DE VERMETELE DOKTER FEESTELIJK, FLEURIG TAFELDEKKEN! BEGIN METEEN TE SPAREN Londen keert rood gevaar in Guyana Binnenlands nieuws PRACHTIG ONTBIJTLAKEN MET 6 BIJPASSENDE BORDEN IN DEZELFDE KLEUR Duitse reclame-TV beïnvloedt koopgewoonten in Oost-Nederland Kijk wat U nu krijgt bij Blue Band! Een exclusief voor U ont worpen ontbijt-ensemble, bestaande uiteen royaal ontbijtlaken 6 bijpassende borden in dezelfde kleur. Het ontbijtlaken (130x160) is kleurecht en goedgekeurd door de Ned. Ver. van HuisvrouwenDe borden zijn van Maastrichts aardewerk. Dat zegt voldoende. Dit alles tezamen voor slechts f7.85+80 Blue Band zegels: bijna de helft van de winkelwaarde! r Dinsdag 12 november 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Wij kunnen de Eritten niet ontzeggen dat ze een talent heb - ben om hun koloniën met enige gratie naar de onafhankelijkheid te leiden. Daarbij stuiten ze de laatste tijd echter op gevallen die het uiterste van dat talent vragen met name Rhodesië, Ke nya in Afrika en Guyana in Afrika en Guyana in Zuid-Ame- rika. Dat laatste wordt ook met enige argwaan gadegeslagen door de Verenigde Staten en eigenlijk iedereen in de omrin gende landen. Het is met enig zelfbestuur begonnen, waarbij premier dr. Cheddi Jagan in grote moeilijk heden kwam door een langduri ge staking die het land in grote moeilijkheden bracht. Daarop wendde men zich tot Londen om een oplossing: de regering om dat de zaken haar uit de hand liepen, de oppositie omdat ze meende dat daar' een onpartij dige scheidsrechter zat, die bo vendien nog steeds het gezag heeft. Minister Duncan Sandys heeft de knoop doorgehakt op een ma nier die dr. Jagan ziedend van woede heeft gemaakt. Sandys besloot dat vóór Guyana onaf hankelijk wordt eerst weer nieu we verkiezingen gehouden moe ten worden, maar niet zoals naar het Britse voorbeeld vrij wel traditioneel is in de Engelse koloniën volgens het oude districtensysteem, maar volgens het systeem van 'evenredige ver tegenwoordiging. Waarom? Bij het districtenstelsel was het zo dat er vaak grote ver schillen in aantallen kiesgerech. tigden waren per district dat een afgevaardigde naar het parle ment stuurt. Daarvan profiteerde Jagan, die zijn aanhang voor namelijk heeft onder de bevol king van Indiase afkomst, die op het platteland woont. De opposi tiepartijen moesten het voorna melijk van de negroïde bevolking uit de steden hebben, die on danks hun groter aantal stemge rechtigden niet in een evenredig groter aantal districten zijn ver deeld. Bovendien hadden zij het nadeel dat de negerstemmen in de vele landbouwdistricten, waar een aanhanger van Jagan werd gekozen, eigenlijk verloren wa- ïen. De konsekwentie van het overstappen naar een kies systeem waarbij het totaal van de in het hele land uitgebrachte stemmen de doorslag geeft, is voor Jagan dat hij haast niet meer mag rekenen op een meer derheid in het parlement. Een goede reden voor hem om boos te zijn. Sandys voerde als een reden voor zijn besluit aan, dat hij op die manier poogde te bewerk stelligen dat de bevolking zich politieke ideeën zou gaan orga niseren in plaats van min of meer per ras-te stemmen. Inder daad is het nu zo dat een min derheid in een kiesdistrict vaak thuis bleef omdat ze toch niet sterk'genoeg was om in dat dis trict een overwinning te beha len; in de toekomst zal dat niet het geval zijn, omdat ook die paar stemmen hier en daar mee_ tellen in het landelijk totaal. In Castro's spoor Maar ongetwijfeld speelt bij minister Sandys ook de gedach te mee, dat het hoog tijd wordt dat dr. Jagan aan de kant komt te staan. Diens progressief he tende partij is sterk op Cuba ge oriënteerd, in de uitspraken van Jagan is vrij wat dat naar Mos kou riekt en de partij heeft een sterke organisatie opgebouwd volgens een model dat minder lijkt op een politieke partij daft wel op een onderneming die de macht helemaal in eigen hand wil houden. Zo bijvoorbeeld ont duikt een vakbond de regels van in- en uitvoer door een profijte lijke handel met Cuba en landen achter het ijzeren gordijn, iets dat die bond financieel wel ster ker maakt, maar het is toch een vreemde manier om een vakbond te voeren. Het lijkt meer op een socialisatie k la Cuba bij voor baat. Het ziet er naar uit, dat Mos kou niet zo erg veel hoop meer heeft met Castro een soort éta lage van het communistisch heil in te richten voor de ogen van de Zuidamerikanen. Een logisch alternatief zou Guyana zijn en vooral de Verenigde Staten vre zen daarvoor. De maatregelen van Sandys zijn ongetwijfeld ook mede door die vrees geïnspireerd. Blijft nog het gevaar dat, ook al is Jagan in de minderheid. Hij kan beschikken over de finan cieel sterke en straf georgani seerde beweging die hij heeft op gebouwd en die indien nodig als een staat in de staat kan fun geren. Daarmee kan hij het de huidige oppositie, als die na de verkiezingen volgens de nieuwe methode een regering moet vor men, nog geducht lastig maken, tot op de grens van een burger oorlog. Of wellicht wel over die grens: in een land waar de In diase bevolking en de negroïden zo van elkaar gescheiden leven met wederzijds wantrouwen lijkt die kans niet zo gering. (Nadruk verboden) De Duitse televisiereclame be- invloe'dt zeer sterk de koopge woonten van de consumenten in de Oostnederlandse gebieden, die door de Duitse televisiezenders worden bestreken. Dit is gebleken uit een onder zoek van de eindredacteur van de „Revue der Reclame", en de directeur van Makrotest-DussëT- dorp F. B. Neuman (dipl. psych.), die in de afgelopen maanden vele verkoopleiders en reclamechefs van grote Duitse ondernemingen, wier T.V.-spots op de Nederland se beeldbuizen verschijnen en consumenten, detaillisten, impor teurs e.d. interviewden. Het on derzoek werd gehouden ter ge legenheid van het feit, dat vol- MAN STAK LOTERIJGELD VAN ANDEREN IN EIGEN ZAK De politie te Heerlen heeft de 30-jarige koopman A. M. uit Heemstede aangehouden ter zake van overtreding van de loterij- wet, oplichting en verduistering. De man deed zich voor als ver tegenwoordiger van de Duitse Noord-West Lotto. Vanuit Neder land werden hem wekelijks lot toformulieren en geld toegezon den aan zijn contactadres in Rich- terich (Duitsland). Aanvankelijk zorgde M. voor doorzending naar de Duitse Lotto-organisatie, maar later eigende hij zich deze gelden toe. Hij zorgde ervoor dat zijn klan- ten in de waan bleven dat zij werkelijk in de Lotto meespeel den. Zij ontvingen wekelijks .hun afschrift lottoformulier en de winnaars kregen zelfs gewonnen geld uitgekeerd. Dit waren ech ter steeds kleine prijzen van en kele guldens. M. had enige hon derden deelnemers, bijna uitslui tend uit Randstad Holland, die hem wekelijks geld toezonden. Hoe groot het bedrag is dat in de zakken van M. is terecht ge komen, is voorlopig nog niet te becijferen. Zijn bruto inkomsten (uit de loterij) sinds september 1963 worden geschat op 600 gul den per week. De Heerlense recherche had hem een dag lang bij zijn gangen gevolgd. Bij zijn aanhouding vond men enige honderden enveloppen met lottoformulieren en ruim 500 gulden. De man is ingesloten in het huis van bewaring te Maastricht. DODELIJK ONGELUK OP OVERWEG Op een met automatische knipperlichten beveiligde over weg in de Veenweg tussen Pijn akker en Leidschendam/Voor burg is maandagochtend om kwart vóór elf een personen auto in botsing gekomen met de trein die om 10.25 uur van Rot terdam-Hofplein was vertrok ken. Bij dit ongeluk werd een van de inzittenden van de auto ge dood en een ander gewond. De auto werd totaal vernield. Een deel ervan kwam in een sloot terecht en de rest raakte onder de trein. Hierdoor is het treinverkeer in de richting Den Haag op het zogenaamde Hof pleinlijntje gestremd. De reizi gers worden nu met bussen ver voerd. De spoorwegen delen mee dat de knipperlichtinstallatie bij de overweg normaal werkte. Bij het ongeluk is omgekomen de 50-jarige veehouder N. J. Th. I Olieman uit Leidschendam. Bij een nader onderzoek blijkt dat er bij dit ongeluk geen an dere inzittenden van de auto werden gewond. MAN VERDRONKEN De 56-jarige machinist J. H. Schultze, Eissenbahnstrasse 47, Duisburg, lid van de bemanning van de sleepboot „Frauenlob XIII", wordt sinds 8 november vermist. De politie neemt aan dat de man, die vrijdagavond na het eten van boord ging, te water is geraakt en verdronken. Zaterdag en zondag is naar zijn lichaam tevergeefs gedregd. VEERTIG DIEFSTALLEN UIT AUTO'S OPGEHELDERD Met de aanhouding van de 22- jarige varensgezel C. N. B. en de 24-jarige loswerkman L. van S., beiden uit Den Haag, heeft de Haagse politie minstens veertig diefstallen van radio's uit auto's, gepleegd in de afgelopen twee maanden, opgehelderd. In sep tember en oktober werden op vallend veel radio's gestolen uit auto's. Het aantal autodiefstallen op zichzelf was in oktober ook al bijzonder hoog: namelijk 76 tegen gewoonlijk 30 a 40 per maand. De voorkeur voor radio's was evenwel zeer opvallend. Uit de grote massa mogelijk heden selecteerde de Haagse po litie de naam van Van S., die nog een week gevangenisstraf tegoed had voor soortgelijke feiten. Op 17 oktober werd hij aangehouden om deze straf uit te zitten. In die week werden vrijwel geen ra dio's uit auto's gestolen. 'Nog de eerste nacht, nadat Van S. weer op vrije voeten was, werden niet minder dan zes radio's gestolen uit auto's, die slechts enkele honderden meters van elkaar stonden. Twee dagen later volg de de politie Van S. en zijn vriend, de varensgezel. Hoewel niets van diefstal bleek, werden zij aangehouden. De auto, waar in zij reden, hadden zij gekocht in een woonwagenkamp en be taald met o.m. een radio. In het kamp hadden zij ook nog twee radio's verkocht. Voorts hadden zij inbrekersgereedschap in de auto liggen. Het tweetal bekende in totaal veertig diefstallen. De recherche vermoedt, dat het er wel meer geweest zullen zijn. Verdacht van opzettelijke he ling zijn voorts aangehouden de 45-jarige koopman K. C. H. en een 17-jarige leerlingschilder. Zij hebben vrijwel het grootste gedeelte van de buit opgekocht. Anderen worden verdacht van geldheling. gende week ook een deel van Den Haag van deze reclame kennis zal kunnen gaan nemen (draad televisie). De onderzoekers menen dat de invloed van de Duitse reclame televisie (30 pet. van de Neder landse bevolking kan deze recla me thans reeds zien) vooral in sommige branches groter is dan velen vermoeden of willen toe geven. Het Nederlandse bedrijfs leven beschikt niet over het medium en de onderzoekers be schouwen zulks als een „ver bijsterende handicap". Het onder zoek werd ook gehouden, omdat metingen hieromtrent nog nim mer werden gedaan. De resul taten zijn gepubliceerd in de „Revue der Reclame" van 6 no vember. Japan weigert Pakistan landingsrechten Naar maandag in Karatsji en Tokio is bekend gemaakt, heeft Japan aan Pakistan landings rechten geweigerd voor lijn vluch ten via China, met het oog op de „politieke consequenties". Op 29 augustus j.l. sloten Pakistan en China een lucht vaartovereenkomst. India heeft reeds eerder gewei gerd aan Pakistaanse vliegtuigen toestemming te geven via het In dische noordoostelijke grensge bied naar China te vliegen. Sir Alec leider van de conservatieve partij De nieuwe Britse premier sir Alec Douglas Home is tot leider van de Britse conservatieve par tij gekozen. Zijn verkiezing door het conservatieve „kiescollege", bestaande uit parlementsleden, toekomstige kandidaten bij ver kiezingen en leiders van conser vatieve partijafdelingen, ge schiedde met algemene stemmen. Ontbjjt-ensemble bij Blue Band KIES UIT DE KLEUREN OUD ROSE BLEU - ZACHTGEEL U KUNT OOK SPAREN VOOR ALLÉÉN HET LAKEN OF ALLÉÉN DE BORDJES 6 ontbijtbordjesf 3.50 40 Blue Band zegels Het ontbijtlaken: f 4.90 40 Blue Band zegels Vraag Uw leverancier een girobestelkaart zegel-envelop. Daarop vindt U alle bijzon derheden. li^-^IDit zegel vindt U op IK. 7 elk Pakie Blue Band. Sü= Angelsaksisch plan voor verovering van Berlijn in 1945 Generaal James Gavin, bevel hebber van de 82ste Amerikaan se luchtlandingsdivisie in de laatste wereldoorlog en tot voor kort Amerikaans ambassadeur in Frankrijk, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat de door MILL'S GANZ 125) Weer keek de dokter naar de kaart. Het was een keurige aan- bevelingskaart met een afdeling van Weidehof erop gedrukt. Daaronder stonden in sierlijke letters deze woorden te lezen: Privésanatorium voor hydrotherapeutische Geneeswijze Sonnwil Medische leiding: dr. Joost Christen. „Ja, dat zou weer een taak voor mij zijn", mompelde dok ter Christen een beetje afwezig voor zich heen, „een prachtige taak, waarvoor bet de moeite waard zou zijn nog jarenlang te leven." Toen wendde hij zich weer tot de kinderen: „Ik zie wel, dat jul lie mijn diepste verlangen naar nieuw werk in het beroep, waar ik zoveel van houd, geraden heb ben. Jullie willen mij helpen en daarovor dank ik jullie! Maar het onmogelijke kunnen jullie toch alleen maar gedroomd heb ben. Er gebeuren geen wonderen meer". Michaël glimlachte weer op dezelfde manier. „We hebben niet gedroomd, vader. Het is nu immers geen tijd om te dromen! Daarom hebben we gehandeld. Een beetje vermetel dat geef ik toe, en ook zonder je om toe stemming te vragen. Maar wij hebben de uren, waarin Fee je zo lang mogelijk moest rondrij den, gebruikt, om al de onge bruikte kamers van de Weidehof in huis een verschrikkelijk geha- blijfplaatsen voor je toekomstige patiënten. Als je op een gegeven ogenblik onverwacht naar huis zou zijn gekomen, zou je voor de huisdeur misschien een ver huiswagen hebben zien staan en in huis eenverschrikkelijk geha mer en gedaver gehoord hebben. Maar het is eenvoudig fantas tisch, dat je in je afgetrokken manier van leven van dit alles niets bemerkt hebt, zodat als ik het zeggen mag onze kerst verrassing volmaakt geslaagd is, Morgen, als het dag is, zullen we je rondleiden en je zult ver stomd staan als je ziet, welke geheimen onze goede, oude Wei dehof op het ogenblik binnen Amerikanen en Britten in 1945 van plan zijn geweest drie di visies boven Berlijn neer te la ten om de stad vóór de komst van de Russen te kunnen be zetten. De plannen werden voor bereid, aldus Gavin, die echter geen antwoord kon geven op de vraag waarom de geallieerden de Russen toch Berlijn hadden laten veroveren. Als wij gewild hadden, hadden wij Berlijn zon- zijn muren bergtAlles wat je voor je kuurmethode nodig hebt is aanwezig". „Alles echode Peter, die alles weer te lang vond duren en het veel te plechtig vond, „En", voegde hij er lachend aan toe, „de lijkkransen voor de ge storven patiënten lever ik na tuurlijk gratis." „Och jij, met je eeuwige lijk kransen!", mopperde Susi en gaf haar broer de gebruikelijke stoot in zijn ribben. „Jij hebt zeker liever bruids kransen, hè?", plaagde Peter terug. Christen moest glimlachen. „Kinderen, kinderen!", zei hij, jullie hebben dat allemaal prachtig bedacht. Maar jullie hebben toch blijkbaar vergeten, dat ik nu werkelijk een zeer ar me man ben. Zo'n inrichting moet een kapitaal gekost heb ben! Hoe zou ik. „Daar hoef je je geen zorgen over te maken, vader", ant woordde Peter met naïeve groot moedigheid. „Michaël en ik heb ben sinds kort goede betrekkin gen. Ik ben bevorderd tot hoofd tuinier en Michaël tot analist in de bedrijven van Eschenmoos. Natuurlijk is er een schuld zeker. Maar die rust op onze jonge schouders en dat is niet meer dan billijk. Wij zullen die wel weten te delgen! En voor verpleegsters hoef je je ook geen zorgen te maken. Daar voor heb je immers je dochters." Daarbij gaf Peter Susi een stoot in de zij, om haar aan te spo ren tegen haar vader te lachen der enige twijfel overen, zei hij. kunnen ver- Hongaarse arbeiders staakten Hongaarse bouwvakarbeiders te Fejer, in het westen van Midden-Hongarije, hebben 24 uur gestaakt uit protest tegen voor hen afgekondigde nieuwe arbeidsnormen. Het plaatselijke in plaats van weer beginnen te builen. Christen keek lang naar het portret van Mila. Toen dwaal den ziin ogen af naar Michaël en Catharina: „Maar hoe zal ik er ooit overheen komen, dat jul lie tweeën Hij kon de zin niet afmaken, want Michaël onderbrak hem: „Laat dat toch rusten, vader! Catharina wórdt uw assistente en trouwt later misschien met Eschenmoos. U weet, dat is een excellente knaap. En ik, ik ge loof dat ik me toch vergist heb met te denken dat ik mijn ge luk alleen maar in de medicij nen kon vinden. Ik -ben werke lijk erg blij met m'n nieuwe be roep. Ik had daar eigenlijk nooit zo goed over nagedacht. In alle geval: ook daarover hoef je niet bezorgd te zijn, vader." De dokter was opgestaan er stond dicht voor Michaël. Plot seling legde hij zijn handen op de schouder, keek hem diep in de ogen en zei langzaam, met bijzondere nadruk op elk woord: „Is dat ook wel waar, wat je daar zegt, Michaël?" Michaël werd rood en daarna doodsbleek. Hij aarzelde nau welijks merkbaar; maar toen strekte hij zijn gestalte kaars recht uit en antwoordde rustig en beslist: „Het is de waarheid vader." Terwijl hij dit zei, voel de hij een brandende gloed in zich opstijgen en voor zijn geest zonk voor goed de gedroomde wereld van zijn toekomst weg. (Wordt vervolgd.) dagblad, de „Fejer Megyei Na- plo", heeft de stakers verdedigd. „De arbeiders vreesden dat de nieuwe normen op een loons verlaging zouden neerkomen. De arbeiders staakten om hun rech ten, die naar hun mening waren geschonden, te beschermen. Het was niet hun schuld, dat zij hiertoe overgingen", aldus de „Fejer Megyei Naplo". De secretaris van de afdeling te Fejer van de Hongaarse com munistische partij heeft de be trokken arbeiders later ver zekerd dat de nieuwe arbeids normen niet als een loonsverla ging waren bedoeld. „Het is de bedoeling dat de arbeidspresta ties erdoor worden verbeterd", aldus de secretaris. DIEFACHTIGE ZWERVERS GEPAKT Een 24-jarige slager, een 29- jarige timmerman en een 21- jarige Duitse zeeman zijn dooi de rivierpolitie in Rotterdam aangehouden. Zij leidden een zwervend bestaan en sliepen veelal in plezierbootjes waar zij inbraken en alles wat zij ge bruiken konden meenemen. De Duitser, die in Amsterdam werd gearresteerd maar in Rotterdam is opgesloten, wordt er tevens van verdacht een televisietoe stel gestolen te hebben. DE JODEN IN DE SOWJET-UNIE Naar de mening van de voor zitter van het Amerikaanse Jood se congres, dr. Joachim Prinz, zullen de maatregelen in de Sowjet-Unie tegen de Joodse bevolkingsgroep leiden tot ge leidelijke verdwijning van het Joodse geloof, de Joodse cultuur en tradities in dat land. In een rede te Cleveland, in de Ameri kaanse staat Ohio, beschuldigde hij zondag de Russische autori teiten ervan, een officiële cam pagne „van vernedering, discri minatie en ontzegging" te voe ren tegen de drie miljoen Joden in de Sowjet-Unie.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5