Prijsstijgings-epidemie moet eerst uitwoeden! BEURSOVERZ1CHT Weer of geen weer weer is het altijd Eric de Noorman - De eerloze krijg Sportnieuws STRAAL- KACHELS RADIO de BUCK Woensdag 13 november '63 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Het is duidelijk dat door het toestaan van de ferme loonsverhogingen, die aanstaande zijn, de prijsstabilisa- tie-politiek van de regering aan flarden is gescheurd. Het zal ditmaal de regering zelfs niet lukken om de hoogte van de eerste kosten van levensonderhoud in evenwicht te houden. Dat merken wij nu reeds: het brood is in prijs ge stegen, de melkprijs gaat tegenwoordig maandelijks met een cent per liter naar boven, de margarine Vordt duur der en kijken wij eens in de etalages van de kleding magazijnen, dan ontdekken wij prijsstijgingen, die va riëren van 5 tot circa 18 Alle meelspijsgrondstoffen zijn reeds maanden in stijgende lijn, de verschillende soorten vlees zijn niet minder door de inflatie aangetast en over de kolenprijs hoeven wij niet eens meer te pra ten. EEN DURE WINTER VOORBARIG OF ONVERMIJDELIJK? GEVOLG VAN DE ROOFBOUW WIE BETAALT HET GELAG? PRIJSSTOP ONMOGELIJK KRASSE ZEEMAN Meany ijvert voor 35-urige werkweek Staking bij Braziliaanse olieraffinaderijen Nieuwe nationalisaties in Egypte Marktberichten altijd elegantAin een. pantalon VAN DER SNEPPEN (Van onze sociaal-economische medewerker) De afgelopen strenge winter kost de gemeente Rotterdam an derhalf miljoen gulden extra. De begrotingspost ..sneeuwruimen en gladheidsbestrijding" moet, ten minste zo blijkt uit een raads stuk, met dit bedrag verhoogd worden. Bovendien willen B. en W. de beschikbare bestrijdings middelen uitbreiden wat nog eens 185.000,— gaat kosten. Slaan wij de blik naar de meer duurzame produktiemiddelen, dan is er op de vrije woning markt aan de prijsstijging prak tisch geen einde. Is het een Wonder dat door deze beweging ook het huurüront doorbroken zal worden? Gaan wij hout ge bruiken dan moeten wij meer be talen dan een half jaar geleden Vanzelfsprekend werkt dit door op do meubelprijzen. die naar onze mening oen opwippertje van circa 5 hebben gekregen. Vloerzeil en vilt namen een vlucht van 4 In dc sector dienstverlening en algemene onkosten vinden wij prijsaanpassingen voor water en huisvuilrechten. de kranten moe ten financieel beter worden ge waardeerd. Wii mogen er van overluigd zijn dat wij nog maar aan het begin staan want de in flatoire gevolgen van de loon stijging moeten op dit moment hun uitwerking nog beginnen. Is al deze prijsstijging een voorbarig vooruitlopen od de on ontkoombare loonsverhoging? Dat is beslist niet juist. Wij kun nen moeilijk aan de indruk ont- kpmen dat de kostenstijging bii dc lagere en centrale overheid 'teb toch'Warén gekomen. Die ko men altijd iets achteraan sukke len, omdat eerst in een later sta dium ontdekt wordt dat een be groting niet sluitend is te krij gen. De ontwikkeling van de laatste maanden kan dan dienen om de t- werkelijke oorzaak te camoufleren. Een tweede oorzaak ligt od de wereldmarkt van grondstoffen. De prijzen hebben daar enkele jaren onder druk gelegen. Deze druk was van groot nadeel voor de grondstoffenlanden. Deze zien nu tot hun vreugde dat de wereldmarkt voor vele tropische produkten een beter beeld gaat vertonen. Koffie, cacao, thee en suiker ontmoeten een betere vraag en deze ontwikkeling komt dus als internationale factor het nationale beeld versterken. Dc derde oorzaak voor het los schieten van het prijzenfront ligt in de roofbouw die in de af gelopen jaren op vele winstmar ges is gepleegd. Teneinde de looneisen binnen de perken te houden, hebben de ondernemers in vele bedrijfstakken er naar gestreefd vele lastenstijgingen, die hebben plaatsgevonden, op dc winst tc laten duiken. Aan veel van die marges is thans niets meer te plooien, zodat elke kostenstijging moet worden doorberekend. Veel ondernemers hebben de loonrem moeten los- werpen, zij aarzelen nu ook niet de prijzen te laten gaan. Het moet tenslotte uit de lengte of uit de breedte komen 1 Twee bijzondere factoren moe ten in de prijsbeschouwing niet uit het oog worden verloren. De eerste daarvan betreft het ver loren gaan van het prijsinzicht bij liet publiek. De ontwikkeling gaat nu zo snel dat de vragers hun houvast, op de markt kwijt raken Daarvan maken helaas een aantal ondernemers mis bruik om nu te profiteren zodat het publiek ondanks de prijsver hogingen met grote nuchterheid zijn keuze moet blijven doen Als producent maar ook al.s consument dragen wij grote ver antwoordelijkheid voor het ni veau waarop het prijspeil nu ,,op de plaats rust" zal houden. De ondernemers hebben hier de grootste verantwoordelijkheid omdat zij* in hun omzet uitein delijk het gelag zullen moeten betalen. In de tweede plaats moet ern stig de vraag worden gesteld of en in hoeverre er prijsbeheersing moet plaatsvinden. Ons kabinet schijnt van opvatting te zijn dat een partiële prijsstop, dus voor bepaalde artikelen, noodzakelijk zal worden, daarvan is de brood prijs al het slachtoffer gewor den. Dat lijkt verstandig omdat brood tot de eerste levensbe hoeften behoort Wij zijn echter van mening dat een dergelijke maatregel in de eerste plaats on_ rechtvaardig is tegenover de bakkerswereld. Die staat nu als eerste verdachte van prijsopdrijT ving getekend. In het verleden is de prijsstop voor brood ge kocht voor de ondergang van honderden kleine bakkersbedrii- ven en ten koste van een goede bezorging van brood, die nu al met horten en stoten gepaard gaat. Een beperkte prijsstoo leidt dus tot willekeur en zij is daarom onrechtvaardig. Daar kan onmiddellijk aan worden toegevoegd dat een vol ledige priisstop een onmogelijke zaak is. Er zijn geen mensen om deze té controleren en zij zal toch grotendeels weer moeten worden opgegeven. Onze hoop moet erop geves tigd zijn dat de kostenstijging de export enigszins zal afremmen. Hierdoor wordt het aanbod van goederen op de binnenlandse markt ruimer en worden urijs- veriiogingen geremd. Vervolsens zal de invoer van vele artikelen door de kostenstiigin? gemakke lijke worden. Ook uit die hoek wordt het aanbod vergroot. Bo vendien zullen de prijsstijgingen 'elf de kooplust wel gaan rem men. Om deze reden moet het kwaad even uitwoeden totdat een nieuw evenwicht zichtbaar wordt. Op dat moment kunnen de uitwas sen worden bestreden. Tot zo lang blijft, het incidenteel afkon digen van een priisston voor de regering een notsierliike verto ning. Wjl tenslotte de regering CTezag vinden met nriismaatrege- ien dan moet zij die allereerst toepassen op alle heffingen en dienstverlening in de openbare sector. Omdat wij de daaruit ont stane tekorten toch vroeg of laat weer terug vinden op onze belastinehilietten, ligt ook in dit soort maatregelen weinig dat aantrekkelijk is. Drs. HERMES. (Nadruk verboden) William. Willis, een 70-jarige Amerikaan die na ruim drie maanden op de Stille Oceaan te heb tan rondgedreven, als ver mist te boek stond, is dinsdag op de westkust van het eiland Samoa geland. Toen hij gezond en wel uit zijn met drie drijvers uitgerust vaartuig stapte was hij teleurgesteld niet zijn doel, Syd ney, te hebben bereikt. Hij had het moeilijk gehad toen de twee roeren van zijn vaartuig waren gebroken. De laatste drie dagen had hij elk kwartier een S.O.S. uitge zonden. Maar hij wist niet dat zijn zender in het ongerede was geraakt. De stars en stripes had hij omgekeerd in de mast ge hangen, bij wijze van noodsein. Toen hij Samoa naderde, merkte een loodsboot op dat het vlot in nood verkeerde. Vóórdat de boot hem bereikte, was Willis er echter in geslaagd zijn bijna niet te hanteren vaartuig door een nauwe opening in het rif naar rustig water te sturen. Een politieman ging te water om hem te helpen, maar Willis wil de van geen hulp meer weten. Na al zijn moeilijkheden zou hij de laatste meters ook wel zelf klaren. Zijn vlot van tien bij zeven meter, met twee masten, heeft niet veel schade opgelopen. De krasse zeevaarder-onder zoeker-schrijver is in Duitsland geboren. Hij begon deze reis op 5 juli in Peru. Vorige maand verloor hij het radiocontact met de wal en met zijn vrouw in Dos Angeles. Negen jaar geleden legde hij met een vlot uit Balsahout, „The seven sisters", 6.400 mijl van Amerika naar Samoa af. Hij schreef er een boek over en met de opbrengst daarvan financier de hij deze laatste tocht. Zijn nieuwe vlot noemde hij „Age Unlimited", waarmee hij wil aanduiden dat leeftijd geen rol speelt. „De meeste mannen van mijn leeftijd hebben zestien ver schillende hartkwalen, maar daar doe ik niet aan mee". Willis wil in Apia zijn roeren laten herstellen en dan de reis naar Australië vervolgen. VOETBAL PSV OP VOLLE STERKTE TEGEN SPARTAK PLOVDIV Tony Allemann had er maar weinig woorden voor nodig. „Ze kunnen er beter meteen aard appelen op poten", stelde de rossige Zwitserse oud-interna tionaal laconiek vast, toen hij I gistermiddag met het ongelijke, schaars met gras begroeide veld van Spartak Plovdiv kennis maakte. Trouwens de PSV'ers, uitgerust van de vermoeiende reis, kregen bij de middagtrai ning helemaal geen al te beste indruk van de „bezittingen" van Spartak. Nauwelijks waren de spelers onder opvallend grote publieke belangstelling in actie gekomen, of twee harde knallen gaven aan dat de club uit Plov div twee ballen minder rijk was. Een kleine anderhalf uur heeft Bram Appel zijn spelers in het zonnige stadion het was prach tig warm najaarsweer bezig gehouden met lichte oefeningen. Appel heeft de ploeg, zoals te verwachten was, op volle oor logssterkte kunnen opstellen. Het elftal, dat hedenmiddag in de eerste wedstrijd voor de 2de ronde van de Europa-cup tegen Spartak zal uitkomen, ziet er als volgt uit: Doel: Ger Bals; Achter: Peter Kemper en Toon Brusseiers; Midden: Fons van Wissen, Roel Wiersma en Miel Pijs; Voor: Piet Giesen, Pierre Kerk- hoffs, Bert Theunissen, Gerard Hoenen en Tony Allemann. Steun voor PSV uit Istanbul Niet. alleen zal PSV in zijn moeilijke wedstrijd tegen Spar tak Plovdiv de steun hebben van de 35 supporters, die met het chartervliegtuig naar Bulgarije zijn gekomen en tijdelijk in So fia verblijven. Voor zes actieve PSV'ers, die al jaren domicilie houden in Istanbul was de ont moeting Spartak—PSV bijna een thuiswedstrijd. Dinsdagmiddag zijn zij na een 400 km lange reis in Plovdiv aangekomen tenein de hun favorieten na jaren weer eens in actie te zien. Donners kocht antiek.... Rijker en armer zal Ger Don ners, de donkere PSV-reserve, donderdag de terugreis van Plovdiv naar Eindhoven maken. Rijker omdat hij dinsdag plotse ling de kans kreeg een uniek stukje antiek in het oude Zuid- bulgaarse stadje te kopen. Ar mer, omdat zelfs het budget van een semi-prof niet toereikend bleek voor de gewenste aan schaf. Het fraaie jasje van de PSV'er had echter inmiddels Bulgaarse bewondering opgewekt. Een groot aantal leva's kwamen op tafel en het jasje veranderde van eigenaar, waarna Donners het voorwerp van zijn keuze toch het zijne kon noemen. WEDSTRIJD VOOR SPORTTOTO VERVALLEN Omdat DWS en NAC hun bekerwedstrijd niet in Amster dam spelen doch in Breda, is deze wedstrijd voor de sport- toto van deze week vervallen. Als vervanging dient de ont moeting EnschedeZwartemeer, de eerste reserve-wedstrijd. Omdat het programma van toto no. 13 weer een groot aan tal bekerwedstrijden telt, dient men er rekening mee te houden dat het resultaat, dat na twee maal 45 minuten spelen bereikt is, geldt. Gelijke spelen zijn dus mogelijk. Philips favoriet, scheepvaartwaarden vast De twee belangrijkste gebeur tenissen op het Damrak zijn gis termiddag geweest de vaste ten dentie voor Philips en voor die van de scheepvaartaandelen. Philips werd nog steeds ge vraagd door het publiek en Zwitserland. Een belangrijk feit in de Philipshoek was dat Ame rika wederom verstek liet gaan met verkooporders. Dit bracht het fonds bij de opening op 154,50, tegen een vorige slot- prijs van 151,20 om daarna wederom op te lopen tot 154,70. De vaste stemming in Philips is gebaseerd op de verwachting, dat de derde kwartaalcijfers 1963, die deze week door het concern zullen worden bekend gemaakt, zeer goed zullen zijn. Kon. Olie verbeterde 60 cent tot 167,50. Hiermede werden de maandag gepubliceerde gunstige derde kwartaalcijfers van de Kon./Shell-groep alsnog ge honoreerd. Verder waren Uni lever en AKU's bij de opening fractioneel lager, terwijl Hoog ovens op 574 1 punt hoger in de markt lag. Unilever trok later op de middag aan tot 139,90 waarmee dit .fo^ds 30 cent bo ven de slotnotering van maan dag uitkwam. In de koers van AKU kwam weinig verandering meer. Behalve in de Philipshoek was de handel in de hoeken van de overige internationale waar den uiterst kalm. Aandelen K. L. M. werden hoger geadvi seerd op de gistermorgen gepu bliceerde derde kwartaalcijfers 1963. Daaruit bleek dat de winst in het derde kwartaal 16 min heeft bedragen, tegen 6,5 min in dezelfde periode over 1962. Er resteert echter nog een ver lies over de eerste 9 maanden van 1963 van 40,3 min. In de scheepvaartsector was de handel ruim met een vaste stemming. In bijna alle fondsen vond affaire piaats. Van Nie- velt-Goudriaan liep, als gevolg van aanhoudende speculatieve vraag, op van 12312 tot 127'/3. Scheepvaart-Unie verbeterde van 142 tot 143% (141%). De koers van maandag voor Van Nievelt was 122. Kon. Boot ging 3 punten omhoog tot 161' 2. Van de leidende cultures deed HVA van zich spreken door in een actieve markt op te lopen van 157 tot 158% (157'/s). De vaste stemming voor de scheepvaart aandelen was een gevolg van de sterke stijging van de vrachten- markt in de wilde vaart in ok tober, hoofdzakelijk door dc graantransacties tussen Rus land met Canada en de Ver enigde Staten. Verwacht wordt -A- Zes mensen zijn verdronken na liet kapseizen van een veerboot op de Nijl bij de Egyptische plaats Sohag. Er waren 120 personen aan boord. dat de vrachtenmarkt nog ver der zal stijgen. De staatsfond- senmarkt gaf een herstel te zien voor de nieuwste lening waarin op grote schaal werd gehandeld. Aandelen Du Croo en Brauns werden in de lokale afdelingen hoger geadviseerd op de komen de 5 pet 2,6 min converteer bare obligatielening. Beursindices 8/11 541.1 346.2 346.4 156.9 156.3 236.8 237.7 161.8 162.3 389.9 390.2 Int. conc. Industrie Scheepvar- Banken Handel, enz. Algemeen 11/11 12/11 541.4 543.8 347.5 159.4 237.5 162.4 391.9 Nabeurskoersen AKU: (505%) Hoogovens: (575) Kon. Olie: 167.20 gb—167.70 (167.30) Philips: 153.60—155.00 (154.80) Unilever: 139.50 gb140.30 (139.80) De stemming was lager. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0410.14 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.30' 2—3.35V2 Franse frank (100) 73.2573.75 Belgische frank (100) 7.167.21 Duitse mark (100) 90.2590.75 Zweedse kr. (100) 68.70—69.70 Deense kroon (100) 51.5052.50 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Zwitserse fr. (100) 83.15—83.65 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.42' a12.57 '/a Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92'/a6.O7V2 POSTZEGEL- PREMIER(E) In het postkantoor Kerkplein- Prinsestraat in Den Haag heeft de Nederlandse eerste minister mr. V. G. M. Manjnen, dinsdag ochtend vroeg de eerste kinder postzegels 3 963, waarvan de af beeldingen zijn geïnspireerd op kleuterversjes, gekocht van een kleuter, n.l. van zijn 4-jarige zoontje Paul, dat bij de verkoop werd geassisteerd door zijn moe der. Het was een tafereeltje waar bij natuurlijk de vers niet ont brak. De voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond A.F.L.-C.I.O., George Meany, zegt in een rap port, dat in de Verenigde Staten een werkweek van 35 uur moet worden ingevoerd als bijdrage tot een oplossing van het vraagstuk der werkloosheid. „De chronische werkloosheid leidt tot nationale zelfmoord en verlies van de vrij heid", aldus Meany in zijn rap port. dat hij donderdag zal over handigen aan het congres van het vakverbond, dat vrijdag door president Kennedy wordt toege sproken. De Amerikaanse presi dent heeft zich reeds uitgespro ken tegen de werkweek van 35 uur. Meany daarentegen is van oor deel, dat door een dergelijke werkweek werk voor allo arbei ders, negers inbegrepen, is ver zekerd. Het personeel van alle Brazi liaanse olieraffinaderijen is te middernacht in staking gegaan uit solidariteit met de stakende employés van een raffinaderij in Sao Paulo. CENTRIFUGE- MIELE SCHARPF A.E.G. HOOVER ZET ROBUSTA ACME PON ►de MUL BICO Vlooswijkstraat 7-9 Tcrneuzen Telefoon 3066 106. Ze speuren de grond af en inderdaad zien ze een vrij duide lijk spoor. Snel haasten ze zich naar de paarden en even later rij den de acht Noren langs het spoor, dat in noordoostelijke richting gaat. „We halen dat stel gemakkelijk in", gromt Guttorm, „want het is lopend." Erwin knikt grimmig... als hij maar eerst Camlech te pakken heeft... Ze schieten echter niet zo snel op als ze zouden willen, want het is op de harde grond niet ge makkelijk om het spoor te volgen, Meermalen zijn zij het bijster, en dan kost het veel tijd en moeite het weer op te vangen. De eerste dag krijgen ze hun prooi niet te pakken; de tweede en de derde ook niet. Steeds verder noord, waarts voert het spoor hen, hoger en hoger de berg op, tot zij op een gegeven ogenblik met de paarden niet verder kunnen. Ze stijgen af, laten één man bij de dieren achter en gsan te voet verder. Het spoor van Camlech en de Saksers leidt hen langs een steile, door omge vallen bomen bijna onbegaanbare, helling, maar in het lange gras dat hier groeit, kunnen ze het geluk kig zonder moeite blijven volgen. Als een ongrijpbare maar duidelij ke streep kronkelt het brede spoor omhoog, om zich dan tussen de bomen te verliezen. Hijgend berei ken de Noren de top van de hel ling en daar staan zij als aan de grond genageld stil... Vóór hen strekt zich een golvend heuvel landschap uit en daar als stippen zo klein, maar daarom niet minder onheilspellend, nadert een geweldi ge krijgsmacht... Maandag zijn in Egypte per decreet 178 maatschappijen gena tionaliseerd. In een aantal van deze ondernemingen had de Egyp tische regering sedert de „socia listische wetten" van 1961 al een belang van vijftig procent. Voor dc rest betreft het particuliere bedrijven. Er zijn tien scheep vaartmaatschappijen bij die tot de organisatie van het Suezka- nagl behoren, 139 binnenlandse vervoersondernemingen, drie mu nitie- en wapenfabrieken en zes tien handelsmaatschappijen. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag 2874 stuks vee aangevoerd, zijnde 240 vette koeien en ossen, 923 stuks ge- bruiksvee, 220 vette kalveren, 207 graskalveren, 913 nuchtere kal veren. 68 varkens,- 32 lopers, 6 slachtpaarden, 233 schapen ol lammeren. 32 bokken of geilen. De notering was als volgt: Vette koeien 2,40 tot 3,45: vette kalveren ƒ3,40 tot 3,95: nuchtere kalveren 1,55 tol ƒ1,90; slachtpaarden ,/'2,2o tol 2,80, alles per kg. Graskalveren ƒ260 tot ƒ450; lopers ƒ90 tot ƒ140; schapen ƒ100 tot ƒ140: lammeren ƒ100 tot 145; kalf- en melkkoeien 90o tot 1225; vare koeien ƒ600 tot ƒ880; vaarzen ƒ630 tot ƒ890; pinken 375 tot 600, allés per stuk. De aanvoer van vette koeien was als vorige week, handel tamelijk, prijzen als maandag. Vette kalveren werden korter aangevoerd, hogere prijzen, pri ma's boven notering. Graskalve ren werden ruimer aangevoerd, handel kalm, prijzen even stijver. De aanvoer van nuchtere kalve ren was iets minder, handel stroe ver, staande prijzen. De aanvoer van lopers en biggen was Iets groter, handel stug, prijzen on veranderd. Slachtpaarden werden aangevoerd als vorige weke, han del tamelijk, vooral jongere paarden hoger in prijs. De aan voer van schapen en lammeren was even kleiner, handel redelijk, hoger in prijs. Kalf- en melk koeien werden iets meer aange voerd, handel kalm en ruim prijs, houdend. Vare koeien hadden een tamelijke aanvoer met redelijke handel en wat stijver in prijs. De aanvoer van vaarzen en pin ken was klein, matige handel en goed prijshoudend. PHILIPS VENTILATORKACHEL DE NIEUWE MANIER VAN BIJVERWARMING. N00RDSÏR. 84-86 TEL. 01150-2573 ÏERNEUZEN Sporthandcl VLOOSWIJKSTRAAT 13 TERNEUZEN j

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3