De mijnramp in Japan lekker en gezond Strafvervolging tegen N.D.S-M. „Dat zei Chroesjtsjov niet" Demonstratie in Kasjmier De broodprijs HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN geschenk sets veer dm fimtsS WITTE KRUIS WITTE KRUIS Vliegend personeel van de K.L.M. zegt vertrouwen in de directie op Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 12 NOVEMBER 1963 19e Taargang No. 6074 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regete 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Japanse regering heeft be-f sloten onverwijld schadeloos stellingen te betalen aan de ge wonden en aan de nabestaanden van de 452 mijnwerkers die bij de ontploffing in de mijn te Omoeta het leven hebben ge laten. De minister van Arbeid heeft de totale kosten op 620 miljoen jen (ongeveer 6,2 miljoen gul den) geraamd. Er zijn 470 ern stig gewonden en tachtig licht gewonden. Voorts heeft de regering een commissie van deskundigen naar de plaats van de ramp gestuurd om het reddingswerk en de hulp aan de slachtoffers te coördi neren. Een nabij de Mikawa-mijn gelegen gymnasium is ingericht als moratorium. De doden lig gen hier in rijen wit-houten doodkisten. Nabestaanden zoe ken er naar de stoffelijke over schotten van hun dierbare do den. Wanneer deze zijn aange troffen, wordt er vaak een do denwacht bij de kist betrokken. Redders verklaren dat het gezicht van vaak zeer jonge kinderen, die snikkend over de kisten met stoffelijke over schotten van hun vaders of oudere broers liggen, hen nog meer getroffen heeft dan het verschijnen van verslagen fa milieleden bij de mijningang, nadat het eerste nieuws over de ramp bekend was gewor den. Een bij de mijningang dienst doende politieagent heeft een correspondent van „Reuter" het een en ander medegedeeld over het heldhaftige gedrag van red ders, die over en door het puin een gevaarlijke mijningang bin nendrongen. om gewonden te redden en doden naar buiten te brengen. Nabestaanden van de slachtoffers waren vol bewon dering voor deze redders, die hun werk, in het aangezicht van het dodelijke mijngas en het ge vaar voor nieuwe instortingen, verrichtten. Medeleven van de Paus Paus Paulus heeft inmiddels zijn medeleven betuigd met de gezinnen van de getroffen mijn werkers. Hij zond ook een groot bedrag aan geld, dat mede be doeld is voor de nabestaanden van de 163 mensen die bij de spoorramp op de lijn Tokio- Osaka om het leven zijn ge komen. Wat deze spoorramp betreft, die zich bij Soeroemi voordeed, is een commissie van onderzoek tot de slotsom gekomen, dat het ongeluk is ontstaan doordat een te zwaar geladen wagon van een goederentrein kapseisde en ge grepen werd door een passeren de personentrein. Beide treinen ontspoorden. Daarna reed een andere personentrein op de ra vage in. De minister van Verkeer heeft nog niet gereageerd op de ont slagaanvrage van de president directeur van de spoorwegen. Izvestia: Het' Russische regeringsblad Izvestia heeft zondag een ver klaring die premier Chroesjtsjov volgens „Amerikaanse en Britse persbureaus" omtrent Cuba had afgelegd, een grove vervalsing genoemd. Het blad schrijft, dat Chroesjt sjov volgens de Westerse pers bureaus tijdens een toast op 7 november heeft gezegd: „als de Verenigde Staten Cuba aanval len, zullen wij de bondgenoten van Amerika aanvallen die het dichtst bij onze grenzen zijn ge legen." (Adv.) Volgens de Izvestia zei de Russische premier echter: „Het is bekend dat Cuba slechts 90 mijl van de Verenigde Staten ligt. Maar het is ook bekend, dat enkele bondgenoten van de Ver. Staten nog dichter bij ons lig gen. Maar we denken er niet aan ze daarom aan te vallen." Het blad meldt voorts dat Chroesjtsjovs toespraak geen enkele bedreiging inhield, maar een pleidooi bevatte voor vreed zame coëxistentie, ontwikkeling van de betrekkingen tussen lan den met verschillende sociale stelsels en „ontmaskering van hen die zoals imperialistische kringen in de Verenigde Staten de normale betrekkingen met hun buurland Cuba willen ver vangen door zeeroverij". De Izvestia meent dat de woorden van Chroesjtsjov ver draaid zijn omdat „een van de liefhebbers van sensatie de mo gelijkheid zag ervan te profite ren en gelijktijdig de internatio nale sfeer te vergiftigen". Tass meldt naar aanleiding van het artikel, dat Chroesjtsjov ook nog zei: „Maar als de ver. Staten Cuba aanvallen zullen wij aan de zijde van Cuba staan." Westerse waarnemers meenr den zondag dat het artikel in de Izvestia een gevolg kan zijn van veronderstellingen in Westerse bladen in het bijzonder in de Verenigde Staten dat Chroesjtsjovs houding tegenover het Westen de laatste tijd weer gelijkenis vertoonde met die van het tijdperk van de „koude oor log". Zij achtten echter een ver gissing in de verslaggeving van een lawaaierige receptiezaal uit, niet uitgesloten. (Adv.) Belgisch koninklijk bezoek aan Zweden Naar in Brussel wordt verno men, zullen koning Boudewijn en koningin Fabiola van België waarschijnlijk het volgend jaar een officieel bezoek aan Zweden brengen. Een datum is nog niet vastge steld. Het bezoek zal echter ver moedelijk in mei plaatsvinden. (Adv.) PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten? Jaag hem eruit met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrlj en daardoor geen maagklachten. Russische ruimteplannen De Russische ruimtevaarder Nikolajev, die op het ogenblik met zijn vrouw, de ruimtevaar ster Valentina Teresjkova, in In- dië vertoeft, heeft maandag ge zegd, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik bezig is met de vervaar diging van een ruimtevaartuig voor het vervoer naar Mars of Venus van enkele ruimtevaarders en een grote hoeveelheid voor raden. De uitvoering van het project zou in „een nabije toekomst" ge schieden. De tocht naar een van beide planeten zou zeven maan den kunnen duren en de ruimte vaarders zouden er ongeveer 'n jaar moeten blijven alvorens naar de aarde terug te keren. Japans vrachtschip vergaan Het Japanse vrachtschip „Tai- sjo Maroe" is in de Stille Oceaan, ter hoogte van Sjizuoeka (Hon- sjoe), vergaan. Het schip met een bemanning van twaalf koppen werd sinds vrijdag vermist. Vijf lijken zijn inmiddels ge vonden. Meer dan 90 mensen werden maandag gewond toen rechtse Hindoes tijdens een demonstra tie tegen de regering van Kasj mier slaags raakten met de poli tie. Het gevecht duurde twee uur. Leden van de Praja Parisjad partij (oppositie) gooiden stenen naar het motor-escorte van eer ste minister Khwaja Sjamsoed- ding, die op weg was naar de winterhoofdstad Jatnmoe. Ieder jaar om deze tijd wordt de regering verplaatst van Srina- gar naar Jammoe. Een regeringswoordvoerder zei dat 60 politie-agenten tot de ge wonden behoren. De politie ge bruikte traangas en „prikstok ken" om de demonstranten uit een te drijven, die later rege ringsgebouwen en het hoofdbu reau van politie in Jammoe aan vielen. Eerste minister Sjamsoeddin en zijn collega's kwamen twee uur te laat op hun departemen ten. De demonstranten van de Pra ja Parisjad partij eisten het ont slag van de regering. De leden van de partij, extremistische Hindoes, voeren reeds lang oppo sitie tegen de speciale status van Kasjmier onder de Indiase grondwet. Zij eisen dat Kasjmier, volgens een clausule in de grondwet, direct onder de rege ring van president Radhakrisj- nan wordt geplaatst. De prijs van het brood mag met ingang van gisteren met één cent worden verhoogd. Het ministerie van Economische Za ken deelt hierover net volgende mee: tb Sinds de goedkeuring tot ver hoging van de broodprijs met één cent per hoeveelheid van 800 gram op 14 oktober 1963 zijn de grondstoffenkosten verder ge stegen. De mniisters van Economische •Zaken en van Landbouw en Vis serij zijn van mening, dat als gevolg hiervan een verhoging van de broodprijs met nogmaals één cent per 800 gram gerecht vaardigd is. In overeenstemming hiermede is, blijkens een publikatie in de Staatscourant van 11 november 1963 de prijzenbeschikking brood 1963 gewijzigd. Het vliegend personeel van de K. L. M. heeft het vertrouwen in de huidige directie opgezegd. Dit is gisteravond in het Hiltonhotel te Amsterdam door het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers in een persconferentie meegedeeld. Vier deden en zeven gewonden bij verkeers ongeluk Bij een botsing tussen twee per sonenauto's nabij Hoofddorp op de weg naar Heemstede zijn vier personen om het leven gekomen en zeven gewond. De auto, be stuurd door de heer J. H. R. uit Haarlem, slipte op het natte wegdek. De wagen schoot naar links en botste frontaal op een auto uit de tegenovergestelde richting. De heer R. zelf werd vrij ernstig gewond, zijn echtge note en drie zoontjes waren op slag dood. De zes inzittenden van de andere auto werden allen gewond. r— Foto boven: De totaal ver nielde Volkswagen van de fa milie R. uit Haarlem. Foto onder: De wagen, welke ommen, Naar Hef A. N. P. meldt, moet de N.V. Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N. D. S. M.) te Amsterdam zich op 29 november (10 uur) voor de eco nomische politierechter in Am sterdam verantwoorden voor het geven van een extra uitkering zonder toestemming van rijksbe middelaars en het overschrijden van de wettelijke maxima voor de uurverdiensten. De officier van Justitie, mr. W- A. J. M. Smit, heeft tot deze strafvervolging be sloten na kennisneming van de processen-verbaal die de loon- contröledienst kortgeleden heeft .opggmaakt. De extra uitkering betreft vol gens de N.D.S.M. een voorschot op een door een Zweedse klant toegezegde „fooi" van 200.000, als een voor zijn rekening in aanbouw zijnd schip op tijd wordt afgeleverd. De twee ton wordt over het N. D. S. M.-perso- neel verdeeld. Bij de behandeling van de strafzaak tegen de A. D. M. heeft mr. Smit reeds medegedeeld, dat het percentage van de loonsver hoging bij de N. D. S. M. nog boven de percentages van de A. D. M. ligt, Adenauer beantwoordde hulde-telegram van Nederlanders Oud-bondskanselier dr. Kon rad Adenauer heeft in een brief geantwoord op een telegram, dat 26 Nederlanders de Duitse staats man bij zijn aftreden op 15 okto ber j.l. hadden toegestuurd. On der deze Nederlanders bevonden zich mevrouw Ch. E. van Beunin- genFentener van Vlissingen, erelid van de Vereniging voor ex-politieke gevangenen, en de burgemeesters van Hilversum, Venlo, Heerjansdam en Koeken- gen. In dit telegram werd o.m. gezegd: „Tezamen met miljoenen anderen zijn wij dankbaar voor uw visie en de resultaten van uw staatmanchap, dat is opgebouwd op basis van de overtuiging dat wat juist juist is en wat verkeerd verkeerd is. Wij zijn dankbaar voor de rechtschapenheid en hei sterke geloof, waarmee u en uw gezin de gezinnen van Europa tot voorbeeld geweest zijn". Dr. Adenauer verklaarde in zijn maandag ontvangen ant woord: „Het vervult mij met grote dankbaarheid, dat het mo> gelijk is geweest het verleden vanuit de geest van christelijke verantwoordelijkheid te overwin nen en wederom verttrouwen tussen onze volkeren te scheppen. Ik ben verheugd, dat wij thans gezamenlijk voor het recht en de waardigheid van de mens op komen". Nieuwe posttarieven per 1 januari 1964 Het nieuwe posttarief voor ge drukte stukken zal vijf cent per 50 gram worden. De nieuwe ta rieven voor monsters zijn vijf cent per 50 gram (min 10 cent) pakjes (stukken boven 500 gr) van 60 et af; postpakketten van 100 cent af; postwissels tot en met 25 gulden, 35 cent en daar boven 60 cent; gewone kwitan ties 40 cent per stuk en bo vendien per borderel 75 cent; kwitanties met stuksgewijze af rekening per giro 70 cent. In het verkeer met het bui tenland zullen gedrukte stuk ken 8 cent per 50 gram gaan kos ten. Er zal een verlaagd tarief gelden voor boeken en tijd schriften enz., van vijf cent per 50 gram. Monsters als gedrukte stukken zullen minimaal zestien cent gaan kosten. In zowel binnenlands verkeer als verkeer met het buitenland zal aantekening 35 cent en ex pressebestelling 75 cent gaan kosten. Overwogen wordt om de nieuwe tarieven in te voeren per 1 januari 1964. Een en ander wordt meege deeld door de minister van Ver keer en Waterstaat in zijn Me morie van Antwoord op het voor. lopig verslag uit de Tweede Ka mer op de begroting der P. T. T. Ook giro wordt duurder. De minister van Verkeer en Waterstaat overweegt om met ingang van 1 januari van het volgend jaar het stortingsrecht voor de Postchequè en Girodienst te verhogen tot 20 cent. Hij deelt dat mee in zijn Memorie van Antwoord op de P.T.T.-begroting 1963. De bewindsman zegt verder dat het in de bedoeling ligt om met ingang van volgend jaar het for maat van de afrekening aanmer kelijk te verkleinen. De tot dus verre met het nieuwe systeem opgedane ervaringen zijn in het algemeen gunstig. Op dit mo ment wordt reeds 33 procent van het totale giro-verkeer met be hulp van electronische machines verwerkt. De vijf verenigingen van vlie gend personeel zijn de vereniging van K.L.M.-vliegers, die van het hoger personeel, van de K.L.M.- boordwerktuigkundigen, van de pursers en hofmeesters en ten slotte van de stewardessen. Deze verenigingen hebben het voortzetten van het overleg op geschort, „daar zij geen vrucht verwachten van gesprekken met een K.L.M.-delegatie die steeds wordt gewijzigd." In een communiqué hebben de vijf verenigingen maandagavond uiteengezet waarom zij tot deze stap zijn gekomen. „Wij menen dat wij thans het publiek niet langer onkundig mogen laten van de ernstige onrust die sinds enige maanden onder het per soneel gegroeid is", aldus dit communiqué. Het is duidelijk geworden dat een interne machtsstrijd In de top van de K. L. M. de beleids voering ernstig belemmert. Het personeel acht dit een schokkend verschijnsel, vooral nu een lang. zame verbetering in de toekomst van het bedrijf merkbaar werd". „Dit heeft ten gevolge gehad dat het vliegend personeel geza menlijk alles in het werk heeft gesteld om een verbetering in deze situatie te bewerkstelligen, aldus het communiqué. TORENFLAT VOOR HET PERSONEEL Een kogellagerfabriek in het Duitse Schweinfurt heeft op de 280 meter hoge Steinberg een torenflat voor het personeel la ten bouwen. Het gebouw is 73 meter hoog en telt 24 verdie pingen. In de 122 woningen is ruimte voor ongeveer 400 men sen. Stevenson over het isolationisme en Cuba Adlai Sbevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft zondag voor de televisie in New York verklaard, dat er nog wel wat van het oude isolationisme in de Verenigde Staten bestaat, maar dat de invloed hiervan op de buitenlandse politiek van Ame rika niet belangrijk meer is. Stevenson noemde de huidige conservatieve stroming in de Verenigde Staten een „eigenaar dig verschijnsel", gebaseerd op oude tradities, frustraties en ge brek aan inzicht en gesteund door „flink wat geld". Amerika's „obsessie" inzake Cuba werd volgens hem zwak ker, hoewel het bestaan van een communistisch bruggehoofd op het westelijke halfrond een bron van grote zorg en voortdurende spanning. Cuba vormde welis waar geen militaire bedreiging van betekenis voor de Verenigde Staten, maar was wel een basis voor de opleiding van terroris ten, die Invloed konden oefenen in Latijns-Amerika. HETZELFDE WEERTYPE Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Ierland ligt de kern van een stormdepressie die ge leidelijk minder diep wordt. Rond de kern trekken via Frankrijk kleinere storingen in de richting van ons land, waar door de buiigheid nu en dan toeneemt en ook de wind aan wakkert. ^DINSDAG 12 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.30 Terneuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55 WOENSDAG 13 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.03 0.38 1.18 1.28 n.m. 12.15 12.50 1.30 1,40 Het komende etmaal wordt de wind geleidelijk meer zuid westelijk en stroomt iets min der zachte lucht ons land bin nen. Overigens ondergaat het weerbeeld geen belangrijke ver anderingen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Wisselvallig weer Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen van 11 tot 14 graden. ZON MAAN op onder op onder Nov. 12 7.53 16.55 3.22 16.03 13 7.54 16.53 4.29 16.20 14 7.56 16.52 5.36 16.37 15 7.58 16.50 6.43 16.56 16 8.00 16.49 7.49 17.18 17 8.02 16.48 8.55 17.44

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1