i Kantongerecht Terneuzen BEURSO VERZICHT RADIO EN TELEVISIE HOOFDPIJNPOEDERS Woensdag 6 november '63 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 uw handen lopen nu gevaar na elke af was Clipp uw h,andièn altijd fluweel-zacht VOETBAL VICE-PRESIDENT JOHNSON BIJ MINISTER-PRESIDENT MARIJNEN NOBELPRIJS CHEMIE VOOR DUITSER EN ITALIAAN CABOT LODGE TRACHTTE PRESIDENT DIEM TE REDDEN President sloeg aanbod voor vrijgeleide af NGO DINH CAN ZOU OM ASIEL GEVRAAGD HEBBEN Zitting van 5 november 1963. Bedrijfsongeluk met dodelijke afloop De eigenaar van de Zeeuws- tflaamse IJzer- en Metaalgieterij A. H. J. v. D. te Sas van Gent boorde zich dinsdagmorgen dooi de waarnemend kantonrechter rnr. A. Berkhout, overeenkomstig He eis van de officier van justi tie mr. Th. Lebret veroordelen tot een geldboete van 100, subs. 10 dagen hechtenis wegens het iiet verstrekken van voldoende instructies aan zijn arbeiders, tvaarvan er één bij een slopings- tverk, tengevolge van het instor ten van een muur, het leven ver loor. Het ongeluk gebeurde op 22 oktober van het vorig jaar, toen ■twee arbeiders, in dienst van ,v. D. bezig waren met het slo pen van ovens in een voormalige fabriek te Sas van Gent. De op dracht luidde: slopen van west ftot oost, waarbij uitgegaan was van de veronderstelling, dat de laatste steunbalken zouden blij ven staan. De twee arbeiders werkten met snijbranders en wa ren hiermee helaas ook de laatste steunbalk te lijf gegaan. Het ge volg hiervan was, dat de horizon tale kracht van het gewelf te niet gedaan werd, waardoor dit in stortte en een der arbeiders, de heer Pikken, onder het vallend gesteente het leven verloor. Gedaagde v. D. roemde de heer Fikken als een zeer bekwame metaalarbeider, met wie hij 15 jaar had samengewerkt. Zijn ver scheiden betekende, behalve voor het gezin van het slachtoffer, ook voor hem een zwaar verlies. Was men blijven slopen van west tot oost, dan was er, volgens v. D. gfipn enkel .gevaar geweest. De heer W. L. Schram, tech- nisch-hoofdambtenaar bij de Ar beidsinspectie te Breda, die als getuige-dèskundige werd gehoord, vertelde daags na het ongeval in de loods te zijn geweest. Hij trof er een oven aan met zes cellen, waarvan er één gesloopt was. Van de cel aan de andere zijde van het gebouw was de muur in gestort en lagen enige steunbal ken onder het puin. De oorzaak van die instorting was, dat de laatste steunbalk was wegge brand. Op de vraag van de kanton rechter mr. Berkhout of dit door iedereen had kunnen worden voorzien, antwoordde deze getui ge ontkennend. Hoewel het een veiligheidseis is, dat men vóórdat men aan een dergelijk karwei be gint, nog even nadenkt hoé men het zal aanpakken, bewijst het feit, dat deze balken weggenomen werden, dat men het instorten niet had minnen voorzien. Een deskundigffifa'ad dit zeer zeker ge kund en natuurlijk had men eerst de muur moeten slopen. Mr. Lebret, betuigde alvo rens hij zijn requisitoir aanving zijn deelneming met de nabe staanden van het slachtoffer. Op grond van abstracties moet hier thans woi-den nagegaan of een strafbaar feit' is gepleegd. De aan- wijzing van de ondernemer noem de mr. Lebret wel erg simpel. Zijns inziens hadden de instruc ties gedetailleerder moeten zijn en de verdachte had er in ieder geval op toe moeten zien, dat eerst het dak gesloopt werd. Re kening houdende met het grote vertrouwen, dat de verdachte in zijn arbeiders stelde, kwam bij tot bovengenoemde eis. Mr. J. H. Jacobs, die optrad als verdachte's raadsman, betoogde dat niemand ooit zal weten waar om het slachtoffer de laatste steunbalk heeft doorgebrand. Vol gens hem kan v. D. in deze niets verweten worden. De raadsman stelde hierbij nog, dat het werk niet in eigen beheer werd uitge voerd en v. D. ook geen speciale i opdracht had ontvangen omtrent hét al of niet verwijderen van steunbalken. De kantonrechter vond eohter de tenlastelegging wel bewezen, gedaagde had zich moeten over tuigen, dat zijn arbeiders geen dingen zouden doen, die kwalijke gevolgen zouden hebben en moe ten zorgen, dat eerst de gewelven werden afgebroken. Terecht stelt de Veiligheidswet aan de onder nemers zeer strenge eisen. Mr. Berkhout refereerde zich zoals bovenvermeld, aan de eis van de officier. Belgische buschauffeur vrijgesproken. W. A. v. P.. buschauffeur te Kemseke. stond voor de tweede maal- terecht omdat hij in febru ari van dit jaar als bestuurder van een autobus in de Molen straat te St. Jansteen een aanrij ding met een personenauto zou hebben veroorzaakt. Voor het ho ren van de bestuurster van deze auto, mévr.A. v. d. B.—-H. te Clinge, v/as de zaak een vorige zitting aangehouden. De verbali sant. wachtmeester P. A. v. d. Mortel te Sti .Jansteen. was pas na het ongeval ter plaatse geko men. De weg was door sneeuw hopen sèiitlër geworden, doch, indien de buk goed had gereden, had deze ongetwijfeld kunnen passeren, ,zéi- deze getuige. De beledigde partij, mevr. v. d. B.H„ vond. dat de bus veel te hard gereden had hoewel de chauffeur P. een snelheid van slechts 40 km had opgegeven toen zij hem zag aankomen, dacht zij: wat gaat er nu gebeuren? Het laatste gedeelte van de bus raakte het rechterspatbord van haar auto. Deze mededeling open de voor zowel de officier als de kantonrechter nieuwe gezichts punten, aangezien dit feit in een vorige zitting niet bekend ge maakt was. De buschauffeur, die nog nirnmer een aanrijding tij dens zijn loopbaan had veroor zaakt, hoorde de 'pertinente be schuldigingen van de automobi liste met de grootste kalmte aan en interrumpeerde geen enkele maal. De officier was van mening, dat de chaufeur evenals mevr. v. d. B. -- had moeten stoppen, of bij na had moeten stoppen, doch wil de wel rekening houden met de uiterst moeilijke omstandigheden, waarin eerstgenoemde had ver keerd en eiste een boete van 15. Mr. A. J. v. d. Weel, die als raadsman van verdachte optrad, vond dat een dergelijk „ijson- geval" achteraf uiterst moeilijk te reconstrueren valt. Het gaat hier om de breedte van de weg en die kan ook de wachtmeester niet meer aangeven. Hij sprak twijfel uit aan de verklaringen van mevr. v. d. B.. zij had met haar auto gemakkelijker in de sneeuwhopen kunnen rijden dan de chauffeur van de bus, doch volgens mr. Van der Weel is hier sprake geweest van een bruuske beweging en paniekerige reactie bij mevr. v. d. B. De Wegenver keerswet voorziet niet in sneeuw- omstandigheden; de chauffeur kan geen verwijt worden ge maakt. Mr. v. d. Weel vroeg voor zijn cliënt dan ook vrijspraak. De kantonrechter achtte de tenlastelegging inderdaad niet be wezen en sprak v. P. deswege vrij. Klein goed. J. D. M. M., chauffeur te Koe wacht, verloor een leeg olievat, toen hij met een vrachtwagen over de rijksweg 61 reed. Het vat sprong uit de touwen, doordat er een knik was in de-w.eg. ,.Aan een vrachtwagen moeten hoge opstaande randen zitten, als er een lading vaten op ligt" betoog de mr. Lebret. Eis ƒ10 boete.' Ik heb 15 voor het vat moe ten betalen en dacht: dat is nu toch een mooie boete", zei M. „Dan zou U van ons eigenlijk nog vijf gulden terug moeten krijgen", vond de kantonrechter. Rekening houdende met een en ander, veroordeelde hij M. tot 5 boete. J. C. F.. 49 jaar, koopman te Hoedekenskerke, werd in oktober verbaliseerd te Sas van Gent, omdat hij met een auto reed zon der officieel achterkentekenbe wijs. Hij had dit onderweg van Gent verloren, zei hij. en toen een provisorisch kentekenbewijs van karton er aan bevestigd. „Het zou kunnen zijn, dat er een Belgisch aangezeten had", merkte mr Lebret op. Ook hier een eis van 10. Uitspraak 7,50. Controle wees uït, dat de voor- rem van de bromfiets van de Terneuzense monteur A. J. O., niet in orde was. O. gaf dit loyaal toe. Eis en uitspraak waren in dit geval gelijk aan bovenstaande. De zaak tegen C. J. W.. elek- tro-monteur te Axel. werd aan gehouden. Deze ontkende ten stel ligste de beschuldiging dat hij te Terneuzen een zebra-pad niet had vrijgelaten. Het ontbreken van een zijspie gel toen hij als bestuurder van een tractor met twee aanhang wagens in de Zandstraat (nabij Driekwart, niet Driewegen) reed, kost A. H. A. v. D. te Vogel- schorpolder, Terneuzen, 20 boete; de eis luidde 25. In het café van V. te Honte- nisse in augustus van dit jaar na sluitingstijd door de politie nog èen bezoeker waargenomen. De echtgenote van V„ mevr. B. M. C. V. F. stond deswege terecht. Zij was de bewuste avond alleen thuis geweest en niet bij machte de bezoeker uit het café té verwijderen, verde digde zij zich. Eis en uitspraak luidden 15 boete. Mevr. J. C. B. te Gent (B.) was tijdens het inhalen op de rijksweg 61 op de iinkerweghelft gekomen en had hierbij een te genligger gehinderd. Zij had pech, wqnt hierin zat rijkspolitie. De verdachte was niet ver schenen, doch werd vertegen woordigd door de Belgische ad vocaat H. A. Hijntvaart, die de tenlastelegging namens zijn cliënte ontkende. Bij verstek werd mevr. B. overeenkomstig de eis tot 75 boete veroordeeld. J. W„ technisch leraar te Bin ten (B.) was van achter een vrachtauto uit de file in de Axel- sestraat te Terneuzen weggere den, waardoor een aanrijding met een andere auto ontstond. Mr H. J. Q. Tichelman vertegenwoordig de deze verdachte. Eis en uit spraak ƒ40 boete. Een wielerwedstrijd kan soms zijn bezwaren meebrengen voor het gewone verkeer. Dit onder vond de heer A. M. de F. te Axel, toén hij tijdens dit evene ment met zijti auto via de Zuid singel zijn woning wilde bereiken. De dienstdoende wachtmeester J. C. de G. te Koewacht som meerde hem langs de Buthdijk te rijden, doch verdachte gaf hieraan geen gevolg. Hij kon op geen enkele manier zijn huis be reiken, als hij zulks had gedaan, deelde hij als verweer mee. Iedereen heeft zich te houden aan de aanwijzingen van de po- Ijtie, ook tijdens een wielerwed strijd, vond mr. Lebret. Eis en uitspraak 25. De 18-jarige Terneuzense schipper R. A. J. D. had met zijn bromfiets geen voorrang ver leend aan een auto bij de krui sing JozinastraatTholensstraat te Terneuzen. Hij had op norma le wijze met dezelfde snelheid de bocht genomen. „Hierbij slaat de schrik mij om het hart nu ik dit hoor", zei mr. Lebret, die nimmer nalaat te waarschuwen tegen het snelle rijden door bromfietsers. Eis en uitspraak f 30 boete. De Belgische haudelaar E. M. A. B. te Antwerpen stond terecht omdat hij te Clinge de maximum snelheid voor auto's had over treden. Hij ontkende een snel heid van 74 km gevoerd te heb ben „Het zijn altijd toeristen die bekeurd worden", zei hij. „Die rijden dan ook altijd te hard", antwoordde de officier. „Heus, aan het Philips elektro nisch verkeersapparaat twijfelen wij niet", zei de kantonrechter en vonniste conform de eis 40. De Hoekse handelaar F. P. V. had met zijn auto geen voorrang verleend aan het verkeer in de Axelsestraat, toen hij vanaf de Schuttershofweg te Terneuzen kwam gereden. V. zeide in de mening te hebben verkeerd, dat de bestuurder van de bewuste auto, die achter twee wielrijders reed, deze niet zou passeren. Dit gebeurde wél, met het gevolg, dat een lichte botsing met V's auto ontstond. De eis van mr. Lebret luidde 20. Uitspraak was ƒ10 boete. D. C. v. d. K. te Terneuzen had geen voorrang verleend aan het verkeer over de Westdam te Sas van Gent toen hij aldaar met zijn auto reed. Volmondig gaf de ze gedaagde zijn overtreding toe. Hij werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van ƒ50. E. P. M. J. v. M„ landbouwer te Graauw, had als bestuurder van een personenato niet vol doende rechts gehouden. Eis 35 en uitspraak 25. P. F. V„ chauffeur te Zoute Spui (Zaamslag) was ervan be schuldigd in de Noordstraat te Terneuzen met zijn auto achter uit tegen een stilstaande wagen te zijn gereden. „Hiervan is mij niets bekend", zei V. Eis en uitspraak ƒ20. Dc gastechnicus J. W. P. te Axel zou de Axelse brug te Ter neuzen vanaf de Schuttershofweg zijn opgereden, terwijl het rode stopsignaal in werking was. Een agent aan de overzijde van de brug had hem gevraagd: ..Moet u per se die bomen op uw dak hebben?" Deze meelevende vraag werd door de verdachte geenszins be grepen, daar hij noch de afsluit bomen had zien dalen, noch het rode stoplicht gezien had. Hij had lange tijd links van de brug op de Schutterhofweg staan wach ten, tot het verkeer vanaf de brug op de voorrangsweg en vanuit de Rosegracht gepasseerd was en reed toen zelf de brug op. Mr. Lebret vond echter, dat men speciaal het rode licht in de gaten dient te houden en eiste 17,50 boete. De kantonrechter zeide aan te nemen, dat W. niet bewust een verkeersovertreding had begaan en vonniste 10 boete. Toen P. L. V. te Vogelwaarde zijn verloofde te Hulst met zijn auto in juni van dit jaar thuis gebracht had. reed hij achteruit op de Grote Markt en zou hierbij een stilstaande personenauto ge raakt hebben. Dit gebeurde om half twee 's nachts blijkens de dagvaarding. „Maar," zei verdachte, „dat is niet zo, 't was half één". „Toen u op de Markt aankwam bedoelt u misschien, doch ik neem aan, dat u niet onmiddellijk uitgestapt bent", zei mr Berk hout hierop. In ieder geval had V. van een aanrijding niets gemerkt en hij werd in deze mening bijgestaan door zijn verloofde mej. M. A. T. B. te Hulst die voor hem een warm pleitbezorgster was. Zij had de achteropstaande auto be tast en bekeken, doch niets van enige beschadiging waargeno men. Eis en uitspraak: 15. „Goejemorgen!" „Onzin", zei E. O. K., bode te Hontenisse' „anderen mogen dat wél. ik niet." Hij doelde hiermee op de in houd van het proces-verbaal, waarin stond, dat hij afvalwater vanuit zijn woning in een sloot van de Kruispolder had doen lozen. „De dijkgraaf kon met mij niet tot een akkoord komen over grondaankoop voor zijn huis en het gevolg is, dat ik nu niet meer mag lozen" voegde hij er aan toe. Verschillende bekeuringen had K. hiervoor al moeten incasse ren en het merkwaardige van het feit, dat hij nu hier terecht stond was, dat de riolering thans al geruime tijd in orde was ge bracht. „Ik werd bekeurd nadat mate rialen voor de buizenleiding wa ren aangevoerd", zei K. Dijkgraaf L. J. V. te Lams- waarde liet een ander geluid ho ren. K- was recalcitrant en heeft in tegenstelling tot hetgeen hij ter zitting beweerde nooit toestemming gehad in de sloot te lozen. „Wél waar", zei de verdachte, „van de gemeente". „Ja, maar het polderbestuur moet oog houden op het onder houd van de sloten", betoogde de dijkgraaf. „In ieder geval is alles in orde en ik wil de anti-climax in deze kwestie voltooien met een boete van 10", zei de officier. „Ik ga hier niet mee akkoord," zei K. „goejemorgen". „U bent nog niet klaar-!" riep mr. Berkhout hem terug. „Ik veroordeel U conform de eis!" Met een brede armzwaai nam K. hierna afscheid van de rechts zitting. Pleister op de wonde Een nieuwe pantalon een enigszins beschadigd exemplaar - en een toegewezen vorde ring van dertig gulden, was de balans die I. T. E. C. te Sas van Gent kon opmaken, vóórdat hij na de terechtzitting huiswaarts toog. 't Is waar, hij kon hierbij de hulp van zijn vader niet ontbe ren: hij was niet bevoegd een civiele vordering in te stellen, aangezien hij pas negentien jaar was. Maar deze was dan ook aan wezig met de kapotte broek van zijn zoon, die dit euvel had op gelopen tijdens een val met zijn fiets, die veroorzaakt was, door dat de bromfietsberijder G. C. B. uit Terneuzen die niet ver schenen was te Sas van Gent plotseling een zwenking op een rijwielpad had gemaakt. De va der van C. toonde de belangstel lend toekijkende heren van het gerecht de beschadigde panta lon. Veertig gulden had de nieuwe broek van zijn zoon hem ge kost, zei hij. „Dan hebt U dus nu twee broe ken en dertig gulden" zei mr. Berkhout na de uitspraak. „Dat tientje kan er wel af", vond C- senior. B. werd met de toewijzing van de civiele vordering veroordeeld tot een boete van dertig gulden. (Adv.) Directe bescherming is nodig tegen afwashanden, ruwe en schrale han den. Ze vragen de tederheid van Clipp crème met de verzachtende citroen-olie. Clipp crème met de beschermende siliconen en het huid- vernieuwende allantoïne. grote doos f.1,35 royale tube f. 1,25 CAdv.) PER ETUI VAN 6 EN 12 DELI IN REACTIE Op de „willige" stemming voor de certificaten Deli van de voor gaande beursdagen is gisteren voor dit fonds een koersreactie ingetreden als gevolg van winst nemingen. De handel was kalm. De prijs was 141 tot 138,50. tegen maandag als slotprijs 142,40. Gistermorgen werd nog als hoogste prijs voor de stukken 144,50 betaald. De Deli maat schappij heeft, bekendgemaakt dat zij besprekingen heeft ge voerd met Indonesië over een samenwerking voor wat betreft de export van bevolkingsproduk- ten met uitzondering van tabak. De maatschappij heeft vertrou wen in genoemde besprekingen. De onrendable deelneming -The Rubber Corporation of Califor nia werd afgestoten tegen een prijs, die door de Deli maat schappij niet werd bekendge maakt. Zoals bekend hebben certificaten Deli de laatste dagen op het Damrak sterk in de spe culatieve belangstelling gestaan, ook van Westduitse zijde. Dit op velerlei geruchten. Hierdoor steeg de prijs zeer krachtig en wel van 130 tot 144,50. Thans heeft de maatschappij uit de doe ken gedaan wat er aan de hand is. Aangezien velen op winst za ten, vonden gistermiddag winst nemingen plaats waartegenover DONDERDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.1Ó Cchtendgym.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overz. Aansluitend: lichte gram.; 9.00 Gym.; 9.10 De groenteman: 915 Oude muz.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Arbeidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Huishoudelijke zaken. lezing; 11.15 Radio Kamerorkest; 12.00 Sauk-orkest (opn. v. d. Suid- Afrikaanse Uitsaai Korporasie): 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin- houw; 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing: 12.43 Orgelsp.; 13.00 Nws; 13.15 Meded-, event, act. of gram.; 13.25 Beursberichten; 13.30 Dans- orkest; 14.00 Bariton en piano; 14.30 Dieren in en rondom 't huis, progr. over huisdieren; 15.15 Griekse lichte muz.; 15.30 Viool duo; 16.00 Van vier tot vijf. radio, progr. in een notedop; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Gesproken brief; 18.00 Nws; 18.15 Event, actueel; 18.20 Uitzending van de Christe- tijk-Historische Unie; 18.30 Lich te orkestmuz. en zang; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Sportparade; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Omroepork.; 20.45 De zaak Marmorek. hoorspel; 21.45 Lichte orkestmuziek: 22.00 Gehoord, ge zien. gelezen: veertiendaags® kunstsymposion; 22.30 Nieuws en meded.; 22.40 Act.; 23.05 Nieuwe gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10. Morgengebed: 7.15 Lichte gram.; 7.30 Strip voor de jeugd; 7.50 Herhaling van de toespraak- van Z.H. Paus Paulus VI. woens dagavond gehouden voor de KRO- TV; 8.00 Nws; 8.15 Conciliejour naal: 8.25 Lichte gram.; 8.50 Voor dc huisvr.; 9.40 Moderne gram.; 10.00 Idem; 10.30 Franse orkest werken (gr.); 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Van alle markten thuis: plaatjes, die verschijnen, blijven en verdwijnen; 12.15 Leven op het land, lezing, gevolgd door agra risch nieuws; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Deze week, lezingen; 13.00 Nws; 13.15 Klassieke operamuz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Muziek uit Zuid- Amerika; 14.30 Zij waren be reidhoorspel (herh. van zon dag 20 okt. jj.); 15.00 Moderne gram.; 15.40 Licht ork.; 16.00 Bij beloverdenking; 16.30 Alt en pia no; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.45 Promenade orkest; 18.15 Sportrubriek; 18.30 Lichte gram.; 18.50 Sociaal pers pectief; 19.00 Nws en weerpraat- je: 19.10 Op de man af. praatje; 19.15 Geestelijke liederen; 19.30 Radiokrant; 19.50 Wij poetsen de plaat; 20.10 Een Hollandse fami lie in de Franse tijd, hoorspel (dl. 8); 20.40 Samen uit samen thuis, gevar. progr.; 22.00 Kerk orgelconcert; 22.30 Nieuws; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Boek bespreking; 23.00 Platennieuws; 23.30 Vers in het gehoor, literair progr.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Amusementsmuziek; 12.30 Weerber.; 12.35 Latijns-Ameri kaanse muziek; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nieuws; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muziek; 16.00 Nws; 16.03 Beursberichten; 16.09 Franse les; 16.25 Liederen; 16.55 Gram.; 17.00 Nws; 17.15 V. d. kinderen; 17.50 Lichte muziek; 18,00 Nws; 18.03 Voor de solda ten; 18.28 Paardesportber.; 18.30 Kamermuz.; 19.00 Nws; 19.40 Lich te muz.; 20.00 Moderne muziek; 22.00 Nws; 22.15 Nieuwe gram.; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Volksmuz.: 23.00 Nieuws; 23.05 Opera- en Bel Cantoconcert; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 15.00 De bedriegende echtgenoot, tv-spel; 15.45 Pauze; 16.00-16.15 Voor de kleuters; 19.30 Bestuurder en bestuurde, politie ke beschouwing; 19.58 Het Man neke: 20.00 Journaal; 20.20 Jazz, en toch piano; 20.50 In AVRO's Televizter: 21.05 De collectie, tv- spel; 22.15 Opening van de door de Amerikaanse regering georga niseerde landbouw- en voedsel- tentoonstelling in Amsterdam; 22.4522.50 Journaal. VL. BELG. TV: 19.00 Engelse les; 19.30 Sportkron.; 19.55 Sport; 20.00 Nws: 20.20 De kat op de koord, tv-feuilleton; 21.0o Film en wetenschap; 21.40 Nws; 21.50 23.20 Dc mooie mei. Mei 1962 te Parijs. Een reeks getuigenissen in de Franse hoofdstad. (Voor vol wassenen). JONG ORANJE VERSLOEG JONG NOORWEGEN MET 3—1 Jong Oranje i spelers onder 23 jaar) heeft dinsdagavond in Veendam voor 12.000 toeschou wers met 3—1 gewonnen van Jong Noorwegen. Bij de rust leidden de Noren met 10. HAAGSE GELDSCHAT" GEVONDEN Op het terrein van de Vuil Afvoer Maatschappij (V.A.M.) in Wijster heeft men gistermorgen de „Haagse geldschat" gevonden. Mevrouw Zwarts, de echtgenote van de oud-midvoor van de voet balclub „Scheveningen Holland Sport", die marktkoopman in Den Haag is, heeft reeds een wasteil vol zilver- en papiergeld verzameld. Het geld is gevonden op een andere plaats, dan waar men vorige week heeft gezocht. Uit een onderzoek is gebleken, dat het Haagse huisvuil van de vorige week maandag niet dins dag, maar woensdag in Wijster is gestort. Honderden kubieke meter huisvuil heeft men voor niets omgewoeld. De reinigings dienst uit Den Haag had maan dag een nieuwe opgave over het verzenden van het huisvuil ge geven. Aan de hand van die me dedeling is men gistermorgen in een ander vak gaan zoeken. Met behulp van een kraan heeft men eerst de 150 kubieke meter vuil, die na woensdag in het vak ge stort waren, verwijderd. Kort daarop vond men het geld. Het zoeken wordt met volledige me dewerking van de bedrijfslei ding van de V.A.M. voortgezet. niet voldoende vraag aanwezig was. Dit verklaart dan ook de gedrukte stemming in de Deli- hoek. Van de overige leidende cultures konden Amsterdam Rubbers en H.V.A. zich verbete ren. Van de Nederlandse hoofd fondsen ontmoetten Kon. Olies en Philips goede lokale vraag waardoor beide fondsen boven het vorige slotniveau uitkwamen zij het op bescheiden schaal. Unilever en Hoogovens bleven praktisch onveranderd op .resp. f 140,20 en 565. AKU moest een kleinigheid prijsgeven op 508. De handel in de hoofdfondsen was kalm mede doordat Wall Street gisteren, wegens Election Day, gesloten bleef. Wall Street sloot maandag aan de flauwe kant na aanvankelijk vast te zijn geweest. Nabeurs werd in New York bekendge maakt dat General Motors een extra dividend van twee dollar uitkeert. In Wall Street had men op één dollar extra dividend ge rekend. Van de Nederlandse hoofdfondsen noteerden Kon. Olie en Philips er hoger. In de scheepvaartsector kwa- mei\ geen veranderingen van enige betekenis voor. De stem ming in de staatsfondsenhoek was prijshoudend zonder meer. In de lokale afdelingen werd Aniem lager geadviseerd op het geleden verlies over 1962 terwijl men ook voor 1963 verlies vreest. Aandelen Scheveningen (E.M S.) werden ca. tien punten lager geadviseerd op 775. Beursindices 1/11 4/11 5/11 Int. conc. 535.7 536.5 537.4 Industrie 348.3 348.9 347.8 Scheepv. 158.4 157.7 157.5 Banken 239.3 238,5 238.1 Handei enz. 161.8 162.1 162.0 Algemeen 388.2 388.7 388.8 Nabenrskoersen Doordat Wall Street gisteren wegens Election Day, gesloten bleef, vond gisteren in Amster dam geen telefonisch avondef- fectenverkeer plaats. Advieskoersen buitenlands bankpapier Do advieskoersen voor bui tenlands bankpapier heden gel dend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.64—10.14 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.301 s3.35% Franse frank (100) 73.25—73.75 Belgische frank (100) 7.I6V27.21's Duitse mark (100) 90.25—90.75 Zweedse kroon (100) 68.70—69.70 Deense kroon (100) 51.50—52.50 Noorse kroon (100) 49.7050.70 Zwitserse frank (100) 83.20—83.70 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.40—12.55 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92' 6.07%. De Amerikaanse vice-presi dent, de heer Lyndon B. Johnson, heeft dinsdag kort na zijn aan komst op Ypenburg een bezoek van twintig minuten aan de mi nister-president. mr. V. G. M. Marijnen, gebracht. Een woordvoerder heeft na het gesprek meegedeeld dat de heer Johnson mr. Marijnen een brief van president John F. Kennedy had overhandigd waarin deze de vice-president zijn persoonlijke vertegenwoordiger noemde. Ver der schreef president Kennedy dat hij de heer Johnson be schouwt als een man van grote wijsheid die hij zeer bewondert. De president sprak de hoop uit dat de Nederlandse premier zich zal verheugen over de ontmoe ting met de vice-president en in de gelegenheid zal zijn om van gedachten te wisselen over we reldproblemen voorzover die Ne derland en de Ver. Staten betref fen. De heer Johnson en Marijnen wisselden van gedachten over de betrekkingen tussen Oost en West, de aanstaande „Kennedy- ronde" in de tariefonderhande lingen, de wereldhandelsconfe rentie in Genève en over de grote Amerikaanse landbouwtentoon stelling die de vice-president don derdag in Amsterdam zal openen. De Nobel-prijs voor chemie is dit jaar toegekend aan prof. Karl Ziegler en prof. Giulio Natta. Prof. Ziegler is verbonden aan het Max Planck-instituut in Mülheim (West-Duitsland) en prof. Natta aan het technologisch instituut in Milaan. De onderscheiding werd aan beiden toegekend voor hun ont dekkingen op het gebied van de chemie en de technologie van hoge polymeren. De onderzoekingen van dc on derscheidene hoogleraren hadden betrekking op fundamentele me thoden voor het beheersen van de constructie van grote organi sche moleculen en hebben de weg gebaand voor een aantal nieuwe produkten, zoals synthe tische wasmiddelen anti-klop. middelen voor benzine, alsmede op het gebied van kunststoffen. Prof. Ziegler, in 1898 in Helse (Oberhausen) geboren, studeer de organische chemie aan de uni versiteit van Marburg, waarna hij van 1923 tot 1927 hoogleraar aan deze universiteit was. Daar na doceerde hij chemie aan de universiteiten van Heidëlberg en Halle. In 1943 werd hij benoemd tot directeur van 't Max Planck- instituut in Mülheim. dat zich bezig houdt met onderzoekingen op het gebied van de koolstof. Prof. Giulio Natta werd in 1903 geboren in Pavia. Na zijn studie voltooid te hebben, was hij ach tereenvolgens hoogleraar aan de universiteiten van Pavia, Rome en Turijn, om tenslotte benoemd te worden tot directeur en hoog leraar van het instituut voor in dustriële chemie, een ondei-deel van de hoge polytechnische school in Milaan. Volgens de New York Daily News heeft de Amerikaanse am- bassadeur in Saigon. Cabot Lodge, tijdens de staatsgreep van vorige week tweemaal een po ging gedaan het leven van pre sident Ngo Dinh Diem te redden. De correspondent in Saigon van het blad meldde, dat toen de opstandige troepen naar het presidentiële paleis oprukten, ambassadeur Lodge de president opbelde en uiting gaf aan zijn bezorgdheid voor diens' persoon lijke veiligheid. Op dc vraag of hij iets voor de president kon doen. zou deze toen ontkennend hebben geantwoord en gezegd hebben tot het laatste tegenstand te willen bieden, In een tweede telefoongesprek zou de ambassadeur de aandacht van de president hebben geves tigd op het aanbod voor een vrij geleide uit het land door de aan voerder der opstandelingen. Ook dit zou de president hebben af geslagen en vervolgens het ge sprek hebben afgebroken. Ngo Dinh Can. de enige broer van wijlen president Diem die zich nog in Zuid-Vietnam be vindt, heeft naar verluidt om asiel verzocht, bij het Ameri kaanse consulaat in Hue, 650 km ten noorden van Saigon. Uit do eerste berichten blijkt niet of Ngo zelf naar het consu laat is gegaan. Het huis van Ngo Dinh Can is sinds de staatsgreep in Saigon door militairen omsingeld. Een woedende menigte zou „getracht hebben het te bestormen. Ngo Dinh Can heerste over de noordelijke provincie van Zuid- Vietnam tijdens het bewind van Diem. Gisteren in dc loop van de dag arriveerde Ngo Dinh Can mét een legervliegtuig op het vlieg veld van Saigon, waar hij aan de Zuidvietnamese autoriteiten werd overgedragen. Onmiddellijk daar op werd hij in een zwaar be waakte ziekenauto naar de stad gebracht, om te beletten dat het publiek hem zou zien. Volgens diplomatieke kringen hadden Amerikaanse functiona rissen hulp aangeboden om hem het land uit te brengen, doch de nieuwe regering zou hem willen berechten in verband met be weerde wreedheden. Zijn land goed nabij Hoee werd maandag geplunderd. KRAANDRIJVER GEDOOD De 31-jarige walbaas-kraan- drijver M. van der Wurf uit Utrecht is gistermorgen beklemd geraakt tussen een kraanhuis en het hekwerk van het Centraal Overslagbedrijf in Utrecht. Da man werd met zware inwendige kneuzingen naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden,* Het slachtoffer verving een collega kraandrijver. Op een ze-] ker moment moest hij een boo' binnenloodsen, en liet de kraai over aan een onderhoudsmon-] teür. Toen hij beneden het kraan', huis passeerde, kwam daar juist beweging in, waardoor hij be klemd raakte tussen het kraan huis en het hekwerk.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7