DE VERMETELE DOKTER Zoeken naar vertrouwen in Vietnam Verkeersopvoeding van kleuters Parade van Russische kracht op Rode Plein Circulatie van pas munten nam verder toe Utrechtse politie arresteerde twaalf jonge inbrekers Vrijdag 8 november 1963. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 HET bewind van Ngo Dinh Diem en zijn familie is ten ein de, maar de burgeroorlog in Zuid-Vietnam moet nog gewon nen worden. De voorlopige re gering die in Saigon het heft in handen neemt, krijgt daartoe de vermoedelijk laatste kans. Veel levende woorden zijn er aan het heengaan van Diem en vooral zijn broer Nhoe niet be steed en dat kon ook haast niet anders. Dat betekent overigens niet dat zijn bewind in alle op zichten zo slecht is geweest. In tegendeel: hij heeft ervoor ge zorgd dat de rijstoogst verdub belde en ondanks het feit dat meer dan de helft van het rege ringsbudget aan de burgeroorlog wordt besteed is het leven in Zuid-Vietnam die negen jaren materieel gezien beslist aantrek kelijker geworden in verge lijking met andere Aziatische landen is het er met de welvaart niet zo slecht gesteld. Waartoe uiteraard de enorme Amerikaan se geldelijke steun zeer veel bij droeg. De grote fout van de ver woede anti-communist is geweest dat hij van zijn regering een fa- miliekliek maakte en het feit dat hij haast met opzet zich nieuwe binnenlandse vijanden verschafte, b.v. de Boeddhistische monniken en in het algemeen de aanhangers van die religie. Diem en de zijnen begonnen zo een oorlog op twee fronten zo wel tegen de Viet-cong rebellen als tegen de Boeddhisten. Het was slechts aan de Amerikaanse steun te danken dat hij zich on der die omstandigheden kon handhaven. Steun die de V. S. slechts verstrekten omdat ze meenden dat er niemand anders was die met het nodige fanatis me de strijd tegen het communis me kon voeren. Er zijn verschei dene malen pogingen geweest om de familiekliek van Diem omver te werpen, maar daarbij was de noodzakelijke steun van het leger steeds te klein. Vele hoge officieren deden niet mee, alleen al omdat ze wisten dat de V. S. achter Diem stonden en de kans groot was dat bij slagen van de revolutie de dol larhulp zou worden ingetrokken, waardoor ook de strijd tegen de Vietcong niet verder gevoerd kon worden. Boeddhisten-affaire was aanleiding EIGENLIJK ingeluid door de komst van de nieuwe ambassa deur Cabott Lodge is in die si tuatie iets veranderd: de V. S. kregen genoeg van de moreel verwerpelijke en stategisch ook funeste vervolging van Boeddhis ten. De generaals wisten dat Washington niet meer onvoor waardelijk achter Diem stond en dat was vrijwel een uitnodiging aan hun adres opnieuw een staatsgreep te ondernemen. In dat opzicht is het verwijt van communistische zijde niet geheel ten onrechte dat de V. S. in feite ROKENDE MIJNWERKERS WORDEN VERVOLGD De officier van Justitie te Maastricht, mr. W. Moors, zal een vervolging instellen tegen de mijnwerkers, die op de doma- niale mijn te Kerkrade het rook verbod overtraden. Acht van de overtreders zijn door de directie van de mijn ontslagen. Anderen zijn in functie terug gezet. Alle verdachten, ongeveer 35, zullen tijdens een speciale zitting van het kantongerecht in Heerlen, welke nog deze maand plaats vindt, moeten terechtstaan. Diem ten val hebben gebracht. Waarom Peking en Noord-Viet- nam Washington daarover ver wijten maken is overigens min der gemakkelijk te begrijpen, want de Amerikanen handelden hiermee toch eigenlijk geheel in hun geest. De militaire junta en de bur gers die nu het land te besturen krijgen zullen nog met vele moeilijkheden te maken krijgen. Diem die vooral ook omdat hij niemand anders dorst te ver trouwen zoveel banen onder zijn familie verdeelde, heeft vooral in het leger gezorgd dat zoveel mogelijk groepen tegenover el kaar kwamen te staan in een enigszins jaloerse geest: de door de Fransen getrainden en de door de Amerikanen opgeleide offi cieren; de noord-Vietnamezen en die uit het centrum en zuiden varr het land. Die sfeer van ja loersheid garandeerde hem dat er bij boze plannen een zeer gro te kans was dat iemand de zaak wel zou verraden. Dergelijke as pecten van verdeel-en-heerstack- tiek treft men ook in ambtelijke kringen bijvoorbeeld. Die sfeer van wantrouwen moet veranderd worden in een van eensgezind heid voor men met volle kracht kan werken aan het oplossen van het Vietcong-probleem. Uit het verzet tegen Diem is ook een groep van eerlijke en onomkoopbare lieden voortgeko men zoals bijvoorbeeld Tran Van Tjjoeng, de vader van de beruchte mevrouw Nhoe, die zijn post als ambassadeur in Wash ington uit protest neerlegde en van hen moet .men hopen dat zij hun land weer kunnen bren gen tot de eensgezindheid die nodig is om aan de burgeroorlog een einde te maken. (Nadruk verboden.) DE ITALIAANSE ANTI-INFLATIE- MAATREGELEN Het Italiaanse anti-inflatiepro- gramma is onvoldoende en zijn kans op succes „tamelijk twijfel achtig", zo staat in een bulle tin, dat gisteren door de econo mische commissie voor Europa van de Verenigde Naties is ge publiceerd. Volgens de publikatie vereist de loon- en prijsspiraal in Italië thans een gecoördineerde aanval over een breed front, die enige vertraging van de economische groei tot gevolg zou hebben. De voorgenomen verhoging van de omzetbelasting op luxe artikelen zal een „tamelijk twij felachtig resultaat" blijken te hebben als het er om gaat de toeneming van het particulier verbruik te beperken, zo meent het bulletin. Een mogelijke beperking van huurkoopcredieten die thans wordt overwogen zou echter doelmatiger kunnen zijn. „Het ontbreken van voorstel len inzake een inkomstenpolitiek of van maatregelen ter verho ging van het algemene belasting- peil maakt het tamelijk twijfel achtig of de inflatie binnen de komende zes maanden tot staan kan worden gebracht", aldus het bulletin. Het besluit met op te merken, dat de tot dusver overwogen be sprekingen van de overheids uitgaven en de „tamelijk schuch tere maatregelen" voor krediet beperking die in het verschiet schijnen te liggen, niet voldoen de zullen blijken te zijn. Een van de nieuweste activi teiten van het Verbond voor Vei lig Verkeer is het oprichten van een mobiele dienst, die met in gang van het nieuwe jaar de kleuterscholen zal gaan bezoeken om de leidsters behulpzaam te zijn bij de verkeersopvoeding van haar pupillen. Deze dienst zal gebruik maken van een aan tal auto's die „bemand" zijn met enige daarvoor opgeleide kleu terleidsters. Deze zullen in de scholen demonstraties geven. De auto's zijn uitgerust met voet gangers- en verkeerslichten, „oprolbare" zebra's, driewieler- tjes en trapautootjes, waarmee op de scholen zal worden ge werkt. De kleuterleidsters, in het bezit van een hoofdakte, die zich met deze werkzaamheden gaan bezighouden, ontvangen een opleiding, gebaseerd op de in de nieuwe kleuterverkeershof „In de Bogaard" te Rijswijk van het Verbond van Veilig Verkeer op gedane ervaringen. Eén van deze auto's is al gereed. Het Verbond hoopt spoedig meer wagens op de weg te hebben. Het werkt vooreerst nog op aanvraag. Het is de bedoeling alle kleuterscho len te bezoeken. Deze bijzonderheden werden meegedeeld tijdens een perscon ferentie die het Verbond voor Veilig Verkeer woensdagmiddag in het Hilton hotel te Amsterdam hield in verband met een klaar- over-actie, in samenwerking met het bedrijfsleven (de V. T. I., Vereniging van Textiel Inkoop combinaties en de Leermiddelen- handel D. P. Luijendijk N.V. te Den Haag). Van de vierduizend kleuter scholen, die zijn benaderd, heb ben ongeveer drieduizend zich reeds voor deelneming aange meld voor de kleurwedstrijd, die aan deze actie is verbonden. De plaat, die door kleuters moet worden gekleurd, kan aan een der bij de actie betrokken wo ningtextielzaken of kantoorboek handels worden ingeleverd. Iedere kleuter die een plaat in levert ontvangt een mouw embleem. De kleuter die naar het oordeel van de jury, be staande uit onderwijsdeskundi gen, de beste plaat heeft inge leverd, krijgt een prijs. Op de kleurplaten komen twee figuur tjes voor, gecreëerd door Marits Rietdijk, die nog geen naam hebben. In klasseverband kan een naam worden bedacht en een jury zal uitmaken welke de beste is. Ook voor de best geko zen naam is een prijs beschik baar. De V. T. I. heeft de twee figuurtjes opgenomen in een kleuterverkeersgordijn. Van de zijde van het Verbond voor Veilig Verkeer werd door de heer J. D. Douma nog mee gedeeld, dat in 1962 2500 kleu ters werden aangereden, van wie 170 werden gedood, 1300 ernstig gewond en duizend licht gewond. De belangrijkste oorzaken wa ren het te weinig toezicht op de buiten-spelende kinderen, het slechte gedrag van de ouders in het verkeer in het bijzijn van de kleuters en onvoldoende attentie van de rijdende weggebruikers. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft ter bestrijding van deze ongevallen o.m. een brochure uit gegeven waarvan sedert augus tus meer dan 100.000 stuks aan ouders van schoolgaande kleu ters zijn verkocht. GERINGE STIJGING VAN WERKLOOSHEID IN OKTOBER In oktober is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen met ruim 500 gestegen tot 19.937. De bezetting op aanvullende werk- gelegenheidsobjecten liep met 50 terug tot 814, zodat het aan tal werkloze mannen toenam met bijna 600. Het voor normaal seizoen ge corrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve daalde met 2000 tot 24.000. De stijging van de geregistreerde arbeids reserve in oktober met 500 vormt de resultante van enerzijds een daling met 600 door de plaatsing van jeugdigen, die in de voor gaande maanden van school kwamen en anderzijds van een stijging met 1100 door het vrij komen van volwassen arbeids krachten. Deze stijging van 1100 is gering in vergelijking met andere jaren. De oorzaak hiervan moet ten dele worden gezocht in de voor de bouwnijverheid gun stige weersomstandigheden en een zekere opeenhoping van landbouwwerkzaamheden en aan de andere kant in de verdere verkrapping van de arbeids markt. De daling van de vraag naar arbeidskrachten bestaat nage noeg geheel in een vermindering van de vraag naar jeugdige ar beidskrachten. Een dergelijke daling kan elk jaar rond deze tijd worden geconstateerd en vloeit voort uit het feit dat ook in oktober nog jeugdige ar- beidskraohen in het arbeidspro ces worden opgenomen. De vraag naar oudere arbeidskrachten ver minderde slechts weinig in ver gelijking met andere jaren. De vermindering van de werk loosheid van vrouwen deed zich verspreid voor over verschillen de beroepsgroepen, voornamelijk bij kantoor- en handelspersoneel, en had nagenoeg geheel betrek king op jeugdigen. De Utrechtse politie heeft twaalf jongens van zestien tot achttien jaar aangehouden, die worden verdacht van een lange reeks diefstallen. Een 31-jarige los werkman, die als heler op trad, is eveneens ingesloten. De jongens hebben inmiddels be kend. In hét" afgelopen jaar heeft de bende goederen gestolen voor in totaal een waarde van minstens zevenduizend gulden, terwijl de jongens aan auto's, automaten en dergelijke een schade aanricht ten, die ook in de duizenden loopt. De zaak kwam aan het rollen, toen een inwoner van Utrecht vorige maand een jongen bij een geparkeerde auto zag rond scharrelen. De politie, die werd gewaarschuwd, ontdekte dat er een transistor uit de auto was gestolen. Afgaande op het door de getuige verstrekte signale ment zocht zij een zestienjarige leerling-stucadoor op, die al eer der met de politie in aanraking was geweest. De jongen ontken de aanvankelijk hardnekkig, maar begon later toch te praten. Uit zijn verhalen bleek, dat de binnenstad van Utrecht al meer dan een jaar lang door twaalf jongens onveilig werd gemaakt, die alleen of in kleine groepjes auto's openbraken en leeghaal den, bromfietsen stalen (zestien in totaal), automaten forceerden enzovoorts. Ze hielden sommige van de brommers zelf, andere werden op de automarkt of bij de opko per van de hand gedaan. Als ze nieuwe onderdelen voor de bromfietsen nodig hadden, gin gen ze weer op strooptocht met schroevedraaiers en sleutels en sloopten van in de binnenstad geparkeerde brommers wat van hun gading was zoals spie gels, handvaten, claxons en spat- lappen of haalden benzine uit de bromfietstanks. Twee broers die ook bij de club hoorden hadden voor hun vaders auto „goedkoop" een nieuwe accu op de kop getikt. Toen de vader later een nieuwe spiegel en richtingaanwijzers no dig had, zorgden zij daar ook voor. De man schijnt zich nooit afgevraagd te hebben, hoe zijn zoons hun lucratieve handeltje dreven. De opkoper, die wist dat de jongens hem gestolen goederen aanboden, is in het huis van be waring ingesloten. De zeven bel hamels van de groep zijn in ob servatiehuizen en dergelijke op genomen, terwijl de anderen na een verblijf van enkele dagen in het politiebureau weer naar huis zijn gestuurd. De Russische minister van De fensie, maarschalk Malinovsky, die vanaf het mausoleum de tra ditionele toespraak hield, zei dat de Sowjet-Unie in de afgelopen 46 jaar „een reusachtige sprong had gemaakt van achterstand naar de toppen van vooruitgang". Malinovsky zei, dat de succes sen bij de vooruitgang van de nationale economie en cultuur waardoor de levensstandaard van het volk was verhoogd „een ge weldige aantrekkingskracht uit oefenen op de arbeiders, die nog onder het juk van kapitalistische onderdrukking zuchten en een voorbeeld zijn voor de volkeren van Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika". De communistische partij en de Russische regering streven met de socialistische landen krachtig naar handhaving en bestendiging van de vrede en juichen het ge deeltelijke kernstopverdrag van Moskou toe, zo zei hij. De niet verminderde bedrei gingen tegen Cuba vormen een bedreiging van de vrede, aldus Malinovsky die er aan toevoegde dat die „het bereiken van een ware vermindering van de inter nationale spanningen" belem mert. „De agressieve plannen en pro vocaties van de imperialisten BIJSTANDSREGELING VOOR MINDER- VALIDEN Het ligt in de bedoeling van minister mevr. drs. Schouwe- naarFranssen (Maatschappelijk Werk) te bevorderen, dat op het tijdstip van inwerkingtreding van de Algemene Bijstandswet de alsdan ingetrokken voorziening voor blinden, de gehandicapten regeling en tijdelijke bijstands regeling voor mindervaliden zo veel mogelijk door één rijks groepsregeling worden vervan gen. Dit deelt de minister in de memorie van antwoord over de begroting van het departement aan de Tweede Kamer mede. Of reeds vóór het inwerking treden van de Algemene Bij standswet de tijdelijke bijstands regeling voor mindervaliden dient te worden uitgebreid tot meerderjarige ongehuwde min dervaliden die niet bij onder houdsplichtige verwanten in wonen, wordt nagegaan. Op welke wijze uiteindelijk een voorziening ten behoeve van mindervaliden in het algemeen dient te worden getroffen, zal de regering nader bezien in het licht van de adviezen, die daar omtrent aan de S. E. R. zijn ge vraagd. Voor dit beraad is tevens van groot belang het resultaat van het onderzoek, dat de raad voor de revalidatie op verzoek van haar ambtsvoorgangster in stelt zowel naar het totaal aan tal mindervaliden als naar de verschillende groepen van min dervaliden, afhankelijk van de aard van hun handicap. Minister Schouwenaar zal om bespoedi ging van dit onderzoek verzoe ken. dwingen ons alle noodzakelijke maatregelen te nemen voor de verdere versterking van de vei ligheid van ons land en de vei ligheid van het gehele socialisti sche kamp." Met uitzondering van de nieu we onderscheppingsraketten was de parade op het Rode Plein ge lijk aan die van de eerste mei. De parade werd afgenomen door premier Chroesjtsjov en andere Russische leiders. Ook een groep Amerikaanse zakenlieden, die woensdag door de Russische eer ste minister zijn ontvangen, sloeg de parade gade. Het militaire deel van de para de duurde 25 minuten, hetgeen korter is dan gewoonlijk. door MILLy GANZ 122) Christen zat voor zijn schrijf tafel met het hoofd in de han den. Hij verroerde zich niet, maar staarde in gedachten ver zonken voor zich uit. Eindelijk stond hij op en hinkte naar een kastje, dat tegen de muur hing, en waarin hij de zware vergif ten, die een dokter naar het scheen nu eenmaal moest heb ben, of hij ze gebruikte of niet, bewaarde. Hij nam een klein flesje uit het kastje, keerde te rug naar zijn schrijftafel en ging weer zitten. Nadat hij weer een poosje voor zich uit had zitten staren, begon hij op een blad briefpapier te schrijven. Een keer hield hij ineens op en haal de uit een grote, gele enveloppe een papier. Hij vouwde het open en begon te lezen. Toen deed hij het weer in de omslag en schreef verder. Ursula zag dit alles, zonder het goed te begrijpen. En toen als een bliksemstraal midden in de winter, begon het bij haar te dagen. Had hij een paar uren geleden haar niet de merkwaar dige vraag gesteld: „Nietwaar, Ursula, je zult mijn kinderen nooit in de steek laten Zij had geen tijd gehad om over die woorden na te denken, zelfs niet, om er door ontroerd te worden, want op hetzelfde ogen blik was de melk sissend over gekookt en de reuk van aange brande melk was één van de dingen, die de dokter niet kon uitstaan. Hoe ellendig moest hij zich wel voelen, dat hij zijn beste bezit zijn kinderen aan een eenvoudige dienstbode wilde overlaten Maar het werd Ursula nu ook duidelijker, hoe groot het ver trouwen was, dat hij in haar stelde en dat schonk haar de leeuwenmoed, voor wat zij nu wilde ondernemen. Zij had daarbij zo'n haast, dat zij bij het naar beneden klim men, een verkeerde stap deed ehik zelf nog een pleister op mijn Uitgaansverbod in Zuid-Vietnam opgeheven De revolutionaire militaire raad in Zuid-Vietnam heeft het sinds 1 november van kracht zijnde uit gaansverbod in het gehele land opgeheven (op 1 november werd het bewind van president Diem omvergeworpen). in de sneeuw viel. In een omme zien had Christen het venster opengerukt en riep: „Wie is daar Wie is er in de tuin „Ik ben het maar, dokter antwoordde Ursula en deed, als of zij zich bezeerd had. „Hebt u misschien een pleis ter voor me Hij gaf geen antwoord en sloot het raam. Zo snel als de hoge sneeuw laag het maar veroorloofde, liep Ursula het huis binnen en in een ren door naar de studeerkamer van de dokter. Zij moest zich wel haasten, wilde zij niet op het laatste ogenblik de moed verliezen. Want eigenlijk was zij van een grondeloze eerbied voor de dokter vervuld. Toen zij bin nenkwam, zat hij weer voor de schrijftafel. Hij keerde zich snel om en vroeg wantrouwend, wat zij op dat uur in de tuin te doen had. Ursula was op die vraag voor bereid en antwoordde rustig: „Och, kijk dokter, ik was al naar bed gegaan en toen viel me ineens in, dat ik vergeten had de sneeuw van de jonge boom pjes te schudden. Ik had er geen rust over. Ik ben opgestaan, om het verzuim goed te maken. In de sneeuw ben ik toen over een steen gestruikeld". „Zo-zobromde Christen ongelovig. „En toen heb je je dus pijn gedaan „O, het is niet zo heel erg Overigens valt me nu net in, dat AUSCHWITZ Het grootste proces tegen oor logsmisdadigers in West-Duits- land, waarin de verantwoordelij ken van het vernietigingskamp Auschwitz terecht zullen staan, zal 20 december a.s. beginnen in het stadhuis van Frankfort. De grote zaal van dit stadhuis, waar normaal de gemeenteraads leden bijeenkomen, is de enige in Frankfort die ruimte kan bie den aan een proces van deze om vang. Er zullen 23 beklaagden verschijnen en 250 getuigen uit vijftien Europese landen worden gehoord. kamer moet hebben." Terwijl Ursula al die onzin stond te vertellen, liep zij langs de schrijftafel en maakte zich meester van het kleine flesje. Toen wilde zij haastig weggaan, want de moed begon haar in de schoenen te zinken. Was zij ten slotte niet de gedienstige en hij de baas .UrsulaDe stem van de dokter klonk erg kwaad. Ursula wist, wat hij van haar wilde. Zij duwde de deur, die zij al opengemaakt had, weer dicht. Zij ging ineens kaarsrecht staan en keek hem vlak in zijn ge zicht. Een grote woede maakte zich plotseling van haar mees ter, misschien wel de grootste woede van haar leven: „Wat is er dokter vroeg zij op haar beurt zonder enige eer bied. „Wat permitteer jij je wel Wie ben ik eigenlijk viel hij heftig tegen haar uit. Goddank, hij kan zich nog kwaad maken schoot het Ur sula door het hoofd. Toen ant woordde zij hem, terwijl haar het hart in de keel klopte: „Wie u bent U bent de vader van de kinderen, van wie u stiekem wil wegsluipen, ja, ik heb het wel gemerkt. Zo lang als ik u ken, hebt u altijd gepredikt, dat ver giften schadelijk zijn, daarom heb ik dat flesje weggenomen. En ook omdat ik mevrouw Mila beloofd heb, over u te waken, heb ik in uw kamer gekeken (Wordt vervolgd.) Opbrengst Madurodamse geluksfontein voor Dousadj De geluksfontein in het minia tuurstadje Madurodam in Den Haag, waar men sinds 18 juli geldstukken kon werpen ter voor spelling van mogelijk eigen ge luk en van echt geluk van het door een aardbeving geteisterde dorp Dousadj in Iran, heeft gis teren zijn schat afgestaan. De voorzitster van de Stichting Miniatuurstad Madurodam, me vrouw mr. J. E. Glastra van LoonBoon, heeft de opbrengst, samen met het netto resultaat van het miniatuur skeltertreintje in dit kleine Haagse dorpje in totaal tesamen 7139,87 overge dragen aan de landelijke voorzit ter van het aktiecomité, de 23- jarige-heer P. Kersten uit Am sterdam. In de geluksfontein lagen meer dan 20.000 vreemde munten, het geen wijst op het zeer grote be zoek van buitenlanders aan het miniatuurstadje. Aan deze inzameling was een wedstrijd verbonden. Degene die het juiste in zes tot zeven weken verzamelde bedrag had geraden, zou een prijs krijgen. Dit bleek te zijn de elfjarige J. Zwart uit Haarlem. Hij had een bedrag in gevuld op zijn formulier dat 400 gulden te weinig aanwees. Hij kreeg woensdagmiddag in het perscentrum Nieuwspoort te Den Haag van de directeur van Ma durodam, de heer G. G. Junge- rius, enige geschenken. KAPOKFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST Vier gewonden Een felle brand heeft gister middag het berijfspand van de N. V. Kapokfabriek v/h J. en A. Tenbruggencate aan de Tuin straat in Almelo geheel ver woest. Een grote hoeveelheid ka pok, schuimrubber en kapokma trassen ging verloren. De schade is omvangrijk, doch kon gister middag nog niet worden vast gesteld. Vier werknemers zijn min of meer ernstig gewond ge raakt. Ze kregen brandwonden in het gezicht. De oorzaak van de brand is onbekend. Wel is komen vast te staan, dat in de kapokverkavel- afdeling brand is ontstaan. De daar werkzame arbeiders (het bedrijf heeft dertig man in dienst) grepen naar een schuim- blusapparaat en richtten de straal op een zogenaamde ka pokketel. Daarop volgde een fel le explosie, even later gevolgd door een tweede, minder hevige ontploffing. Door de explosies liepen de arbeiders brandwon den op. Na de ontploffingen greep het vuur snel om zich heen. Enorme hoeveelheden rook trokken over de binnenstad. De brandweer bestreed het vuur met groot materiaal, maar mede door de straffe wind kon ze niet voor komen, dat de fabriek verloren ging. Wel gelukte het nog een deel van de kantoorinventaris en wat voorraden in veiligheid te brengen. Veldenaar verdacht van oplichting en verduistering van meer dan llA ton gearresteerd Op verzoek van de Heerlense commissaris van gemeentepoli tie, de heer J. T. Spaen, is door de Rijkspolitie van Arcen en Velden gearresteerd de 46-jarige W. uit Velden. In de periode van 1958 tot 1963 zou de man een Heerlense zaak voor ƒ150.000 hebben op gelicht. Bovendien wordt hij er van verdacht voor een bedrag van 15.000 valsheid in geschrif te ten nadele van een Heerlen se bank te hebben gepleegd. Een onderzoek naar eventuele andere verduisteringen door de man ge pleegd, is nog in volle gang. De politie noemt deze zaak de groot ste oplichtingsaffaire sedert jaren in Heerlen gepleegd. In het door de minister van Financiën gepubliceerde verslag omtrent de toestand van het Ne derlandse muntwezen geduren de het jaar 1962 wordt meege deeld, dat de circulatie van pas munten verder is toegenomen. De waarde van de nikkelen en bronzen munten die in het ver slagjaar in omloop werden ge bracht (tot een gezamenlijk be drag van 7.294.875) ligt plm. 35% hoger dan die in het voor afgaande jaar. Bij de afgifte van specie moest in de loop van 1962 een reduc tie worden toegepast op de aan gevraagde aantallen munten, omdat de reservevoorraad van het muntdepöt al sedert enige jaren vrijwel is uitgeput en de omvang van de muntproduktie niet voldoende is om aan de voortdurend toenemende vraag te voldoen. De produktiecapaciteit van het Staatsmuntbedrijf moest daarom verder worden opge voerd. In de tweede helft van het verslagjaar werd tijdelijk overgegaan tot aankoop in het buitenland van bronzen munt- plaatjes voor de aanmaak van centen. Bovendien zal het ma chinepark worden gemoderni seerd door de aanschaf van snel lopende muntpersen, die met minder bediening meer produ ceren. De nominale waarde van de in 1962 door het Staatsmuntbe drijf afgeleverde munten be droeg 19.820.000. Het in het Premier Djoeanda van Indonesië overleden Volgens een in Singapore opge vangen uitzending van radio- Djakarta is premier Djoeanda Kartawidjaja van Indonesië in de nacht van woensdag op donder dag ten gevolge van 'n hartaan val overleden. Dr. Djoeanda, staatsman, eco noom en ingenieur, is 52 jaar geworden. Als niet tot een partij behorende politicus beheerde hij in verscheidene regeringen de portefeuilles van economische zaken, openbare werken en ver bindingen. In 1956 werd hij minister van staat voor econo mische plannen met het oog op een vijfjarenplan voor de econo mische vooruitgang van Indone sië. In 1957 werd hij premier. Hij bekleedde vervolgens opnieuw die functie in juli 1959 een nieu we regering tot stand kwam. Hij heeft o.m. bezoeken gebracht aan de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavië. muntprogramma 1962 geraamde aantal zilveren rijksdaalders werd geslagen. Er werden geen zilveren guldens vervaardigd. Van de overige Nederlandse munten werd een aanzienlijk groter aantal geslagen dan bij het optellen van de begroting was voorzien. De totale muntcirculatie per 1 januari 1963 wordt geschat op (in miljoenen guldens): rijks daalders 82.9, guldens 131.7, kwartjes 34.8, dubbeletjes 37.6, stuivers 8.9 en centen 7.8. Canadees passagiersvliegtuig had mislukte start Een DC-8F van de Canadese luchtvaartmttschappij Trans-Ca nada Airlines is woensdagavond bij een mislukte start op London Airport van de baan geraakt en in brand gevlogen. Het toestel had 97 passagiers aan boord, van wie slechts één lichtgewond raakte. De brand, die in één van de motoren woedde, werd binnen korte tijd geblust. Het vliegtuig, dat op een weg bij het vliegveld terecht kwam zou via Montreal, Toronto en Winnipeg naar Vancouver vlie gen. Het straalvliegtuig kwam in een koolveld nabij de luchthaven terecht zonder dat het van de grond was geweest. De piloot liet zijn toestel niet opstijgen toen het einde van de rolbaan nader de. Een functionaris van ,de Ca nadese maatschappij zei niet te weten waarom het toestel niet was opgestegen. Er heerste op het ogenblik van het ongeluk een dichte mist. Men had meer dan een half uur nodig om het toestel te vinden. De politie trof tenslot te passagiers aan die het vlieg tuig hadden verlaten om hulp te halen. Er zijn in totaal twee in zittenden gewond geraakt. 100-JARIGE IN BERGUM De heer Jan Jans Krol te Bergum wordt volgende week donderdag honderd jaar. De heer Krol, die tot de twintiger jaren twee grote boerderijen in Ber gum exploiteerde, genoot rond de eeuwwisseling grote bekend heid als fokker van Friese heng sten. Zijn paarden werden bui tenlands verhandeld, voor het merendeel naar Groot Brittan- nië, waar zij dienst deden als lijkkoetspaarden. Jan Krol, die zijn hele leven ongehuwd bleef, werd in Bergum geboren en ver blijft daar thans nog in het ver pleeg- en revalidatiecentrum „Hillama State".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 9