HOOFDPIJN HET WEER Kansen op redding van de elf mijnwerkers gunstig S. E.R. akkoord met 10 procent loonsverhoging De algemene vergadering over W est-Nieuw-Guinea Aanvaring bij Schiermonnikoog Russen laten Amerikaans konvooi door WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en uomdj tevreoen over het e. e. o.- or aamvoor stel Frankering bil abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 7 NOVEMBER 1963 19e laargang No. 6070 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/b Firma P j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. BONDSK' VSELIER ERHAxT TC PER MICROFOON MET OPGESLOTEN MIJNWERKERS Bondskanselier Erhard is gis termiddag per hefschroefvlieg- tuig op het terrein van de mijn aangekomen. Hij. had een cheque ter waarde van 200.000 mark bij zich ter leniging van de eerste nood van de door de ramp ge troffen mijnwerkèrsgezinnen. Na te zijn rondgeleid door di recteur Stein begaf de hondskan, solier zich naar de radiowagen vanwaar de verbinding met de elf opgesloten mijnwerkers wor't onderhouden, Erhard nam de microfoon en zei tegen de man nen dat hij naar Lengede was gekomen om hun de beste wen sen van oe Westduifse regering over te brengen. Hij beëind'gde zijn gc&pri-k met de mijnwerkers- groet „Glüek auf" waarop een der opgesloten mannen ant woordde „Dank u, mijnheer de bondskanselier, we voelen ons goed". De arts, dr. Liebau, zei dat de condities in de ruimte beneden in de mijn „goed" zijn. Per mi nuut wordt ongeveer 90 kubieke meter verse lucht in de schacht gepompt en de verbruikte lucht wordt afgezogen. Mijndirecteur Stein zei nog de kansen op redding van de elf mannen thans „buitengewoon gunstig" te achten. Mijndirectie treft geen blaam De procureur-generaal dr. Topf heeft woensdag aan de interna tionale pers in Lengede/Broi- BIJ DE LENGEDE MIJN Foto boven: Terwijl de Evangeli sche bisschop Lil je (links) zich met één van de mijnwerkers on derhoudt, laat de Rooms-Katho- lieke bisschop Janssen zich voor lichten door directeur Stein (rechts). Foto onder: Bisschop Janssen spreekt een bemoedigend woord tot de dames Sitar (links) en Moog, wier mannen worden ver mist. MINDER ZACHT Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Europa en de Britse eilanden ligt een gecom pliceerd lagedrukgebied. De medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk enige regen Kalf tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Tets minder zacht, in hoofdzaak in het midden en zuiden van het land. DONDERDAG 7 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.35 6.08 Terneuzen 6.10 6.43 Hansweert 6.50 7.23 Walsoorden 7.00 7.33 VRIJDAG 8 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.42 7.20 T"rneuzen 7.17 7.55 Hansweert 7.57 8.35 Walsoorden 8.07 8.45 hoofdkern van dit lagedrukge bied bevindt zich ten westen van Ierland en verandert weinig van plaats. Een andere kern trekt over het Engelse Kanaal naar het noordoosten. Dit zal tot gevolg hebben, dat in ons land de wind gaat ruimen naar zuid tot zuidwest, waarmede minder zachte lucht aangevoérd wordt. Het binnendringen van deze lucht gaat gepaard met vrij veel bewolking, waaruit plaatse lijk enige regen zal vallen. Voor namelijk in het midden en zui den van het land worden de tem peraturen iets lager, in het noor den van het land, waar het gis teren tengevolge van laaghan gende bewolking al minder zacht was dan in de rest van het land, is weinig verandering in de tem peratuur te verwachten. ZON MAAN >v. op onder op onder 7.44 17.03 22.39 14.05 8 7 46 17.01 23.51 14.39 9 7.47 17.00 15.06 10 7.49 16.58 1.03 15.27 11 7.51 16.56 2.13 15.46 Wilde Belgische vrouw Boeddhistische monnik navolgen Een geestelijk gestoorde 47-ja- rige vrouw uit de Belgische plaats Ravels is dinsdag met zwa re brandwonden in een zieken huis opgenomen. Bij een onder zoek door de politie bleek, dat de vrouw zeer onder de indruk was gekomen van beelden in een tv- ■journaal over de gebeurtenissen in Zuid-Vietnam, waarin een Boeddhistische monnik levend verbrandde. Achter haar woning, waar de vrouw overdekt met brandwon den in zittende houding werd aangetroffen, vond de politie een fles met nog wat benzine en een doosje lucifers. stedt verklaard, dat de directie vin de mijn niet verweten kan worden gegronde initiatieven of verzoeken om opsporingen naar ingesloten mijnwerkers te heb ben genegeerd. Ook is er volgens hem geen sprake van sabotage. Na ondervraging van twaalf arbeiders was dr. Topf gebleken, dat slechts één van hen, Hotter, op 2 november 's avonds met de technische directeur van de mijn, Ferling Jr. over de ruimte waar de elf mannen zijn gevonden, had gesproken. Na dit gesprek heeft de directie direct een aan vang gemaakt met het boren. Verwijten van de mijnwerker Süllinger, dat de directie reeds op 26 oktober was ingelicht, mis sen volgens dr, Topf iedere grond De voorzitter van de West- duitse mijnwerkersbond, Guter- muth, wees de beschuldigingen tegen de mijndirectie eveneens van de hand. „Door de bedrijfsleiding is naar mijn mening alles gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk is", zo verklaarde hij woensdagmiddag. Wellicht heden naar boven De elf in de ijzerertsmijn bii Lengede opgesloten mijnwerkers kunnen naar de mening van boor- deskundigen in de loop van heden naar de oppervlakte worden ge haald. De halve meter dikke reddings- boor had woensdagavond een gat van 46 meter diepte gemaakt. Men was des middags maar wei nig gevorderd doordat de boor zich door een rest beton moest werken dat in het boorgat was gevallen toen men de wanden verstevigde. Deskundigen gelo ven, dat men vóór hedenochtend de vastgestelde plaats, twee me ter naar het hol waarin de elf mannen zitten opgesloten, zal kunnen bereiken. Men schat dan nog ongeveer vier uur nodig te hebben om 't boorgat te verste vigen. Inmiddels bouwt men aan de oppervlakte een installatie waar mee de houwers worden neerge laten die de horizontale gang naar het hol zullen uithakken. President Soekarno van Indo nesië heeft de inbeslagneming gelast van alle rubberbedrijven in Oost-Sumatra die Maleisisch eigendom zijn of werken met Maleisische steun. (Advertentie.) neem 'ASPRO' r 'As'pro' bevat alles; om u snel van uw :i pijn af te helpen. Veilig en verantwoord.';, Neem v-- 2 m 2 ASPRO'5^,,. U ifovt&eeb jfétj (Advertentie.) Birmaanse premier gewond na aanslag op zijn leven Volgens in Bangkok ontvan gen, doch nog niet bevestigde berichten, is op 26 oktober een aanslag gepleegd op premier Ne Win van Birma, waarna hij aan de rechterarm zou zijn gewond. Twee van de zes aanvallers werden gedood ep de overigen gevangen genomen, aldus de betrokken berichten. Nieuwe arrestatie in verhand met de moord in Nes bij Akkrum Op last van de officier van Justitie te Leeuwarden is woens dag een tweede arrestatie ver richt in verband met de moord en brandstichting te Nes Hi Ak krum. Woensdag is namelijk ook in arrest gesteld de landarbeider E. Steenstra, een oom van de reeds eerder gearresteerde Jacob Knol, die bij de familie Steenstra inwoonde. De officier van Justitie be schikt over aanwijzingen dat Steenstra op de een of andere manier met het misdrijf te ma ken heeft gehad. In dit stadium van onderzoek wilde hij nog geen nadere mededelingen doen over deze aanwijzingen. De gearresteerde Jacob Knol blijft ontkennen dat hij de moord en brandstichting heeft gepleegd. S. E. R.-RAPPORT U1TGERRACHT Vaststelling van een minimuminkomen en aanpassing van de A .O. W. en A. W. W.'- uitkeringen gerechtvaardigd Het complex van maatregelen (een mogelijke loonsverhoging met tien procent, de vaststelling van een minimuminkomen en o.m. de aanpassing van de A. O. W. en A. W. W.-uitkeringen) waartoe de Stichting van de Ar beid heeft geconcludeerd, is naar de mening van de Sociaal-Eco nomische Raad in overeenstem ming met de doelstelling: het herstel van de greep op de effec tieve loonvorming en daarmee het veilig stellen van het loon- beleid als instrument van eco nomische politiek. (Advertentie.) Dit blijkt uit het gisteren aan dr G. M. J. Veldkamp, minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, uitgebrachte 3e half jaarlijkse economisch S. E. R- rapport. De raad stelt zich ach ter de door de Stichting van de Arbeid voorgestelde maatregel ten aanzien van de invoering van een inkomensgrens, inkomens minimum voor loontrekkenden en de optrekking van enkele so ciale uitkeringen. Uit het rapport blijkt evenwel, dat een minderheid in de S. E. R. met zorg vervuld is over de voorziene mogelijkheid van een tien-procent verhoging van het loonniveau, alsmede van beperk te ondernemingsgewijze afwijkin gen boven de in de C. A. O. over eengekomen arbeidsvoorwaar den. Desondanks zou deze min derheid toch de doorvoering van het akkoord niet willen ont raden. Gesteld wordt, dat het, naar de mening van deze min derheid, van het grootste belang zal zijn dat de loonontwikkeling zich in elk geval binnen de in het akkoord aangegeven grenzen blijft bewegen. „Maat"-houden In het rapport staat o.m.. dat het van groot belang zal zijn dat alle bij het economisch proces betrokken partijen, te weten de werkgevers en -nemers, en ook De permanente Nederlandse vertegenwoordigd' bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft woensdag in de algemene vergadering der Verenigde Naties verklaard dat het „belangrijkste deel van de overeenkomst van 1962, waarbij Nederland instemde met de overdracht van het Neder landse deel van het eiland Nieuw- Guinea aan Indonesië, nog moet worden uitgevoerd, namelijk de voor 1969 vastgestelde volks stemming, waarbij de Papoea-be volking de kans moet krijgen zich uit te spreken over haar staat kundige verlangens". „Indonesië, aldus de heer Schürmann, „is zowel tegenover de Papoea's als tegenover zijn wederpartij in deze overeenkomst, verplicht zijn beloften te houden, dat de inwoners van West-Nieuw- Guinea zich in vrijheid hierover zullen kunnen uitspreken". Mr. Schürmann, die dit zei tij dens de behandeling door de al gemene vergadering van een door secretaris-generaal Oe Thant in gediend rapport over West- Nieuw-Guinea, merkte voorts op dat ook Oe Thant zelf „verplicht is te helpen bij de voorbereiding' van de volksstemming". „Wanneer deze volksstemming eenmaal is gehouden, zullen wij ons erover kunnen verheugen dat een moeilijk vraagstuk op prak tische wijze werd opgelost. De Verenigde Naties zullen dan eens te meer hebben bewezen dat zij, indien alle betrokken partijen in goed vertrouwen samenwerken, de idealen en vereisten, waarvan in het handvest sprake is, kunnen verwezenlijken", aldus mr. Schür- mann. De Nederlandse vertegenwoor diger vervolgde: „Het tijdelijke gezagsorgaan der V. N., dat in de oveigangstijd het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea heeft gevoerd, is met grote snelheid en op bekwame wijze opgezet en het heeft zich van zijn moeilijke taak met tact en bekwaamheid gekwe ten. Op de algemene vergadering rust thans de verplichting te ver zekeren dat de Papoea's in staat zullen zijn hun eigen staatkundi ge toekomst te bepalen en dat zij in het genot zullen worden ge steld van de rechten, die hun in de overdrachtsovereenkomst wer den toegekend". De permanente Indonesische vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, Lambertus Palar, verklaarde dat deze overeen komst „bij een voortgezette nau we samenwerking van alle be trokken partijen op een voor alle betrokken partijen op een voor allen bevredigende wijze kan worden uitgevoerd". De toespraak van Palar bevatte in hoofdzaak dankbetuigingen aan het adres der Verenigde Na ties, Nederland en andere landen, die betrokken zijn geweest bij de overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea aan Indonesië. Hij uitte zijn „welgemeende waardering voor en dank aan Nederland voor de door dit land verleende op rechte samenwerking". Palar besloot'. „Ook de betrek kingen tussen Indonesië en de Verenigde Naties zijn, als gevolg van het tijdelijke bewind, dat de volkerenorganisatie over West- Nieuw-Guinea heeft gevoerd, veel nauwer geworden". Op elf mijl ten noorden van Schiermonnikoog zijn woensdag morgen het Poolse schip „Snia- decki" en het Spaanse schip „Fi- namar" met elkaar in aanvaring gekomen. Het Poolse (regerings)-schip meet 5864 b.r.t. Het Spaanse vaar tuig is een kustvaarder van 689 b.r.t. van de rederij Naviera Vas- co Catalana S.A., Bilbao. De aanvaring zou, in zeer dichte mist zijn gebeurd. De aanvaring vond plaats in het Huibert Gat, vijf mijl ten noordoosten van Schiermonnikoog. Het Poolse schip meldde om streeks tien uur, dat het verder geen hulp nodig had. Het Spaanse schip „Finamar" is door de sleepboot „Wotan" van rederij Bugsier uit Hamburg op sleeptouw genomen naar Bor- kum. manningsleden zijn aan boord gebleven van de kustvaarder, waarvan de machinekamer na de aanvaring onder water gelopen zou zijn. Het Poolse vrachtschip heeft bij de aanvaring slechts lichte schade opgelopen en heeft zijn reis naar Hamburg voortgezet. (Advertentie.) RÉD RAHD ■m Be Russen hebben het Ameri kaanse militaire konvooi, dat 41 uur lang bij de controlepost Ma- riënborn werd tegengehouden, woensdagochtend om 02.14 uur doorgelaten. Een Amerikaanse woordvoer der deelde mee dat het konvooi werd doorgelaten na een controle van slechts zeven minuten. De Russische pantserwagens, die maandagochtend de weg vóór en achter het konvooi blokkeerden nadat de Amerikanen hadden ge tracht hun weg te vervolgen, trokken zich terug en het konvooi zette zijn maandagochtend onder broken reis naar Berlijn voort. De Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat de militairen wer den doorgelaten zonder dat zij hadden toegegeven aan de Rus sische eisen. Zij waren niet uit gestapt voor een telling en had den ook de achterkleppen van hun voertuigen niet naar beneden gelaten om de telling te verge makkelijken. De controle was verricht in overeenstemming met de „vastgestelde geallieerde pro cedure, zoals deze op 29 oktober ter kennis van de Sowjets was gebracht". Door de vrijlating van het kon vooi, dat twaalf voertuigen en 44 personen omvatte, verminderde de spanning in Washington, maar Amerikaanse functionarissen ver klaarden dat, hoewel de onmid dellijke crisis was geëindigd, de mening blijft bestaan dat de Rus sen met het tegenhouden van konvooien een gevaarlijke weg zijn ingeslagen. In kringen van het Witte Huis zei men dat president Kennedy de inbreuk der Sowjets op het Westelijke recht van vrije toe gang tot Berlijn steeds ernsti ger gaat opnemen. Een tweede Amerikaans leger- konvooi, bestaande uit vier voer tuigen met 56 militairen, passeer de woensdagochtend het contrö- lepunt Mariënborn. Aangezien hier meer dan tien militairen per wagen werden vervoerd, lieten zii zich tellen door dé Sowjetrussi- sche officieren. Dit konvooi was dinsdag in Helmstedt aangeko men en heeft moeten wachten op het eerste konvooi, dat door de Russen werd tegengehouden. Russische beschuldiging MOEILIJKHEDEN BIJ MARIËNBORN VOOR OP GEZET PLAN VAN AMERIKANEN Een Russische militaire woord voerder in Oost-Duitsland heeft gezegd dat de „gebeurtenissen" op de grote verkeersweg van West-Duitsland naar Berlijn door de Amerikaanse militaire auto riteiten „kunstmatig" teweegge bracht zijn, „op grond van een of andere vreemde overweging". Dit is de eerste keer dat van Russische zijde in Oost-Duits- Iand od de incidenten op de ver keersweg van Helmstedt haar Berlijn commentaar is gegeven. De Russische woordvoerder verwijt de commandant van de Amerikaanse colonne, die deze week 41 uur is opgehouden, sterk van de geldende regeling voor de doortocht van Amerikaanse mi litaire voertuigen te zijn afge weken. De Engelse en Franse voertuigcolonnes die dinsdag avond, in tegenstelling tot het maandag tegengehouden Ame rikaanse transport, werden door. gelaten, hadden de Russische controle kunnen passeren, om dat de betrokken militairen zich wel aan een controle hadden on derworpen, aldus de Russische verklaring. Tenslotte wordt gezegd, dat gistermorgen de militairen van een nieuwe Amerikaanse colonne zich bij de controlepost Mariën born wel aan de contrölebepalin. gen hebben gehouden waarna deze colonne haar weg kon ver volgen. de overheid zich bewust moeten blijven van de noodzaak „maat" te houden. Dit geldt, aldus de S. E. R., temeer omdat niet ver wacht mag worden dat de span ning op de arbeidsmarkt op zeer korte termijn zal verdwijnen. Het valt niet te ontkennen, dat de noodzaak om over te gaan tot een „betrekkelijk forse" loonsverhoging, een zeker ge vaar inhoudt van het ontstaan van conjuncturele en wellicht ook van structurele ontsporin gen. Naar de mening van de S. E. R. dient de bereidheid aan wezig te zijn om, indien blijkt dat men met de loonsverhoging te ver is gegaan, maatregelen te nemen die tot rederessering van de ontstane ongewenste situatie leiden. Naar het oordeel van de raad is het realistisch ervan uit te gaan, dat een belangrijke ver hoging van het effectieve loon peil, die de trendmatige stijging van de arbeidsproduktiviteit overtreft, in een aantal bedrijfs takken prijsaanpassing onver mijdelijk zal maken. Een zekere mate van versoepeling van het prijsbeleid lijkt de S. E. R., onder deze omstandigheden, aange wezen. „Evenals op het gebied van de lonen zal ook op het ge bied van de prijzen een aanslui ten aan de realiteit van de eco nomische verhoudingen moeten worden aanvaard", aldus de S. E.R. Aanpassing aan het buitenland Over de ernstige overspanning op de arbeidsmarkt zegt de raad o.m., dat een van de oorzaken gelegen kan zijn in het feit dat ook thans nog een onvoldoende aanpassing van de Nederlnadse prijs- en kostenontwikkeling aan die in het buitenland ontstaat. Een verdere aanpassing wordt noodzakelijk genoemd. „Hierin kan een economische rechtvaar diging worden gevonden voor het in 1964 toelaten van een loon kostenstijging, die uitgaat boven die welke in de macro-econo mische ramingen is veronder-' steld". Een dergelijke aanpassing zal dan kunnen bijdragen, aldus de S. E. R.. tot een vermindering van de zuigkracht van de buiten, landse vraag en langs die weg ■tot een ontspanning van de ar beidsmarkt. Verlenging vakantie Ten aanzien van de verlenging van de vakantieduur zegt het rapport o.m. dat deze „prikkel tot vergroting van de bedrijfs investeringen" een belangrijke terugslag op de betalingsbalans zal hebben. Een aldus teweeg geroepen tekort op de betalings balans zal, naar het oordeel van de S. E. R., geen duurzaam ka rakter kunnen dragen. In het rapport wordt voorts gesteld, dat voorkomen moet worden dat van de stimulering van het overwerk een averechts effect uitgaat, doordat een stimulering van overwerk een vermindering van de normale arbeidsprestatie tot gevolg heeft. Een minderheid in de raad acht een nader onderzoek naar de mo gelijkheden van de beperkte on dernemingsgewijze differentiatie en de garantie van een mini muminkomen noodzakelijk. De minderheid acht het voorts on gewenst, dat van de mogelijkheid van een uitbreiding van de va kantierechten gebruik wordt ge maakt. aangezien „uitbreiding niet anders dan een averechtse invloed op de spanningen op de arbeidsmarkt kan doen gelden". Naar de mening van deze min derheid is het vanzelfsprekend dat een loonsverhoging van tien procent niet ten volle een reëel karakter kan dragen De min derheid zegt voorts, dat er tegen most worden gewaakt dat van het bouwbeleid een averechtse invloed op de spanningen op de arbeidsmarkt zal uitgaan. Leden van de minderheid betreuren het dat in de stichting geen overeen stemming is bereikt over de wenseliikheid van een redeliike huurverhoging. „Een aanpas sing van het loonniveau zonder overeenkomstige verhoging van dp toegelaten huurmaxima zal do discrepantie tussen deze ma- x'ma en de kostpriishuur in de n'pnwhouw verder toenemen". Op het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men verklaard „zeer tevreden" te zijn over het voorstel van de commissie der Europese Ge meenschap (E.E.G.) inzake uni forme graanprijzen in de ge meenschap.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1