NOVEMBER VERKOQPS-AKTIE (105 Sowjet-Unie in 1970 het eerste land ter wereld Herdenkingsdienst voor acht kweekschoolleerlingen Frankrijk en de kernwapens BEURSO VERZICHT Sportnieuws VOETBAL Vrijdag S november 1963. Pagina 7 Profiteert bovendien nog van de SJAAL gratis DAS gratis Chroesjtsjov: Breuk niet Chinese volksrepubliek zal worden geheeld DE RUSSISCHE KOOPVAARDIJVLOOT JAPANSE GESCHENKEN VOOR KONINGIN JULIANA EN PRINSES BEATRIX STILLE MARKT Beursindices Nabeur skoersen 1505%) (569%) Advieskoersen buitenlands bankpapier DE VRIJE ZEEUW CAMEL de nieuwe mode Ook in JONGEHEREN Cameljassen een enorme keuze. Zowel in carcoat als gewoon model. Vanaf 74— (kleine stijging per maat) BONTMUTSEN in im. astrakan en zeehond vanaf 14,75 Dit is een van die modieuse Camel jassen die exclusief voor „Tilbury" vervaardigd is.' Dit betekent unieke coupe, prima afwerking en vormbestendig binnenwerk. Vanaf BONTKRAGEN van im. astrakan (inclusief aanzetten). 9,95 Bij aankoop winterjas of regenjas Bij aankoop kostuum Alléén bij: De zaak waar U het voor 't kiezen hebt: v. DIXH00RN Moderne kleding voor vader en zoon Noordstraat Terneuzen De Sowjetrussische minister president en partijleider Nikita Chroesjtsjov heeft donderdag avond op een ontvangst in het Kremlin ter gelegenheid van de herdenking van de 46ste verjaar dag van de oktober-opstand van 1917, die door een tweeduizend gasten werd bezocht, verklaard dat de Sowjet-Unie „in 1970 het eerste land ter wereld zal zijn." (Eenzelfde voorspelling werd ge daan in het in 1961 goedgekeurde programma der Russische com munistische partij.) Hij zei ook ervan overtuigd te zijn dat de breuk in de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek zal worden geheeld. Chroesjtsjov, die een half do zijn heildronken uitbracht, her haalde de waarschuwing aan de Verenigde Staten, dat zij Cuba niet moesten aanvallen. ..Wij zijn voorstanders van een vreedzaam samenleven met de Verenigde Staten in internationaal verband. Doch indien Amerika Cuba aan valt, kan hiervan geen sprake zijn. Dan zal er oorlog zijn," ver klaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „De Verenigde Staten zijn vooral tegen het revolutionaire bewind op Cuba gekant, omdat dit eiland zo dicht bij hen ligt. Doch voor de revolutie geldt hetzelfde als voor een vrouw, die- een kind verwacht: zij zal dit baren waar en wanneer zij dit wenst," aldus Chroesjtsjov. Tenslotte, doch niet nadat hij iiiertoe was aangezet door de Amerikaanse ambassadeur Koh ier, hief Chroesjtsjov het glas voor een laatste heildronk op de „geest van Moskou". Wel had hij zich eerder in algemene zin lovend uitgelaten over „interna tionale vreedzame samenleving". Chroesjtsjov zei ook: „De heer Kohier heeft gezegd dat hetgeen ik vanavond heb gezegd niet in overeenstemming is met de „geest van Moskou". Maar ik versta hieronder .de „geest om in vrede te willen leven met alle landen, die dit ook ten opzichte van ons willen doen". Hij voegde hieraan toe: „Wij willen handel - dat is de „geest van Moskou". Wij hebben het (beperkte) kernstopakkoord van Moskou on dertekend en wij zijn bereid ook andere verdragen te tekenen. Ik stel voor om te drinken op de geest van Moskou, op een vreed zame internationale samenleving en op de wereldvrede." De Amerikaanse ambassadeur Kohier die, naai- van betrouw bare zijde wordt vernomen, het glas niet had willen heffen bij de eerder door Chroesjtsjov uit gebrachte heildronken, klonk nu glimlachend met de Russische éérste minister. Slachtoffers van staatsgreep in Zuid-Vietnam 33 doden -en 235 gewonden heeft volgens de officiële opgave de staatsgreep van 1 november in Zuid-Vietnam geëist. Twintig van de doden en 145 gewonden vielen onder de burgerbevolking. N00RDSTR. 84 86 TEL 01150-2573 TERNEUZEN In de „Nieuwe Kerk" in Gro ningen is gistermiddag een sobe re maar indrukwekkende samen komst gehouden ter herdenking van de acht leerlingen van de ..Kweekschool met de Bijbel" in Groningen, die maandag j.l. om het leven zijn gekomen bij een ernstig verkeersongeluk in Bor ger. Deze samenkomst droeg een oesloten karakter en werd bij gewoond door de familieleden van de jeugdige slachtoffers, di verse noordelijke autoriteiten, een vertegenwoordiger van hei ministerie van Onderwijs, Kuns ten en Wetenschappen, leer krachten en leerlingen van de „Kweekschool met de Bijbel" en aoor deputaties van scholen en instellingen, waarmee de kweek school contacten onderhoudt. De kerk was tot de laatste plaats gevuld met al diegenen die uiting wilden geven aan hun medele ven met de vele families die in rouw werden gedompeld door deze ramp. Ds. C. M. Luteyn, Nederlands Hervormd predikant in Gronin gen, die godsdienst doceert aan de „Kweekschool met de Bijbel" en die oudste ieraar-predikant is, had de leiding van deze sa menkomst. Nadat Psalm 103 8 tot 18 was gelezen, werd gezon gen Psalm 103 de verzen 5, 6 en 7. In zijn toespraak ging ds. Lu teyn uit van het begin van de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofdstuk 1 vers 3: „Gelooft zij God, Vader van on ze Heer Jezus Christus, Vader der barmhartigheid en God van alle vertroosting". Ds. Luteyn memoreerde de grote verslagen heid die is gekomen over ouders, familieleden, vrienden en vrien dinnen van de acht jonge levens die plotseling zijn weggevaagd. „Wat wij elkander telkens heb ben voorgehouden als het enige De Russische koopvaardijvloot groeit snel volgens een program ma dat de Sowjet-Unie binnen enkele jaren in de voorste gelede ren van de zeevarende naties zal brengen, zo staat in een rapport van de subcommissie voor de binnenlandse veiligheid van dc Amerikaanse Senaat. Krachtens het enorme Russische bouwpro- grmma zal de koopvaardijvloot in 1965 tweemaal zo groot zijn als in 1960 en in 1970 driemaal zo groot. In 1980 zal de vloot het vijf- a zesvoudige van de huidige omvang hebben bereikt. In 1961 en 1962 breidde de Sowjet-Unie haar vloot uit van 873 tot 1002 schepen en nam de tonnage toe van 4.939.000 tot 5.922.000. In de zelfde periode daalde het aantal Amerikaanse koopvaardijschepen van 954 tot 843 en de tonnage van 13.345.000 tot 12.810.000. In het rapport wordt, gezegd dat het zonder meer duidelijk is dat de Sowjet-Unie het belang van de zee inziet en dat macht ter zee een vooraanstaande plaats inneemt onder haar plannen tot verkrijgen van het overwicht in de wereld. houvast, moet nu met de groot ste nadruk in ons midden naar voren komen. We zijn immers een „Kweekschool met de Bijbel", aldus spreker. Al heeft de dood getriomfeerd op verschrikkelijke manier over acht jonge levens, we willen elkaar, toeroepen, dat Jezus, leeft, dat wij met Hem 'even en dat de dood ons niet tan scheiden. We blijven voihou- ien, dat God ons ook in deze /erpietterende slag troost als de enige die ons vertroosten kan. Hierna werd het woord ge roerd door mr. T. Bout, voorzit ter van het schoolbestuur, die het antwoord op het menselijk /ragen naar het „waarom" putte uit de bijbel. Daarna sprak de lirecteur van de kweekschool, de heer H. van Hoogdalcm. Hij wees er op, dat de acht jonge- mensen, die thans betreurd wor den, een grote plaats innamen in de schoolgemeenschap. Hij verzekerde de diep getroffen ouders, dat vele duizenden met hun gebeden rondom hen staan. Hij vroeg ook bet gebed voor het herstel van de twee gewonden, die in het ziekenhuis worden verpleegd. De toespraken werden afgewisseld met het zingen van Psalmen. De plechtigheid werd besloten met gebed. De begrafenis van de slacht offers zal individueel geschieden. Daarbij zuilen deputaties van leerlingen en leerkrachten van de kweekschool aanwezig zijn. Vijf van de acht leerlingen, die bij dit ongeluk om het leven zijn gekomen, zullen in Gronin gen ter aarde worden besteld. De drie andere slachtoffers wor den begraven in Haren, Thesinge en Winschoten. PAS IN 1972 BESCHIKT FRANKRIJK OVER EIGEN DUIKBOTEN MET KERNRAKETTEN Een rapporteur over de defen siebegroting heeft donderdag in de Franse nationale vergadering meegedeeld dat Frankrijk pas omstreeks 1972 en niet in 1969 ai zal beschikken over eigen duikboten met kernraketten. Een uit drie man bestaande Japanse delegatie zal hedenoch tend op het ministerie van Bui tenlandse Zaken aan de chef van het protocol, baron Van Lynden, poppen en andere met de hand vervaardigde produkten aanbie den. als „blijk van vriendschap van het Japanse volk voor Ko ningin Juliana, Prinses Beatrix en het gehele Nederlandse volk". Uit een groep van acht Japan ners, die bekend zijn om hun met de hand vervaardigde produkten, zijn deze drie gekozen. Zij heb ben de goederen, die door de K.L.M. vervoerd zijn, begeleid tot Nederland, waar zij tol zaterdag zullen blijven. Leider van de delegatie is de heer F. Morimoto. directeur van de Japanse vereniging voor hand- werkkunst. Bij de aanbieding dei- geschenken zal ook mr. Naotomo Takase van de Japanse ambassa de tegenwoordig zijn. Het lag oor spronkelijk in de bedoeling de geschenken tijdens het bezoek van Prinses "Beatrix aan Japan in april van dit jaar aan te bie- doch het overladen programma van de Prinses liet dit niet toe. Zwitserland uitgeschakeld voor Olympsche toernooi Zwitserland is woensdagavond te Palma de Majorca door Span je uitgeschakeld voor hiet Olym pisch voetbaltoernooi. Nadat de Zwitsers in eigen land de eerste wedstrijd reeds met 10 hadden verloren, moesten zij" woensdag avond met 60 (rust 30) hun meerderen in de Spanjaarden erkennen. De internationale waarden heb ben donderdag weinig verande ring ondergaan ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Ge zien bet feit dat Wall Street woensdag lager sloot, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen, kan alleen maar worden geconsta teerd, dat het Damrak zich don derdag goed heeft gehouden. Dit is, aldus de beurs, het bewijs dat het. publiek niet aan verkopen denkt. Aan de andere kant ismen voorzichtig met het verstrekken van kooporders. Dit hield in dat ■er in Amsterdam bitter weinig te doen was waardoor de koersfluc tuaties zich gedurende de gehele beursduur voor de hoofdfondsen binnen zeer nauwe grenzen be wogen. Voor de aandelen Kon. Olie en die van Philips bestond wat belangstelling van locale zij de. Kon. Olies bleven praktisch onveranderd op 164.20. Maan dagmorgen 11 november zullen dc derde kwartaalcijfers 1863 van dc Kon. Shellgroep worden be kend gemaakt. De beurs is hier over optimistisch. Philips kon zich 20 cent verbeteren op 147,10, na een opening op 146,70. De vori ge siotkoers was 146.90. Hoog ovens werden onveranderd op 568 geadviseerd, terwijl AKU een puntje lager was op 506. Dit con cern heeft 100 min aangetrok ken tegen 5 procent. De AKU- hoek reageerde hierop praktisch niet. De verhoging van 't dekkings percentage door The Federal Re serve Board in Amerika van 50 tot 70 procent bij aankoop van effecten, had woensdag in Wall Street een koersdaling tot gevolg. Hiermede heeft Amsterdam op woensdag reeds rekening gehou den. Het bedrijfsleven in Amerika blijft gunstig voor wat betreft het vierde kwartaal 1963 zodat men aldaar ten aanzien van de stem ming voor de komende weken niet pessimistisch is. De West- duitse beurzen waren donderdag een weinig lager. In de scheepvaartsector werden merendeels geringe koersverlie zen geregistreerd. Van de leiden de cultures waren certificaten Deli opnieuw in reactie. Ook Am sterdam Rubber was gemakkelij ker. De Staatsfondsenhoek gaf wederom geen veranderingen van enige betekenis te zien. In de locale afdelingen werden de aandelen Van Gebx~s. Van Swaay, welke maatschappij even als de Deli maatschappij belang rijke contacten in Indonesië heeft gelegd, iets hoger geadviseerd op •ie ontvangen order uit Indonesië., Kip Kampeerwagens lagen iets lager in de markt 'op de gehal veerde netto-winst over het alge- lopen boekjaar ten opzichte van het vorige boekjaai'. Aandelen Dagra kregen een lagere advies- koers op 255 a 260 (265) op het dividendvoorstel van acht pro cent over het verhoogde kapi taal, tegen vorig jaar tien pro cent waarvan vijf procent in Agio-aandelen. Claims Immofund werden voor de laatste verhan- deldag op 80 geadviseerd, neer komende op 1240 voor de oude stukken. Maandag 18 november wordt a pari met claimrecht de inschrijving opengesteld op 1.25 min 5 procent converteex-bare obligaties „Apeldoornse Nettcn- fabriek". De claimhandel begint maandag 11 november. De con versiekoers bedraagt 250 procent. De aandelen van deze maatschap pij reageerden op bovengenoem de emissie praktisch niet. 5/11 6/11 7/11 Intern, conc. 537.4 534.6 534.9 Industx-ie 347.8 346.9 346.6 Scheepvaart 157.5 157.9 157.1 Banken 238.1 238.3 237.4 Handel enz. 162.0 162.0 161.3 Algemeen 388.8 387.3 387.1 AKU: 507 Hoogovens: Kon. Olie: 164.50—165.30 (164.30) Philips: 147.40—149.00 (147.20) Unilever: 139.50—140.20 (139.40) Stemming; vast. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier zijn heden on gewijzigd gebleven. De chef van de marinestaf was met het noemen van 1969 wat al te optimistisch geweest. De Franse atoombom is klaar. Twintig vliegtuigen van het type Mirage zullen ermee worden uit gerust tegen het eind van 1964. Deze bommenwerpers zullen in 1967 vex-oudefd zijn, aldus de rapporteur. Voor het overbrug gen van de tijd tussen 1967 tot 1972 denkt de regering aan ra ketten met een atoomkop van 300 kiloton en een reikwijdte van 3000 km. Het za) volgens ,de rapporteur xxog wel eexx jaar of twaalf du ren voordat het leger in voldoen de mate met kernwapens is uit gerust. „Dat is een lange tijd en liet zou gevaarlijk voor Frankrijk kunnen worden als ons land niet tot de NAVO behoorde." De minister voor de strijd krachten, Messmer, zei in de Ra tionale vergadering dat Frank rijk sedert het midden van dit jaar atoombommen aan dc lo pende band vervaardigt en de produktie in 1964 nog zal uitbrei den. „De eerste genex-atie atoom wapens is een feit. Het gepi-aat over de vraag of Frankrijk al of niet atoomwapens krijgt, kan in het archief," zei hij. Het voor naamste doel is nu de vervaar diging van waterstofbommen. Deze zijn nodig, aldus de minis ter, om de onafhankelijkheid en de vrijheid, van het land te ver zekeren. ,De kosten Van de kernbewajxe- ning zijn voor de pexlode van 1960 tot 1964 op 8,3 miljard francs begroot. NIEUWE AMERIKAANSE COLONNE KON NA KLEIN OPONTHOUD PASSEREN Een Amerikaanse colonne op weg van West-Duitsland naar Berlijn is donderdagmox-gen de contx'öiepost Mariënbom gepas- scex'd. De colonne, die uit 22 mi litairen en tien voertuigen be staat, werd slechts twintig mixiu- ten opgehouden. De Amerikaanse colonne werd bij de controlepost Berlin—Ba- belsberg binnen 'n kwax-tier door gelaten. Daar de manschappen van de colonne slechts uit besluux-dex\s en „bijrijders" bestonden, behoef de niemand voor dc contröle uit te stappen. OVERSTROMINGEN IN ITALIË EN ZUID-FRANKRIJK Gezinnen naar veiliger oorden gevlueht Brandweerlieden hebben don- dex-dag x-ond 150 boex-engezinnen naar veiliger oorden gebracht toen het water van de rivier de Adda in het gebied van Lodi en dat van Tx-eviglio bij Milaan door de dijken brak en akkerland en boerderijen overstx'oomde. De ri vier was stei'k gezwollen door de zwax-e x-egenval van de laatste dagen. In de westelijke buiten wijken van Genua moesten 56 mensen hun woningen verlaten. Een massa aarde, in beweging gekomen door een grondverschui ving, was op een viertal huizen gestort. Ook in het Rhóhedal hebben zich overstromingen voorgedaan' tengevolge van zware regenval. Enkele dox-pen zijn van de bui tenwereld afgesloten. Twee men sen verdronken. De Ver. Staten en Zuid-Vietnam Voor het eind van deze week zullen de V. S. het nieuwe be wind van Zuid-Vietnam officieel erkennen, zo is gisteren in amb telijke kringen in Washington meegedeeld. Men wacht op het ogenblik op het advies vaxx Ca bot Lodge, de Amerikaanse am- bassadeur in Saigon. CUBA Volgens Cubaanse persberich ten is op Cuba een groep spion nen en saboteurs ontmaskerd. Er is één doodvonnis uitgespro ken en verscheidene vonnissen van dertig jaar.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7