Provinciaal nieuws 3 x 3 NOVAK in 9 nitvnerinp KERKDIENSTEN DE VERMETELE DOKTER Jeugdpuistjes Loop dor bevolking Pagina fi Voor de zondag 3 maanden huur cadeau 3 jaar volledige garantie 3 extra voordelen: Noordstraat 21 Tel. 2361 (01150) Terneuzen Zondagdientsen Gemeenteraad van Zuidzande fdrbovit BURGERLIJKE STAND Kraanvogels blijven pleisteren DE VKIJE ZEEUW Zaterdag 9 november 1963 BENOEMINGEN BW WATERSCHAPPEN Bij K. B. zijn benoemd met in gang van 1 januari 1964 tot ge zworene van het waterschap Het Vrije van Sluis de heren A. Lu-, teijnBruijnooge te Zuidzande en P. J. Maenhaut te IJzendijke. TERNEUZEN Aanbesteding slopen van bun kers in de polder Nieu w-Neuzen Door het bestuur der Waterke ring van de caJamiteuze polder Nieuw-Neuzen werd gistermid- ROTS IN STOKMGEBRI LS God is ons een toevlucht. Psalm 46 2. PsaJm 46 is de psalm van het stormgebruis". Het gaat daar inderdaad ver schrikkelijk toe: De aarde ver plaatst zich. De bergen tuime len in het hart van de zee. Vol keren woeden en koninkrijken wankelen, We lezen van oorlo gen en verwoestingen, van lansen en bogen en brandende strijdwa gens, En te midden van dat stormgebruis staat de rots jn het stormgebruis; „God is oas een toevlucht," Dat „stormgebruis" kennen we. Ook onze wereld is hopeloos door elkaar geworpen. In de gro te verschrikking, die over ons heen raasde, ging ook onze „aar de" zich verplaatsen. Vastighe den. die naar wij dachten nooit van hun stee konden, zonken on der onze voeten weg. En... hoe vaak was het geen stormgebruis in ons eigen huis en hart en le ven? Waarbij soms ook do ber gen tuimelden in het hart der zee! Wij kennen ook die „rots in stormgebruis." Het is geen aan matiging. maar pure dankbaar heid a's we beweren dat wij die rots zelfs beter dan de dichter van Psalm 46 kennen. Hij zag die rots nog slechts vaag en sche merig in de schaduwen van het Oude Testament. Voor ons is deze rots in zijn volle majesteit en heerlijkheid in liet stormge bruis dezer wereld openbaar ge worden in Christus Jezus. In Hem Is God in deze wereld ge worden: de Rots in stormge bruis. Wat hebben we. zo vraagt u, in de kokende zee, als de orka nen ons voortzwepen, aan een rots? Een rots is een steil en hard en gesloten ding. Op een rots slaan we te pletter. Ja, en op God op Zijn ondoorgron delijkheid en geslotenheid en donkere lotsbeslissingen slaan we ook te pletter. Maar, o wonderlijk mysterie, die gesloten Rots van hel wezen en werken Gods gaat in Jezus Christus, in zijn Kruis en bloed, open in een wijdte en warmte van genade en barmhartigheid, waar in de hele wereld geborgen kan worden. In Christus wordt de Rots: een Toevlucht. „God is ons een toevlucht." (Uit „De Stem achter U.") dag in hotel „Centraal" aanbe steed het geheel of gedeeltelijk slopen van voormalige verdedi gingswerken (bunkers) in het noordelijk gedeelte van genoem de polder. Laagste inschrijver hiervoor was de jEirma Mrijers te Brussel voor 23.626. AXEL Aanrijding. Vrijdagmiddag om 2 uur reed P. J, S, uit Axel met Zijn brom fiets door de Prins Hendrikstraat komende vanaf de Bufhdijk. Op de kruising met de Julianastraat verleende hij geen voorrang aan een bestelauto, welke door de Julianastraat reed, komende uit de richting Wüheteunastraat. Hierdoor ontstond een botsing. Dokter Kats verleende de eerste hulp en constateerde bij S. een hersenschudding, waarna, hij deze naar zijn woning liet ver voeren. De bromfiets werd beschadigd, evenals de bestelauto, welke werd bestuurd door J. N. uit Klooster, zande. Agenda gemeenteraad. De agenda van 'de op donder dag 14 november a.s. des avonds te 7 uur te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de volgende punten: 1. Opening, 1, Opening. 2. Notulen B, en W, stellen voor de notulen van de vergadering van 29 oktober (Adv.1) Geen borgstortirïg Recht van.koop met 3/5-.van de betaalde huiïr retour Irrcl. verzekering en service gedurende "de.gehele huurperiode Radio TAZELAAR (Adv.) drogen in metPurolpoederfi.étwt- TERNEUZEN Van zaterdagmiddag V2 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldckade 27, telefoon 2020. Apotheek geopend: Klaassen. Noordstraat 54, tel, 2080. Zondagdiensi Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: mevr. Deurloo-Buijze. Guido Ge- ze'lestraat 50, tel. 2706. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur lot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter A. Kats, Oranje straat 10, tel. 555. DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axc', Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C J. Cijsouw, Westkade 119A te Sas van Gent, telefoon 01158—588. OOST ZEEUWS-VLAAND EREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 40 NOVEMBER Axel: 10 uur en 14.30 uur Ds. P. J. Pennlngs, Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern: 19.30 uur Dienst Geref. Kerk. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds, J. Scholten; 19 uur Ds. J. A. Poelman, (Kerkhoflaan) 9.30 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt, jeugddienst. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 14.30 u. Ds. E. Gramsbergen. GEKEF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30. uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds W. C. van Hattem. HU, GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) LEGER DES HEII5. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst 7,30 uur Verlossings- samenkomst. Leidster: kapiteins H. Bierman. BOOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en S.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis. 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur. 8,30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulit: 6.30 uur. 7.45 uur, 9 uur ff 10 uur: H.H. Mifftn. Philippine: 7.30 uur «n 10 uur: H. H. Miiien. Sm van Gent; 7 uur, 8.30 uur, ld uur ®n 17 uur H. H. Mi$»en. Sluiskil: 6.45 uur. 8.30 uur. 10.3c uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H.H. Missen; 17.00 uur: Avond mis Triniteitskerk8 uur en 11 uur H.H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KERK. ZONDAG 10 NOVEMBER Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. S. Évenhuis, van Biervliet. Biervliet: 9.30 uur Eervv. heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans; 1963 aan te houden tot 4e volgen de vergadering. 3. Voorste] tot bet bouwen vaai IJ en 22 woningwetwoningen in plan „Oost". Ged. Stalen van Zeeland delen bjj schrijven van 25 okotber 1963, no. 454/315 afd. Bur. Ont. Zld., me.de .flat aan de gemeente Axel 33 woningen zijn toegewezen. Deze toewijzing zal echter te zij ner tijd in mindering worden ge bracht op het ter beschikking van de gemeente te stellen contingent 1964. Onder verwijzing naar de over gelegde stukken en overeenkom stig het gevoelen van de Commis sie voor Openbare Werken stellen B. en W. voor te besluiten tot 1- het stichten van deze woningen in plan „Oost"; 2. onderhandse aanbesteding van deze 33 woning wet. woningen voor 488.400, aan de firma F. Lambert en Zonen te Stoppeldijk; 3. het aanvragen en aanvaarden uit 's rijks kas van: a. een grondvoorsctoot ten be drage van .38,187.89 en een bouw- voorsehot: ten bedrage van 170.240 voor de bouw van 11 woningwet woningen; b. een grondvoorsebot ten be drage van 69.080,29 en een bouw- voorschot ten bedrage van 340.480 voor de bo.uw van 22 wo ningwetwoningen e. een zo hoog mogelijke jaar lijkse bijdrage in de ongedekte ex ploitatiekosten. 4. Voorstel tot het aangaan van een langlopende geldlening, groot f 1.500.000. Een geldgever is bereid aan de gemeente Axel een geldlening tc verstrekken, groot ƒ1.500.000, waarvan de voornaamste voor waarden als volgt luiden: Rente: 4% Koers: pari; Looptijd: 30 jaar; Aflossing: 30 ge lijke jaarlijkse termijnen: Opna me zo spoedig mogelijk na goed keuring van bet raadsbesluit, doch uiterlijk 16 december 1963: Depo sito: van genoemde ƒ1.500.000 wordt onmiddellijk opgenomen 600.000; per 1 februari 1964 f 400.000; per 1 maart 1964 (400.000; per 1 anril 1964 100.000; Deposito-rente: 3tl %- Gelet op de kapitaalbehoefte van de gemeente en op de Wel Kapi taaluitgaven Publiekrechtelijke Lichamen, stellen B. en W. voor. in overeenstemming met liet ge voelen van de Financiële Commis sie, te besluiten overeenkomstig het bi.i de stukken overgelegd ontwerp. 5. Rondvraag. 6. Sluiting STOPPELDIJK Winterprogramma Centrum voor Maatsriiappelifk Werk In het Verenigingsgebouw hield de heer J. Biamans, direkteur van de Stichting Gemeenschaps werk te Bergejjk, een lezing over het onderwerp „Gemeenscha ps- w-erk in het dorp". Het zal de aanwezigen niet hébben verbaasd dat het gemeenschapswerk in Bergeijk in den lande een bijzon- dei' goede naam beeft. Het ligt in de bedoeling om in de gemeente Vogelwaarde via een enquête een overzicht te krijgen van do bestaande behoeften op dit terrein. Met een vorm van het gemeenschapswerk. hof jeugd- vakan.tiewerk, is reeds gestart in de afgelopen zomervakantie. Ook voor deze derde kursus-avond in het kader wan 't winterprogram ma van het InteroarochiaeJ Cen trum voor Maatschappelijk Werk bestond een verheugend grote be langstelling. ZIERIKZEE Kind verdronken. Gistermorgen cm ongeveer tien uur is het anderhalf jarig doch tertje van de familie Krakeel bij het spelen in een gracht fe Zie- rikzee geraakt en verdronken. De begroting voor toet dienst jaar 1964, die lm de donderdag avond gehouden raadsvergade ring werd aangeboden, is met een reële raming van de posten, slui tend met een post voor onvoor ziene uitgaven van ƒ4500. De gewone dienst van deze be groting geeft in inkomsten en uitgaven een totaal bedrag aan van 340.0005. De kapitaaldienst geeft een nadelig saldo van ruim <66.000. Nieuwe kapitaalsuitga ven zijn in deze primitieve begfo- ting niet geraamd, deze zullen door toet college van Burgemees ter en Wethouders worden voor gesteld bij de behandeling der be groting in de eerstvolgende raads- vergadering. De rekening over het dienst jaar 1962 werd door de raadvooT- lopig vastgesteld met de op de gewone dienst in inkomsten -een totaal van 279.242,94 en in uit gaven 277.324, 43, een batig slot dus van 1918,51. De kapitaaldienst geeft in ont vangsten een totaal bedrag van ƒ510,17238 en in uitgaven ƒ562.659,29, een nadelig saldo van ƒ52.486,91. (Adv.) mgewon (adieve (sootórageesj bi] mactg-en ingewflndsklachten.ft25 VOGELWAARDE Geboren; 2 nov. Franky Petrus Elisabeth, z. van Adrianus Jo hannes Warrens en Alma The- resia de Dijeker. VOGELWAARDE Vertrokken: Eduardus Hendriks en gezin, naar Axel; Joanna L. C. Voet—de Vos, naar Hontenis se; Ludoviea G. M. de Brijcker. naar Etten. Werving van mijnwerkers in Zuidslavië voor Limburg mislukt Een wervingscommissie van de gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg is onverrichterzake uit Zuid-Slavië teruggekeerd. De oommissie was in dit land om 500 Joegoslavische mijnwerkers aan te werven. In Zagreb is aan de wervings commissie meegedeeld dat de cen trale regering van Zuid-Slavïë op 23 oktober een decreet heeft af gekondigd. dat coördinatie beoogt van de werving van arbeiders. Het besluit is gebaseerd op het feit, dat de laatste jaren zoveel werkkrachten naar het buitenland vertrokken, dat de eigen industrie en de wegenbouw ernstig stag neerden. West-Duitsland heeft ongeveer 23.000 arbeiders uit Zuid-Slavië geworven, Italië 15.000. Daarnaast zijn ook Oostenrijk, Zwitserland! en Zweden zeer actief op de ar beidsmarkt. Besloten werd om de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis met ingang van 1963 een subsidie te verlenen tot een be drag gelijk aan 50 °/o van de tota le contributie-opbrengst. Voor heen werd een subsidie verleend van ƒ2,50 per lid per jaar. Het Koningin "Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding' zal met ingang van 1964 een subsidie krij gen van 15 per jaar terwijl aan de Stichting Humanistisch Thuis front en de Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige zieken een jaarlijkse subsidie van 5 werd toegezegd. Op voorstel van B. en W. werd besloten de kruisingen van de Dorpsstraat met de Zegveldstraat en de Smidsweg aan te wijzen als voorrangskruisingen, met voorrang voor het verkeer door de Dorpsstraat. De raad besloot in principe tot deelname aan de door de Ontwik, kelingscommissie West Zeeuwsch- Vlaanderen voorbereide centrale ophaaldienst voor huisvuil. De raad bepaalde vóórts dat een wijziging van het Uitbrei dingsplan in hoofdzaak der ge meente in voorbereiding is. Deze wijziging is noodzakelijk om de vestiging van een camping mo gelijk te maken. Het Christelijk Jongelingen Ver bond uit Amsterdam is in onder handeling over de aankoop van een boerderij langs de Molenweg en heeft de bedoeling aldaar een camping te vestigen. Dc Provin ciale Commissie beoordeling ge meentelijke uitbreidingsplannen heeft zich reeds in principe uit gesproken geen bedenkingen tegen deze vestiging aldaar te hebben. In verband met de oproep van de Vogelwacht West Zeeuwsch- Vlaanderen inzake de kraanvo gels werden van veel zijden be richten ontvangen over de aan wezigheid van deze vogelsoort in het zuiden van Zeeland en Brabant. Deze grote vogels, welke vol gens de bekende gegevens nage noeg niet in Zeeland verschijnen op de trek, maken dit najaar daar wel een grote uitzondering op. De eerste bekende troep werd waargenomen op 26 oktober en wel onder Lapscheure (onder Sluis), vervolgens op 30 oktober (20 a 30 ex.). Of deze vogels in deze periode aan de aandacht ontsnapt zijn, is nog niet bekend. De grote vlucht werd echter vastgesteld op 31 oktober, nl. Saeftinge min stens 1502001 Braakman 105 ex. St Kruis 23 ex., Noord-Beve land plm. 10 ex. Daarna concentreerden de vo gels zich onder de gemeente Hoofdplaat en omgeving. Zij zijn bij laag water meestal te vinden op een grote zandplaat in de Westerschelde onder Hoofdplaat, bij hoog water verblijvend, voed- selzoekend, tussen Breskens en Hoofdplaat dorp. De vogels blij ven schuw en laten zich zeer aoor ifILLY GANZ Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Oh-"' 16 u. Ds. Joh. Brezet, van Nieuw 1 vliet. Streekjeugddienst. Cadzand. 10 uur Ds. W. C. buu ring. (Bed. H. Doop.) Groede: 10 uur Ds. H. W. Doorn- ink. Hoofdplaat: 11 uur Eenv. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen: 11.30 uur Kinderkerk dienst'. Retranehement: 10 uur Eerw. heer G. M. C. de Vries. Sehoondjjke: 11 uur Ds. L. Spaans, van Breskens. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke 10 uur Ds. C. v. Evert. Zuidzande: 10 u. H. B. de Nceling. mann. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat.) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Leesdienst. Hoek: 9,30 uur, 2 uur en 6 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur Heilig Avond maal; 3 uur Ds. Zijderveld, van Middelburg. Axel: 10 uur en 2.30 uur Lees dienst; 7 uur n.m. Ds Zijderveld, van Middelburg, OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. De Reuver. VOLLE EVANG. GEMEENSCHAP (Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. S.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om S uur sa menkomst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.15 uur Ds. S. A Vis. 123) Hij werd doodsbleek en zei: „Ik dacht, dat je de sneeuw van de boompjes kwam afschud den „O nee, dat heb ik helemaal niet gedaan, en gewond ben ik evenmin." „Sinds wanneer lieg jij, Ur sula En sinds wanneer ben jij zo brutaal „Ik heb gelogen, omdat het nodig was. En nu zal ik u eens wat zeggen, dokter: wat u wilde doen is een verschrikkelijke dwaasheid! Het enige wezen ter wereld, dat van mijn vlees en bloed was, heb ik in de vlam men verloren. In het begin dacht ik ook, dat ik er onder zou be zwijken. De wereld scheen plot seling leeg voor mij te zijn ge worden. Ik zocht naar de ,zin worden. Ik zocht naar de zin gevonden in de taak, verder voor uw kinderen te zorgen, dokter. En u, hun vader, u wilt hen in de steek laten? Dat kunt u toch niet ernstig menen! Denkt u. dat die arme kinderen zich zouden verheugen over het bloedgeld van de levensverzekering, die u daarnet zo ijverig hebt zitten te bestuderen? Ik ken uw kinderen, zoals ik mezelf ken. Zij zullen nog liever stenen gaan kloppen dan hun vader verliezen, want zij zijn door u, dokter, opgevoed tot dappere, van hun plicht be wuste mensen. En jaagt u mij nu maar het huis uit, omdat ik de moed gehad heb u de waarheid te zeggen. Ik zal door de voor deur uitgaan maar door de ach terdeur weer binnenkomen, want mevrouw Mila heeft me bevolen tot mijn dood bij u te blijven. En nu wel te rusten!" Als een opgejaagde liep Ursula de kamer uit. in heel haar leven had haar hart nog nooit zo erg geklopt als onder die lange toe spraak. HOOFDSTUK XLIV OPSTANDING. Felicitas liet haar vader nog minder vaak alleen dan eerst. Zij maakte zich zorgen over zijn ver bitterd gezicht, dat van dag tot dag meer ingevallen scheen. Met alle mogelijke middelen probeer de zij hem aan de sombere ge- dachtenwereld, waarin hij blijk baar ronddoolde, te onttrekken, 't Was maar goed. dat er ten minste nog geregeld visites op Dennenhof gebracht moesten worden. Want ook Fee had al lang ontdekt dat alleen nog de uren, waarin hij zich aan zijn be roep kon wijden, haar vader uit zijn apathie wakker schudden. En nu daalde dan in plechtige stilte de Kerstnacht over Sonn- wil. Christen zat in zijn spreek kamer en wachtte op het Kerst feest, dat voor hem het laatste zijn zou, zo wilde hij het. Hoe rustig was het nu op Weidehof; alleen de klank van een viool zong door het huis en iemand be geleidde op de piano met zijn verbleekte, doffe tonen. Helder en zuiver zong de viool een oer oud kerstliedje. Daarna werd het weer stil, klonk alleen nu en dan zacht lopen in de gang. Vroeger, dacht de vermoeide man, vroeger waren het de voor zichtige voeten van Mila geweest. Wat was er nu van hem terecht gekomen sinds de eerste Kerst avond in zijn huis aan de Stille Hoek? De ziel van Mila was op aarde een deel van de zijne ge weest. Sedert zij in het onbeken de was weggezweefd, dwaalde de was weggezweefd, dwaalde eenzaam door donkere dreven, waar voor hem geen uitkomen meer was. Nu maakte hij niet meer in jeugdig ongeduld de deur open om stiekem de heerlijke geuren van de keuken op te snuiven. Zijn hart had genoeg van het vechten en zijn ledematen waren niet meer bekwaam ervoor. Deze nacht zou hij ook niet meer de tocht door de Kerstnacht wagen, zoals hij precies 25 jaar geleden gedaan had met die oude zigeu nerin. De tijd der romantiek was voorgoed voorbij. Wat er over bleef was de grauwe, dodelijke alledaagsheid en het harde proza. Met merkwaardige kracht greep de herinnering aan dat avontuur uit de eerste Kerstnacht, die hij met Mila had dooorgebracht, hem aan. Hij zag duidelijk het mooie, vertrokken gezicht van de lijden de zigeunerin op het lompenbed liggen en haar van diepe dank baarheid stralende ogen, toen het jongetje geboren was. Hij zag zichzelf nog lopen, de schaaps vacht van de zigeunerhoofdman om de schouders, zo moe als een hond door het ontwakende dorp stappen en hoorde het gelach van de sneeuwruimers achter zich. Maar wat hij niet zag, dat op hetzelfde ogenblik de jonge pri mas een geestdriftig publiek in de ban bracht van zijn spel, dezelfde, die eens midden in het bos het levenslicht had aan schouwdIneens viel de dok ter iets in. Hij maakte zijn bureau open, zocht er lang in en hield eindelijk een klein, door ouder dom vergeeld doosje in zijn hand. Hij schoof het deksel er af en schudde de inhoud in zijn hand. In het schijnsel van de lamp lag goud te blinkende vijf goud stukken van Janos, de zigeuner hoofdman en moordenaar. Dat was de mooiste beloning van heel zijn carrière geweest, dacht de voorbije tijden om zijn mond eenzae man, terwijl een lachje uit speelde. En die me dit goud ge geven heeft, deed dit zonder dat ik er om vroeg: hij was een halve wilde een ongeciviliseerde Niet een van de ontwikkelde, brave mensen uit dit trotse dorp! Hij was alleen maar iemand die dankbaar was en rechtscha pen! Hij deed de goudstukken weer in het poederdoosje en leg de het naast het portret van Mila op het bureau. Zij zouden het geld goed kunnen gebruiken. IWordt vervolgd.) moeilijk benaderen. De laatste dagen verspreiden de vogels zich meer in zuidelijke en westelijke richtingeni;yermbe- delijk door de werkzaamheden op het land. Echter kwamen ook meldingen binnen uit St. Jansteen (een troep in V-vorm ter lengte van 400500 meter), een troep on der Axel 200 ex. richting Hulst; grote groep onder Ritthem bij het zuid-Sloe, plm. 20 ex.; St. Philipsland, 26 ex.; in de Zand straat, gem. Sas van Gent; 200 ex. te Woensdrecht, 30 a 40 ex. te Kalmthoutse heide (België), Prinsenbos bij Breda, Teteringen, Moerdijk. Biervliet (waar de schoolkinderc-i van het mooie gezicht genoten). Alle verdere inlichtingen zijn nog steeds zeer welkom. Desgewenst worden de gemaak te onkosten vergoed van bericht- zending aan het sekretaxiaat van de Vogelwacht West Zeeuwsch- Vlaanderen, Helsinkistraat 2. Vooral inlichtingen buiten West Zeeuwsch-Vlaanderen blijven zeer welkom. Enkele telefonische meldingen kwamen binnen zonder nadere adres-aanduiding. Zouden deze hun adres even willen opgeven? Een ieder die inlichtingen ver strekt krijgt naderhand een uit gewerkt verslag toegezonden, hiervoor is echter nodig dat van een ieder het adres bekend is. Graag zouden wij ook inlich tingen ontvangen waar de vo gels hun voedsel zoeken. Mo menteel is dit nagenoeg altijd op pas gezaaide wintertarwe. STAKING BIJ HET N. R. C.-CONCERN Bij de courant Het Vaderland wordt door het technisch perso neel (ongeveer 150 man) ge staakt. Een deel van het tech nisch personeel van de Nieuwe Rotterdamse Courant, heeft eveneens gistermiddag omstreeks half twee het werk neergelegd. De stakende typografen willen de 7 cent per uur meer, die van 1 oktober af is gerealiseerd met terugwerkende kracht tot 1 janu ari 1963 hebben. Volgens de directie van de N. R. C., heeft zestig procent van de dagploeg gewerkt. Bij Het Vaderland zijn enkele mensen aan het werk gebleven Vier Afrikanen voor sabotage opgehangen Vier Afrikanen zijn vrijdag in de centrale gevangenis van Pre toria opgehangen. Eén van hen, James Mtoetoe Apleni, is de eer ste Afrikaan die de maximum straf krijgt voor sabotage. De andere drie waren schuldig be vonden aan moord. Apleni zou lid zijn geweest van een orga nisatie die de kandidaat voor de post van premier van de Ban- toestaat Transkei, Mantazima wilde vermoorden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2