Onopgeloste problemen bleven onopgelost Heer dan 3^2 miljard! Jt&zets die seUcifuen Hoofdagent fraudeerde met benzine - Eric de Noorman - De eerloze krijg voor iedereen onmisbaar Kies de soort die bij uw auto hoort Met VELPON zie je er geen barst van! product Vooruitgang olie-techniek óók ten behoeve van landbouw Arrestaties na diefstallen in de Rotterdamse haven Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK AGENDA Zaterdag 9 november 1963 DE VRIJE ZEEUW -Pagina 3 De nieuwe week heeft nog niet alle problemen van de voorgaande opgelost. Vorige week kwam de overeen komst over de loonsverhoging in het nieuws, maar hoe is het nu met de prijsverhogingen? Daarover vernamen wij maar weinig. Ook de huurverhoging bleef toen nog in de mist, maar de regering heeft zich nog niet defini tief uitgesproken over de huren van het komend jaar. Er staan ons dus nog wel enkele lastenverzwaringen te wachten. Eén verlichting is ons in uit zicht gesteld en dat is de lagere aardgasprijs. Er is voor de klein verbruikers een prijs overwogen van rond 7% a 8 cent per m3, terwijl de grootverbruikers (dus zij die op gas stoken) naar mate van hun verbruik een lager ta rief krijgen te betalen. Maar dan moeten de gemeenten eerst op het aardgasnet zijn aangesloten en aangezien de leidingen voor dit net nog niet gelegd zijn, zul len wij er deze winter nog hele maal niet van profiteren en vol gende winter misschien wel (in het noorden des lands), maar waarschijnlijk of zeker nog niet in het zuiden en westen. Een laatste onopgeloste vraag is, of de woningnood nu werke lijk zo stevig kan worden aange pakt, dat die ellende spoedig de wereld uit is. Minister Bogaers heeft na zijn 'bijzonder positieve bouwnota nog maar zwakke ge luiden laten horen en hoopt, dat er dit jaar wat meer huizen ge reed komen dan het zeer slechte jaar daarvoor, maar over 1964 hoorden we hem niet meer spre ken STREEP DOOR DE BOUWNOTA Drs. P. C. W. M. Bogaers zag natuurlijk een lelijke streep door (Adv.) ledereen rijdt anders, alle rij-omstandigheden verschil len. Daarom vragen motoren om „individuele voeding". Daarom zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Su per. Kies zelf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist dié - geeft u töp-kracht bij het zuinigste verbruik! Super Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag per briefkaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij' BP steeds 'n stap vóór 9ok in de agrarische sector profi teert men van technische verbete ringen. Zo ontwikkelde een grote oliemaatschappij een tractor-olie, die enig in zUn soort is. Dit pro duct dient n.l. niet alleen voor de tractor-motor, maar óók voor de transmissie en het hydraulisch Bysteem. In de landbouw hecht men er zéér veel waarde aan in verband met efficiency en kwali teit. Deze traetor-olie - BP Ener- gol-Universal - wordt bovendien aanbevolen voor alle typen trae toren en alle seizoenen. zijn bouwrekening gehaald dooi de looneisen in de andere'secto ren. Bovendien is er reeds in verschillende takken van nijver heid ongenoegen ontstaan over het eventueel voortrekken van de bouwvakarbeiders, hetgeen natuurlijk verloop zou geven naar die bedrijfstak, met als gevolg nieuwe spanningen en nieuwe looneisen. Een 3700 a 4500 woningen hoopt het departement te kun nen inlopen door afwijzing van te hoog geprijsde objecten en gunning van lager in prijs lig gende aanvragen, door verdere overschakeling van te dure wo ningwetbouw naar premiebouw en door uitbreiding met vrije- tijdsbouw en goedkope wonin gen (onder de ƒ10.000). Een belangrijk punt lijkt ons, dat de minister scherp toezicht wil uitoefenen op de bouwprij zen, die sedert 1960 met liefst 15 per kubieke meter stegen. Die stijging zet zich voort i.v.m. de loonstijging, maar het moet volgens de minister mogelijk zijn de schroef iets terug te draaien door het tegengaan van pende len van arbeiders, het inschake len van dienstplichtigen en het stimuleren van snellere afwer king o.a. door het benutten van ongebruikte bouwcapaciteit. WANNEER HUURVERHOGING? De huurverhoging zaï dezer dagen wel aan de orde komen, maar de regering heeft nog geen tijdstip en geen percentage vast gesteld. Wel is het zeker dat die huurverhoging er komt. Zij is n.l. genoemd in de regeringsver klaring bij het optreden van nieuwe kabinet, ook al omdat zij een voortzetting moest zijn van het beleid van onze vorige rege ring, die een huurverhoging vaststelde die zou worden uitge smeerd over drie jaren De eer ste fase is al gerealiseerd, het is logisch dat de niéuwe ploeg fase 2 en 3 ook moet verwezenlijken, ook al wordt dit dan niet per 1 januari 1964, maar mogelijk per 1 april d.a.v. Wie dan leeft, wie dan zorgt, zullen verscheidene lezers zeg gen. Maar dat is struisvogelpoli tiek. Wij hebben met lastenver zwaring te rekenen, ook al is het mogelijk een enkele maand later. En de werknemers zullen dan weer een compensatie eisen, het geen bijv. voor de middenstan ders met huurpanden en perso neel dubbele kostenverzwaring betekent. Het is zaak, dat de regering spoedig uitkomst biedt voor juist die kleine ondernemers, want als er een algemene prijsstop wordt afgekondigd, hetgeen mogelijk is, komen zij volgend jaar in de klem. EN DE PRIJZEN? De melkprijs zal per 1 janua ri weer met 1 of 2 cent worden ongetrokken, omdat de minister thans niet verder wilde gaan dan de onlangs toegestane 2 cent. Dr. J. E. Andriessen heeft afwijzend beschikt op een verzoek van het Produktschap voor Zuivel om de melkprijs reeds per 1 november te mogen verhogen. Voor brood is inmiddels een prijsstop afgekondigd, omdat en kele soorten brood tegen hogere prijs werden verkocht dan door de minister van Economische Zaken is goedgevonden. Een groot probleem is het ge constateerde prijsverschil bij tal van andere levensmiddelen en huishoudelijke artikelen, waarbij vooral de prijs van het vlees be langrijk blijkt te zijn opgelopen. Er zijn nieuwe verpakkingen op de markt met een nagenoeg dé zelfde inhoud van een bepaald artikel en dan kost dat nieuwe busje, doosje of pak meer, of de huisvrouw krijgt minder maar betaalt het zelfde als vroeger voor meer. Het zal heel lastig zijn, hiervoor een prijs vast te stellen, want door verandering van merk of van kwaliteit kan de fabrikant er altijd weer onder uit. AFTAPPEN MAG Over het telefoonbeleid zijn de gemoederen het ook nog niet eens. Op de vragen van de socia listische fractieleider, dr. Vonde ling, heeft onze minister-presi dent geen rechtstreeks antwoord willen geven. Hij verwees naar de Kamercommissie van de frac tieleiders der Tweede Kamer, waarin dr. Vondeling dus zitting heeft, en die jaren geleden al een regeling zou hebben getroffen met instemming van de fractie voorzitter der P.v.d.A. inzake het afluisteren. Het gebeurt echter hoogst zelden en dan nog met inachtneming van alle waarbor gen en de gestelde enge grenzen. Getallen kreeg de Kamer niet te horen. Wel is er thans van verschei dene kanten de aandacht op ge vestigd, dat de grondwet wel liet briefgeheim kent, maar dat ner gens sprake is, van een telefoon-, resp. telexgeheim, zodat feitelijk alle telefoongesprekken zouden mogen worden afgetapt en alle telexberichten mogen worden meegelezen... Het verdient der halve aanbeveling alsnog tele foon en telex met brieven gelijk te stellen. Een andere kwestie is, of wij nog veel telefoongesprekken kunnen voeren in de toekomst. Herhaaldelijk zijn de weinige be schikbare lijnen zo overbelast, dat we midden in een gedraaid nummer, soms bij de eerste nul al, een in-gesprektoon horen. Er zijn nu 1,3 miljoen aansluitingen aan te leggen voor mensen die nog wachten op telefoon, het geen een enorme achterstand op levert. Sommige mensen moeten een jaar wachten en anderen, die ir. een straat wonen waar geen kabel (meer) beschikbaar is, blijven nog langer zonder. En dan te weten, dat er in 1970 een wachtlijst zal bestaan van 2,4 miljoen aanvragers volgens de directeur-generaal der P.T.T. NOG GEEN TWEEDE PROGRAM De pacificatiecommissie voor het tweede televisienet, die de minister moet adviseren over het toewijzen van zendtijd voor ons tweede programma, is nog steeds niet tot stand gekomen, omdat er geen onenigheid heerste on der de aanvragers van een con cessie. Er is nu echter een oplos sing in zicht, die er alsvolgt uit ziet; één vertegenwoordiger van (Adv.) de Televisie Nederland (TVN), 1 zetel voor de Mij Televisierecla me (groep van 48 dagbladen) en de NOTU (de tijdschriftuitge vers) en drie zetels voor de ove rige aanvragers. Deze laatste groep heeft een stemming ge houden, waarvan het resultaat aan de minister is medegedeeld. Het is nu de vraag, wat deze pacificatiecommissie kan uit. richten. De vertegenwoordigers van de reclametelevisie zijn ver deeld, omdat enkelen wel en an dere niet met de omroepen wil len samenwerken. Voorts vinden zij de 5 omroepen en de fractie voorzitters van zeker 4 partijen tegenover zich. Een zeer groot vraagteken vormt de bemidde lende rol van de AVRO, die bij monde van de heer W. Vogt heeft voorgesteld de programma's te willen verzorgen op het tweede net in samenwerking met een commerciële maatschappij en dan het eerste net te zullen ont ruimen. Maar zal de heer Vogt in de pacificatiecommissie zitting krijgen of is deze plaats voorbe houden aan een bestuurslid? Als komend jaar het tweede zendernet in de lucht komt, zul len we voorlopig wel buitenland se programma's te zien krijgen... of een relayering van het eerste net (gelijk de F. M.-zenders Hil versum doubleren!). (Nadruk verboden.) VERLOTING TEN BATE VAN HET WELLFARE-WERK VAN HET RODE KRUIS Van 9 tot 16 november a.s. zal in onze gemeente een verloting worden gehouden ten bate van het Wellfare-werk van het Rode Kruis. Als prijzen zijn diverse door zieken gemaakte goederen be schikbaar gesteld. Van de opbrengst van deze verloting zullen nieuwe grond stoffen worden aangeschaft, wel ke weer dienstbaar gemaakt zul len worden voor nieuwe ge bruiksgoederen. Graag wil ik de ingezetenen van Terneuzen opwekken enkele van de door padvinders aan te bieden loten te kopen, teneinde dit mooie werk, dat aanspraak mag maken op aller sympathie, te steunen. De Burgemeester van Terneuzen, Mr. H. RIJPSTRA. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS Ten bate v n het Ned. Kinder Comité zullen vanaf dinsdag 12 november tot en met vrijdag 15 november en enige dagen om streeks Kerstmis in de hal van het postkantoor aan een speciale stand kinderpostzegels en Kerst en Nieuwjaarskaarten verkocht worden. Het Ned. Kinder Comité biedt hulp aan lichamelijk en geeste lijk gehandicapte kinderen van alle gezindten en verkrijgt het geld hiervoor door de jaarlijkse verkoop van kinderpostzegels en kaarten. Inwoners van Terneuzen helpt deze actie te doen slagen. HET PLAATSELIJK COMITÉ. FABRIEK IN ALMELO DOOR BRAND VERWOEST Een felle brand heeft donderdag middag het bedrijfspand van de N.V. Kapokfabriek v/h J. en A. Tenbruggecate in Almelo ge heel verwoest. Een grote hoeveel heid kapok, schuimrubber en ka pokmatrassen ging verloren. Vier werknemers zijn gewond. De brand ging gepaard met een enor me rookontwikkeling. (Adv.) HERDENKING OKTOBER-REVOLUT1E In Moskou is de traditionele pa rade ter herdenking van de okto berrevolutie gehouden. Foto boven vlnr: Maarschalk Ma- linowsky, premier Chroesjtsjow, president Brehznev, vice-premier Mikoyan en minister Gromyko. Foto onder: Een raket-eenheid op het Rode Plein. DODELIJK VERKEERSONGELUK De zesjarige Dingena HiemsGo uit Roggebotsluis (Oostelijk Flevoland) is vrijdagmiddag om streeks vier uur in haar woon plaats door een autobus aange reden. Het meisje dat van school op weg was naar huis, stapte uit een bus en stak achter de bus langs de weg over. Ze werd daarbij gegrepen door een ande re bus uit tegengestelde richting. Het kind is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Kampen overleden. JUWELENDIFSTAL Op klaarlichte dag zijn gisteren in New York juwelen ter waar de van een miljoen dollar gesto len. De vier mannen in de bestel auto, waarmee de sieraden wer den vervoerd, zijn door de dieven geboeid achtergelaten. Vijf mannen zijn door de re cherche van de Rotterdamse ri vierpolitie aangehouden in ver band met diefstallen in de haven. Twee van hen handelden in koffie. De 37-jarige loodsbaas J. J. S. nam de (ongebrande) ba len weg en verkocht deze voor 1,50 per kilo aan de 46-jarige magazijnbediende A. de K., die de koffie liet branden en voor 3,per kilo doorverkocht aan particulieren. De drie anderen hadden meer belangstelling voor whisky. De 34-jarige sjorder G. P. de V. en diens 27-jarige collega Th. F. de R. ontvreemden althans 36 fles sen met deze sterke drank en vervoerden deze met een wagen van de 29-jarige glazenwasser M. J. K. De hele partij wérd la ter in beslag genomen. De vijf mannen zijn gisteren en heden aan de officier van ju stitie voorgeleid. Dat geschiedt ook met de 27-jarige waterklerk J. P. K., die door valse mani pulaties een bedrag van 2400 gulden heeft verduisterd. De man was in dienst van een agent schap, dat in Rotterdam verschil lende buitenlandse rederijen ver tegenwoordigt. In zijn functie van waterklerk moest hij regel matig betalingen doen aan de gezagvoerders der zeeschepen. Van het ontvreemde bedrag is slechts een klein deel terug ge vonden. 3.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 3% miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft don derdagavond de 41-jarige hoofd agent H. B. B. gearresteerd on der verdenking van verduiste ring van een vrij aanzienlijke hoeveelheid benzine, uit een pomp die op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie staat. De hoofdagent, die als monteur-pompbediende werk zaam was bij de autogarage en werkplaats van de politie, heeft bekend gedurende min stens een half jaar enige honder den liters benzine te hebben ver duisterd. Bij zijn aanhouding vond de politie thuis nog vijf met verduisterde benzine gevul de jerry-cans. De hoofdagent, die al vijftien jaar bij de Amsterdamse politie werkte, deed elke middag dienst als pompbediende. Hij hield er een dubbele administratie op na. In de officiële administratie ver antwoordde hij de hoeveelheid benzine die uit de pomp was ge gaan, in een privé-boekje teken de hij op wat in werkelijkheid in de politieauto's was bijgevuld. Het verschil ging in de cans, waarvan B. er zeven had. Hij is tegen de lamp gelopen, omdat hij woensdagmiddag het privé- boekje in de garage had laten slingeren. Een adjudant vond het en vroeg zich af waarom de (Adv.) hoofdagent er een dubbele ad ministratie op na moest houden. Toen kwam ook snel de fraude aan het licht. Het is nog niet be kend of de hoofdagent de ver duisterde benzine uitsluitend voor zijn eigen auto heeft ge bruikt. RUSK DEBATTEERT NIET VERDER OVER INCIDENT OP AUTOWEG De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, heeft op een besloten bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden gezegd niet van plan te zijn zich te laten verwikkelen in een persoonlijk debat over de vraag wie nu eigenlijk heeft toe gegeven inzake het jongste in cident op de autoweg tussen West-Duitsland en West-Berlijn waarbij een Amerikaans militair konvooi door de Russen werd tegengehouden. Journalisten hadden opgemerkt dat er nog steeds enige twijfel scheen te be staan te dezen aanzien. „Het konvooi heeft tenslotte zijn weg vervolgd zonder dat de controle procedure was gewijzigd", zo voegde hij er nog aan toe. HEDEN SPUI: Sportterrein, 3.30 uur: Spui 1—V.VJS1. I. ZONDAG 10 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Het huis der spoken"; 4.30 en 8 uur„Het bloed kruipt Concertgebouw, 8 uur: „Het huis der spoken''. Zuidersportpark, 12 u.: Ter neuzen 3Koewacht 2; 2.30 u.: Terneuzen 1Rood Wit 1 en Terneuzen 2Rood Wit 2. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „De Zigeunerbaron"; 8 uur: „De vlucht van kapitein Blod". 103. Pieten, is Erwins eerste ge dachte. En dit menen zijn bewa kers kennelijk ook, want ze grij pen haastig naar hun wapens. Tot ze in de naderende ruiters hun eigen mensen, Noren, her kennen. En opgelucht laten ze hun speren weer zakken. Maar ze verheugen zich te vroeg, want eensklaps splitst zich de drom ruiters. Vóór ze beseffen wat er gaande is, zijn ze ingeslo ten en een harde stem schreeuwt hen toe;. „Laat vallen je wapens, hij die één verkeerde beweging maakt is een kind des doods". De gevangenen noch de bewa kers weten hoe ze het nu hebben. De aanblik van de dreigend op hen gerichte bogen, is echter dui delijk genoeg en verbijsterd gooi en de bewakers hun wapens van zich af. „Mooi zo," vervolgt de stem, „Afstijgen jullie en hierheen ko men, doe wat je bevolen wordt en dan zal je geen haar gekrenkt worden, zo niet dan.Een on heilspellend gebaar met de boog doet de rest en de troep bewa kers haast zich, zich over te geven. Inmiddels is de aanvoerder van de overvallers afgestegen en er komt een brok in Erwins keel als hij ziet dat zijn vermoeden juist is. „Axe," stoot hij uit. „Ja, Axe," zegt de boogschut ter met een grimmig lachje. „Ik kon dit niet toelaten, Erwin. In Noorwegen wacht je de dood, dat weten we allemaal. Hoe ik verder over je daden denk, doet nu niets ter zake." Met een vlug gebaar snijdt Axe Erwins boeien los en geeft één van zijn mensen het teken dit ook bij de andere gevangenen te doen. „Als broeders zijn wij opge groeid, altoos tesamen," zegt Axe, „en broeders laten elkaar nooit in de steek. Neem de paarden van je bewakers, Erwin, en stel je in veiligheid." Diefstallen in Tilburg opgelost Maandenlang al wordt Tilburg geplaagd door steeds nieuwe in braken. De Tilburgse recherche is er in geslaagd om althans een deel daarvan op te lossen. Dit is het gevolg van de aanhouding van een 32-jarige dakbedekker, twee textielarbeiders van zestien jaar, en een achttienjarige sjou wer, allen afkomstig uit Tilburg. Onder leiding van de dakbe dekker hebben de jongens te zamen of in een kleinere groep minstens tien inbraken en dief stallen, menigmaal gepaard gaande met aanzienlijke vernie lingen gepleegd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3