PROVINCIAAL NIEUWS 1 DE VERMETELE DOKTER Miljoenenbrand in Vlaardingen Friesche HEEREN-BAAI Gemeenschappelijke graanprijs in E. E. G. DOUWE EGBERTS Lijm hout met plezier en met CETAFLEX 13$^ Zachte geurige pijptabak Pagiaa 2 JDili VKljC ZEN u vv Woensdag 5 november "65 TERNEUZEN AXEL HANSWEERT AARDENBURG SA$ VAN GENT Goede samenwerking Gevaar voorbij Oorzaak VOGELWAARDE BOTER DUURDER Nasleep „Goese verschrijvingen" A (geel) 85 ct. Paars 70 ct. per 50 gram VERHOGING PAST NIET IN NEDERLANDSE PRIJZENPOLITIEK Prijzen in Nederland stijgen met 6 procent voor tarwe en 15 procent voor gerst Nederlandse bezwaren V oedingsmicldelen zullen met 5 procent stijgen Boeren moeten weten waar zij aan toe zijn EEN MOEDER ZOALS U... ZWARTE BEERTJES Boekhandel VAN DE SANDE Notariaat. Bij K.B. is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Middelburg ter standplaats de gemeente Terneuzen: mr. Fran cois Aloys Chislain Barbé, kan didaat-notaris, wonende te Vlis- singen, in de plaats van G, .T. van Campen. Geslaagd. Te Eindhoven slaagde voor het diploma zwem-instructeur K. N. Z. B. onze stadgenoot de hfier C. M. de Haas Vergadering afd. O. Zws-Vlaan- deren van de Alg. Nëderl. Bond van Gepensioneerden Dinsdagmiddag hield de afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden een ledenver gadering in de bovenzaal van het Centrum. De voorzitter, de heer Joh. de Vries uit Terneuzen, zeide in zijn openingswoord, verheugd te zijn dat hij zovelen kon verwelko men, in het bijzonder het hoofd bestuurslid de heer Van der Wel le. Vóór de pauze werd het huis houdelijk gedeelte afgehandeld, waarbij o.a. enkele voorstellen werden gedaan voor de a.s. ver- munitie ingenomen in Gent, en door wethouder E. Lansu wor den vervangen. Het plaatselijk dames- en kin derkoor kreeg een bijdrage van f200,uit de gemeentekas en de V.V.V. ƒ250,—. Het uitbreidingsplan Aarden burg West werd met algemene stemmen goedgekeurd. Togen de ruiling en aankoop van gronden in de Burchtstraat had de heer J. J. Kosseel aan vankelijk enkele bezwaren, om dat hierdoor bebouwing dreigde aan het eind van het sportveld, maar de voorzitter gaf de ver zekering' dat hiervoor geen gevaar bestond. De begroting voor 1964 was sluitend. Op de Gewone Dienst staateen post van ruim 3.000 voor onvoorziene uitgaven. Munitievaartuig liep op zandbank. Misleid door de duisternis is maandagavond het met munitie geladen Nederlandse binnen vaartschip „Marinus Willem" (550 brt) op de Overloop van Hansweert op een zandbank ge varen. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor en er bestaat ook geen gevaar voor ontploffing of breken van het schip. De Marinus Willem" had de gadering van de Algemene Bond. Na de pauze behandelde de heer Van der Welle het onder werp „Wet pensioenmaatregelen 1963". Hieruit bleek dat er aan deze wet vele schaduwzijden zijn en dat van de bruto verhogingen er voor de pensioentrekker netto niet veel verhoging in zit. Na afloop van de rede van de spreker bestond gelegenheid om over de inleiding vragen te stel len, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. De gestelde vragen werden door de heer Van der Welle uitvoerig beantwoord. De voorzitter dankte aan het slot der vergadering de heer Van der Welle voor zijn lezing en bracht ook dank aan de aanwezi gen voor deze geanimeerde jaar vergadering. Benoemingen. Bij besluit van burgemeester en wethouders van Axel van 5 november 1963 zijn benoemd tot adjunct-commies, bij de centrale boekhouding der gemeente Axel de heer J. de Pooter te Arel en tot adjunct-commies ter afdeling financiën de heer G. H. Gerdes te Ter Apel. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg benoemde de burgemeester tot vertegenwoordiger in het Al gemeen Bestuur van de Stich ting „Beschuttende Werkplaats". was er mee op weg naar Miin- chen, Duitsland. In de schemer voer het schip de Overloop op, een nevenarm van de Wester- schelde en toegang tot kanaal van Zuid-Beveland. In tegenstel. ling tot het kanaal is dit gedeel te niet van lichtboeien voorzien. Overvallen door de duisternis heeft de schipper een verkeerde manoeuvre gemaakt en is het schip op een zandbank gelopen. Loopkraan viel op rijksweg. Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vijf is een twintig ton wegende loopkraan van de C. S. M. te Sas van Gefit van een zes meter hoge stpllage op de rijks weg Sas van Gent -Zelzate (B.) gestort. Even vóór het vallen van de kraan passeerde er een personenauto. De 45-jarige kraanmachinist H. Verhagen uit Oost-Eekloo B.werd in zorgwekkende toe stand naar het St. Elizabethzie- kenhuis te Sluiskil vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Het verkeer was lan ge tijd gestremd. Bedrijfskraan naar beneden gestort. Dinsdagmiddag omstreeks tien minuten vóór vijf gebeurde er een ernstig ongeval, dat gezien de omstandigheden goed is afge lopen. De grote kraan, die de ladingen bieten van de schepen in het kanaal moet lossen om ze via een aantal wagentjes naar de Bij zijn ontstentenis zal hij suikerfabriek van de Centrale (Vervolg van pag. 1) In de loop van de middag heb ben de ministers Marijnen. en Toxopeus zich naar Vlaardingen begeven om zich ter plaatse te laten voorlichten over de si tuatie. Toen zij er arriveerden was echter het ergste achter de rug. Van 's morgens half tien af was mr. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in Zuid-Hol land, in Vlaardingen en hij heeft in samenwerking met burge meester Heusdens zeer actief deelgenomen aan het voorberei den van maatx-egelen die eventu eel nodig hadden kunnen zijn. Bij het geheel was het opval lend dat er tussen de autoriteiten en de bedrijfsleiding van Delta Chemie een nauwe en effectieve samenwerking aan de dag trad, terwijl bovendien uit alles bleek dat de autoriteiten in staat wa len op korte termijn die maatre gelen te treffen die nodig had den kunnen zijn als de wind was gedraaid. De B. B. was paraat, de politie korpsen van Vlaardingen en om geving en de Rijkspolitie draai den op volle toeren zonder dat er een ogenblik van paniek spra ke was. Zeer moedig hebben de brandweerlieden zich gedragen die dan ook de voldoening smaakten dat van de oorspron kelijke prognose dat de brand wel eens een etmaal kon duren niet veel is overgebleven. Hoe wel in het begin van de middag wel kon worden vastgesteld dat de brand door broeien en een daaruit voortvloeiende chemi sche reactie is veroorzaakt, heeft de justitie onder leiding van de chef van het parket, mr. Van der Hoeven, een diepgaand onder zoek gelast. Het is uiteraard nog te vroeg om op dit onderzoek vooruit te lopen. Rond zeven uur gisteravond kon de directie van Delta Che mie meedelen dat de gevaarlijke toestand als gevolg van de brand ïnde opslagplaats voor kunst meststoffen voorbij was, maar dat de brand nog altijd niet als ïeblust.kan worden beschouwd. De brandweer van Vlaardingen rukte in, maar de bedrijfsbrand weer zette het biussingswerk voort daarbij bijgestaan door en. kele eenheden van de korpsen uit omliggende gemeenten Er wordt nog altijd met twaalf 'stra len water gegeven om de laatste overblijfselen van de felle vuur haard alsnog letterlijk te ver drinken. Ook blijft er bewaking aanwezig op het bedrijf en in de omgeving om eventuele nieu we plotseling optredende rook ontwikkelingen onmiddellijk te kunnen registreren. Op liet raad huis van Vlaardingen bleef de bewakingspost de gehele nacht in actie. De adjunct-directeur van de N.V. Delta Chemie, de heer Val kier, bracht hulde aan het Vlaar- dingse brandweerkorps en zijn commandant de lieer Groeneveld en aan de vele anderen die mee geholpen hebben het gevaar dat gistermorgen zo ernstig leek, te beteugelen. Dat de wind steeds uit de gunstige hoek is blijven waaien heeft hier veel aan mee geholpen. Er zijn zo werd bekend ge maakt zeer gevaarlijke gas- concenïraties gemeten, maar ge lukkig is niemand er ernstig door getroffen. De ongeveer drie honderd mensen die in de zuid- buurt van Maasland zijn geëva cueerd. zijn thans allen weer thuis. Over de oorzaak van de brand, althans de chemische reactie die de brand tot gevolg had, tast men nog in het duister. De wordt al ruim tien jaar in deze samenstelling gemaakt en op de zelfde manier opgeslagen. Welke omstandigheden gisternacht broei hebben veroorzaakt is nog niet vast te stellen geweest. De schade buiten het bedrijf is nog niet vastgesteld. De eer ste rapporten zijn echter gun stig en doen vermoeden dat deze schade zal meevallen. De schade aan het bedrijf zelf zal de twee miljoen gulden zeker wel overschrijden. Suikermaatschappij te transpor teren, viel van de zes meter hoge brug. Deze brug, welke de Westkade ter hoogte van de Poelstraat over spant, dient tevens om het er onder verkeer op de weg te be hoeden voor mogelijk vallende bieten. De grote kraan met een grijper van 1500 kg kwam op de weg te recht en de 45-jarige kraanmachi nist H. Verhagen, wonende te Oost-Eekloo, die na grote moeite uit zijn hachelijke positie bevrijd wérd, werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Sluis kil vervoerd. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast, maar ver moedelijk is de grijper achter het schip blijven haken, waardoor de kraan omver werd getrokken. De ravage op de weg en aan de installatie was groot en het ge hele verkeer moest omgelegd wor den. Tot laat in de avond is er gewerkt om de weg vrij te ma ken, waarvoor gebruik werd ge maakt van snijbranders en ander groot materieel. Opstopping in het kanaa! van Terneuzen naar Gent. De scheepvaart in het kanaal van Terneuzen naar Gent onder vindt nog steeds hinder van het op donderdag 31 oktober ter hoog te van Driekwart gezonken sleep- schip „Devota". Door de zeer drukke vaart in het kanaal in verband met de bietencampagne werd gistermid dag het éénrichtingverkeer ter plaatse ingesteld, hetgeen voor de talrijke met suikerbieten geladen schepen een handicap betekende. Bezoek St. Nieolaas. Op zaterdag 30 november zal St. Nieolaas een bezoek brengen aan de parochies Boschkapelle en Stoppeldijk. In een vergade ring van het St. Nicolaascomité voor beide parochies zijn reeds de plannen gemaakt om de Sint een grootse ontvangst te berei den. Dit jaar staat ook een ont vangst ten gemeentehuize op het programma. In de loop van deze maand zal een huis-aan-huis- kollekte worden gehouden. On der meer uit de opbrengst van deze kollekte hoopt het comité dit kinderfeest weer te kunnen bekostigen. De officiële richtprijs voor de groothandel in boter is met in gang van gisteren verhoogd vap 3,92 tot 3,98 per kg, hetgeen neerkomt op een verhoging van de consumentenprijs met 6 cent per kg. Aangezien de boterprij- zen hier en daar de laatste we ken incidenteel al met twee cent waren verhoogd, zal de prijsstij ging in sommige gevallen slechts vier cent bedragen. Provinciale Staten van Zeeland hebben dinsdag besloten om ver weer te gaan voeren tegen de dagvaarding, die twee oud-wet houders van Goes tegen de pro vincie Zeeland hebben laten uit brengen. Zoals bekend hebben de wet houders de heren H. D. Bouw man en J- H. Roose een rol ge speeld in de zaak van de „Goese verschrijvingen." Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan het einde van deze affaire een memorandum laten verschijnen waarin zij de gang van zaken uit de doeken deden. Tegen de in het memorandum gestelde feiten komen de heren Bouwman en Roose in verweer. Zij achten zich door het memo randum aangetast in goede naam en eisen daarom rehabilitatie en schadevergoeding. Overigens wensen Gedeputeer de Staten de details van hun ver weer tegen de dagvaarding van de heren Roose en Bouwman ge heim te houden. Onder de Statenleden ontstond hierover gisteravond enige hilari teit, omdat de stukken voor de advocaten ter inzage liggen. In het verleden, aldus enkele Sta tenleden, is al meermalen om ge heimhouding verzocht. De gehele provincie Zeeland was dan met de details van de zaak op de hoogte behalve de 45 Statenleden. (Adv.) (Adv.) E. E.G.-COMMISSIE STELT VOOR: De Europese Commissie van de E. E. G. heeft dinsdag een aantal voorstellen ingediend bij de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap voor een gemeenschappelijke „basis richtprijs" voor granen, die op 1 juni 1964 in werking zou moe ten treden. Indien deze voorstellen wor den aangenomen, zullen in Ne derland de prijzen voor tarwe met 6 procent en voor gerst met 15 procent stijgen. Een verdere consequentie voor Nederland za'. in dit geval zijn, dat het een bij drage van ruim 58.5 miljoen gulden zal moeten leveren in ae compensaties, die de gemeen schap tot 1970 zal verlenen aan de landbouwers in Duitsland, Italië en Luxemburg, die als ge volg van de „basis richtprijs" hun inkomsten zullen zien dalen. Als eerste reactie op de voor stellen van de Europese Com missie verklaarde dinsdagmid dag de minister van Economi sche Zaken. prof. Andriessen, dat er van Nederlandse ziide een aantal bezwaren tegen de voor stellen bestaan. Hij vatte deze als volgt samen: 1. Een verhoging van de graan prijzen past niet in de Neder, landse prijzenpolitiek; 2. De financiële consequenties van de compensaties; 3. Het gevaar dat de hoogte van de richtprijs de produktie van graan in de E. E. G. zal sti muleren en de import uit lan den buiten de gemeenschap zal doen verminderen. 4. Het beginsel van de voort durende steunmaatregelen aan de landbouwers. De vice-voorzitter van de Euro pese Commissie, dr S. L. Mans- holt. deelde dinsdagmiddag od een persconferentie in Brussel mede. dat wordt voorgesteld een ..hnsis richtprijs" voor tarwe van 425 Duitse mark en voor gerst van 370 Duitse mark per ton. Tn antwoord oo vragen verklaarde hij echter, dat over deze prijzen Indien goedgekeurd door de ■ministerraad van de E. E. G. - „nog kan worden onderhandeld" b'i de komende tariefonderhan- deUngen in het. G.A.T.T Behalve in Nederland zullen de priizen ook stiigen in Frank- riik indien de gemeenschappe- Hike richtpriis wordt aanvaard. In België zullen de gevolgen van zeer beperkte betekenis zijn, om dat daar het ..Europese niveau" reeds wordt benaderd. Dr. Mansholt legde er de na druk op, dat de op basis van granen vervaardigde voedings middelen niet met hetzelfde percentage zullen stijgen als de granen. Zo zei hij van de voorstellen van de Europese Commissie een prijsverhoging- voor brood, meelprodukten, varkensvlees, eieren en pluim, vee in Nederland te voorzien van niet meer dan gemiddeld 5 procent. De voorstellen noemde hij „uitermate belangrijk en deli caat", omdat in eik land de prij zen van agrarische produkten een moeilijke kwestie is. Tot dus verre is op dit punt in de E. E. G. geen vordering gemaakt. Slechts door een toenadering van de prijzen kan het niveau van de beschermende maatregelen wor den verlaagd en dr Mansholt zei- de. dat van de toenadering der prijzen op één niveau „vergaan de consequenties voor de vrij making van de interne handel in de gemeenschap in landbouw- produkten het gevolg zuller, zijn". Hij voegde hier aan toe, dat niet langer kan worden gewacht met een gemeenschappelijke graanprijs omdat het resultaat- van de komende tariefonderhan delingen in Genève, de „Ken- nedy-ronde", afhankelijk zal zijn van de vraag of tot overeen- sïemming kan worden gekomen over de landbouwprodukten. „Bij de vaststelling van het peil van haar graanprijzen kan de E. E. G. het concrete en tastbare bewiis leveren, dat zij op het gebied van het gemeenschappelijke land bouwbeleid niet een politiek van hoge prijzen wil voeren, die tot autarkie zou leiden, doch veeleer "r naar streeft voldoende moge lijkheden voor de invoer uit derde landen te handhaven". ..Bovendien", aldus dr. Mans holt. „is het hoog tijd dat de boeren in d.e gemeenschap weten waar zi.i aan toe zijn. De huidige onzekerheid is economisch en psychologisch slecht". STANDBEELD VAN MEVROUW NHOE TE WATER Een opgewonden menigte in Sai gon gooit een standbeeld van mevr. Ngo Dinh Nhoe in een vij ver. aoor MILL7 GANZ 120) Maar voor de opgewekte Pe ter was de zaak daarmee nog niet afgelopen. Hij moest zelf te gen een prop in zijn keel vech ten, toen zijn broer Michaël een hand op de schouder van zijn vader legde en rustig zei: „Wij, kinderen, zijn altijd erg trots op je geweest, vader en dat zijn wij nog steeds niet het minst, omdat je ons in onze mooie jeugd het voorbeeld hebt gegeven van de mooist denk bare menselijkheid! Je zei zo even, dat je altijd een nar ge weest bent, die zich door zijn hart liet leiden. Maar zouden wij meer respect voor je hebben, als je het door het geld had laten leiden? Overigens is er onge twijfeld een uitweg te vinden, die wij op het ogenblik nog niet zien. Het is immers niet moge lijk, dat zoveel liefde, als jij uit gezaaid hebt, niet ergens vrucht zou dragen! Gedurende de kerst- vacantie zullen wij voldoende tijd hebben, om alles te overleg gen. Maar intussen zullen wij niet het hoofd laten hangen!" Het gezicht van Michaël trok zenuwachtig van opwinding, maar er gleed een geheimzinni ge glimlach overheen, toen hij vervolgde met de raadselachtige woorden: „Ja, beslist, vader de weg, die wij nu zullen gaan, ligt nog in het duister, maar ge loof me, ik zie er al een klein stukje van, dat door de zon be schenen wordt!" „En ik ben er ook nog!" zei midden in de algemene ontroe ring, de diepe stem van Ursula die bij de deur stond. Dat klonk als een punt achter de woorden van Michaël. Ursula droeg een geweldige kruik in de hand, die sterk geurde naar kruiden en oude wijn. Toen zij bemerkt had, dat zij op het punt stond luid keels te beginnen te huilen of degene, die haar meester in het verderf gestort had op een af schuwelijke manier te vervloe ken, was zij ijlings de keuken ingevlucht en had een medicijn voor morele pijnen gebrouwen, die nu in hoge glazen stond te schitteren als robijn. Plotseling was het vertrek weer opgewekt heid en jeugdig gelach maar het was nu een andere opge wektheid, die de kinderen van dokter Joost Christen bezielde: het was de dappere levensmoed, waarvan een eenvoudige gedien stige hun het voorbeeld had ge geven en die een kleine, zwakke vrouw hun als een. kostbaar erf stuk had nagelaten. Alleen op het gezicht van Christen, bleven de diepe rimpels liggen. Zonder nog iets te zeggen, strompelde hij de kamer uit. HOOFDSTUK XLII Michaël heeft een visioen „CATHARINA!" Op de zachte roep volgde een bescheiden klopje. Er stond ie mand in het donker voor de ka merdeur van de jonge studente. „Catharina! Slaap je al?" klonk het een tikje duidelijker, toen er geen antwoord kwam. Ineens was er gerucht in de kamer. Geruisloos werd de deur op een kier geopend en het meis je keek naar buiten. „Ben jij het .Michaël?" Wat heb je?" „Kleed je aan en kom naar mijn kamer: ik wil je nog wat zeggen." „Zo laat nog? Maar en fin. ik kom." Catharina had haar lange, dik ke vlechten al over haar rug hangen en was juist in haar kle ren en trok vanwege de kou nog een warme kimono aan. Wat had Michaël nu nog? Hij deed zo ge heimzinnig! Stilletjes gleed het meisje de gang door en verdween in de kamer van haar broer. Michaël lag in bed met het hoofd hoog op zijn kussen. Er brandde geen licht de kleine kamer werd alleen zwak ver licht door de sneeuw van buiten. Het meisje ging op de rand van het bed zitten en zei: „Wel wat heb jij op je hart?" „Ja, neem me niet kwalijk, dat ik je letterlijk uit de veren ge haald heb, maar ik kon niet sla pen, zonder eerst met je gespro ken te hebben. Ik kon me wel voorstellen, dat jij alleen in je kamer, een even beroerd uur doormaakte als ik. Geef toe: wat vader gezegd heeft, moet je diep hebben getroffen ik zag heus wel, hoe bleek je werd!" „Och Michaël, laten we daar nu niet meer over praten! In ieder geval heb ik verschrikke lijk met vader zelf te doen! Na tuurlijk ik houd van mijn stu die, maar het spreekt vanzelf, dat ik nog duizenmaal meer houd van vader! Ik heb na de „historische" zitting wat hoff- mannsdruppels genomen je weet wel: een beetje gif om gif kwijt te worden, daar heeft zelfs vader niets tegen. Ik voel me nu weer kiplekker." Tochgeloof ik dat niet hele maal, Catharina! Men kan niet jarenlang hartstochtelijk en met de grootste ijver een groot doel nastreven, zonder verpletterd te worden door de mededeling, dat men kort voor het bereiken van het doel er mee moet ophouden. Mij tenminste heeft het zeker niet minder getroffen als jou, Catharina, geloof dat maar vrij. (Wordt vervolgd.) Ziehier een moeder, die elke dag in de weer is voor haar gezin. Man en kinderen mogen niets te kort komen. Daarom heeft de voeding haar volle aandacht. En daarom is vlees haar hoofd schotel, elke dag weer. "Vlees heeft immers alles mee: de smaak, de kracht, de jus, de bouillon. "Vlees en vleeswaren zijn meer waard dan Nederlandse moeders ervoor betalen! IlillIjllllllIllllllllillllllllllllllllfilllülilllllllllilllllllllllllllllilllllülilllllIjlllillflIIIIjlIÈ'ÜL1 Noordstraat - Terneuzen ■■■uil

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2