ch Rampen in }apan Jacht op nazi-schatten in Oostenrijkse meren de Vlaamse betoging in Antwerpen Mijnstreek wil geredde mijnwerkers onthalen De Russische atoombewapening Ontploffing in kolenmijn eist vele doden Ernstig treinongeluk nabij Tokio HET WEER HOOGWATER en frwikering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 NOVEMBER 1963 19e Taargang No. 6073 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bü vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Japan is zaterdag door twee rampen getroffen, die minstens aan 600 mensen het leven hebben gekost. Op het eiland Kioesjoe deed zich in een kolenmijn op 610 meter diepte een ontploffing voor, juist toen velen van de 1200 in de mijn aanwezige arbeiders zich naar de uitgang begaven omdat hun dienst was afge lopen. De meesten slaagden erin zich door het puin naar buiten te worstelen, maar aan enkele honderden lukte dit niet. Het aantal doden is nu al tot 447 gestegen en er zijn reeds 219 gewonden, terwijl 8 kompels nog in de mijn opgesloten zitten. Voor hen bestaat niet veel hoop, aangezien zich na de ontploffing koolmonoxyde in de gangen heeft verspreid. BJj de mijningang speelden zich tonelen af, die deden denken aan hetgeen er na een gevecht te velde geschiedt. Doden en ge wonden werden in snel tempo op honderden draagbaren wegge dragen. De dragers moesten zich een weg hanen door de ver dwaasd kijkende of wenende bloedverwanten der mijnwerkers, die bij de ingang waren samen gedrongen. Hefschroefvliegtuigen voerden de gewonden naar het plaatse lijke ziekenhuis af. Reddings ploegen vechten als waanzinni gen in een poging om nog te redden wat te redden valt. In vele gevallen ruimden zij niet de blote hand het puin weg. Doch velen van de mijnwerkers, die zij wisten te bereiken, waren al dood. De ontploffing, die vermoede lijk door mijngas is veroorzaakt, was zó hevig, dat zelfs mijnwer kers bóven de grond in de buurt van de mijn gewond raakten. Ook huizen op 300 meter van de mijn werden beschadigd. RUSK OVER CUBA De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk heeft op een persconferentie gezegd dat de sterkte van het Sowjet- russische personeel op Cuba „aanzienlijk is verminderd". „Wij weten ook dat er een sterk gespannen economische toestand op Cuba bestaat. Het eiland maakt nu een zeer moei lijke tijd door", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „De Verenigde Staten maken zich het meest ongerust over het niet af- 'atende streven der regering Fidel Castro om zich in te laten met de binnenlandse aangelegen heden van andere Midden- en Zuidamerikaanse staten" PRINSES BEATRIX DANKTE PROVINCIALE LEIDERS VAN DE ACTIE-DOUSADJ H. K. H, Prinses Beatrix heeft zaterdagmiddag, in haar funk- tie van presidente van de Euro pese werkgroep, aan het einde van de actie-Dousadj dank ge bracht aan de jongeren, die de afgelopen maanden als provin ciale actieleiders(sters) zijn op getreden. PROFESSOR OUD MINISTER VAN STAAT Tijdens de afscheids- en hul digingsbijeenkomst die de V.V.D, zaterdag in de Rivièrahal te Rot- dent mr. V. G. M. Marijnen be kend gemaakt, dat H. M. de Ko ningin de heer Oud heeft be noemd tot minister van Staat. In de buitengewone algemene vergadering van de V.V.D., die in de morgenuren werd gehou den, werd prof. Oud benoemd tot ere-voorzitter van de V.V.D WAT ZAL ER UIT HET TOPLITZMEER TE VOORSCHIJN KOMEN MYSTERIES ROND VERDWENEN MIL JOENEN EN GEHEIME DOCUMENTEN WENEN (P P) Aan de jacht op Nazi-schatten die in Oostenrijkse meren zouden liggen en waarnaar reeds sinds het einde van de tweede wereldoorlog, zowel door officiële instanties terdam hield ter ere van prof. P. ajs ^oor particulieren naarstig werd gezocht is weer een nieuw J. Oud, heeft de mimster-presi- - -- -- -- 1 - mysterie toegevoegd. Op 6 oktober j.l. besloot een 19-jarige Duitse duiker, Egner ge naamd, 'n poging te wagen te duiken naar schatten die naar men meent op de bodem van het Toplitzmeer in Oostenrijk zouden liggen. Hierbij had hij de assistentie van twee andere mannen Freiberger en Schmidt. Een van hen, men weet nog niet wie, heeft Egner op de nachtelijke duiktocht, die illegaal plaatsvond, bege leid. De jonge Duitser is echter verdronken volgens zijn twee ge zellen, doordat het touw waarmee hij met de volgboot was ver bonden, afknapte. In het laboratorium van de Kriminalpolizei heeft men het touw echter grondig onderzocht en is men tot de conclu sie gekomen, dat het niet is afgeknapt, doch doorgesneden, zodat er hier geen sprake is van een ongeluk, doch van moord. Twintig kilometer ten zuiden van Tolde, hij het plaatsje Tsoeroemi liepen twee passagierstreinen op een ontspoorde goederentrein. 163 mensen verloren hierbij het leven, 70 werden gewond. Chirurgen ver richtten ter plaatse spoedoperaties. Het was een zeer moeilijke karwei de slachtoffers uit de wrakstukken los te maken. Bij de reddingswerkzaamheden nanien 2.000 mensen deel. De Ja panse spoorwegautoriteiten heb ben de hulp ingeroepen van Ame rikaanse troepen in Japan. Eén van de overlevenden zei, dat het op het moment van de botsing was alsof de aarde zich opende. „Eerst ging het licht uit en scheen de trein stil te staan. Toen kwam het vreselijk gekraak en werden er mensen in de lucht geslingerd." De president van de Japanse spoorwegen heeft zijn ontslag gevraagd. Hij volgt het voorbeeld van zijn voorganger, die na een treinramp in mei 1962, waarbij 160 slachtoffers vielen, aftrad. De geredde mijnwerkers van de rampmijn Mathilde te Lenge- de kunnen met vrouw of verloof de een onbezorgde vakantie door brengen in de Zuidlimburgse mijnstreek. Terwijl de elf mijn werkers nog in de nauwe mijn gang op hun redding zaten te wachten, werd in de mijnstad Ge leen uit de burgerij een comité gevormd dat niet alleen gelden bijeenzamelt voor de nagelaten betrekkingen van de omgekomen mijnwerkers, maar dat nu te vens een vakantie van veertien dagen heeft aangeboden aan de in totaal 21 geredde mijnwer kers. De Geleense actie vond weer klank in heel Zuid-Limburg. Het Geleens Mannenkoor, „De Har monie van Grevenbicht" en het Limburgs Symphonie-orkest bo den spontaan aan gratis een con cert te geven ten bate van de na bestaanden van de omgekomen mijnwerkers. Een Geleense taxi chauffeur stelt tijdens het bezoek van de geredde mijnwerkers 14 Vele slachtoffers van cholera in India Sinds 1 oktober j.l. zijn in de Indiase staat Orissa 702 personen aan cholera overleden. De be strijding van deze epidemische ziekte door de autoriteiten wordt gehinderd door de gewoonte om de lijken in rivieren te werpen, waardoor het besmettingsgevaar wordt vergroot. De autoriteiten hebben grote hoeveelheden gewassen, die mo gelijk besmet zijn, van de mark- teil laten weghalen. dagen twee taxi's aan hen ter be schikking, een hotelhouder biedt een diner aan en uit vele plaat sen komen aanbiedingen bij het comité binnen van gezinnen die een geredde mijnwerker met zijn vrouw of verloofde, of kinderen van omgekomen mijnwerkers 14 dagen gastvrij onderdak willen verlenen. Via het Duitse consulaat in Maastricht staat het Geleense co mité voor deze actie in verbin ding met Lengede. o Militaire activiteiten bij sportfestijn te Djakarta Het door de Russen gebouwde sportstadion Senajan in Djakar ta, waar zondag de „wedstrijden van de jonge krachten" (de Ga- nem-speienj begonnen, stond onder zware militaire bewaking. Sinds enige tijd deden geruchten de ronde dat tegen de regering gekante personen de spelen zou den saboteren. Het garnizoen van Djakarta was daarom in staat van paraatheid gebracht. Vrijdag deed de politie een in val in het centrum van de stad waar zij een aantal personen be. trapte die in het bezit waren van toegangskaarten voor de spelen en bommen. Volgens betrouwbare bron gooide één van de mannen een handgranaat naar de politie, die daarop het vuur opende. De overvallenen wisten in het duis ter te ontkomen. Beweerd wordt dat het Chinezen waren. De spelen werden zondagmid dag door president Soekarno ge opend. Tienduizenden Vlamingen heb ben zondag in Antwerpen be toogd voor een „federaal België in een federaal Europa." Bijna drie uur lang trok door de Ant werpse binnenstad een indruk wekkende stoet in een demon stratie tegen de unitaire staat, waarin met spandoeken en uit roepen hervormingen van het Belgische staatsbestel werden geëist en grieven werden geuit tegen de Franstalige inwoners van Vlaanderen. De schattingen over het aan tal deelnemers aan deze ,,Mars op Antwerpen", die in de plaats was gekomen van een aanvanke lijk voorgenomen betoging in Brussel, liepen ver uiteen. Tegen over het door het „Vlaamse ak- tiekomitee" genoemde aantal van tussen de 150.000 en 160.000 stond een schatting van de Antwerpse politie van 50.000. Incidenten van enige beteke nis deden zich niet voor. Het aantal tegenbetogers was in tegenstelling tot de twee voor gaande „Marsen op Brussel", daarvoor tè gering en de onge veer 1.400 Antwerpse politie mannen, die waren gemobili. seerd, hadden een betrekkelijk rustige dag. De afdeling van de rijkswacht, die met de gebruike lijke waterkanonnen en Spaanse ruiters buiten de stad in gereed, heid werd gehouden, kon zonder in actie te zijn geweest inruk ken. De enkele kleine schermut selingen, die zich voor een pas op de Meir in Antwerpen ge opend Nederlands confectiebe drijf voordeden, werden uitge lokt door enkele tientallen tegenstanders van het federalis me die met de Belgische vlag en borden met opschriften „Belgi sche eenheid" zwaaiden. „Franskiljons buiten" en „Theo buiten" waarmede de verwij dering van Franssprekende Bel gen uit Vlaanderen het aftreden van premier Lefèvre werden be doeld waren de meest gehoor de slagzinnen in de door duizen den toeschouwers gadegeslagen optocht. Niet alle opschriften echter waren even ernstig. „Strukturele -tpppkurultppjjeppr h hmmmb hervormingen, pinten van zes frank", luidde de tekst van een bord, 'waarvan de drager zich blijkbaar niet kon verenigen met de aangekondigde verhoging van de prijs van het bier in België. Veel, zo niet het meeste succes viel ten deel aan een delegatie van Waalse federalisten, die voor het eerst aan een Vlaamse beto ging deelnamen. Een dertigtal arbeiders en studenten uit de omgeving van Luik, die de rood gele vlaggen met de Waalse haan en een enorm spandoek ten gun ste van het federalisme droegen, werden langs de gehele route met applaus begroet. (Adv.) membre „comité national artlsti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing De vraag is nu, wat is er ge beurd en waarom? Welke duis tere machten zitten hierachter en beschermen de vermoedelijke schatten? De Oostenrijkse autoriteiten hebben het er nu niet bij laten zitten en wensten zekerheid of er al of niet iets in het meer ligt. De resultaten van een onder zoek met echopeilingapparatuur waren zeer interessant. Op de bodem van het meer liggen twee lijken. Eén daarvan is uiteraard van Egner, blijft voorts de vraag wie is het twee de slachtoffer? Dan constateerde men dat er twee grote vrachtauto's op de bodem liggen, alsmede twee zware explosieve lichamen, ver moedelijk bommen of raketten. Het echopeilen laat echter nog de mogelijkheid, dat er zich nog verrassingen zullen voordoen. Men heeft daarom besloten de bodem van het meer met een onderwatertelevisiecamera af te zoeken, alsmede met een 120 meter lange sonde, die speciaal reageert op metalen. Men heeft het vaste voornemen te trachten het mysterie te ontsluieren. VELE ONOPGELOSTE RAADSELS Het staat vrijwel vast, dat de De Sowjet-Unie is een heel eind gevorderd op de weg naar een even sterke atoombewape ning als het Westen, aldus een rapport van het „Centrum voor strategische studie" van de uni versiteit van Georgetown in Washington, dat zaterdag is ge- bliceerd. Deze vorderingen zijn aanzien, lijk versneld tijdens de mora- tiumperiode, de tijd waarin de drie atoommogendheden zich van het nemen van kernproeven zou den onthouden. De Sowjetrussi- sche strategie hecht steeds meer belang aan een nucleair over wicht, zegt het rapport. Sowjetrussische geleerden heb. ben grote vorderingen gemaakt op het gebied van de anti-raket- wapens. De verklaringen van Sowjetrussische zijde hierover vindt het rapport echter dubbel zinnig. Het is echter wel aan te nemen dat de Sowjet-Unie over een jaar of wat in staat zal zijn raketten afdoende te onderschep pen. Het rapport meent dat Sow- ZACHTE WEER DUURT VOORT Een diepe stormdepressie trok gedurende het weekeinde in noord-oostelijke richting van het zeegebied bij de Azoren naar Ier land. Hierdoor ontstond boven West-Europa 'n zuidelijke lucht stroming, die zachte en vochtige lucht met zich meevoerde. Het binnendringen van deze lucht gaf in ons land aanleiding tot veel bewolking waaruit het zondag vrijwel de gehele dag regende. Hierbij viel in de noor delijke provincies omstreeks 8 ZON IA MAAN op onder op onder Nov. 11 7.51 16.56 2.13 15.46 12 7.53 16.55 3.22 16.03 13 7.54 16.53 4.29 16.20 mm en in het zuiden circa 2 mm regen. Na het passeren van de voorste begrenzing van de zach tere lucht steeg het kwik in het zuiden tot omstreeks 15 graden. Dat was nog tien graden lager dan de maxima van 25 graden die aan de voet van de Pyrenëen in Zuid-Frankrijk werden be reikt. De zuidelijke stroming zal ook vandaag zachte lucht blijven aan. voeren. Er trekt evenwel een storing in de stroming mee die aanleiding kan geven tot de vor ming van een regengebied. WWiWïfHT medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht weer Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Zacht weer voor de tijd van het jaar. jetrussische geleerden mogelijk streven naar het vervaardigen van een bom van duizend mega ton, „er is geen enkele reden voor het stellen van honderd megaton als bovenste grens, wanneer we in aanmerking ne men dat er steeds grotere raket ten zullen worden gebouwd".. o K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. hebben ernstige kritiek op rapport-Scholten De KRO, NCRV en VARA hebben ernstige kritiek op de wijze waarop de commissie Radio- en Televisiewetgeving (Commissie-Scholten) haar doel denkt te bereiken Geen kritiek hebben de drie omroeporganisa ties op het doel zelf. Zij zijn van oordeel, dat wederom een kans verloren is gegaan om een goe de basis voor een wettelijke re geling van de omroep te leggen. De omroepverenigingen stel len, dat zij met zeer veel verlan gen uitzien naar een wettelijke regeling van de omroep. Zij be tuigen hun instemming met de uitspraak van de commissie, dat het toekomstige wettelijk gere gelde bestel een „open bestel" moet zijn, ook al realiseren zij zich, dat de positie van de bestaande omroeporganisaties hierdoor zou kunnen worden verzwakt. Op het punt van het „open bestel" zal naar de mening van KRO, NCRV en VARA het rapport een verdere gedachten- wisseling kunnen stimuleren. MAANDAG 11 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 10.29 11.12 Terneuzen 11.04 11.47 Hansweert 11.44 12.27 Walsoorden 11.54 12.37 DINSDAG 12 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.30 12.05 12.45 12.55 Duitsers aan het einde van de tweede wereldoorlog, toen de ge allieerde troepen de Duitse gren zen overschreden heel veel ma teriaal in de vorm van goud, zilver, papier en gemunt geld, juwelen, kunstvoorwerpen, do cumenten in velerlei vorm en dergelijke hebben laten verdwij nen. Men weet bijvoorbeeld volko men zeker, dat mensen als Göring, Mussolini, Bormann, Rommel en vele andere hoog waardigheidsbekleders van de as RomeBerlijn tegen het ein de van de oorlog over miljoenen beschikten enin de meeste gevallen heeft men van deze schatten niets terug kunnen vin den. Vast staat wel, dat dit ma teriaal op drie manieren verdwe nen is. Er is vrij veel gestolen in de chaotische toestand van die dagen, er is veel begraven, zo als de vondsten uitwezen bij het Westduitse stadje Neuhaus, waar in de omgeving van het kasteel „Velden", eens de zomerresiden tie van Hermann Göring, diverse waardevolle voorwerpen werden opgegraven, voorts de enorme hoeveelheid juwelen die door Duitse officieren in het Tauber- dal werden begraven en later door de geallieerden wer<j ge vonden en dan is er ten der de veel in grote en kleine meren in opper-Oostenrijk geworpen. In weerwil van alle enthousiaste nasporingen in ,de jaren na de oorlog heeft men slechts bitter weinig weten terug te vinden. Zo is nog steeds een schat van 72 staven goud zoek, die op het einde van de oorlog uit de Duit se Rijksbank verdween. Ook de schat in de vorm van de krijgs- kas van enkele miljoenen van generaal Rommel van het Afri- ka-korps is spoorloos verdwenen. Op zijn vlucht voor de bevrijders van Italië voerde Mussolini een schat van omstreeks 5 miljoen dollar met zich mee. Hij werd zo als bekend gegrepen door parti- sanen en terechtgesteld. De schat is niet achterhaald. En zo zouden we kunnen doorgaan. Het is bekend, dat in de laat ste weken van de oorlog de Duit sers in het gebied van hun zoge naamde „Alpenvesting" vele waardevolle zaken hebben ver borgen. Men weet, dat vliegtui gen van het type Fieseler Storch talrijke kisten hebben aange voerd, die door speciale com mando's van het Duitse leger in de meren van opper-Oostenrijk en Stiermarken tot zinken wer den gebracht. Uit officiële stukken die men toch in handen heeft gekregen bleek bijvoorbeeld dat zich er gens in Oostenrijk 22 kisten met goud en juwelen moeten bevin den, die de beruchte SS-Ober- sturmbannführer Adolf Eich- mann op zijn vlucht uit Praag in de laatste dagen van april 1945 meebracht. Na de oorlog trachtten nazi's die hiervan wisten, deze schat ten te bergen en voor een deel is hun dat ook gelukt. Zo kon een groep nazi's, als Franse solda ten verkleed, eens, onder de ogen van de plaatselijke politie, twaalf zware kisten uit het Alt-Aus- meer bergen. In die kisten moe ten zich, naar men aanneemt, ook matrijzen voor de vervaar diging van valse dollarbiljetten hebben bevonden. Ook in het Toplitzmeer zouden kisten gevuld met schatten en dergelijke liggen, die eveneens door vliegtuigen in de laatste da gen van de oorlog werden aan gevoerd, op vrachtwagens wer den geladen en in het meer tot zinken werden gebracht. Naar verluidt zouden hier naast edele metalen ook geheime documen ten van het Derde Rijk toe be horen, alsmede nog niet gebruik te patenten en nieuw ontwikkeld oorlogsmateriaal. Naar berichten uit Oostenrijk verluiden, zouden ex-nazi's, die momenteel zich schuil houden in Spanje, belang hebben bij deze materialen en er een wakend oogje over houden, dat een en ander niet in handen van vreem den zou belanden. Of zij echter een grootscheepse berging door de Oostenrijkse overheid kunnen tegenhouden, valt te betwijfelen. Wanneer de Oostenrijkse autori teiten doortasten, zal het myste rie van het Toplitzmeer waar schijnlijk spoedig worden ont sluierd. (Nadruk verboden.) 4 doden en 7 gewonden bij verkeersongeluk Zondagavond omstreeks 8 uur zijn bij een botsing tussen twee personenauto's op de weg tussen Hoofddorp en Heemstede nabij Hoofddorp vier personen om het leven gekomen en zeven perso nen min of meer ernstig gewond. De auto, bestuurd door de 37- jarige heer J. H. R. uit Haarlem, slipte op het natte wegdek. De wagen schoot naar links en bot ste frontaal op een uit tegen overgestelde richting komende personenauto. De gevolgen waren noodlottig. De heer R. zelf werd vrij ernstig gewond, zijn echtgenote, de 35- jarige mevr. R.-v. d. W. en hun drie zoontjes van 6, 8 en 11 jaar, waren op slag dood. De zes inzittenden van de an dere auto werden allen gewond. Het waren de bestuurder, de 44- jarige heer D. K. uit IJmuiden, zijn 42-jarige vrouw K.E„ mej. H. K. uit Velsen en de 34-jarige mevr. L.—K. uit. Hilversum, met haar twee zoontjes van 11 en 7 jaar. Alle gewonden zijn naar het St Elisabethziekenhuis in Haar lem vervoerd. De auto's werden totaal ver nield. (Adv.) DRAMA IN GEZIN IN BELGIE In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich in de Belgische plaats Meerhout bij Turnhout een bloedig drama afgespeeld. De 35- jarige ingenieur Eric Goerski, die van Russische afkomst is, schoot met een karabijn zijn 31- jarge vrouw en zijn drie zoontjes van 10, 8 en 5 jaar dood. De dader maakte hierna een eind aan zijn eigen leven. Arrestaties in Zuid-Vietnam De Zuidvietnamese politie heeft zaterdag gezegd dat 250 personen die onder Ngo Dinh Diem waren gearresteerd, zijn vrijgelaten. Men zoekt echter nog naar andere „geheime gevange nissen". De directeur-geheraal van de nationale politie, generaal-ma- joor Mai Huu Xuan, waarschuw de tegen het doen van onwettige arrestaties uit persoonlijke wraak, omkoping en afpersing Overtreders hiervan zullen dooi een militaire rechtbank worder berecht. Wanneer daarbij eer doodvonnis wordt uitgesproken zal „dit ter plaatse van de mis daad binnen 24 uur worden vol trokken". De nieuwe minister van Vei ligheid waarschuwde tegen de activiteit van communistische elementen onder de studenten. i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1