLEVEN NEEMT GROTE RISICO'S In de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen ge houden algemene ledenvergadering van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond heeft dr. ir. Bölger, voorzit ter van het verbond, mede namens de andere vertegen woordigers van het C.S.W.V. in het overleg met de werknemersvertegenwoordigers in het bestuur van de Stichting van de Arbeid verantwoording afgelegd. Er zijn in dat overleg ogenblikken geweest, aldus dr. Böl ger, waarop wij ons hebben moeten afvragen of wij de verantwoordelijkheid nog wel konden blijven dragen. De heer Bölger herinnerde er aan dat men enkele malen het afbreken der onderhandelingen zeer nabij is geweest Dat het tenslotte niet tot een breuk is behoeven te komen, noemde hij verheugend, maar de risico's die het georganiseerde bedrijfsleven heeft genomen zijn zeker niet gering. De Stichting van de Ar beid zal ook nog moeten bewijzen dat zij onder de gewijzigde om standigheden de haar toegeme ten taak goed zal weten te ver- Vullen. De heer Bölger recapituleerde hetgeen aan de onderhandelin gen ,en aan het eindresultaat vooraf is gegaan, onderwierp dit resultaat aan een nadere be schouwing en belichtte de ach tergronden en de gevolgen. Hij merkte op dat de zes con clusies van het akkoord op ver scheiden wijzen echter een na dere uitwerking behoeven: Het overleg over het prijsbeleid wordt nog voortgezet, daarnaast is belangrijk de nadere concre tisering der garantie van een bepaald minimuminkomen. Het belangrijkste is tenslotte, ook voor de economische gevol gen van het akkoord, tot welke concrete resultaten de C.A.O- onderhandelingen gaan leiden. De coördinatiebesprekingen van werkgeverszijde, die in de eerst volgende dagen zullen worden gehouden, zullen voor de gang van zaken bij die C.A.O-onder- handelingen van veel belang kunnen zijn. De heer Bölger vestigde er ver der de aandacht op dat onder scheid moet worden gemaakt tussen de aanpassingsverhoging van vijf procent per 1 januari a.s. en de gemiddelde loonkos tenstijging van vijf procent voor de in 1964 te vernieuwen collec tieve arbeidsovereenkomsten. In beide gevallen is alleen sprake van een verhoging der rechtens geldende arbeidsvoor waarden. De verhoging met de eerste vijf procent zal mogelijk worden gemaakt door een ver gunning van het College van Rijksbemiddelaars. „Dit betekent uiteraard dat hiervoor geen verplichting geldt en dat ook het percentage niet in alle gevallen ten volle be hoeft te worden gerealiseerd. De strekking van het akkoord is echter natuurlijk wel dat van deze vergunning op zeer ruime schaal gebruik wordt gemaakt." Daarnaast staat dan de tweede vijf procent. Daarin is begrepen de loonkostenstijging die voort vloeit uit een uitbreiding van de minimum-vakantierechten met ten hoogste twee dagen. We moeten er allen rekening mee houden dat de arbeidsmarkt niet op korte termijn tekenen van een duidelijke ontspanning zal gaan vertonen. Van de ge volgen die dit zal hebben voor de invloed van de tweede vijf procent op de totale loonontwik keling zal men zich bij het on derling beraad aan werkgevers zijde rekenschap dienen te ge ven. De heer Bölger zei verder o.m. dat in de onderhandelingen van werkgeverszijde iedere verbete ring van arbeidsvoorwaarden vóór 1 januari 1964 is afgewezen, ook de uitkering-ineens. Van werknemerszijde heeft men zich, zij het node, bij de af wijzing neergelegd. De overeen stemming op dit punt is echter eerst bereikt nadat, en in sa menhang daarmee, was overeen gekomen de loonsverhoging per 1 januari van vier procent op vijf procent te brengen. „In ver band hiermee en met het oog op een herstel van de gewenste ge ordende verhoudingen acht ik het van bijzonder veel belang dat alle werkgevers zich ook aan de op dit punt gemaakte afspraken houden", zo zei de heer Bölger. Van werknemerszijde voorziet men een ontwikkeling naar een loonsysteem waarbij, net als in andere Europese 'landen, de C.A.O.-lonen geen maximum maar minimumlonen zijn. De heer Bölger meent dat zulk een ontwikkeling niet past Dij het loonbeleid zoals dat in ons land wordt gevoerd, ook niet bij het systeem dat hier sinds 1 januari 1963 geldt. Hij denkt overigens eerder aan een ontwikkeling juist in tegenovergestelde rich ting. Wat het minimuminkomen aangaat waren, en zijn er nog, moeilijkheden over wat wel en wat niet onder „inkomen" moet vallen. In zijn rede heeft de heer Böl ger nog eens uiteengezet waarom de werkgevers bij hun voorstellen een huurverhoging hebben be trokken Een van de argumenten is dat de huren voor een zeer groot gedeelte van het woning bestand nog tot de meest ge drukte prijzen behoren. In 1963 Zijn deze huren het twee-en-een- halfvoud van voor de tweede wereldoorlog, de kosten van levensonderhoud (totaal) het drie-en-een-halfvoud, de ver diende weeklonen (industrie) het vijfvoud, de bouwkosten naar schatting tenminste het vijf- zesvoud. De heer Bölger heeft verder opgemerkt met verwondering te hebben kennisgenomen van me dedelingen van minister Veld kamp over een verhoging op 1 januari 1965 van de A.O.W.-pen- sioenen tot een sociaal minimum, Is het verantwoord met in gang van genoemde datum een bedrag in de orde van grootte van een half miljard extra èn jaarlijks voor dit doel te be stemmen? In ieder geval lijken deze mededelingen de heer Böl ger voorbarig, omdat de minister nog een advies van de S.E.R. moet krijgen over de wijze van financiering. Mysterieuze moord in Genève Een employé van een interna tionaal bureau te Genève, de 30- jarige Cubaan Fernando Alvarez, is maandag levenloos in zijn wo ning aangetroffen. Hij bleek met een b'ank wapen, vermoede lijk een dolk, te zijn vermoord. Bij het lijk vond men scherven van flessen en glazen. De moord schijnt zondagmorgen vroeg ge pleegd te zijn. Vrienden van Al varez waarschuwden maandag morgen de politie, toen de Cu baan niet op kantoor was ver schenen. Het slachtoffer was vrijgezel en woonde reeds een jaar in Ge nève. De politie wil niet zeggen, waar Alvarez werkte. Een woordvoerder van de permanente delegatie van Cuba in Genève heeft meegedeeld, dat het de de legatie niet bekend was, dat er een Fernando Alvarez in Genève woonde. Ook ambtenaren in dienst van de Verenigde Naties konden geen nadere inlichtingen verstrekken. Amerikaan wegens spionage in Sowjet-Unie gearresteerd Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dins dag de Amerikaanse ambassade ervan in kennis gesteld, dat prof. Fred. C. Barghoorn, een Amerikaanse deskundige op het gebied van de Sowjet-Unie, we gens spionage is gearresteerd. Prof. Barghoorn, die verbon den is aan de Yale Universiteit, verbleef in de Sowjet-Unie met een toeristenvisum, dat een maand geldig was. Hiji had reeds eerder verscheidene bezoeken aan de Sowjet-Unie gebracht. Naar het Sowjet-ministerie aan de ambassade mededeelde, zou hij enkele dagen geleden zijn gearresteerd. Nadere bijzonder heden wilde het ministerie niet mededelen. Volgens een woordvoerder van de ambassade zou prof. Barg hoorn op 12 oktober het laatste zijn gezien, n.l. tijdens een con cert van een Amerikaans orkest in Tiflis, de hoofdstad van de republiek. BUS IN DE SLOOT Gisteravond omstreeks half tien is een bus van de Westlandse Stoomtram Maatschappij rijden de van Delft naar Naaldwijk op de Kijekerweg te De Lier in een brede sloot terecht gekomen. De 25 inzittenden hebben zich drijf nat, maar gelukkig zonder letsel, door de nooöluiken van de bus in veiligheid kunnen brengen. DE GEVLUCHTE DUITSERS De twee Duitsers, die er van worden verdacht met 330.000 Donderdag 14 november HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overzicht aansl.Lichte gram.; 9.00 Gymn.; 9.10 De Groenteman; 9.15 Klassieke muz. (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Praatje; 11.15 Omroepork.; 11.45 Voordracht; 12.00 Dansorkest en zangsolisten; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte orkestmuziek (gr.); 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursber.; 13.30 Licht instrumentaal en semble en zangsolist; 14.00 Mo derne muziek; 14.35 Radio Re vue (herh. van dinsdagavond j.l.); 15.30 Klass. en moderne liederen; 16.00 Voordracht; 16.20 Lichte gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Gesproken brief; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel ac tueel; 18.20 Uitzending van de P. v. d. A.; 18.30 Promenade orkest en solist; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Sportparade; 19.30 Lichte orkestmuziek en zangsoliste; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianorecital door drie winnaars van de jubileum wedstrijd Prijs- spel 1963; 21.10 De zaak-Mar- morek, hoorspel; 22.15 Blok fluit-recital; 22.30 Nws en med.; 22.40 Actualiteiten en beursber.; 23.05 Nieuwe gram.; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Lichte gram.; 7.30 Strip voor de jeugd; 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Concilie-journ.; 8.25 Amus. muz. (gr.); 8.50 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Klass. gram.; 10.30 Klass. or kestwerken (gr.); 11.00 Voor dfe zieken; 11.45 Lichte gram.; 12.15 Gesprek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Praatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Gitaarspel; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Licht ensemble; 14.35 Hoorspel; 15.25 Lichte gram.; 15.45 Lichte gr.; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Klass. en moderne kamermuz.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 School- zang; 17.45 Country and Western muziek (gr.); 17.55 Meisjeskoor en licht instrumentaal sextet; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Lichte gram.; 18.50 Sociaal perspektief; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Praatje; 19.15 Geestelijke liede ren (gr.); 19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte gram;; 20.00 Een holland- se familie in de franse tijd, hoor spel (deel 9); 20.40 Gevar. pro gramma; 22.00 Kerkorgelcon cert; 22.30 Nws; 22.40 Avond overdenking; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Pedagogische etherleer gang; 23.30 Viool en clavecimbel; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Variété-muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Latijns-Ameri kaanse muziek; 12.50 Beursber.; 13.00 Nieuws en weerber.; 13.15 Kamermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 15.45 Zuidameri- kaanse muziek; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Muziek en zang; 16.50 Gram.; 17.00 Nieuws en weerber.; 17.15 Voor de kinderen; 17.50 Negro- Spirituals; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesport- berichten; 18.30 Kamermuziek; 19.00 Nws, weerber. en radio kroniek; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Festival van Vlaanderen: Oratoriummu- ziek; 22.00 Nws; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Volksmuz.; 23.00 Nws; 23.05 Operamuziek 23.55 24.00 Nws. T elevisieprogramma's. NED. T.V.: 15.00 Journaal; 15.15 De wereld van Jacqueline Kennedy; 15.4516.00 Pauze; 16.0016.45 Film voor de kleu ters; 19.30 Alles draait om moe der: 't begon met een aanrijding, T.V.-feuilleton; 19.55 Het Man neke; 20.00 Journaal; 20.20 Ac tualiteiten; 20.35 Vijftien rozen, éénakter; 21.05 De geschiedenis van de koning en de wijze vrouw (Die Kluge), opera van Carl Orff; 22.20 Dagsluiting; 22.3522.40 Journaal. BELGIë (VI.): 19.00 Gastpro- gramma; 19.30 De Flintstones; 19.55 Sport; 20.00 Journaal; 20.20 Vrachtwagens in de woestijn, reportage; 21.20 Fiesta Gitana; 22.05 Journaal; 22.15-23.20 Kon rad Adenauer vertelt. gestolen Marken naar Neder land te zijn gevlucht en die zich per taxi van Venlo naar het sta tion Nijmegen lieten brengen, blijken slechts korte tijd in Nij megen te zijn gebleven. Uit het onderzoek van de politie is ge bleken. dat ze in de stationsres tauratie iets hebben gegeten en daarna de restaurateur hebben gevraagd voor hen een taxi te bellen. Hoewel de trein gereed stond, blijken ze opdracht te hebben gegeven zich per taxi naar het station Utrecht te laten brengen. SCHADEVERGOEDING GEËIST WEGENS VISSTERFTE De firma W. Kok te Spaarn- dam heeft de gemeente Haar lem, het Hoogheemraadschap Rijnland en de staat der Neder landen verantwoordelijk gesteld voor de ^sterfte van een grote partij paling als gevolg van wa tervervuiling. De firma eist een schadevergoeding van ƒ200.000. De firma stelt dat het Hoog heemraadschap Rijnland het door rioollozing verontreinigde stadswater wegmaait en langs haar visopslagplaats naar het Noordzeekanaal afvoert GRIEK GEDOOD BIJ AANRIJDING De 27-jarige Griekse fabrieks arbeider Th. Z. is maandagnacht in het Academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan de ver wondingen, die hij maandag op liep bij een aanrijding. De Griek die een motor be stuurde reed maandagmorgen de Kanaalstraat in Utrecht op, zonder acht te slaan op het ver keerslicht dat op rood stond. Hij kwam toen in botsing met twee personenauto's. BEKEURING WEGENS DRONKEN VAREN De rijkspolitie te water te Amsterdam heeft maandagavond proces-verbaal opgemaakt tegen de uit drie koppen bestaande bemanning van het uit de pro vincie Groningen afkomstige kustvaartuig „Democraat", die alle drie onder invloed van ster ke drank bleken te verkeren. In de Vlothaven bracht de kust vaarder bij het verhalen schade toe aan een aantal meerstoelen en een binnenvaartuig, waarop de politie een onderzoek instel de. De schade is nog niet pre cies vastgesteld, maar loopt waarschijnlijk in de duizenden guldens. De reden van het feestje aan boord is niet duide lijk geworden. Gouden Omega .met gouden armband Een Omega dameshorloge is een precisie-instrument ontworpen als een sieraad. In de oogverblindend fraaie collectie vindt u even zovele „daagse" als gala-Omega's; zowel sportieve als z.g. cocktail-modellen. Pijnlijk nauwkeurig. Het uurwerk van elk Omega dameshorloge is even zorg vuldig gefabriceerd als het uurwerk van het Omega herenhorloge. Deze accuratesse betekent voor een horloge het verschil tussen volmaaktheid en middel maat - tussen nauwkeurige en slordige tijdmeting. Elke dames-Omega is even goed als de heren-Omega - èn... mooier! Een mensenleven lang. Elke Omega is geconstrueerd om een leven lang dienst te doen. Daarom heeft een Omega de klassieke lijnen die nooit vervelen. Een Omega is een voorbeeld van goede vorm geving en daardoor van een schoonheid die door geen mode wordt bedreigd. Een Omega is een ideaal geschenk. De levensduur en nauwkeurigheid, de schoon heid en de naam maken een Omega tot een ideaal geschenk. De grote ver scheidenheid in modellen maakt dat u steeds een persoonlijke keuze kunt doen en een sieraad kunt kiezen dat past bij de vrouw die het zal dragen. Als u een dame een horloge geeft, zorgt u dan, dat er Omega op staat. Want aan de glans van een prachtig horloge voegt u dan de schittering toe van een beroemde naam. Waar is Omega verkrijgbaar? Omega dameshorloges vindt u alleen bij de beste horlogers, door Omega uitgekozen om dat zij uw vertrouwen verdienen. Voor hen is de verkoop en het onderhoud van Omega horloges een erezaak. Zij kunnen u de hele, enorme Omega-collectie tonen. Een van hen is waarschijnlijk de beste juwelier in de stad waar u woont. Onvoorwaardelijke garantie. Een Ome ga horloge wordt onvoorwaardelijk gega randeerd. De Omega garantie dekt elke beschadiging en storing. Deze garantie blijft een jaar van kracht en geldt in alle vrije landen, onverschillig waar het horloge werd gekocht. Voor geen enkel ander horloge wordt deze garantie gegeven. Constellation Chronometer Grootst mogelijke precisie. Wa terdicht, schokvrij, automatisch. Zonder datum: Goud 825.- Edelstaal f350.- Goud op edelstaal f444.- Met datum: f915.- rcsp.f380.- enf475.- O mega Seamaster de Ville. Grote precisie en elegante kast. Waterdicht, automatisch Goud 650.- Edelstaal f260.- Goud op edelstaal f335.- idem met datum f710.- resp. f 290.- en f365.- Niel automatisch vanaf f 195.- Omega Sapphette. Eenpreci- sie-horloge, dat bovendien uit munt door schone vorm. In plaats van een glas beschermt een als briljant geslepen synthetische saf fier het uurwerk. Uw juwelier heeft de nieuwste modellen, met of zonder gouden band. door MILLY GANZ 126) 1 SLOT Diepe stilte volgde er op die woorden van' Michaël. In die stilte begonnen buiten de kerst klokken te luiden. Eerst met een lichte jubeltoon de kleinste, die altijd het eerst wilde zijn, daar na de bescheidener tweede, de bedachtzame derde en tenslotte, zwaar en dreunend, Christens lievelingsklok, de grote Susan na, waarnaar hij in een over moedige gril jaren geleden zijn op één na oudste kind gedoopt had. Dichter en dichter wer velde en danste de sneeuw voor de ruiten. „Kom nu, vaderWe zullen ons kerstfeest gaan vieren." Fee boócT de dokter haar arm aan en gezamenlijk liepen zij de gang door. Steunend op zijn stok en op de arm van Fee, bleef Christen op de drempel van de huiska mer staan. Stil keek hij naar de kerstboom, die tot aan het pla fond reikte: een geschenk van de boeren van Leenhof. Het schijnsel van de kaarsjes speelde over zijn gezicht en toverde een zwakke kleur van zijn vroegere gezondheid op de ingevallen wangen. Een ogenblik lang dacht hij dat hij droomde, of al ge storven was en het paradijs be trad. Zachtjes leidde Fee hem naar binnen. „We zullen nu ons kerstliedje van vroeger spelen, vader", zei ze. Nog altijd niet in staat zijn gedachten te ordenen, zonk Christen in de leuningstoel die voor hem klaargezet was naast de kerstboom. Hij zag Fee de viool opnemen en Michaël plaats nemen voor de vleugel van zijn moeder en hoorde de geboorte zang van de goddelijkste aller mensen door de vertrouwde, ge liefde kamer weerklinken: Stille nachtHeilige nachtTerwijl de viool van Fee zong en de eer biedwaardige piano over som mige tonen struikelde en andere helemaal wegliet, omdat zij al lang gestorven waren, doemde er een visioen voor Christen op: hij zag voor het oudmodische, roodgelakte instrument, waarin de flikkerende lichten van de kerstboom zich weerspiegelden, een jonge, tere gestalte zitten. Haar kleine gezicht was vervuld van aandacht en de oogleden met de lange, donkere wimpers neergeslagenMet zachte aan slag grepen haar slanke, witte vingers in de toetsen. Achter haar, met de handen op haar schouders rustend, stond de stijfkop de nar van zijn hart en zag hoe de gemeenschap pelijke weg, die hij aan de zijde van zijn lieve vrouw in een stra lend licht zou afleggen, zich voor hen uitstrekte, bestrooid met de mooiste rozen, die het leven geeft. Het lied was uit, het visioen vaagde weg en Fee legde de viool neer. En nu zweefde er een nieuw droomgezicht door de ruimte in het vertrek. Michaël zag Weide- hof stralend en welvarend in de zon gebaad liggen. Mensen, die genezing zochten, liepen vor blijde hoop en vol vertrouwen door de heldere, vriendelijke vertrekken of rustten in het zon- en schaduwspel van de oude tuin. Naast hen bewoog zich, helpend en troostend, de gestalte van een invalide, iemand die de nar geweest was van zijn hart, maar koning der liefde. De dromerige blik van Mi chaël trof die van Catharina. Zijn zuster glimlachte hem met een blik van verstandhouding toe. Toen knikte zij zachtjes: zo is het goed, Michaël Het laatste kaarsje stond op uitgaan. Daarna zou het donker wor den. Doch plots verscheen in de deuropening Ursula: een grote, stralende kaars, hoog opgeheven in haar hand. En maar praten Een jonge Spanjaard, Francis Dumont, heeft het gepresteerd om 24 uur en 45 minuten achter een te praten. Hij begon, als medewerker aan een liefdadig heidstombola in Granada, zon dagmiddag 17.00 uur te praten en hield pas maandagmiddag om 17.45 uur zijn mond. Dumont stopte alleen van tijd tot tijd 15 seconden om wat te drinken, vooral punch waarvan hij zeven tien glazen naar binnen sloeg. Twee artsen en enkele verpleeg sters hielden een oogje in het zeil. VERENIGDE STATEN ZULLEN VERPLICHTINGEN JEGENS WEST-DUITSLAND NAKOMEN De Westduitse minister van Defensie Von Hassel heeft dins dag in een bijeenkomst met de christen democratische bonds dagfractie medegedeeld dat uit de besprekingen, die 'hij in de afgelopen dagen heeft gehad met de Amerikaanse onderministers van Buitenlandse Zaken Ball en Bundy,, is komen vast te staan, dat de Verenigde Staten hun militaire verplichtingen jegens de bondsrepubliek zullen nako men. De gevechtskracht der Amerikaanse troepen in West- Duitsland zal ondanks de opera tie „Big Lift" niet worden aan getast. De Amerikaanse regering is wel voornemens de 40.000 man ravitailleringstroepen, die in 1961 ten tijde van de Beriijnse crisis naar Etiropa werden gezonden, terug te trekken. Minister Von Hassel heeft, naar hij verder mededeelde, de Amerikaanse gasten in kennis gesteld van de bereidheid der bondsrepubliek om haar wapen aankopen in de Verenigde Sta ten uit te breiden, als bijdrage aan het streven der Amerikaan se regering om het tekort op de betalingsbalans weg te werken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5