Onderzoek in moordzaak Akkrum Drie professoren delen Nobelprijs voor natuurkunde Jubileumcongres C. B. O. Z. Politie leverde vuurgevecht met zware jongens op Parijse Boulevard Patates-frites bakker begint veilig- verkeersaktie Woensdag 6 november '63 Pagina 3 Spoorwegarbeider door vergiftiging overleden Duur van Ziekenhuisverpleging verlengd tot een jaar Commissie Scholten wenst ,open omroepbestel" AGENDA DE VRIJE ZEEUW Rond de nog rokende resten van de donderdagmorgen in alle vroegte afgebrande boerderij van de heer D. Peenstra aan de Len- pedijk te Nes bij Akkrum, waar in zoals naderhand bleek, een moord was gepleegd, heerste gis termorgen grote bedrijvigheid in verband met de arrestatie van de 24-jarige vrijgezel J. K.. K. werd maandagavond aangehouden, ver dacht van het plegen van de moord op de echtgenote van de heer Peenstra, mevr. F. Peen straVellinga. De officier van justitie uit Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, stelde dinsdagmorgen met enkele rechercheurs een nader onder hoek in op de plaats van het mis drijf. K. woonde sinds veertien dagen bij de landarbeider A. Steenstra in, die op enkele hon derden meters afstand van de afgebrande boerderij van de heer D. Peenstra een oud boerderijtje bewoont. Tussen de van moord en brandstichting verdachte K. en de familie Peenstra schijnt een familierelatie te bestaan. K. Staat bekend als een nogal wis pelturige jongeman, die het moei lijk lang op één plaats kan uit houden. Hij is werkzaam bij de N.V. Halbertsma te Grouw, maar liep in de ziektewet. Het vermoeden bestaat, dat hij js aangelokt door de rijkdom van de Peenstra's en zich via de stal deur, die niet afgesloten was, toe gang tot de boerderij heeft ver schaft. Hij moet goed met de si tuatie in de boerderij en de ge dragingen van de bewoners op de hoogte zijn geweest. Uit de por tefeuille in de woonkamer werd een bedrag van enkele honderden guldens vermist. Waarschijnlijk heeft de boerin hem betrapt, ter wijl hij zich in het woonhuis op hield. K. moest daarop in paniek zijn geraakt en de vrouw hebben gewurgd, waarna hij brand stichtte in de schuur. Vrij zeker is hij daarop door de landerijen teruggegaan naar zijn kosthuis. Met een speurhond van de rijks politie werd dinsdagmorgen in tensief in het weiland gezocht naar mogelijke sporen, die K. bij zijn vlucht kan hebben achterge laten. K. is tijdens de brand en daarna bij de brandende boerde rij gesignaleerd. Hij werd maan dagavond door de recherche op gehaald om als getuige te wor den gehoord, maar er rees een zodanige verdenking tegen hem, dat hij in arrest werd gehouden. Hij heeft echter geen bekentenis afgelegd. Over het bewijsmate riaal tegen K. wenste de officier van justitie zich nog niet uit te laten. Drie arrestaties De politie in Tilburg heeft gistermiddag meegedeeld dat de vorige week drie personen zijn aangehouden, die worden ver dacht van vergiftiging van de 55-jarige spoorwegarbeider C. Haneveer uit Tilburg. De man is op 11 oktober overleden. On middellijk daarop deden geruch ten de ronde dat de man een on natuurlijke dood zou zijn gestor ven. Sectie door het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft uitgewezen dat de spoorwegar beider door vergiftiging moet zijn overleden. In het lichaam werden sporen gevonden van 't levensgevaarlijke insectenbestrijdingsmiddel para- thion, dat ook een rol speelde in de nog onopgehelderde vergifti- gingsdood van de 68-jarige W. K. van Nünen uit Goirle, die vier dagen later na een slok kof- Voor verzekerden: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft dinsdag meege deeld, dat met ingang van 1 jan. 1964 de duur van de ziekenhuis verpleging voor zowel verplicht als vrijwillig verzekerden per ge val wordt verlengd tot één jaar. Bij deze nieuwe regeling zullen lichamelijk en geestelijk zieken worden gelijkgeschakeld. Tot dus- bestond deze termijn uit 7o da gen. De minister maakte dit bekend in een toespraak die hij hield op het jubileumcongres van de Cen trale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen. Dit twee daags congres wordt in Utrecht gehouden. Minister Veldkamp werd ver gezeld door zijn staatssecretaris, dr. A. J. H. Bartels. Hij verklaarde dat de verzeke ring tegen zware geneeskundige risico's hem bijzonder na aan het hart ligt. Dat de gedachte van een dergelijke wat hij noemde brede verzekering weerklank heeft gevonden, stemde hem tot grote vreugde. De minister zei met nadruk een gezonde ont plooiing van het ziekenfondswe zen voor te staan. Hij zal de ont wikkeling van het ziekenfonds wezen niets in de weg leggen. In tegendeel, hij zei er van over tuigd te zijn dat het ziekenfonds wezen in ons land een belangrijk stuk sociale zekerheid heeft ge schapen. De jubilerende organisatie neemt naar het oordeel van de minister een zeer belangrijke plaats in op het terrein van de volksgezondheid. De bijdrage die de C.B.O.Z heeft geleverd aan de totstandkoming van het Neder landse ziekenfondsbestel noemde hij belangrijk. Met deze bijdrage heeft men de volksgezondheid in het algemeen een dienst bewezen en daarmee het algemeen welzijn. Wij willen zo zei de minis ter naar een onbeperkte ver pleging. Hij besloot met de mede deling, dat hij een blijvende taak ziet voor het particuliere zieken fondswezen in Nederland. fie uit een kruik te hebben ge dronken, overleed. De Tilburgse politie heeft op grond van bepaalde aanwijzin gen de vorige week drie perso nen aangehouden en ingesloten, die gisteren voor de officier van justitie mr. G. J. M. Temmink te Breda zijn geleid. Bij het voorlopig onderzoek is van enig verband tussen beide vergiftigingszaken niets geble ken, zo wilde de politie nog mee delen. VRIJ EN WEER GEARRESTEERD Elijah Loza, een Afrikaanse vakbondsleider in Kaapstad, is dinsdag na tweemaal achtereen op grond van de Zuidafrikaanse anti-sabotagewet gedurende een periode van negentig dagen aan gehouden te zijn geweest, in vrij heid gesteld, doch onmiddellijk opnieuw voor een periode van negentig dagen in arrest gesteld Loza behoorde tot de eerste groep mensen, die na het inwer king treden van de nieuwe bepa ling waarbij personen gedurende negentig dagen kunnen worden vastgehouden zonder dat tegen hen een beschuldiging wordt uit gebracht, werden gearresteerd. Het is dus thans de derde achter eenvolgende keer, dat deze wets bepaling op hem wordt toege past. JONGEMAN BEKENT VEERTIEN INBRAKEN De Apeldoornse politie heeft aangehouden de 20-jarige H. W. E. P. uit Apeldoorn die wordt verdacht van een groot aantal inbraken die de laatste maanden in Apeldoorn zijn gepleegd. De jongeman heeft tegenover de po litie reeds veertien inbraken be kend, o.m. de inbraak in een wasserij aan de Brinklaan te Apeldoorn, waar een bedrag van ruim 1500,werd buitgemaakt, S9* Een „open bestel", dat reële kansen biedt voor andere dan de thans aanwezige groeperingen om van radio en televisie gebruik te maken wordt aanbevolen in het rapport met vérgaande voorstel len van de commissie radio- en televisiewetgeving (commissie- Scholten), dat dinsdag aan de Staten-Generaal is aangeboden. Volgens dit rapport kan er slechts sprake zijn van een „open be stel", indien ook andere instel lingen dan omroeporganisaties zendtijd kunnen krijgen. De voorstellen van de commis sie voorzien o.m. in de handha ving van toewijzing van zendtiid aan kerkgenootschappen en poli tieke partijen. Nieuw is het voor stel zendtijd toe te wijzen aan genootschappen op geestelijke grondslag. Een andere gedachte van de commissie omvat de samenstel ling van een eenvoudige gids, waarop een ieder die geen blad van een omroepvereniging wenst, zich kan abonneren. De commissie ontraadt de sa mensmelting van de N.R.U. en van de N.T.S. Wél zou een per manent samenwerkingslichaam in het leven geroepen kunnen worden. De uitvoering van een „droit de réponse" voor de radio en te levisie acht de commissie nood zakelijk. In de voorstellen is dit recht van wederwoord beperkt tot het recht om op te komen tegen feitelijke beweringen. In 't rapport van de commis sie, die zich onthoudt van een advies over de vraag of toela ting van reclame in de uitzen dingen al dan niet aanbeveling verdient, wordt verder voorge steld, dat de omroeporganisaties verplicht zijn een jaarverslag te publiceren mét opgaaf van alle inkomsten en uitgaven en van de financiële positie bij de af sluiting van het verslag. Aan het rapport van de com missie, die stond onder leiding van prof. mr. L. W. G. Scholten (Utrecht), voorzitter van de ra- dioraad, is toegevoegd een ont werp voor een nieuwe omroeo- wet. De commissie namelijk acht het mogelijk en wenselijk de ra dio en de televisie in één wet te regelen. ONGEWONE ROL VOOR PRINS PHILIP Prins Philip van Engeland is hier gefotografeerd in een wel heel ongewone rol: gestoken in een keurig wit kellnersjasje ser veert hij hier champagne aan de leden van de befaamde „Harlem Globetrotters" tijdens een bij eenkomst na afloop van een in Londen gespeelde wedstrijd tus sen de „Lords Taverners" en de „Globetrotters" ten bate van een weldadigheidsfonds. Arrestatie in verband met wurgmoord te Oldeboorn Verdacht van wurgmoord op de 65-jarige mevrouw F. Peen straVellinga te Oldeboorn is aangehouden de 24-jarige J. K., afkomstig uit Broek bij Joure, De man is sedert twee weken in de kost bij de familie Steenstra, buren van de familie Peenstra. Hij werkt bij de houtbewerkings- fabriek Halbertsma in Grouw. De Nobel-prijs voor de natuur, kunde is dinsdag voor de helft toegekend aan de Amerikaan prof. Sugen P. Wigner, en voor de andere helft gezamenlijk aan prof. Maria Goeppert-Mayer van de universiteit van Californië en prof. Hans D. Jensen van de uni versiteit van Heidelberg. Prof. Wigner, die verbonden is aan de Princetown-universiteit, werd onderscheiden voor zijn bij dragen aan de theorie van de atoomkern en de elementaire deeltjes, in het bijzonder door de ontdekking en toepassing van de De chronische ziekten zijn ge woonlijk ongeneeslijk, maar de meeste voeren zelf niet recht streeks tot de dood. Dit doen voornamelijk hart- en vaatziek ten en kanker. Aan hart- en vaataandoeningën en aan kan ker, sterven thans bijna een kwart van alle mensen jong en oud die in ons land over lijden. Dit verklaarde prof. dr. A. Mertens, hoogleraar aan de uni versiteit van Nijmegen dinsdag in een inleiding, die hij hield op het jubileumcongres van de Cen trale Bond van Onderling Be heerde Ziekenfondsen. De grote bedreiging van buitenaf vorm- Een lekkere gewoonte KAAS UIT HET VUISTJE Varieer ook eens met jonge belegen, oude Goudse, Leidse of Edammer kaas! öSüi] Winkelende mensen zochten gillend een veilig heenkomen Op de drukke boulevard Mont- parnasse in Parijs zijn maandag winkelende huisvrouwen gillend de eerste de beste deur die zij konden vinden binnengevlucht toen politieagenten een hevig vuurgevecht leverden met zware jongens uit de' Parijse onderwe reld. Een gangster werd dode lijk getroffen en drie van zijn maten liepen schotwonden op, Aan de kant van de politie telde men vier gewonden. Een politie beambte kreeg twee treffers in de maagstreek en is er erg aan toe. De zware jongens, die net een geldwisselkantoor hadden be roofd en bezig waren zich met 'n buit van enkele duizenden frs. uit de voeten te maken, stuitten op een val die de politie had op- ge?et/roen_K,y de EQliJiesagsns zagen die hun weg versperden trokken zij hun pistolen en scho ten er op los. Vele voorbijgan gers renden onder het geratel van machinepistolen een nabij gelegen kerk binnen, anderen wierpen zich plat tegen de gornd. De politie arresteerde later nog een man en een vrouw, die vol gens haar medeplichtig waren aan de roofoverval. De politie had de bende al enige tijd geschaduwd en wilde de mannen op heterdaad betrap pen bij de roofoverval. Het plan werd echter in de war gestuurd door een politieman die geen dienst had maar door de concier ge van het gebouw te hulp werd geroepen. Hjj greep zijn revol ver, rende zijn huis uit en vuur de op de bestuurder van de auto der bende. De dieven maakten zich toen, al schietend, uit de voeten maar vonden op straat de politiemannen tegenover zjch. VUURGEVECHT TUSSEN GANGSTERS EN POLITIE Bij een vuurgevecht tussen gang sters en politie in Parijs is een boef gedood. Bovendien werden vier politiemannen en drie gang sters gewond. Foto: De wagen van de ban dieten, welke doorzeefd is van kogels. DONDERDAG 7 NOVEMBER. TERNEUZEN: Gebouw „De Schakel", 7.3010 u.: Hobby- en Huisvlijttentoonstelling. den thans niet meer de infectie ziekten, maar de ongevallen. Voor kinderen zijn zij doodsoor zaak nummer één. In 1962 vie len in ons land 5000 doden door ongevallen, waarvan bijna de helft in het verkeer en meer dan 200.000 gewonden alleen in het verkeer. Dit is in één jaar ge middeld één van elke 60 Neder landers, zo zei hij. De preventieve gezondheids zorg, die aangrijpt op het milieu ziet zich voor telkens nieuwe problemen gesteld: het in toom houden van de gevaren van ioniserende stralen, het tegen gaan van lucht- en watervervui ling. de fluoridering van het drinkwater, de gevaren van in secticiden en van de toevoeging van smaak- en kleurverbeteren- de stoffen aan voedingsmiddelen, de sanering van de woningbouw, de zorg voor recreatiemogelijk heden en het tegengaan van verkeersongevallen. Do fysieke milieu-hygiëne vindt aldus prof. Mertens - steeds nieuwe taken bij het in toom houden van schadelijke in vloeden van buitenaf. Deze lijken hem in principe alle bedwongen te kunnen worden. De psy- chisch-sociaie milieu-hygiëne wordt in het moderne leven steeds belangrijker en staat aan het begin van zijn ontwikkeling. De ongevallen, vooral dio ir het verkeer, worden steeds meer de enige-doods- en invaliditeits- oorzaak, die van buitenaf de mens bedreigt. Het is volgens prof. Mertens niet alleen zaak de preventieve maatregelen hierop te richten, maar ook om de or ganisatie van de hulpverlening, zowel die van eerste hulp als die van verdere hulp aan verkeers slachtoffers in studie te nemen. Deze hulpverlening verloopt thans identiek aan die hij ziek ten. Waarschijnlijk is, zo meent prof. Mertens, een eigen voor 'n deel andere aanpak veel doelma tiger. Hij is verder van oordeel dat de verschillen tussen psychiatri sche en lichamelijk zieken snel aan het verdwijnen zijn. Niet al leen in die zin, dat de psychia trische patiënten als zieken worden beschouwd, maar ook omdat steeds meer blijkt dat ook aan deze Ziekten veelvuldig lichamelijke afwijkingen ten grondslag liggen. Hij vindt dat er tussen lichamelijk en psychi sche zieken geen wezenlijk ver schil bestaat: iedere zieke is als geheel ziek. De geneeskundige super-tech nieken zullen naar het oordeel van prof. Mertens hun opmars voortzetten ten bate van waar schijnlijk relatief weinig geluk kigen. Er is een toenemende sa menwerking in de geneeskunde nodig, niet alleen van artsen on derling, maar ook van artsen met niet-artsen. Hij staat voorts op het standpunt dat de ontwik keling van de preventieve en po sitieve gezondheidszorg in bij voorbeeld scholen en fabrieken quantitatief zeker nog vooruit kan gaan. Het alles overheersende punt in de veranderingen in het ziek tepatroon is, naar zijn inzicht het feit, dat de infecties die de mens in zijn leven bedreigen, veruit bedwongen zijn. Nu wordt de mens ziek door oorzaken van binnenuit. Hij draagt „de kie men" bij zich, zij liggen in zijn constitutie. Over de prikkels van buiten, die de vijanden in ons Wekken, is nog weinig bekend. Iets wel, bijvoorbeeld Veel siga retten roken activeert welhaast zeker een aanleg tot longkanker, vetzucht die misschien voor sui kerziekte. De verdere vooruit gang van de geneeskunde zal er dan ook voor een belangrijk deel van afhangen of zij er in slaagt de constitutionele factoren te diagnosticeren en therapeutisch te beïnvloeden, aldus prof. Mer tens. DOODSTRAFFEN GEEIST IN BAGDAD Voor een militaire rechtbank in Bagdad heeft de aanklager de doodstraf geëist tegen twee voor malige generaals, twee gewezen kolonels en een vroegere politie chef. Zij worden beschuldigd van een komplot tegen de Iraakse regering, dat 10 oktober werd ontdekt. Een twintigtal perso nen, die eveneens bij deze zaak betrokken zijn, zal later terecht staan. Volgens de aanklager zijn en kele samenkomsten van de sa menzweerders in Beiroet gehou den, in tegenwoordigheid van de .Jordaanse militaire attaché in Libanon. Deze zou de verbin dingsman geweest zijn tussen koning Hoessein en Jordanië en de samenzweerders, die door de Jordaanse vorst van geld en wa pens zouden zijn voorzien. beginselen van fundamentele symmetrie. Prof Goeppert-Mayer en prof. Jensen delen de tweede helft van de prijs voor hun ontdekkingen op het gebied van de structuur van de kern. De nu 61 jaar oude prof. Wig ner werd in Hongarije geboren en studeerde achtereenvolgens in Boedapest en Berlijn. In 1930 werd hij hoogleraar in de mathe matische natuurkunde bij da Princetown-universiteit in New Jersey. In 1958 werd hij onder scheiden met de Fermi-prijs en in 1960 met de „Atomen voor de vrede-prijs". Prof. Goeppert-Mayer werd in 1906 geboren in de toen nog tot Duitsland behorende stad Kat- towitz. Zij studeerde in Güttin- gen en was daarna ongeveer tien jaar verbonden aan de John Hop- kinsunivërsiteit in Baltimore, te. zamen met haar Amerikaanse echtgenoot Joseph Mayer, hoog leraar in de chemische natuur kunde. Na de oorlog was zij vijftien jaar lang werkzaam bij het na tionale laboratorium in de Ar- gonnen, en sinds -1960 bezetten Zij en haar echtgenoot leerstoe len aan de universiteit van Cali fornië. Prof. Jensen, die in 1907 in Hamburg werd geboren, trad in 1941 toe tot het instituut voor technologie in Hannover, en is sinds 1949 hoogleraar in de theo retische natuurkunde aan de universiteit van Heidelberg Twee Nederlanders omgekomen en twee gewond bij verkeers ongeval in Duitsland De landbouwer Arend Jan Es- selink (77) uit Winterswijk en zijn vrouw Anna Maria (72) zijn dinsdagmiddag om het leven ge komen toen de personenauto waarin zij zaten bij de Duitse plaats Vreden, vlak over de Ne derlandse grens, in botsing kwam met een Duitse personenauto. De bestuurder van de Neder landse wagen, de gepensioneer de adjudant van politie R. M. van Drie (68) en zijn echtgenote werden ernstig gewond. Zij zijn overgebracht naar het algemeen ziekenhuis te Winterswijk. Volgens de politie is de Neder landse auto bij het inhalen van een vrachtwagen met aanhang wagen terwijl een tegenligger naderde tegen de linkervoorzijde van de vrachtwagen gebotst. De auto kwam daardoor dwars op de weg te staan waardoor een twee de tegemoetkomende auto er recht op in reed. Egoisme en zinloze haast van weggebruiker OÖ moeten eruit De 37-jarige eigenaar van een patatesfritesbakkerij in Den Haag, de heer Ph. van Daalen, wil ac tief de verkeersonveiligheid gaan bestrijden en in deze strijd alle Nederlanders betrekken. Daartoe is hij een actie begonnen welke hij „Nationale Actie Punt" heeft genoemd. Iedereen kan voor een bepaald bedrag bij de heer Van Daalen een insigne om in zijn revers te steken of een transfer om op zijn voertuig te plakken, kopen. De dragers van het „Aktie Punt"- teken zullen het goede voorbeeld moeten geven. Er moet naasten liefde in het verkeer worden be dreven, zo stelde de heer Van Daalen dinsdagmorgen in een persconferentie mee. Het egoïsme en de zinloze haast van de weg gebruiker moeten eruit. Oyer. zijn initiatief zegt hij voorts dat het hier niet gaat om een vereniging of om een stich ting, maar alleen om een actie. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft geen greep op de massa. Het wil te opvoedend werken, zo meent hij. De mensen worden ook niet beter van hoge boetes, ontzegging van de rijbevoegdheid en inbeslagneming van brom fietsen. De mensen moeten zelf beheersing leren. De heer Van Daalen wil daartoe de mensen wakker schudden. Hij heeft zich deze actie beslist niet als brood winning gesteld, verklaarde hij, maar ter verwezenlijking van zijn ideaal: een veilig verkeer. Daar toe heeft hij tot nu toe 6000, besteed aan materiaal, zoals een folder, insignes en transfers. H Ongeveer 300 mensen hebber) dinsdag hun woningen in het westen van de Noord-Italiaanso plaats Trento moeten verlate» omdat de huizen door een aar<J yerschuiving worden bedreigd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3